VIJFDE JAAIt V 43 ZONDAG 25 OCTOBER 1925. SAMEHWEftmAMHm Hei rqoöb SuDep-PaNBmeni 15 centiemen liet nummer Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. Rond de Wereld. Bureelgerief Gebr. DUPONT DE De Provinciale Verkiezingen. Horlogerij 1 W; G.Dupont&ZüQu - FISKALE AMNESTIE. Prachtpapier Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. allerhande Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 tbij de Post) Pope ri n g he. Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld 6.50 ir. buiten stad, met de posth.50 fr. Buitenland13.00 tr. Men abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De nciamlooze ingezonden artikels worden gewei gerd m De werkzaamheden van 't Parlement hernemen den tweeden Dinsdag van No vember. De eerste zitting wordt van rechtswege voorgezeten door den Ouderdomsdeken der Kamer, thans de heer Strauss, uit Antwerpen. Deze echter is op 't oogenblik op reis in Japan. Het is de heer Colaert, burgemeester van Yper, katholiek Kamer lid, die het voorzitterschap tijdens de eerste zitting zal waarnemen. Vragen om interpelleeren kwamen niet talrijk toe. Er is er echter eene aange kondigd van den h. Missiaen (socialist uit Yper) over de afschaffing van de ca- valerieschool aldaar, en eene tweede, door het zelfde Kamerlid, over de niet uitbetaling van de vergoedingen voor oorlogsschade. Deze laatste zal zeker wel heel de streek aanbelangen. Naar wordt gemeld zou een wetsont werp worden ingediend.dat van de bouw meesters een diploma en een proeftijd van drie jaar zou eischen. Een Minister vervangen t 't Gerucht doet de ronde, dat de h. Tschoffen, Minister van Rechtswezen, om gezondheidsreden ontslag zou nemen en vervangen worden door den heer Senator Cyr. Van Overbergh. De Achturendag Ministers Vandervelde en Wauters heb ben het wetsontwerp ingediend, houden de goedkeuring der overeenkomst van Washington in zake den achturendag en de acht-en-veertig urenweek in de nijver heids-ondernemingen. Men weet dat het Belgisch Parlement reeds bekrachtigde den aannemingsleef tijd van de kinderen in de nijverheid, alsook het nachtwerk van vrouwen en van kinderen. De Regeering is van oordeel dat het oogenblik is gekomen om bepaald de groote princiepen te bekrachlen aan de maatschappelijke wetgeving te Washing ton ontworpen. De overeenkomst betref fende den achturendag werd reeds be krachtigd in Bulgarie, Griekenland, Indie, Roemenie en ook in Tsjecho-Slovakije. Het Toltarief. Ministers Janssen en Vandervelde dien den een wetsontwerp in, verandering brengende aan het toltarief. Die wijziging is een gevolg van het Spaansch-Belgisch modus-vivendi en voorziet verlaging van het toltarief voor sommige Spaansche in- voerproduktenBananen, waarvoor per honderderd kilos 15 fr. invoerrecht be taald werd, zouden voortaan ingevoerd worden met eene taks van 12 fr. Het in voerrecht voor appelcienen wordt van 27 fr. op 5 fr. per 100 kilos verlaagd van kern vruchten (abrikozen, pruimen, perzi ken) enz bij minimum van 25 kilos ver pakt, wordt de taks van 60 op 30 fr. per 100k. gebracht. Die voor bereid en ge sneden kurk van 90 op 45 fr. per 100 kilos Aankcopen door het leger. Generaal Kestens heeft een wetsont werp ingediend aangaande de aankoopen door het Ministerie van Landsverdediging met bet oog op de mobilisatie van het le ger. Arbeidsongevallen. Ministers Vandervelde en Wauters heb ben een wetsontwerp ingediend tot goed- ke'iring der overeenkomst betreffende het herstel der schade voortvloeiende uit ar beidsongevallen, onderteekend te Buenos- 4ires op 24 Dec. 1925. door Belgie en de Argentijnsche Republiek. Het doel van die overeenkomst is we- derkeerigheid van behandeling te bekomen voor de Belgische arbeiders in den Ar gentijn en voor de Argentijnen hier in 't land. Lijken verbrand in g Het socialistisch Kamerlid Ernest heeft opnieuw het voorstel Buisset over de lij kenverbranding ingediend, dat vervallen was ten gevolge der Kamerontbinding. De Eed bij Gei echtszaken. Het voorstel tot afschaffing van het godsdienstig formulier van den eed bij gerechtszaken, vroeger reeds ingediend en eveneens door de Kamerontbinding ver vallen. is door de socialistische groep op nieuw aangevat. Fonds der Gemeenten. Minister Janssens heeft het verslag in gediend, over het Fonds der Gemeenten over de jaren 1922—1923. Onvrij willige Werk loosheid Karmerlid Troclet (socialist) heeft een wetsvoorstel ingediend tot de regeling van de verzekering tegen onvrijwillige werkloosheid, door desamenwerking van de openbare machten, de werkgevers en de arbeiders. 