Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. G.Dupontiloon ZONDAG 13 MAANDAG 14 SEPTEMBER 1925, TENTOONSTELLING van HOENDERS en GROENSELS VIJFDE JAAR V 35 15 centiemen liet nummer ZONDAG 30 OOGST 19-25. DE PRIJSUlTDEEIiIflG De Huishuurwet SOLDEN Hond de Wereld. Gebr. DUPONT OP HET STATIEPLEIN Bureeigerief Horlogerijj in de lokalen der Gemeenteschool, Komstraat, te Poperinghe. Krisis in de Roer Gemeentekrediet van Belsie Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van Prachtpapier in doozen. allerhande Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Pope ring he. Goudsmederij Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld 6.50 Ir. buiten stad, met de post8.50 fr. Buitenland13.00 tr. Ment abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De tuiamlooze ingezonden artikels- warden getMutexd-* Iitgeve' s-Eiginaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, PQPlERIN» GHE. POSTCHEC*K1£XÏ-,,0£& N' 48459 gelijiv Unie n» S m a a a a Aankondigingen Op 4' en 2' bladzijde 0.40 fr. de regel. Op 3'en 4* 0.35 fr. met minimum van 1 fr. Rouwberichten 0.40 fr. de regel, met minimum 4 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral Juweelhandeï Monters Lip ■toskopff - Patent, Statie-Monters. Regulateurs Penduien Wekkers KETTINGEN in Goud, Zilver, Klekel PABRIREN in Goud, Diamant. Yperstraat, (bij de Post) Poperinghe in de Gemeenteschool Maandag namiddag zou er prijsuitdee- ling zijn voor de jongens der Gemeente school. Het was beschikt dat deze zou plaals grijpen op de versierde speelplaats der school. Doch in den voormiddag was het weder zoo onzeker dat er beslist werd de prijzen uit te deelen in den Stads schouwburg. Zoo geschiedde het ook. Blij en welge zind trokken de jongens, met schoolvaan del aan top. |in groep naar de Schaal alwaar de schouwburgzaal intusschen, tot proppens toe, gevuld was met Ouders en Bloedverwanten der knapen. Onze stedelijke Overheid, alsook de heeren Provincieraadsleden en den heer Schoolopziener Staelens hadden eraan gehouden dit feest met hunne tegenwoor digheid te vereeren en daardoor ook blijk te geven van hunne belangstelling in het onderwijs dat ter Gemeenteschool gege ven wordt. Na hel tweestemming lied Ons Land dat door de leerlingen der vijf hoogste klassen gezongen werd, sprak de School bestuurder, M. Em. De Keirsgieter eeni- ge gloedvolle worden. Hij bedankte Ouders en Overheden om hunne aanwezigheid op de prijsuitreiking. Hij nam die gelegenheid te baat om tot de ouders een vermanend woord te zeg gen. Hij steunde op de belangrijkheid der samenwerking van Ouders en Meesters bij de opvoeding der kinders en wees erop hoe noodig het is de knapen van jongs af goede gewoonten in te prenten. M. Vandooren, Schepen van Onderwijs dankte de aanwezigen in naam der Stads overheid en wenschte de jongens geluk om de verkregene uitslagen. Hij bedankte den heer Schoolbestuurder en de heeren Onderwijzers voor den iever die zij aan den dag leggen om de kinders een goed onderwijs en een deugdelijke opvoeding te verschaffen. Een dankend woord werd ook toege stuurd aan den heer Schoolopziener Staelens, die eene goede Vader en een wijze Raadgever is voor Meesters en Leer lingen. Hierop nam de heer Burgemees ter het woord om allen te bedanken en om een flinke aanmoediging te sturen tol de kinders, tot de Ouders en tot de Mees ters. Nu begon de eigenlijke prijsuitdeeling waarnaar de jongens, trippelend van on geduld, reeds zoozeer verlangden. Het was eerst de beurt der kleintjes. Telkens werd een schoollied gezongen door geheel de klas. Een paar dichtstuk jes werden, door