I Zondag 1 Augusti 1909 10 cent, per nummer 65' jaar Nr 31 Treinen van 1 Jnli tot 1 October 1909 SSS^lüsSgStf.v.k voor de Stad en het Arrondissement. tomende» ,egen den Vrijd^e Ret VOlK IM H0©t (Ie BUrgei^ Wie steekt er aan ons Wagentje Onze Kermis. Van alles wat. X nnementen voornn hAtaoih^r i I Abonnementen voorop betaaibaar. De abonnenten genieten het recht van kosteloos *7 g TVT TT\ A T*^ T JL T-V drie annoncen. De afflchen worden eens I J l\| I A I T S I A Tl de facteurs. Annoncen en arti! TT TT n f J'21 10*26 2J1 539 8-06V 7.55Ad. 9.10V 9.3) den Uitgever Arthur Boury, Dixmude. Werkmanspensioen 1 FR. daags aa„65 jaar. Een gao. besten,. Evenredige Vertegenwoordig in al! es en voor alles. De klerikalen hebben geen geluk met hun jubeljaar. Ik had gedacht dat ze zich op eenen overgrooten praalwagen zouden laten voeren hebben van stad tot stad, door heel het land eu dat ze van tusschen zijden en gouden behangsels, vlaggeu en andere sie raden tot het volk zouden gesproken hebben om de heldendaden te vertellen van hun vijfden-twintigjarig landsbestuur, en 't is er niets mee. Ze durven ternauwernood hier eu daar, in hunne vergaderzalen, voor het volk verborgen, een bescheiden feestje geven om hun zilveren jubeljaar te vieren. Jeemenismenschen 't Is mager. Neen, zij hebben geen geluk. En op den hoop toe komen er in dat gezegend jaar dingen voor den dag, die bij ieder weldenkend mensch de haren te berge doen rijzen zoo bij voor beeld dat bijna al hunne kopRtukken uit de staatskas geld krijgen om propaganda voor hun eigen en voor hunne partij te maken. En nu beleven ze nog de schande van met het wetsvoorstel van hunnen hoofdman, heer Schollaert, in de kamerafdeelingen deerlijk door de mand te vallen. Het is namelijk nu al weken en maanden geleden dat heer Schollaert een wetsvoor stel beloofde aangaande onze legerherin- richting. De man kwam eindelijk over zoo wat veertien dagen af met een voorstel om van elk huisgezin éénen zoon voor het leger te vragen met behoud van de plaatsvervan ging, de geheele vrijstelling van al degenen, die zich tot den geestelijken staat bereiden en de tijdelijke vrijstelling van audereu, die S^vrufueu Zouc*en onj onderwijzer of lee r»qr Toen hij daarmede voorloopig voor de pinnen kwam ging er een schaterlach op door heel het land en toen het stuk aan het onderzoek der kamerafdeelingen onderwor pen werd, werd het met 81 stemmen tegen 63 afgeketst, terwijl, dubbel ongeluk voor de klerikalen, het voorstel van den socialis- tischen algevaardigde Bertrand, tot afschaf fing van de plaatsvervanging, met eene meerderheid van zoo wat 18 stemmen werd aangenomen. Waren nu onze ministers, met Schollaert aan 't hoofd, mannen met eene stevige rug graat geweest, die fier den kop omhoog kunnen houden, dan hadden zij tegenover zulke uitspraak hun gezamentlijk ontslag gegeven. Maar onze ministers hebben niet veel ruggraat, ze zijn taai en kunnen plooien in alle richtingen en affronten voor kompli- menten nemen. Nu ook voor de zooveelste maal, na den zooveelsten kaakslag, zeggen zij Er is geen reden om te vertrekken en wij blijven. De uitspraak der afdeelingen is maar eene halve uitspraak. Wij wachten het oordeel der kamer af eu dan zullen wij zien. Daartoe hebben ze nu nog tijd tot in October aanstaande. Dan houden de kamers eenen buitengewonen zittijd en dan komt weer het voorstel tot legerherinrichting te berde. Intusschen rolt hun triomfwagen voort. Maar welk een wagen Een oud eu versle ten schommelend en rammelend karretje met zoo dikwijls verspeekte wielen,hinkende paarden en zoo menigmaal verwisselde voerlieden, die malkander niet verstaan. En die voerlieden roepen de menigte, die het ellendig ding waggelend zien bollen Wie stoot er aan ons wagentje Komt, vrienden, geeft een stootje, duwt ons kraam vooruit of anders geraken we nooit waar we zijn moeten. Maar vele van die vrien den duwen tegen draad en zouden het wag gelend tuig wel vau den kant in de gracht helpen als er van hunne hulp geene per soonlijke voordeelen, bevrediging van kleine of groote ambitie's of onderstand voor hunne talrijke beschermelingen kan voortspruiten. Daarom zult ge zien dat er van nu tot October door de voerlieden van 't wagentje, dat zijn