Heden zomag om 21)2 uur Foomaiiflalcn op ons leppeinP OP ERIN GHE F. c. - U.S. Malo-ies-Bains Zedelijke Gezondheid VIJFDE JAAR .V 11 15 centiemen het nummer ZONDAG 15 MAART 1925. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. C^HKZÏÏuil i:- Ï>AÜWKLS Ontbinding der Kamers Gebr. DUPONT Bureelgerief Prachtpapier Horlogerijj In het Senaat. Velo-Ciub, Poperinghe. Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Poperinghe Abonnementen t Jaar in stad, thuis besteld 6.50 tr. buiten stad, met de post8.50 fr. Buitenland13.00 tr. Men abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De ïviamljQQze inaezo mien artikels warden uewetgerd. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. 1 5 Jj a a a a a a a 0.40 fr. de regel. 0.35 fr. a Aankondigingen Op 1en 2' bladzijde Op 3* en 4* m met minimum van 1 fr. Rouwberichten 0.40 fr. de regel, met minimum 4 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooraf te betalen. Goudsmederij Juweelhandel Monters Lip Joskopff - Patent, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN a Goud, Züyer, Klckel PARRUREN in Goud, Diamant bij G.Dupont&Zoon Yperstraat, 2 (bij de Post Poperinghe. Sedert den oorlog hebben wij Belgen vele stokpaardjes om onze klachten te laten hooren. We lijden onder de groote belastingen, we lijden onder het duur leven. Doch we mogen ons ook verheugen over den grooteren welstand die sedert den oorlog onder het volk heerscht en niet het minst over de betere zeden. Velen nochtans zullen het tegenover gestelde beweren Ze zullen ons toeroepen dat de oorlog naast stoffelijke puinen, ook zedelijke puinen heefl nagelaten We antwoorden op deze opmerking met zeer veel omzichtigheid. Zekerlijk er is eenige verslapping ge komen sedert den oorlog in de karakters. Immers dit is een natuurlijk feit, want door zoo een losbranding en ommekeer in de samenleving, door een regiem zon der lucht of opvoeding, was het noodza kelijk gevolg een verlies aan wilskracht bij de jeugd. Doch laat ons rechtuil bekennen, dal het ons verwondert hoe, door de talrijke slechte voorbeelden, door de praktijken en door de verwaarloozing der opvoeding gedurende de oorlogsjaren, de wonden op zedelijk gebied niet grooter zijn. En nu. meer dan 6 jaar na die schrik kelijke tijden, zijn we bij machlete zeggen dat de huidige samenleving veel beter is in ons land dan vóór den oorlog. Het is niet omdat er na den oorlog meer gedanst wordt, omdat er na dgn oorlog meer volk is in de cinema's, om dat de mode ook gedragen wordt door de werkende klas, dal men zeggen mag de wereld is verslecht. Neen Andere tijden andere zeden Andere zeden, zijn niet altijd slechte zeden. Zij die de cinema's niet bijwonen, zijn steeds de eersten te zeggen dat ze onze delijk en ongewenscht zijn. We zullen niet ontkennen dat de film geen grooten invloed heefl op den geest der Jeugd. Doch we moeten er bijvoegen, dal. hetgeen men daar opvoert, in de groote meerderheid der films, steeds van betere waarde is dan die schuinige ge sprekken, liederen en vloekwoorden ten beste gegeven door de groote dronken schap in de kroegjes van vóór den oorlog. Zoo de zedelijkheid en de karakters vroegers beter waren, hoe komt het dan dat geen enkelen Zondag op de stille dor- Ipen voorbij ging zonder dronkenmans- Ipartijen, vechtpartijen, enz. Ook de statistieken staven onze hooge- re gezegden. Zoo waren de opgeslotenen in de ge vangenissen van den le Rang ten ge- [talle van 6245 in 1913 - 4841 in 1921 4.366 in 1922 4182 in 1923 In de verbeleringsgestichten vonden 'wij de volgende getallen 1050 in 1913 703 in 1921 580 in 1922 582 in 1923 In de zothuizen 19 000 personen vóór den oorlog 3.000 personen na den