Buree!gerief VIERDE JAAR 28 I 5 centiemen liet nummer ZONDAG I3JILI 19*24. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. VOOR DE GETEISTERDE. Hei ïraegstuR van Hei ffersiei I Giare II -o -o Gebr. DUPONT Dokter G.FE VS SENATORIUM Horlogerij G.Du pont* Zoon Iels voor de ouders en dezer toekomstige soldaten. Feesten bij «De Philharmonie». MONSTERING (Revue) 1924. PRIJSKAMP voor PAARDEN Twee groote Belgen in Amerika Prachtpapier Dinsdag I 5 Juli I 924 Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. allerhande Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 (bij de Post) Pope ringhe. Abonnementen t Jaar in stad, thuis besteld 6.50 fr. buiten stad, met de post8.50 fr. Buitenland 13.00 ir. Men abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamfooze ingezonden artikels voorden qeiceigerd. w m Uïtgeyeks-Eiïexaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPJÊRINGHE. PQSTCHECKREK8 Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. S' Nieuwe betalingswijze voor Oorlogsschade Belangrijk Koninklijk Bestuit. In het Staatsblad is een zeer gewichtig Koninklijk besluit verschenen betreffende de nieuwe betalingswijzen voor de ooi logsschade, en de daaraan verbonden in tresten, welke niet in specien uitbetaal- baar waren, maar welke tot hiertoe met titels op naain der Schatkisten der Open bare Schuld vergoed werden. Het konink lijk besluit bepaalt dit ais volgt: «l)e betaliugsruodaliteilen willende be palen 1. Der titels op naam voor oorlogsseha de uitgegeven door het Beheerder Tesau- rie en Openbare Schuld en welke op den datum van 1 Januari 1925 in omloop zul len blijven 2. Van alle vergoedingen wegens oor logsscha<te welke krachtens de door de Hegeering uitgevaardigde bepalingen niet in specién betaald zijn Het is dus wei verslaan dat dit Konink lijk besluit alleen toepasselijk is op de vergoedingen die niet in geld uilbataal- baarzijn. Ziehier nu de bijzonderste be palingen van het Koninklijk besluit Arlikel 1. Van 1 Januari 1925 af, vervaardigt het Beheer der Tesaurie en Openbare Schuld geene titels op naam Uieer tot vertegenwoordigheid van toela gen voor oorlogsschade. Art. 2. Van den zelfden datum af, moeten al de in omloop blijvende oude, titels op naam voor oorlogsschade ge ruild worden legen obligalien aan toonder der Openbare Schuld, gerekend tegen pari hunner naainwaarde, 5 t.h. 's jaars van 1 Januari 1925 af. Deze obligatien zijn aflosbaar bij wege van lotingen, in in tw intig jaar. van het elfde jaar af. het zij van 1 Januari 1936 af. Voor dezen da tum van 1 Januari 1936 mogen zij niet op de officieele markt der openbare fondsen te koop gesteld worden. Zij zijn voorzien van dertig interest koepons voor de vervaldagen van den 1 Januari van elk der jaren 1925 en tot met 1955. De Regeering behoudt zich de bevoegd heid voor om, tegen pari hunner naam waarde en bij voorbaat de totaliteit der uitgegeven en nog niet afgeloste obliga tien terug te betalen mits eene vooraf- gaandelijke verwittiging van dier maand. Zij behoudt zich insgelijks de bevoegd- beid voor om de oplossingen te verhoogen Deze maatregel moet bekrachtigd worden bij een Koninklijk besluit. De ruiling der titels op naam voor oor logsschade. tegen de in dit artikel vermel de obligatien aan toonder, geschiedt door bemiddeling van het Ministerie van Finan cien. Art. 3. De toelagen voor oorlogs schade welke, krachtens de door de Re- geeriog uitgevaardigde bepalingen niet meer in specien vereffend worden, wor den van 1 Januari 1925 af, betaald