Turn-Club "DE ONVERMOEIBARENPoperinghe.jrOLITJEKB KRISIS In en om Rijn-en Roergebied VIERDE JAAR N 24 I 5 eenlieinen het nummer ZO AD AG 15 Jl.M 1924. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. Lezers Prachtpapiei Gebr. DUPONT IN FRANKRIJK. Het sterftecijfer in ons land. Horlogerijl De nieuwe Belastingen. Buree'gerief In de Kamers. Firiancieële Inlichtingen. Aas ds Cooperatives voor Osrlcgschade Oorlogsschade. Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. allerhande Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 (bij de post) Pope ringhe. Abonnementen 4 Jaar in stad, thuis besteld 0.50 fr. buiten stad, met de post8.50 fr. Buitenland13.00 tr. Men abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels moorden geweigerd. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. PoSTCHECKREKKSlJtO V 48459 Aankondigingen Op 4* en 2' bladzijde 0.40 fr. de regel. Op 3* en 4* 0.35 fr. met minimum van 4 fr. Rouwberichten 0.40 fr. de regel, met minimum 4 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooraf te betalen. -» O» »»»»«-«- Heden Zondag gaat on^e Maatschappij naar het INTERNATIONAAL KON KOERS van HAUBOURDIN Fransch Vlaanderen Om 5 ure 30 s morgens Alghmehne Vergadering in "ONS HUIS*. Vertrek POPERINGHE Statie om 6 ure 17. IX 60. prijs weg en weer voor de burgers beloopt 9 frank ledereen moet voordien {ijn van ij tie Identiteitskaart. Terugkomst POPERINGHE Statie: om 9 ire 43 's avonds. HET BESTUUR. Ouder opzicht van gezondheidstoestand mag men zeggen dat de maatregelen ge nomen om allerlei ziekten en plagen te bestrijden uitmuntende uitslagen opleve ren. In 4922 zijn in Belgie 406.G45 meu- schen overleden, hetzij 4 4,44 per duizend hoewel dat 0.38 per duizend meer is dan in 4924, moet dat cijfer als zeer gunstig aanzien worden. (Het jaar 4924 was het jaar van de groote droogte wat schijnt te beduiden dat de droogte voordcelig is voor de ge zondheid). De overlijdens zijn toe te schrijven aan 39 verschillige ziekten, waarvan de bij zonderste zijn Ouderdomszwakte 42.627 overlijdens, hartziekten 42.202; bloedopdrang,bloed spuwing, hersenverlamming 7504 long ziekten 6608 longtering 0591 kanker enz. 5794. De goede uitwerkselen van den strijd tegen den alkool houden stand. Van 4906-4940 waren er 429 overlij dens per jaar tengevolge van alkoolmis- bruik slechts 484 in 4921 233 in 1922. De gevallen van schielijke dood zijn niet toegenomen, ze wisselen tusschen 6O0 en 900. Alle jaren bezwijken oog eenige men- schen aan de razernij gemiddeld 30 per jaar van 906-4940 enkel 49 in 4922 De pokken schijnen door inenting over wonnen te zijn 42 gevallen in 4922. Daaruit blijkt dat de pokinenting zeer doelmatig is, en toch zijn er hier en daar nog menschen die zich weerbarstig tqonen. De strijd tegen de typhus geeft ook de beste uitslagende menschen worden meer en meer voorzichtig in de keuze van drinkwater. In bet tijdvak 4906-1940 waren er ge middeld 810 overlijdens per jaarin 4922 enkel nog 348. De aziatische cholera bad in het tijdvak 4906-4920 gemiddeld 12 personen per jaar uil het leven geruktsedert dien geen enkele meer. Men heeft enkel ongeveer een dozijn gevallen van cholera nostras vastge steld Zooals men ziet wordt onze gezondheid zeer wel beschermd. Douanen 16,025,000 geudmark af wijkingstaksen 5,051,000 goudmark wouduitbating2,442,000 goudmark Voor de maanden Maart en April bereikte men in 't geheel boven de 58 miljoen goudmark, 't zij volgens den huidigen koers meer dan 300 miljoen Belgische franks. De bijzonderste inkomsten worden ge trokken uit de douanen 24 miljoen goud mark in April, en uit de kolenbelasting door de Fransch Belgische Roerzending geïnd 48 miljoen eveneens in April. Voegen wij erbij dat de huidige uitslagen per maand het verworven totaal over treffen van het heele