ZONDAG 10 JANUARI 1920. Een Stelsel dat naar het Verval leidt oster- ZESDE JAAR 15 centiemen hel nummer Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. ebr. DUPONT Praehtpapier De Hiiisliirarwet In de Kamers ,RONI)KREDIET van Belgie Hek gij U gebrand, gesneden, gekneld, estooten, ontveld, Ouderdomspensioenen Buree gerle' Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. allerhande Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Pope ring he. .Y 2 Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld 7.50 ir. buiten stad, met de post9.00 fr. Buitenland15.00 tr. Men abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. ff K Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPEFIINGHE. PoSTCHECKRJSKESI.VG N* 48459 liet bezit van iemand wegnemen stelt een erge schending daar van den zeden wet. Het is een inbreuk die zelfs door de wet der mensehen veroordeeld wordt in dien zij door het individu begaan wordt, maar zij wordt wettelijk wanneer zij ge regeld is door wetgevers die de regeering met de maatschappij verwarren en die aan de onfeilbaarheid van bet Parlement ge- looven. Zoo komt het dat de wet die de recht vaardigheid zou moeten zijn, al meer en meer een werktuig van onrechtvaardig heid wordt sedert de Regeering meer naar den socialistischen kant opgaat en meer en meer naar de wettelijke beroo- ving streeft door de tusschenkomst van de macht die de kracht bezit en de anti sociale belasting, die de eenen begun stigt teu nadeele van de anderen. Bovendien gaan de wetgevers die de inrichters van een nieuwe maatschappij willen zijn en hun agenten die zich mei de economische politiek van het land be zighouden, niet na hoe de bestaansmidde len vermeerderen en aan de bevolkiog toelaten haar welzijn te verhoogen, het is te zeggen de verstandelijke en zedelijke faculteiten te verbeteren. Indien men den gang der beschaving men om ellendig le leven, per individu eenige vierkante kilometer grond noodig had tot aan den tegenwoordigen tijd dan stelt men vast dat de verbetering en de verspreiding van het menschenleven toegenomen hebben met den vooruitgang der nijverheid, wat de gevolgen zijn van de vermeerdering der kapitalen. De hinderpalen die dezen vooruitgang belemmerden werden onmerkbaar ver wijderd door aan de menschen meer vei ligheid te verzekeren en hun bezit beter te beschermen, wat men bereikte door het werk steeds maer te specialiseeren ten einde het voortbrengingsvermogen te ontwikkelen en het economisch materieel te verbeteren, wat nogmaals een vermeer dering der kapitalen vereischte. De overvloed van rijkdom vergemak kelijkt het tot stand brengen van nieuwe nijverheden en de uitvoering van open bar# werken. De verdeeling van het werk eischt de uitbreiding van hel afzetgebiedzij is verbonden aan de vrijheid van uitwisselen en vraagt de vrijheid voor den handel die do vrijheid vaD arbeid vergt, de voort- brengst aan goedkoopen prijs voor den strijd op de wereldmarkt. Om den vooruitgang der nijverheid te bevorderen moet men dus eerst de wet telijke hinderpalen verminderen die de vrijheid van arbeiden handel belemmeren en deze daarna afschaffen, maar het Par lement doet juist het tegenovergestelde het vermeerdert de hinderpalen en brengt in de maatschappij feiemeo van dood door het kapitaal, aan te vallen, den handel,de mededinging en de vrijheid voor elkeen, om over zijn faculteiten te beschikken ten einde zijn lot te verbeteren Al» men de geschiedenis der volkeren bestudeert en zelfs als men de tegenwoor dige naties met elkaar vergelijkt, daD constateert men dat de vooruitgang in rechtstreeksche verhouding staat tot de veiligheid die aan het individueel bezit verzekerd wordt, welke door vergemak kelijking van de ophooping der rijkdom men, de kapitalen vermeerdert en het werk vruchten doet dragen. Evolutie van den eigendom gaat altijd samen met evolutie der vrijheid. Naar mate deze laatste zich ontwikkelt, word het recht van