Het KIND DER ZONDE Bronchie t' Abdijsiroop la centiemen liet nummer ZONDAG 11 JANUARI 19-23. |Horlogerij Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. hl üebr. DUPONT G.Dupont&Zoon IS DUITSCHLAND GEWAPEND? (Wnim R E-PAl WELS De Veiligheid van België Ds voorschotten van de Nationale Bank. Duitschland's plichtigheid. Bureelgerief VIJFDE JAAR A Prachtpapier Rond eene Benoeming Lezers bestellingen bij de leve- Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. Goudsmederij Juweelliandel allerhande Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Pope ringhe. Abonnementen t Jaar in stad, thuis besteld 6.50 fr. buiten stad, met de post8.50 fr. Buitenland13.00 tr. Men abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De fuiamlooze ingezonden artikels icorden geweigerd. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. POSTCHECKREKKMNG N' 48459 a a a a a S J a a a Aankondigingen Op le en 2'bladzijde 0.40 fr. de regel. Op 3' en 4' 0.35 fr. met minimum van 1 fr. Rouwberichten 0.40 fr. de regel, met minimum 4 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooraf te betalen. EJ3SÊ Mouters Lip [Roskopff - Patent, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN Ja Goud, Zilver, Nickel PARRUREN in Goud, Diamant bij Yperstraat, 2 Poperinghe. Met Duitsehland De Belgische afvaardiging, gelast me het afhandelen van een ekonomisehe over eenkomst met Duitsehland. beeft Brusse Zaterdag veriaten met bestemming voot Berlijn, waar de besprekingen zullen her nomen worden. Een lid van de afvaardi ging heeft, vóór zijn afreis, de volgende inlichtingen verstrekt over den staat der onderhandelingen Wij zijn nog bezig met de technische bespreking der artikels. Dit gaat zeer nauwkeurig en, natuurlijk, zeer traag eenerzijds krijgt men vooruitgang te boe ken, doch anderzijds bots inen op vraag stukken nopens welkeeenakkoord uiterst moeilijk te bereiken valt. Niet, dat eron- overkoomlijke hinderpalen zijn. Nochtans kan men nog niet zeggen of het akkoord al of niet zal getroffen worden, zooveel te meer omdat de uitslag onzer besprekingen eenigszins ondergeschikt is met Duitseh Fransche onderhandelingen. Het lot onzer besprekingen is min of meer gebonden aan die onderhandelingen. In gebeurlijk geval zou ons akkoord slechts kunnen ge- teekend worden, wanneer ook hetFransch Duitseh akkoord geteekend wordt. Onze toestand hangt dus af van het Franschstandpunt. Hel is bijgevolg niet te voorzien wanneer wij met ons werk te Berlijn zullen gedaan hebben. Misschien zullen wij ons moeten bezig houden met een klein voorfoopig akkoord. Dit alles echter berust slechts op veronderstelling. Toen wij Berlijn verlieten, moesten onze Duitsche kollegas voeling nemen met de Keichsafgevaardigden le Parijs. Welk is er de uitslag van geweestWij zullen het weten als wij te Berlijn zullen terug ge keerd zijn. Het besluit is, dat het terrein groolendeels gereed gemaakt is, maar dat er anderzins geen stap nader het doel gezet is. Met Frankrijk Over deonderhandelingcn met Frankrijk sprekend, zegde de bandelsaf ge vaardigde dat, nu de nieuwe Fransche toltarieven gekend zijn, het mogelijk is de besprekin gen Ie zien hernemen. De nieuwe toltarie ven zijn er verre van af gunstig te zijn aan den Belgischen handel. Frankrijk Irek zijn afzonderingsmuur al hoogeren hoogerop. De nieuwe tarieven werden vooral ver hoogd tegenover de Duitsche produkten. Maar ook Belgie wordt nogal fel getroffen voor veel produkten. Groote keus van