Werken der liberalen. De brief-Brialmont Vuur onder de assche Luisterlijk Avondfeest Wettelijke Besluiten. Bloemekens STADSKRONIJK. voorzichtig kan zijn, maar het is in alle geval niet door eene uitstorting van gal dat inen hem overtuigen zal. Bitterheid verwekt geen medegevoel. Zij is afstootend. X. Sedert de liberale gouvernementen het voorbeeld gegeven hebben, zijn in ons land waarlijk wonderbaar veel openbare werken uitgevoerd geworden door het budget van buitengewone kredieten. Van 1858 tot heden zijn in Belgie, op de buitengewone kredieten, voor eene som van 141,121,338 frs besteed geworden tot bet maken van wegen, vaarten, bruggen, ver betering van beurtwegen, afkoop van wegen en geconcedeerde bruggen. De klerikale partij is nu wel genoodzaakt het gegeven goede voorbeeld te blijven na volgen. Zondag werd te Brussel een Landdag ge bonden waaraan talrijke clericale en libe rale Vlamingen uital de streken van hetland deelnamen. De vergadering werd voorgezeten door den hr. De Beucker, die bij het openen der zitting de volgende verklaring aflegde. Leest dezelve met aandachtvlaamsche Gouwdaghouders te Dixmude Sedert 42 jaar ben ik in den Vlaamschen kamp en heb mij veel opofferingen getroost. Ik heb alle geldelijke ondersteuning van het Staatsbestuur geweigerd omdat ik mijue vrijheid als Vlaming wilde behouden Alzoo heb ik 30,000 fr. verloren, en ik b«n besloten aan alle politiek vaarwel te zeggen. De broodrooverij knelt ons. Ik heb mijn ontslag gegeven van den Nederduilschen Bond, van tie Meeting en den Conservativen Kring. Dwang en slaafsche onderwerping zijn vereischt Het is vandaag mijn laatste dag en giste ren op mijn doodsbed geeft de Patriate (hoe! hoe hoemij nog een ezelsstamp op het hoofd. De valschaard, de lafaard die dit in de Patriote heeft geschreven is een van mijne vrienden en hij wist dat hij dit morgen niet meer zou kunnen schrijven. Daverend hand geklap). Het is de stamp van een ezelspoot. Het is een lafaard die zijn naam niet durft druk ken. Dien schelm daag ik uit Dat hij aanhaalt of hij ook zoo onbespro ken zal blijven als Vlaming. Ik laat mij niet meer voordragen, ook niet voor den Volksraad. Waarom neemt de laffe correspondent zijnen toevlucht niet tot deftige bladen,waar om tot de Patriote {hoe hoe Als Vlaming deed ik steeds mijn plicht en met droefheid neem ik van u afscheid. wieg van haar verloren kind zij erkende het aanstonds want het hart vergeet het het moederlied niet. Zij wierd zoo bleek als een wassen beeld. Koortsachtig en schuw blikkend bezagzij de burchtheer en zij sprak in geestesvervoering Hoor, hoor! het lied! het lied dat ik zong bij de wieg van mijnen zoon. Maar, hoor, God! «Er was eene moeder die haar kindje verschopte Ongelukkige die ik ben! Hedwig van Hemeryck, hoort gij dan niet Men verhaalt buiten aan wie het hooren wil uw schandelijk wangedrag. God en de menschen vragen u Waar is uw kind? Waarom verschoptet gij het uit uwen eigen schoot! God! wat zijn de moeder smarten diep! hoe beproeft gij mij!.Mis schien is het mijn eigen kind dat mij door zijn gezang onvrijwillig mijne euveldaad verwijt?.. Zij zweeg eensklaps en met de snelheid des bliksems liep zij naar het raam. Maar zij had nauwelijks den bedelaar een oogenblik aandachtig beschouwd toen zij by Reinier kwam nederknielen en hem op biddenden toon toesprak Reinier. hoor dit liedZie deze zanger Het is onze Walter, onze zoon Onze zoon, murmelde de burchtheer, waar is hij Buiten aan de poort, hij smeekt u om eene aalmoes Ga, breng hem hier, zeg ik u De moordenaar van mijn kind weze ook zijn redder. M. Hendryckx,advokaat te Antwerpen, sloot zich ten vollen aan bij de woorden van den heer De Beucker, om den