De BEDRIEGERS PULCINELLA H et Kind=Konïng; SE AANVAL OP ZEEBRUGGE VLEESGH EN BLOED ARME CLOWM Tante wil niet I Het Goudbloempje van Leuven (Het drama van de Folies-Bergères) Woensdag 28 September om 8 uur (L'Attaque de Zeebrugge) in 7 deelen Zaterdag om 8 ure en Zondag om 4 en 8 ure. P1CRATT er» zijn dubbelganger Boertige klucht die een half uur lang algemeen schaterlachen uitlokt. Avonturen drama van Georges SCAKBORGOl'CK in 6 deelen. Het is een groot drama vol eigenaardige avonturen van den onverschrokken Buck JONES, en vol sluwe handelingen van een zeeschuimer. Het gansche stuk is door weven met geheim en moed, en schildert zoodanig het leven af in de uitgestrekte vruchtbare vlakten ten westen van Chicago. Forte Inhcud van het KiriD-KOrilMG Korte Inhcud van «DE AAHVAL OP ZEEBRUGGE Groot drama van Gaston ROL'DES in 6 deelen, met France DELIA, Constant RE.MV Jean DEVALUE en een tal beroemde artisten uit de FOLIES-BERGÈRE van Parijs Maandag om 8 ure LOUIS XVII Groote Engelsch-Belgische Gala-Avond Vertooning van het grootsch en onschatbaar dokument (23 April 1918) I I I I I I I Een heldenfeit uit tien wereldoorlog. Een heldendaad vereeuwigd. Niet met een vedette in de hoofdrol, maar alleen vertolkt door de overlevenden van dien traeischen nacht niemand beter dan zij die het [hoe wij eens een zwaluwnest"ontdekten tegen meegemaakt hebben, kunnen dit reusachtig dokument zoo bezielen, be grijpen en doen herleven. Om U een bewijs te geven vau de belangrijkheid van dezen band, ziehier eenige uittreksels uit de bijzonderste Engelsche bladen Daarbij om allen voldoening te geven een groote prachtfilm buitengewoon schoon treurspel met den grootsten der karakterspe lers, den begaafden LON CHANEY in de hoofdrol. buitengewoon Machtig Aandoenlijk Voorbehouden plaatsen zijn voor deze Gala avond te bekomen in het Palace De tooneelopvoering van LENFANT-ROI Groote historische tilm in 8 tijdvakken naar den beroemden roman van Pierre Gilles Werk uitgegeven door Le Malin en op het doek gebracht door Jean Kemm. Artistieke bewerking van M. L. Nalpas. - Groote Pathéfilm. - Eerste week 9 deelen. doorliet gezelschap Louis DE VRIENDT-Poldi SOREL en welke niet kon doorgaan op Woensdag 21 October wegens ziekte eener der artisten, wordt gegeven op WOENSDAÜ 4 NOVEMBER 1925 i Mengelwerk van DE GAZET VAN POPERINGHE (8) door Lod. SCHELTJENS. Langzamerhand sloop de ader van den minnennijd in zijn ziel. De vriend van gisteren werd nu zijn doods vijand. Het naamloos schrijven van den heul Fernandez, want die brief kwam van hem, had het hoofd van den edelman op hol gebracht en zou hem misschien op de haan der misdaad voeren. Kom. kom, redeneerde hij verder, óm zich zei ven moed te geven, ik heb geen redens om aan de goede gevoelens van dien briefschrijver te twijfelen. Hij kan er geen voordeel bij hebben mij te bedriegen en de jonge meisjes hebben soms zonderlinge manieren om hun liefde te verduiken. Hij stond recht en wierp nog een blik door het ven ster. alvorens zijn kamer te verlaten. Leo vreeselijk tooneel,^ dat een koude siddering door zijn leden joeg. hield hem aan den vloer gekluis terd. Een schavot was aan het einde der straat opge timmerd, waarop een vrouw met loshangende haren zich wanhopig verdedigde tegen twee beulsknechten, die haar met ruw geweld naar het blok sleurden een Be- nediktijnen monnik trachtte de ongelukkige moed en troost in te spreken. Peul leunde met zijn arm op zijn zwaard en zag spottend naar de worsteling van zijn slachtoffer. De toegang naar de strafplaats werd afgesloten door een kring krijgslieden. Dit vreeselijk schouwspel vervulde het hart van Molinardi met walg en afgrijzen. Hij verliet haastig rijn slaapvertrek. hepai een Stormwind de trap af en trad bleek en ontsteld de eet kamer binnen, waar Bernardo het ontbijt reeds had opgediend. Buenos dias, Senor, groette deze, maar nauwe lijks had hij de onsteltenis van zijn meester bemerkt, of een bange vrees maakte zich