Een tocht in de Woestijn Sahara Plichten der Vrouw als Eehtyenoote. Wetensweerdigheden. Algemeene Tijdingen. Officieele Akten. spreker van geheel noord en zuid Nederland te leeren kennen, mag het niet gezegd worden dat ievers een sportman geheel Vlaanderen zou doen loopen en dat mannen als Hoogleeraar Van Cauwelaert en Dichter De Clercq onze burgerij onverschillig zouden laten. 't Eerste wat van eene goede vrouw rereischt wordt, zijn de stoffelijke zorgen, zindelijkheid, aangenaam huis en smakelijk voedsel. Ziet de man in het thuiskomen van zijn werk, niets dan wanorde, slordige voorwerpen en mis noegde wezentrekken, vind hij niets dan slechte koude spijzen, hij zal den huiselijken aard al gauw beu zijn en waar naartoe Naar de her berg waar de gezellen, de drank hem uitlok ken. Op weinige uitzonderingen na, regelt de man bijna altijd zijn gedrag naar dit der vrouw en dit is bijzonder waar'in den eersten tijd van het huwelijk, wanneer de gewoonten aangenomen en de neigingen sterker worden. Aan de vrouw is het die neigingen te geleiden, de gewoonten te vormen, om er den grond slag van te maken van haar eigen geluk en dit der kinderen. De zindelijkheid is bijzonder vereischt bij de vrouw, zij bevoordeeligt de gezondheid en geeft aan alles in het huis een bevallig voor komen. Vrouwen, wilt gij uwen echtgenoot uit de herberg houden, weest zindelijk; dat alles in uwe woning altijd zuiver en frisch weze, en een aangenaam uitzicht aanbiede. Ziehier wat goed opgemaakte statistieken ons leeren de werklieden, die dienstmeiden, keukenmeiden of meiden voor alle werk ge trouwd hebben zijn doorgaans gelukkig in hun huishouden. Integendeel vindt men het meeste getal dronkaards in onder diegenen, wier vrouw, vóór hun huwelijk, in de fabrieken of de werkhuizen arbeidden, Bewijst dat niet zonneklaar, dat het beste middel voor eene vrouw, om haren man van den drank af te houden, is van het huis aantrekkelijk te maken? Ik sprak daarvan keukenmeidende kookkunst is trouwens ook onontbeerlijk voor alle vrou wen zoo de man wel gevoed en gekoesterd is, ziet hij met vreugde het uur naderen waar op hij, na het voltrokken werk, naar huis zal mogen gaan om wat genot te smaken van zijnen arbeid te huis gekomen is hij geluk kig en tracht niet uit te gaan naar herbergen. Denk nochtans niet dat men, om smakelijke spijzen te bereiden, veel geld noodig heeft. Geenszins, de toebereiding van den kost is het bijzonderste. Goed en kostelijk voedsel, slecht bereid, is niets wpéfd terwijl gemeen voed- r^ooi» .mol gereed mers is het de plicht van den man door zijn werk in de noodwendigheden van het huisge zin te voorzien, 't is aan de vrouw van het geld zoo goed mogelijk te gebruiken, van er zelfs een deeltje, hoe klein het ook zij, van te sparen men moet trouwens ten appelken tegen den dorst hebben. Na die stoffelijke middelen zijn er nog andere om uwen man t'huiste houden, die dikwijls maar uitgaat, omdat hij door makkers over- klapt wordt. Waarom niet na het avondmaal bijvoorbeeld er alle sporen van doen verdwijnen, zonder u lang bezig te houden met huiswerk dat gij 's anderdaags kunt verrichten Waarom dan niet eenige stonden te gader, al een koutje doen