SPORTNIEUWS DE VOGELS VIJFDE J AAK Nummer Rtj BIJVOEGSEL ZONDAG *2 SEPTEMBER 1925 DUI YENKRONIEK Fruitreïnheid Drie Dubbele Belgische zege De orde der aankomst van dezen wed strijd was als volgt1. Julien Delbecque in 10 u. 50 m. 11 s. 2. Matton opl lengte J. Pé op 3 lengten 4. Gregoire in 11 20 s. 5. Engel in 11 u. 2 m. Ros sius 7. Gobillot8. Thewis 9. Krauss 10. Alan court11. Messin 12. Beffarat 13. Huot allen wiel aan wiel. Deze koers leverde den volgenden uit slag op 1. Blanc-Garin 2. Hector Mar tin 3. Ville 4. Yandecasteele. De baankoers Parijs St. Amand ging door over 227 km. en gaf den volgenden uitslag 1Perrain, in 7 u. 26 m. 2. De- clerek(B)3. Foucaux 4. Mondelaers 5. Wauters. Over 100 kilometers te Rambouillet be twist gaf deze koers den volgende uit slag1. Leducq in 3 u. 1 m. 56 s. 2. Brossy 3. Labordes. De Belg Henri Hoevenaers heeft in Noorwegen zijne eerste koers gewonnen met twee minuten voorsprong op al zijne mededingers. Dinsdag werden te Merxem de Groote Nijverheidsprijs en de Schaal Seis ver reden. De koers beslond in eenen omloop van 17 km. 500 m. 10 maal af te leggen. Het vertrek werd gegeven ten 10 ure 45 m. aan 89 deelnemers. Uitslag 1. Ronsse, ten 6 ure 18 m. 20 s. 2. Verscheuren, op 10 centimeters 3. Vermandei René,op 1 wiel 4. Verdyck öp lengte 5. Vandenberghe Alberie, op 1 wiel 6. Goos, op 20 centimeters 7. Descbepper, ten 6 u. 30 m. 35 s. 8. Brackenier, op 10 centimeters 9. Peeterman, op 1 wiel 10. Van Acker, op wiel 11. Vranckx 12. Sellier Woensdag werd op een afstand van 100 km. de Groote Prijs Martin, te Roese- laere verreden. Er waren 26 vertrekkers Uitslag 1. Van Slembrouek, in 3 uren 2. Wil- lemyns3. Parmentier; 4. Rebry;5- Knockaert6. Verbist7. Geldhof 8. Van Iseghem 9. De Keyser10. Van Bruaene 11. Taillieu 12. Seynteve 13. Degravelinck. Koers voor Juniors, 80 kilometers, 16 vertrekkers: 1Pyncket, Beylbem 2. Van Gavere; 3. Seynaeve 4. Sintobin 5. Van Tieghem 6. Desmet7. Schoore 8. Maertens. 38 vertrekkers. Uitslag 1. Vancayseele, Poperinghe 2 Clovis 3. Lemeire 28 vertrekkers. Uitslag 1. Teirlinck 2 Desmet, Gits 3. Vancayseele, Poperinghe V Yiaene, Zonnebekd Achtervolgingsmatch met gangmakers Verdyck haalt Van Hevel in na 4 minuten 15 sec. Achtervolgingsmalch Aerts - Gharlier gaan Fréderix-Verscheuren voorbij na 6 m. 33 s. 70 km. ploegkoers 1. Aerts-Frederix, 12 punten 2. Gharlier-Verdyck, 14 pun ten 3 Seret-Rossius, 23 punten 4. Van Hevel-Muller, 25 punten 5. Verscheuren- Vermandel, 30 puuten^ 20 km. per ploeg van drie renners: 1. Van Hevel, Verdyck en Vermandei, 4 pun ten 2. op één ronde Fréderix en Ros- sius, 3 punten 3. Aerts, Gharlier en Muller, 5 punten. Einduitslag van den 6 uurkoers per ploegen 1Vermeerbergen - Tbysman, 50 punten 2. A. Haesendonckx-Verschel- den, 43 punten 3. J. Haesendonckx-Pul- zeys, 42 punten 4. Persyn-Orolé, 30 punten; 5. Mortelraans-Huyghen 17 pun ten 6. op één ronde Alb. Maes-Voet, 12 punten. Uitslag der koersen in den velodroom Achtervolgingsmatch De Ilaliaansche ploeg, Linari, Binda, Bottecchia, vervoegt na 3.800 meters, de Belgische ploeg, Debaelsen de Gebroeders Stamlaert. Koers achter motos in 2 manchen van 15 en 20 km. 1. Oliveri, 2 p. 2. Bigha 4 p. 3. Bolzoni, p. 4. Vay, 8 p. Koers voor den armband, 20 km. 1. Linari, 15 p. in 30 m. 50 s. 2. Üiuda, 14 p. 3. Bottecchia, 13 p. 4. Dinale, 8 p.5. Aymo. Mons-Crotteux Italiaansche koers de ploeg Sellier, Masson, Verraandel, Bolly, Brustin, wint met'2 meters op den ploeg Zauns, Mottial Noël, Baudaux, Haidon. 