Aankomst van den grooten Belgischen CIRK HENDRICKX Te Poperinghe, Groote Markt, slechts voor 4 dagen. Groote Brillante Gala-Vertooning Burgerstand van: lu t Binnenland. Zondag namiddag om 3 ure! MIDDAGVERTOONING Bank \an Poperinghe Vanaf Zaterdag 7 tot Dinsdag 10 Oct., telkens om 8 ure s avonds BENOEMING. Van alles wat. Heetor MOERRERRE COLISEUM CINEMA. ONEINDIGE EVA VERMAKELIJKHEDEN. Xaamlooze Maatschappij -Schaalstraat. 6 - Geldplaatsingen iu loopeode rekeningen op Spaarboekjes ran 3 tot 4.50*» volgens den duur der storting. Aflevering van Checks voor Belgie en in den Vreemde. Aankoop en verkoop van alle Beursw eerden. Alle inschrijvingen op nieuwe uitgaven van Staatsfondsen of andere beurs- weerden worden kosteloos aanveerd. Uitbetaling van koepons. Alle Koepons icorden kosteloos uitbetaald. Leening van geld op titels van Oorlogsschade, alsook op lieursweerden. Allerhande Wisselbewerkingen. Verhuring van Brandkoffers. onder de volgende voorwaarden Al de koffers kebbei'. eene diepte ran 50 m. N° 1 Hoogte H cm. - Breedte 24 em. 25 Fr. No J 42 33 35 20 a N'o 3 38 33 50 30 l)eze koffers gemaakt volgens de laatste stelsels, leveren volledige waar borg van veiligheid op tegen Brand en Diefte Bureel te Rousbrugge-Beveren, bij M. Jules Louwagie, Bergen- straat; open alle dage. van 9 tot 12 uren. HULPKANTOREN Vlamertinghe, bij M THKVEL1N alle Woensdag van 9 tot tl ure. Watou, hij Me Wediwk NEYEJAN, Kleine .Markt; alle Donderdag van 9 tot i 2 ure. NEDERLAND. De genaamde Eibers, uit de gemeente Gaanderen, een persoon van 34 jaar, die aan vallende ziekte lijdend was, kreeg een aanval van die ellendige kwaal toen liijvooibij de sluis van den üuden-Yssel, te Doetinehem ging. De man stuikte in het water en zonk onmiddellijk naar de diepte De toegesnelde ooggetuigen konden slechts een lijk ophalen. Maandag speelden eenige kinderen te Tilburg inde straat, toen daar een zware vrachtwagen afgereden kwam. De kleinen snelden naar het gaanpad, uitgenomen h»*t 2-jarig zoontje van een politieagent dat niet in tijds weg geraakte. Het arme knaapje werd door den wagen verrast, ^ingeworpen en overreden en was op den slag dood. in twee kantons van Atjeh (Ned. Ind) heeft en vechtpartij plaats gehad waarhij 3 dooden en 10 gewonden vielen, waar van 0 vermoedelijk levensgevaarlijk. ENGELAND. Te Londen is uit Allahabad, in En- gelsch-Indié, het bericht toegekomen dat <jr eenè vreesclijke ramp gebeurd is in eene mijn nabij Oozjaum. Zestien werk lieden werden onder eene instorting ge dood en VS anderen zijn min of ineererg gekwetst. ITALIË. Nabij Krba had de voerder van den postauto die de lijn Ertia-Lecco liedient piet liemerkl dat de spoorwegharreel ge- Sloten was en stuurde zijn voertuig in volle snelheid over de baan. De barreel werd overgeslagen en de autobus schokte (net ontzettend geweld op een aanstoo- menden trein. Er vielen zes dooden en t V gekwetsten. AMERIKA. De bestuurder van het postkantoor Vancouver werd Zondag aangevallen en voor een bedrag van 7">000 dollar beroofd door twee auto-bandieten, die ontkwamen na een opwindende jacht dwars door de zakenwijk. In de handelswijk van Atlanta heeft een hevige brand gewoed, waardoor een schade van twee millioen dollar werd aangericht. Eerst tegen middernacht was de brandweer bet vuur meester. Een vuurtoren voor de Luchtvaart. Op den 384 meter hoogen Mont d'Afri- que, bij Dijon. wordt een machtige licht bron opgesteld