onze ministers.'geloopen en geketst,' beloofd en gevleid worden dat er het einde aan verloren is. Aan 't wetsontwerp Schollaert zal veran derd en geknoeid, bijgevoegd en afgedaan worden om het toch maar in ieders goesting te doen vallen. Het zal zijn gelijk een Arlekyntje, aan wiens kleedsel ieder kleri kaal kamerlid een lapje zal bijgebracht hebben. En de klerikale meerderheid zal het dan steramen gelijk één man, inweerwil van al de gegronde bewijsvoeringen van onze vrienden. Zoo zullen wij een misbaksel te meer krijgen bij al deze, die de klerikaleu ons reeds geleverd hebben. En zoo sukkelt het klerikale wagentje voort tot groot na deel van de belangen van land en volk. Wij haken naar verbeteringen en onze klerikale meesters geven ons niets dan partij wetten en kiósgeknoei. Maar daar is een andere, fiink opgetuigde wagen in aantocht, gevoerd door mannen die onbewimpeld willen en zeggen waar ze naar toe willen mannen die het goed inee- nen met de belangen des volks. En ieder die het wel meent met land en volk begint Krachtdadig mee te werken om hem klnelc en her vooruit te helpen. Er komt eendracht in de rangen der antiklerikalen. Van alle kanton komen de beste tijdingen aangaande eene eeudrachtige samenwerking voor de aanstaande kiezingen, en alles laat verhopen dat onze wagen het waggelend klerikaal gespan hals over kop zal rijden. Onze leiders zullen de vracht opladen, die de klerikalen niet meer vervoeren kunnen en in een zege tocht zullen wij ons voertuig sturen op de baan des vooruitgangs. De vracht zal zwaar zyn omdat onze tegenstrevers onhebbelijk- r ,on °P onhebbelijkhedeo, onrechtvaar digheden op onrechtvaardigheden, schulden op schulden gestapeld hebben, maar in ons kamp is goede wil en kracht genoeg om ze te dragen. Komt, vrienden van den lande en van zijn heil. Een krachtigen ruk on we zijn toek'o mend jaar van 't klerikaal geknoei bevrijd Den berg af met 't klerikaal kraam 't Heeft lang genoeg geschokkeld en gerammeld tot schande van heel het land. X. Daar zooeven, oude boeken en weekbladen doorsnuff.jlende, vond ik een pakje Gazetten zaliger ontdeed ik het pakje en doorzag hetzelve de Gazette van Dixmude van den derden zondag van Juli der hierboven aan gehaalde jaren. Ik herlas al die artikelen waarin onze confrater den spot dreef met de jaarlijksche kermis, de feesten verkleinde, kortom den aap hield met al die sch )one en wel bijgewoonde feesten gegeven door het vorig liberaal stadsbestuur, en de land lieden aanspoorde naar Dixmude niet te komen, daar het de moeite niet waard was. Iedereen weet en kont het verschil vaii uering in 1895 en thans. Onnoodig dus daarover uit te weiden de laffe handelwijze der Gazette werd alom afgekeurd en met reden. Ons liberaal weekblad nogtans, sinds de klerikale partij, tot schade en schande der stad, hier den baas speelt, heeft nooit haren toevlucht genomen tot de stelselmatige afbraak van feesten en aantrekkelijkheden in Dixmude wij stellen de belangen onzer medeburgers boren de kleingeestige politiek van kazakdraaiers en mannen die plat op deu buik jliggen voor vreemde dwingelan den ons blad gaf meer dan eens kostelooze ruchtbaarheid aan de ontworpene feesten, maar beknibbelde ook, nadien, als de feesten niet onpartijdig van stapel liepen, zelfs als zij gegeven wierden met de centen van katholieken en... liberalen. Wij kunnen niettemin dit jaar niet nala ten te wijzen op de armzaligheid der Kermis van 1909, het jubeljaar der katholieke regeering. De Groote Markt stond vol met barakken, maar buiten de cinema Geissler, het gebak kraam Gonsael en den Caroussel zag alles er zoo kaal en klein uitwaarom aanveerdt onze beroemde feestcommissie al die kleine kotjes en wendt zij geene stappen aan om iets schoons ter markt te krijgen waarom ook op de westzijde der Markt deu schoonen molen van Overmeer niet geplaatst op zulke wijze dat de drie herbergen der drie hoeken elk van het schoon gezicht van den voor gevel genieten, zooais de heer politiecom missaris het tot ieders voldoening geschikt had en later op bevel van hooger hand moest verandereu Wordt de spreuk Recht in alles en voor allen, voor goed begra ven Waarom de schoonste barakken niet vóór de herbergen geplaatst, maar wel voor