en wat nieuws vertellen Vergeet niet, geëerde lezeres, dat de tijd, die hij in huis overbrengt, een tijd van rust en uitspanning moet zijn voor hem. Tracht hem dan wat te vergeestigen en hij zal niet naar de herbergen loopen om vermaak te zoeken. Neemt een goed nieuwsblad of een belangwekkend boek en leest hem luidop voor, terwijl hij een pijpken rookt. Stelt hem soms voor eene bevriende familie uit te noodigen, om den avond aange naam door te brengen. Spreekt somtijds onder u over 't geluk van matige huisgezinnen en beklaagt de ongelukkige echtgenooten, aan slechte misbruiken overgeleverd. Doch aldus sprekende, wacht u uwen toestand te veel aan dien van betere huishoudens te vergelijken en Met Akbar aan de spits togen wij op weg. De zon verbrandde ons, de weerkaatsing van hare gloeiende stralen verblindde ons, het fijne stuifzand, dat door neus mond en ooren naar binnen drong, benam ons den adem. Hier en daar een nopalstruik een half verzeng de dadel of een verschroeid perkje van Gom- hout was weldra al wat wij zagen. Nergens vernamen wij eenig spoor van den roover, dien wij vervolgden. Akbar 's scherpzinnig heid en zijn haat tegen den Berber waren onze eigene waarborgen, dat wij niet trokken in eene verkeeide, misschien overgestelde rich ting. Daarop vertrouwende, volgden wij den gids in een treurig zwijgen. Gibra beproefde een paar malen te zingen, doch het wilde hem niet gelukken. Wij staarden vooruit, gedachte loos of liever verdrukt door het alle andere verdringende, maar bedekt gehouden voorge voel der gevaren en ellenden, die wij te ge- moet gingen, Evelin alleen zag rusteloos om en om maar zijn oogen rolden zoo wild en wreed in hunne holten dat zij ieder ontzetting aanjoegen. Helaas het bleek welras, dat zijn geest niet bestand was geweest tegen de ver- alzoo aan 't klagen te geraken klaagt noojt over het weinig geld dat uwen inan verdient spaart liever het eenigste dat ge door uw zuchten en grollen zoudt bekomen ware van uwen echtgenoot het huis uit te jagen. Daar? n weest altijd zoo vriendelijk mogelijk. Wordf uw man ziek, verzorgt hem met liefde en ge duld en mort niet in zijne tegenwoordigheid over de onkosten. Veel zou er nog over de plichten, als echt- genoote, dienen gezegd te worden, geëerde lezeressen. Doch ik hoop er het nuttigste van voor oogen gelegd te hebben en zoo gij er uw leven naar schikt, zult gij ongetwijfeld het geluk van uwen man, van uwe kinderen en uw eigen geluk verwezenlijken. I. Hoonden kweek. Slechtsmakende eieren krijgt den kweeker, die zijn kiekens op den mesthoop voedert en ze hier laat drinken. Men mag bij zulke toestanden niet verwachten dat de kiekens gezond blijven en goede eieren leggen. Ilarar voor kiekens. Van ongeveer half Augusti af verminderd over het algeme-ee het eierleggen der kiekens. Het beste "nnadel, naai de ervaring ons leerde, om deze dieren wear spoedig aan den leg te helpen, is ze rijkelijk te voederen met haver van goede hoedanigheid. Plukken der winleroruchten. Men late dezelve op den booin totdat het afvallen der gele bladeren toont dat den groeitijd ten einde is,of beter nog totdat de vruchten bij de minste aanraking in de hand blijven. Vroeger