jongens uit elke klas zeer kunstig opgezegd. Die stukjes waren piekfijn en bevatten zeer leerrijke lessen voor kleinen en... ook voor groolen. De schoolbestuurder gaf den uitslag der wedstrijden van iedere klas, wijl de jongens met genoegen hunne prijzen, de vrucht van bun werk, afhaaldln. De uitslag van den grooten wedstrijd w erd medegedeeld en met algemeen hand- geklapt fel toegejuichd. De jongens van bet 7® studiejaar hebben deel genomen aan den prijskamp uitgeschreven door het landbestuur. Allen hebben hun diplo pia verkregen Zes leerlingen dat van den derden graad en vier het diploma van v erien graad. Het school feestje eindigde 10 de beste stemming. Zie hiernevens den Uitslag cier wedstrijden. Uitslag der iccdstrijden LAGERE GRAAD 1* Studiejaar Clement Charles 2* Santy Omer MIDDELBARE GRAAD Studiejaar Lysy Gerard 2» a) Bourgeois Hemi b) Malbrancke Michel HOOGEKE GRAAD 1* Studiejaar Druant André 2® Capoen Aehiel 4* GRAAD Handtpoorter Andrè Uitgangse.ramen 3* GRAAD 1. Ghesquiere Gérard 2. Blanckaert André 3. Suffys Jozef 4. Lalleeuw André 5. Borlier Jozef 6. Vanhoucke Urbain 4® GRAAD 1. Handtpoorter Andre 2. Chaerle Nestor 3. Uzeel Jozef 4. Chaerle Lucien Leest en verspreidt OE GAZET VAN POPERINGHE Turn-Club "De Onvermoeibaren o o POPERINQME o o n Heden Zondag 30 Oogst 1925 om 11 uur morgens in ONS HUIS Algemeens Verplichtende Vergadering Voor AL de Turners. Het Bestuur, De uitbetaling der Oorlsgsscnade M. de eerste minister Poullet en M. Janssen, minister van financies, hebben Maandag namiddag een onderhoud gehad met de bevoegde ambtenaars van het ministerie van ekonomische zaken en der Schatkist, over de kwestie der uitbetaling van de oorlogsschade. In deze vereffening is onlangs eene vertraging ontstaan om dat de kredieten, door de leening ter be schikking gesteld van het Verbond der Kooperatieveo, uitgeput zijn. In verband hiermede werd reeds beweerd, dat de regeering geen oorlogsschade meer uit betaalde. Dit nieuws werd natuurlijk on gaarne vernomen door de geteisterden. Van eene stopzetting der uitbetaling is er echter geen sprake. De waarheid is, dat de regeering eene oplossing zoekt om met de betalingen te kunnen voortgaan. Er zijn inderdaad geteisterden die voor hun wederbeleg vanwege den Staat de eerste voorschotten ontvangen hebben, en die hun heropbouw zouden moeten staken indien de Staat in gebreke bleef. Al het mogelijke zal gedaan worden om die geteisterden de verschuldigde som men te bezorgen. Daar de regeering thans de mogelijk heid niet inziet zich geld aan te schaffen bij middel eener leening, moest er een anderen uitweg gevonden worden. De regeering heeft de medehulp verkregen van de Nationale Bank en van de Spaar kas. De belanghebbenden zullen titels ont vangen, waarop zij in de Nationale Bank en in de Spaarkas voorschotten zuilen kunnen bekomen ten beloope van Sö ten honderd van het bedrag hunRer oorlogs schade. Deze oplossing zal waarschijnlijk eerlang officieel ter kennis van de belang hebbenden gebracht worden. Do gewichtige reden De buishuurwet voorbehoudt den eigenaars het recht.de uitdrijven hunner huurders te vragen, wanneer zij eene ge wichtige reden kunnen doen gelden. Het huwelijk van een der kinderen van den eigenaar wordt aanzien als zulke gewich tige reden op voorwaarde dat ze op tijd en stond opgeworpen wordt. Op 9 Januari 1925, daagde een eige naar van Antwerpen zekereJanssens, den huurder van zijn huis, Wouters, voor den vrederechter van het eerste kanton, ten einde hem de huurverlenging te ontrekken uit oorzaak van het huwelijk van een zij ner kinderen. De zaak werd den 14 Januari