HOFSTEDEN Achtste Brief van M. Goslaaf Joseph. Oostende-Badseizoen. N ieu wsti j dingen Een ander bewijs. Burgerstand van Dixmude MARK.TPI11JÜLLN. Men vraagt Spaarzaamheid en Vooruitzicht A. MOREL Leening van Kapitalen VENDITIE Notaris Tiburce Proot DISCHGOEDEREN Notaris Tiburce Proot Tweewoonsthuis en H. 0-37-87 C. land sAivrcsB. Notaris Tiburce Proot INSTEL, Notaris Tiburce Proot Notaris WAUTERS Zaaiïanaeïi &Y<etteweïden Zaailanden Vetteweiden Zaailanden Vetteweiden INSTEL Te bekomen Mp*"1^ datura in acht te willen nemen en op dien dag geene feestelijkheden in te richten. De liberalen van 't kanton Assche ten getalle van 500 zijn Zondag laatst een uitstapje gaan doen naar Morlanwelz, alwaar zij uitgenoodigd waren door den heer Warocquó. liberale burgemeester en volksvertegenwoordiger. Een bijzonderen trein leidde hen daar henen. En zeggen dat men over 4 jaren in dat fanatiek kanton geen vijt liberalen had kunnen vinden en dat men boden verplicht is wanneer zij naar een feest gaan ze weg te voeren per specialen trein. 't Is te peinzen dat er een weinig zijn bijgekomen. Priester Ponteyne treedt op toeko mende jaar als kandidaat voor de Kamers. Hij is voorgedregen van de Demokraten, een groep Flaminganten en een deel Onaf- hankelijken. De partij dezer laatste is in tweëen fescheurd een gedeelte volgt den heer heodor en spant samen met de klerikalen, het andere gedeelte volgt den hr Parmentier en zal do lijst van den Yroegeren onder pastoor van Zarren ondersteunen. Uit Contich. Door de verscheidene Liberale Genoot schappen van deze gemeente in samenwer king met deze van Antwerpen werd de kiesstrijd voor 1910 aldaar zondag laatst geopend. Een groote stoet doortrok de straten van het dorp en was gevolgd van eene meeting waarop de Antwerpsche liberale volksver tegenwoordigers het woord voerden. Uit Congo. De sterfgevallen in onze kolonie vermin deren merkelijkhet klimaat verbeterd alduar en de blanken zijn er zoo menig vuldig niet meer weggemaaid. Ziehier statistiek der sterfgevallen van het personeel der Congostaat In 1902 6 31 per honderd. In 1903 5.09 In 1904 4.23 In 1905 3.41 In 1906 2.85 In 1907 2,97 In 1908 2.88 In ons land is de middelmatige cijfer 17 6 per honderd. Een verschil nochtans moet men aal- stippen. In de Congo sterren de mannen in den bloei van hun leven terwijl in België het mee8tendeel oude menschen zijn welke de dood wegmaait. Zooals men bemerken kan is er groote vermindering in de sterfgevallen en dank aan de menigvuldige werken welke men aldaar uitvoert om het klimaat te verbeteren nng aldftar maiftgjiiif. Prins Albert en zijn gevolg welke eene reis door de Congo hebben ondernomen zyn tot Boroa goed en gezond aangekomen. Zij zijn Woensdag laatst ingescheept en reizen voor 't oogenblik naar België terug. Ofschoon het weder ongunstig is, toch is er in Oosiende betrekkelijk veel volk. De voorliefde der vreemdelingen voor de Koningin der Badsteden komt hieruit voort, dat er hier onophoudelijk feestelijkheden plaats hebben, welke in geene andere bad- stad met zooveel luister gegeven worden. Beden Zondag, in het Concert in de Kur saal om 8 uur, zullen wij, voor de eerste maal dit jaar, het talent van CARUSO be wonderen. Zondag toekomende wordt er, met de medewerking van Mej. Frieda Hempel, tenor Paoli en baryton Coletti, een gala-concert gegeven, gansch ten