Patriate en zijnen Antwerpschen correspondent te schandvlek ken. De verklaring van M. De Beucker laat ook zien, hoe rechtzinnig de eensgezindheid is tusschen de klerikalen te Antwerpen. Er smeult vuur ouder de assche. betaald werd, of anders dreigden zij het werk in den steek te laten. De Fairplay ziet daarin de bevestiging van zijne meening dat de geheele beweging voor dei) werkdag van 8 uren volstrekt niet tot hoofddoel heeft den arbeidsduur te be perken, maar veeleer om spoediger het tijd stip te bereiken waarop het overwerk en dus de ruimere betaling begint. Schouwburg Het Bourgondische Schild. Op Sondag 94 April 1999 X e. 1 Australië. De werkdag van 8 uren. In een blad der australisehe koloniën vinden wij een merkwaardig geval aangeteekend, waar het 8 uren werken in de wet geschre ven is. Er moest eene groote lading worden inge scheept. Volgens de daglijsten werkten nu de sjouwerlieden niet tot 4 1/9 ure, het tijd stip waarop de 8 uren om waren, maar tot 6 ure, zoodat de werkdagen achtereen 9 a/s uren duurden. Was dit een gevolg van aandrang van de zijde der inladers of aen kapitein die haast maakte? Volstrekt niet. Het waren de arbeiders zelve die wilden doorwerken en 1 i/i uur per dag overwerk doen, dat ruimer Alsof eene geheime macht hem bezielde, sprong Reinier recht. De oogen draaiden hem in het hoofdzijueharen rezen te berge, en met het schuim op de lippen, liep hij de deuren uit... e.' Weinige stonden nadien bracht de burcht heer den bedelaar binnenhij had zijne armen rond des za ngers hoofd en besproeide met zijne tranen de hand van den verloren zoon. Zie, Hedwig sprak hij weener.de, hier is uw zoon terug; hier is het kruis dat hij op zijue borst droegtoen menhemontvoerde. De moeder was uitzinnig. Mijn zoon, raasde zij, mijn zoon, ja, hij is het, het evenbeeld zijner ongelukkige moeder. Kom, Walter, mijn kind, hier, aan mijn hart. Moederen zoon lagen in elkanders armen, terwijl Reinier weenenddit treffend schouw spel bezag. Moedermoeder, schreide de weder gevondene. Ah! mijn kind, myn Walter, sprak Hedwig, aheindelijk vind ik u weerlieve, lieve Walter. Eenige stonden bleven moeder en zoon in die zoete omarming, toen eensklaps de kas- teleine Walter losliet en de hand tot Reinier uitstak, zeggende Ik ga mede, burchtheer, naar het feest des graven; wij gaan mede ik en mijn zoon! Edgard Lesy. Bruggeden 2 April 1892. Eorverzetting, Itekeuilmalting. - Versclilllige Nieuwstijdingen* BurgerstamJ van Dixmude r Onze minister van oorlog, M. Pontus, is geen krijgskundige dat weet iedereen. Ln vergoeding toont hij zooveel aanleg om escamoteur te wezen als Philippe of Gian- sart-Courtois. De kartons van zijn minis terie schijnen derwijze gemaakt te zijn met valsche bodemsdat zij des noods als escamoteursdoozen kunnen dienst doen. Terwijl de Kamer bijeen was, loochende Pontus uitdrukkelijk in Maart 1888 eenen brief van generaal Brialmont ontvangen te hebben, waarbij hem kennis werd gegeven der meerdere kosten welke de aanleg der forten van de Maas zou meeslepen. Deze brief werd ingeroepen door M. Scoumanne en bevond zich niet in het dossier. Daags na het in vacantie-gaan der Kamer, zijn de kaarten gekeerd. Escamoteur Pontus, die - zijne kredieten voorde Maasforten gestemd gekregen heett, laat weten dat een briefis,eenbrief van den 6>Maart. De brief is gisteren verschenen in het ministerieel Journal de, BruxellesLacht best die lacht 't lest, zei de ministeriëele tolk bij het aankondigen dezer verschijning. Weinu, Brialmont bevestigt de brief ten volle de veronderstelling van M. Scoumanne, volgens welke de escamoteur-minister in Maart 1888 reeds wist dat de forten meer zouden kosten dan hij later aan de