die voor het luchtverkeer tussehen Parijs met Algiers en Italië als lichthank moet dienen. Deze vuurtoren wordt voorzien van 8 lenzen die op twee stellingen zoo verdeeld zijn. dat zij twee groepen vormen met straling in tegen overgestelde richting. De stralenbundels van vier lenzen ver eenigen zich op zekeren afsland tot een enkelen bundel van ruim 1 miljard kaar sen. Bij middelmatig helder weer kan men deze lichtbron zien tot op een afstand van 130 kilometers: bij helder weer tot op het dubbele van den afstand. Men ver wacht echter dat in de ijlere hooge lucht lagen het licht dank zij de grootere door zichtigheid der bovenlucht, tot op VOO ki lometers afstand gezien kan wordea. Om te bewerken dat in den buurt van den foren tot op 4000 meters hoogte het licht zichbaar is, wordt bovenin een spleet gemaakt waardoor een loodrechte lichtbundel wordt uitgestraald, waarbij nog eenige spreiding der stralen mogelijk Het geheele toestel is ondergebracht in eene kamer van 5.3 m. diameier welke door elektrische kracht in draaiende be weging wordt gebracht. Bij elke lens be hoort een booglamp van 120 ampère bij 63 volt. Stadsnieuws. ZondagrustAlle Apotheken open tot middag heden Zondag nanoen alleen M. KESTEI.IJN. Lij/'ren (kas. Maart. Wij herin neren de leden gelxiren in December, Ja nuari en Februari, dat hun lijfrentboekje met steekkaart ter hunner beschikking ligt. Daar zijn er nop die aan Hoofdpijn, Migraine, Rhumatiek en Grippe willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame. Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 1.75 fr. en van 3.00 frank. Bericht. De lieer Toeziener dei belasting brengt ter kennis aan de inwo ners van Poperinghe die reeds hunne aan gifte Belastingen op de inkomsten van 1021 en 1022,, ontvangen hebben dat hij Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Z iternau, 0-10-11 12 en IV dezer, zitting zal houden in hel stadhuis «Trouw zaal» van 0 tot 12 ure 's morgens en van 2 tot 3 ure 'snamiddags voor het invul len, het nazicht en desgcvallende, ulge- ineene inlichtingen te verschaffen, omtrent de wijze waarop deze formulieren moeten ingevuld worden. Lijdt V aan de maag, beproef eens Apotheker Vermandere's Ware MAAGPILLEN, verkocht hij Apotheker II. NOTREDAME Groole Markt. Poperinghe. Rouwdienst. Donderdag laatst om 10 1/2 uren had alhier in de Kerk van Onze Lieve Vrouw de plechtige lijkdienst plaats van Mijnheer DE BAENE Marcel, Voorzitter van het Bureel van Weldaad, en gew ezen Schepen van Poperinghe. Eene overgroote menigte had er aan gehouden een blijk van erkentelijkheid te geven aan den dierbaren afgestorvene en zijne achtbare familie voor de diensten welke hij aan zijne stadsgenoten bewezen had gedurende een groot getal jaren in zijne verschillige bedieningen. .Minzaam van omgang, nederig van karakter was hij altijd bereid om zijne medeburgers te helpen en bij te staan bijzonderlijk gedurende de ongelukkige oorlogsjaren. Niemand vroeg hem te ver geefs troost en onderstand. Het muziek van den Katholieken Kring waarvan de overledene voorzitter was nam deel aan het hoofd van den stoet en eene talrijke menigte volgde het lijk naar zijne laatste rustplaats. Wij bieden aan de achtbare familie van den overledenen onze gevoelens van deel neming in hare droefheid. Opgelet Het is heden avond dat het normale uur hersteld wordtZoodus lezers, laat uwe uurwerken dezen avond één uur stilstaan en