DeBBiglscfie leening inflmeriKa Een Ministerie POULLET VIJFDE JAAR 1 5 centiemen het nummer ZO YD AG 2i J FY 1 19*25 Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. I Zondag 28 Juni UITSTAP NAAR BRUGGE Y *25 H Zondag 26 Juli -:- Deelneming in BRUSSEL Een bewogen Koningsleven Feesien ie de waiousM. De Regeeringscrisis opgelost. POSTZEGELS Bureelgerief Prachtpapier Het Brood in België Groot Militair feest. Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. allerhande Drukwerken te verkrijgen bij Gebr. DUPONT Yperstraat, 2 Pope ringhe. Abonnementen i Jaar in stad, thuis besteld 6.50 Ir. buiten stad, met de post8.50 fr. Buitenland 13.00 tr. Men abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De rummlooze ingezonden artikels worden geweigerd. m Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postchackmmjhns .Men herinnert zich dat op IS De cember 1924 eene eerste fractie van 50,000,000 dollars eener Belgische leening van 100,000,000 dollars te New-Vork werd uitgegeven. Het parlement had zich rekenschap gegeven dat de consolidatie der vlot tende schuld, de ontwikkeling der voortbrenging en de regelmatigma- king van den wissel, nieuwe inkom sten vergden die in de huidige om standiglieden alleen door een bui- tenlandsche leening kon verleend worden. De Amerikaansche financiën ver toonden vertrouwen in het krediet van het land en in December 1924 werd het eerste gedeelte dier leening verleend. Deze leening had voor doel de wisselsehoinmelingen te re gelen De politiek berustte op een plan met als basis een totaal van 100 mil joen dollars, Noodig was dus de tweede strook van 50,000,000 dol lars, te plaatsen. De Amerikaansche bankiers verwittigden de Belgische regeering 144, Jaets, o^genLihk daar vóór' gunsugwasT Toe tweede opera tie geschiedde thans en sloeg uitste kend. Niettegenstaande de vele Belgische titels op de Amerikaansche markt kon deze laatste leening in gunstige voorwaarden gebeuren, en die mer kelijke last. die er uit voortspruit voor Belgie overtreft niet die van de vorige leening. Het geldt hier een leening op 30 jaar, aan een intrest van 7 °jouitge geven aan 98 en uitbetaalbaar aan 107.50. De strekking van den wisselkoers welke zich de laatste week deed ge voelen is reeds ingedrukt en de reactie teekent zich duidelijk af. Onze frank duidt al meer en meer zijn zelfstandigheid aan en teek ent zich van den Franschen frank af. De schommelingen van den Franschen frank en den Belgischen frank heb ben nog niet geheel hun porftllelisme maar zijn invloed is echter minder uitgesproken. lie verworven uitslagen zijn te meer merkwaardig daar deze ver kregen worden in een tijdperk van politieke krisis. Dat er een regeering worde samengesteld welke de noo- dige waarborgen daarstelt van voor zichtig financieel beheer, en men zal stilaan de sterkende gevolgen zien der doorgedreven werking om onze nationale geldwaarde te zuive ren. dat speciaal voor het doel gemaakt was om hem te vergiftigen toen hij nog slechts een kindje van 8 maanden was. Op eeo ander tafel liggen de slukken van de bom, welke op zijn huwelijksdag te Madrid naar hem geworpen werd, ter wijl iets verder een versplinterd paneel staat van het rijtuig, waarin hij enLoubet te Parijs reden, toen door een anarchist een hom onder het rijtuig werd geworpen In een hoek staat een opgezet paard, dat bij de ontploffing gedood werd. Aan den muur hangen de dolken en re volvers,welke door de politie in verhand met aanslagen op zijn leven in beslag zijn genomen. In dezelfde kamer bevinden zich ook de souvenirs van zijn auto-ongelukken. Tel kenmale als de koning in botsing komt met een paal, een boom of een huis, laat hij een stuk van de hinderpaal naar hel paleis-museum brengen. I's Konings moed is legendarisch. Toen op zijn huwelijksdag, 31 Mei 1906, een bom in een ruiker verborgen, naar het rijtuig van den koning en zijn bruid ge worpen werd, weid een stuk van een Portugeesch onderscheiding, welke de koning op de borst droeg, afgerukt. Hij opende koelbloedig het portier van hel rijtuig en stapte de straat op, terwijl hij met de eene hand de koningin ondersteun de en met de andere het volk tot kalmte aanspoorde. Bij dezen aanslag werden 23 personen gedood en 99 gewond. X- *8*58 L- 0.40 fr. de regel. 