Kamer opgaf, maar hij laat klaar zien dat het tus- schen hem verantwoordelijk minister en zijnen onderhoorige, generaal Brialmont een en al hutsepot en konkelfoes was, dat men. WETENS EN WILLENS, het land omtrent de kosten van de forten misleid heeft en dat de minister van oorlog zich alles in d'handen liet stoppen zonder iets te doén nazien. ■=- -etedaartfoor^nlre-escamotemo-roiddelcn het clericaal ministerie, het ministerie van geen man, geen paard, geen kanon meer! er toe geraakte bij de tachtig millioen voor de forten van de Maas uit den zak der belas tingschuldigen te trommelen, in pleats van vier-en-vijftig millioen, aanvankelijk ge vraagd. De tjeven lachen... natuurlijk Maar de kiezers zouden ze in Juni wel groen kunnen doen lachen. Maatschappij De IJzerzonen Dixmude opgeluisterd door den Muziekaten Kring, en met de welwillende medewerking van mej. Eudoxle Vermeulen; MM. Emile Oekeyscr, E. d'Artols, Edm. Lippens en Achiel Louvrier. Bureel en zaal open om 4 ure. Om 5 ure slipt op hel looneel. De heer C. A. Miunaen, ontvanger der registratie te Dixmude, is in dezelfde hoedanigheid benoemd te Elsene (Brabant). ltechlerlijke orde. M. Ruyssen, greffier hij hel vredegerechtskanlon Veurne, is in dezelfde hoedanigheid te Thourout benoemd, in vervanging M. Wauiers, overleden M. Pleltiock, commis-greffier le Meulebeke, is greffier bij hel vredegerechtskanlon Vourne be. noeind, in vervanging van M. ftuyssen. M. Pleltinck is een onzer gewezen confraters, die vroeger deelmaakle van den Escaut van Ant werpen. M Vande Putte, greffier van hel vredegerecht van hel kanlou Aarschot, is benoemd tot vrederechter van hel kanton Ardooi, in vervanging ven den heer Copperis, lol een ander ambt geroepen. BE BS TB DB EL. -•2. Do Waldhoorn, (ran fi, Antheunis) 8/ Fantaisiestuk voor viool Ai Hcminnen, van Ripp« «n Lebrun j liouctrt-Mazuria Mnziekale Kring. MM. Km. d'Artoii- Gm. De Keyser, Kdm Lippens. Mnziekale Kring uit het Progresslsten-Congren. M. Pergaiuenl. Met het algemeen stem recht zullen er geene leiders van benden meer zijn. M. J. Eornnd. lk weel niet. Zie de Ver- eenigde Staten, waar, in menigen Staal, men verplicht is geweest zich tot het referendum te wenden om door de volksvertegenwoordigers niet bestolen le worden. Hel is nochtans een land van algemeen stemrecht. Dezelfde. Hel algemeen stemrecht heeft in Frankrijk de ruslhersiefling gegeven maar zonder le beantwoorden aau de verwachtingen der demo- kralen. M. Frick. ln der waarheid, er blijft ons nog eene groote poging te doen om een cijnskiezerskorps bij het algemeen stemrecht aangesloten te krijgen. M. Pergamenl. Men werpt u tegen dat gij geen vertrouwen in 'l kiezerskorps iiebl en gij vraagf het algemeen stemrecht Men spreekt ons altijd over Zwitserland, Deze zwilscrij wordt ten laatste vervelend M. Jansoi». Wat geeft ons het woord, wan neer wij hel voorwerp hebben, namelijk de volks raadpleging. Het volk zal niet meer onfeilbaar zijn dan deze of geene Staatsman, maar van al; de mogelijke antwoorden zal dit van het volk nog het bes'te zijn. (Ook als de onwelende boeren van Vlaanderen er ihi meerderheid zijn ?j M. Terwagne. lk protesteer tegen hel koninklijk referendum. Republikein, wil ik de macht van het koningdom niet verhoogen. Om democraliek le zijn zouden wij de Republiek in 't programma dor progressisten-partij moeten schrij ven. (Bijna algemeene protestation.) M. Feron. De kwestie van de Republiek is voor ons niet gesteld (toejuichingen.) 7 8 9 10 11 Muziehle Kring Km. d'Artoia Kdm Lippens Mnziekale kring fUEEF EN N1EIIT, blijspel met zang in een bedrijf TWEEDE DEEL. Dans Er woont een vogel in mijn hart, Antheunis Ken denutje van de hop, Pol Dnmont Jonge Harten, tvalzcr DE HEVISIEKAAD, blijspel met zang in een bedrijf, muziek van M. Enz. Dekeyser. Prijzen der plaatsen Stoelen en halcons, fr. 1-50. 