1° Voor de arbeiders van beider ge slacht, van 16 tot 25 jaar oud, in dienst van handels-en nijverheidsonderncmingcn met uitzondering van degenen wier jaar wedde of brutoloon, vergoedingen van verschillenden aard niet medegerekend, jaarlijksch 12,000 fr. overschrijdt 2° Voor de niet vast benoemde arbei ders van Staat, provincies en gemeenten binnen de grenzen van bezoldiging in de vorige paragraaf bepaald. De verzekering is niet verplichtend 1° voor de landbouwwerklieden 2« voor de vast benoemde arbeiders van Staat, provincies en gemeenten 3e voor de huisarbeiders en andere ca tegorieën, die door de koninklijke be sluiten, genomen ter uitvoering van deze wet, worden aangewezen. De verzekeringsdragers zijn ade plaatselijke kassen b/de gemeentelijke, de lusschen-gemeentelijke of de geweste lijke werkloozenfondsen c/ het Nationaal Wederverzekeringsfonds. De plaatselijke kassen verzekerden de arbeiders legen onvrijwillige werkloos heid bij wijze van geldelijken onderstand aan de werkloozen. Deze onderstand kan aan de personen of aan de gezinnen ver leend worden. De bijdragen van de verzekerden be reiken, naar gelang van de reeksen bij dew elke zij ingedeeld zija.een wekelijkse!» bedrag van 8 tot 14 centiemen voor elkeD frank dagelijksche vergoeding. De toelagen van den Staat worden ver leend op grond van de bijdragen door elke kas ontvangen, en ten beloope van 50 t. b. van deze bijdragen. De bijdrage waarvoor toelage kan ver leend worden, mag echter niet hooger zijn dan een maximum overeenstemmend met een dagelijkscbe vergoeding van 5 frank voor den verzekerde, van 1.50 fr. voor de vrouw en van 1 frank voorde kinderen beneden 14 jaar De vergoeding voor werkloosheid var het gezinshoofd mag niet de helft van het normaal loon overschrijden. Wordt zij verleend te zamen met de niet verplichte aanvullende vergoeding voor de vrouw en de kinderen, dan mag zij niet twee derden van bet normaal loon overschrij den. De in staat van onvrijwillige werkloos heid verkeerende verzekerden moeten om recht te hebben op de vergoedingen, se dert één jaar bij een plaatselijke kas aan gesloten zij»» en twee en vijftig wekelijk- scbe bijdragen hebben gestort. In geval van aanhoudende werkloosheid worden de eerste twee dagen of de eerste zestien uren niet vergoed. t If U m F k liTGivüts-EiGR.vAJüts Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPJERTNGHE. PoSTCHECKKKKINlBG Nr 41459 E - A r regel. Aankondigingen Op 1* en 2* bladzijde 0-40ir.de Op 3* en 4* 0.35 fr. met minimum van 1 fr. Rouvvberichten 0.40 fr. de regel, met minimum 4 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen ziji^\^>o|ai a XJCOR. te Ingeval van afwisselende werkloosheid zou volgen van de socialistische regee- gedeeltelijke werkloosheid, werkloosheidring in Duitschland, de eerste jaren na van eenige uren, ingekorten arbeidsdag wordt de vergoeding slechts berekend van de negende uur werkloosheid af in elke week of van de zeventiende uur af in elk veertiendaagsch tijdperk. De belanghebbende, die vier dagen of twee en dertig uren per week van zes werkdagen per week heeft gearbeid, ont vangt echter geen vergoeding. De plaatselijke kassen zijn verplicht aan de verzekerden, die onvrijwillig werkloos zijn, vergoeding uit te keeren a) gedurende vijftig dagen per jaar in de bedrijven die niet aan seizoenwerk- loosheid onderhevig zijn b) gedurende dertig dagen pei jaar in de bedrijven die welaan seizoen werkloos heid onderhevig zijn. De Algemeene Baad der Belgische