morgen komt gij overal op lijd Prijskamp Hopbond van Pope ringhe Deelnemers 50 EER EPB IJ ZEN (Bond ran Poperinghe) N. 5 Cappelaere Henri 90 P- X. 6 Ingelaere Jules 90 P- N. 12 Aerdonck Hector 92 P N. 18 Dehouek Remi IK) P N 32 Dehouek Jeróme 91 P N. 37 Kesteman Julien IN) P- N. 38 Saint Germain Em. 90 P N. 43 Ruyssen Bene 91 P- V 48 Wwe. Dequeker Benoit 93 P- N. 52 Yandewynekel Arth. 90 p. N. 59 Liefooghe Georges 92 P N. 87 Lcrmyte Charles 92', P- N. 165 Wwe. Rossec 1 II. 90 P- N. 1 '-*8 Lebbe Etienne IK) P N. 202 Bossaert Cam. 90 P- W 215 Derycke Arth. 90 P- X. 219 Vandenberghe Isidore 90 P N. 226 Boeraeve Maurice 90 P- N. 237 Mollet Const. 90s, P- X. 243 Huyghe JerOme 90% P- N. 245 Gbeeraert Uil. 90 P- Heelt in YPER de grootste bijval behaald A. 11 tï V ei run der*i ng van Programma met een troep artisten van aiiereersten rang, een collectie gedresseerde paarden voorgesteld door M. HENDRICKX en de beste Clowns en Augusten gekend tot deze dagen. Buitengewoon Orkest onder leiding van M. Jos. De Yille. Tot slot: GROOTE PANTOMIME. Beleider M. Henri Hendrickx. De prijzen der plaatsen zijn aangekondigd aan het bureel der Cirque welke gansch de dag open is. De Kinderen betalen halven prijs. Vergeet niet ons te komen bezoeken Gazet van Poperinghe dat er in Pope ringhe vijf leerlingen op zes hun diploma liekomcn hebben. Te Proven, gemeente van 1800 zielen hebben er zich 20 leerlingen aangeboden en allen hebben hun diploma. Er waren ook 12 mededingers inde Frai.sehe taal die allen eene vermelding gehad hebben. Eere dus aan onzen Hoofdonderwijzer, dm heer Muyssen Honore. Spijtig dat hij waarschijnlijk dit jaar zijne welverdiende rust zal nemen, maar ik durf hop-n dat het gemeentebestuur uit dankbaarheid voor de bewezene diensten van den voorgenoemden een jonger Muys seken in zijne plaats zal nemen die de gren Jvesten der jeugd door zijn vader ge maakt zal welen te volheiden. Roeselaere. Paard op hol. Hel paard van den groentenhandelaar Le- saffre.schichtig geworden door hel geronk van een motorrijwiel >ging langs de spoor weglaan op hol. Aan de bocht van den sjioorweg kantelde de kar waarin he paard gespannen was, en werd een wiel gebroken. Twee inzittende meisjes wer den lichtelijk gekwetst. Meenen. Brand. Zaterdag is een geweldige brand uilgebroken op de hofstede der kinderen Deprez, Weryik- sclien steenweg. Het vuur, ontstaan in eene schuur alwaar gansch de oogst, hooi, strooi lag opgestapeld, nam een zeer snelle uitbreiding. De aanpalende woningen stallingen stonden ook weldra in laaie vlam. Dank de spoedige hulp 'dér gehuren konden de lieesten nog gered worden. De hofstede met aanhoorigheden en gansch den inboedel werd de prooi de vlammen. De schade is aanzienlijk. Kortrijk WerkongevalDe 33-jarige Goeljaer Alberik, was werkzaam aan eene machine in de fabriek van den h. Van Cauwenberghe, toen bij onver wachts geval werd met den vinger van de linkerhand in de landen, waardoor hij nogal ernstig gekwetst werd. Moeskroen. M. Hector De Berdt. 00 jaar. ijzerhandelaar op de Groote-Markl was met eenige vrienden naar den Chris- tuswijk gegaan, waar hel kermis is. 