bezit, zekerder. Maakt men den raensch vrij door hem toe te laten over zijn middelen le beschik ken, dan bereidt men de individualisatie Gemchtsa tras ministerieels crisis a i 3 a a a a Aankondigingen Op 1'en 2'bladzijde 0.40 Ir. de regel. Op 3e en 4" 0.35 fr. met minimum van 1 fr. Rouwberichten 0.40 fr. de regel, met minimum 4 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. Horlogerijj Goudsmederij Juweelhandel Monters Lip loskopff - Patent, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN o Goud, Zilver, Kiekei PABRUREN in Goud, Diamant. IDupont&Zoon Yperstraat, 2 Poperinghe. van den eigendom voor. Eertijds was de gemeenschap baas van de goederen, het was de despoot die er over beschikte. Met den vooruitgang der rechtvaardig heids- en vrijheidsgedachteh, heeft de wet aan elkeen meer waarborgen gegeven voor wat de vrijheid en den eigendom betreffen. Ook de sociale orde werd op steverige gronden gevestigd, maar de autoritaire, interventionistische reactie heeft voortdurend gezocht om de voor waarden der maatschappelijke orde te verwringen. Met de voorrechten van het oud stelsel plunderden de aristocratie en de geeste lijkheidde massa. Men heeft dan zijn toevlucht tot de re volutie geuomen om de gelijkheid der- burgers voor de wet en voor de belastingen te verkrijgen. Maar het duurde niet lang of de reactie stelde de voorrechten terug in ten gunste van een minderheid. In stede van de afschaffing van deze voorrechten te eischen, heeft het volk, dat men bevoegd noemt om er stemrecht aan te verleenen, maar onbevoegd als het er op aan komt voor zich zelf te oordee- en, wetgevers benoemd, die uit kiesbe- ang, de voorrechten in sland houden voor de nijveraars en die buiten deze plundering, de berooving stemmen van zekere burgers ten voordeele der massa. Al deze belastingswetten zijn even on derdrukkend als plunderend. Het is de algemeene uitzuiging waarmede ons de socialistisch-katholieke regeering be dreigt. Ons Parlement is het slagveld gewor den van de hebzucht het is de zetel niet meer van de openbare macht, gelast wet en te maken om de onrechtvaardigheid e beteugelen, het recht te verdedigen en er voor te zorgen dat de eenen zich niet van het recht van den anderen meestei maakt. Sedert den oorlog heeft men bij elke gelegenheid aan socialisme gedaan en hoe meer men er aan gedaan heeft hoe grooter men de bedruktheid heeft gemaakt en hoe meer belastingen men heeft moe ten heffen die den gang der zaken belem meren. De oplossing van het sociale vraagstuk ligt in een beter opvoeding van het volk en in de vermeerdering der rijkdommen. Maar daarvoor is de vrijheid en gelijkheid van de burgers en voor de wet en voor de belastingen noodig, De wet voor allen maar niet voor deze of geene kategorie van burgers, dat is de rechtvaardigheid, hel princiep van orde en stabiliteit, van gezonden zin. Het is het stelsel dat onder den invloed van de vrijheid, de veiligheid en de verantwoordelijkheid, aan elkeen zal toelaten tot zijn werkelijke ontwikke ling en waardigheid te geraken. Aan de regeering zal het de gelegenheid geven met orde voor den vooruitgang te zorgen wat haar bestemming is. De uitzonderingswetten zijn gew oonlijk plunderingswetten zij ontmoedigen de goede burgers, dooden de ernergie en leiden naar bet verval en den ondergang Uit De Sieutce Gazet Hoewel geen recepties aan het hof gehou den werden ter gelegenheid van Nieuw jaar en het dus niet mogelijk was officieele personaadjes aan te spreken, verneem men toch nieuwe geruchten van ministe- rieele crisis. Oorzaak De nakende mili taire hervorming. Hoewel generaal Kes lens zich toegevend toont ten opzichte van de aanhangers van den verkorten dienst plicht, acht hij 40 maanden diensttijc voor het voetvolk een minimum. De mees te socialisten verlangen echter 0 maanden En de politieke auguren meenden den appel in twee te kunnen snijden door maanden aan te nemen. Men acht het niet mogelijk