300 toeren per ploegen, opgehouden aan den 223* toer uit oorzaak van den regen: 1. Mottiat-Haidon, 2 punten; 2. Masson-Noël, 4 punten 3. Seltier-Bustin en Vermandel-Zauns, 7 p., 5. Baily-Bou- doux, 10 p. BOKSEN Molina klopte te Marseille Bouquet met de punten en behield aldus zijnen titel van Fransch raiddengewichten-kampioen. AUTOMOBILISME Op de Monthlérylaan bij Parijs heeft de Fransche automobilist Ortmans met een 20 paards Panhard-Levassor vijf wereld rekords verbeterd n.I. 50 K M. in 16 min. 19.77 sek. (oud re- kord 16 min. 22.67 sec.) 50 mijl in 26 m 4.13 sek., (oud rekord 26 m. 10.69 sek.) 100 K M. in 52 min. 19 89 eek., (oud re tort 52 min. 30.66 sek., 100 mijl in 31 min. 59.29 sec. (oud rekord 55 min H .26 sek.) 1 uur: 185.773 K. M. (oud rekord 173.564 K. M.) De oude rekords stonden op naam van J. P. Thomas met Loylaod sedert 17 No vember 1924. FOOTBALL. 1 cP- I o A-;v,xU De matchen beginnen op 6n September voor 1* Afdeeliog. Promotie en 2e Afd. 3* en 4* Afdeeling beginnen den eerste Zondag van Octoberde Scholieren den eersten Zoodag van November. In Yper zullen al de uitslagen van West laaoderen. de uitslagen van 1* Afdeel mg en van promotie om 6 ure bekend zijn i*» het H del des Brasseurs Statieptaats. te Yper. Deze, die buiten Yper wonen, kunnen de uitslagen verkrijgen mits voorafgaande overeenkomst met den Heer Evar. Baete, Hülel des Brasseurs te Yper. Er zal geen gevolg gegeven worden aan aanvragen van personen die de uit slagen niet vooraf aanvroegen, daarom verwittigen wij de vrienden dat zij hunne voorzorgen moeten nemen indien zij wil len ingelicht worden- Het is ver gedaan met duivenspelen. Op enkele uitzonderingen na, hoeven de meeste duiven dan ook thuis te blijven. Het ruiven is in vollen gang wie gezonde duiven heeft vindt dan ook zijn hok iede- ren morgen vol pluimen, groote en kleine Zulk iets geeft genot en vooral gerust heid voor toekomende jaar. Want aan een duivenliefhebber is het eigen vooruit ziend te moeten zijn. Het is inderdaad niet voldoende 's Zo mers naar zijn duiven om te zien om prijzen te winnen. Neen, het is van nu voort tot het komend seizoen dat er over de toekomst eener duivenkolonie beslist wordt. Het goed spelen hangt toch meest af van bet min of meer goed doorkrijgen van het rusttijdperk. Het voornaamste daarvan is wel het ruiven. Van een duif welke niet goed ruift, is niet veel te verwachten voor de komende prijsvluchten. Niet omdat de ingroeiende pennen minder goed gevormd zijn. Daaraan sqheelt hel hem niet. Wat zou het een duif kunnen hinderen dat er wat misvormd is aan een pen f Zooveel duiven toch vliegen goed inet stukken pennen tengevolge van een slag. Het hee lom aal voorzien zijn van gavo pennen is geen vereischte voor een goede duif om vroege prijzen te winnen. Maar het slecht inruiveu is een gevolg van het niet iu orde zijn eener duifziekte zwakte, uilpulting of wat dergelijks. De slechte pennen zijn geen gevaar - doch wel den slechten toestand der duif waardoor ze slecht ruift. Wie daaraan uiet verhelpt, zal niet erg veel goeds le verwachten hebben voor toekomend jaar Ieder beeft van nu af al den tijd om er 2ijn duiven bovenop tt; houden of er bo ven op te brengen. Daarvoor bestaat geen beter heelmiddel dan het streng houden van wat eenvoudige gezondheidsbegrip pen ons voorschrijven veel lucht, licht en beweging met gezond drinken en vooral de juiste maat voeder. Weinig dui ven zal men aantreffen welke geen prijs kunnen winnen door te weinig eten te krijgen heel veel duiven echler winnen geen prijs doordien ze veel te veel voeder te verorberen krijgen. Wie last heeft om zijn duiven gezond te houden, voedere maar eens het oogst noodzakelijke gedurende een paar maan den zijn duiven zullen wel heel en gansch in den haak geraakt zijn. En een liefhebber ziet rap genoeg wanneer de duiven genoeg hebben best merkt men dan als men handsvol na handsvol voe dert; als de eerste gedaan hebben, moe ten de andere maar