Jachtstoven Luxsche Calorifères voor Salons en Herberger. Meer dan ÏOO stoven in Magazijn Engeland, Frankrijk en Belgie Eensgezindheid In de Eogelsche middens begint men eindelijk klaar te zien in het gestook der Duitsche nationalisten,die op de verdeeld heid en de oneenigheid der Bondgenooten spekuleeren, om in West-Europa een toestand van onrust en van onveiligheid in t leven te houden. Engeland heeft daaraan ook veel schuld, daar bel tot hiertoe geweigerd heeft een veiligheids- verdrag tusschen Frankrijk, Engeland en Belgie bij te treden. Hoofdzaak schrijft M. Garvin in de Observer is de vrijwa ring der veiligheid van Belgie. Engeland meg niet nalaten die veiligheid te waar borgen, en het beste middel daartoe is een gezamentlijk verdrag tusschen Enge land, Frankrijk en Belgie. Deze drie lan den moeten eendrachtig optreden, om Berlijn te doen voelen dat al zijne pogin gen tot verdeeldheid nutteloos zijn. Dit êptreden zou thans gepast zijn. na de geallieerde eensgezindheid in zake Een leger van een miljoen man Meening van Generaal Morgan Het verslag van den Engelschen Gene raal Morgan, lid der geallieerde militaire toezichtskommissie, over den staat dei Duitsche bewapeningen, heeft in Groot- Brittanje een echte opschudding teweeg gebracht. Erin ligt de oorzaak van de krachtdadige houding, thans door Enge land aangenomen tegenover Duitsehland inzake de niet ontruiming van den keul schen scktor. Generaal Morgan kan niet verdacht worden van vijandschap jegens het Reich Onlang nog had hij in een werk een echt ridderlijke kieschheid tegenover de over wonnenen aan den dag gelegd. Als lid der toezichtskommissie weet hij wal hij zegt Hij spreekt zonder overdrijving, doch ook zonder er doekskens om te winden. Hij bewijst dat generaal von Seckt de krijgsmacht van Duitsehland heringericht heeft met een ijzeren wilskracht, zonder iets te ontzien en met een grooter ver nufl nog dan Scharnhorst die, onder Napoleon, de inrichter was der weer wraak van Iena. Het Reich mag over 100,000 man- be schikken. Dc officieele lijsten geven dan ook slechts dit getal op. Maar daaronder zijn 35,000 officieren, dus een officier voor twee manschappen. Die troepen zijn niets anders dan de kaders van een groot en sterk verborgen leger dut, volgens generaal Morgan, een miljoen manschap pen zou tellen. Dit miljoen werd gedrild en geoefend. Zij zijn gekend onder den naam van Zeitfreiwilliger tijdelijke vrijwilligers Zij worden opgeroepen voor de onder richting die in wapenhandel en dan voor- oopig weer naar hun haardsteden gezonden, terwijl andere groepen opge roepen worden. De studenten vooral doen zulken vrijwilligen dienst en 't is meest in hoogescholen, dat de gedachte aan weeiwraak verspreid is. Men leeft er in de herinnering aan Iena er» Leipzig. Bij dit in den duik bestaande leger, moet gevoegd worden de veiligheidspo- icie (Schutz-polizei) Zij is minst 150.000 man sterk. Altijd in 't geheim zijn ook een groot getal specialisten aangeworven voor de lulpdiensten. Al de troepen kunnen zeer snel te been gebracht worden en von Stekt heeft een geheim mobilisatieplan gereed. De toestand is zoodanig dat op de vraag Hoe lang zou de vrede verze kerd zijn indien de krijgstoezicht in Duitsehland afgeschaft worde gene raal Morgan meende te antwoorden Maar voor één jaar De bondgenooten moeten bijgevolg op hun hoede zijn en een machtig front vormen tegenover Duitsehland, dat er wel meer dan eens zal over nadenken vooral leer nogmaals