van hem meester. Had Senor Molinardi zijn plannen geraden En ging hij hem straffen voor zijn slechte daad Die gedachte vloog als een bliksemstraal door zijn hoofd. Wat ik daareven door mijn venster op straat heb gezien. Bernardo, heeft mij heelemaal ontsteld, zegde Molinardi, zich bij de ontbijttafel neerzettende. Is 't waar, Senor vroeg de knecht met verlicht ge moed. Er viel hem als een steen van het hart; hij had zich in zijn vermoeden bedrogen. Op den hoek der straat heeft een terechtstelling plaats. En dat heeft Senor Isidore ontsteld, opperde Bernardo glimlachend. Die onverwachte gebeurtenis dicht bij mijn huis voorspelt niets goeds voor mijn onderneming bij mees ter De f.remer. O olachte de huisbediende, dat is maar bij geloof, Senor. Ik heb integendeel veel hoop, dat ge slagen zult, zoo ge maar kalm en met goed overlc^ weet te handelen Aan kalmte zal het mij niet ontbreken, maar ik heb een voorgevoel, dat het Goudbloempje van Leuven mij nooit zal toebehooren. schpdde Molinardi mistroo< tig het hoofd. En ik zeg u. Senor. dat ze u wel zal toebehoo ren. zei Bernardo, waarop hij zijn meester alleen liet Molinardi nntte zijn morgenmaal zonder eetlust Het angstwekkend tooueel op de straat had hem heelem^l van zijn stuk gebracht. 'maal Hij stond op het punt uit te gaan,toen de slag van V °P huisdeur dreunend door de woning klmA Bernardo verscheen en zijn stem scheen als hij zei: eo- Senor Isidore, de beul Fernandez wenscht u te spreken. Wie, de beulriep Molinardi verbaasd uit. Zijn handen rieken nog van menschenbloed en die hand komt mijn huis besmetten Maar, Senor Zeg hem, dat ik hem niet wil ontvangen, beet de edelman hem toe. De bediende bleef onbeweeglijk staan. Hoort ge dan niet wat ik zeg? hernam senor Molinardi verbolgen Zijn handen zijn niet bebloed, Senor de hals- rechting heeft geen plaats gehad, zei Bernardo kalm. Om het even. wedervoer Molinardi. Ik wil zoo n verachtelijken kerel niet te woord staan. Dat hij spoe dig vertrekke, of ik werp hem de deur uit. Een beul mag niet in de huizen der burgers treden, dat is hem uitdrukkelijk verboden door de wet. Ik zal mij bij den rechter over hem beklagen. Bernardo roerde lid noch vin. Senor. doe dat niet, sprak hij stout. Fernandez zegt gewichtige redenen te hebben voor den onvoor- zichtigen stap dien hij doet. Het heil van hen, die u nauw aan het hart liggen, hangt af van het onderhoud dat ge met hem zult hebben, zegt hij. Het heil van hen, die mij nauw aan het hart liggen, herhaalde senor Isidore verbaasd... En hij acht onwillekeurig aan het gezin DeCremer. j.a" :renor? het zijn zijn eigen woorden. Het is wel, zei de edelman, kort en bijtend. Hij n ^8?ar+fen kle,ne.sPreekkamer. waarde rosse beul! groette V° 10 ^e^an(^' hem diep neerbuigend tehjkenloon eken vroeg de edelman op verach- bloedig spoor achterlaat. Maak geen kromme sprongen, brak Molipardi hem bitsig af. Zeg mij kort en goed wat ge van mij hebben moet. Fernandez deinsde eenige stappen aphterwaarts in zijn grijs oog flikkerde het vuur van de wraakzucht maar even gauw sloeg hij den blik neder en hernam: Ik zal niet lang blijven, edele senor. Wat ik te zeggen heb zal kort zijn. Laat hooren beet de edelman hem ongeduldig toe. Ik moest daareven een doodstraf uitvoeren, die op 't onverwachts is uitgesteld geworden, daar de ver oordeelde, het was een vrouw, op het laatste oogenblik bekentenissen heeft gedaan, die den rechter noodzaken haar vooralsnu in t leven te laten. Caramba vloekte Senor Isidore, wat heb ik daarmee te maken Sla uw slachtoffers het hoofd af of Iaat ze leven dat zijn uw zaken maar bij de Madona kom mij met die akelige dingen niet vervelen. De edele Senor is al te haastig met zijn oordeel velling. voer de rosse voort. Die vrouw was veroor deeld voor ketterij en heeft ons een reeks medeplichti gen genoemd, die bijna allen tot de gegoede burger? van Leuven hehooren Molinardi werd aandachtigerde hand, die dertig- leuning van den stoel