0.35 fr. Aankondigingen Op 1* en 2* bladzijde Op 3' en 4* met minimum van 1 fr. Rouvvberichten 0.40 fr. de regel, met minimum 4 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. orlogerijj Goudsmederij Juweelhandel Monters Lip Joskopff- Patent, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN q Goud, Zilver, Nickel PARRUREN in Goud, Diamant. bij G.Dupont&Zoon Yperstraat, 2 Poperinghe. Vt tuit *44*444 1 $4$4$4ê444$4 f-H- ê$4Ml 4 $4ê4 $4H *4$4 ÏURN-CLUB DE ONVERMOEIBAREN Deelneming aan het 8' Westvlaanderen Gouwfeest van den Belgischen Turnbond. Vertrek om 6 ure aan Ons Huis aan de 60ste Verjaring van den Belgischen Turnbond. De aanslagen op den Koning van Spanje De koning van Spanje heeft meer aan slagen overleefd dan welke andere mo narch ook. Zijn geheele leven is als met samenzweringen omringd en tweemaal is bij tenauwernood aan den dood ontsnapt. Bewonderenswaardig is daadiij steeds de houding van den vorst geweest, die der gelijke gevaren zelfs een risico van zijn beroep genoemd beeft. In het paleis te Madrid heeft de koning een museum aangelegd van souvenirs w welke hem er sleed* aan herinneren, hoe gevaarlijk zijn beroep «is. Opeen tafeltje staat o. m. het flescbje Belgie brengt slechts een klein gedeelte voort (omstreeks van de tarwe, noo dig voorde volksvoeding. Dit is verklaar baar door de dichlheid der bevolking, de geringe uitgestrektheid van zijn grondge bed en het groole verbruik van brood, iet gemiddeld 500 gram per hoofd en per dag bedraagt. De overige drie vierden moeten wij uit dpn vreemde invoeren, eder jaar voeren wij meer dan 10 milj. quintalen tarwe in, waarvan de waarde 1 milliard frank overtreft. Deze invoer is nadeelig voorde wisselkoers. Ook is het niet te verwonderen dat er verscheidene oplossingen voorgesteld werden om dien oestand te verhelpen. Men heeft namelijk de mogelijkheid onderzocht, een groote ïoeveelheid tarwe in ons land voort te irengen en het wit door bruia brood te vervanged. Wat moeten wij over die twee voor stellen denken In normale tijden hangt de min of meer groote uitbreiding der tarweteelt van den economischen toestand af. De Belgische landbouw kan in al de behoeften aan le vensmiddelen niet voorzien. Hij moet diensvolgens de voorkeur geven aan de uitbatingen die het meest winstgevend zijn ten opzichte van het midden, den grond en het klimaat, den handarbeid, de prijzen van den wereldmarkt, de vervoer kosten, den aanleg der landbouwers, enz. In andere woorden, de landbouwer heeft er belang bij de teelten te verkiezen die per hectare het meeste profijt opleveren Is het de tarwe, die op dit oogenblik het meest voldoening schenkt uil dit oog punt Het antwoord op deze vraag w ordt gegeven door de vergelijking lusschen hare cultuur en die van andere gewassen zooals de suikerbeeten deze brengt 4000 tot 4500 kg. suiker per hectare w aarvan de waarde berekend tegen 1 70 fr. hel kilo, omtrent 7000 fr. bedraagt. Een hect are tarwe geeft gemiddeld 2600 kg. per hectare, waarvan de brutowaarde 2600 frank bedraagt, in de veronderstelling dal deinlandsche tarwe gemiddeld tegen 100 fr. per zak verkocht werd. De voorgaande berekening bewijst, dat de geldwaarde der suikerbeetteeit merkelijk die van de tarwe overtreft. Wij moeten het dus niet betreuren, dat de invoer van tarwe den uitvoer overtreft vermits wij in plaats van dit graangewas waren voortbrengen die meer opleveren. Eene grootere uitbreiding der tarwe- leelt in