VIJFDE JAAR Y 36 I 5 centiemen het nummer ZONDAG 2 SEPTEMBER 1925. iHoriogerijj G.DuponUZoon ZONDAG 13 MAANDAG 14 SEPTEMBER 1925, TENTOONSTELLING van HOENDERS en GROENSELS HOE RIJK WE ZIJN. De Duitsche Bewapening Turn-Club «DE ONVERMOEIBAREN» Poperinghe Gfobtê liüchtvaartplannen SOUDEN Iet GOUDBLOEMPJE van LEUVEN Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. Uitstap naar DE PANNE Gebr. DUPONT Bureelgerief Praclitpapier in de lokalen der Gemeenteschool, Komstraat, te Poperinghe. Leening der Verwoeste Gewesten. Gemeentekrediet van Belgie Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in- doozen. allerhande Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Pope ringhe. Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld 6.50 Ir. buiten stad, met de post8.50 fr. Buitenland43.00 tr. Men abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels tcorden qeweigerd. 1 mm m m r m 0 0 0 Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPlffUNGHIL PoSTCHECICkEltEKJ N' *8459 op: Aankondigingen Op 4* en 2* bladzijde 0.40 fr. de regel. Op 3' en 4* 0.35 fr. met minimum van 4 fr. Rouwberichten 0.40 fr. de regel, met minimum 4 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te botaien. - Goudsmederij Juweelhandel Monters Lip Roskopff - Patent, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN fautfZilver, Iflckel PABRUREN in Goud, Diamant bij Yperstraat, 2 Poperinghe. Prof. Baudhuin kondigt in Le XXe Siècle een artikel af, waarin hij aantoont dat de oorlog ons niet rijker gemaakt heeft. Voor den oorlog was ons land een der rijkste van de wereld. Onze rijkdom werd maar overtroffen door dien der Kngel- schen eu Amerikanen. In de Vereenigde- Staten werd hel geldelijk vermogen op 40.000 fr. per inwoner geraamd de En- gelschman stond zoowat op dezelfde hoogte als de Yankeewij konden uitpak ken met ongeveer 7.000 fr. per hoofd. Zóó was de toestand in 1943. Maar in 1923 was die toestand danig gewijzigd. In Amerika was het vermogen per hoofd gestegen tot 16.000 fr. in Engeland tot 11.000 fr.wij, we zakten erbarmelijk tot 5000 fr. Merk op, er is hier spraak van gouden franken. Toen de oorlog ons verraste, bedroeg het vermogen der Belgen 50 miljard goud. Op dit oogenblik bedraagt het nog 150 miljard papier, wat, den dollar aan 20 fr. gerekend, neerkomt op 37 miljard goud Zoodat men zeggen mag dat het Belgische bezit met een vierde verminderd is. Ave- rechtsche vooruitgang dus. o— Die achteruitgang moet ons niet ver bazen. Vergeten wij niet dat België heel den duur van den oorlog,en ook wel een tijdje daarna op zijn vet moest teren, voor zoo veel de Duitschers ons nog wat vet lieten behouden. Toen zij ons land overweldtg- den, lagen hier ontzaglijke hoeveelheden allerlei grondstoffen, gefabrikeerde] goe deren, voedingswaren opgestapeld. Dit alles werd oorlogsbuit en toen de oorlog eindigde, was ons bezit met een waarde van zooveel miljard verminderd. Intusschen brachten wij vier jaar lang niets voort, of zoo goed als niets stil stand is ook achteruitgang. En toen de Duitschers hier baas waren kochten zij ten onzent alle waarden op welke in de neutrale landen ter Beurze te verhandelen waren. Ze gaven er mar ken voor in de plaats. Ook in die richting werd een flinke bres geschoten in onzen nationalen rijkdom. Bovendien wat ontzagelijke kapitalen had Belgie niet steken in Rusland, in Rumenie in meer andere landen die. ten gevolge van oorlog of omwenteling hun betaalkracht geheel of ten deele verloren? Zeker, sindsdien hebben wij hard ge werkt, ook gespaard wij