Werkliedenpartij heeft zijn debat over den algemeenen toestand van het land voortgezet. Deze Algemeene Raad vergadert als parlement boven het Parlement. Hij roept de. ministers des Konings ter verautwoor- diog en stemt wetten, die de Kamers dan slechts te bekrachtigen hebben. Allereerst dient gezegd, dat op de ver gadering van Dinsdag, de overheerschen- de toon alweer die was van... schrik voor den keizer. Minister Wauters kon er niet langer meer over zwijgen, al deed hij alsof hij erom lachte Velen onder ons, zoo riep hij uit, zijn bang voor de provinciale ver kiezingen. Komaan Het land verstaat zeer goed, hoe zwaar de last was, die ons door he, kabinet-Theunis werd nage^ laten Misschien wel Maar het land consta teert ook de socialisten, wel verre van dezen last te verlichten hem nog iederen dag verzwaren, en het kan vinden, dat het niet de moeite waard was, oin daar voor van gouvernement te veranderen. De socialisten, die wat verder naden ken, dan hun neus lang is, weten zeer goed, waarom zij bang zijn Ze geven er zich namelijk rekenschap van, dat onder de kiezers, die ze in den laatsten tijd heb ben bijgewonnen, er ten tienduizenden moeten zijn, die principieel niet tot hun partij bebooren, maar die, misnoegd en ontmoedigd over het trage herstel van het land, het dezen keer eens met de socialis ten hebben willen probeeren en ze kun nen zich levendig voorstellen, dat deze kiezers zeggen Wanneer ik maar op politieke tegenstrevers heb gestemd, om van de klaver naar de biezen te loopen, dan kan ik mij den volgenden keer wel de weelde permitteeren, om weer te stemmen volgens mijn innerlijke overtuiging. En zoo zal took gebeuren. Een groot deel van 't debat was gewijd aan de verklaringen die de minister van financiën zooeven afgelegd bad, betreffen de de stabilisatie van den frank. En bij deze discussie kwam nog een zeer sterk verzet aan het licht tegen de moeite die de regeering op t oogenblik doet om den koers van onze munt te doen stijgen. Ge zel de Brouckére de millionnair, die zijn fortuin in onroerende goederen en waarschijnlijk in een massa private nij- verbeidsoDdernemingen belegd heeft, drukte w eer eens als zijn meening uit, dat een verhooging van den frank een ramp voor bet land zou zijn Voor bet land dat wil hier zeggen voor al de financiers en industrieelen, die op de daling van den frank gespeculeerd hebben. Minister Janssen-zelf heeft dat nog bevestigd. Wat gezel de Brouckére klaarblijkend wil,is dat ons gouvernement het voorbeeld den oorlog dat wil zeggen De bankbil jetlenpers dag en nacht doen draaien, om den frank, eveuals den Reichsmark, te doen dalen tot beneden het milliardste deel van zijn waarde, en aldus den Staat te ontlasten van al zijn sohuld tegenover ztjn bevolking, met liet gevolg dat de be zitters van staat-en stadfondsen meest allen kleine spaarzame lieden gerui neerd zouden zijn, terwijl óók zooals in Duilscbland de groot-kapitalisten zich meteen van al hun schuld aan hun kleine aandeelhouders bevrijden aan de ontwaardiog van de nationale munt dooi de socialisten, miiliarden verdiend zouden hebben De komiekeling op deze vergadering van hel roode super-parlement was ge zei Barnich. Gelijk het gewoonlijk met verschgescbilderde revolutionnairen gaal stelde deze, gisteren nog liberale, poesje nel zich als den gangmaker in radicalisme aan. De maatregelen die de regeering treffen wil om den frank te slabiliseeren, staan dezen nieuwbakken Danton óók al niet aan. Hij keurt het vóór&l af, dat men daarvoor zijn toevlucht wil nemen tot een leening in het buitenland. Waarom die leeniug niet binnen het land uitge schreven, vroeg hij, en de kapitalisten uiet wettelijk gedwongen eraan deel te nemen f Waarom hen niet verplicht al hun waardepapieren aan te geven en waarom deze desnoods niet in beslag genomen Waarna de regeeriDg van dezeu koken den neophiet te hooren krécg, dat haar Iransporlpolilitk stnpied is En méér nog van die dingen. Om 't inééns te zeggen Er is maar op een voorwaarde redding mogelijk dal men