's Avon*Js thuis komend, at hij goed en ging dan eens naar den koer. Daar hij zoo lang wegbleef, ging men zien en men vond hem dood ten gronde liggen, denkelijk tengevolge eener hartaderbreuk. Yargarela Ghristiaens. V j. oud viel een dezer dagen in een ketel met heet wa ter en bekwam zeer erge brandwonden over gansch liet lichaam en is aan de ge volgen der wonden gestorven. Dotten ijs Sedert eenige dagen wordt alhier eene missie gepredikt. De toeloop is zeer groot en et ken avond is de kerk veel te klein. Een schelm heeft deze gelegenheid te liaat genomen om zich Maandag avond te laten insluiten in de kerk. Zijne pogingen om het tabernakel open te breken bleven vruchteloos maar al de offerblokken werden met een breek ijzer geopend. De buit zal gering geweest zijn. Hij zal zieh tot Dinsdag morgend ver scholen en dan het hazenpad gekozen hebben, w ant nergens aan deur of venster is spoor van braak. Een onderzoek is geopend. Spierre Inbraak.— Dinsdag zijn dieven langs achter in de woning gedron gen van de weduwe Desmedl. Zij werden door de geburen op vlucht gedreven. Eenige fles-scheq w ijn hebben zij medege nomen. Herseeuwe Dinsdag rond 10 ure "s avonds werden de gendarmen ver wittigd dat een inwoner, Emiel Dericke. 21 jaar. dronken zijnde lawijd maakte en en voorbijgangers bedreigde met een lang mes. Twee gendarmen begaven zich ter plaalse en wilden den woestaard tot beda ren brengen. De kerel begon nu nog meer met zijn mes te zwaaien, roepend dat men hem maar moest doodschieten. De gerechtsdienaars stelden alle mogelijke pogingen in t werk om den dronkaard te overhalen naar zijne w oning te gaan. ang is, werd aange- en snelde op de gendarmen toe met het mes dreigend in de vuist. Een der twee wetsdienaars, zijn leven in gevaar ziende had juist den tijd zieh in tegenweer te stellen. Hij trok zijn revolver en loste 2 schoten, waarop Dericke de vlucht nam en wat verder ten gronde plofte, want een der kogels was hem in de rechterzijde gedrongen. Zijn toestand is als niet ge vaarlijk beschouwd. Het wapen waarme de Dericke de gendarmen te lijf wilde, een beenhouwersmes, waarvan hel lemmer tw intig centimeters slagen. Oostende Toen M. Smis, bediende hij bruggen en wegen, per veto door he Maria-llendrickspai K reed vond hij er een doode die in een hondenwagen tje door lie parK reed. Het was de genaamde DcKele- laere, die half lam was en aldus zijne mor- gendwandeling dee 1. De dood had hem plots getroffen en het lichaam was reeds gansch slijf toen .M. Smis erbij Kwam en het zonderling gelreK stilhield. Paard op hol Terwijl een jong Koppel zijn portret liet manen bij een fo tograaf, gingen opeens de paarden van he huwelijKsrijtuig ophol. Ze renden in volle vaart de l'ieterslaan door maar Konden ten slotte aan hel handelsdoK lot staan ge bracht worden geluKKig zonder ongevallen veroorzaak! Ie hebben. Den heer Joseph DUPONT, Slaalskom- missaris Ie Yper, kond NOTARIS benoemd Ie worden le Ghei.üw e in vervanging van den heer Vermeulen, die zijn ontslag neend Wij bieden den heer Dupont ons wel gemeende gelukwenschen aan. Thans is onze frank le Parijs 0.94 fr. waard, 0.41 fr. te bonden; 0.37 fr. te New-York 0.38 fr. leGenève; 0.V7 te Madrid; 0.38fr. te Amsterdam1.00 te Rome; 1V3 fr. te Berlijn. Men acht, dil jaar de w ijnoogst in Zuid Frankrijk, 02 millioen hectoliters zal be dragen tegen V3 millioen in 1021. De oogstin Algerié wordt geschal op 38 millioen hectoliters. Het ministerie van Geldwezen, bereidt een wetsontwerp voor. op het uitgeven van muntpenningen. ter waarde van 30 centiemen en vooreen gezamenlijk bedrag van 13 millioen. Van 1 Januari 1021 tot 31 Augustus 11. hebben de belastingen aan den Staat 1 milliard 173 millioen 010 