Over oase Regeering. I Hel GOUDBLOEMPJE van LSUVEN Burgerstand van: Lezers Caisse Cornmerciale de Houlers In l Binnenland. Van alles wat C.BATTHEU-GHESQUIÈRE: De Provinciale Kiezingen In de Kamers Einde der staking in de Metaalnijverheid Nabij den koolput Lemay te Peéquen- court (Franseb-Noorden) heelt een erg ongeval plaats gevonden, te wijten aan een aanslag. Een trein met kolen geladen is uit de riggels gesprongen voor den wissel, welken men met steenen vastge legd had zoodat zijn w erking onmogelijk gemaakt was. Negen wagons klonken om Gelukkig hebben de machinist en de sto ker geen letsel bekomen. De aangerichte schade wordt op 35 000 fr. geraamd Een onderzoek is geopend om de plich- tigen te ontdekken. lit Bagdad wordt gemeld dat al de huizen van verscheidene straten der arme en volkrijke wijk van Massorah door brand vernield zijn. Men schat de sehade op 800,OuO pond sterling. Dinsdag nacht heelt een ongemeen geweldige brand gewoed in een boscb langsheen de kust van de lies d'Or te Hyères, in Frankrijk, De villas moesten in haast ontruimd worden. Dank aan detus- scheukomst der matrozen van het vlieg plein kon de brand beperkt worden. De Alpinistenmaatschappij der Ju- liaansche Alpen, Italië, heelt vernomeD dat tien harer leden, die een uitstap had den ondernomen naar Pinguente, om er een grot te bezoeken, vermist zijn. Er werden onmiddelijk opsporingen onder men. Tijdens de groote mavceuvers van de Italiaansche vloot is er een ongeval gebeurd. De kruiser Bari de gewezen Duitscbe Pilau 4.420 ton en gewa pend met acht kanons, is op de reede van Castellamare op een zandbank geloopen en gestrand. Sedert meer dan twee jaar hebben een groot getal inwoners Yan het bedrijvig steedje Loo aangedrongen voor het beko men van een teleloon en telegraal mid denkantoor. In November 11. vroeg men hun nog maals oI ze met het nieuw teleloon niet instemden en ondanks hun bevestigenc antwoord en het verhoogen van het getal ingeschrevenen, blijft het ernstig aanpak ken van dal werk achterwege. Alhoewel een centraaltoestel en eenige palen in de stad zijn aangebracht, geef men de abonnementen de verzekering da zij dit jaar nog geen voldoening zuilen krijgen. Gezien tot de telefooninrichting is be sloten, denkt den heer minister niet, da het ook in 't belang is van den Staat di nu zoo spoedig mogelijk te doen f Mogen de handelaars van Loo dan verwachten mijnheer de minister, dat het telefoonne nog dit jaar zal in regel zijn I De heer minister gelieve tevens in aan raerking te willen nemen, dat zonder eene degelijke telefoonuitbreiding het ekono raischleven in de verwoeste streek onher stelbaar is Antwoord .-De werken voor het aan leggen van het telefoonnet Loo zullen rend 15 September aanstaande begonnen worden. Behalve onvoorziene gevallen, zal het middenkantoor rond 1 November daar aanvolgende kunnen opengesteld worden De werkstaking welke nu ongeveer 2 maanden duurde is geëindigd. Het zijn de werkstakers zelf, die zich in hun refe rendum hebben uitgesproken voor de her neming van den arbeid In de streek van Charleroi heeft het voorstel 92 p. c. der stemmen behaald in de provincie Luik is er eveneens eene groote meerderheid voor bet voorstel in Borinageen in Brabant eveneens. Alleen te Gent heeft men tegen de weikberneming gestemd De officieele cijfers bevestigen de voor loop; ge uilslagen en laten toe vast te stel lea dat 67 percent der stakers zich voor de werkherneming hebben uitgesproken Het wordt bevestigd dat in de streken van Charleroi. Luik, Borinage, Centeren Bra- band de overgroote meerderheid de werk- heroeming beeft gestemd. Wat Gent be treft. daar zijn de cijfers 1.419 stemmen voor de voortzetting der staking. 