voordeele der weezen van hel schoolschip Ibis. De heer Marquet spaart waarlijk moeite noch opofferingen om van ons feestpaleis een echt Eden te maken. (T needs vervolg) Rusland. Nu kwam ik in Rusland aan de trein daalt snel de hellingen van den Oural af en komt welhaast in de onmetelijke vlakten van Rusland, een land dat overal plat is men ziet er nergens noch bergen noch heuvels en zeer weinig bosschen of boomen. Niet verre van de stad Samara, aan de statie Batraki, loopt de spoorweg over de Volga, den grootsten stroom van Europa de brug is 1500 m. lang. Ik passeerde daar den 28 April en de Volga lag nog vol met overgroote ijsschollen, die traag den stroom afdreven. Hier in den oostkant van Rusland, loopt de spoorweg door een aantal Tartaarsche dorpen, die men seffens uit de eigenlijk Russische dorpen onderscheiden kan. ten eerste aan de eigenaardige kleederdracht der Tartaren en verder aan de torens der mos keeën, die bovenop eene halve maan dra gen Tartaren zijn Mohammedanen. Den 29 April, 's avonds Iaat kwam ik in Moscou aan, waar ik eenige dagen verbleven beb, om de stad te bezoeken. Moscou telt een millioen inwoners en is dus zeer groot. Vroeger was die stad de hoofdplaats van Rusland. De merkwaardigste plaats in Moscou (Moskva zeggen de Russen) is het Kremlin. Uit is een deel der stad, juist in het midden gelegeu, en beslaande uit paleizen, Russische kerken, kloosters, kazernen, die door stralen en pleinen van elkander ge scheiden zijn, en rondom omgeven door een dikken muur, die alzoo van hel Kremlin eene soort van forteres maakt en waarin vroeger de Russische tsars woonden. Hier was het ook dat Napoleon 1, na de inneming van Moscou, in 1812, eenigen tijd verbleef. Ik bezocht het Dvoretz paleis. Dit was vroeger de woonplaats der keizers en is nu nog de plaats, waar de hedendaagsche tsars gekroond worden. Van binnen bestaal het uit een groot getal zalen, slaapkamers, kapellen, enz. alles uiterst prachtig, in wit gepolijst marmer, de muren behangen met schoone schilderijen of groote spiegels, de gewelven in rijk eiken beeldhouwwerk of vergulde mouluren de vloer is in schoon houten mosaiek, of overdekt met zware, zeer groote kostelijke Oostersche tapijten al die zalen zijn prachtig gemeubleerd, alsof ze nu nog door een keizer bewoond waren. De troonzaal, b. v. waar nog altijd de troon staat van de vroegere Russische keizers, overtreft al de andere zalen in pracht. Dicht bij het Dvoretz paleis staat het Ouroucheny paleis. Dit is een groot gebouw, van buiten eenvoudiger dan het voorgaande, doch het mag het paleis der schatten genoemd worden. Het bestaal uit eene opeenvolging van zalen, opgevuld met de rijkste en kostelijkste zaken, zooals ik er nog nergens gezien bad zalen vol met gouden keizerskronen, ingezet met honderden groote diamanten degens en sabels, wier handgreep en scbeeden letter lijk overdekt zijn met diamanten, robijnen, safieren, emerauden enz.zadels voor paar den, wederom overdektHmet dezelfde edel- steenenkasjes, koffertjes die glinsteren van brillanten, welke meest voortkomen van geschenken van monarken uit alle landen der wereld. De waarde van zooveel edel- steenen is onmogelijk te schatten. Toen ik bezig was dat alles te bewonderen, vond ik daar een Duitschen diamantkoopman, ook gekomen, om dal te zien ik vroeg hem de waarde van een dezer brillanten, zoo