in obli gatien aan toonder der Openbare Schuld, van het model onder voorgaand art. 2 voorzien, gerekend tegen pari hunner naamwaarde, behalve de toelagen voor nijverheid- en handelschade waarvan de genieters aangesloten zijn bij de Nationale Yereeniging van Nijveraars en Handelaars dewelke volgens bijzondere bepalingen zullen geregeld worden. Art. 4. De op den datum van 31 De cember 1924 verschuldigde achterstallige interesten op al de toelagen voor oorlog? schade, worden voortaan betaald in obli gatien aan toonder van het model voor zien onder art. 2 van dit besluit, gerekend tegen pari hunner naamwaarde. lwt zijne gearde klienteel weten, dat *an 12 juij af tot in het bftgin van SsDtember, lijn kabinet van tandarts* j- ia SK.XDLES HOTEL, zal gesloten worden 32,iwp#-5 3an,Ost#»d».Té!.M2 Het plan der deskundigen De Rijksregeering hoopt in de tweede helft vau deze maand de laatste hand te kunnen leggen aan de wetsoutwerpeu, die zij met het oog op de uitvoering van het verslag der deskuodigen heeft moeten voorbereiden. Het kabinet wachl in de eerste plaats den uitslag al van de besprekingen, die de deskundigen nog houden. Bovendien moet het rijksdepartement van justitie eerst nog hebben onderzocht, of die wets ontwerpen wel een wijzing van de grond wet beoogen daar in een dergelijk geval een meerderheid van 2/3 zich in den Rijks- dagvoorde ontwerpen zal moeten uitspre ken. In de regeeringskringen schijnt men van uieening te zijn, dat de wetsontwerpen in elk geval zoo zullen kunnen worden opge maakt, dat een dergelijke meerderheid niet noodzakelijk zal blijken te zijn. De rijksregeering zal eerst een bepaal delijk besluit nemen na kennis te hebben genomen van de meening van het rijksde- >artement van justicie. Dit departement :al vermoedelijk verklaren, dat de noodige besluiten betreffende de emissiebank en de spoorwegen reeds door den vorige» Rijks dag zijn genomen, en dat daarom een meerderheid van 2/3 thans voor de ver dere besluiten niet meer noodzakelijk zal zijn. De middenpartijen en ook de sociaal- demokraten zijn het met deze opvatting eens en ook van Duitsch-nationale zijde schijnen de bedenkingen legen een derge- 'ijke regeling niet al te groot te zijn. Blijkt dit juist, dan zal voor alle noodige wellen in elk geval een meerderheid gevonden worden. Het vredelievend DuiUchiand Te Warzburg is een kongres gehouden onder het voorzitterschap van prins Rup- >recht van Beieren. Op dit kongres ver moederden de Beierse,he, Pruissische en Saksche oud soldaten van de zware artil- erie. Er werden redevoeringen gehouden er ophemeling der verdiensten van de Duitsche kanonniers, en der verrichtingen van de dikke Bertha en van den lan den Marx die, tijdens den oorlog, Parijs beschoten. Hel kongres eindigde met eene monster parade. Werk van het voor Teringlijders te BRL GGK Brugge, den 23 Juni 1924. Geachte heer Uitgever Het is algemeen bekend dat. sedert den oorlog, de tering in onze provincie w aar lijk onrustbarende vorderingen heeft ge maakt eenieder kan zulks vaststellen wanneea hij, rondom zich, de oorzaken der overiijdens nagaat. In het algemeen kan de geneeskundig hulp daartegen maar weinig baten,indien de zieken het besmette midden waarin ze meestal leven niet verlaten om.gedurende eenigen tijd, bijzondere zorgen te ontvan gen in een degelijk ingericht sanatorium Daar ligt het eenig middel om de tering doelmatig te bestrijden. Wij hebben de eer u hierbij een verslag te laten geworden over onze w erking tot het oprichten van