ons land zou slechts in aanmer king moeten komen, wanneer buitenge wone omstandigheden.zooals bijvoorbeeld ons zouden beletten het graan, noodig voor onze bevoorrading uit den vreemde in te voeren. Het vraagstuk van het wit of bruin brood is ingewikkeld en kiesch. Het vindt voor- en tegenstanders. Welke ook de oplossing zij die de bovenhand hale, laten wij enkel vastellen dat zij, ten opzichte van de handelsbalans, van gering belang is, vermits de tarwebesparing geen 50.0()0 ton 's jaars zou overschijden. Dit is overigens inaar eene besparing in schijn vermits de hoeveelheid zemelen, die aan de dierenvoedering onttrokken wordt door andere ingevoerde veedsels zou moeten vervangen worden. Poperinghe-Ommegaiig JaariljKscn marklfeesi en Prijskamp voor Paarden Op den Dinsdag der Kermisweek. dit jaar 7 Juli. lOOO PW. PRIJZEN Uitreiking van Eeremetalen. Het Marktfeest vangt aan te 6 uur 's morgens op de Bertenplaats. Inschrijving voor den Prijskamp van 7 tot 8 uur, op het Stadhuis. Te 9 uur stipt begint de jury zijne wer king. Voor nadere inlichtingen zie plakbrief. kermisfeesten 1925 Dinsdag 7 Juli om 3 uur namiddag Paardenloopwedstrijd.Drafkoersen op den Hippodroom der Groote Heerlijkheid Woestensteenweg. 8000 fr. Prijzen. Aanslaande week geven wij een volle dig programma der kermisfeesten. Wij vernemen dat het inrichtingscomi- teit van het Groot militair feest, welke zal plaats hebben te Brugge den 15 en 16 Oogst aanstaande ten voordeele van het Sana torium Elisabeth in de burgelijke mid dens een goed onthaal genoten heeft en deze hebben hunnen welwillenden steun beloofd. Onder ander heeft het gemeentebestuur al het matei iaal noodig om het terrein af te sluiten waar de feestlijkheden zullen plaatshebben, ter hunner beschikking ge steld en menscblievende lieden hebben verzekerd eene tribuun te zullen plaatsen waarin 4.000 zitplaatsen zullen zijn. Van eenen anderen kant hebben ver- schillige muziekmaatschappijen der stad hunne welwillende medewerking beloofd. Daarbij voedend dat het uitstekend mu ziek van bet 4* Linie verzekerd is. zullen onze lezers begrijpen dat het muzikaal deel van het feest opperbest zal wezen. WEST VLAANDEREN Disteluitroeiïng d Ontrupsing De Gouverneur van Westvlaanderen, Herzien zijn besluit van 7 April 1925, artikelen 1 en 2. Gezien het Landelijk Wetboek. Gezien de Koninklijke Besluiten van 20 Januari en van 2 Mei 1887, alsook den omzendbrief van den Heer Minister van Landbouw van 7 Mei 1887. Gelet op de wenschelijkheid dit jaar den termijn voor de dislelroeiing van 15 dagen te verlengen. B ESLUIT: Art. 1. De termijn voor het uitroei en der distels wordt verlengd tot 1 Juli aanstaande. De laatste termijn voor de ontrupsing der hoornen, struiken en hagen blijft be houden op 15 Juni. Art. 2. Het tegenwoordig besluit zal in al de gemeenten der Provincie afge kondigd en aangeplakt worden. Brugge den II Juni 1925 De Gouverneur, Baron Jansskns de Bistiioven. ELECTRICITEITSDIENST Bericht. Alle begeerde inlichtingen omtrent dezen dienst, zullen gewillig verstrekt worden in de bureclen geves tigd Doornstraat (gasgeslichl) open van 8 tot 12 en 2 tol 5 uren. Leerling-Secretariaat voor Ambachtan Op verzoek van het Ministerie van Eco nomische Zaken vyordtin Poperinghe een leerliDg Secretariaat voor ambachten in gericht. Deze instelling heeft voor doel eene betere aanwerving van leerlingen voor de ambachten en deze leerlingen tol bekwame vakmannen op te leiden. Door den Staat worden Diploma's en verscheidene geldelijke premies toege kend, aan patroon cd leerlingen. Eene vergadering zal gehouden w orden op Zondag 21 Juni om II ure s morgens ter herberg Au Petit Paris waar ver deren uitleg en raededeelingen over deze instellingen zullen gegeven worden, het is dus in aller belang zoo van baas als van leerlingen van in die vergadering tegenwoordig te zijn. Wij verwachten dus alle stielmannen ook de vrouwelijke stieldoensters kunnen van die voordeden genieten in worden dus ook op die vergadering uilgenoodigd Het voorloopig bestuur D Brutsaert - H. Coucke- M. Beugnies Halfrechtstreeksche Pleziertram Poperinghe-De Panne. aan halve prijs op de heen en terug kaarten, op ZONDAG 21 JU NI 1925. Ir muze* 1' klas 2* A. V. 7.30 7.3S 7-5." 