van gezel Barnisch al gauw, een mi nister maakt. Hij zal naar den ministers zetel vliegen, zooals hij, onder hoogdruk, naar z o beste kamer vliegt. Het liet zich goed merken aan gezel Wauters, dat de criliken van dezen zoo gepresseerden Streber hem slechts zeer matig bevielen. Vooral de beschuldi ging van Barnich, dat de politiek van spoor- cn andere verkeerswegen slu pied was, bleek hij leelijk op z'n ekster oog getrapt. Wauters sprak bijna als een staatsman en zijn argumenten waren dan natuurlijk ook zoovele emmers koud water over de vergadering. Een allerplezierigst slaallje gaf bij bij voorbeeld van de bezw aren, die de regee ring ontmoet bij de pogingen om de acht- urenwet te doen toepassen. Het betrof hier de suikernijverheid.Gij kent, zegde Wauters, de maatregelen, die ik genomen heb om in deze nijverheid den achturendag te doen eerbiedigen Welnu de arbeiders vangen er hun hielen aan, en laten zich veroordeelen, onder voor wendsel, dat ze de beeten niet kunnen la ten verrotten Dat wil zeggen dat, om de achturenwet te eerbiedigen de arbeiders de beeten wél zouden moeten laten verrotten Teeieoldit ééoe voorbeeld bet socialis me niet ten voeten uit Tot besluit van zijn assisen stemde de Algemeene Raad der Belgische Werklie den part ij een serie wetten, die het Parle ment direct zal goed te keuren hebben. Onder deze wetten is er geen enkele.w aar door de economische toestand van het land kan verbeterd worden. Integendeel Maar het is wel aardig, dat er geen gew ag gemaakt wordt van den algem enen eisch der socialisten betreffende het leger den zesmaandendienst, namelijk. .Men spreekt alleea maar van een ernstige term' t- dering van de militaire lasten en van den diensttijd Wat bedoidt deze wazigheid De provinciale verkiezingen, die op 8 November aanstaande plaats hebben, zul len de tegenwoordige provincieraden ver vangen. Deze bestaan thans uit vertegen woordigers van de drie partijen en een paar onafhankelijke groepen Lib. Rath. Sue. Ooafh Antwerpen Brabant West-Ylaand Oost-Vlaand. Henegouwen Luik Limburg Luxemburg Namen In geheel het land zijn er dus 133 li berale, 335 katholieke, 207 socialistische en 5 onafhankelijke mandatarissen De aldus samengestelde provincieraden hebben 40 provinciale senatoren aange duid. waaronder 8 liberalen, 21 katholie ken en 12 socialisten, namelijk 14 38 26 2 27 30 27 0 12 52 15 2 14 51 24 1 15 26 49 0 17 22 41 1 10 49 1 0 14 30 6 0 10 32 18 0 Antwerpen Brabant West-Vlaand. Oost-Vlaand. Henegouwen Luik Luxemburg Limburg Namen lib. 2 kath. '2 soc. 3 2 3 1 3 1 2 3 1 2 2 0 3 0 2 i Goudsmederij Juweelhandel Monters Lip loskopff - Patent Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN a tand, ZilYir, Kukel PAR RL'REN' in Goud, Diamant. Yperstraat, 2 MINISTERIE VAN FINANCIËN Uil De Nieutce Gazet Het aanlal kiezers voor de provinciale verkiezingen bedraagt 2 miljoen 592.029. De provinciale verkiezingen in 1921 gaven in ons Kanton Poperinghc de vol gen de cijfers Katholieken 4947 stemmen, gekozen te HH. Lebbe 11. cn Biutsaert II. Liberalen 2215 stemmen, gekozen H. Colaert Sylvain. Kantonale Belangen 1830 stemmen, gekozen H. Lepoutre R. Socialisten 590 stemmen. Voor de provinciale verkiezingen van 1925 zijn er maar 3 zetels te betwisten in hel Kanton Poperingbe. POPERINGHE - MEESSEN - ROUSBRUGGE N. 1 Katholieken Brulsaert Hi nri. Voorzitter van den Pro vincieraad. gemeenteraadslid. Poper. Lepoutre Robert, landbouwer, Waasten Lefebvre Hilaire, gemeenteraadslid, Pop. N. 2 Vlaamsche Nationalisten Leuridan Jerome, advokaat. Yper Depuydt Omer, Kemmel Demarey Daniel, handelaar, Poperinghe N. 3 Socialisten Bonnet Hector, propagandist, Yper Aropen Achille. werkgeleider, Poperingbe Vanraes Victor, bediende, Le Bizet N. 4 Liberalen Bataille Oscar, aannemer van Openbare Werken, Poperingbe. Deleu Isidore, burgmeester. Meessen Titeca Arthur, brouwer, West Nieuw kerke YPER - WERVICK - PASSCHENOAELE Er wordt ter kennis gebracht der be lastingschuldigen dat huti geene boete zal geeisebt worden wegens overtreding