afgeplukte wintervruchten verkrij gen nooit hare fijne smaak, rimpelen onfeil baar, verliezen hierdoor veel van hare verkoop- weerde en bewaren niet goed. Een weinig vorst in het najaar, zelfs van 3 tot 5 graden, kan geen kwaad aan de vruchten die nog aan den boom hangen. De plaatsvervanging. Bij koninklijk be sluit van 26 september, afgekondigd in het Staatsblad van woensdag, wordt den prijs der plaatsvervanging door het departement van oorlog, voor het dienstjaar 1909 1910, be paald op 1800 fr. Voor de vroegere lichting tot 1900 wordt den prijs voor elk jaar met 100 fr. verminderd. De vergelding aan de plaatsvervangers zal betaald worden als volgt300 fr. bij de goed keuring der verbintenis 4 of 500 frank binnen de maand wanneer zij in onbepaald verlof.gaan,h et overige in stortingen van 100 fr. jaars. De plaatsvervangers trekje nog eene1 premie van 10 fr/ wnd Binnenland. Wetcken. Deze kleine gemeente telt lussclu'ii hare inwoners twee echtparen die ree. is meer dan 50 jaar gehuwd zijn. Het zijn de echigenoolen Paret-Verhelst en Hosten- Vandamme, vier kloeke en brave oudjes die algemeen geacht worden. Binnen kort zal men de dubbele gouden bruiloft met groote praal vieren. Poperinghe. Van jaar tot jaar neemt de bfweging toe om de inlandsche hopteelt te verbeteren, dank aan de hopbonden. Sinds den schitterenden zegepraal welken onze hopboeren te B jrlijn in 1908 behaalden, ont stond er eene levendige ieverzuchl lusschen de bondsleden zooveel te meer daar een tiental Neurembergsche handelaars zelf naar onze streek afgekomen zijn en, mits hooge prijzen, veel hop in cultuur aankoopen. Geen wonder dus dat de plaatselijke tentoonstellin gen talrijke deelnemers telden ten minste in enkele hopgemeenten te Poperinghe 108 tentoonstellers te Crombeke 24 te Proven 11 te Elverdinghe 19 te Vlamertinghe 21 te Westoulre 17 te Waiou 58. Voor prima- hop schommelt de prijs lusschen 150 en 200 frank, volgens de fijnheid van geur en den kleinen omvang der bellen. Lichtervelde. Onbekende dieven zijn maandag avond in de herberg Au Due de Brabant bij Henri Verpood, op bezoek ge weest. Zij hebben boven een koffer openge broken en eene som van 54 fr. uiteen doosje gehaald. De dieven moeten langs achter bin nengekomen zijn, want het venster was open geschoven. St-Michiels. De metsersgast Eduard Moerman die vrijdag aan den arbeid was aan het nieuw gebouw van het zinneloozengesticht wilde s'avonds van de stelling dalen. De man verloor het evenwicht en stuikte van een hoogte van 5 meters op de slraatsteenen. De ongelukkige werd den schedel gebroken en stervend weggedragen. Brugge. Eene veers, die maandag avond rond 7 ure gestald was in eene afspan ning, van de vrijdagmarkt, was ontsnapt en de stad ingeloopen.llet dier verspreidde over al schrik en twee personen wierden omge worpen doch gelukkig niet gekwetst. De veers liep straat in en straat uit en, alhoewel zij achtervolgd werd door verscheidene buiten lieden, duurde het ruim drie kwart uurs eer men ze kon vangen. Gelukkig is alles afge- loopen zonder dat men kwetsuren bekomen heeft. Wesicappelle. Men weet dat de Bo hemers, die uit Brugge naar Nederland ver trokken waren, terug op de Belgische