jaar 1923, toen de lijdelijke weerstand woedde. De Bijksdag heeft de voorloopige be grooting aanvaard en is vervolgens ver daagd tot 24 Juni. Na afloop der verga dering heeft de volkspartij het Hijksdaglid Ponnitz, dat voor de nationalistische motie stemde, uit de partij gestooten. Tengevolge van de staking bij de Ber lijnsohe brouwerijen heerscht er te Berlijn groote schaarschte aan bier. De buiten- gelegenheden in den omtrek van de stad zijn echter nog voor eenige dagen voor zien. De laatst meegedeelde cijfers nopens de ontvangsten der kas van de pandeD. te Keulen werkend onder toezicht der Rijnland-kommissie, duiden een vermin dering aan in vergelijking met de voor gaande maanden. Zulks is te wijten aan de stakingen in de koolputten en het ge dteltelijk verletten inde nijverheden. alsr- ook aan het inkrimpen der kredieten w aardoor het handelsleven in Duitschland Halfambtelijke besprekingen hebben plaats gehad tusschen de leiders der la- bourpartij en der Fransche radikaal-soeia- listische partij, over de toepassing van het plan Dawes. Een akkoord schijnt mogelijk mits in acht neming der volgende punten 4Het toepassen van het plan zal voor gevolg hebben de ekonomische ontruiming der Roer en der Rijnoevers, zoogauw Duitschland de noodige wetten zal gestemd hebben en de wederlandsohe raden rullen gevormd en in staat zijn de hun toever trouwde taak in handen te nemen 2. De krijgsbezetting der Roer zal on middellijk beperkt worden om te eindigen zoo gauw men ziet dat het ontw erp Dawes ongehinderd en met Duitsche medewer king doorgaal 3. De veiligheidskwestie zal opgelost worden door tusschenkomst van den Volkenbond, bij voorkeur onder vorm van een onderling waarborgverdrag in den aard der voorstellen gedaan door lord Robert Cecil, Duitschland als lid van den Bond aangenomen w ordend en het lukken der schikking vergemakkelijkend 4. De Volkenbond zal bet toezicht krijgen over de Duitsche bew apeningen zoo gauw mogelijk na het onlangs voor gesteld nieuw geallieerd onderzoek 5. De bespreking eener algemeent be perking der bewapeningen wordt gebon den aan het onderling waarborgverdrag op die w ijze zal Frankrijk de zw are finan- cieele lasten kunnen verminderen, welke het te dragen heeft voor het onderhoud van zijn leger. M. Herriot weigerde de belasting met het samenstellen van een nieuw Ministerie Alsdan deed M. Millerand een beroep op den H. Francois Marsal, die het Ministerie als volgt samenstelde Voorzitter en Minister van Financies M. Marsal Justitie M. ltatier Buitenlandsche Zaken M. Lefebvre du Prey Binnenlandsche Zaken M. de Selves Oorlog M Maginot Zeewezen M. 1). Ferry Openbare Werken MLe Troequer Arbeid M. Jourdain Koloniën M. Fabry LandbouwM. Capus Handel M. Flandin Openbaar Onderwijs M. Landry. Het Ministerie Marsal wierd Maandag avond aan M. Millerand voorgesteld. De groepen der linkerzijde vergaderden Dinsdag morgend in de Kamer, en hebben j dé volgende motie aangenomen De Kamer is besloten in geen betrek kingen te treden met een ministerie dat, [door zijne samenstelling, de ontkenning is der rechten van het Parlement, en wei gert het ongrondwettelijk debat waarop zij verzocht wordt zij beslist alle be spreking te verdagen tot wanneer zich voor haar een regeering zal aanbieden die samengesteld is naar den oppersten wil van het land. Die motie is geteekend door MM. Her- riot, Blum, Violette en Baynaldi. I)e Kamerzitting werd Dinsdag geopend ondereen grooten volkstoeloop. De voor zitter gaf dadelijk het woord aan M. Francois Marsal die, in de algerneene stilte met zeer heldere stem, lezing gaf van de boodschap van M. Millerand, en alsdan de ministerieele verklaring deelde. Als M. Marsal met zijn verklaring ge daan had, vroeg M. Keibei het woord, be steeg de tribuun en ondervroeg M.Marsal over de