een sanatorium vaor teringlijdende vrouwen dtr provincie Westvlaanderen. te Sysseele-bij-Bmgge. De medehulp van eenieder is on misbaar opdat dit liefdadig ontwerp ten oitvoer kunne gebracht worden. Daarom richten wij eenen dringenden oproep tot heel de bevolking van West-Ylaanderen opdat iedereen de noodzakelijkheid van het werk zoude inzien en edelmoedig het zijne ertoe zou bijbrengen. Het is ons echter niet mogelijk al de inwoners der provincie rechtstreeks te bereiken. Daarom veroorloven wij ons Iff l*"*Jli. HAJ op de belang loüze mede werking der Westvlaamsche drukpers. Wij bidden u dus, geachte heer l itge- ver, onze bijgaande mededeeling iu uw geeerd blad te willen opnemen en zouden u verders zeer dankbaar zijn wildet gij, ten voordeele van ons werk, eene in- sehrijvingslijst openen. Wij bieden u, geachte heer Uitgever, met onzen oprechten dank bij voorbaat, de verzekering onzer gevoelens van hoog achting. Namens het Comiteit De Secretaris, De Voorzitter D. Monthaye. Bon Van Caloen. Ingaande op het verzoek hierboven ge daan, openen wij eene inschrijvingslijst ten voordeete van gezegde werk. Alle giften zullen wij dankbaar vermelden. Het werk staat onder de hooge bescher ming van de Heeren Baron Ruzette, Minis ter van Landbouw, Haron Janssens de Bisthoven, Gouverneur der Provincie, Z.D.H. .Monseigneur Waffelaert, Bisschop van Brugge, Generaal Préaux, Bevel hebber der Provincie, benevens een aantal vooraanstaande personaliteiten der provincie Westvlaanderen. Verslag aan de Heeren voorzitters en de leden van het Komiteit. Tot oprichting van een Seiiatorium voor Teringlijders TE BRUGGE. Het Comiteit is voornemens binnen kort de openbare aanbesteding uit te schrijven voor het oprichten van het Sa natorium van SysseOe-bij-Bruhge, der wijze dat de werken met de lente zouden aangevangen worden. Het bestek, opgemaakt door den heer Bouwmeester Bené Cauwe, beloopt tot r. 3.377.642 voor een Sanatorium met 224 bedden (ontwerp A) en tot 2.503.866 fr. voor een Sanatorium van 112 bedden uitwerp B). In hel Vlaamsehe Geneeskundig Tijd schrift heeft heer Dokter Yan Boeckel bevestigd dat het getal zieken en overiij dens. door lering veroorzaakt, in West vlaanderen hooger is dan overal elders. Het Bestuur der Burgelijke Godshuizen en het Weldadigheidsbureel onzer stad heb ben kunnen vastellen dat. in de laatste jaren, het getal teringlijders op onrust wekkende wijz aangegroeid is te Brugge zelf treft men gansche huisgezinnen aan -loor de ziekte aangetast. Geneeskundige statistieken bewijzen dat West-Yl aan deren meer dan 5000 teringlijders lelt. Wij hebben de overtuiging dat. in deze omstandigheden, een Sanatorium met 112 bedden ontroereikend zijn zal om gansch de Provincie te bedienen hel valt te vreezen dal binnen korten tijd, nieuwe gebouwea zullen moeten opgericht wor den, hetgeen alsdan slechts in ongunstiger voorwaarden zal kunnen geschieden. On der dit dnbbel oogpunt, zouden wij er dus belang bij hebben van eersten af het volledig ontwerp, met 224 bedden, te verwezenlijken. Ongelukkiglijk laten onze geldmiddelen zulks niet toe en wij zien ons gedwongen bij bet ontwerp B te blijven Sanatorium met 112 beddenDit ontw erp bevat echter van nu af de oprichting der gebouwen bestemd voor de algemeene diensten van een Sanatorium met 224 bedden. De kos ten zijn beraamd op 2.503.866 frank. Over welke geldmiddelen beschikken wij thans 1) 350.000 frank toelagbeloofd door de Begeering. 2) 330.000 frank, gestemd door den Provincieraad van West-Ylaanderen in Jnli 4922. 