T R ANSI X T E R Burgerstand van: Football I! Hond de Wereld. In 1 Binnenland. We Trawant Zoon H.Cleenewerck-Vandermarliere Financieéle Inlichtingen. Zondag4 morgen om 10 ure Poperinghe-Scholieren - C. S. Brugge Palace-Theater, Yperslr.38Pop. V Dokter FEVS Lachebekken. Van alles wat. Het KIND der ZONDE Wilt gij icel bediend icorden, doet uwe aankoopen IN DE BRONZEN KLOK SMID Yperstraat, 43, POPER1SGHE. Daar zult gij vinden kloeke Jachtstoven Foyers de luxe, Calorilers voor salons en herbergen, alle slach van Lands- en Timaeralaam, en Doodkistgerief, Beet- niolens De Paepe, Wasch- en Boterkerns, Keukengerief, alles aan zeer genadige prijzea. De geleerden hebben bevonden dat da verschillende gassen welke uit den Yesuviusk rater opdwarrelen en over de streek neervallen, den grond bijzonder vruchtbaar maken, door hunne groote gehalte aan stikstof. Deze gepaard aan de hitte welke de krater verspreidt, maken het mogelijk dat er aldaar drie fruitoog sten per jaar gewonnen worden. Er is in Frankrijk weer een doode- lijk ongeluk, bij het voetbalsport gebeurd. Tijdens een matoh te Auriol (Bouches-du Rhóne) kreeg de 17 jarige speler Emma nuel Boyer een vreeselijken stamp in den buik. Ondanks de spoedige zorgen is de jongeling in de ijselijkste pijnen overle den Men heeft in een bosch nabij Lyon, het geraamte gevonden van .Mad. Jeanne Pommier, 61 jaar oud, van Yjiux-Reuard Men veronderstelt dat de 61 jarige vrouw die sinds vijfmaanden verdwenen was. in het bosch ziek gevallen is en 's nachts door de vossen verscheurd werd. - De ophefmakende onthullingen van M. Mac Donald over de werkdadige so viet propaganda in Engeland, hebben de bolchevietische opstokers, die met heele karavanen in Engeland werkzaam waren aangespoord Brittanié te verlaten om in het vasteland wat verpoozing en afleiding te gaan zoeken. Zoo wordt bevestigd da een dertigtal sovielmannen Maandag bon den hebben verlaten en afgereisd zijn naar het vasteland. Op de kust van Lilhauen is een motorzeilschip in den storm vergaan 48 passagiers en 3 leden der bemanning hebben dè dood in de golven gevonden Een kustwachter heeft een sloep bemand met dranksmokkelaars, nabi Sandy-Hook (Vereenigde - Staten) onder het vuur zijner kanons genoraeu. De loods der sloep werd gedood en het vaartuig gekaapt met de twee leden der bemanning De agenten der droge wet hebben te Chicago (Vereenigde Staten) tien kerels aangehouden, die deel uitmaakten van een machtig syndikaat dal den alkool smokkel dreef per vliegmachien. Di syndikaat verwezentlijke aanzienlijke winsten. Tengevolge eener barst in een gas leiding te Halle (Duitschland) werd een woonst met gas gevuld, hetgeen de doot van zes leden eener familie veroorzaakte In de rue du Bois te Lens waren twee Polen bezig de grondvesten van een gebouw te graven. Toen er plots een ontploffing plaats had. De genaamde Tomazy Szych werd met gekloven sche del opgenomen. M. Batisse, 34 jaar, die juist uit zijn huis kwam kreeg twee scherven in het hoofd en in de borst en bleef op den slag dood. Talrijke andere personen werden gekwetst. In de omge ving vlogen een 40 tal vensterruiten stuk en de gevel van een naburig huis were erg beschadigd. Uit het onderzoek is ge bleken, dat het een in den grond stekenc houwitser is, die ontplofte door een houweelslag. De Groote Zwitsersche Raad, te Zurich zetelend, haeft den genadeberoep verworpen, ingediend door den ter dood veroordeelde Bernet. Deze moest Dinsdag of heden Woensdag terecht gesteld wor den. Het is van 1910 geleden, dat