oorlog En andere statistieken meer. Zekerlijk ons land is nog geen hemel Doch zijn zedelijke gezondheid is ver beterd. Door welke oorzaken l Door de socia'e wetten wet op het verbruik van den al c ooi, wet op de schoolplicht, wet op de ouderdomspensioenen, de verzekering te gen werkeloosheid en andere meer. Laat ons verheugen over dien zedelijken vooruitgang eu laat ons voortdoen op dien weg. Sedert deD oorlog werden op de griffie der rechtbank te Yper de registers vau den burgerstand der frontgemeenten her schreven. Heeds drie jaar wachten die boeken te Yper op verificatie. Ondertusschen is die toestand een zware belemmering in den dienst der gemeentebesturen en een on gemakkelijke toestand voor de bevolking, die soms weken moet wachten op een uittreksel van een geboorteakte. Welke maatregelen schikt de heer STAD POPERIMGHE. Openbars Zitting van den Gemeenteraad van Zaterdag 7 dezer, Al de leden zijn aanwezig ter uitzonde ring der hh. Üesomer en Colaertdie zich lieten verontschuldigen. De h. Burgmeester opent de zitting om 6 uur. Hij begint met hulde te brengen aan de nagedachtenis van wijlen den h. Etienne Lebbe, Gemeenteraadslid over leden sedert de laatste bijeenkomst van den Baad. In verhevene woorden doet hij de dien- WÊÊÊÊ sten uitschijnen door den overledene aan minister te nemen om deze onmisbare zijne medeburgers bewezen, gedurende de EERE-COMMUNIE Gedachtenissen ten bureele dezer. registers op de betrokken gemeentebu reelen te laten toekomen Antwoord. Uit de door den heer hoofdgreffier van de rechtbank van eersten te Yperen verstrekte inlichtingen blijkt dat thans voor 29 gemeenten de afschriften voltooid zijn en aan de af schriften voor de laatste drie gemeenten gewerkt wordt. Die afschriften moeten nog gecollatio neerd worden, hetgeen van zeer groot belang is. De hoofdgriffier, bewust van zijn verantwoordelijkheid, is verplicht de afschriften van de akten, waarvan de juisheid het minst gewaarborgd is, zelf na te zien en te onderteekenen. Er zijn ongeveer 700.060 akten. Thans zijn de verschillende gemeenten in het bezit van de registers der laatste dertig jaar en op het einde van dit jaar zullen de andere gemeenten dezelfde registers ontvangen. Groote keus van Jachtstoven Luxsche Calorifères voor Salons en Herbergen Meer dan 100 stoven in Magazijn De Opbrengst vas bet Dawesplan 45 miljoen goudmark voor België M. Gilbert Parker, algemeene agent der herstelbetalingen, deelt den staat mede op 28 Februari laatst van de ontvangsten en betalingen van zijnen dienst. Het Dawesplan heeft sedert het in toe passing is getreden eene ontvangst van 579,910,854 goudmark gegeven. Het totaal der betalingen beloopt op 463 mil joen 696.294 goudmark. Er blijft dus op de Reicbbank een saldo van 116,214,584 goudmark. Het grootste deel der ontvangsten, meer dan 369 miljoen goudmark bomt voort van de voorafneming gedaan op de voortbrenging van de* Duitsche buiten- landsche leening de Reichsspoorwegen hebben JOO miljoen gestort. Meer dan 10 miljoen komen voort van de terugbetaling door Belgie en Luxemburg van de kosten der kolenleveringen andere dan deze voor het herstel. Aan de verschillende mogendheden der bondgenooten zijn de volgende sommen uitbetaald: 197,481,756 goudmark aan Frankrijk 106,844,718 goudmark aan Engeland 37 miljoen goudmark aan Italië en ruim 45 miljoen goudmark aan België. De onkosten der verschillende diëtisten Aan den dienst der Duitsche buiten- landsche leeniog zijn twintig miljoen opgeofferd geworden. De IDrstelkom- missie beeft 3 1 2 miljoen goudmark ge kost. De door het Dawesplan gestichte dienst der betalingen heefl 12 miljoen goudmark noodig gehad om zijne onkos ten te dekken