vasthield, beefde lichtelijk. D ontroering, hoe weinig merkbaar ook, ontgiDg het loe rend oog van den beul niet. Hij hernam Zoo ik op uw bescheidenheid mag rekenen. Se nor. zal ik u een der personen noemen, die eerlang voor Lutherij zal aangehouden worden. Die persoon is eer uwer beste vrienden, naar ik meen. en daar gij mij® landgenoot zijt. kan ik niet nalaten ude gelegenheid te verschaffen, dien vriend te waarschuwen voor het ge vaar dat hem dreigt. Een mijner vrienden, die door uw onedele har den zou sterven gromde Molinardi in gedachten ver GALA-WEEK PAL ACE-THEATER Eerste tijdperk Het ontwaken der Reuzen. Het volk trekt op Versailles. Ooder de leiders bevindt zieh ridder de Mallory, vroeger door de koningin afgewezen, en voor wie hij een hevigen haat koestert. Hij geleidt de bestorming van het kasteel, en de koninklijke familie zou uitgemoord zijn zon der de tusschenkomst van den edelmoedigen Persen, die In het geheim Marie-Antoinette, bemint Mallory is razend jegens Persen, zijn vroegeren tegenstrever. Gedurende den strijd wordt Ferseu gewond, maar La Favette heeft dank aan hem. den tijd om tussehen te komen De koningin is gered Tweede Tijdperk Ellendeling. De koninklijke familie zit gevangen in de Tuilerieën. Ferseu, hersteld, moet voor de koningin een brief dragen naar den keizer van Oostenrijk. Maar Mallory in zijn haat voor de koningin sluipt 's nachts in de koninklijke vertrekken en bemachtigt den brief. Ferseu ontdekt wie de dief is en zet hem achterna. Mallory niets vindende in den brief dat de koningin nadeelig zijn kan, neemt het voornemen zelf den brief naar Oostenrijk te dragen in de 'loop dat het antwoord voor de koningin den genadeslag zijn zal. a a a a Celine Donat, strijkster van beroep, broeit in het werkhuis het hemd van den vermaarden I tooneclspeler Septime Médéric dien zij aleeuigen tijd bewon dert. Op haar werk afgedankt scheukt Septime haar vergiffe nis en leidt haar op 't loon eel. Celine wordt in de Folies- Bergères aangenomen, en de herhalingen voor een opvoe ring zijn aan den gang, Septi me verschijnt als Hansworst en Celine in een bekoorlijke kleedij. Henri de Bontemps die ri'eds sedert een lijd traeht Celine te bekoren belooft bet meisje een gemakkelijk en rijk bestaan zoo zij hein volgen wil. Septime heeft alles gezien en verwittigt Henri de Bon temps dat Celine zijn bescher melinge is, waarover hij af gun-lig is. Het is de avond der alge- meene herhaling Celine ver schijnt, llenri de Bontemps kust haar op den naakten schouder, waarop Septime komt toegeloopen. het meisje in haar kamer duwt en de wacht houdt bij de deur. Henri komt iangs een geheime deur binnen, vlucht met Celine, en huwt ze wat Sep time met groote droefheid ver neemt. llenri de Bontemps geeft een gemaskerd bal, toen een ver- kleede hem een papier in de hand stopt met bede zich naar een aangeduide plaats te be- geven. Henri ontmoet er Septime in Hansworst verklceiL Een gevecht tusschen beide mannen grijpt plaats. Men vindt Henri buiten kennis ten gronde Het gerecht opent een onderzoek, maar llenri slechts gekwetst weigert klacht in te dienen Het is het begin van het guluk voor Septime en (feline. -O i i i i D i i leen klein gedeelte muur eeuer totale, op dit sterk muur na, in puin geschotene hoeve. Geen scenario, geen historietje, geen vertelling biedt deze film ons aan. Onopgesmukt als de werkelijkheid, vereenigt hij een der meest glans volle gebeurtenissen uit de krijgskunst ter zee. In dit werk is het ons gegeven emoties mee te leven die slechts (gelukkig weinigen onder vonden. Als een modern heldendicht mag dit werk be schouwd worden, heldendicht dat de namen van Vindictive. Thebes, lnterraid, Iphigenia, Iris en Doffoail vereenigt. Lente Jaargetijde vol beloften en onuitge sproken heerlijkheid, dat ons op de zoele luchten de eerste verkwikkende briesjes, hoopvolle ge voelens toewaaitons hoe oppergelukkig wij ook wezen mogen tot betere verhevenere nien- scben verheft