353 voor de werkherneming en 73 ontboudin- De houding der Gentsche metaalbe- ers zal echter de werkherneming niet ten! want het Gentschsyndikaat beeft dat de Geotsche metaalbewerkers m voorwaardelijk, uit syadikale tucht zn' m onderwerpen aan de uitspraak der meerderheid. gen W' r bele test zich Minister Poullet heeft gepoogd het be richt te logenstraffen als zouden de mi nisters Tschotten en Vandevyvere vóór den zittijd van November ontslag nemen Bij die logenstraffing baalt men aan de Wetstraat de schouders op. De waarheid is dat met het oog ©p het eventueel aftre den van beide ministers, naar twee rechl- schen gezocht wordt die hen zouden kun nen opvolgen. Bij den graaf van Liedkerke schijnt een weinig kans, maar de vrees der verkiezing is het begin der wijsheid. Er is spraak geweest van senator Braun om minister Tschoffen op te volgen, doch men vindt dat die Alexander te oud ge worden is, hoewel hij over advokaten- knepen bij de vleet beschikt. Bovendien zijn de Brusselsche katholie ke kiezers absoluut niet gediend met een minister die de politiek Poullet-Yandevy- verezou steunen. Ook zoude oude heer Braun gevaar loopen door zijn kiezers en associatie verloochend te worden. Mis schien struikelt de regeering wel overeen steentje en dan zou wel een andere com binatie tot stand komen. Naar men hoort zou die nieuwe combi natie bestaan uit een antiklerikale meer derheid met antiklerikaal ministerie. Die meerderheid ligt bij de hand, zeggen de voorstaanders van die combinatie. Om haar te verijdelen werkt de heer Jaspar, die opnieuw minister wil worden, aan een andere combinatie, nagekeken naar die van Lophem. Hij poogt zijn rechtsche vrienden te overtuigen dat het beter is een minder dan een meerder kwaad te verkiezen. Zal hij slagen Zoo ja, wal zullen de liberalen en socialisten dan doen vooral de makelaars die een antiklerikale regeering wenschen en voorbereiden i De sooialistische massa blijft antiklerikaa als vroeger. Zij heeft altijd met leede oogen de politiek van Antwerpen gevolgd Men heeft haar gepaaid met de verzeke ring dat Huysmans niet voor den Paus van Home, maar voor de socialistische kerk werkte door zoetsappig de geloovige arbeiders van Antwerpen naar het socia lisme te lokken. Maar aan alles komt een einde ook aan het «bourrage de cranes». In hel Waalsche land zijn de vrijdenkers- bondeu fel in de weer om het smeulenc vuurtje te doen opvlammen. De ontevre denheid over de samenwerking met de katholieken neemt toe van dag tot dag. Men heeft gepoogd die samenwerking te vergelijken met de verzekering dat de christelijke werklieden zouden overloopen tot het socialisme. Ei in het Walenland waar die werklieden van geen tel zijn, pakt dit niet. En zoowel te Luik, als te Charleroi, als te Doornijk en te Hoei hoort men de vraag stellen Hoe lang nog Intusschen groeit de partij van Jacquemotle aan, doch nog meer leden verlaten de socia listische partij om buiten alle partijen te gaan staan, net als de jeugd die zich er niet meer thuis voelt. En wat dan, moest een ministerie van socialisten en voor uitstrevende liberalen, Franck en Jennis- sen, tot stand komen Dat Huysmans geen minister van onderwijs meer zou zijn. Men zou hem vervangen door een anti klerikaaldie zijn politiek nooit heeft goed gekeurd. Zoo hoort men spreken, want al zijn de Kamers in verlof, toch rust de politiek niet. VROEGER BANK VAN POPERINGHE Voorheen G. DE LAEBE 4 O, aangesloten bij de BANQUE DE BRUXELLES Kapitaal 200.000.000 Reserven 55.650.000 HALF.MAANDEL1JKSCHE REKENINGEN tijdperk van ÏO tot 25 September 1925 5,OO o/o Rekeningen 6 maanden 5,25 o Rekeningen 