de dood straf in Zwitserland nog toegepast werd. In het departement der Gard (Frank rijk is het sedert Zondag namiddag geweldig aan het regenen. Te Alais wer den de straten op eenige minuten tijd in stortvloeden herschapen. Heel de'stad stond welhaast onder water. De rivier Gardon trad uit hare oevers en de spoor weg van Alais naar Selindres werd op verscheidene plaatsen opengebroken. Te Temarts staan de landerijen onder water en te Comps vreest men voor een nieuwe overstrooming. Als de regen aanhield, was er in de streek van Villeoeuve. Avig non en Bemoulins een nieuwe ramp te voorzien. Een 15-tal kommunisiisehe boeren, uit Joegaslavie geweken, bet «ben s nachts tweemaal de Bulgaarsche posten van Yakiride in de streek van Bossilegrade aangevallen. Zij werden terug geslagen. De bende beeft dan nacht daarop een nieuwen aanval beproefd, aan de grens bij Bresnitza. in de streek van Gormad- joemaio. Na een geweervuur dat een 10- tal minuten aanhield, sloeg de bende op de vlucht. TITELS ZONDER EIGENAARS Eene lijst van de titels zonder bekende eigenaars is uitgegeven door het Natio naal Kantoor voor Roerende Waarden in uitvoering der wetten van 24 Juli 21 en 0 April 23. De lijst bevat 1° De nummers der titels aan toonder waarvan geen enkel winstaandeel nog in trest na den 31 December 1919 en voor den 1 Januari 1923, betaalbaar gesteld, voor den 30 Juni 1923 werd uitbetaald 2° De nummers der titels aan toonder, welke niet verwisseld, uitgekeerd noch met een nieuw koeponblad voorzien wer den voorden 30 Juni 4923, alhoewel deze bewerking kon geschieden tusschen den 1 Januari 1920 en den 34 December 1922 Wat er de titels-dragers te doen staat De dragers van titels aan toonder om hen te verzekeren tegen alle moeilijkheden moeten een lijst opmaken met nummers van al de titels in hun bezit van Belgische Maatschappijen. Deze lijst mag ingegeven of ingezonden zijn bij de BANK. THAN SIN TER die kosteloos den inhoud zal na zien en het noodige zal doen in geva nummers van hunne titels in de bovenge melde officieele lijst zouden bevonden zijn (Deze lijsten mogen ook bij onze lokale agenten ingegeven zijn) INSCHRIJVINGEN Hispane-öelge de Tramways Electriques van den 28 Oktober tot November. La Vesdre van den 1 tot 15 November Stad Luik De titels Kasbons 6 van de leening in loop zijn ter beschikking der inschrijvers aan onze winketten eu bij onze agenten. Tot beloop van het be schikbare kunnen wij nu de inschrijvin gen nog aanvaarden. De titels zijn onmiddelijk afgeleverd aan de ioschrij- vingsvoorwaarden 485 fr. per kasbon 0% belastingsvrij, uitbetaalbaar aan pari den 15 October 1929. Centrales Electriques Sambre et Meuse. De nieuwe actiën van de laatste kapitaalverhooging zijn ter be schikking der inschrijvers aan onze win ketten en bij onze agenten. AF TE KNIPPEN KOEPONS Petit Try 382,50 Industries Chimiques cap. 8,50 Plantations Lacourt cap. 11 p. s. 3, fond 11 Géomines 27, Beige Katanga 6, WISSELKOERSEN. Stadsnieuws. Zondagrust. Alle Apotheken open tot middagheden Zondag nanoen alleen M KESTELYN Zaterdag Allerheiligen M.YANDEPLAS Alle Apotheken zijn gesloten van 12 tot 1 ure, en na 8 ure 's avonds. Oproeping der manschappen, der klas 1924, van het 2® linieregiment, zul len opgeroepen worden 1® den 29 November 1924 de verdaag de, de uitgestelde, de militairen der vol gende klassen, toegelaten tot vervoegde indienstreding, en de militairen, geboren van 1 Jan. 1904 tot 23 Juni 1904. 