toekomen met wat nog overblijft. Daarbij komt het er niet op aan wat soort van granen men toedient. De onder vinding bewijst dat duiven goed blijven zoowel met uitsluitend boonen of enkel maïs. In zulk iets is de ondervinding de beste leerschool, waar niet een theorie tegen bestand is. Ieder boude aan die granen waar zijn duiven zich bet best mee bevinden. Wat voeder men ook geve is bet de tijd om wat tarwe bij het rantsoen te doen alsmede te zorgen voor een greep lijnzaad. Wie zijn duiven op maat houdt en voor het gezond verblijf zorgt, kan dan gerust alle medicijuen missen en den tijd zijn uitwerksel laten hebben. Waar echter iazonder dient op gelette worden is het verblijf der duiven weinig toch zijn er bestand tegen vochtigheid. Waar het hok gedurig vochtig blijft, daar kunnen de duiven niet gezond blijven. Kilte is voor duiven hoogst schadelijk open volières naar den Weslkant of een bok onder pannen welke geen verluchting toelaten tasten rap de sterke duiven aan men heeft goed zijn geld uit te geven aan pillen of elixirs de duiven worden er niet beter om. zoolang de oorzaak der ziekte niet weggenomen is. Door de een of andere oorzaak geraken sommige duiven niet uitgeroven ze hou- den een of meer pennen zoowel in den [staart als in de zwing De meeste van die duiven zullen toekomend jaar niet erg veel verrichten. Dat niet uitruiven wordt gewoonlijk niet gadeslagen en het jaar daarop kan men maar niet begrijpen waarom een duif niet zoo haar best doet als vorige jaren. Daarom is bet best de buiteuste slagpen te teekenen alsmede de twee buitenste staaitpennen, van weerszijde. Hoewel ik nu en dan wel eens een duif aantrof wel ke goed vloog, niettegenstaande ze niet uitgeroven was, zal ieder liefhebber toch best doen met zulke duiven voorzichtig te zijn en er bijzonder op te letten, wil men geen ontgoocheling oploopen. De niet uitgeroven pennen uittrekken baat echter meestendeels uietmen neemt de oorzaak van het slecht ruiven er niet door weg. Wat men echter ook bewere over duiveD altijd zal men uitzonderingen aantref fen. Zuo heb ik altijd kunnen vastellen dat pennen uittreken in de zwing, eer na deelig is dan voordeelig. Een mijnei kennissen had in het begin van het jaar een duif met de drij buiten ste slagpennen afgebroken door den slag Met zulke duif niet kunnende spelen, trok hij twee stoppels uit, den buitensten liet hij staan. In de plaats van twee getrok ken stukken kwamen twee zare pennen. Die duif heeft dan heel bet seizoen goed gevlogen niettegenstaande de buitenste pen bijna hcelemaal afgebroken was. Het trekken van die slagpenuen had dus geen hinder voor de duif teweeggebracht.Maar het betreft hier een gezonde duif welke verleden jaar flink had geroven. Uit De Duif Daar is 't dompelen in water volstrekt noodig. Beter resultaat wordt echter be komen door een zorgvuldig afwasschen van alle rauw fruit dat met pel of schil wordt benuttigd. WETENSWAARDIGHEDEN. Onder dezehoofding vinden we in De Boer een artikeltje dat nuttig kan zijn te worden aangehaald Bij velen is het de gewoonte sommig fruit te eten zooals het van de boomen komt, als bezien, kersen, frambozen prui men en druiven, zonder eenige voorberei ding, met schil en de daarop klevende stoffen. Geen de minste reiniging onder- aat het meestal onder voorwendsel dat het door wasschen of afvrijven zijn na tuurlijke smaak zou verliezen. En noch tans is het eten van ongereinigd fruit zeer nadeelig voor de gezondheid en kan zeer dikwijls erge ongesteltenissen doen ont staan. Alle fruit kan bevuild wordeD, 't zij het zich nog op den boom bevindt, door het stof der hoven, velden en wegen, 't zij na den pluk, door zijn aanraking met verschillende voorwerpen, door zijn be handeling van