duizend 037 fr. 37 opgebracht, zijnde 40 millioen grond belasting: 100 millioen meubel- en be drijfsbelasting 00 millioen bedrijfsbelas ting: 18 millioen komen van de belastin gen op de schouw burgen 430 millioen van de tol- en accynsreehten04 millioen van de erfenisrechten4t millioen van de overdraehtbelasling: O.millioen van aller lei boeten42 millioen van de belasting op de oorlogswinsten11 millioen van d e op de buitengewone winsten, enz. De gemeenten hebben daarvan meer dan 08 millioen getrokken h d aandeel van den Staat is dus ongeveer 1 milliard 100 millioen. De landlioiiwers in de buurt van Harz- burg hebben een nieuwe manier bedacht om graan te dorschen. Ze zetten een velo ondersteboven op een stuk zeil en draaien dan de trappers rond. terwijl een ander de schooven met de aren tegen de spe ken van het sneldraaiende wiel houdt. Soms rijden de boerenknechts 's avonds naar een afgelegen akker, waar het ge maaide graan in schooven staat en den volgenden morgen vindt de eigenaar niets dan bossen stroo. Dp I October 1013 liepen er 3.728 trei nen en op 8 October zullen er 2.404 zijn of 03 Met 8 October zullen er 490 treinen meer zijn dau op t October 1920. In Juli 1920 bedroegen de ontvangsten der reizigerstreinen 23 millioen en in Juli 1922 ontving men 33.500.000 fr. De minister van Yzerwegen in Holland heeft aan zijn personeel laten weten dal hij met 1 Januari 1923 de wedden van al -ie bedienden van 8 zal verminderen. Men voorziet om die reden eene algemeene werkstaking der bedienden van den ijzer- weg. De Brusselsche gazellen deelen mede dat de minister van Economische zaken besloten heeft de vrederechters le verzoe ken voortaan liet ambt van buitengewoon staatshommissaris waar te nemen. Mocht deze maatregel er toe bijdragen om het toekennen der oorlogsschade meer spoed bij 1c zeilen Men spreek! nog altijd van het ontslag van M. Hubert, minister van Kunsten en Wetenschappen. Men verzekert nu dat M. Neujean lit Ministerie van Yzerwegen zal verlaten en benoemd worden tol minister van Kunslen en Wetenschappen. V De familie MOERKERKE-BAUDflEZ laten weten alsdat de ZESWEEKMIS zal plaats hebben op Woensdag 11 Oc tober 1922 tun tl) uren 's morgens in S1 Janskerk, lol lafenis der Ziel van d l loei Bij M. Georges DEGROOTE h Xonref Aigle d'Or. Groote Markt. POPERINGHE. Groote Familievertooningen Zat. om 8 en Zond. om t 4 en 8 ure. ONDER HET MASKER met William s Hart drama in 0 deelen. TEDDY, Geneesheer Komiek in 4 deelen. KXDI eet alles, Komiek 2 deelen. Maandag en Dinsdag om 8 ure. drama in 3 deelen. wordt gespeeld in de plaats van TEDDY. Zondag S Oktober 1922. PROVEN. Kermisschieting. Inleg 10.30 fr. Terug 8 fr. Begin om 1 ure. VLAMERTINGHE. Kermisschieting. 10.30 fr. Terug 8 fr. Be- In leg gin om 1 ure. Groot Dansfeest. Met prachtigen Orgel, in de tente van Richard Clabau hij Yerhaeghe tegen de statie. Al de laatste nieuwe dansen. Elk zegge het voort Groot Bal. Met prachtigen Orgel, in de groote tent van Maurice Benauwt (Theeien). Ver scheidene nieuwe voostjes (Airs). POPERINGHE, van 29 Sept. tot 6 Oogst 1922. Geboorten. 240. Vanderslraeten Marie, d. v. lle.iri en Irma Keygnaert. 247. Cambie Henri, z. v. Justin en .Marie Denqyt. 248. Bourgeois .Maria, d. v. Emile en Madeleine Dumolie. 249. Webb Bessie, d. v. Harry en RachelTho- res. 230. Cappelaere Yvonne, d. v. Nestoren Zoe Spetebrood, 231. Sanly Leon, z. v. Cyrille en Maria Desmedt. Over tijdens. 