mmm f Buree'gerief ZESDE JAAR V 10 15 centiemen hel nummer ZONDAG 7 MAAKT 1926. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. se as Elke lepel helpt Akker's Abdijsiroop Gebr. DUPONT De Afstand ufizer SpMwefen aan eene Maatschappij Belgische paarden in Spanje. G.DuponUZoon Drinkt "MAS-CAR" Mar Het ordenen en vereenvoudigen der belastingwetten. Drinkt "MAS-CAR" bier Prachtpapier Horlogerij De Mstaalopbrengst over de wereld Taks op de Automobielen. «AAR DE REGIE VA» BE» SPOORWEG Verwoeste Gewesten Derde Handelsfoor te Yper. Uit den Statenbond. Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. ALLKHÜXMJK Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Pope ringhe. Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld buiten stad, met de post 7.50 tr. 9.00 fr. Buitenland15.00 tr. Men abonneert op allo Belgische Postkantoren Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. PoSTCHKCKREKEJflKG N' 48459 0.40 tr. de regel. 0.35 fr. Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. In het verslag over deu ministerraad, wordt er gezinspeeld op een principieel accoord der ministers over het onder autonomische regieplaatsen onzer spoor wegen. Het geldt hier dus het afstaan door den Slaat, die er bezitter en uitbater van is, van de Belgische spoorwegen aan een autonome of zelfstandige maatschappij. Indien zulks gebeurt onder een regee ring vau socialisten en socialisanten.mag men natuurlijk wel overtuigd zijn dut het niet goedschiks is dat de ministers zich eenparig daarover t'aocoord stelden. Volgens de officiecle mededceling, ver klaarden zij zich met deze toegeving aan hun etatistische theoriën eens, na het we- kelijksch overzicht van den heer Janssen over den toestand onzer financiën. En dan mag daaruit „wel blijken, dat deze industrialiseering onzer spoorwegen ons opgedrongen wordt door de vreemde geldschieters, die als goede handelaars meenen, dat een zoo dicht spoorwegnet, als het onze, indien het goed beheerd is, aan den Staat meer dan een half milliard frank moet opbrengen, in plaats van hem millioenen te kosten. Over deze industrialiseering zelf is er natuurlijk uog niet veel te zeggen. De le den der regeering stelden zich nog maar over het princiep t'accoord. Toch worden reeds volgende bijzonderheden medege deeld. Het spoorwegnet zou uitgebaat worden door een maatschappij met een kapitaal van tien milliard frank, waarvan do Staat het grootste deel zou bijbrengen. Er zouden aan het publiek aandeelen aangeboden worden voor twee milliard frank. Wat het bestuur der maatschappij be treft zou de beheerraad verkozen worden gedeeltelijk uit de ambtenaren, iügenieurs en arbeiders der spoorwegen, en gedeel telijk uit vertegenwoordigers der aan deelhouders. Door deze manier van de zaak op le vatten, zou de Staat, de bovenhand kun nen blijven houden in het zelfstandig be heer der spoorwegen, doch hij zou aldus in het bezit komen van gelden, die zouden kunnen besteed worden, aan de afkorting onzer schulden en aan de gezondmaking onzer financiën. Spanje is een goede klient van Belgie voor den aankoop van zware trekpaarden Het schijnt nochtans dat onze invoerders zekere moeilijkheden hebben om hunne dieren binnen het land te krijgen en dat zij hoogere taksen moeten betalen dan Engeland en Frankrijk. In het Parlement werden daarover volgende inlichtingen gevraagd De minister gelieve te willen zeggen of de invoer in Spanje van zware trek paarden ook een zeker gunstig tolregiem geniet, voorzien van sommige van Eogel- scba en Fransche paarden. Indien het uitgemaakt werdt dat de Belgische paar den dat gemak van invoer niet genieten, gelieve de minister te willen zeggen of een afgevaardigde van t ministerie van landbouw lid was van de Belgische com missie, dia onlangs het treffen van het voor Spanje zoo voordeelige modus vivendi heeft gesloten. Kan de minister beloven dat desgevallend pogingen zullen gedaan worden om aan de Belgische paardenfokkerij de voordeelen te bezor gen die toegestaan worden voor den rnvoï>r"ïh Spanje'van sommige Engelsche en Fransche paarden. De mioister