grens gezet werden. Eenige vrouwen, die in den woonwagen reizen, waren te Westcappelle gebleven. Donderdag nacht werd het kamp aangevallen door twee landbouwwerklieden, gewapend met messen de kerels drongen in den wagen en ontrukten een der vrouwen met geweld twee goudstukken van 100 fr. In de worsteling werd de vrouw, Bara Stanersstoff genaamd, die zich krachtig verweerde door een messteek in de bil getroffen en erg ge- kwetst.Een der Bohemsters had stillekens den wagen verlaten en was de gendarmen gaan verwittigen, die aanstonds ter plaatse kwamen en de twee schurken aanhielden. Kortrijk. M. Vanackere, rentenier Budastraat, was donderdag op jacht op het gehucht Spoelberg, in gezelschap van zijn wachter, Gustaaf Yserbijt, van het ilooghe. M. Vanacker mikte op eenen haas, toen het schot toevallig afging en Yserbyt de loodkorrels in het rechterbeen kreeg. De gekwetste ontving in de pachthoeve Soubrij, de eerste zorgen en werd vrijdag naar zijne woning overge bracht zijn toestand levert geen gevaar op. Arme vriendwat scheelt er Ik ben zonder couragie, zonder macht of kracht, zonder adem, het minste werk ver moeid mij. Karei, jongen, gij lijdt aan neurasthénie. Ik weet bet wel, de dokier heeft hel mij gezegd hij zegtge moet distracliën nemenneemt dit, neemt dat maar niets helpt. Wilt jpj genezen Heweftga mj Mr (ihyssaert of bij Verwaerde en vraagt eene flesch THEOBBO- MA 'liseene wonderbare krachthersteller van het zenuwgestel, gebruikt het juist gelijk of dat het in de explicatie te lezen staal, en binnen eene maand zijl gij een ander mensch. Zoo gezeid, zoo gedaan. De goede THEOBROMA kost maar 3 fr. Buurtspoorwegen. De plans der in te nemen gronden voor het aanleggen der buurt spoorwegen zijn voor de volgende gemeenten goedgekeurd Beveren op de lijn Poperinge- Veurne-De Panne. Onierliuge bijstand. De volgende maatschappij van Ouderlingen bijstand is wet- tigerkeid: S'Jozefsgilde, gevestigd teClercken. Aanbestedingen. De volgtide aanbestedingen zullen plaats hebben in *e bureelen van het bestuur van bruggen en wegen, te Brugge op den 30 October, telktis om 10 ure 's morgends 1* Herstellijs werken uit te voeren aan den weg van Kgsselaere naar Eerneghen in den doortocht GAartrijke, bouwen van riolen en leggen va voetpaden. Bestek van 107,032,26 borg/10.000 fr. 2° Werken tot anvulling van gedeelten der steenlaagbevloeringop de banen van Brugge eenigde schokken van lichaamskwelling en zielslijden. Ruim een uur hadden wij voortgereden, toen Evelin eensklaps zijn paard de sporen gaf en onder het geroep van Jussuf? Jussuf? El lendige Sta, of ik leg u neder op een zij waarts liggende boschje aanrende, en met den wedergevonden sabel, die de zijne was, op het hout inhieuw, dat er takken afstoven. Toen wij bij hem kwamen, riep hij juichend uitHij heeft zijn loon Hij is dood Jennij is weder vrij en stortc toen met een scha terlach, die ons deed ijzen, buiten kennis van zijn paard ter aarde. De zon brandt sprak Akbar met diep medelijden, en de gazelle is vlug maar de gedachte des mans, die haar lief heeft is brandender dan de zon, en zijn verstand is vluchtiger dan de hoef der gazelle Allah is groot Er was geen twijfel meer aan of