omstandigheden waarin hij het kabinet gevormd heeft. De linkerzijden luisterden in den be ginne, maar welhaast gaven de kommu- nisten teekens van ongeduld. M. Marsal deed uitschijnen dat de veld tocht tegen den President het werk is van vreemdelingen. De kommunisten sloegen op hunne les senaars. Wanneer de stilte hersteld was, zegde M. Marsal Neemt F in acht en denk goed na op wat men u vraagt te doen. DAT LEIDT TOT DE DIKTATL LR. M. Marsal werd door de minderheid fel toegejuicht. De motie tot verdaging w erd verdedigd door MM Morinaud, soeialist-republikein en door M. Jan Renaud. DE KOMMFNTS- TEN ZONGEN DE INTERN ATIONALE In naam van het kartel der linkerzijden legde M. Herriot de motie neer, welke de radikale groep s morgends gestemd had. DE MOTIE HERRIOT WERD AANGE NOMEN MET 329 STEMMEN TEGEN 215 De zitting der Kamer werd daarop on middellijk geheven. M. Fr. Marsal begaf zich onmiddellijk naar het Elyseum om den President der Republiek het ontslag van het pas ontstaan ministerie aan te bieden. M Millerand heeft M. Marsal en de leden van zijn i iois eiie erzocht tijdelijk aan I Nationale Vergadering thans verlamd wordt, de maand Mei zijn De uitslagen voor Zicht- Speelkaarten 'n 1 lten.v F het bewind te blijven om de loopende za ken af te bandelen. In den Senaat, waar M. Ratier, minis- j ter van justieie, lezing gaf der presidents boodschap en der regeerings verklaring, werd eene vraag van interpeilatie ver- worpen door 454 stemmen tegen 444. Bij dit bericht, in de Kamer, welke M. Herriot op de radikale banken rondbrief de en welk een neerlaag is voor M. Mille rand, brak de linkerzijde in een oorver doovend gejuich los. Als gevolg op de stemming der Kamer, hebben MFrancois Marsal en zijn kolle gas zich denzelfden avond naar het Ely seum begeven, om den President der Republiek het ontslag van het kabinet aan te bieden. Deze brief is in dubbel exemplaar ge schreven het eene is gericht aan Gaston Doumergue, voorzitter van den Senaat en het ander aan M. Paul Painlevé op het bureel der Kamer van Volksvertegen woordigers. De ontslagbrief van M. Millerand is als volgt opgesteld Mijnheer de Voorzitter, lh heb de eer op hel bureel van den Senaat mijn ontslag van President der Fransche Republiek neer te leggen. Gelieve te aanvaarden, Mijnheer de Voorzitter, de verzekering mijner hoog achting. Bij het begin der Kamerzitting, Woens dag namiddag, gaf de voorzitter lezing van den ontslagbrief van den President der Republiek. De leden der rechterzijde en het center luisterden rechtstaande. Links werd ge lachen. Na de lezing werd link gejuicht, terwijl rechts geroepen werd Leve .Millerand Leve de Republiek Weg met de revolutie De Kamer gaf den President der Repu bliek akle van zijn ontslagbrief. Deze zal in de archieven ingelast worden. De voorzitter deelde mee dat het Kon- gres den Vrijdag 13 Juni, ten 2 ure na middag, te Versailles zal bijeenkomen. De zitting werd ten 3 ure 20 in de groot ste woeling geheven. De Senaat hield ook een korte zitting en er deed zich geen enkel incident voor M. Alexander Millerand werd den 20 Februari 4859 te Parijs geboren. Hij is dus 65 jaar oud. In 4884 behoorde hij lot de balie van Parijs, waar zijn eerste op treden opgemerkt werd. Op een gedeelte lijke kiezing, in December 4885, werd hij voor de eerste maal volksvertegen woordiger genoemd. Reeds in 4896 kwam hij voor als de gezaghebbendste leider der Fransche socialistische partij. In 4909 was hij minister van openbare werken en zorgde voor de herinrichting der Staatsspoorwegen. Ook deed hij de zelfstandigheid der havens stemmen. In 1912 werd hij, onder M. Poincarc. minis ter van oorlog, doch bleef het slechts een jaar. Den 25 Augustus 4944 nam hij op nieuw dit ambt aan en bleef lot den va van het kabinet Viviani. Bij den wapenstilstand zond M. Cle- meneeau hem naar Straatsburg als kom- missaris-generaal der Republiek in de terug gewonnen provincies. Toen M Deschanelin Januari 1920 president ge kozen werd, bood hij M. Millerand be voorzitterschap van den raad aan. Na he ontslag van M. Deschanel. werd M. Mille rand den 23 September 1920. presiden der republiek gekozen. 