2» Den 31 Juli 1925 de militairen ge boren van 24 Juni 1924 tot 31 December 1904. Daar zijn er nog die aan hoofdpijn Migraine, Rhmatiek, en aan Grippe willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Hoiredame, Groote Markt. Poperinghe, in doozen van 1.75 fr. en van 3.00 frank. Begraving Maandag laatst had onder een groeten volkstoeloop de ter aar de bestelling plaats van Maurice Ghes- quiére, bet ongelukkig slachtoffer dat bij het spel den dood vond. Gansch de Mid delbare school woonde de begrafenis bij al/co een blijk van genegenheid gevende aan baren betreurden afgestorvene. De droefheid was algemeen, al wie den lijkstoet zag voorbijtrekken veegde een traan weg en hard snikkend aanhoorde een talrijke menigte den laatsten vaarwel door een leerling aan zijnen makker toe gestuurd. Basque psur favower les transactions latersassaales Bank tot bevordering van internationale handelszaken SPORT FOOTBALL. Naaml Venn. Kap. 5.000.000 Maatsch. Zetel GENT. Alle Bankverrichtingen aan de beste voorwaarden Geldbelegging op zicht, kort en lang termijn Vreemde munten aan de voordeeligste koersen Algerneene Bestuurder voor H est- VlaanderenFORREST L. POPERINGHE, van 24 tot 31 October 1924. Geboorten 273 De YaJck Lucien, z. v. Joseph en Marie Lepla 274 Buseyne I Georges, z. v. Elie en Elisa Metsu 275 Lobeau Henri, z. v. Camille en .Madeleiue Yitse 276 Papegaey Clement, z. v. l Marcel en Maria Hermans Artois AGENTSCHAPPEN HULPKANTOREN. POPERINGHE Groote Markt, 28. Telefonen 89 90. Alleman naar Het Kouterterreln Allerzielen 't Kerkhof is open, Vrijdag, Zaterdag, Zondag, en Maandag, tot 5 uur 's avonds, ter gelegenheid der feeslen van allerheiligen en alierzielen. Bericht Wilt gij een goede lan taarn koopen voor vele of moto aan gena- digen prijs, wendt U bij Maurice Devos, 9, Yperstraat Poperinghe. Lijdt U aan de maag, beproef eens Apotheker Vermandere's Ware MAAGPILLEN verkocht bij Apotheker II. NUTREDAMK Groote Markt, Poperinghe. Elektriciteit. Alvorens uwe in richtingen te doen aannemen, wendtu tot André Cossey, Groote Markt, 42, Pope ringhe, die u, zonder de minste verplich ting, prijs en bestek zal geven. Bericht. Gezondheid gaat boven geld en goed vraagt overal Pops Bron nen Water en Limonades door alle Dok ter* aangeprezen. Westoutre Maandag morgend heeft de veldwachter, Dewitte René, eene geheele vracht gestolen bouwmateriaal ontdekt bij T. N. op den Roodeberg, omtrent genoeg om een huis te dekken. Dit is door hem aangeslagen en blijft ter beschikking van het gerecht. Proces-ver baal werd opgesteld. Roeselare Dinsdag morgend, rond 7 ure, bevond de genaamde Alida Yroman, vrouw Jules Mestdagh, land bouwster, wonende te Eeghem, Kasteel dreef, zich met haar gespan op den koer eener afspanning toen eensklaps het paard verschrikte en al de achterpoort, die uitgeeft op de Botermarkt, wegliep. Het rijtuig trof deu auto van Debusschere eierkoopman, die zich aldaar bevond, en beschadigde hem grootelijks. Het rijtuig sloeg om waardoor het paard zich kon losmaken. Door toegesnelde personen werd het in bedwang gehouden. Desselghem De 48-jarige fabriek werker, Maurice Coopman kwetste zich Maandag zoo ernstig in eene fabriek te Roebaais, dat hij een drietal weken werk onbekwaam zal zijn. Moeskroen De 27-jarige Leon Vandenbroeck, werkzaam in de wolkam- merij Pollet, liep dooreen drijfriem erge wonden -op aan de linkerhand. Kortrijk. Maandag namiddag ging een wielrijder binnen in eene herberg rechtover de gendarmerie, in de Sweveg- hemstraat. Toen hij eenige oogenblikken daarna terug buiten kwam, was zijn rij wiel verdwenen..Terstond deed hij klacht bij de gendarmerie. Proces-verbaal is opgemaakt. De Keizei' der Armen L'Empereurdes Pauvres Football Club Poperinghe Elisabeth, d. v. Theophile en Jeanne Logie 278 Bruneel Joel, z. v. Jules en Irma Slosse 279 Soenen Emile, z. v. Yictor en Leontine Legrand 280 Logie Paul, z. v. Remi en Yvonne Steiehler. Overludens i 207 Bouthé Livinus, 89 j., z. b., wed. v. Anna Boussekev, sectie 1. 