8.05 8.20 8.25 *.37 $.3Ö 8 55 9.00 9.45 8.60 2.90 2.70 2.50 stilstand au. de staties die hierboven niet tan men te Geen I aV. markt statie Poperiner De Velokoers Overwinning van Van Cayzeele D. Met beroerd en benepen hart zal w el licht menig sportman, 's morgens den weeraanduider bezien hebben, die maar heel pauvertjes veranderlijk aanwees.Zou het nu waarlijk regenen en ons dezen grootsehen sportdag ontnemen Neen inet gelang den dag vorderde, hoe schoo ner wéér men hierboven bereidde, 't Was dan ook onder algemeene belangstelling dat zich de groote menigte voor de zoo veelste maal verplaatste om de renners tot moed en volharding aan te wakkeren Wanneer men om 4 uur het vertrek geef vliegen 28 renners de baan op, om me alle nijdigheid hun eigen den palm te be twisten. Van bij den aanzet zien w ij Lenoir en Desmet V. aan de leiding. Na de eerste ronde zijn er nog een 25-tal renners bijeen. Do tweede ronde is het nog altijd Desmet die leidt. De derde ron de zijn opvolgentlijk aan de.leiding van Van Cayzeele Desmet, Lenoir. Desmet die waarlijk in prachtvorm verkeert, snokt er geweldig aan en welhaast is gansch den groep verbrokkeld.De vierde ronde wordt aan een regelmatigen trein ingezet, tot al meteens Vancayzeele er van onder gaat met Hendrikx en Covemaeker aan zijn wiel, vooralleer men in tpeleton er iets van beseft heeft, zijn onze drie vluchters 160 meters vooren. Gedurende de jacht "doet zich een algemeene val voor, waar van Barbry er het ergste toegetakeld is, ammer want 't was een strijd op leven en dood. Met ingang van de vijfde ronde is de stand als volgt. Van Cayzeele, llen- drickx en Covemaeker op 100 meters Jesmet V. en Durie. op200roelers Lenoir. Je drie vluchters winnen veld en aan de zesde ronde tellen 3 hoogervermelde ren ners reeds 3 minuten voorsprong op Jesmet en Durie. De zevende en laatste zal echter geheel wat verandering bij brengen. Covemaeker voelende dat het te rap gaat, moet lossen evenals Desmet die misschien te veel van zijn krachten gevergd beeft. Beide renners zullen door Lenoir die in de zesde ronde zou opgegeven heb ben, ware het niet geweest door de aan moedigingen) ingeloopen en zelfs voorbij gestoken worden.Intusschen slapen zeeral vooren niet op, ancayzeele speelt zijnen aatsten troef en lost Hendrickx van zijn wiel, om onder daverende toejuichingen zijner talrijke bewonderaars, allen de eindmeet over te bollen. Uitslag 1VAN CAYZEELE D. Pop. op cycles Femina. 2. Hendrickx, Woumen op 150 meters. 3. Durie Woumen op 3 minuten. 4. Lenoir E. Pop. 5. Covema- ker, Clercken. 6. Desmet V. Reninghelst. Reporter. De Kaarten orden op voorhand afgeleverd in Poperinghe depot, wone u.ruu.ut™ nersooeel der treinen aanvragen, de oorlogstoestand ol de zeeblokkeenng r,1J 0 1 P1 Cycle-Cross Maar wat eigen- J lijk gezegd over den cross, aan de leden van J P. ge reserveerd. Ewel "t was wel z hebben er t volk doen schateren van lachen, en ze hebben er hunne {peere gezien, met al die banken, die leeren. wipplank, en strooivumroeD, zonder dat water te noemen. De kampioen der bende was wel onze gevierde Nesten Room, die vanaf d eerste ron de de leiding nam en met een ijzeren Nestor Room moed alle obstakel Cress J P. overwon, ik zie hem cog met zijn brandend rijwiel de laatste ronde aanvangen, waarlijk bij ver diende den palm en is niet zonder moeite aan den titel van Crosskampioen gekomen Bravo en leve onzen Nesten 1 i j. p. Het Staatsblad van Donderdag 18 Juni, meldt de Koninklijke