groot als een klein duivenei, en van een der robij nen, zoo groot als een benei, en hij ant woordde dat zulke steenen niet kunnen geschat worden op een of twee millioen nabij, dat hunne waarde daarbij nog ver hoogd wordt door hunnen historischeu oorsprong, en dat hunne handelswaarde alleen afhangt van de geestdrift en de for tuin des koopers. Ik heb voel gereisd, maar zoo eene opeen stapeling van edelsteeuen en schatten heb ik nog nergens gezien. Daarbij zijn er nog vele zalen vol voorwerpen in'goud en zilver, koffertjes, beelden, wapens, standbeeldjes, keukengerief, alles in zuiver goud en zilver verder allerlei tellooren, tassen, groote plateelen, alles in kostelijk oud Chineesch porceiein en meest alle versierd met kunst rijke miniatuurschilderijen voorwerpen in nacre en ivoor, fijn gesneden of gebeeld houwd dan nog eenige rijtuigen der vroe gere tsars, letterlijk overdekt met goud en mi pwn .■■liiiiiiu.i n^rrr-g^ weder verzamelingen van die oude Gobelij- nen eu Vlaamsehe tapijten, wier waarde niet te schatten is. Ouroucheny, in een woord, is een paleis opgevuld met schatten, waarvan men zich geen denkbeeld kan maken. Wordt voortgezet. E-i£<a&a>s De genezingen door de Foster Pillen voor de Nieren verkregen zijn allen ge makkelijk om na te zien en de menschen, die zich de moeite geven zich door hun eigen te overtuigen, zijn altijd getroffen door de warme dankbetuigingen, die de zieken, door dit middel genezen, aan den dag leggen zulks verklaart zich zeer natuurlijk door het feit, dat daar zij hunne verklaring niet ver kocht, doch alleen uit zuiveren dank voor ons aller welzijn gegeven hebben, gevoelen die menschen hoegenaamd geene moeilijk heid de waarheid te bekennen. De hiervol- gende verklaring verandert in niets aan dien regel. Den 15 Maart 1904, zegde ons M. L. De Keirel, Grooten Dijk, 15, Dixmude Ziedaar wel tien jaren dat ik altijd aan de nieren leed 's morgens was ik altijd vermoeid en dikwijls stond ik nog meer afgemat op dan den avond te voren bij 't slapen gaan, als ik gezeten was, had ik groote moeite om recht te komen, de ganschen rug deed mij zeer en de pijnen waren zoo scherp dat ik ze dik wijls niet kon uitstaan, ik had duizelingen, mijn water was troebel, belast, ik wist niet meer wat doen, want 't was zonder uitslag dat ik menige middelen beproefd had. toen ik veel goeds hoorde zeggen van de Foster Pillen voor de Nieren verkocht in de Apotheek Verwaerde. Ik wilde ze op mijne beurt beproeven, en was zeer gelukkig reeds van den vierden dag eene groote beternis te gevoelen, en in minder dan veertien dagen was ik zoowel hersteld dat ik eindelijk kon werken, in weerwil mijner vier en zestig jaren voelde ik mij om zoo te zeggen verjongd. Den 24 Juni 1907, verklaarde ons M De Keirel, opnieuw Ik voel mij niet veroude ren, zoowel hebben de Foster Pillen voor de Nieren mij verkwikt reeds drie jaar geleden, 't Is een onbetwistbaar en onfeil baar geneesmiddel voor al de nierlijders. Ik heb nog niet de behoefte gevoeld om er opnieuw te nemen, want ik ben zeer ge zond. 't Is dus met dankbaarheid dat ik u veroorloof mijne genezing bekend te maken. Da Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apo thekers frs 3-50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engelsche Apotheek van Oh. Delacre, 50 Condenberg- straat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de ochte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. 