1« pluais, t fr. 2" plaats, 75 c. 3C plaats, 30 c. Kaarten r.ijn op voorhand te bekomen bij den heer Cu. Van Houcke-Ghyssaert, en den Zondag 24 April, van tl lol 12 ure voormiddag in hel Bourgondische Schild. Op! op liberale vrienden, laat ons allen zoo velen wij zijn, heden zondag het Avond feest bijwoonen, dat de wakkere volks maatschappij de IJzerzonen geeft, en van welk wij liooger het programmamededeelen. Het feest belooft zeer aantrekkelijk en verma kelijk te zijn daartoe is niets verwaarloosd geworden Leve de IJzerzonen Op op Burgemeester en Schepenen, verwittigd door den Minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen, dal in al de voormelde diensten,le rekenen van 1 Mei, hel zoogenoemde uur van GREENWICH zal aangenomen worden, doen te weten dat, om met die uurregeling gelijk le blijven, hel stadsuurwerk op den toren rlen 1 Mei aanstaande, 17 minuten achteruitgezet zal zijn. Deze uiirverzetliug heeft voor gevolg, dal in de nieuwe spoorweggidseu de treinen vermeld staan •als 17 minuten vroeger vertrekkende en aankomen- dei. In' den prijskamp der adultenscholen, die maandag lest alhier plaats had, hebben de twee Dixmudsche jongelingen, Hillebraot Leon en Hille- branl Eugeen die er aan deel namen elk een certifi caat bekomen, de eerste met 110 punten en de andere met 93.6 op 150 punten. Op de naamlijst der gezworen bij het as sisenhof onzer provincie, dal den 16 Mei le Drugge geopend wordt, bevinden zich de heeren A. Cos- tenohle, brouwer te Eessen; C. Sap, gemeente- sekretaris le Cortemarck. Ziehier den uitslag des prijskampsvan hengste- veulctis, die woensdag alhier heeft plaats gehad lc prijs 250 frs M. Baelde, Bulscamp. 2* 250 M. Dugardein, Loo. 3® 200 M. Baelde, Bulscamp. 4" 200 M. Lod, Vereecke, Dixmude. 5" 200 id. id. 6" 200 M. Verstraete, Ramskapelle. 7e 200 M. P. Vanoverschelde, Eessen. Woensdag, rond 9 ure 's avonds, is een brand uitgeborsten in de stalling eener kleine koeihoer- derij, langs de kalsijde te Caaskerke, en gebruikt dopr door sieur Reynaert. Van de twee koeien die V.iclt op stal bevonden, heeft men er eene kunnen redden, die evenlwel reeds erge brandwonden be komen had; de andere koei kwam in de vlammen Atfrivfle stalling benevens ongeveer 1500 kilos aard- avipejen werden door het vuur vernield. 1 Men kent de oorzaak dezer ramp niet. Er was kiet^ verzekerd. Eetlernleuws. De Vlaamsche Gids, tijd sschrift voor iedereen, verschijnende alle veertien dagen; abonnementsprijs 3 frs per jaar. Men schrijft in bij den hoofdopsteller, M. Robert Pieters, let terkundige, St-Willebrordstraat, 13, Antwerpen. De korrectioiineele rechtbank van Veurne heeft den 31 maart en den 1 april veroordeeld Crombez Emiel, diensknecht le Woumen, 15 frs boet, voor slagen. Gru-wez Hendrik, werkman te Adinkerke, 100 frs boet, voor j'achlmisdrijt, Lauwers Alois, werkman le Woumen, 8 dagen gevang en 26 frs. boet, voor vernieling van afslui ting 25 frs boet, voor beschadiging van afsluiting; 20' frs voor nachtgedruis, en 25 frs, voor dron kenschap. Weerbrouck Victor en Vanbillemom Karei, vis- schers te Ooslduynkerke, de eerste 25 frs en de tweede 10 frs boel, voor jachtmisdrijf. Simoens Karei, herbergier te Wesiende, 15 frs boel, voor lichte gewehladigheden. Vandamme Karei, werkman le Dixmude, 5 frs. boel, voor opeubaren dronkenschap 16 dagen gevang, voor vernieling met geweld van mobilaire goederen, en 20 frs boet, voor zelfde feit, zonder geweld. üeseiirc Medardus, werkman le Mercken 1 fr. 50c boet voor boschdelikt. Een pensioen van 1336 frs wordt