den vrede te storen wanneer het dè andere landen als een blok, sterk door de eendracht en de eens gezindheid tegenover zich ziet. Er wordt 'gemeld dat de Regeering aan de Nationale Bank eene som van vijftig miljoen frank beeft besteld, als gedeeltelijke terugbetaling harer voor schotten. Daags na den wapenstilstand had de Nationale Bank aan het Goevernement de uoodige sommen voorgeschoten die het moesten in staat stellen de marken uit den omloop terug te trekken, die door den bezetter als verplichte munt werden opgelegd. Sedertdien trachtte de Regeering regel matig hare schulden tegenover onze uitgifte-inrichting af te korten, en eene wet, in 1923. gestemd, stelde daartoe een bijzonder amortissementsfonds in. Eene som van 50 miljoen fr. was voor zien in de begrooting van 1924 voor uit- keering aan den nationalen geldschieter. In 't afgeloopen jaar werden 100 mil de joen fr. amortissementen gedaan. Tot hiertoe, in 't geheel, 664 miljoen frank. Onder bovenstaande titel lezen wij iu De Foperinghenaar van verleden Zondag, hoe hatelijk die gazet het schijnt le vinden dat de gemeentekiezers in 1921 de verknoeiende politiek van <- De Fope- ringhenaar niet meer wilden volgen. Het kiezerskorps, ontmoedigd door de misbruiken welke de alleenheerschappi, onzer stad kwam meeslepen en het juk niet meer kunnende verdragen welke meer en meer op de bevolking weegde door het bevredigen van slechts enkele personen van eene gezindheid, gaf het bestuur der stad over aan de tegenwoor dige beheerders. Tot heden toe kan men met eer en lof bestatigen dat het thans beheerende be stuur streeft tot het bevredigen van alle gezindheden en alle denkwijzen. Om deze wijze van bestieren doelmatig te kunnen behertigen en om niet gedwarsboomd te zijn door de minderheid moet eenieder, zelfs degene met weinig of geen kennis van bestuurszaken, aannemen dat het noodzakelijk is, de meerderheid te hebben in alle openbare besturen die rechtstreeks en voor een aauzienlijk deel verbonden liggen met het stadsbestuur. Het tegen strijdige beweeren ware een bewijs geven van kortzichtigheid,en onbekwaamheid in ïesluurszaken of nog wat erger is, ver blinde, laakbare partijdigheid. Men moet zich dus niet meer afvragen, zooals De ^operiughenaui zegt, indien de belan gen van de gemeente de genomen maat-" regel wettigde. Laat ons liever eens in het verleden en liet hedendaagsche zien hoe sommige voorstanders van De Foperinghenaar gehandeld hebben en nog handelen met le bestuurleden van hunne eigene ge zindheid die nog meer jaren gewetensvol en met nog meer bevoegdheid als Mr assiers hun ambt waarnamen of waar nemen en op wiens beheer er ook niets op te merken valt. Twee feilen enkel zullen voldoende zijn om de hatelijke maatregelen en schijnheilige handelwijze van sommige politieke voorstaanders van De Foperinghenaar ten opzichte ner verdienstelijke medebroeders le doen uitschijnen. Tijdens de laatste gemeentekiezing inoest de lijst der Katholieke Kandidaten voor de Kiezing opgemaakt worden. Iedereen weet dat,met het thans bestaande kiesstelsel, deze die eerst geplaatst zijn op de lijst de beste plaats innemen, zoo dat met de evenredige vertegenwoordi ging er geen kans meer overblijft voor diegene welke de laatste plaats op de ijst innemen. Wat deden de ikzuchtige politiekers De betreurde heer Marcel Debaene, sche ien der stad die met Mijnheer René Devos, de verdienstelijke man der Kalho- ieke partij was, door eenieder geacht en geprezen, moestop