9. Maandag avond rond 7 ure ontstond er brand op het foorplciu in den Théa're Moderne. fn een oogwenk was het zeil in vlam, door de felle wind gerocht de paardenmolen ooit in brand, doch alles werd door de ioore- mannen gebluscht. Donderdag morgend was onze stadge noot Eug. Blomme, te Woumen, met een wigcn geladen met kolen, door het te rap neerloopen van zijn wagen geraakte hij onder een der wielen en werd de beenen gebroken. De ballon, Maandag alhier opgestegen, isle Beernem gevallen. 'k Verzaak aan de geurigste wijnen jEn aan lievekens schoonste lied, 7'k Verzaak aan de sappigste vruchten, Doch aan Baukelaer's Exquis niet. De lijkplechtigheden van Karei Verbist, Ófo grooten Belgischen kampioen, slachtof fer van het schrikkelijk ongeluk in den velo droom van Karreveld, had Maandag plaats. wat aan sportpersonalileiten telt was rezig om eene laatste hulde te brengen iet stoffelijk overschot van den ouver- Mej. Martha Didier, 'wonende in het caië - De Zon t.e Yper, .waschte Maandag een paar handschoenen door middel van naplila, in de keuken waar een pelrolvuur brandde. De naphtadampen geraakten in brand, evenals de handschoenen, en daar door 't keurslijf. De brandwonden zijn nogal erg- De bouillon Cibils is het^uittreksel van beste rundvleesch. Flesch1.65 voor 18 tassen aan 9 centiemen. Zondagmorgen is de Franschman Bleriot met zijn aeroplaan over de engte va Kales gevlogen. Zaterdag was de wind zeer fel en de zee was onstuimig. Bleriot maakte zijne toebe reidselen. Zondagmorgen oordeelde hij het weder gunstig. Te 4 u. 41 's morgens nam hij plaats op zijn stoel en beval de mannen die de wie len van den aeroplaan vasthielden, alles los te laten. Na eenige zwenkingen vloog hij recht als een pijl naar Engeland. De opstijging had plaats op de weide der Barakken, op 3 kilometers van de haven van Kqles. 27 minuten later daalde hij bij Dover neder. De aeroplaan had gevlogen met eene snelheid van 91 kilom. per uur. Latham, ?die op zijne beurt gepoogd had. Dinsdagavond over het Kanaal naar Dover te vliegen, is op anderhalve Engelsche mijl van zijn doel in zee gevallen en gekwetst opgeviseht. seffens een knecht voor den Maandag voormiddag. Adres ten bureele van dit blad. Maatschappij gediplomeerde Tandmeester Weststraat, 13, Dixmude. Groote én kleine Kapitalen te bekomen mits borg aan geringen intrest ten kantore an den Deurwaarder Claeys te Dixmude TE ZARREN, éehucht de Kruisstraat TE VLADSLOO. Door het ambt van den Notaris Tiburce Proot te Woumen Woensdag September 1909, om 2 ure juist namiddag, ten ver zoeke en in behoeve van Charles Vernack- Vanhooren landbouwer aldaar, van H. 0—4400 C. Beeten. H. 0—44—00 C. Aardappels. H. 0—15—00 C. Peerdetand. H. 0—15—00 C. Klavers 2d0 snede Alles in koopen geschikt. Deze venditie geschiedt op gewone voor waarden en tijd van betaling mits begoede medekoopers of borgen te stellen, behalve de Aardappels die coraptant moeten worden betaald de overige betaalbaar ten kantore van den Notaris Proot voornoemd, den Donderdag voormiddag van iedere week, alsdan bijzonderen zitdag houdende. De vergadering om 1 1/2 ure namiddag ter hofplaats. KANTOOR van den TE WOUMEN Dinsdag 3 Aiifsusti I909, om 3 ure namiddag te WOUMEN ter herberg liet Gildhof bewoond door Alois.Haerynck, VERPACHTING der der gemeente WOUMEN. KANTOOR van den TE WOUMEN. Donderdag 5 August! 