verleend aan M. Vermeersch, gewezen gemeenteonderwijzer te Wercken. Assisenhof van Westvlaanderen. Don derdag heeft het hof veroordeeld Francis Demeu- lemeester, oud S0 jaar, horlogiomaker, 10 jaar ge vang en 10 jaar onder de waakzaamheid der policie; Pieter Demeulemeester, oud 24 jaar, blikslager, 15 jaar gevang en 10 jaar onder de bewaking August Demeulemeester, oud 21 jaar, werkman, 10 jaar gevang; alle drij le Mariakerke; Désiré Ver meersch, werkman te Steene, 10 jaar gevang, allen voor dieflen met bezwarende omstandigheid in de kerk van Oostduinkerke en een kapelleken daarbij. Al. Drocsbeke, chirurgijn-tandmeester, wo nende in de Wolvengrachtstraal n° 59, Brussel, kan geraadpleegd worden le Dixmude in 't hotel de Casino, den eersten Dinsdag van elke maand, aan 9 ure's morgens tot 's middags. Als gij Zwltsersche Pillen koopt, ciscbt wel dal zij van Parijs komen, uit het fabriek van A. Hertzog, apotheker. Neemt er geen andere 1 Een schrikkelijk ongeluk ismaandag avond voorgevallen op den ijzeren weg van Oostende. De genaamde Jaecks, zadelmaker te Ghistel, is door den expresstrein verrast geweest en werd op den slag gedood Dinsdag morgend heelt men te Marcke, nabij Kortrijk, den genaatnden August Demels, rentenier, in zijne woning, op den vloer, dood gevonden. Al de meubels waren opengebroken en de pa pieren van hel slachtoffer over den grond verspreid. In het eerst vermoedde men eene misdaad, maar nu schijnt hel dal er geene misdaad in 't spel is. Hel parket van Kortrijk heeft de lijkschouwing ge daan. Demels, die nog al veel dronk sedert de dood zijner vrouw, zal maandag avond bedronken naar huis gekomen zijn met nog slechts eenige centen op zak, en men veronderstelt dal hij al zijne schuiven en meubels doorsnuffeld heeft naar geld ofwel naar sommige papieren en alsdan zal gevallen zijn. Zijn geldelijke toestand was verre van schitterend le zijn. Een feit dal zeker is, is dal er niets verdwenen is uil zijn huis en dal hij geen ander gold meer had dan hetgeen men gevonden heeft. Dus noch moord noch diefstal. De engeltjesmakerij— Dijnsdag morgen heeft de rechtbank van Kortrijk uitspraak gedaan in de zaak der engeltjesmakerij, die onlangs zoo veel opschudding verwekt heeft. Men zal zich. herinneren dat over eenige weken des nachts, eene polieieronde dicht bij de Sl-Mar- tenskerk te Kortrijk het lijk vond van een meisje, Sidonie Depoorter. Wat verder werd eene vrouw aangehouden, dochter Depreiter, wier aanwezigheid op straat en wier manieren aan de agenten verdacht voor kwamen. Men ontdekte spoedig dat Sidonie Depoorter liet slachtoffer geworden was van eene misdadige be werking, en de plichtigsn hadden zich van haar lijk willen ontmaken, en daarom 's nachts op straat gelegd. De medeplichtige van dochter Depreiter werd aangehouden 't was haar bijzit, zekere Declereq. Beide beschuldigden wareD ver leden week voor de rechtbank verschenen, die de zaak met gesloten detiren behandelde. De rechtbank heeft nu de volgende straffen uit gesproken Declereq, 5 jaar gevangenis en 500 frank boete en 10 jaar berooving zijner burgerlijke rechten Dochter Depreiter, 6 maanden gevangenis en 100 fr. boete. De (wee beschuldigden in de zaak van den moord te Ronse gepleegd op de weduwe Van Loo en hare meid, zijn zondag met den trein van 7 ure uil Oudenaarde naar Gent gevoerd, onder de gelei de van drie gendarmen. Veel volk liep uil nieuws gierigheid naar de statie om hen te zien. De heer doctor Burggraeve, rusiend-hoog- leeraar bij de hoogeschool van Gent, gewezen ge meenteraadslid en mad. Burggraeve, geboren d'An- vers, hebben dezen zaterdag, hunne diamanten brui loft gevierd, en zijn officiéél ten stadhuize ontvangen geluk