behandeld. Op 2 Februari daarop verleend een notaris van Borgerhout, op aanzoek van Wouters, de koopakte van een huis, betrokken door B. en 11.den 4 Februari velde de vrederechter een vonnis van uitdrijving legen 15 April ten laste van Wouters,den 9 Februari werd dit vonuiü ffcbjoekt en den 13 Februari den koópakt van N^ouïers, dén fO Maart werd* hel vonnis beteekend aan Woulersendcn 14 AprTTVilgde een akte van beroep. Maar op 12 Mei werd dat vonnis bekrachtigd en de uitdrijving bevolen tegen den 15 Juli. Op 14 Mei daagde Wouter de huurders van zijn huis in uitdrijving, verloor het proces op 3 Juni maar teekende aanstonds beroep aan. En den 30 Juni werd hij dooi den beroepsrechter in hel gelijk gesteld. Uit dit beknopte schema der zaak, kan de lezer opmaken dat het Wouters te doen was een huisvesting le hebben, voor zijn eigenaar Janssens het recht verkreeg hem op de straat le zetten dat hij een huis kocht en er de huurders wil de uit hebben om hunne plaats in te nemen Merk op dat de koop van het huis twee dagen vroeger gebeurde dan de uitspraak van het vonnis in eenten aanleg. Maar driemaal leed hij schipbreuk toen hij deze gewichtige reden aanhaalde,hoe wel hij de rechtbank voorhield, dat het vonnis gesteund was op den zoogezegden aankoop van 13 Februari 1925 en op het gevelde vonnis van 4 Februari dat hij zijn huis kocht op 2 Februari 1925 en dat hij dus voor het vonnis eigenaar was. hoewel de akte eerst den 13 geboekt werd dat deze akte als authentieke en geloofwaardige oorKonde, voUedig het bewijs opleverde van zijn toestand van eigenaar vanaf 2 Februari zelfs tegenover derdendat de oorspronkelijke eisch gesteund was op de gewichtige reden in het leven geroepen door een vonnis van den heer rechter in beroep van 12 Mei 1925 dat de gewichtige reden dus ont stond meer dan 3 maanden na den koop v&n het buis dat er hier geene kwestie kan zijn van sliokscbe handelingen of ver standhouding roet zijn huisbaas Janssens, aangezien hij zich hardnekkig verdedig de dat in rechte het vonnis van 12 Mei 1925 kracht van gewijsde bezit dat het de uitdrijving van 15 Juli 1925 bepaalt eene omstandigheid die in de huidige wooiogkrisis van hei grootste belang is dat de wet voorschrijft slechts rekening te niet in te roepen tegenover derdendat het eerste vonnis ten onrechte eene uit zonderingswet meent anders uit te leggen dat in strikte sensu dat de gewichtige re den onder vorm eener gerechtei lijke be slissing kracht vau gewijsde bezittende en den datum van uitdrijving veranderde vastgesteld in het bekrachtigde vonnis, onstaan is na drie maanden volgende op den aankoop van den eigendom van beroe per dat deze gewichtige reden dus ge grond is. Het tweede beroepsvonnis luidt als volgt Aangezien de eerste rechter den oor- spronkelijken eisch heeft afgewezen, daar aanlegger, thans beroeper, naar zijn oor deel, eigenaar is geworden min dan drie maanden na het ontstaan der gewichtige reden, in het voorhanden geval hel vonnis van uitdrijving door hein geveld de 4 Fe bruari 1925 Aangezien beroeper eigenaar is ge worden van het huis door B. en R. be woond op 2 Februari 1925, bij notarieele akte verleden te Borgeihout Dat weliswaar deze akte den 13 Fe- £utgp> 1925 gebqpkt werd, doch dat het niet betwist kan worden dal beroeper door authentieke akte eigenaar is geworden van voormeld huis op 2 Februari 1925 Aangezien weliswaar de uitdrijving van beroeper bevolen werd den 4 Febru ari, doch de beroeper is gegaan tegen dit vonnis, dat den 12 Mei bekrachtigd werd Aangezien het eerst sedert dezen laatsten datum geheel vastgesteld staat dat de beroeper de