hebben her steld, heropgebouwd, ons land hetvéor- oorlogsche uitzicht teruggeschonken niettemin bleven wij nog verre beneden het hoogtepunt dat ons vermogen in 1913 ^ikt had. Bit komt voor een ruim deel hierbij, dat de waarde onzer onroerende goederen niet gestegen is in verhouding tot het indexcijfer dat de waarde der koopwaren We«rgeeft. Be waarde der handelsartikels is de Vt -egere waarde met vier, vijf, zes. en n^-er, vermenigvuldigd. Eea eigendom, 20.000 fr. waard in '943, raoest nü 80.000.100.000.120.000 *r- geiden. Ze brengen bij veiling heel Wat minder op. In streken en plaatsen, ^®ar de woningsnood minder nijpt dan 3r; dichtbevolkte agglomeraties en midden- pynteo van nijverheid, is de vooroor! eg- waarde in menig geval ternauwer- verdobbeld. Zoodat ook uit d;en het nationaal vermogen een knak Dit alles dient geweten niet enkel door de bevriende naties die ons thans lastig vallen met hunne schuldrekeningenook de politiekers, die zich inbeelden dat bet mogelijk is die en andere schulden le del gen mits beslag te leggen op een gedeelte van 's volks privaat vermogen, maken zich illisies. Dit vermogen is niet in staat dergelijke verminking te ondergaan, zon der dat deze een noodlottigen weerslag hebben op onze ondernemingskracht. Instede dit vermogen te besnoeien, te verzwakken,laten wij er ons op toeleggen om het aanhoudend op te voeren tot groo- tere hoogte, zoodat bet zelfs het peil van 4943 overtreffe. Maar te dien einde is werken niet vol doende. We moeten ook sparen. We mo gen niet te werk gaan als ware 's werelds laatste dag in aantocht. En in deze moeten zij die een trede hoo- ger slaan op de maatschappelijke ladder dan de zoogenaamde werkende klas, hef goede voorbeeld geven. Dat is hun sociale plicht. Want de minderen zijn er op ver zot na te doen wat ze meer ontwikkelde, hooger staanden zien verrichten. Dinsdag morgend ten 40 ure, had de 38e trekking plaats der Leening 4 t. h. 4924 der Federatie van de Coöperatieven voor Oorlogsschade. Het lot van 250.000 fr. is gewonnen door de obligatie n. 43 der reeks 41024. Het lot van 400.000 fr. door de obliga tie n. 45 der reeks 44084. De obligaties reeks 44084 n. 9 reeks 456294 n. 7 en reeks 476389 n. 4 4 win nen ieder een lot van 50.000 fr. De andere nummers van de hoogerver- melde reeksen, alsook deze van de reeks 42.672 zijn uitkeerbaar met 250 frank. De bons aan een jaar 5,50% zuiver van het Gemeentekrediet van Belgie waarvan de waarborgen onbetwistbaar zijn. 4* Verzekeren de dragers tegen alle verlies. 2« Zijn terugbetaalbaar aan korten ter mijn leen jaar en zonder kosten in alle steden en gemeenten van Belgie. 3e Zijn aan drager (titels van fr. 500- 4000 5000 fr.) 4e Geven een voordeeligen interest vrij van alle lasten en onkosten. De bons 5% Gemeentekrediet van Belgie terugbetaalbaar aan pari en zon der kosten den 4e 4930 (5 jaar zijn te be komen aan 90 zoodus met eene premie van 40%. De netto opbrengst dezer titels is van meer dan 6.80%De interesten zijn betaalbaar in de Nationale Bank bij alle agenten en bij alle bankinstellingen van Belgie. B. Het geld der bewaargevers en der inteekenaars op de waarden van Gemeentekrediet van Belgie uitsluitelijk besteed tot dekking der ontleeningen van de provinciën en van de gemeenten. Het Gemeentekrediet van Belgie heeft geeoe andere schuldenaars dan de-openbare in stellingen wier betaal vermogen onbetwist baar is. Voor alle verdere inlichtingen en in schrijvingen wendt U tot Heer Forrest L. Hoofdagent van het Gemeentekrediet van Belgie Poperinghe Groote Markt 28, Yper, Groote Markt, 9, Moeskroen Toer koenjestraat. 