allerlei aard waaraan het onderworpen wordt. Met wat zorg en oplettendheid zou inen er evenwel toe komen de gevolgen van alle ontreiniging te vermijden of op zijn minimum te brengen, in veel geval len de meest gevaarlijke besmetting te voorkomen, welke soms de eene of ande re besmettelijke ziekte bij den verbruiker zou kunnen doen ontstaan. Overal zoo daarom de gewoonte moeten bestaan het rauw te verbruiken fruit met de meeste zorg af te w asschen of op zijn minst in *t water te dompelen om het ten minste van de meeste bezoedeling te ont doen. inzonderheid van allerlei schadelij ke microben welke er zoo dikwijls op rusten. Ja schadelijke microben. Dit werd vastgesteld door proefnemingen welke des tijds gedaan werden door den gezond heidsdienst der sfad Londen. Een half pond fruit werd genomen aan de uitstal ling van een fruitverkooper in open lucht en gewassehen in een liter w ater. Na vol komen wassching w erd het w ater ontleed en men bevond dat het 140 miilioea scha delijke kiemen van allerlei aart bevatte. Scheikundigen hebben vastgesteld dat alleen het dompelen in t water,zelfs kort stondig. meestal volstaat om eene menig te microben van de vruchten te verwijde ren. Dit geldt, natunrlijk maar de vruch ten welke ongeschild gegeten worden. (Vervolg) Wat het tastgevoel aangaat, daar het in de huid te zoeken is, dit moet bij de vogels uiterst weinig ontwikkeld zijn, ingezien het dik gevederte waarmee'zij bekleed zijn. De pluimen ontbreken, wel is waar, op de pooten, maar daar vindt ge de huid bedekt met dikke schubben. Sommige dieren hebben een zeer fijn ge voel in hunne lippen, maar de vogels hebben geene: hunne kinnebakken, zonder landen, ziju met eene hoornen schee om sloten, die den bek uitmaakt, een der eigenaardige kenmerken van den vogel. Van reuk schijnen de vogels al niet veel beter bedeeld te zijn dan van de andere zioneu, tot hiertoe vernoemd; maar hier komen wij straks op terug. Wij komen op het zicht. Daarin over treffen de vogels stellig alle andere dieren hunne oogen zijn bijzonder goed gemaakt, en men vindt er stukken in die inen te vergeefs in de oogeu der zoogdieren zou zoeken. Ook leveren de vogels bewijzen genoeg op van hun scherp gezicht. Men ziet soms de roofvogels zoo hoog in de lucht zweven dat zij met hunne uitgestrek te vleugels voor onze oogen maar als een zwart puntje op den blauwen hemel voor komen. Van daar loeren zij de streek af, en storten zonder de minste aarzeling op eene prooi neder, zoo gering van gestalte, dat wij ze op tien, twintig stappen afstand niet zouden ontwaren. Ik had eens een roodbaardeken gekort- vlerk t en in eenen hof laten loopen, w aar ik het nu en dan op raeelmalen vergastte. Die maaien mocht ik werpen waar ik wil de, nu hier, dan daar, tusschen het struik- gewas, nooit zag ik ze aan zijne fijne oogskens ontsnappen, daar ik zou prijs opgegeven hebben om ze nog weer te vin den. Als de Kondor, de grootste der gieren (x^aulours) van Amerika, verre boven den Chimborazo, meer dan een uur boven het waterpas der zee, hangt te zweven, ziet men hem somtijds vandaar pijlrecht naar een dood aas vliegen, waarop hij kermis gaat houden. Hoe heeft het de Kondor gewaar geworden t Heeft hij het van zoo verre gezien, of zijn het de ver pestende uitwasemingen die hij geroken heeft? Om de vraag op te lossen heeft men in 't open veld eene halfrotte koe ge leid en met bladerige boomtakken over dekt, wat het verspreiden van den stank niet belette... De Kondors zijn er niet naartoe gekomen, en bijgevolg is de reuk niet die ze leidt. Dan heeft men de tegen- proef genomen en een opgevulde versche huid blootgeleid waar de Kondors ze kon den zien. Zij lag er niet lang of de roovers kwamen af, doch waren in hunne ver