door hem betrokken plaatsen moet verlaten voor 15 Juli 1925 Aangezien dus de gewichtige reden door beroeper, ingeroepen, ontslaan is meer dan drie maanden na den aankoop van den bedoelden eigendom Aangezien niets bewijst dat beroeper, door het aaukoopen van het door B. en R bewoonde huis twee dagen voor het von nis zijne uitdrijving bevelende, werd ge veld, op slinksche wijze zou hebben willen bereiken wat de huishuurwet verbiedt, noch dat er eeoige verstandhouding zou hebben bestaan lusschen hem en zijn eigenaar Janssen Aangezien de uitzonderlijke huishuur wet in beperkten zin moet toegepast wor den en niet van zijn rfcht vervallen moet geacht een eigenaar die slechts vooruit ziende is geweest Aangezien de oorspronkelijke eisch dus gegrond dient verklaard te worden Aangezien beroeper al de plaatsen noodig heeft door B. en R. betrokken,om behoorlijk gehuisvest le zijn Om deze redenen wordt het eerste vonnis hervormd, de uitdrijving van B. en R. bevolen en de beroepenen veroordeeld tot al de kosten. Zie annonce O. BATTHEU, 2bladz. iStfici POPERINGHE. ZONDAG 30 OOGST 1925 Het roerbekken heeft al geruimen tijd e kampen met een zware ekonomische krisis, tengevolge van de krisis in de ioolnijverheid. Verscheidene plannen wer den opgemaakl om de kolenvoorlbren- ging op het peil te brengen van hetver- >ruik en van de beperkte kapitalen De Unie der mijners van Essen heeft dees dagen aan de Reiehregeering een me morandum over den loestandoverhandigd. Om in den toestand te verhelpen, worden verscheidene ontwerpen door de mijnwer kers vooruitgezet, te weten een pogram van hervormingen welker verwezenlijking zoe toelalen de algemeene kosten met 20 t. h. te verminderen. Er zou ook vaart moeten gegraven worden om de nijver- tieidstreek te verbinden met de groote tiaveDs op Weser en Elbe. De kosten voor iet vervoer te water zouden slechts op 3 mark 05 de ton beloopen, terwijl zij op lel spoor thans 8 mark 20 bedragen. Van 1 October af zal de taks der brieven 25 centiem per 20 gram gebracht houden van eene gerechterlijke beslissing borden op 30 centiem per 50 gram. Voor drukwerk zal het minimum dat 3 centiem per 25 gram was. op 5 centiem per 50 gram gebracht worden. In internationalen dienst zal de brievenlaks van 75 centiem op 4 frank komen te staan, en voor de postkaarten zal het 60 centiem zijn in plaats van 43. Zakenpapieren, stalen, enz. waaneer die kracht van gewijsde bekomen heeftdat door bekrachtiging in beroep de pai tijen terug in den toestand worden gebracht, waarin zij door het eerste von nis geplaats waren dat de onberoepe- lijkhoid van de gewijsde niet hooger kan klimmen dan lot den datum der beslissing in beroep of ingeval van terugwerkendezullen 20centiem per 50 gram betalen in kracht tot den datum der dag vaardiging1 plaats van 13. Om 3 ure namiddag VUURVOGEliSCHIETlHG voor deleden der Koniokiijke maaisciiappij De PDiifiarmonie Om 4 ure namiddag TURNOEFENINGEN door de Koecbtei- en Jfei$jesafé?eliag«i vundea Turn-Club t De OoveroioeibareBi PROGRAMMA DER TURNOEFENINGEN 1® DEEL t. Oefeningen door de 2® Seklie 2. Oefeningen door de Meisjesafdeeling 3. Acrobatie 4. Vrije Oefeningen 5. Pvramicden 2® DEEL 1. Oefeningen door de I® Sektie 2. Pyraraieden door de Meisjes 3. Acrobatie 4. Plastische Beelden 5. Pyraraieden Om 7 urevolksconcert door de Koninklijke Plaaiscöappij De Pnilfiarmonie Op Zondag 0 September om 8 ure 's avonds, geeft de Koninklijke Muziekmaatschappij De Philharmonie een PflACflTIG KUNSTCONCERT op de kiosk der Groote Markt. De bons aan een jaar 5,50% zuiver van het Gemeentekrediet van Belgie waarvan de waarborgen onbetwistbaar zijn. 1® Verzekeren de dragers tegen alle verlies. 