wij had den onzen tocht te volbrengen in gezelschap van een krankzinnige. Evelin mijn vriend sprak de kapitein, toen hij weder tot zich zei ven was gekomen wij zullen Jennij spoedig weder vinden? Maar gij zijt niet wel zit neder wij zullen hier een weinig rusten Op deze dergelijke woorden zag Evelin hem verwonderd aan, en zijn blik werd eenigzins kalmer doch weldra zuchte hij weder Jennij en verviel weder in de zelfde, verwarde van geest. Is de richting a» wij volgen, vroeg de kapitein aai Akbar, vel inderdaad die, in welke Jussef;s heen gtaan De slanj is listig orak Akbar, doeh de zoon der tentet weet hat Sp0or te volgen. Bij deze woorten steeg h af en deed ons naar voor onze mindir geoefen^ blikken niet meer zichtbare kenteésens in ht zand opmerken, van de hoeven eos paardsn van een drome daris. Dit stelde ms germ en beurde den zinkenden moed veder eenijjns 0p. Na eenige verpoing togeityjj verder. Ein delijk viel de avori. De zoning aan onze rechter zijde on dei en aan linker werd het meer duister, ee matte sc^mering om gaf ons. Weldra konVkbar nietmeer onder scheiden van de flatwe kente^ens, die hij volgde, en wij moeste\bes!uitenom halt te houden. Het scheen echter, dl de naiuuen het lot zich vereenigd hadden, m ons teerderven. Nauwelijks hadden wij ös neder^trekt, of eene zwarte wolk uit het osten vlot met een zonderling gedruis over oze hoofde. en ver donkerde eene wijl in het-esten den|aatsten gloed der ondergaande zoi Allah is groot zeidtAkbar, zijn sprikhanen der Woesiijn Nieman. weet van waar ze komen, noch hczich hunantal vermeerdert. naar Kortrijk naar Gistel en van Oostende naar Thourout. Bestek,23,457 fr .25 centiem, borgsom, 2.000 frank. De aanbiedingen behooren, ten laste den 26 october, bij aangeteekenden brief ier post worden besteld. ISurjj[orNhiii(i Ift Veemarkten. Marktprijzen. DIXMUDE. Per 100 kil. 13 Tarwe van fr. 22 Rogge Sucrioen Aardap. 100 7 Eieren per 25 2 50 a Boter per kil. 2 80 a sept. a a a a 55 10 21 i Oct. aS a a a a 20 a 7 3 10 3 35 Per 100 kilo Tarwe van fr. 22 Rc'(t«e 16 FTJTver 20 Boonen 22 Aardap. 100k. 6 Vlas per kilo 1 Boter per kilo 2 Eieren per 26 2 BRUGGE. 25 Sep. a 23 a M srzi a 23 a 7 20 a 1 80 a 3 60 a 2 70 40 86 2 Oct. 21 50 a 22 50 16 50^17 a 23 7 50 a 8 1 20 a 1 3 a 3 2 86 a 2 60 50 12 Boter p. k. Eiers p. 25 Per 100 kil. 25 Tarwe 21 Rogge 16 Haver 16 Aardap. 100k. 5 Boter p. kil. 2 Eiers per 26 2 VEURNE. 22 Sept. 2 80 a 2 50 a 2 60 IJP ERE Y. Sept. a 21 50 a 17 50 a 17 50 a 90 a 3 70a 2 29 Sept. a 60 a 2 80 50 20 80 20 16 16 5 3 3 2 Sept. 50 a 20 50 50 a 17 25 a 17 50 a a 3 a 3 30 10 ROUSSELAERE Per 100 kilo. 14 sept. 5 Oct. Oude tarwe 21 a 22 20 a 21 Roode 20 a 21 19 a 20 Rogge 16 a 16 50 16 a 16 50 Haver 16 50 a 17 15 50 a 16 Boonen 20 a 21 21 a 22 Aardap. 