1999 om 3 ure juist namiddag te CLERCKEN- HOUTHULST, ter herberg In Sint Hubert bewoond door Alois Dewulf-Tant. van Te CLERCKEN. Bewoond en gebruikt door Henri Nou- toy nek eu andere. van den TE WOUMEN Maandag 9 August! 1909, om 3 ure namiddag te DIXMUDE ter her berg De Bourgondische Schild, van 1» H. 1-31-51 C. weide te EESSEN, gebruik Petrus Soete. 2* H. 1-10-50U. maaigras te EESSEN, in regie. 3° H. 1-07-20 C. land te EESSEN, ge bruikt door kleingebruikers, René Cuffet en andere. 4* H. 2-42 80 C. vetweide te CAES KERKE, gebruik AchilU Vanstechelman. 5° H. 0-89-30 C. land te CAESKERKE, gebruik Désiré Casteleinen andere. 6° Hofstedeke en H. 0-91-60 C. erf te BEERST, gebruik Fided Deplae. KANTOOR van den TE WOUMEN Vrijdag «3 August! 1999. om 2 1/2 ure namiddag te DIXMUDE, in het Vredegerecht van 1° Woonhuis en II 0-11-15 C. erf te ZARREN-Terrest, bevooud .door Charles üewulf-Schacht. 2° H. 0-36-40 C. lani te idem. Gebruikt door wed. Jozef Schacht 3° Woonhuis en H. 0-01-50 C. erf te CLERCKEN. Gebruikt door dezelve. Met tusschenkomst van den Notaris Masureel te Staden. KANTOOR van den TE DIXMUDE. Openbare Ver hooping van schoone te Pervyse en Lampernisse, Keyem en Schoore. Op Donderdag 19 Augusti 1909, om 2 uren namiddag in de Burgon- dische Schild, Woumenstraat te DIXMUDE van te PERVYSE en LAMPERNISSE groot H. 25-36-63 C. langs den steenweg van Dixmude op Pervyse, gebruikt door de w8 Van Loo-Schokkaert Ie fr. 2700 bij jare boven de lasten tot 1 October 1911. II te KEYEM en SCHOORE,grootH.70-40-10G. langs den aangeleiden keiweg van Keyem naar Schoore, gebruikt door Henri Baeyaert en een deel door Herman Logier samen te frs 7035 bij jare boven de lasten tot 1 October 1914. i/2 ®/o Instelpennhgen te winnen Door het ambt van den Notaris Wauters le Dixmude. III Op Maandag 93 August! 1909, om 3 ure namiddag bij Catnille Üekeyser te VLADSLOO, gehucht Kotjes, van 1° Woonhuis met erf en land groot H. 0-26 30 O. Boom- en hageprijs fr. 225. 2° Zaailand groot H. 0-28-70 C. alles te VLADSLOO, nabij do herberg De Hoorn. Boomprijs fr. 50 In pachte gehouden door Pieter Van Belieg hem te Vladsloo te fr. 200 bij jare boven de lasten tot 1 October 1909. i/2 Instel penning en te winnen. Ambt Notaris Wautsrs voornoemd. rechtbank van enkele politie van bel kqjton Dixmude heefi den 30 Juli 1909 den vozende veroordeelingen uilgesproken. Jullinck Fr. en Bullinck Ch.-Henri,Couckelaere dW- eersten 1 fr. of 1 dag wegens vervoer, den tveeden burgerlijk verantwoordeljk. ferhelst Richard, Zarren, vier boeten van 5 fr. iejer wegens zijne koeien te hebben geweid in de grichten der gemeente wegen van Zarren. yineel Eugenie, Woumen, 1 fr. of 1 dag wegens wcDrdelijke beleedigingen. Üortier Achille, Woumen, voorwaardelijk 1 fr. ofl dag wegens zijnen hond te hebben laten jagen op de gronden waarvan het jachtrecht aan een M»fer toebehoort Parmentier Alois, Staden, 2 boeten van 10 fr. of 2 aaal2dagen wegens rijwiel onvoorzien van licht. ®,ilcke Alois, Wercken, 3 fr. of 1 dag wegens ho»d onvoorzien van tnedalie. Lyneel Oamiel en Vandamme Joseph, Dixmude, vi|rwuardelijk elk 1 fr. of 1 dag wegens vrijwil- ligj slagen aan elkander. Warmoes Odile en Rommelaere August, Eossen, ddS eersten voorwaardelijk 5 fr. wegens vervoer vm twee aaneengehechte