van de belastingwetten, indien zij, vóór elk aanzoek van het Beheer, huonen toestand regulariseeren door uit eigen beweging vóór 1" November 1925 aangifte te doen van begane overtredingen, en dan vrij willig ten laatste vóór 15" December aan staande de ontdoken rechten en taksen en desgevallende den wettelijken intrest te betalen. Volstrekte geheimhouding wordt hun verzekerd. Wat betreft de rechten waarvan de in ning aan het beheer der Registratie toe vertrouwd is, zijn inzonderheid voor am nestie beoogd Voor tcat de erfenisrechten betreft zij die de goederen over nalalensshap niet aangegeven of onvoldoende geschat heb- >en. Zij die tot heden de vergoediug we gens oorlogsschade, waarover definitief vonnis of maar een voorschot toegestaan is, niet aangegeven hebben. Van wat de registratierechten be treftzij die een handelszaak (winkel of icrberg) afgestaan hebben zonder zulks er registratie aan te geven. Wat het zegel betreftallen die dc or hen verleden akten, met inbegrip van ïandelsconlracten, contracten voor ver koop, verhuring, huurverkoop, niet op zegel opgesteld hebben. De formalileit van het zegel mag zonder boete aange vraagd worden. Wat de overdrachtsta.re betreftde handelaars in vee, in granen, in veevoe der, in vlas in hop, in chicoreiwortelen, in boter of in andere landbouproducten zij die paarden fokken of verhandelen de slachters, voor de door hen gekochte beesten de hotelhouders, voor hunne aankoopen van proviand of van materieel de diamanthandelaars, de juweliers en de goudsmeden, voor hunne aankoopen van edelsteenen of van edele metalen de im- portateurs die er niet voor gezorgd heb ben de in douane geïnde laxe overeen te brengen met hunnen aankoopprijs, enz. Wat het factuur zegel betreft allen die ondernemen en geen gezegelde factu ren uitgereikt hebben zij die het xegel van 1 p. d. niet geplakt hebben op facturen uit het buitenland ontvangen, betreffeude verkaopen waarvoor de overdrachttaxe niet in hunnen hoofde geïnd werd. Wat de weeldeta.ve betreftalle ho telhouders, spijshuishouders en hande laars in weeldeartikelen, die zich aan de betaling van de taxe tegen 5 t.b. onttrok ken hebben, bijzonderlijk voor de op den verkoop van geestrijke dranken aan particulieren gebevene taxe 10 t.h., de genen welke bedoelde taxe verzuimd heb ben toe te passen. Niet een accijnsboete zal overigens van hen opgevorderd wor den. bijaldien de hoeveelheden alcohol, dewelke zij aan de belasting zouden on derwerpen, niet in het magazijnboek waren ingeschreven geweest. Inzonderheid voor wal den aankoop van hoornbeeten en paarden door de landbouwers betreft, komt een barema te verschijnen waarbij de taks van over dracht forfaitair wordt vastgesteld. De Fransche gendarmen Giros en Marx reden per sidecar langs de 1 aan van Talange. In 't voorbijsteken van een groep jongelingen, raakte bun voertuig den 18 jarige Louis Ledrieh, die ten gronde stuikte, den schedel brak en dood bleef liggen. De sidecar kanteldeomen de twee gendarmen werden op de slraatstee- nen geslingerd. Beiden bekwamen zeer erge kwetsuren. Welke vraagstukken zullen in den komenden zittijd besproken worden M Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo- gelijk tegen den - Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen aut en behing. Petsoon lijk beden ■temen we i De tegenwoordige samenstelling der Provincieraden. mutsm Kandidaten voor het Kiesdistrict N- 1 Frontisten Vandenbulcke Marcel Vlamertioghe Louage Edgard, Yper Six Raphael. Vlamertioghe Van Brussel Cyriel, Poelcappelle Verloo Pieter, Gheluwe. N. 2 Socialisten Mahieu Henri. Wer- vik Deltour Bruno, Komen Bossaert Maurice. Yper Van'H orne Emiel. Pas- schendaele Fernagut Félix, Vlamertinghe N. 3 Liberalen Decoene Georges. Yper Van Nieuwenhove Aimë, Yper Ronneel Robert, Wewflt Slagmulders Georges. N. 4 Katholieken Verhaegbe Jean. Wervik Lommez Amand, Yper: Bosiyn Charles, Zillebeke Sobry Henri, Yper Nevejan Arthur, Poelcappelle

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1925 | | pagina 1