en bij ons het bewustzijn doet ontluiken dal er iets onzegbaar maar, iets met schroom te bedenken lieflijkheid tot ons komt. De met jeugdloof getooide planten, de zacht groene statig-wuivende boomen, het gejoel der vooglen en het bedrijvig gezoem der insekten, de geheel-ontluikiug der natuur, dit wonder dat telken jare in ons klimaat terugkeert en ops tel kens niet hetzelfde ontzag vervult, dit alles brengt er toe bij ons het lentegevoel te doen ont kiemen en een hernieuwing te brengen in ons gemoed In de oorlogsperiode, het tijdstip van ruw ge weld en wapeugedoe, was het ons steeds een zegen de lente te zien komen, en het ontluiken van het jonge loof, het barsten van de met sap pen zwangere bloemknoppen, teekenden met zulke gulle onweerstaanbaarheid liet fatale van het leven. Lit diepgewonde, gehavende boomen, door granaatvuur gedeeltelijk verminkt golfde het leven in hpt jonge ranke geblaarte, de teugere twijgen en het bloesemde struikje. Boven en ondanks het krijgsgeweld was de heerlijke natuur iu teedere bezorgdheid vOor de kleinste der wezens en het heugt ons nog treffend THE TH1MES De koning cn de koningin hebben voor de eerste maal een publieke cinema vertooning bijgewoond. Het was de verloouiiig van den wouderfilm Zeebrugge DAILY NEWSDe Koning cn de Koningin hebben de voorstelling van Zeebrugge bijge- wooi d, en dat voor de eerste maal. De verloouiiig van den hand heeft een uur iO min. geduurd, en niets is waardiger op het doek geluncht te worden dan die heldendaad der onzen DAILY THELEGHAPIl Veel volk was opgekomen tor gelegenheid van de komst van den Koning en do KoninginZeebrugge is dc echte vertolking van den heldendaad der Engclschon. WESTMINSTER GAZETTE De Koning en de Koningin hebben voor de eerste maal de kitiema bijgewoond, liet was tor gelegenheid van den film die den aanval op Zeebrugge zeer juist weergeeft. Dc wachten die wij optrokken waren niet lan ger meer een vloek eu de zoete lentenacht, met zijn lokkende geluiden en zoetgeurende koeltjes deed liet oorlogsgedoe verzwinden en slechts liet nu en dan opknetterend geweervuur of het ge maal nijdig tikkend eener mitrailleuze herinnerden aan de tegenover elkaar staande vijandige machten. Aan zee, de kustwachten, moesten nog levendi ger het bewustzijn van die zaligheid in zich dragen en zomler twijfel zal de Duitschc marinier gedacht hebben aan zijn Gretchcn ginds iri het land over den Hein, eu gezongen hebben de oude dagen van ginds, de gedichten die spreken van overwinningen zege,victorie cn ras-exaltatie In dc arsenalen en oj> de Britsche zeebodems was er bedrijvigheid. Schepen werden in aanval slagorde geschaard eu bij de blanke massas der krijtrotsen oriëutoernen de slagkruisers en moni tors hui ne vaart. Geen licht was er aan den ge zichteinder te bespeuren want iu alle stilte werd de voorbereiding gemaakt voor het stoutmoedig ste dal ooit bedreveu werd. Allen die aangeworven werden, wisten wat van hen gevergd werd. Het offer van het leven de hoogste gave die men scheuken kan, die geen godheid vermag te doen. Eu in den nacht, slechts verlicht door hel vriendelijk getril der milliarden sterren, bezwan gerd met de geuren der bloeiende, herlevende natuur, trok het eskader weg naar de grijzende fatidieke dood Zware rookwolken braakten de schouwen der schepen, diep-zwarte wolken welke naar Enge land werden teruggevoerd als vormden zij een ijlen baud met het moederland dat waardeerend het grootste gebaar aanzag en beaamde. Met snelle vaart, onder volle stroom stevenden zij naar het nest der zeeschuimers met het doe einde de havengeul te versperren en aldus het in- en uitvaren der onderaee.