1 jaar 5,50 o/o tm Bericht Door uitscheiding van het bijhuis der Noordstraat. Uitverkoop van al de artikelen, zooals: Roben, Man tels en Kostumen beneden inkoopprijs. In de Schaar, Yperstraat, 22, Poperinghe. Daar zijn er nog die aan hoofdpijn Migraine, Rhmatiek, en aan Grippe willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Hoiredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 2.00 fr. en van 3.50 frank. Wie als Werkman Kent echte Werkkleederen niet van het huis Adolphe Lafont, Lvon. Eenige verkooper in de streek. In den Franschen Soldaat Yperstraat 19, Poperinghe. Yan heden af ganscb nieuw en volledige keus. Maurice Staessen. Stadsnieuws. Zofidagrust. Alle Apotheken open tot middagheden Zondag nanoen alleen M VANDEPLAS. Alle Apotheken zijn gesloten van 12 tot 1 ure, en na 8 ure 's avonds. Militie. - Lichting 1926. Aan vragen om o)ibepaald uitstelom uitstel roor een jaar, om vervroegde oproe ping, zulke aanvragen moeten binnen de maand Augustus door de belang hebbenden gedaan worden, op het stads- secretariaat, alwaar men ook alle ge vraagde inlichtingen daarover zal ver strekken. Elektriciteit. Alvorens uwe in richtingen te doen aannemen, weudtutot Andrc Cossey, Groote Markt, 12, Pope ringhe, die u, zonder de minste verplioh- ling, prijs en bestek zal geven. Ongeval. Woensdag namiddag viel Vrouw G. Popelier zoo ongelukkig dat zij haar been brak. De dokter bood haar seffens de eerste zorgen toe. Thans is zij aan de beterhand. Diefstal. Vrijdag morgend, in Poperinghe statie, ontstool zekere Koekel- berg van Antwerpen de geldbeugel van eene vrouw van Vlamertinghe. Een meisje die het bemerkt had verwittigde de statie overste, die de politie ontbood. De kerel werd afgetast en men vond den geldbeugel met het geld in een zijner kousen. De kerel moest bekennen. Proces-verbaal werd op gemaakt. Concerten. Naar wij vernomen hebben zullen er nog twee concerten ge geven worden op de Groote Markt. Op Zondag 6 September door De Koninklij ke Philharraonie, en op Zondag 13 Sep tember floor het lieken Kring. Op Zondag 30 Oogst. Inhuldiging van de Kiosk der muziekmaatschappij De Volksvreugd met de welwillende mede werking der muziekmaatschappijen van Oostvleteren, Rousbruggeen Watou. Vorming van den Stoet aan de Trein statie om 2', (zomeruur). 's Avonds Algemeene Verlichting, Fak keltocht en Openbaar Bal. WERVIK De 69-jarige landbouwer Pierre Fla- mand, uit Eeke, werd 's avonds op den spoorweg verrast door een Irein. 's An derendaags, vond men hem met vermor zelde beenen. Het slachtoffer gaf den geest in den loop van den dag. BIXSCHOTE Op Dinsdag 1 September zollen de echtgenooten Fockenoy-Van Dommel hun gouden bruiloft vieren. BEVEREN a LEYE De landbouwer Aug. De Baere die door een wagen vlas overreden werd, is in de kliniek het been moeten afgezet worden. STADEN De echtgenooten Frederick - SatiiP. wier familie 54 kinderen en kleinkinde ren telt, hebben dees dagen hun gouden bruiloft gevierd. GH Y VERINCHOVE De paarden van den landbouwer Omer Argeloot, sloegen Vrijdag op hol met eene pikmachien langs den steenweg óp Beve- ren. De genaamde Palfliet, paardenknecht bij den landbouwer O. Dewulf, slaagde erin met veel moeite en groot levensge vaar. de hollende dieren tot staan te brengen ROESELARE Zondag avond rond 6^ kwam een auto uit de St-Michielstraat, den Meenen- heirweg willende inrijden. Een velorijder die de St-Mishielstraat en den Meenen steenweg dweerste, botste op den auto waardoor hij op zijde werd geworden. Gelukkiglijk werd de velorijder niet ge kwetst doch zijn velo was erg bescha digd. De Interklubkoers voor liefhebbers, ^^inghriéht doèr den Stedelijken