wachting bedrogen.... Daarmee genoeg over de zintuigen der vogelen, waaronder het zicht, gelijk wij daar ondervinden, den allereersten rang bekleedt, en zéé moet het zijn ook, ingezien hunne levens wijze wat zou het hun baten hoog in de luchtte kunnen opvliegen, waren zij daar door den grooten afstand als met blind heid geslagen? Even gelijk het gebit der zoogdieren verschilt volgens dat zij vleesch of gras eten, zoo ook verschilt het maaksel van den bek bij de vogels volgens dat zij op prooi leven, of op graan, insecten enz. Bij de roofvogels is de bek krachtig krom scherpen snijdend, en ook hebben zij veel macht in hunne pooten. met scherp® klau wen bezet, zij hun prooi bij het vastklam pen diep in t lijf drukken. De gr&aneters hebben in den regel eenen kegelvormigen bek, nogal dik. met eene spitsige punt, gelijk wij zien bij de mnsch. (Wordt voorgezet) WIELRIJDEN I Parijs-Longwy (320 km.) Parijs-Chauny (250 km.) Parij*-St. Amand Fransch Liefhebberskampioenschap In Noorwegen Te Merxem Groote Prijs der Nijverheid Te Roeselare Groote Prijs Hector Martin Te Marcke Koers te Belle Koers te Lendelede 75 kilometers VELODROMS Velodroom van Vissegat te Sint-Truiden Velodroom van HerenthaU Turijn DEMEYER, de jonge Gentsche weiter, heeft eene uitdaging gericht aan Genon, winnaar der competitie der 10 stones DU BUS en Desmet boksen heden avond in den Haag tegen Scheffer en Van Vliet. TE DOORN1JK wordt voor 20 September aangekondigdDemeyer Blom- maert Poppe Borah, Suys Swevers Engels Van Paemel. TE BEVERLOO zal Woensdag aanslaande een boksmeeting doorgaan gedurende dewelke Hebrans, de Delarge's Verret en Beelhen in exhibitie zullen uit komen en Cuypers den Antwerpenaar Dedenen zal bekampen. TE BILBAO voorziet mei: voor de zelfde meeting welke Poalino zal zien ook Vinez Fritsch en Molina-Ricardo Alis. RICARDO ALIS welke een i euv, e ontmoeting wenscht met Piet Hobin, won te Barcelona met de punten op den El- sasser Sladenhaufen. KID KAPLAN, werel i kampioen der pluimgewichten, sloeg te Waierbury match nul met Babe Herman en behield aldus zijne titel. HUMBEECK vertrekt naar Spanje waar hij twee belangrijke kampen te le veren heeftop 3 September te Portomet met Santa, en op 16 September le Lisabon net deaiêlfden tegenstrever MOLINA BEHOUDT ZIJNEN TITEL TED LEWIS, is uit Amerika in Engeland terug op 10 dezer schikt hij herop te treden tegen een nog aan te duiden tegenstrever welke de Antwerpe naar Verret zou kunuen zijn. SID TERR1S won te New-York met de punten op Jack Bernstein, oi*e 12 rounds. FRANK BRISCOT werd tg Lon den nipt met de punten geklopt over 45 rounds, door den geduchten neger Len Johnson. CLEMENT, de zoogezegde Euro- peesche kampioen der halfzvvaargewich- ten, liep te Leipzig een geduchte klopping op vanwege den Duitscher oud-amateur Hayinann, terwijl Domgorgen den Hol lander Dieryek tot opgave dwong in rond 5 en 't Veldt afgeteekend winnaar bleef op Stamm. LEROY heeft geteekend om op 16 September uit te komen te Kopenhagen tegen Andersen. TE MARSEILLE kondigt eene nieuwe inrichting voor 12 September, Kid Franeis-Ascencio en Alf. Ross-Pega- zona aan. PORCHER, welke zijn eerste op treden als middengewiebt deed te Parijs, sloeg match-nul met Lafont, terwijl Cou- leaud won op Witzall door uitsluiting. TE KEULEN dwong de Kanadee- sche neger den Rijnlander Schmeling, welke wij le Brussel tegen Bandol zagen tot opgave in round 2, terwijl Bitz en Dubbers, welke ook reeds allebei le Brussel optraden, match nul sloegen. VAN VLIET de Nederlandsche liehlgewichtkampioen bokst te Luik ineen 10x3 match tegen den Belg Plees, op 26 September. Vijf wereldrekords verbeterd Seizoen 1925-26

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1925 | | pagina 3