wagens zonder tweege- leitor, den tweeden burgerlijk verantwoordelijk. Terschoore Adolphe, Kortrijk, wegens land- locperij ter beschikking vau het Staatsbestuur. Oecoodt Ch., Woumen, voorwaardelijk 5 fr., Pysson Alois, Clercken, voorwaardelijk 5 fr., Vaadamme Henri, Woumen, voorwaardelijk 5 fr., Mjrrey Bonflls, Merckem, voorwaardelijk 5 fr., Terryn August, Zarren, voorwaardelijk 5 fr., Reynaert Ch., Merckem, voorwaardelijk 15 fr. of 3 dagen, Paaschezoon Serverius, Merckem. voor waardelijk 5 fr., Soet Hippoliet, Woumen, voor waardelijk 5 fr., DeBurghgraeve René, Woumen, 5 fr en Bogaert Lsidoor, Clercken, 5 fr. of dag, a?^n wegens verwaarloosd te hebben hunne hagen te octruspen. Middel om niel ziek le zijn en voor ingewor- tefde ongemakkelijkheden le vermijden (verstopt heid. maagpijn, draaiingen, hoofdpijn, zwaarmoe digheid enz Geen enkel overdaad doen eu van lijd lo^ tijd hel lichaam zuiveren met de Pil vau U' Walibory. i fr. de doos. Kampioen. --A Bericht Ingeval dat uwen apotheker u de ijzerhoudende Pil' Raphaël niet kan bezorgen, het middel, door uitmuntendheid iegen bloedarmoede, afgematheid, trillingen, ademloosheid enz wend u bij den algemeenen depothouder Leon Pirard, Verviers fr. 1.73 de doos. Opgepast! Versterkt u tegen a\\e'slechte en doodenjke winterziektenmaakt regelrratigge- tiruik van Slandaertspiüendie'lbloed zuiveren en verkloeken; zij verdrijven slijmengal en all v slechlevochten De duos fr. 1-50 apotheek llonorc SlaudaerC, Sleenstraat 53, Brugge, le Dixmude, bij Verwaerde en Ghyssaert, apothekers. HUWELIJKSBELOFTEN 25 Juli. Gabriel Marchand, werkman te Dixmude mei Elodie Osaer, werkster te Caeskerke. 25 id. August Godderia, slachiersgasl.mel Elodie Nione, kantwerkster, beide le Dixmude. OVERLIJDENS. 25 Juli. Napoleon Vincke, dagwerker, geboren te Dixmude den 1 October 1836, zoon van Eugelhert en van Sophia Saen, weduwaar van Maria Theresia Wybou. (Gasthuisstraat) DIXMÜDB. 26 Juli. Eieren per 26 2-2Ö tot 0 00 Boter per kilo 2-70 tot 2-95 VBRN3. Boter— per kilo. 2 50 a 2 90 Bieren per 26, 9,20 a 2,30 ■p Zeveude atoning. Aangekocht 5 oblig Geut. Serie 12798 nummer 12 22701 2314 i 24287 24480 23 8 21 9 Door 't ambt van den Notaris Tiburce Proot te Woumen Woensdag 4 August! 1909, om 2 ure namiddag, in behoeve van Richard Verhelst- Vunsteenkiste aldaar. Koper-, tin-, aard-, ijzer-, glas- en gleischwerk, 4 tafels, 15 stoelen, horlogie, 2 kleerkassen, bol- lanteern, kern en loebehoorlen, roomstandeu, senleovands, ziften, driewielkar, aalkarteel en standen, 2 eggen, windmolen, raapmolen, korte- wagen, gieepeu, drietanden,spaden. Bekalfde melkkoei, veerzekalf, bejongd zwijn. 4 looperzwijns, geit, konijnen, het pluimgedierte. Vruchten op stam. H. 0 88-00 C. Rogge; U 0 44-00 C Tarwe; II 0-15 00 C. Klavers; H. 0-19-00 C. Beeten H. 0-44 00 C Aardappels; H. 0 59 00 C. Haver; H. 0-11-00 C. Turksclte- tarwe alles in koopen geschikt. Deze venditie geschiedt op gewone voor waarden en tijd van betaling mits begoede medekoopers of borgen te 3tellen, behalve de koopen tot en met de 20 franks gereed te betalen de overige betaalbaar ten kan tore van den Notaris Proot voornoemd die eiken Donderdag voormiddag bijzon deren zitdag houdt. De vergadering om I i/« ure namiddag ter hof- P|aals- A - w Maesemao, Slachter, Noordstraai, Dixmude.

De Dixmudenaar (1879-1931) | 1909 | | pagina 2