3) 300.000 frank verleend door de Burgerlijke Godshuizen van Brugge,welke daarenboven een grond van ongeveer 13 hectaren gelegen te Syseele. aanbrengen. 4) 200.000 frank, toelaag van het Wel dadigheidsbureel van Brugge. 5) 209 000 frank, opbrengst der in schrijvingen onzer medeburgers. tietzii samen 1.400.000 frank. 48459 - si Aankondigingen Op 1'en 2'bladzijde 0.40 fr. de regel. Op 3* en 4' 0.35 fr. met minimum van 1 fr. Rouwberichten 0.40 fr. de regel, met minimum 4 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dik wij ls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooraf te betalen. Goudsmederij Juweelhaudel Monters Lip loskop ff - Patent, Statie-Monters. Regulateurs Fendulen Wekkers KETTINGEN a 6öu4, Zilver, Kkkel PARRUREN in Goud, Diamant. hij Yperstraat, 2 (bij'de Post) Poperinghe. Vfeir zullen de ontbrekende 1.100.000 frank vinden A. Wij hebben den Provincieraac van West-Ylaanderen aanzocht de toelaag van 350.000 fr. op 5Ü0.00U fr. te brengen en wij mogen hopen dat deze vermeerde ring van 150.000 fr. in den eerstkomen- den zittijd zal toegestaan worden. Het provinciaal Sanatorium van Oost- Ylaauderen heeft tot heden aan deze Pro vincie en aau den Staat 4 millioen frank gekost en het is nog niet voltooid. Wij meenen dus dat,indien de Provincie West- Ylaanderen ons de gevraagde toelaag van 150.000 fr. verleent, zij aan uiterst voor- deelige voorw aarden een provinciaal sana torium hebben zal. B. Aau de Regeering vragen wij de beloofde toelaag insgelijks met 150.000 fr te willen verhoogen, derwijls dat de Staal in gelijke maat als de Provineie zou tus- seben komen. C. Yerders zullen wij ons tot de ge rneentebesturen der Provincie werden en wij mogen voorzien dat hunne bijdragen minstens 300.000 frank zullen bereiken. Aldus zouden onze geldmiddelen twee millioen frank bedragen te kort om het oulwerpten uitvoer te kunnen brengen, .aalons hopen dat de bijzondere liefdadig heid daarin zalN'OOrzien. Ken afvaardiging van ons komileil, samengesteld uil M. den Voorzitter Fraeys M. Mesotlen en den verslagever, heeft reeds in October 1921 bij al de gemeente besturen van ons Arrondissement voet stappen aangewend om hunne medewer- kingte bekomen en oin de Schepencolleges aan te sporen plaatselijke coiniteiten tot stand te brengen welke len huize, de in schrijvingen zouden inzamelen. De beste ontvangst viel ons overal le beurl en aan stonds werd ons oproep door vijf dezer gemeentebesturen gunstig beantwoord.De gemeenteraad van Blankenberghe kende mseen hulpgeld loevan 25.000 fr.Heysl 20.000 fr. Assebrouck 10.000 fr.Ste Kruis 10.000 fr., en de kleine gemeente Ramscappelle bij Brugge 1210 fr. OPROEP. Groot en ontroerend is de taak onder nomen door de ontwerpers van een Sana torium te Brugge Wat al verwoestingen de teringziekte aanricht, wat al lijden zij verwekt, ie een ieder bekend. De statistieken voor West vlaanderen zijn uiterst hartverscheurend. Er dient onmiddellijk tegen de kwaal krachtdadig gestreden te worden Hoog tijd is het tal van bedreigde levens te red den, aide niet aangetaste haardsteden te vrijwaren Zonder verder dralen dienl inde beste voorwaarden van gezondheid en degelijkheid, hel edel «Werk van het Sanatoriumopgericht te worden. Al de gemeenten van West vlaanderen zullen hunue zieken naar het Sanatorium kunnen zen den. Is het niet billijk dat alle deze ge meenten hun geldelijken steun verleenen al «•are hij ook zelfs gering in enkele dezer Op de private liefdadigheid wordt ook de