Wielrijders- Bond voor de toekenning der schaal van den Heropbouw van Roeselare 1925, der de en laatste rit, toekenning van den be ker, is behaald geworden door den Wiel- rijdersbond, onder de keuspreuk De Mandelzonen van Rouselare. MEENEN Maandagavond, rond (i% u., kwamen twee gekende twistzoekers de gebroeders Leonard Compernolle, 24 jaar oud, en Leon, 22 jaar, wonende gehucht Nieuw Dorp in eene herberg der Statiestraat Nauwelijks binnen of zij lieten verstaan dat zij aldaar eenen zekeren persoon kwamen afwachten, die hunne handen ging voelen en dat zij hem eene goede rammeling gingen toedienen. Na eenige tijd het wachten moede, en geneigd zijn de tot twisten en vechten,zochten zij twis tegen de aldaar zittende verbruikers en vielen er zekere Declerq en Vandamme te lijf. Vandamme kon algauw de vluch nemen,achtervolgd door de baldadigaards die hem in de Pcnniugstraat inhaalden en sloegen en stampten waar zij hem krijgen konden. Intusschen kwamen policiagenten en gendarmen ter plaats, maar de dron kenbroeders vielen hen te lijf. Niettegen staande hunne hardnekkigen tegenstanr werden zij opgeleid en in de dronken manscel opgesloten; Declerq en Vandam me hebben verscheidene kneuzingen muziek van den Katho^**011^11' EeQ 8lreng P™ces-verbaal is opgemaakt. Zondag namiddag hebben de zelfde kerels in een ander herberg eenen dergelijken twist gehad en ook verbrui kers mishandeld. Zondag avond, rond l f ure, kwam zekere T., invalied, wonende alhier, me nog 3 andere kerels in eene herberg der Statiestraat. Nauwelijks binnen of zi zochten twist tegen de verbruikers en dreigden alles kort4klein te slaan.De baas ging de policie verwittigen, waarop de kerels het hazenpad kozen. Proces-ver baal is opgemaakt. BRUGGE Een erg ongeluk is Zaterdag avond rond 9 3/4 ure, voorgevallen laogs den Blankenbergschensteenweg.op het grond gebied der stad Brugge. Het verkeer van gerij en vooral van automobielen, is bij zonderlijk groot des Zaterdags langs dezen steenweg. De automobiel van M. Fritz Huburt, handelaar van Brussel, reed naar Blankenberghe, toen hij opeens een auto ontwaarde uit tegenovergestelde richting komend de twee autos doofden oogen biikkelijk, volgens verordening, hunne lichtstralen uit, doch bijna op hetzelfde oogenblik botste de auto van M. Fritz Hubert op den bespannen wagen van Lo- vijk Devlaminck, landbouwer te St. Andries die 2ijne koeien had gaan melken m de weide en met de melk naar huis reed. Het onderzoek dat is ingesteld, zal uitwijzen of de wagen van Devlaminck genoegzaam verlicht was in alle geval de botsing was zeer geweldig wagen en auto werden zeer zwaar beschadigd, het paard zwaar gewond aan den linkerbil, terw ijl Vlamiuck bewusteloos met eene zeer zware wonde aan het hoofd werd opgenomen. De bijgeroepen heer Dr De- lilledeed het slachtoffer bij hoogdringend heid naar de kliniek overbrengen, waar zijn toestand als zeer erg werd geoordeeld Wat de geleider van den auto betreft, hij werd licht gewond aan het hoofd. - - Mr Aanstaande Week, beginnen wij m op oDs bijvoegsel, een tweede boeiend Mengelwerk door den bekenden schrijver Liod. Seheltjens. Een verloving aan het Britsche hof Men weet te melden dat, onmiddellijk na den terugkeer van den prins van Wales van zijn Zuid-Amerikaansche reis, aan het Britsche hof de verloving zal worden openbaar gemaakt van den der den zoon van den koning, prins Ilenri, met Alice Douglag Scott, dochter van den hertog Buseleuch. Een nieuw eiland Men weet dat de vuurberg Santorin gestaan in de Egéische Zee, op het eiland dat denzelfden naam draagt als den berg sedert eenige dagen in volle werking is. Plots is nu in de zee een nieuw eiland