de huizen van bijzonderen, voor de voldoe niug van Madame of Mijnheer die gaan slapen met de kiekens De eerste zondag was er veel volk in stad en toch klaagde iedereen dat de verkoop kleiner was dan vorige jaren de Dinsdag was het de tweejaarlijksche prijsdeeling der Academie vanTeeken- en Bouwkunde over jaren was dit feest een der geraoedelijkste aantrekkelijkheden: voorop het muziek, met de heeren der Commissie, de leeraars, de leerlingen, hunne ouders, hunne kennissen. Dit jaar was het precies 'nen oudewijfskerk- gang. Geen muziek, ja toch, acht muzikan ten, waaronder drie tamboers de anderen, 't zij dat ze hunnen roes nog niet hadden uitgeslapen, 't zij uit onverschilligheid tweedracht, schitterden door hunne SU wpzigheid. De klerikale bladen zelf zeggen of uat de leeraars tevredeo waren van hunne leerlingen verlost te zyn en dat deze laatsten Juoelden omdat het feest gedaan was. I Alle bewijsvoeringen om de onverschillig heid onzer stadsbestuurders tegenover het ^onderwijs onzer toekomende ambachtslie den te bewijzen ziju overbodig. De Woensdag het schoone feest van het I e Deum Het muziek voorop, 17 man sterk, met 7 vaandels vertegenwoordigende 7 van Je 30 gilden en maatschappije» van stad de gemeenteraad, de eerste bijgevoegde -vrederechter, het leger, do plaatselijke politie en de heer Jan Vanduyfhuys, met zijne eermetalen vertegenwoordigende de oudgedienden van 't jaar 70 en de algmeeue .bond der gedecoreerden van Belgie. Ver trokken om 11 ure juist waren allen om II u. 12 m. weder op het stadhuis hun liertje bonsde van blydschap dat de plech tigheid voltrokken was. Of Leopold er ook zijn botten... i ij zijn oprecht een bloempje verschul- ydigd aan de Maatschappij der Peerdenloop- stryden die het volk eenen aangenamen Donderdag namiddag heeft verschaft. Het -waren de schoonste koersen die wij hier gehad hebben. Jammer dat er niet meer l°lu .w*9' Uie l°°P9trÜdea z'jn door stad j,beholpm met een hulpgeld van 500 frank onze bestuurders mogen zich verheugen dat die hoeren zich zoo belangloos ten hunnen .dienste stellen om mits dit gering hulpgeld het schoonste feest der Kermis te bewerk stelligen. Hoorden wij niet zeggen dat onze /burgemeester op het koersplein kosteloozeu H toegang had Zoo ja, waarom dat Wij jr^staan dat hij het hoofd is der politie waren gfljyeiaggtf eerste zijn ora eene farailiekaart te koopen en zoo doende dit schoone feest aan te moedigen. Da tweede Zondag en Maandag veel volk. Het luchtbalfeest is wel gelukten de opsty- ging bovenmate schoon en regelmatig Het feast van 1909 is de vorige jaarker- raissen in de eeuwigheid gaan vervoegen en zal bij den neriogdoener van stad maar eene treurige nagedachtenis behouden. Waar zijn die schoone feesten van vroeger Hoelang is het maar geleden dat raaer dan eene her- bar# 15, j i 2) tonnen tapte, dat de dans zalen kropten van het volk dat beenhou wers en bakkers eeaen mooien stuiver wonnen en iets konden wegleggeneen appeltje voor den dorst Die tijd is lang voorbij, zong de dichter 1 Is het niet opmorkelijk dat het jaarfeest verkwijnt sinds op het stadhuis mannen zetelen met lood in de beenen, zonder initiatief, m9t twee maten en twee gewich ten En 't zal niet beteren 1 Wij zijn op goeden weg om hier een stil en verlaten beggljnhof te worden en binnen 5 jaar steekt St Jacobscappelle ons den loef af. Zult gij het beklagen, volk van Dixmude, kooplieden, neringdoeners, als alles te laat zal zijn Hoort de Vrije Burger moord en brand schreeuwen over den verval van onze boter- en wekelijkscha markt, wijzigingen vragen aan de uurtabel der trams en zie daarnevens het verplicht stilzwijgen der Gazette. Wie is hier de meester tegenover het eertijds zoo vrije en bloeiende Dixmude Wie maakt van onze alom gekende boterstad een oord waar weldra niets meer zal moe ten gedaan worden dan gebedeu prevelen in stomme dweepzucht en diepe vernedering Aan u, beste lezer, te antwoorden gij hebt een machtig wapen ter hand de stem bus. Weet bij stonde het te gebruiken tot welzijn uwer stad en zoo zult gij benevens uwe eigen belangen,uwe geboorteplaats zien herleven, van haar wederom het peroltje van Vlaanderen maken en er de vervlogena rust en broederlijkheid weer doen heer- schen. En de 