omdat we niet als in Duitseh- land een leger van kaders bezitten en ook niet een militie als de gewapende natie met voorbereiding van de jeugd en stands om zich in het schieten, zooals in Zwitser land, te oefenen. Mocht generaal Kestens voet bij stek houden, hij zou wel kunnen verplicht worden af te treden als eens generaal Brassine, omdat deze den per soonlijken dienstplicht toegedaan was, waarvan de toen almachtige leider der echterzijde Woeste, niet wilde hooren. Zou in dergelijk geval de minister van s lands verdediging alleen aftreden Men beweert neen. .Men zegt dat Roün-Jacque- myns en Carton ook zouden bedanken Er blijft nu te zien in hoever al die geruchten £Vgjjvfcu CT^n .IILI! Opi YTCJEAtf V/AJÏl UJJIiïiCUTTA van het nakend ontslag van Alois Yande- vyverc, als minister van landbouw. Hij zou zich uitsluitend aan het bankwezen oewijden. ïn den Winter Is het altijd Rf.xé LIETAERT, die de hoogste prijzen geeft voor alle slach van V E E L E Bijzondere prijzen voor Mollen, Fis sowwen en Flouine Vellen. René LIETAERT, Meessenstraat, 52, Poperinghe De verlenging van de Huishuurwet is gestemd en door het Staatsblad afgekon- ligd, 't is te zeggen door den Koning be krachtigd en uitvoerbaar gemaakt, doch alles doet voorzien dat men weldra eene definitieve oplossing van de lluishuur- kweslie zal hebben. Zulks blijkt o.a. uit tiet verslag der Senatoriale Kommissie, voorgezeten door M. Alexander Braun. De verslaggever, M. A. Deswarte betoogt tiet volgende De Kommissie van Jusiicie acht het rechtvaardig en noodig dat, vooraleer te besluiten tot het handhaven van het lap middel en niet het redmiddel van den woningnood, er grondig worde na gegaan of deze maatschappelijke kwaal nog voortbestaat en, zoo ja, in welken graad. Sommigen ontkennen dat er krisis beslaat of oordeelen dat ze le gering ge worden is om langer eene uitzonderings wet te rechtvaardigen. De Kommissie meent dat«de bespre king daaromtrent eerlang in de beide kamers moet geschieden, doch dat zij moet gehouden worden met eene breed voerigheid en gestaafd zijn door eene dokumentie, geêvenredigd met den ernst van het vraagstuk. Eene dergelijke bespreking kan echter niet gevoerd worden gedurende de enkele uren, die ons scheiden van den 31 De cember, vervaldag van den geldigheids duur der huidige Huishuurwet. In de Memorie van Toelichting, onderleekend door M. Tschoffen, Minis ter van Jusiicie, leest men dat de Regee ring in den lo p van deze zittijd bij de wetgevende Kamers een ontwerp zal neerleggen, houdende volledige om werking der Huishuurwet. Daar wij tot nu toe den inhoud van dit ontwerp niet kennen, kunnen wi hier slechts voorbehoud maken omtren de noodzakelijkheid eener zoo radikale omwerking der huidige wet. Daar wij eene dergelijke methode willen volgen, ligt het trouwens geens zins in onze bedoeling vooruit te Ioopen op de gebeurtenissen. Thans bepalen wij er ons toe de te vestigen op do eenparige ge- ^eenieders verwondering ias~ men tie.ivol- aanu zindbeid over de gepastheid den terug keer tot het gemeene recht voor te bereiden en te verhaasten. Wil men dat de aanslaande byis- huurwet de laatste der reeks zij, dan is het onontbeerlijk dat de wetgever diens volgens bepale welke vaste goederen achtereenvolgens buiten de wet zullen vallen. Om een al te plotselinge storing in de huurovereenkomslea te voorkomen en om te vermijden dat de terugkeer to het gemeene recht gepaai d ga met wer kelijke gevaren voor de groote meerder heid der huurders, zal de terugkeer traps gewijze moeten geschieden. Men ziet in welke voorwaarden de Se naat do stemming der Kamer bijlrad. De belangen en van eigenaars en van ïuurders dienen op billijke wij/.e gevrij waard te worden, en zal liet is te hopen door de aangekondigde defini ieve Huishuurwet gedaan worden. De Klerikale partij, voorzate der Frontpartij De democratische fractie der Rechter- "fUtl" ■mv» m v m t» v« v ij streven naar hetzelfde doel