409 en bij de locale Agenten. Eeo bijzonder korrespondent van een Parijzer blad in Duitschland heeft een onderzoek ingesteld naar de bewapening van het Heich. En hij brengt daaromtrent merkwaardige gegevens aan het licht. De zorgvuldig voorbereide nijverheids- mobilisatie, de ontwikkeling van de han- delsluehtvaart, die zoo gemakkelijk bij oorlogsdoeleinden kan worden aangepast, de scheikundige oorlog, gereedgemaakt in de stilte van het laboratorium, dat alles liet toch nog aaneen land, dat zoo zorg vuldig ten oorlog was voorbereid, een leemte, omdat het geen onmiddelijk ge vechtsmateriaal bezat, dat als een gordijn zou uitmaken, waar achter het zich zou kunnen uitrusten ten strijd. Het kent, omdat het dat in 1948 heeft ondervonden, den weerstand, die een keurbende, voorzien van mitrailleuzen, kan bieden. Die keurbende heeft het thans ingericht en in gereedheid gebracht, om, den dag, waarop het zal believen weige rend op onzen yeiligheidseisch te ant- WÖ8WN," ofSTzIn gewet tigftfen Eersteï- eisch voldoening te schenken, de jonge rekruten die het bij hoopen bezit, op te leiden tot de moderne oorlogstechniek. Die keurbende, waarvan het defensief op gekende posten het toelaten zal mil joenen mannen te bewapenen, die hun militaire opleiding hebben gekregen inde opleidingsvereenigingen, dat is de «Schu- po Deze 500.000 keursoldalen, reeds vol gens eerder strategische dan policie- noodzakelijkheden, over het land verdeeld vlak tegenover de drie punten van door braak, die een over den Rijn trekkend leger zou kunnen benuttigen, is dat niet de dekking waarachter heel de natie, omvat binnen hel zeer verbreede kader van de Rijksweer, te wapen zou loopen Begrijpt gij nu de rol van de vier mil joen leden der sportieve vereenigingen van het soort Stahlhelm, en de drie mil joen sportliefhebbers van de Rijksbaoier? Kan L* het dan verwonderen dat Duitsch land, met een leger van 400.000 man, en door onze Engelsche vrienden zorgvuldig beroofd van alle oorlogsvloot, voor zijn landverdediging dat verbazend hoog bud- jet gebruikt, dat, trots zijn behendige kamouflage, ons zoowat 790 miljoen goudmark te zien geeft Kan het U dan verwonderen dat Duitschland, dat vcor den oorlog voor militaire doeleinden enkel 466.000 wagons had uitgerust, er thans 200.000 beeft, zegge twee wagons voor ieder man van de Rijksweer Denk dan aan de Wan- dervogel die gij ziet, op de wegen, in de DuitscJie bosschen. in t marcheeren ziet oefenen, zich verharden ziet in het loopgraveoleven, zich ziet bekwamen in het schieten of werpen van handgranaten Dat is het Duitsche leger. En dat is de beele Duitsche jeugd. Daar zijn nog de vliegpleinen, die tal rijker dan ooit langsheen de grenzen w or den aangelegd. Daar zijn de drie duizend loodsen, waarvan de rijksregeering de vorming heeft gevraagd. Daar zijn de 300 km. maeadambaan, 30 meter breed en van dubbele tramlijnen voorzien die reeds werden ontworpen, of nog ter studie zijn, maar die binnen de tien jaar moeten worden uitgevoerd. In 4935 is het de volksstemming in het Saargebled. en misschien de opgave van den Rijn- Men lette op d^ze ontwerpen. Men vol- ge die wegen, gaande van hei Roerbekken naar Aken en naar Holland. Men bestu- deere den aanleg van die drie prachtba- nen, uit de Rijnstreek, door de Palts, naar de Franscbe grens. Men vrage zich af waarom zooveel tramlijnen worden aangelegd, in bijna geheel verlaten streken, waarom, in Rijn land, vijf honderd nieuwe autobuslijnen zijn opgericht, inet 