de lijst geslachtofferd worden om de plaats waaraan hij recht had en waaraan hij hield te laten inne men door eenige nieuwelingen, met of zonder kennissen, al woonden zij slechts eenige weken of maanden in onze stad en door de bevolking nog schaarsch ge kend. Hier mag met recht gevraagd worden indien de belangen van de stad zulke latelijke maatregel wettigden. Zonder hoop nog te kunnen herstemd zijn, tegen wil en dank. wierd de heer Debaene, ge meenteraadslid en schepen der stad, door zijn eigen tolk op het einde der lijst ge steld en hij moest de plaats waaraan hij recht had afstaan aan een pas toegeko men inwoner, die zijne politieke loopbaan wilde beginnen Een ander feit. Mijnheer Colaert volks vertegenwoordiger, heeft te Yper en bijna in gansch het arrondissement de Katho lieke partij tot stand gebracht. Hij verte genwoordigt onafgebroken het arrondis sement Yper in de Kamer der volksver tegenwoordigers sedert onheugelijken tijd Gewetensvol en met bevoegdheid heeft hij zijn mandaat tot heden waargenomen Als het in eigen, persoonlijk belang is kunnen die verdiensten niet in de schaal gebracht worden, want de heerschzuch- tige, hoogmoedige politiekers of arrivies ten zoo men ze noernen wil, kennen of erkennen niets dan hun eigen en alle middels zijn hun goed om hunne heersch- zucht en ikzucht te kunneu voldoen. Zij willen dus M. Colaert, die van hun ne zelfde politieke denkwijze is, en ook eereteekens bekomen heeft aan dé deur zetten. Waarom?? Omdat een nieuwe politieker zucht naar zijne plaats, een se dert den oorlog uitgekomene persoon, die, door de bevolking half of slecht gekend, de politieke wereld trapsgewijze intreed met zijn persoon zelf in alle omstandighe den aan te bieden of op te dringen, zonder zich te bekommeren of het volk hem ge negen is, hem wil of niet. Terwijl er in het artikel van De Fope ringhenaar spraak is van rechtgeaarde menschen, zal de volgende gebeurtenis een gedacht geven van de rechtschapen heid der gemeenteraadsleden die met het vroeger bestuurder Burgerlijke Godshui zen een blok, eene vervoeting uitmaken. Toen de heer Notaris Joseph Boucquey, als bestuurlid der Burgerlijke Godshuizen ging vervangen worden, boden de toen malige leden vau hesj bestuur, aiiou van lezelfde gezindheid, zich aan bij wijlen M. Emile Yalcke, om dezen achtbaren heer te overhalen wel te willen de open staande plaats van bestuurlid der Burger- ijke Godshuizen aannemen. M. Yalcke stemde toe met de vaste overtuiging, zooals iedereen denken zou, dat hij het Bestuur zou intreden met de bijtreding van eenieder. Wat gebeurde er De voor- gedregen kandidatuur van M. Yalcke be- vwam in den gemeenteraad slechts eene stem vau de vijf tegenwoordige leden die de gezindheid deelden van het Bestuur der Godshuizen en die ook bijgedragen iiadden om de kandidatuur vau M. Yalcke voor te dragen. Dus deze heer wierd ge vraagd zijne kandidatuur le willen laten voordragen, hij aanveerde goedhertighet voorstel en degene die zijne kandidatuur vroegen stemden tegen hem of onthielden zich. 