208 Saesen Ilenri, 60 j., wed. v. Felicia Hoedt, Gasthuisstr. Huwelijken 92Hespeel Joseph, 28 j., ijzerwegbediende, en Camerlvnek Maria, 24 j., z. b., b. v. Pop. 93 Tailly Mau rice, 23 j., werktuigkundige, v. Lomme en Spetebroot Rachel, 23 j., z. b., v. Pop, 94 Gesquieie Sylvain, 32 j., landb. wed. v. Maria Vancalis, en Merlevede Maria, 38 j., z. b., v. Pop. Beloften: 139 De Ridder Benoit, lee- raar v. Pop. en De Man Marguerite, z. b v. Audegem 140 Boudeweel Joseph, landb., en Cappelaere Bertha, z. b., b. v. Pop. 141 Wallyn AlphoDse, schoenma ker, en Merlevede Martha, z b.,b.v. Pop. 142 Couttenye Ilenri, schoenm., v. Ylamertinghe en Catteeuw Baehel, z. b. v. Pop. 143 Deroo Etienne, landb., en Lebbe Maria, z. b., b. v. Pop. 144 Bondue Charles, werkm., wed. v. Leonie Struy, v. Vlamertinghe, en Oreel Louise, huish.,wed. v. Augusle Bruneel, v. Pop. 1' Tijdperk. Korte De Arme. Inhoud Heeren Spelers Koopt uwe football- schoenen en toebehoorten bij A. Cossey- Van Mol, rechtover 't gasthuis. Gij vindt is Het kabinet van Tandartsenij van te POPERIttGHE wordt voor goed gesloten Desnoods zich te wenden tot Hr 32, Lecpcldlaan, 005TEHDE Telefoon 842 van Algerneene Aanneming ELECTRICITEIT modem iBflcMiapt - Hoeft t Lage Spanoisg BellenTelefonen. Motoren, Dynamos VERLICHTE REKLAMEXew*. Verandering van Lusters van Gaz tot Electriek Marcel QURQHEBECJR 32, Yperstraat, Poperinghe. Een kok giet in plaats van olie, ben zine op de salaad. Hij roept den patroon en zegt wat missing hij heeft gedaan. Odat is niets, zegt de baas. zet op d« spijskaartteuf-teuf salaad. ATHLETIEK Heden Vrijdag avond om 6 ure, algemeen entrainement. Vertrek om 6 ure bij D. Dema- rey, Statieplaats. Gewonen afstand i km. WIELRIJDEN. De Zes-dagen van Gent Maandag laatst zijn de Zesdagen van Gent begonnen. De lijst der deelnemers hebben wij reeds vermeld. Het klassement was Donderdag avond als volgt 1Van Kempen-Debaets 142 punten 2. Aerts-M. Buysse 427 p. 3. Persyn-Verschelden 404 p. 4. Noël-Putzeys 96 p. 5. Maes-Cant 56 p. 6. Hellebaut-Standaert 54 p. 7. Van Hevel-L. Buysse 40 p. De Zesdagen van Chicago De Belgische renners Stockelinck, Goossens en De Wolf maken goed figuur in de zesdagen van Chicago. Het klassement was Dinsdag 4. Walthour-Horan 493 punten 2. Stockelynck-Giorgetti 435 p. 3. Goossens-De Wolf 55 p. Op een toer 4. Madden-Mac Namara 425 p. Op verzoek van 't Stadsbestuur. Maandag, 4 November te 10 uur in St. Berlenskerk, plechtige rouwdienst voor de zielen der burgelijke en militaire slachtoffers van den oorlog. SÊët'i De Engelsche Kiezingen Woensdag hebben de Engelsche Ver kiezingen plaats gehad. Van in den vroegen morgend dan wa ren de kiesbureelen in heel Groot-Britanje en in Noord Ierland geopend. Autos en voertuigen waren door de verschillende partijen ter beschikking gesteld van de kiezers, die op zekeren afstand der centers wonen. Niettemin heeft hel slecht weder nogal veel personen belet naar de stembus te komen. Het juiste getal Engelsche kie zer is 48.841.000, waaronder meer dan 7 millioen vrouwen. Donderdag waren de uitslagen als volgt bekend