695 volksverte genwoordigers en senators stemden voor hem. De President der Republiek wordt uit: gekozen door eene volkskiezing. maar wel door de leden van Kamer en Senaat yereenigdin eene plechtige zitting, welke wordt geheeten In de middens der linkerzijden Goudsmederij Juweelhamlel Mouters Lip loskopff - Patent, Statie-Monters. Regulateurs Penduien Wekkers KETTINGEN a ZUfftfMlekil PARRIREN in Goud, Diamant. t»j G.Dupont&Zoon Yperstraat, 2 (bij de Post) Poperinghe Doe bij voorkeur uwe bestellingen bij de leve- Eranciers welke reklaam maken in Dk Gazkt van Poprrisghk», werd gezegd, dat er reeds een ministerie Herriot gevormd is. Er is veel spraak van M. Painlevé, de huidige Voorzitter der Fransche Kamer. M. Painlevé zal de stemmen bekomen van de 327 volksvertegenwoordigers die de motie Herriot gestemd hebben. Zijn tegen strever zal waarschijnlijk de stemmen krijgen van de 2t7 volksvertegenwoor digers en de 4 44 senators, die voor het kabinet Marsal stemden. Nu valt te zien w at de 454 senators, die tegen M. Marsal gestemd hebben, te Versailles zullen doen evenals de 37 volksvertegenwoordigers en de 43 senatoren die aan de stemming van Dinsdag geen deel genomen hebben. De kiezing of de nederlaag van M. 'ainlevé zal dus afhangen van de houding der 454 senators die tegen het kabinet Marsal stemden. Vraag van den heer BUT AYE De wet van 13 Februari 4923 betred ende de huishuur bevat, als algemeenen regel, dat de huurprijzen slechts mogen erdubbeld worden, de pacht op 1 Oogst 914 als basis genomen. Die wet voorziet uitzonderingen zoo zegt artikel 23 dat de wet niet toepasse ijk is op de eigendommen waarvan de opbouw niet aangevangen was of waar van het grof werk maar alleen verricht was op H November 4918, of op de eigendommen welke sedert dien datum leropgericht werden of veranderd en waarvan minstens de helft der onkosten door den eigenaar afgedragen werden. Daaruit zou dus volgen dat al de eigendommen, heropgericht met oorlogs schade, ook geen uitzondering maken, enzij de eigenaar minstens de helft der onkosten zou betaald hebben met gelden die hem niet uit schadevergoeding toege staan werden. Als men nagaat dat in de steden als Yper. Diksmuide en Nieuwpoort, alsook in de andere heropgebouwde gemeenten, pachten gevraagd worden welke vier tot vijfmaal, zelfs meer nog, hooger zijn dan die vóór den oorlog, zou men den indruk krijgen dat de wet hier niet moet nage leefd worden. Dims volgens bid ik u, mijnheer de minister, mij uitdrukkelijk te willen mede- deelen of de huizen, met schadevergoeding heropgericht, onder toepassing vallen van di1 wet, en in welke mate. Anhcoord. Ik kan slechts naar den tekst der wet verw ijzen, het behoort mi niet dezen te verklaren. Deze verklaring behoort tot de bevoegdheid van de rech terlijke macht. Inderdaad, naar luid van artikel 92 van de Grondwet, behooren alle twistgedingen over burgerlijke rech ten bij uitsluiting tot de kennis van de rechtbanken. Gemeentekrediet van Belgie 5% De lijst der uitgekomen titels bij de rekking van den 2 Juni zooals de lijst der niet vereischte terugbetalingen is bij ons ter beschikking der belanghebbende. Stad Antwerpen t'JUd teeks 38722 n. 8 isterugb. door 490.090 teeks 24421 n. 46 isterugb. door 2.009 De volledige lijst der uitgestotene titels is bij ons ter beschikking der helangheb bende. Stad Schaerbeek 1S117 teeks 5979 n. 41 is lerugb. door 5.009 teeks 1242 n. 7, 4926 n. 47 zijn terugb. door 500 fr. De volledige