De hooge kommissie der Rijnlanden heeft 2.7 miljoen opgeslorpt. De miltaire toezichtskommissie heeft miljoen gebost. oorlogsjaren, als hoofd der Burgerlijke bevoorrading en na den oorlog, als Burg meester zijner geboortestad, in vele moei lijke omstandigheden. In naam der gansche bevolking, ver nieuwt de h Burgmeester, aan de bedroef de familie van het afgestorven lid, de gevoelens van innige deelneming in het groot verlies dat haar zoo pijnlijk komt te treffen. De h. Brutsaert sluit zich bij de rede van den h. Burgmeester en spreekt ook eeuige wooruen van lof over zijnen ver dwenen Collega en Vriend. De h. Secretaris geeft daarna lezing van het proces-verbaal der vorige zitting welk zonder bemerkingen goedgekeurd wordt en men gaat over tot de bespreking van het dagorde. tOnderzoek der geloofsbrieven van den eersten in leven zijnden plaats vervanger der lijst tot dewelke het over leden lid, de heer Etienne Lebbe, behoorde Aanstelling van het nieuwe lid, en eedaflegging. Door het afsterven van M. Marcel Debaene is M. Antoine Lambrecht, eerste plaatsvervanger geworden, dit volgens het proces-verba al der laatste gemeente- kiezing. Daar het blijkt uil het gedane onderzoek dat de h. Lambrecht de noodi ge voorwaarden op heden nog bezit, wordt zijne aanstelling als gemeenteraads lid zonder opmerkingen goedgekeurd. Zijne eedaflegging zal in eene volgende zitting geschieden, daar hij, door ziekte belet is, op de vergadering van vandaag tegenwoordig te zijn. De h. Burgmeester drukt de hoop uit zoohaast mogelijk het nieuw gemeente raadslid, gansch hersteld, aan de verga deringen te zien deelnemen. 2. Punt Rekening van klerk tot meester, aangeboden door de erfgenamen van wijlen M.Gorissen, nopens zijne bedie ning van Sekretaris-Penningmeester der Middelbare school, aaD den waarnemen- den plaatsvervanger, den heer Crousel Adolf. Deze rekening opgesteld met tusschen- komst van een ambtenaar van het Minis terie van AYetenschappen en KunsteD beloopt in ontvangsten 238.245.54 uitgaven 219.186.85 batig slot 19.058 68 Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Punt. Rekening van de Kant werkschool der eerw. Zusters Paulinen, 4<> kwartaal 1923 en dienstjaar 1924. Ontvangsten en uitgaven beloopen tot eene gelijke som van 12.060.80. Daarin vinden wij als toelagen van de gemeente 500 00 van bet beschermingseomiteit 2940.80 van de provincie 3794.00 van den Staat 4823.00 Onder de uitgaven vinden wij als jaar wedden van het leeraarskorps 9962.50 Algemeene goedkeuring. 4. Punt. Begrooting der Kantwerk school der eerw. Zusters Paulinen, voor 6,1925. gaven 10.170.00 Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Punt. Rekening van het Kanten- werkleerhuis van de eerw. Zusters Bene dictines voor het vierde kwartaal 1923. De ontvangsten en uitgaven beloopen tot 2.400.00. Algemeene goedkeuring. 6. Punt. Rekening van zelfde Kan- tenwerkleerhuis voor 1924. Ontvangsten 13.620.00 Uitgaven 13.620.00 Als ontvangsten vinden wij toelage van de gemeente 400 van't beschermingseomiteit 1916 van de provincie 4356 van den staat 5448 Onder de uilgaven staal als jaarwedde van bestuurder en leeraarskorps eene som van 10 920 Goedgekeurd. 7. Punt. Goedkeuring van het Proces-verbaal der openbare verkooping van boomen, loebehoorende aan het Bureel van Weldaad Met algemeene stemmen aanveerd. 8. Punt. Verkooping van land en grond van gehouwen te Poperinghe, loe behoorende aan de Burgerlijke Gods huizen. 