verrezen, dat van dag tot dag grootere afmetingen krijgt. Naarmate de berg meer vuur spuwt, neemt ook het eiland in omvang toe. Een incident te Rozendaal Verleden Zondag werd te Roozendael een Hollandsch-Belgische wedstrijd voor handboogschutters gehouden. Toen onze landgenooten ginder aan kwamen werden zij door de plaatselijke schutters plechtig ontvangen, terwijl de Hollandsche harmonie Vlijt de Bra- bangonne speelde. Het toeval wilde dat er dien dag te Roosendael ook een activistische betoo ging plaats had, waaraan eenige Antwer penaars en inwoners van andere Belgische gemeenten deelnamen. Natuurlijk maakten deze manifestan ten van de gelegenheid gebruik om hun verachting voor het Vaderland te doen uitschijnen. Op het oogenblik dat ons natonaal lied uitgevoerd werd, overschreeuwden zij de muzikanten en huilden zij den «Vlaam- schen Leeuw De Belgische handboogschutters ge voelden eer lust om eenige dezer kerels eens door elkaar te schudden, maar zij konden zich bedwingen en alles bleef verder kalm. Het is dus niet voldoende dat de acti visten de Belgische vlag en het Vader landslied in hun eigen land honen, zij moeten hun walgelijk werk ook nog aan onze buren gaan tóonen... Schoone reklaam voor hun educatie en hun mentaliteit 1 Alle .fatsoenlijke Hollanders zullen da zootje houden voor wat het waard is. Drieling in Frankrijk Mad. Clovis Moulin, van Lalevade in Frankrijk, reeds moeder van vier kinder deren, komt het leven te schenken aan een drieling, twee jongens en een meisje Moeder en kinderen zijn zeer welvarend Uitvoer Sedert den wapenstilstand heeft de eieruitvoer in ons land eene groote uit breiding genomen. Naar Holland alleen hebben wij voor 4.177.144 fr. eieren uit gevoerd, en zulks gedurende den eersten trimester van dit jaar alleen. Konijnvellen en konijnenhaar werden eveneens in groo te hoeveelheden uitgevoerd. Deze hande bracht ons in de drie eerste maanden van dit jaar niet min dan 9.044.046 fr. op. De kolenuitvoer, daarentegen,is fel afge nomen en bracht slechts 5.525.572 frank op. Zware regenval te Londen Van Zaterdagavond tien uur tot Maan dagmorgen ruim elf uur heeft het te Lon den aan één stuk door gestortregend. De hout- en asbestbedekking van de Water- loo-hulpbrug, die juist was voltooid, raakte weer los en het verkeer over de brug heeft tot Dinsdag namiddag stilge staan. Een Krach van 2 Millioen Er is een aanhoudingsmandaat afgele verd ten laste van de gebroeders S.wis selagenten te Antwerpen, die verdwenen zijn een tekort van twee millioen achter latend. Meestal de slachtoffers wonen in Oost-Vlaanderen. De eerste Zeppelin In de Duitsche stad Friedrichshafen werd Vrijdag een prijskamp met kabel ballons geopend ter gelegenheid der feesten van de 25* verjaring van den eersten Zeppelin. Zeven ballons stegen op. Op een officieel banket nam Dr Eckener iet woord en sprak over de omhaling, welke gaat gedaan worden, om het noo- geld in te zamelen voor het bouwen van een Zeppelin, waarmee een tocht naar de Noordpool zal ondernomen wor- en Dr Eckener kwam ook voor den dag met protest tegen de beperkingen welke uuitsehland in verband met den bouw lucbtscbeP©ö door het Versailles- IrakUal opgelegd worden. POPERINGHE. van 21 tot 28 Oogst 1925 Geboorten 207 Fiey Maria, d. v Florent en Irma Arandoolaeghe 20* Creytens Marie, d. v. Jules en Julia Lom 209 Geleyn Jenny, d. v. Arthur ti Maria Muylaert. Overlijdens 155 Briche Charles, 75 j.,z. b., wed. v. Clemence VandewynckT. Gasthuisstr. 156 Dumelie Marie, 5 re d. v. Theophile en Agnes Bottez 157 Clarys Josephine, 61 j., St. Miehielstr. 