besluiten betreffende de nieuwe regeering af, dertien in getal. Het eerste benoemt Burggraaf Prosper Poullet tot minister van Economische Zaken en ontlast hem van de portefeuille van Binnenlandsche Zaken en volksge zondheid. Het tweede neemt de op 22 Mei 1.1. aangeboden ontslagen aan van MM. Leon Theodor, baron Albert Huzelle, luitenant- generaal Albert Heliebaut en Romain Moeyersoen, onderscheidelijk uit hun ambt van minister van Justicie, van We tenschappen en Kunsten ad interim van Landbouw en Openbare Werken, van Buitenlandsche Zaken ad interim, van Landsverdediging, van Ekonomisehe Za ken. Het derde weigert het ontslag, den 22 Mei 1.1. aangeboden door M. Hendrik Carton uit zijn ambt van minister van Koloniën. Het vierde benoemt M. Alois Vando Vyvere tot minister van Landbouw, en ontlast hem van de portefeuille van finan cies. Het vijfde benoemt M. Paul Tschoffen ot minister van Justicie, en ontlast hein van de portefeuilles van Nijverheid, \rbeid en Maatschappelijke voorzorg, en van Spoorwegen, Zeewezen, Posterijen, en Telegrafen ad interim Het zesde benoemt M. Kmiel Yander- velde tot minister van Buitenlandsche Zaken. Het zevende benoemt baron Bolin- acquemyns, Hoog-Kommissaris van de Jelgischê Begeering bij de Hooge Inter- geallieerde Kommissie der Bijngebieden ot minister van Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid. Het achtste benoemt M. Kamiel Hoys- mans lot minister van Wetenschappen "en vunsten. Hel negende benoemt M. Albert Jans sen, bestuurder bij de Nationale Bank van van Belgie, tot minister van Financies. Het tiende benoemt M. A. Laboulle, lid Ier bestendige deputatie der provincie Luik, tot minister van Openbare Werken. Het elfde benoemt M. J. Wauters tot minislervan Nijverheid,Arbeid en Bevoor rading. liet twaalfde benoemt M. Edward An- seele, tot minister van Spoorwegen, Zee wezen, Posterijen en Telegrafen. Het dertiende benoemt luitenant-gene raal Prosper Kestens, tot minister van andsverdediging. Deze dertien Koninklijke besluiten zijn door M. Poullet, Voorzitter van den Mi nisterraad, tegengeteekend. Generaal Kestens De nieuwe minister van Landsverdedi ging is een Gentenaar. Hij is den 29 De cember 1867 geboren. Zijne militaire oopbaan was zoo snel als schillererend Op 19 jarigen ouderdom verliet hij de militaire school als onderluitenant der artillerie. Negen jaar later, in 1895, ver wierf hij het diploma van stof-officier, en dit van ingenieur-electricien. Wat later werd hij benoemd tot leeraar bij de Mili- aire School. In 1904 vertrok hij, ais eeraar bij de toepassingschool voor artillerie en genie, naar Argentina. De oorlog van 1914 deed hem naar Belgie erugkeeren als kommandant der 5e ge mengde brigade artillerie. Den 25 Augus- us 1914 werd hij gekwetst. De herstel ing volgde spoedig. Hij hernam den dienst en werd in 1916 tot kolonel bevorderd in 1917 tot generaal-majoor, en in 1919 ot luitenant-generaal. In 1922 werd hij >enoemd tot algemeen opziener der artillerie. Generaal Kestens spreekt buiten de twee landstalen,ook nog vloeiend Eogelsi h Duitseg en Spaansch. roor verzamelaars, ten bnreele dezer. Volledige keus van alle landen. (bij de Post) 0 a ff 0 0 0 0 0 0 Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. Het blad staat ter beschikking van al wie het good meent m£t het algemeen nut en belang. Persoonlijk beden nemen we niet op. (bij de post) HET BESTUUR vertrek 8.00 8.00 0.70 n.06 5.20 6.20 6.20 5.20 *,70 *00 i.60 3.60 3.30 3.10 IV Panne Houtbont dorp Doorn LevseJe, statie Beteren, stat re R oh sL rogge vertrek A. V. Pop ringhe. statie markt Walou markt Provenmarkt Roushrogge Beveren. dorp Levscte. statie H Milhem, Doorn dorp 11 De Panne Proven, plaats Watouplaats 18.35 19.20 19.25 19.30 19.i3 f9.55 20.00 20.10 20.20 20.43 *0,50

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1925 | | pagina 1