lijst der trekking is bij ons ter beschikking der belanghebbende. Ateliers du Thiriau van den 4 tot20 Juni Ougrée-Marihaye van den 10 tot 27 Juni ïhinw angtoa Glass van den 18 tot 26 Juni inlre Sambre et Meuse 40 tot H Juni Wij bezorgen kosteloos de inschrijviu- en en zijn ter beschikking der belang- icbbende voor het verkoopen dar in- schrijvingsrechlen. "ilature du Ganal .e Prigné cap. fond in het paleis van Versailles, geschied kundig om zoo vele redenen Lodewij XIV le Roi Soleü Lodewijk XV NapoleonLouis-Philip Napoleon III 1870-1871 Bismarck de vernederende vrede van 18/1, als bekraehtiging der verplettering van Frankrijk 1944-1918. nederlaag der Duitschers er. verbrokke De Heeren beheerders, der Coöperatie ven voor oorlogschade van het Arrondis sement Yper worden uitgenoodigd tot de der Coöperatieven van het Arrondissemen vergadering die zal plaats hebben te Yper Dinsdag toekomende. 17 Juni om 4 uur s namiddags, in 't gewoon lokaalHo tel Continental Statieplaats DAGORDE: 'verzicht van den toestand in t voor uitzicht van de 85.— 413.90 485.30 In de laatste sitting der Scheidsrech terlijke Kommissies van het Arrondisse ment Yper werd de schade weerde i9t4 als volgt vastgesteld voor- navermelde personen YPER. Six Caraille Six Camille )esmet Alfred 24680 70355 1560 Daar zijn er nog die aan hoofdpijn Migraine, Rhmatiek, en aan Grippe w illen lijden, wij hebben hun noohtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H Notredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 1.75 fr. en van 3.00 frank. M. Theunis heeft er van afgezien aan de Kamer de stemming te vragen van al de ontworpen nieuwe belastingen, welke 409 miljoen per jaar in 's lands kas moes ten brengen. Wat hij schikt voor testel len, is het volgende De belasting op het inkomen en de ze gel- en registreerrechten volledigende taksen op alkool en tabak vermeerderen eene taks stellen op de meerwaarde der in de Beurs genoteerde titels, zooals het in Frankrijk sedert meer dan 50 jaar ge daan wordt. Tegenwoordig worden de taksen geind op de dividenden. Een titel van 1000 fr., bijvoorbeeld. 50 fr. sjaars opbrengend, en sinds zijn uitgifte in de Beurs gestegen tot twee. drie of meer duizenden franks, blijft belast volgens de beginwaarde der dividende, als deze niet veranderd is. Voortaan zou ook de meerwaarde belast worden volgens een recht op 2 o)oo be rekend. Er wordt nog gesproken van eene taks op de honden, die 5 tot 6 miljoen zou op leveren. In t geheel meent men aldus 200 mil- tiger .ec .e rgaderirg i m seww mccu». wgh aim us uur ,e Re in Ki - Verbond der Coöperatieven tcUoen nieuwe inkomsten voorden Staat te in dit paleis zdf gegrond werd. Brussel. t verkrijgen. f Ei INE Ptier medewerker Het blad -taai ter blijft verantwoor- A gg&j*g a beschikking van al delijk voor zijne wse m bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. 'S De Rijksdag verdaagd tot 24 Juni. Schaarschte aan bier te Berlijn. De Roeropbrengst Toepassing van het plan Dawes Engelsch-Fransch akkoord. Een Nieuw Ministerie. Geen betrekking met de regeering. In de Kamer. De stemming in de Kamer In den Senaat. Vraag tot interpellatie verworpen. Ontslag van het kabinet Marsal. Ontslag van M. Millerand. In de Kamer. Zitting van Woensdag namiddag In den Senaat De loopbaan van M. Millerand Het Paleis van Versailles Een Ministerie Herriot. Wie zal nieuwe President zijn Medegedeeld door de Bank TRANSINTER. Trekkingen Verwoeste Geutesten 5 tO-G-24 teeks 468893 n. 4 wint 4.000.000 teeks 4 49733 n. 42, 35936 n. 44 400.000 De andere nummers der hierbqveuge- melde reeksen en reeks 437784 zijn terugbetaalbaar door 3ÖU fr. Inschrijvingen. Af te knippen Koepons. van het Arrondissement Yper ALGEMEENE VERGADERING

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1924 | | pagina 1