5.000 tot 0.000 wagens Zeker hoopt Duitschland daardoor in zekere mate de opbrengst van het Dawes- plan te verminderen, en zoo ook de Da- wesannuïteiten, die het ons moet storten. Deze ekonomische overweging zal in Duitschland's oogen wellicht echter min der waarde hebben gehail dan het feit dat elke van die 5000 tot 0000 autobussen 80 tot 400 man kan vervoeren. Op Zondag 13 September Vertrek per Specialen Tram om 7 u. 30 op de Groote Markt. Vertrek uit de Panne s avonds rond 8 ure. Allo leden onzer Maatschappij en hunne Familieleden worden uitge- noodigd. Prijs heen en terug 5 franken. Het Bestuur. —s— ELECTRICITEITSDIENST Bericht. Alle begeerde inlichtingen omtrent dezen dienst, zullen gewillig verstrekt worden in de bureelen geves tigd Doornstraat (gasgeslichl) open van 8 tot 4 2 en 2 tot 5 uren. Heden Zondag 6 September PRACHTIG KUriSTCOriCERT fn de Engelsche luchtvaarlmiddcns is het plan uitgewerkt van eene rcchtslreek- sche luchtvaartverbinding tusschen het Iritsche Rijk en Indië. De kommissie, gelast met het onderzoek van de moge- ijkheid om de luchlvaartlijnen van het Rijk met 2,480 mijlen te verlengen (van Egypte naar Indie) heeft Vrijdag hare aak aangevat. Kolonel Birchall en luite nant-kolonel Minchin zijn te Croydon op gestegen en thans op weg naar Egypte om den luchtweg Kantora-Karaehi te be- studeeren. Voor het onderzoek worden tegenwoordig groote vliegtuigen met drie sterke motors gebruikt, die meer dan 100 mijlen per uur kunnen afleggen, zelfs wanneer zij zwaar geladen zijn mei poststukken. Men hoopt dat dooi het ge bruik van zulke vliegtuigen op de lijn Kantora-Karaehi men bijna een week zal kunnen winnen voor het vervoer van expressbrieven tusschen Groot Brittanje en Indië. Men hoopt deze lijn te volledigeo door twee andere luchtlijnen, de eene gaande van Indië naar Calcutta de andere den dienst verzekerend tusschen Calcutta en Rangoon. Voor deze twee luchtwegen zouden vliegtuigen in metaal en van bij zondere modellen worden gebruikt. Van Rangoon zou de post door aflossing langs de lucht worden vervoerd tot Siogapoor en tot Port Darwin, in Australië. Wan neer dit plan volledig zal verwezenlijkt zijn, zal het Britsche Rijk beschikken over een luchtnet van ongeveer 40 000 mijlen. Wanneer deze iijcen zullen in werking zijn, zal men anderzijds trachten de luchtlijnen over het vasteland zoodanig uit te breiden dat de poststukken ter be slemming van Australië en van Indië, over Europa per vliegtuig vervoerd wor den en dat die Europeesclie lijnen met dit vervoer gelast, de lijoen van bet Kei zerlijk luchtnet van uit Egypte vervoegen. Nog een ander plan, van minder be lang in vergelijking met het voorgaande ligt ter studie voor de inriebliDg van een luchtdienst tusschen de eilanden van het Kanaal en van Engeland. Deze dienst zou vertrekken van uil het vliegplein van Croydon en zou namelijk Jersey en Guer- nesey bedienen, en zou te Southampton eene basis hebben. PROGRAMMA In geval van slecht weder, zal dit Concert gegeven worden in de Feestzaal Ons Huis Yperstraat 4 4. Zie annonce O. BA TTHEU, bladz. Poperinghe. den 1 September 1925 Aan de leerlingen der Siadsteekenscbool M.., Ik heb hel genoegen U te verzoeken Zondag voormiddag, 6 September, te 41 uur stipt, op den koer van de Gemeente school te willen bijeenkomen. Wij zullen daar samen de schikkingen nemen in het vooruitzicht van ons reisje naar Cassel. Hertelijk gegroet. Dc Schepene voor Onderwijs, JuuEN VAM) OOR EN. NB. De leerlingen die bij vergetel heid geene uitnoodiging ontvingen, gelie ven dit