9. Punt. Verkooping van grond te Poperitighe-Abeele. toebehoorde aan de Burgerlijke Godshuizen voor het oprich ten van bureelen van den toldienst, 10. Punt. Verkooping uit ter hand van eenen meersch loebehoorend aan het Bureel van Weldaad en gelegen te Oost- Vleteren. Deze punten hebben belrek op den ver koop van onroei ende goederen toebehoo- rende aan de Burgerlijke Godshuizen en het Bureel van Weldaad dezer stad. Daar de gelden voortkomende van den verkoop dezer goederen eenen intrest zullen opbrengen veel grooter dan het bedrag des tegenwoordigen pachts van zelfde eigendommen, zoo zijn al de tegen woordige leden van den Baad het eens om een gunstig advies uit te brengen nopens deze aanvragen tot verkoop. 11Punt. Begrooting van het Bureel van Weldaad voor 1925. Ontvangsten Uitgaven buitengewone gewone samen 173 496 80 226 901.51 400.398 31 gelijk Onder de buitengewone ontvangsten komen vóór oorlogsschadevergoeding 537.691.89 toelage van stad 55.582.62 Als gewone ontvangsten vind men pachten U 9.880.00 verkoop van boomen en taillie 7.135 00 intresten van geplaatste gelden 22.726.32 goedvinden voor verblijf in 't Gasthuis van vreemde be- hoefligen 12.000 00 aandeel der Godshuizen in de pensioenen der ouderlingen 17.500.00 Als buitengewone uitgaven zijn de bij zondersle punten herstelling van oorlogsschade 137.691.89 aandeel der Godshuizen in de kosten van het Moederhuis voor 1922-23 6.182.00 buitengewone gewone Uitgaven buitengewone gewone 9.127.45 38.260.00 totaal 47.387.45 5.000.00 42.386.94 47.386.94 .51 en uit- o 000 fr. overschot [)e buitengewone ontvangsten ffaven bevatten eene som negens oorlogsschade aan bosschm. Walde gewone ontvangsten en uitga ven betreft ziehier de bijzonders: Ontvangsten aandeel io de vergunmn? herstellingen hel B ""^VaTde uilgaven 3 zijne ontvangsten, 27 500 3.610 2.000 5-000 6.000 20.000 1 000 Weldaads- zal kunnen bureel dit J^^ten, daarom dekken met zijne aan de stad. vraagt h^'f falgemeene stemmen. Aanveerd met a.g Burger. 1925 12. Punt- - Beting ljjke Godshuizen voor Ontvangsten buitengewone gewone 221.016 67 179.381.64 400.398.31 De voornaamste posten der gewone uitgaven bestaan uit: jaarwedde van geneesheeren 3.200.00 herstel van gebouwen 5.000.00 werk en planting iu bosschen 7.000.00 Moederhuis 2.000.00 onderhoud van ouderlingen en knechtenweezen 35.000 00 onderhoud van oude vrouwen en meisjesweezen 35.000 00 onderhoud van klecderen en beddingen 5.000.00 geneesmiddelen 4.000 00 onderhoud en bezorging der zieken in het hospitaal 60.000.00 kolen St-Annahof 7.000 00 behoefligen aanvaard in vreemde geslichten 12 000.00 aandeel in het gemeene fonds 29.888.51 Algemeene goedkeuring. Er blijkt uit voorgelegde stukken dal de Burgerlijke Godshuizen bij vonnis, als schadevergoeding toegewezen wierden. eene som van 1.007.791.89 waarop zij reeds ontvingen 870 100 00 er komt hun dus nog toe 137.691 89 Alhoewel de pachten in merkelijke male verhoogd wierden, vind het Bestuur der Godshuizen zich verplicht eene toelage aan stad te vragen van 53 582.62. Deze aanvraag is gewettigd alswanneer men ziet dat alleen de drie instellingen Gasthuis, en beide Gestichten van Ouder lingen en Weezen, met den geneeskundi gen dienst, reeds eene gezamentlijke som van 144.700 f. kosten. 13. Punt. Mededeelingen. De h. Burgmeester geeft lezing van e^nen brief door den h. Gouverneur naar het Sladsbestuur gezonden ten einde eene toelaag te bekomen voor het sanatorium voor teringlijders te Sysseele Dit punt zal op het eerstvolgende dag orde gebracht worden. Men beslist ook zoohaast mogelijk de noodi ge w erken te doen aan de brug in het Weslouterstraatje door den oorlog beschadigd. Binnen kort zal er overgegaan worden tot de schating der gronden ingelijfd in de Switch-Road ten einde de noodige onteigeningen te kunnen doen voor de overname van zelfden weg. Om 8 ure word de zitting geheven. Heden Zondag om 2 ure