gewenscht geworden. De heer Adolf-Pieter Burggraeve werd te Gent ge boren den 6 October 1806. De klerikale Patriote werd woensdag door de burgerlijke rechtbank van Brussel veroordeeld voor laster. Mad. weduwe Cesar De Paepe en haar zoon hadden tegen dit blad een proces voor laster ingespannen. Men zal zich herinneren dat dit blad M. De Paepe beschuldigd had eenen moordaanslag op eene dame gepleegd le hebben, terwijl hel ge beurde aan geen hoegenaamd misdrijf geleek. De Patriote werd veroordeeld voor laster lol het betalen eener som van 1000 frs schadeloosstelling en de kosten van hed proces. Eene meld die baas speelt. Op bevel van het parket van Brussel heeft de policie eene genaamde Pulcherie P,., doen in echtenis nemen. De zaak, alhoewel niet eenig in zijnen aard, gelijkt aau eenen roman. Er is kwestie van opsluiting en belangrijke geld afpersing. In den omtrek der Belliardstraat woont een tach tigjarige weduwaar, zonder kinderen. Hij bewoont ganscli alleen met eene veertigjarige meid, Pulgcrie P.., een groot rijk huis. Verleden zaterdag kwam de Qude rentenier, M. P... hijgenden zeer ontroerd naar het policicbureel der 5" wijk geioopen, en kloeg erover de dwing- landij zijner meid, die hem allijd geld vroeg, en wanneer hij weigerde, hem opsloot, llij was nu aan hare waakzaamheid ontsnapt en kwam de policie verzoeken hem van de meid ie verlossen. Hij voegde erbij dal zij Item een testament ten hare voordeele had doen leekenen, en dal hij sedert dan vreesde vermoord, misschien vergiftigd te wor- den. De commissaris der 5' afdeeling begaf zich nog denzelfden dag naar de woning van den ouden rentenier, De meid loochende krachtdadig de haar ten laste gelegde feiten. Had haar meester een tes tament ten hare voordeele gemaakt, dan was dit omdat hij wel wilde. Op de kamer der meid vond men het testament en voor ongeveer 80,000 frank goud en akties, welke zij zegde dal hare meester haar vrijwillig had ge geven. De meid werd niettemin aangehouden en in du gevangenis van Sl. Gilles opgesloten. Een drukkersgast is dinsdag in de drukkerij Larcier le Brussel, mei den rechterarm in het rab- derwerk blijven haperen. Het slachtoffer is naar hel hospitaal overgebracht. De verkoop! ng der koolmijn Be)le-et-Bonnc heeft vrijdag morgend plaats gehad in hel gemeen tehuis van Jemappes, le midden van eenen grooten volkstoeloop. De voorloopige toewijzing is geklommen tot 106,810 fr. Daar de som vereischt door de wel opklimt tot 191,000 fr. is de definitieve verkuoping uitgesteld lol den 19 rriei. Nogtans zijn vijftien loten, op de zestig die de verkuoping uitmaken, bepaald toegewezen aan 25,025 fr. De oude koolpul der Cour werd door de maat schappij des Produits aangekocht voor 11,500 fr. De concessie der -maatschappij ,is voor vijflig jaar toegestaan aan M. Achille Delallre, oud bestuurder van Belle-et-Bonne. Een mijnwerker die in eene kavalkade le Boussu een wilden verbeeldde, ging in eene her berg wal warmen. De rug wat le dicht bij de sloof draaiende schoot de stop in brand. De herbergier kwam uil den kelder, vloog hem ler hulp, doch te laat, de ongelukkige was erg gekwetst en stierf des anderendaags in afgrijselijke pijnen. Dynamiet. Ia de werkersdisiricien van Henegouwen en Luik blijft de dynamiet voortdurend aan de orde van den dag. De gendarmerie van Houdene-Goegnies heeft in de woning van eenen koolmijnwerker, L., eene belang rijke hoeveelheid dynamiet aangeslagen. L. die bijgenaamd is Petit Prussien, is gekend als een zeer opgewonden geest. Hij had, zegt men in het vooruitzicht van den 1 Mei, eenen voorraad verzameld van 22 dynamielkardoezen, 75 kardoezen vati samengeperst buskruit an een twintigtal meters wiek. De