't Is bijna ongelooflijk en toch ge beurde zulks in Augusti 1922 de boeken van den gemeenteraad zouden dit voorze ker kunnen bewijzen. De Achtbare bevolking begrijpt dus ge noeg dat er door het benoemen van een ander lid bij het Bestuur der Burgerlijke Godshuizen geen spraak is, noch dat het doel niet beoogd wordt, iemand aan de deur te zetten. Zulke handelwijze is ge- Domen om doelmatig de belangen van het volk te kunnen behertigen, het volk welk deze nieuwe gezindheid aangesteld heeft om de stad te besturen en bijgevolg de meerderheid in de openbare besturen heb ben moet om het beheer le kunnen gelei den. De heer Cassiers was het lid dat, van eene andere stad gekomen, minst de ze den en gebruiken van ons, Foperinghe- naren kent, en bijgevolg het best der vijf leden kon gemist worden. Dat die heer zijn ambt gewetensvol vervuld heeft, t is mogelijk en lofweerdig. doch hij deed en kel zijnen plicht. Een ander zal hetzelfde doen. Wat Mr Cassiers binst den oorlog gedaan heeft kan in dit bestuur niet opwe- geD. Ten anderen de inwoners die binst den oorlog in Poperinghe verbleven zou den hun geheugen goed moeten scherpen en dagen en nachten nadenken om te vin den waarin zij door dien heer geholpen wierden. De tegenwoordigheid van dezen achtba ren heer was meerendeels overbodig of had persoonlijk belang voor reden. Het ontvaDgen van een eereteeken door Mr Cassiers bewijst niet veel. Verdienste lijker he- ren hebben zich binst den oor- f aan de bevolking toegewijd en ont vingen slechts een onbeduidend of geen enkel eereteeken. Het is algemeen bekend dat de eereteekens nogal dikwijls gedra gen worden door deze die ze het minst tijd de borst van een goed geplaatste persoon onzer slad, in enkele maanden, als bij tooverslag, dicht bezaaid met eere teekens. Was dit uit verdienstelijkheid Het kleinste schepsel zou er aan twijfelen hij verkeerd gewoonlijk dicht bij de verkwikkendezon. Vier jaren zijn bijna verloopen sedert de nieuwe gezindheid aan het bewind der stad is. Rechtmatig blijft het twee leden der vijf behouden in het Bestuur der Bur gerlijke Godshuizen. Vijftig jaren waren de voorgaande beheerders aan het bestuur van stad en nooit hebben zij eene enkele plaats aan de tegenpartij afgestaan, al hoewel in deze partij medeburgers te vin den waren met ten minsten dezelfde be kwaamheid. en uit eeuwenoude gezagheb bende familién onzer stad gesproten. Wie van beide partijen geeft er meest toe l Wiens politiek is er rechtveerdigsl en best aanneembaar? Onze lezers kun nen nu oordeelen. Moesten, tegen alle verwachting, de naaste gemeentekiezingen ten voordeele der partijgangers van De Foperinghe naar afloopen, alsdan zoude het de moei te waard zijn, bij iedere benoeming wel ke zoude geschieden, zijn arlikel Bond eene Benoeming onder oogen te leggen om telkens hunne daden met dit schrijven te vergelijken. Camille BATTHEU, Yperstr. 13-15 is aankooper van EISÜIïOUWEIV aan de hoogste prijzen. BEMERKIMGEFi Gedaan door het Schepencollegie, in zitting van 13 November 1924, nopens de werking der schiftings commissie. Schooljaar 1924-1925. De uitslag der Schiftigingskommissie bewijst eens le meer hoe moeilijk de taak is der aangestelde leden. Verleden jaar kon geen enkel der aangebodene keur- leerlingen als meeslbegaafd doorgaan volgens de antwoorden, welke zij aan de gestelde vragen gaven en den uilslag van het onberispelijk onderzoek. Dit jaar zijn er zes die de vereischte punten behalen. Merkwaardig is het om aan te stippen dat onder deze zes leerlingen er twee zijn die zich verleden jaar aangeboden hebben, te weten, de heeren Desiere Denis en Leon Devynck, en dat beide alsdan niet als meestbegaafde kunnen doorgaan. Het is dus bewezen dat het uiterst moeilijk is voor de Schiflingskommissie met volstrekte zekerheid de meestbegaafd- heid vast te stellen op den weinigen tijd dat zij de keurleerlingen in beschouwing nemen. De kommissie, volgens