2* Zijn terugbetaalbaar aan korten ter mijn (een jaar) en zonder kosten in alle steden en gemeenten van Belgie. 3e Zijn aan drager (titels van fr. 500- 1000 a 5000 fr.) 4* Geven een voordeeligen interest vrij van alle lasten en onkosten. De bons 5 Gemeentekrediet van Belgie terugbetaalbaar aan pari en zon der kosten den 1® 1930 (3 jaar) zijn te be komen aan 90 zoodus met eene premie van 10% De netto opbrengst dezer titels is van meer dan 6.80%. De interesten zijn betaalbaar in de Nationale Bank bij alle agenten en bij alle bankinstellingen van Belgie. N. B. Het geld der bewaargevers en der inteebenaars op de waarden van Gemeentekrediet van Be gie uitsluitelijk besteed tot dekking der ontleeoingen van de provinciën en van de gemeenten. Het Gemeentekrediet van Belgie heeft geene andere schuldenaars dan de openbare in stellingen wier betaal vermogen onbetwist baar is Voor alle verdere inlichtingen en in schrijvingen wendt U tot Heer Forrest L. Hoofdagent van bet Gemeentekrediet van Belgie Poperinghe Groote Markt 28, Yper, Groote Markt, 9, Moeskroen Toer- koeD jest raat. 109 en bij de locale Agenten In den omtrek van Washington is er een vreeselijk ongeluk gebeurd. De apilein-vlieger Fraser Hale, gehecht aan iet Witte Huis, en zijn mekaoo waren oj>- geslegen om eene vlucht boven de stad af te leggen. Terwijl het toestel boven den buiten van Washington zweefde, ont- dofte opeens de motor. Op een oogwenk eleek het vliegmachien een laaiende en ontplofte ten gronde. Fraser Ilale en zijn helper werden gedood. Dinsdag hebben geweldige onwe- ders over Zuid-Frankrijk gewoed. In verscheidene gewesten zijn overstroo- raingen aan le stippen, namelijk in Vau- eluse, Cavaillon, Les Beauméftaa. Te Apt werden een brug en een zagerij Doorge haald, terwijl te Villelaure de dijken ur rivier Marderie doorgespoeld zijn. Het 4 arig meisje Juliette Ferenci werd door de strooming meegesleurd. In de streek der Bouches-du Rhone is voor millioenen schade aangericht. Heele wijken staan e Salon onder water. Tusschen kommunisten en nationa listen, te Gelsenkirchen. heeft er eene bloedige botsing plaats gehad. Derooden haalden hunne revolvers te voorschijn en vuurden in den hoop. Zeven nationalisten werden aldus neergeschoten. De policie ïeeft een dertigtal kommunisten aange houden. Allen waren met revolvers ge- wapen. Te Camp-Grand, in den Illinoisstraat is tijdens de schietoefeningen een loop graafmortier ontploft. Een officieren zes soldaten werden op den slag gedood, en vijftien soldaten werden zeer erg ge kwetst. Uit Genua wordt gemeld dat acht personen, op weg naar het heiligdom van Bella-Guardia, door een onweder verrast in eene hut vluchten. De bliksem viel op de hut, doodde een familievader, zija bind zijne schoonmoeder en een jong meisje, zijne vrouw en zijn schoonvader werden gekwetst. Nabij Genua werd ook nog een boer, die op het veld werkte, doodgebliksemd. Men is in de Italiaansche stad Flo- reocië bezig met het gasthuis BoDifazio af te breken. Een groote onderaardsche gang werd blootgelegd en men trof er meer dan 1000 geraamten aan van ma:- nen. vrouwen en kinderen. Men gelooft dat het de geraamten zijn der slachtoffers van de pest die, in de XIYe eeuw, Flo- renciê teisterde. (bij de Post) S: 0 0 u 0 0 m 0 m 0 Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zepden zooveel rao- Al 111. Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Pers ooaiij kb ede a nemen vet iff er op. a bij Nieuwe posttarieven.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1925 | | pagina 1