101. Yercruysse El a, 3 weken, d. v. Achille en Silvie Bouw, Sectie C. 102. De Baene Marcel, 47 j., rentenier, ongehuwd, Casselslraat. 103. Yanspranghe, Joannes, 00 j., potte- bakkersgast, wed. v. Julie lluyghe, Gast huisstraat. 104. Beddeleem Petrus, 79 j., z. b., wed. v. Marie Hauspie, Gast huisstraat. Huwelijken. 102. Fossaert Gery, 23 j., landbouwer v. Westvleteren en Decroek Elodie, 20 jz. li., v. Pop. 103. BouwCamille, 34 j., landbouwer en Deboutle Irma, 28 j., z. 1)., b. v. Pop. 104. Vandekerckhove Julien, 33 j., aan nemer van openbare werken v. Ingelmun- steren Brutsaerl Godelieve, 22 j., bijzon dere v. Pop. 103. Pinceel Charles, 38 j., werkin. v. Watou, wed. v. Philomène Liefooghe, en Yankemmel Julie, 61 j., huishoudster v. Pop., wed. 4« v. Bollen- gier Henri, i.r v. Decaster Petrus. too. Hennebel Jerernie, 21 j., werkman, en Vanrobaeys Maria, 20j.,huishoudster, b. v. Pop. Huwelijksbeloften. 153, Vanpete- ghem Norbcrt, landt)., en Lebbe Ida, z.b. b. v. Pop. 154. Bruneel Maurice, meiseren Debruvne Madeleine, z. b., b.v. Pop. 153. CÏeenewerck Marcel, her bergier en Persoone Zoé, z. b. b. v. Pop. 130. Coppenolle Henri, landb., v. Pop. en Alleman .Martha, landb., v. Ebblin- ghem. 157. Dedeurwaarder Florent, aardewerker v. Reninghe en Lamaire Rachel, dienstmeid, vroeger te Pop. RENINGHELST, Maand Septembsr. Geboorten. 1. Deconinck Joseph, v. Jules en Wydein Maria. 2. Deles- trez Gery, z. v. Maurice en Masson Emma. 3. Raecke Alice, d. v. Marcel en Bar- bez Martha. 4. Derckx Roger, z. v. Florent en Carbon Regina. 3. Poisson- nier Simonne, d. v. Leopold en Julia Boudry. Ocerlijdens. Gobert Octavie-Barba- ra, weduwe Nolf Petrus. Huwelijken. 1. Clarisse Maurice met Bail Alida-Marie. 2. Ozeel Maurice met Bruneel Irma. 3. Lobeau Jerome met Opsomer Flavie. 4. Yanheule Gas ton mei Delannoy Maria. 5. Clarysse Jerome met Yangheluwe Magdalena. o SPORT. =o Op Zondag 8en Oktober gaan onze 3de Divisiemannen naar Meenen spelen voor het Kampioenschap. Het is ongetwij feld dat onze ploeg zooals hij aangesteld zal zijn en blijven, schoon figuur zal ma ken. Wij durven zonder ons te wagen, hunne overwinning te MEENEN voorspel len. De gevaarlijke openingen die be stonden in onzen ploeg Zondag laatst te gen WEYELGHEM zullen gestopt worden door: Roeykens, Gérard Couwet, Pape gaai (die ziekelijk was). In plaats van geklopt te worden met 6-1 moesten wij de overwinning behaald hebben met 2-1. Op onzen grond komt om 3 ure St. R0- CHUS van KORTRIJK, spelen tegen onze 4de Divisiemannen. Wij verzoeken alle liefhebbers, onze jonge gasten te gaan aanwakkeren door hunne tegenwoordig heid. Bertje. Zaterdag laatst had er eene groote Com batschieting plaats aan de pers van Sint Sebasliaan. ('k Geloof dat het voor een mondje teten was De ploeg Directeur, Gustje en Adrien hebben gewonnen met 20 vogels tegen Camille, Hilaire enYalère 10 vogels. Harde klopping voorw aar Hartelijk proficiat voorde overwinnaars! JAAR HALF JAAR 15 Fr. Een lichtsterkte van 1 miljard kaarsen. De waarde van onze Munt. De Wijnoogst in Frankrijk. Nieuwe Muntpenningen. Onze Inkomsten. De velo als dorschmachine. De Yzerwegen in Holland. Oorlogsschade. Ministerie van Kunsten en Wetenschappen. MAANDAG 9 OCTOBER 1922. GROOTE TOMBOLA DINSDAG 10 OCTOBER 1922. IPRIJS0ANSIN6. - SCHOONE PRIJZEN. FOOTBALL. HANDBOOG. Combatschieting.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1922 | | pagina 2