hoop gebouwd. Is zij het niet die steeds de heerlijkste en verdienstelijkste hulp verleent Thans dus richten wij tot ganseh de be volking onzer Provincie, tot al de inwo ners onzer steden en dorpen, tot welken stand en socialen rang zij mogen toebe- hooren. een dringenden en machtigen op roep. opdat het gevoelen van gemeen scbappelijkheid in bet lijden zich krachtig uite. opdat een diep en algemeen medelij den geboren worde opdat de liefdadigheid zich eindelijk beliebame in giften en in schrijvingen ten voordeele van bet Werk van bel Saoatorioo» voor teringlijders. Hier geldt het immers een mens blie vend en edel werk bij uitstek, een werk dal de medewerking van allen vraagt en bekomen moet Lui ulo l bes ng->n j de leve- -..i rancv,-- v. s,» re-Iaain maken in De Gazet va.x Poperixghew. Nog vele ouders zijn onwetend over wat moet gedaan worden als een zoon naar den troep moet gaan. Ze weten niet wanneer men recht heeft op vrijstelling ook niet wanneer men wapen of garnizoen mag kiezen, ook niet, want men moet doen om dit te bekomen, en velen zijn zelfs verwonderd dat het bun niemand gaat zeggen. Ziehier enkele nuttige inlichtingen Alle huisgezinnen, welke een zoon heb ben die 19 jaar wordt, krijgen van stad huis of gemeentehuis een brief, waarop alles te lezen staat. 't Is die brief die moet ingevuld worden en naar het gemeentehuis terug gedragen waar al dc vragen en reklarnatien moeten ingeschreven worden. Verwaarloost men dien brief in te vul len, of doetinen de vraag om vrijstelling niet, of kiest men noch garnizoen, noch stad of wapen, dun moet gij nadien bij niemand schoon gaan spreken. Alles is verloren. Dus dien brief goed invullen, kan men dat niet wel, men zal u op het stadhuis of gemeentehuis wel helpen. \Yie kan eene vraag doen voor vrijstel ling of uitstel De eerste opgeroepene van een gezin met minstens ZES kinderen, en waar de inkomsten niet le hoog zijn. Dit is voor aile werklieden Weinig werklieden win nen te veel orn hiervan uitgesloten le wer den. Yoor deze die meer verdienen of de wet volgens Art. 10 toelaat,kunnen hunne vrijstelling als eerste opgeroepene van 6 kinderen bekomen volgens art. 57 als er boven de 49500 soldaten zijn ingeschreven Alle andere vragen om vrijstelling zijn nutteloos. Doch er kan nog vraag zijn om uitstel, en in sommige gevallen kan dien uitstel zich zes naeenvolgende kee ren voordoen en dan is het ook eene vrijstelling. Ziehier de gevallen. 1) Als eenige zoon onmisbare steun van zijn vader en moeder, ten minste zestig jaar oud, of van een van beiden. 2) Ate oudste zoon, onmisbare steun zijner moeder, weduwe, met ten minste 4 kinderen ten haren laste. 3) Als onmisbare steun van een of meer ouderlooze broeders of zusters, van minder dan 16 jaar. Foperisgsche Samenwerkende Vennootschap voer Oorlogsschade. De leden der Samenwerkende Yennoot schap voor Oorlogsschade van Poperinge worden bij deze. gelijkvormig art. 48 der tandregelen, uitgenoodigd tot de alge meene gewone vergadering welke zal plaats hebben op Zondag 20 Juli e. k. om 11 ure 's morgens in de bovenzaal van het Stadhuis, met hieronderstaande dag orde 1Yerslag van den Beheerraad. 2. Yerslag der Commissarissen. 3. Goedkeuring van het bilan 1923. 4. Herkiezing van twee beheerders. 5. Herkiezing van neo commissaris. 