158 Benoot Joseph, 12 d., z. v. Valere es Germaine Six. Huwelijken 59 Feys Gaston 27 handelaar en Billiau Alice 23 j., bijzondere b. v. Pop. 60 Dewitte Jerome 30 j., landb. en Butaye Mandeleine 29 j., z.b.. b. v. Pop. 61 Couwet Maurice 23 j., metsersgast en Titeca Maria 22 j., dienst meid b. v. Pop. Beloften 96 Dondeyne Nestor en Popclier Flora b. v. Pop. 97 D'Amour Marcel, metser, wed. v. Truant Augusta en Truwant Rachel, herbergierster, wed. v. Lietaert Elie, b. v. Pop. f Vrienden en Kennissen worden beleefd uitgenoodigd den PLECHTIGEN LIJKDIENST te willen bijwonen, welke zal plaats hebben op Maandag 31 Oogst 1925 om 9 314 ure 's morgens, in de Parochiale Kerk van St. Bertinus, tot lafenis der ziel van Mevrouw Augusta LOBE/iU Deze die bij vergetelheid geen rouw brief ontvangen hebben, worden beleefd verzocht dit bericht als dusdanig te willen aanvaarden. ELECTRICITEITSDIENST Bericht. Alle begeerde inlichtingen omtrent dezen dienst, zullen gewillig verstrekt worden in de bureelen geves tigd Doornstraat (gasgeslicht) open van 8 tot 12 en 2 tot 5 uren. Lijdt U aan de maag, beproef eens Apotheker Vermandere's Ware MAAGPILLEU, verkocht bij Apotheker H. NOTRElMJfit Groote Markt, Poperinghe. MET MUIS heeft de eer zijn geachte klienteel kenbaar te maken dat het van den 1 tot 15 September, GROOTE SOLDE zal houden van alles betreffende Alles zal verkocht worden aan onge looflijke prijzen. Doe bij voorkeur uwe bestellingen bij de leve- ranciers welke reklaam maken in De Gazet van Poperinghe. Zooals wij gemeld hebben is het waar schijnlijk den 8 November aanstaande da! de provinciale kiezingen zullen plaals hebben. Het is niet mogelijk de kiezingen in de laatste helft van October te doet doorgaan, daar de voorbereidende werk zaamheden het niet toelaten. Anderzijds is het de eerste Zondag van November Allerheiligen en de derde Zondag (15 No vember) is het de feestdag des Konings Dus zal men wel den Tweeden Zondag van November (8 November) moeten ne men. Volgens de wet zou het kiezerskorps voor de provinciale kiezing hetzelfde moe ten zijn als dit van 5 April laatst. Doeb. in deze laatste kiezing waren er ve'e duizenden jongelieden uitgesloten, omdat zij op 1 Mei 1924 nog geen 21 jaar tfQ volle waren. En men weet dat de park?' mentskiezing gedaan werd met de kiezers lijsten van Mei 1914. Den 8 November aanstaande zal de toestand heel ande zijn. De kiezing moet gebeuren volgers de lijsten van 1 Mei 1925. Op dienieu»e ijsten staan nu de ongeveer 50.000 Kr gelieden, die voor het parlement oa* mochten kiezen. Voor het parlement ren er 2.346.096 kiezers. Voor de pr<-r vincie klimt dit cijfer op 2.392 029,Eup*15 Malmedy inbegrepeD. Vraag van den heer QOETQEBUER i luwt «II l r- .„MJm.mjmm ||,w 50.000 metaalbewerkers zullen Maandag het werk hernemen. Eene Logenstraffing Een nieuwe combinatie mi Onbepaald uitstel «n de faimr n. die niostens zes kinderen lellen en wier inkomen een bepaald bedrag niet overtreft mag o zoon aanspraak maken op onbe paald uitstel fd.w.z. geen dienst doen in vredestij 1 uitstel voor één jaar wordt m velerlei redenen (studiebelaog. enz.) ver eend Verrroegde oproeping aan de jongelingen, geboren in 1907 en 1908. kan. indien zij znlks vragen, toegestaan worden bun diensttennijn te doen met de las 1926. PROVEN Inhuldiging. Landbouwer door een trein verra«t. Gouden bruiloft. Been afgezet. Gouden bruiloft. Paarden op hol. Botsing. Interklubkoers. Twist. Twist. Botsing. Echtgenoote van Mijnheer Raymond PATTOU Yperstraat, 13-15, Poperinghe. Mercerie, bonneterie, ellegoederen, confectie, hoeden, klakken, fantaiiie hemden, plastrons, enz. enz. Gaat zien naar de Uitstallingen

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1925 | | pagina 2