bericht als uitnoodiging te aanzien Iet gebcortecijfer in Duitschland en in Frankrijk. De statistieken betreffende het geboor tecijfer in Duitschland, met uitzondering van het Saargebied, geven de hiernaver- melde cijfers voor de jaren 4923 en 4924 492.3 4924 Geboorten 4.244.364 4.268.542 Overlijdens 868.403 759.604 Overschot 432.961 508.878 Bij zulke cijfers is alle commentaar overbodig Klimmend is het geboortecijfer in Duitschland in Frankrijk is het immer dalend. Dit is de bedreiging die boven Frankrijk hangt, geweldiger dan alle wa pengeweld. In Duitschland volgens bovenstaande cijfers, is de verhouding der geboorten, 2.8 per huwelijk, dit is een vooruitgang van 50% op de cijfers van het vorige jaar. Wanneer men de cijfers beschouwd van de eerste maanden van 4915, mag men gerust zeggen, dat in de maand December van dit jaar de verhouding 3 kinderen per huwelijk wezen zal. Wat nog aan te stippen valt, is de ver mindering van het sterftecijfer in Duitsch land: In 4924 zijn er meer dan 400.000 dooden minder dan in 4923. Deze ver mindering slaat grootendeels op de kin dersterfte, die van 470.444 in 4923, ge zakt is op 137.282 in 4924. Elf jaar vroeger, in 1913 viel het sterf tecijfer van 45% op 10.8% De Duitsche geneesheeren beweren dat dit sterftecijfer, eer twee jaren zullen ver- loopen zijn, tot 7% minstens zal worden verlaagd. En Frankrijk I In 4924 waren er amp<r 70.000 geboorten en men voorziet voor dit jaar dat dit cijfer niet zal worden be reikt. Het geboortecijfer staat op 't ooger.- blik het laagste van ganscb Europa en het sterftecijfer is 17% tegen 10.8% in Duitschland. Wanneer men de inwoners neemt per vierkanten kilometer, komt men voor Frankrijk tot den volgenden uitslag 72 Franschen, 430 Duitschers. 430 Italianen 210 Nederlanders, 250 Engelschen, 250 Belgen. In een hoekje land, waar men een Franschman vindt, treft men twee Duit schers aan, vier Belgen, vier Engelschen I Voor Frankrijk is hier tengevolge eene allerdroevigste vaststelling te doen Er vertoeven thans bijna drie miljoen vreem delingen 700.000 Italianen, 550.000 Spanjaarden, 500.000 Belgen, 400.000 Russen, 200.000 Polen, 400.000 Portu- geezen, 70.000 Engelschen, 60.000 Ame rikanen, 60.000 Zwitsers, 25.000 Luxem burgers, 45.000 Grieken, 15.000 Duit schers, 15 000 Armenianen, i 00.000 Algerianen, Tunisiêrs en Marokkanen. In het Isere departement vindt men be nevens eene steeds verminderende bevol king van 525.000 Franschen, 270.000 vreemdelingen, wanneer men er voor den oorlog slechts 43.000 vreemdelingen aan trof. Nog enkele jaren en er zullen in dit departement zooveel vreemdelingen als Franschen verblijven. Deze week, beginnen wij op ons bijvoegsel een tweede boeiend Mengelwerk door den bekenden schrijver God. Seheltjens. (bij de Post mm Ieder medewerker iJc blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo- Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. P trijoo njijk b ed< u rrrert niet o en S «*r* (bij de Post) 4 ten honderd 1921. «- Stad POPERINGHE. om 8 ure avond* op de Groot* Markt gegeven door de Koninklijke Muziekmaatschappij - DE PHILHARMONIE Verbinding tusschen het Britsche Rijk en Indië 1. La Mnrcltc dc Paris, (Poppy 2. Fakkeltocht, (PaulCilaon 3. Ouverture d'Bgmont, (von Beethoven 4. Rondo-Valse, (Verdyen 5. Caprice Fantaslique sur (les Huguenots, (Meyerbeer 6. Serenade Amusante (Eilenberg 7. La Jolie Parfunicusc, Fantaisie sur l'Opéritts, (Lecoq MEEDEDEELING Een treffende tegenstelling

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1925 | | pagina 1