beschuldigde heeft de vlucht genomen. Zijn signalement is langs alle kanten verzonden. Te Luik heeft men zaterdag avond eene dynamiet- kardoes gelegd op do huisdrempel van M. J. Beitjes, advocaat-generaal. De kardoes is ontploft met een knal gelijk een donderslag. Deschade is echter gering. Daders onbekend. Hoeden met pluimen. Och arme! zegde eene medelijdende damedie voor eenen mode winkel stond, wat moeten er veel vogelen ge pluimd worden om al die hoeden te garnieren Echtgenooten ook, voegde haar man erbij. Afleken gaat trouwen, en zij wordt door haren pastoor over'den catechismus ondervraagd PastoorHoeveel goden zijn er Mieken, Een. Pastoor. En hoeveel personen 7 Mieken, die de bruiloft in het hoofd heeft ant woordde Vier-en-dertig personen en zes muzikan ten Foor opschriften van brieven, fakturen, circulairen, enz. gebruikt geen ander papier dan Heyal Eyon, te koop in het papier-magazijn Van Cuyck, hoek der Vischmarkt, Dixmude. Sedert 15 jaren werd de doodstraf niet meer uitgevoerd le Amsterdam. De koningin heeft eene petitie ontvangen uitgaande van de hooge wereld vragende dat de doodstraf weer worde ingevoerd. Alen schrijft uit Bordeaux t De koude van zondag-, maandag- en dinsdag nachten zijn betreurenswaardig geweest. De wijngaarden van de Gironde zijn geheel ver loren. Dinsdag-naclit teekende de barometer 5 gra den onder zero. De Médoc enz. lijden veel. Buiten eenige gemeenten die gespaard zijn gebleven is dit eene ware ramp. Alaaadng aanslaande, 25 april, is hel de hon derdste verjaardag der eerste strafuitvoering in Frankrijk bij middel dér guillotien. Na een groot getal proefnemingen Op lijken cn op schapen, werd iiel akelig schavot opgericht op de place de Grève le Parijs, den 25 April 1792. Het eerste hoofd dat onder hel mes der guillotien viel, was dat van een slriiikroover, Peltier genaamd. De gebeurtenissen volgden zich met zulke duize lige snelheid op dat twee honderd een en zeventig dagen na die schrikkelijke invoering, die niet veel belangstelling opleverde, koning Lodewijk XVI op zijne beurt zijn hoofd verloor onder hel mes der guillotien, opgericht op de place Louis XV. thans place de la Concorde, ter plaats waar zich heden de obélisque bevindt. Ieder departement van hel rijk had eene guillotien gekregen, gemaakt naar het model van die van Parijs. Jager. Ik heb drie hazen in één schot ge dood. Onmogelijk 1 't Is zooals ik zeg.De eerste schoot lk door den kop. de tweede viel dood neer van schrik en de derde sprong van angst in 't water en verdronk. Al"16 Afarla Eben, Piano, chant, cours el lemons parliculières pour Dames et Demoiselles, 14, rue de la Station 44, Dixmude. Holloway's Zalf en Pillen. Rhumatiek en zenuwpijnen. Geene kwalen komen meer voor, zijn pijnlijker of moeilijker om te genezen dan deze. Voor den aanval daarvan blijft geen weefsel van het meoschelijk lichaam vrij; geen ouderdom, geen geslacht, hoe veilig men zich ook wane. Het is echter een zegen te weten, dat al deze kwalen geheel en spoedig kunnen verdreven worden door Holloway's middelen. De Pillen zijn zeer behulpzaam om aanleg tot rhumatiek en dergelijke pijnlijke kwalen te verbannen terwijl de Zalf de lokale kwalen geneest, verdrijven de Pillen alle stoornis in het stelsel en regelen zij de onregel matige werking van elk orgaan in het menschelijk lichaam. De genezing is noch oppervlakkig, noch tijdelijk, maar bestendig en volkomen, en de kwaal komt zelden terug, zoo volmaakt is de zuivering geweest, ditor deze doordringende artsenij bewerk stelligd. GEBOORTEN, 18 April. Maria Ludovika Vandamme, dochlor van René en van Evelina Octavia Vandemaele. (Noordslraal.)

De Dixmudenaar (1879-1931) | 1892 | | pagina 2