Behoudsgezinden 360 zetels Labour- partij 442 Liberalen 37. Volgens deze uitslagen is de volstrekte meerderheid der Behoudsgezinden van nu af verzekerd. öJ) Komt zien naar onzen nieuwen bazar, waar er met St Maerten. St Ni klaas en Kerstdag een overgroote keus SPEELGOED zal uitge stald zijn, ook is er bij ons nog te verkrij gen gleis en glas, verlakt, zeemvellen, korken. reisartikelen, malen en eetzakken vogelpiken en pijlen, schouwgarnituren in brons, marber en gleis. Ylaamsche poterij en aardewerk, schoone keus van azen en geschenken in fantaisie beelden en globben, panders, vogelmuiten, lan- teerns. spiegels en allerhande bazar - artikelen. Alles aan zeer voordeelige prijzen De vaart van Roeselare Een koninklijk besluit keurt de ontei geningen, die noodig zijn voor het aanleg gen van de vaart, die Roeselare met de zee in verbinding zal brengen. De Belgen in Katanga Op 4 Januari 4924 bevonden zich in Katanga 4.848 Europeëers, onder wie 2.752 Belgen, zijnde 66 t. h. van het aan tal blanken. Invoervergunning. Bij ministerieel besluit wordt sedert 34 October, voor den invoer van brand bare delfstoffen (steenkool, cokes, steen koolbriketten, bruinkool en bruinkool briketten) van Duitsche of Nederlandsche herkomst een vergunning vereischt. De misdaden van Emmerin en Blagsj De bandiet Jeremias Dartois, beschul digd van de moorden op de autovoerders te Emmerin en te Blagny, richt in het ge vang weer allerlei fratsen uit, om te doen gelooven dat hij werkelijk zinneloos is. an den morgend tot den avond zit hij in zijne cel met broodkruim mannekens te maken en houdt daarbij allerlei kletspraat Is hij Diet waanzinnig, dan kan hij ten minste den waanzin zoo fijn doen veinzen dat men werkelijk zou gelooven dat hij het verstand heeft verloren. Yoor den zevenden keer is Dartois aan een genees kundig onderzoek onderworpen. De dok- toors zullen binnen kort hun verslag in dienen. Om een ieder in de gelegenheid te stei en dit aangrijpend drama roet de groot ooneelspelers Poldi Sorel en Louis de Vriendt in de hoofdrollen te be wonderen, heeft het bestuur besloten of BazarIn de Gouden Bol r. n/-inrnTV«ur Woensdag 26 November nog een op- (xosth JissfraaiPJLRIlS D h voering te geven. Yan af heden kunt ge Bijhuis van het huis Casseistraat, 22. oermg te geven, uwe plaatsen laten voorbehouden. bij MedegedeelddoordeBankTRANSINTER. WAARDEN WISSELKOERS der WEEK Maan. Dins. Woen- Dond. Amsterdam 840.87 819;- 816.75 818.87 Berlijn B ïkarest Chrisliania -207.50 296.50 •297.— 298.50 Keulen Kopenhagen 357.-23 356.62 358.72 358.23 Genève 401.75 401.12 399.87 400.12 Italië 89 85 90.12 89.90 90.25 Londen 93.83 93.77 93.67 94.07 Madrid 280.37 teO. - 278.50 -280.-- Montreal 20.87 20.82 20.76 20.80 Now-York 20.86 20.81 20.77 20.78 New-York cèbles. 20.87 20 8-2 20.77 -20.78 Parijs 108.58 108.80 108.95 108.98 Prague 62.37 62.25 62.12 62.— Stockholm 357.- 555.50 553.87 553.50 ZJ J Iloeskroen R. deToureoing, 10y.Tel.I7U VturntOoststraat, 64 Dixmude Heer H Hilljüiraxt. Stadsekr. Couckeiaere Heer Alois Hosten, Mekker WytschaeteHeer J. Fülrmek, Burgem. Bevaren Heer J. Tahox, tiem.sekretaris Noordscboote H. M. Baillell, Geiu.sekr, Woestin Heer A. Vanholtte, Geuu.sekr. Reninghelst: li. F. CA*KiiLYNC*,Geni,sukr. RousbruggiH. A.Clabyssoone, Gem. on t. Loo Heer V. Camerlynck, Geui.ontvan. Crcmbeke Heer C. Decae, Geiu.ontvang. Westoutre Heer A. Declkrcu, Bellestraat Nieuwkerke Heer L. Lemairb. Bellestraat NieuwpoortHeer H. Morel. Marktstraat Coyghem Heer G. Delécllse Proven II* E. Delaya, alle