heeft daarop geantwoord Krachtens de handels modus vivendi op 26 October 1925 gesloten tusschen het Belgisch-Luxemburgsch Ekonomisch Verbond en Spanje, worden de paarden van Belgischen oorsprong bij het biunen- komen in Spanje ouderworpen aan de betaling der tolrechten van het Spaansch tarief. De paarden vau Engelsche en Fransche herkomst moeten bij hun bin nen komen in Spaoje dezelfde rechten betalen als de paarden van Belgischen oorsprong. Nochtans, krachtens een Spaansche tolwet, genieten de paarden en merrien van zuiver Araabsch, Engelsch, Bretoensch of Peigcronsch ras voor de fokkerij ingevoerd, een vermindering van 50 t. b. der rechten. In den loop der onderhandelingen gevoerd tusschen de Belgische en de Spaansche regeering ten einde een handelsovereenkomst te troffen, hebben de Belgischo afgevaar digden zich ingespannen om het voor deel dier vermindering te verkrijgen voor de zware Belgische trekpaarden in dezelfde voorwaarden ingevoerd. De Spaansche regeering heeft uiet gemeend die vraag te moeten inwilligen, wegens de reden dat het fokken en het bezigen der paarden van dat ras niet geslaagd waren ondanks herhaalde proeven, uil hoofde der bijzondere gesteltenis van het klimaat en van den bodem van Spanje. Hoe dan ook, de regeering zal dio vraag niet uit het oog verliezen indien nieuwe onderhandelingen naderhand met Spanje moeten ingezet worden. ÜÖÏS Aankondigingen Op 4'en 2'bladzijde Op 3' en 4' met minimum van 1 fr. Rouwberichten 0.50 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voqr <Jikwijl§ te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. AUe Aankondigingen zijn vooral té betalen. Goudsmederij Juweelhandel Monters Lip Roskopff- Patent, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN !aÊ3ad,Zllve?,Hiskei PABRUREN in Goud, Diamant. Yperstraat, 2 Poperinghe. Volgens de statistieken, omtrent de metaalopbrengst van de geheele wereld, bereikte de productie voor het ruwijzer het hoogste peil ran vóór den oorlog, en voor het staal werd de peil zelfs over troffen. De wereldopbrengst van ruwijzer was voor 4925, 75.484.000 ton. Zij bedroeg 66.994.000 ton in 4924 68,067.000 ton in 4923 en 54.324 000 ton in 1924. De opbrengst van 4925 was dus de hoogste welke sedert den oorlog viel te boeken de produktie van 1913 was 77.182.000 ton. Wat betreft de wereldopbrengst van staal in staven en gietstaal, zij bereikte in 1925, 88.764.000 ton. Zij bedroeg 77.319.000 ton in 1924. De staalproduk- tie voor 1925 was de belangrijkste die ooit werd geboekt, want de opbrengst van 1913 bereikte slechts 75.019.000 ton. De statistieken wijzen uit dal de ver schillende landen in 1923 hun vóóroorlog- sche metaalproduktie hebben bereikt. Amerika bracht 47 t. h. van de totale tonmaat ruwijzer en 51 t. h. staal voort. De totale ruwijzeropbrengst voor Europa bedraagt 37 millioeo ton. Duitschland en Frankrijk leverden meer dan de helft daarvaB, zoodat deze twee landen een hooger voortbrengingspeil hebben bereikt dan totnogtoe bet geval was. De ruwijzer opbrengst is in Groot-Brittan je met meer dan 1 millioeo in vergelijking met 1924 gedaald, nochtans steeg de produktie rond het einde van het jaar. Praktisch gespro ken, heeft Belgie zijn voortbrengst op peil gehouden, niettegenstaande de werk stakingen die bet bedrijf gedurende ver scheidene maanden gedeeltelijk hebben verlamd. De slaalopbreogst in Europa voor 1925 zou 40.800 000 ton bereiken, tegen 36.600.000 in 1924 en 42.500.000 ton in 1913. Het is aan de overvoortbrenging in de Vereenigde Stalen, dat ten slotte de hooger wereldproduktie. tegenover 1913, zou toe te schrijven zijn. liet Staadsblad van Zaterdag, kondigt het volgende bericht af De jaarlijksobe taks op de automobie len en andere stoom- of motorvoertuigen is te betalen vóór elk gebruik, eu de voertuigen moeten steeds voorzien zijn van het kenteeken uitgereikt bij de beta ling van de belasting. Die voorschriften worden dringend aan de belanghebbenden herinnerd daar in gansch het Rijk toezicht zal uitgeoefend worden de overtreders zullen de ver drievoudiging van de ontdoken taks op- loopeu, onverminderd mei eene boete van 50 tot 1.000 frank. Een klein formaat werd voor gemeld kenteeken aangenomen door gezegd stuk vóór eene spiegelruit of een windbreker van het rijtuig, ofwel ineen aan het voer tuig gehecht raampje te plaatsen, zullen de schatplichligen die de taks betaald hebben de formaliteiten in verband met het toezicht kunnen vermijden. Aankoop van EISSOUW MOLLE VELLEN aan de hoogste prijzen. G.Battheu-Ghesquière, YperstP. 