10 millioen P M. Buyl over tijd de papieren van 't ministerie der finantien onderzoekende aangaande het fonds der werkmanspen sioenen vond er een tekort van 10 millioen. Een openbare brief werd aan de minister geschreven om het feit te verklaren alsook om de konkelfoes die er rondom geschiedde ruchtbaar te maken. Hot nieuws verwekte groote opschud ding de klerikale bladen riepen en tierden dat het een leugen was, dat er niets te kort was in de kas. Maar nu is het een ander paar mouwen. Het tekort is nu officieel verklaard door de middenafdeelirig welke gelasi is de be- ?J[üntiDg ya,n 0Dtvacg8ten en uitgaven voor 1909 te onderzoeken. Van die afdeeling maken drie klerikalen deel de heeren Cousot, Harmignie en boer van Brussel. Wat zullen de klerikale pastoorbladen nu vertellen Zullen zij zoo deftig zyn hun woord te herroepen Ge ziet dat van hier Liegen en de dutsen van 't volk bedriegen dat is hunne leuze. Om geld te Blaan. Dat onze Staatskas ledig is en dat de ratten er in spelen en dansen ia genoeg1 geweten. b Nu als men in de krotte zit zijn alle mid dels goed om geld te slaan.Vroeger wanneer onze patriotten met de nationale feesten naar Brussel gingen om er hunne dekoratie te ontvangen mochten zy voor nieten naai de hoofdstad reizen. Het spoorwegbestunr leverde kosteloos eene reiskaart. Maar dit jaar zijn er andere reglementen. De koepon gratis is afgeschaft. Al deze die naar Brussel willen gaan om hunne deko ratie moesten betalen. Van den anderen kant heeft men het getal gedecoreerden van dees jaar fel ver meerderd er waren er 6000 omtrent; boven dien in den brief waarbij zy naar Brussel werden geroepen, werden die brave lieden aangespoord zich naar de Hoofdstad te doen vergezellen door eenen of twee bloed verwanten en dat ten einde nog eenige reiskaarten meer te verkoopen. Op die manier schat men dat Helleputte 50,000 fr. gemaakt heeft, 's Anderendaags met de eerste uur zond Liebaert al achter de klmten om toch iets in de ledige Staats ka* t« kunnep Nieuwe bankbriefjes. De Nationale Bank van ons land brengt een nieuw bankbriefje van 100 fr. in om loop. Het nieuw briefje is wat grooter van formaat dan deze die in omloop zijn. Leopold II en China. Nu dat onze Koning ons den Congo op de schouders heeft gesmeten nadat al het beste er vau weg was bekommert hij er zich niet meer mede. 't Is alsof de Congo voor hem niet meer bestond, 't Is nu al China die in zijnen kop speelt. Hij spreekt van niets anders meer en zelfs droomt hij er van. Wat hy ginder gevonden heeftom com mercie te maken en geld te slaan weet men nog niet juist. Weldra zullen de speculateurs in 't spel treden en de nieuwe actiën en obligatien gaan zooals regeuen en de millioenendans gaat beginnen. Iedereen weet nog de teleurstellingen welke de Congowaarden in ons land hebben veroorzaakt. Men vergete het niet. Geld verbrassingen Men wilt kost wat kost de Noordstatie van Brussel met de Zuidstatie verbinden door een spoor welke dwars door de 9tad zoude loopen. Een gedeelte ervan zou in tunnel ge maakt zijn en het ander in viaduc. Helleputte die door gaat voor een ver standig man en een bekwamen ingenieur beweerdde in de Kamers dat die verbinding geen duit meer dan 56 millioen^ zoude kosten. M. Helleputte is aan zijnen eersten kemel niet en als Minister van Spoorwegen wacht men nog altijd op de groote veranderingen welke hij ging tot stand brengen. Andere vakmannen tien maal bekwamer dan den klerikalen minister beweren dat men met 100 millioen niet zal toekomen. En de 56 millioen is eene zekere som voorzien voor het aankoopen en onteigenen van huizen eD gronden. Op den dag van heden moeteu nog 330 huizen worden aan gekocht en men is nu al meer dan 350,000 fr. de som te boven welke voor die aankoopen voorzien waren. Dat Helleputte eenen Cbarel was wist men al lang, maar dat het zulken grooten snoek was, dat wist niemand. Uit Antwerpen. De Liberale Jonge Wacht zal op 10 April van toekomende jaar de 38* verjaring zijner stichting vieren. Groote feesten worden op touw gezet en aangezien de wetgeveude kiezingen beraamd men or eene nationale betooging. Ten dien einde vraagt het bestuur den DE DIXMUDENAAB - uui i ijuiifc-il vi.i|

De Dixmudenaar (1879-1931) | 1909 | | pagina 1