Zond.voonu. Wstou Gem.huis, alle Woensd. voorni. leyseleH. E. Devrlker. alle Diusd.nam. Stavele Juff. Loosen, alle Dund. voorni. Naar de beroemde rouiau van Félicien Champ- saur. Groote Volksfilm in (5 tijdperken met Leon I Mathot en Krauss beroemde "ertolker van Mon-1 lo-Cristo L itslagen van Zondag 26 October PoperingheHeyst 20 HeuleRemy Sport 32 DixmudeGhistel 72 ThouroutThielt 02 Zondag LL ontmoette onzen club deze van Heyst en kwam alt overwinnaar uit het strijdperk met 2-0, welke bewijst met schoon en rap samenspel te leveren, hij be kwaam is nog menige overwinning te behalen. In den eersten time was ei schoon Football te zien onze voorltjn eenigzins gewijzigd, was beter op dreef dan de vorige matchen, Van den aanvang van de match was Poperinghe seffens gevaarlijk ten aanval,onze center-voor mist eene schoone gelegenheid de scoor te openen, wei. nig daarna schiet Marcel juist boven de lat. Heyst, op hunne beurt trekken er eens aan, maar hunne voorlijn heeft niet de minste gepastheid in het schotten. Gedu rende verscheidene minuten kreeg hun heiligdom een hevig bombardement en met wat meer kans waren er ze. ker 3 goaltjes binnen geweest. Aan de 28 minuut noch tans weet Joel door tusschenkomst van Nest. n° I binnen te aenden. I ot de rust blijft Poperinghe de meerdere, en time komt met I -0 in ons voordeel. Na de herneming was het de beurt aan Heyst om ge- vaarlijk op te treden, te meer daar onze mannen geduren de een tiental minuten den moed lieten vallen, (dat niet meer laten gebeuren jongens, want 't had u duur kunnen kosten, gelukkig dat Miel in een beteren dag was dan vroeger) Na 15 minuten spel namen zij stillekens aan weer de bovenhand en Nest alleen voor het doel van Heyst zend op den Keeper, weinig daarna zend Marcel door paske van Truyts n®2 onhoudbaar kinnen. Na nog eenige wederzijdsche aanvallen eindigde de kamp met 2-0 in het voordeel van Poperinghe. Heden Zondag krijgen wij het bezoek van Heule, dus mannen ziet dat ge allen op post zijt, want het zal er spannen, haalt weer uw achoon passenspel uit, dan zia ik eene nieuwe overwinning voor onzen Club. Onze Scholieren ook zullen heden Zondag van de partij zijn, zij treden immeri voor de cerate maal op in het kampioenschap, voor tegenstrever krijgen zij de Cercle Brugge. 3 maal naeen kampioenen van Weatvlaanderen. Liefhebbers komt hun aanmoedigen, want hunne taak zal lastig zijn, en alhoewel ik hun het onderspit ziet del ven, geloof ik toch dat zij met eer uit den strijd zullen komen. Heden Zondag, om 10 ure Pop. Scholieren C. S. Brugge Om 2 1)2 ure Poperinghe Heule KLASSEMENT III® AFDEELING Op den weg naar Provence, in stof en zonne,] stapt een verdwaalde. Zijn haren wel gekamt eu naar achter overslagen, zijn verzorgde baard welke een wezen omgeeft, van goedheid en be voegdheid stralend, doet ons niet denken op de gewone nietsdoeners, welke in 't algemeen dien weg opgaan. Hij draagt wel, zooals zijn broeders den knapzak, waar een paar schoenen voor af wisseling aan vastgehecht zijn maar het hemd dat op zijn breede borst zichtbaar is, Is van zijde eu de schoenen, niettegenstaande zij sterk zijn schijnen van fijn leer vervaardigd. Deze geluk zoeker is geene gewone sterveling Het is de zoon van den millioenenrijke Anavan de eigenaar der groote Molens van Seine en Oise sedert eenige jaren gestorven, een kolossaal for tuin achterlatend. Mare Anavan, de verdwaalde, bewoonde vroe ger een prinselijk huis, de schoonste uitverkore nen had hij voor meesteres, zijn koerspaarden