op gebied van aaien klerikaal fanatismus. Zij bekampen de Fronters, niet omdat zij met hen in den grond niet t'accoord zijn maar omdat zij hun als onbehendig en on voorzichtig aanzien. Van achter de schermen worden de ronters aangemoedigd door de klerikale ïoofdmannen, om bij middel van ge schreeuw, dwaze beloften en demagogie het socialisme in Vlaanderen te bekampen Zoo houden de onverantwoordelijke la waaimakers een deel der kiezers in be dwang, tot groot voordeel der klerikale partij. Fronters en Christen de mok raten zijn iet eens om de klerikale pretenties der geestelijkheid te verdedigen. Is het niet diezelfde geestelijkheid welke de inteilec- ueele kaders dier beide klerikale fracties evert. Die overeenkomst heeft eenieder waar genomen in den laatsten zittijd van het 'arleraent. Bij het aanstellen der Com- missie's, gaven de Christen demokraten bij voorkeur hunne stemmen aan de Fron eis en zelfs aan de Communisten, dan aan de Liberale kandidaten. De verstand houding werd alzoo eeu publiek geheim en een klaar bewijs dat de Fronters den inker vleugel der Christen democratische ractie uitmaken. De Fronters verkoopen de demagogie en voordeele hunner geestverwante kle- rikalen. Zij wedijveren voor gelijkheid maar zij willen die gelijkheid op hunne manier. Daar vertoonen zij weer hunnen klerika- len grond, zij zijn de strooienmannen der Klerikale partij. Hierbovenstaande artikel verscheen over korten tijd in «La Dernière Heure» Rond zelfde tijdstip lag «De Wesl-Vla- ming» Meester Butaye's gazet) in hevi gen pennetwist met de «Poperinghenaar» De Gazette van de vetbetaalde annon- cen, zoo betitelt «De West-Vlaming») de «Poperinghenaar», gaf in een artikel de Yla&msehe Nationalisten uit voor kwa jongens, vvraakzuchtigen, ruziestokers, vechfers, twistz&aiers, verketteraars, on- beleefden, scheinheiligen, verblinden, kluehtigaards, meeloopers met de socia- listen. Men had zich verwacht A ïaming» aan een striemend antwoord genden Zondag in zelfde blad. «Wij zulten dus den strijd niet langer voorzetten en willen den «Poperingbe- >maar» het laatste woord gunnen op voorwaarde dat hij voortaan het laster »en leugentaaltje in den inktpot laat.» Wat was er gebeurd «De West-Vlaming» zelf geeft ons de opklaring en drukt «Op de redactie ontvingen wij een tien »tal brieven uit het Westland naar aan «leiding van onzen pennetwist met den »Poperingheuaar, zake de gewild ver «keerde vertaling van den bisschoppelij- »ken brief aan de priesters en niet ter «bekendmaking in kranten bestemd. »Onze briefwisselaars (wier persoon- »lijkheid en maatschappelijke positie «minstens evenveel gewicht in de schaal «legt als de hoogstaande beschermelingen «van het weekblad) verzoeken ons «een «strijd te staken met een blad dat toch »zal voortgaan met het Katholiek Natio «nalisme met allo eerlijke en oneerlijke «wapenen te bekampen, zoolang het «alleenlijk door idealisme geschraagd «wordt.» Zouden de hier bovenstaande bewerin gen van «La Dernière Heure» alhier wel verwezenüijkt kunnen worden binnen korten tijd. -Wi® weel^ger^k^ ,4«UJH&8VAiap0fi0 en werpen zij hun niet in elkanders armen U roepende «Embrasson» nou» Folle- ville». De tijd zal 't uitwijzen, laat ons wach- en. De drie leeningen van één miljard ieder loor de Federatie der samenwerkende maatschappijen van voorschotten, oorlog- schade, ouder bescherming en waarborg van den Staat gedaan, zijn in het algemeen door weinig begoede personen onder schreven geworden. Deze waarden zijn gestadig aan het dalen, in zoover dat de ze van 192i, waarvoor 200 frank betaald werd, nog slechts 124 frank gekvvoteerd zijn deze van 1922, waarvoor 250 frank betaald werd, nog slechts 157 frank, en deze van 1923, waarvoor 500 frank be taald werd,'nog slechts 230 frank gekwo- teerd zijn. Kan de heer minister van financiën mij niet zeggen of er iets kan gedaan worden van regeeringswege om de spaarcenten van deze weinig begoede personen te Be