het aangeboden verslag, steunt zich enkel op den uilslag door de keurleerlingen gegeven tijdens hun betrekkelijk kortstondig onderzoek, om de meest begaafdheid vast te stelleD. Het Schepenkollegie is van gevoelen dat er vooral rekening zou moeten ge houden zijn van Jiet verslag, door het schoolhoofd ingediend, alwaar de leer lingen hnnne studiën doen of gedaan hebben in vorige jaren. Er dient bij alle schoolhoofden aangedrongen te worden opdat zij de leerlingen die zekere voor teekens van meestbegaafdheid geven bijzonder in aandacht zouden nemen, en het zou misschien wenschelijk zijn konden de keurleerlingen, die zich als meeslbegaafd aangeven, een jaar door hun schoolhoofd bijzonder opgespoord worden om den graad hunner ontwikke ling en hunner vermogens volmaakter vast te si Ben vooraleer voor de Schif- De Daily Mail het groot Londener dagblad, haalt twee ongemeen belangrijke stukken aan, genomen uit de zes nieuwe boekdeelen der geheime dokumenten van het Duitseh Ministerie van Buitenlandsche Zaken, uitgegeven onder de hoofding Die grosse Folitik der Europaische Ka- binette 1871-1912 Het betreft een telegram van Wilhelm II aan den kanselier von Bulow, en het ant woord van dezen laatste. Dit telegram bewijst dat, negen jaren vóór den oorlog, Duitsehland hel voor nemen gemaakt had van de onzijdigheid van Belgie te schenden. Het telegram werd den 30 Juli 1905, ter gelegenheid eener kustvaart van de Brilsche vloot in de Baltisch Zee, gezonden. Ziehier wat de Kaiser telegrafeerde Indien Engeland den oorlog legen ons verklaart of begint, zal Uwe Excellentie onmiddellijk twee notas moeten zenden, de eene naar Brussel, de aqdere naar Fa- rijs, de twee goevernementen dwingend, binnen de zes uren, te verklaren of zij vóór of tegen ons zijn. Zoodra de oorlog zal verklaard zijn, moeten wij in Belgie rukken. Er dient onderzocht te worden of het niet goed zou wezen van aan Frank rijk om het tot eene welwillende hou ding jegens Duitsehland te brengen eene vergrooting van zijn grondgebied aan te bieden, ten nadeele van Belgie, om het zijn verlies van Klzas-Lotharingen te vergoeden Daarop antwoordde von Bulow Wat Uwe Majesteit betreffende Belgie zegt, slaat den nagel op den kop. Alles hangt ervan af de Belgen onwetend te houden van ons inzicht hen voor zulk eene keus te stellen. Moesten zij er iets van te weten komen, dan zouden zij hopen geld uit geven om forten te bouwen, en de Franschep verwittigen, die dan met de Belgen plannen zouden kunnen bera men om voor elke gebeurlijkheid ge reed te zijn Leest en verspreidt DE GAZET VAN POPERINGHE ,-erdienen. Zoo zagen wij in den laatsten tingskororaissie te verschijnen I D7OP0 II ^oe kij voorkeur uv ranciers welke reklaam maken in De Gazet van Poperinghe. - VAK POPEfiINGHE (bij de Post) Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. (bij de Post) Priesterstraat, 5-6, POPERINGHE. bezetting van den sektor van Keulen Duizenden Ijjden ellendig aan telkens terugkeerende aanvallen van bronchiet en weten niet dat blijvende genezing mogelijk is. Bronchiet is veelal 't gevolg van een verwaarloosde valling. On middellijke verlichting geeft de hoeststillende en tlijmoplossehde AKKER's Keelontsmettend, borstver- sterkend en verzachtend, bevat geen verdoovende bestanddeelen. Alle Apotheken. Pet Fleech X 230 gT ft. 7,50: X 550 (ft. ft. 12.— x 1000 gr f, 20- Eischt(nit huxlteebiinii L f. AKKER.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1925 | | pagina 1