stipt, algemeene vergadering met rijwiel voor het uitstapje. Maandag om 5 1)2 ure Prijsbolling voorde vrouwspersonen, waar na Groot Dansfeest. Het Bestuur Algeheele vernieuwing Bijeenroeping der kiezers Het Staatsblad van Zaterdag, 7 Maart, kondigt het volgende Kon. Besluit af Op voorstel van Onzen Minister van Binnenlandsehe Zaken en Volksgezond heid en op advies van Onzen Ministerraad Wij hebben besloten en Wij besluiten Artikel 1 De Kamers der Volksver tegenwoordigers en de Senaat worden ontbonden. Art. 2. Onder voorbehoud van de gebeurlijke toepassing van artikel 7 van dit besluit, worden de kiescolleges van al de arrondissementen des Rijks tegen Zondag 5 April 1925, tusschen 8 en 13 uur, bijeengeroepen, teneinde onder scheidenlijk het op bijgaande tabel aan geduid getal volksvertegenwoordigers en senatoren en, desvoorkomend,een of meer plaatsvervangers te vei kiezen. Art. 3. De kandidaten moeten uiter- 1 jk Woensdag 18 Maart voorgedragen zijn. De voordracht moet door minsierlt honderd kiezers onderteekend zijn. Inde Senaat - arrondissementen Mechelen en Turnhout, Kortrijken Yper,Dcndermonde en Sinl-Nicolaas, Audeuaerde en Aalst, Bergen en Sonién, Charleroi en Thuin, Hasselt en Tongereu-Maeseyck, Aerlen- Marche-Bastenaken en Neufchateau-Virton Namen en Dinant-Philippeville, moet de voordracht van de kandidaten voor den Senaat onderteekend zijn in elk de- twee kiesarrondissementen voorde Kamer die, vereenigd, het kiesarrondissement uil ma ken, door minstens vijftig Senaatkiezers. Art. 4. De voorzitter van het hoofd bureel der verkiezing zal, dooreen, uiter lijk op Vrijdag 13 Maart afgekondigd be richt de plaats, dagen en uren bekend maken,waarop hij de kandidaatstellingen en aauduidingen van getuigen zal ontvan gen, mits zich te gedragen naar artikel 163 van het Kieswetboek. Art. 9. Onder voorbehoud der ge beurlijke toepassing van art. 11 van dit besluit worden de provinciale raden bijeengeroepen tegen Woensdag 15 April 1925, ten 11 ure's morgends, om over te gaan tot de verkiezing der provinciesenatoren,die door hen benoemd worden, te weten 5 senatoren in de pro vincie Antwerpen, 7 in Brabant, 4 in Westvlaanderen, 5 Oostvlaanderen, 6 in Henegouwen, 4 in de provincie Luik, 3 in Limburg, 3 in Luxemburg en 3 in de pro vincie Namen. Art. 10. De kandidaat-senatoren moeten voorgedragen worden door mins tens vijf provinciale raadsleden. De voor drachten en de aanvaardingsverklaringen zullen uiterlijk op 9 April, te 6 uur 's avonds, aan den gouverneur der provincie overgemaakt worden. De kandidatenlijst zal door de besten dige deputatie van den provincialen raad vastgesteld worden des aóderendaags 10 April en gevoegd bij den brief, waarbij de leden van den raad ter stemming opge roepen worden. Art. li. Zoo het aantal regelmatig voorgedragen provinciale kandidaat-sena toren dat der in de provincie te begeven mandaten niet overtreft, dan worden deze kandidaten,op 10 April door de bestendige deputatie tot provinciale senatoren verko zen uitgeroepen, en de stemming waartoe bevolen bij art. 9 van dit besluit, heeft niet plaats. Art. 12. De nieuwe Kamers worden bijeengeroepen tegen 28 April 1925. (get.) ALBERT. Van Koningswege De Minister van Binnenlandsehe Zaken. (get.) P. POULLET. t-<*mËmeam*ÊÈÊKÊmiA i ALLERHANDE (bij de Post GAZET VAN POSTCHECKREKE-Vl.vi N' 48459 Ieder medewerker t Het blad staat ter blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. a a a Vraag van den Heer Allen aert. r-crcJ Priesterstraat, 5-6, POPERINGHE. 1 Deze bedraagt in ontvangsten en uit iaar«edde°van geneesheeren geneesmiddelen maandcg-M gebouwen samen

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1925 | | pagina 1