ërs te beletten Als vingers eener reuzenhand streek van tijd tot tijd een zoeklicht over de zee, aldus het doe' aanduidende dat te bereiken was. Het slagschip gaf het signaal en uit al vuurmonden braakte de dood in den vorm van gierende, gillende obussen die in zware verplet tering de kust deed trillen en schuilplaatsen [splinterde. Roode, groene, veelkleurige lichtpijlen gav- het alarm en de kustbatterijen braakten op Sum, beurt vuur en mitraille. Steeds nader kwam het eskader en ocdani, het onbeschrijflijk gegier der ontploffende bea men, snelvuur, kanons en mitrailieuzen naderde de Vindictive de groote muur, die verin i- zieh uitstrekkende de haven van Zeebrugge tot gankelijk maakte en voor verzanden behoeddt Als een fataliteit gleed het schip steeds vooruit steeds dichter, nog dichter en met ontzetting moet de vijand gestaard hebben naar dit gevaarte dat eerst slechts een wazig, schimmig beeld, thans duidelijker en meer in bijzonderheden zichtbaar zich vertoonde. Bij den valen schijn der lichtwerpers zagen 2 een menigte krijgers over den muur loopea, dn, dood te gemoet op den muur waarover het schroot en de kogels in huilend gejauw heet- ritsten. Een spervuur sloot hen van landzijde af en ondanks het gebulder der granaten en kanonnen vernietigden de Engelsche mariniers reuzenge- deelten van den beschermenden dam en gedu rende de vreeselijke lange minuten dat het gevecht duurde, ijverden zij voort, ondanks het voordurende uitdunnen hunner gelederen en hei gedood worden hunner makkers. Statig dreef de Vindictive thans gehavend en verscheurd door het bombardement der vijan delijke batterijen de haven binnen, draaide lang zaam rond en zonk, de havengeul versperrend liet doel was bereikt. De overlevenden repten zich, zwemmend naai de monitors en pantserschepen en de tocht w;e geëindigd. Snel vaarde het eskader naar AlLivn weer. De geestdrift aan boord der schepen was groot want tioezeer ook onder den indruk der onder gane verliezen, was in hen allen het bewustzijn, ets volbracht te hebben dat meer dan tot krijgs- landelingen kon gerekend worden. Zij wisten dat zij bijgedragen hadden tot het eindigen van den vreeselijksten aller oorlogen en dat men eens van 9 Mei 1918, zeggen zou Datum welke fataal bleek voor de Duitschc egers en. luiti eene nederlaag bracht van be- teekenis, eu op zee (door de versperring vari doorvaart van de haven van Zeebrugge) en in de luclit (door het afsterven van den kapitein Man fred von Hichthofen) en op lande, (door het groote Engelsche offensief dat aan den Ketnuiel. [.ober, Aveling en Avre plaats greep). Van toen af kon in feite de oorlog als beëindig! beschouwd worden, want de neerlaag teekenie zich alsdan scherp voor Duitschland af. Het zal nog wel in aller geheugen liggen hoe zeer in die dagen de hoop in aller gemoed liet leefde van weldra het einde te zien, van deti sinds H jaar het menschdomkwellenden vWk Na den wapenstilstand kwamen er eene nuniif le oorlogsfilmen op de markt, die meestal in stu dios verwezentlijkt, wel wisten te boeien, doek steeds euvel gingen aan dat kleine gemis m waarheid dat men in een hand met leede oog» ziet, en hem voor den waren cineast alle doku- nienlatief genot ontneemt. Zeker, niet alle reconstuties blijken mogelijk en sommige gedeelten moeten nu eenmaal door extra-belichting onderlijnd 0111 hen begrijpelijk te maken. Dezen, die dan ook in de stille kunst bova- al de waarde van het dokument waardenet zullen dan ook met belangstelling den band t« aanval op Zenbrugge gaan zien. Hier houdt alle fictie op en heeft het tooneel- matige plaats gemaakt voor de realiteit. Dank aan de coöperatie van de Britsche vloot en de medewerking der admiraliteit werd het mogelijk deze epos uit den wereldoorlog, die als een da glansrijkste wapenfeiten der Engelsche marie mag geboekstaafd worden, te vereeuwigen. Geen seenaria, geen mooi opgesmukt verhaaltje vergezelt het werk.En juist daardoor krijgt het de waarde van een hooger, wezenlijker kunst en laa het ons toe éen kijk te nemen op wat slechts en kelen gegeven was. Met De aanval op Zeebrugge is de cinema tografie verrijkt met een dokument van ongeëve naarde waarde. Palace Theater. de 55 >nken. (Vervolgt)

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1925 | | pagina 4