6. Mededeelingen. Het Bestuur. Het Concert Maandag laatst om 6 ure gegeven door de Koninklijke Muziekmaat schappij «De Philharrnocie» in het park van Skiodels Hotel had een buitengew onen bijval. Uitgekozen muziek meesterlijk uitge voerd en door een uitgelezen publiek, waaronder vele vreemdelingen, met aan dacht aanhoord. s Avonds om 9 1)2 ure, had voor de leden een groot Ba! plaats in het lokaal «Ons llnte«. Volle zaal en veel vermaak. Dinsdag om 5 ure. begaf zich het muziek gevolgd door een groot getal eereleden naar de Statie alwaar er 2ooals alle jare eene vuurvogelschietiog plaats had- Daarna om 7 ure Yolksconeert. Keu uvergruute menigte vulk wa» langs die kanten óp wandel Men hadzR-n i&humU aan eenen vooroorlogsehen Kennis-Dins dag en de herbergiers hebban voorzeker eenen goeden dag gemaakt. Te Watou, Maandag 14 Juli Om 7 1 >2 uur voor Watou. Te Poperinghe, Dinsdag 15 Juli Om 6 1 )4 u. voor de kl. 9 tot 14 inbegrepen Om 8 1)2 uur voor de kl. 15 en 16. Te Poperuighe, Donderdag 17 Juli Om 7 uur voor de kl. 17. 18, 14 en 15, Sp. L. 19. Te Locre, Vrijdag 18 Juli Om 7 uur voor Drauoutre, Locre, Kemcuel en Westoutre. Te Reninghelst, Zaterdag 19 Juli Om 7 uur voor Reuinghelst. Te Wervik, Dinsdag 22 Juli Om 7 1)4 uur voor Wervicq. Te Waasten, Woensdag 23 Juli Om 7 1)4 uur voor Waasteu. Te Wylschaete, Donderdag 24 Juli Om 7 uur voor Meessenen Wylschaete. Te Moorslede, Vrijdag 25 Juli Om 7 uur voor Moorslede. Te Zonnebeke, Zaterdag 26 Juli Om 7 u.voor Zonnebeke en Passcheudaele. Te Gheluvelt, Maandag 28 Juji Om 7 uur voor Gheluvelt en Becelavre. Te Staden, Dinsdag 29 Juli Om 7 uur voor Staden. Te Langemarck, Woensdag 30 Juli Om 7 uur voor Laugemarck. Te Wéstroósebeke, Donderdag 31 Juli Om 7 1)4 uur voor Westroosebeke en Poelcapelle. "■■■BBBaWgBBgBg Stad Poperinghe. I. Ruinpaarden van 3 jaar en daar boven 5 prijzen en 3 eermetalen. II. Ruinpaarden, gezegd 30 maanders 5 prijzen en 3 eermetalen. III. Ruinpaarden,gezegd 18 maanders 5 prijzen en 3 eermetalen. IV. Meiriepaarden van 3 jaar en daar boven 5 prijzen en 3 eermetalen. V. Merriepaarden, gezegd 30 maan ders 5 prijzen en 3 eermetalen. VI. Merriepaarden, gezegd 18 maan ders 5 prijzen en 3 eeremetalen. VII. Hengsteveulens 4 prijzen en 1 eermetaal. VIII. Merrieveulens 4 prijzen en 1 eermetaal. Het marktfeest heeft plaats op Berten- plaals en Boescheepstraat en begint om 6 ure 's morgens. De eigenaars der dieren moeten zich doen inschrijven tusschen 7 en 8 uur s morgeus in het Gemeente secretariaat. De dieren moeten ten laatste om 9 uur le koop gesteld worden. De koning heeft twee Belgen, die sinds langen tijd in de Vereenigde Staten ver blijven en er eec eer zijn voor hun ge boorteland, in de nationale orden bevor derd. Het betreft den heer Baekeland, die dezer dagen tot kommandeur in de Leo poldsorde, en den heer Sauveur. die tot officier der zelfde orde benoemd werden. De heer L. H. Baekeland vertrok naar New-York, na schitterende studiën in de Hoogeschool te Gent, en werd op 25 jari gen ouderdom professor aan de Univer siteit te Columbia Hij gaf zijn naam aan een aantal uitvindingen van het grootste belang, waardoor bij voorzitter werd van de American Chemical Society», die meer dan 13.000 leden telt. Professor Baekeland is bovendien een overtuigd Ylaamschgezinde. De heer Sauveur, geboren te Leuven in 1863, studeerde aan het atheneum te Brussel en aan de School voor Mijnbouw te Luik. en werd professor aan de Hooge school te Harward. Hij genieteen wereld beroemdheid als geieerde in de me taal wetenschap. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut ea belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. Wij

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1924 | | pagina 1