schermen Antwoord De vraag gesteld door het achtbaar lid hernieuwt de klachten, welke le daling van den koers der obligatiën der openbare schuld en der titels uitge geven door het Verbond der samenwer kende venootschappen voor oorlogschade teweeggebracht heeft. Die gedruktheid is te wijten aan eene inkrimping van de markt der waarden met vast inkomen in 't algemeen. Men mag gelukkig de vaste hoop koes teren dat een ernstige omkeering op dieD kant eerlang zal plaats hebben, dank zi de maatregelen strekkende tot de opbeu ring van onzen financieelen toestand en de waardevestiging van onze munt, welke de regeering even onderworpen heeft aan de beraadslagingen der Wetgevende Ka mers. •iatigst'aanblijven toegestaan worden aan de invaliden, strijders, ontvoerden of zal er rekening worden gehouden met 't getal dienstjaren Kunnen de niet invaliden, niet-Strijders niet-ontvoerden, in dienst genomen zon der bekenmaking of wedstrijd, aanspraak maken op een zulk recht wegen hun dienst jaren Antwoord Het afdanken van de tijde lijke bedienden in de buitendiensten voor oorlogschade, zullen in de hierna aange duide volgorde geschieden 1° Eerst de niet-slrijdeis 2° Daarna de oud-strijders 3° En ten slotte de oorlogsinvaliden Voor de beide eerste reeksen wordt er rekening gehouden met de dienstjaren, d. w. z. dat de bedienden die het minst lang in dienst zijn eerst worden afgedankt. Voor de oorlogsinvaliden is het de in validiteitsgraad die in aanmerking konit, d. w. z. dat zij die het minst letsel be kwamen, eerst worden afgedankt. Daar bij moet nog worden gevoegd dat de jurgerlijke oorlogsinvaliden vóór de krijgsinvaliden zullen afgedankt worden. A T lii.*i Gii inm l. f Als gevolg tot de wijzigingen onderge gaan door de financieele markt, het jRONDKREDIET van BELGIE heeft de uitgave besloten van Grondpandelijke Obligation, aan 5 of 10 jaar gevende een aarlijks interest op yan 6% vrij van alle huidige en toekomende lasten. De geldbezitters moeten hunne aan dacht vestigen op deze uitgave. Den intrest van 6% NETTO is hooger dan een interest 7 brutto en verzekerd den drager tegen alle gebeurlijke verhoo ging van belastingen. De voorwaarden zijn zeer voordeelig gezien de buitenge wone zekerheid der gezegde obligatiën aan korten termijn, die nooit betwist ge weest is sedert 20 jaar. Voor inlichtingen en inschrijvingen wende men zich bij FORREST L. Groote Markt, 9, Yper - Groote Markt, 28, Pope ringhe - Toerkoenjestraat,199,Moeskroes; verkrijgbaar in tubes van 4 tr. en 8 fr.. ia ook een uitstekend midd-ïi tegen ruwe handen, tegen alle jeukerigs huidaandoeningen, uitslag, ene. Eisch? ooi; handtcckemng: L. I. AKKER. Weldra zullen de diensten der staats- korauiissariaten, ambt voor oorlogschade hun werkzaamheden zien sluiten. Zou de minister mij willen mededeelen in wel- in de «West- keorde aan tijdelijke beambten ontslag: zal worden gegeven op dezen hoop scheldwoorden, maar tot' Zal een volstrekt voorrecht tot het Al wie inlichtingen begeert over de Nieuwe Pensioenwet, wendde zich tot de Maatschappij Zorgen voor Morgen iu «Ons Huis», den Vrijdag avond van 6 tot 8 ure en den Zondag morgend van 10 tot 12 ure. bij de Post) De naamlooze ingezorulen artikels toorden qetoeigerd. M m ei u a B m m Ieder medewerker YHl Het blad staat ter blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. bftStudpPrt caHnxl 'la u-iMhairl too-. beschikking van ai wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. 9 a bij (bij de post «aap /Tu niil/An on hui Slechts gescheiden uit vooruitzicht en door de wijze van optreden. ««Sta Vraag van den heer Debunne eest en verspreidt DE GAZET VAN POPERINGHE ff e> doe seffens wat Kloosterbalsem op de wonde en de heilzame werking van de zen koning der balsems zal zich onmiddellijk doen ge voelen. Zorg steeds eca tube bij de hand te hebben. AKKER S Vraag van den heer Carlier

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1926 | | pagina 1