100k 7 a 6 50 6 a 7 Boter per kilo 2 90a 3 20 3 20 a 3 40 Eiers per 25 2 60 a 2 0 3 a 3 20 Oude suikerij- a boonen 16 50 a a 18 50 Gele id. 16 50 a a 16 50 Koolz. olie 59 50 a a 59 50 Lijnz. olie 53 50 a a 56 50 Dit zeggende, wende hij zich opnieuw naar het oosten, maar kromp ineen, en wees met blikken, die den doodelijken schrik van zijn gemoet vertolkten, naar eene andere wolk die op de aarde scheen te rusten, en pijlsnel op ons afkwam, onder een luider en luider gedruisch als een geschal van naderende trompetten. Wij zijn verloren,riep hij uit,de simoum! de simoum Ter aarde Ter aarde en met een zijnen mantel om en over 't hoofd slaande wierp hij zich voorover op den grond. Op hetzelfde oogenblik greep de angst des doods onze paarden, en den ezel aan. Wij hadden hen aan nopaalstruiken gebonden;maar zij rukten die uit den grond en de paarden stoven uit elkander. wie hem volgt is een doode; riep Akbar, doch Gibra had tot zijn on geluk den ezel,van welke hij veel hield, gegre pen, en wierp zich om hem te bedwingen in den zadel. Daar bereikte ens loeiend en stor mend, dat alles medeslepend,als verstikkende hoos, der woestijn, daar kwam de opgeheven bodem, vloeibaar als de oppervlakte eener dolle zee, golvende op ons aan daar ging een vliegend en ondoorzichtbaar muurwerk van wielend stuifzand over ons heen, en onze zie len aan God bevelende lagen wij, die ons mede ter aarde hadden geworpen, begraven onder eene dikke bedding van brandende lucht en adembenemende zand. (7 Vervolgt.) te tatu» - om het sparen aan te' bevelen im Mengelwerk van den 6 October. - i 4 l V ;tn r fi HUWELIJKSAFKONDIGING. 3 Ocl. Maiirils Prové, nijvera.ir. wonende Ie Ninove en Adrienne Devon, zonder beroep, wonende ie Dix- mude. OVERUJDENS. 29 Sept. Juliana Sackenpré, renleniersler, gehuisvest le Dixmude en er geboren den IW April I83i. onge huwde dochter van Josephtis en van Pa .lina Üeschodt (Kiekenstraai). 1 Ocl. Romanie üewulf. kantwerkster, gehuisvest le Dixmude en er geboren den 6 Juni 1873, dochter van Alois en van Leonie Rosseeuw, weduwe van Camille Moerman (Gasthuisstraat). Guregbem -Anderlecht, 29 Sept. Veemarkt, te koop gesteld 8i2 ossen, 168 slieren, 1408 koeien en veerzen. lotaal stuks. —Prijs per kil. op voelossen 78 tot 0,98 slieren 0-58 a 0-86, koeien en veerzen 0-52 a 0-76, Brussel, I ocl. Kalvermarkt. Te koop 265 prijzen per kilo op voet, fr. 0-90 a 1-15. Brugge, 2 ocl.— Verkensmarkt: Er waren 771 .sooi- zwijns waarvan 752 verkocht van 20 tol 32 fr.; magere zwijns (loopers),verkocht van tot 00 fr. Brugge, 5 Sept. Ter veemarkt van r.eden. telde men hoornbeesten 1 slieren, verkocht van fr. tol 78 225 ossen, 78 92 114 vette koeien, 64 80 168 veerzen 78 88 164 melkkoeien. 325 525 Gent, I sept. De veemarkt was samengesteld als volgt. Getal le koop gestelde dieren Melkkoeien 12, groole ossen I, jonge ossen 54, veerzen 4t, vette koeien 43, slieren 7, magere beesten 217, schapen 15, lammerend, kalveren 106, verkens 260, loopers 3, viggens 440. De goede slalbceslen golden gemiddeld van fr. 1.40 tol 1,55 volgens kwaliteit. Verkens van fr. 1.25 lot 1.35 de kilo, levend gewogen. Brussol, 5 oct. Op de verkensmarkt waren er 380 verkens, op voel. de kilo. fr. 0 90 tot 1-10. Lureghem-Anderlecht, 5oct. Verkensmarkt. Te koop gesteld 2798. Per kilo op voet fr. 0-99 a 1-15. BOTER. Mittque Coopérative au Beurre. Vereeniging voor den verkoop van de voortbrengselen der samenwerkende melkerijen, te Brussel. Markt prijs der roomboter, op 4 oct. 1909 Hoogste prijs fr. 5, 40 middenprijs, fr. laagste prijs, fr 2.76.

De Boterkooper (1849-1914) | 1909 | | pagina 2