waren beroemd. Hoe komt het dat wij hem hier terug vinden, het voorhoofd bezweet en in de hancl den stok,die rythmisch eiken stap begeleid Hoe komt hel Het is een heele geschiedenis Gansch aan zich zei ven overgeleverd niettegen staand»1 zijn vader soms hard en brutaal was, en zijn moe Ier,mystieke en zachte ziel. hem trachte OT de meeste ketlS aan genadige prijzen weerhouden van den afgrond en het slijk a G. V. G. V. T. P. 4 4 0 0 13 1 8 4 3 1 0 9 4 6 4 3 1 0 9 5 6 4 2 2 0 16 5 4 4 2 2 0 3 12 4 4 1 3 0 7 10 2 4 1 3 0 2 10 2 4 0 4 0 3 15 0 Thielt Thourout Heule Dixmude Poperinghe Remy Sport Heyst G hu tri te weerhouden van den waarin hij zich dreigde te wentelen, had Mare Anavan zijn jeugd doorgebracht in slemppartij en in zorgelooze weelde. Het goud had hij met volle handen door het venster geworpen en waar in de groote Molens van Seine en Oise nietgenoeg meer konden voortbrengen dat hem slechts goud in den schoot bracht, wendde hij zich tot geld schieters, zijnerfdeêien verpandde hij hun, zoo zijne heele toekomst verbrijzelend. En die kra nige jongen die arm of beter, simpel, slechts il lusie en weemoed kende. De vrouwen die hem voor hem zeiven zouden bemind hebben, bedro gen hem omdat hij te rijk was. Zijn vrienden plunderden hem, zijn jockeys verkochten hem aan de c bokmakers en de geldschieters deden de rest. Op het huidige oogenblik is hij niet arm eenige millioenen blijven hem nog over maar alle verlangen naar w at schoon is in de natuur heeft hij verloren liefde, bereidwilligheid en vriend- cha de handen latend schap. De rest van zijn fortuin in van een vriend, die eenige die hem getrouw gebleven, heeft hij de weg gekozen van het nood lot. Zoo is hij in Provence aangeland. Hier wacht hem een buitengewoon avenluur. De Gemeente raad van St. Saturztia du Var. welke een bloei end budget heeft, achten het noodig een armen drommel te onderhouden. Daar er geen te Sl Saturnin voorhanden is. heeft de veldwachter bevel gekregen er een te zoeken. Het is Mare Anavan welke in de handen valt van de gemeente overheid. Geamuseerd door dit toeval, aanvaardt hij met welgevallen dit offer. Hij zal dus de officieele arme zijn van 't dorp. De bewoners welke tusschen haakjes gezegd niet zeer geestdriftig zijn van gewoonte, voelen zich-nu verblijd, sedert zij een arme hebben voor wie zij kunnen zorgen. Zij trachten nu elk van zijn kant het meest te doen om het hem zoo af wisselend mogelijk te maken zelfs de barbier van het dorp ontdoet hem gratis van zijn baard zoo vaak dat noodig is. Maar Mare Ariavan heeft reeds onder zijn wel doeners de dochter van Silve opgemerkt, een der schepenen der gemeente, eene blonde liefelijke meidwelke door de jaloersche bruinen van 't dorp de bijnaam kreeg van De niet gewenschte» hetgeen de jongens van haar verwijdert en haar veroordeelt om gansch haar leven jonge dochter te blijven. Behoorlijk en broederlijk door haar ontvangen is Marc van haar gaati houden, maar daar hij begrijpt dat die liefde hem niet is toegelaten, wil hij niet langer op 't dorp blijven en neemt weer den weg naar de vrije natuur. Maar Silvette. door een voorgevoelen gedreven achterhaalt den vluchteling. En getroffen door de echtheid van haar kinderlijk gemoed en zelf opoffering. kan Mare zich niet langer weerhou den en laat zich gedwee door haar naar het dorp terugbrengen, waar de arme millioenen rijke zal blijven ten bate van die hij bemint. De bandiet Jeremias Dartois

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1924 | | pagina 2