13-15, Pop. Omtrent de instelling en de werkzaam heden eener commissie voor het ordenen en vereenvoudigen der belastingwetten, bevat het Staatsblad volgend koninklijk besluit Artikel één. Eene commissie wordt ingesteld belast met het opzoeken van de vereenvoudigingen welke in de toepas sing der belastingswetten kunnen aange bracht werden. De commissie begrijpt drie afdeelingen welke onderscheidenlijk tot voorwerp hebben de belastingen geheven door het beheer der registratie en der domeinen door dat der belastingen en door dat der douanen en accijnzen. Elke afdeeling wordt voorgezeten door een barer leden aangenomen door Onzen Minister van Financiën en is onderver deeld in zooveel onderafdeeliugen als laatstgemelde noodig acht. Art. 2. Elke afdeeling der commis sie begrijpt, benevens de bevoegde amb tenaars, de door Onzen minister van Financiën aangenomen personaliteiten, die gespecialiseerd zijn op gebied vaD fiscale kennis of die kunnen beschouwd worden als bevoegd om de belangen der schatplichligen over 't algemeen en in zonderheid s lands nijverheids- landbouw handels- en fioanciebelangen te verte genwoordigen. Art. 3. Naarmate de voltooiing der werkzaamheden, boekt elke onderafdee- ling hare aanmerkingen en gevolgtrek kingen in een verslag dat zij aan den voorzitter van de afdeeling zendt. Nadat hem alle verslagen der onderafdeeüngen toegekomen zijn, belast de voorzitter een lid met het opstellen van een algemeen verslag en zendt hetzelve aan onzen Minister van Financiën. Art. 4. Aan de leden van de com missie van onderzoek wordt geenerlei bezoldiging verleend voor hunnen arbeid zij hebben enkel recht op terugbetaling van hunne uitschotten. Hrt. 5. De nijverheids-, finanoie-, landbouw- en beroepsgroepeeringen wor den verzocht den Minister van Financien bunnen gemachtigden steun te doen ken nen. Toen Renkin de regie op de spoorwegen wilde toepassen ontmoette hij grooten tegenstand onder de socialisten. Telkens wanneer de kwesiie te berde werd ge bracht werd meu dien tegenstand gewaar. Thans heeft den ministerraad van heden beslist dat deze hervorming zal doorge dreven wordeu. Er hecrschl eenparigheid. Eene maatschappij met een kapitaal van 40 milliard papier zal gesticht worden Twee milliards obligatiën zullen door het publiek kunnen onderschreven worden De Koning d. r. de regeeriug, zal een be heerraad benoemen die. ook vertegenwoor digers van de ambtenaren, en werklieden zal bevatten. Die hervorming moet dienen om onze vlottende schuld te consolideeren. De regie wordt door de Arnerikaansohe bankiers geëiseht die anders de leening van 3 milliard niet zouden toeslaan. Van die leening zullen 500 millioen gebruikt worden om het stabiliseeren van den frank te verzekeren, maar niets is nog af gedaan. De Amerikaansche Senaat dient eerst de verdragen van Washington goed te keuren. Belgie is niet meer vrij. Het is de schul denaar der internationale finaueie. Maandag morgend, ten 40 ure, had te Brussel de 42e trekking plaats der Leening 4 t. h. 4921 van de Federatie der Coöpe ratieven voor oorlogschade. De andere nummers dezer reeks zijn uitkeerbaar met 250 fr. De toebereidselen tot de Tentoonstel ling gaan onverpoos 1 vöoit. De inschrij vingen zijn dit jaar zeer talrijk en al de nieuwe nijverheden hebben hunne mede werking toegezegd, ook is de bijval der foor reeds verzekerd. Het komiteit heeft beslist al de school bestuurders en bestuurdsters van het Arrondissement met hunne leerlingen uit te noodigen tot hot bezoeken der tentoon stelling. Kosteloozen ingang zal hun verleend worden op 2 April Goede Vrijdag, 3 April Zaterdag en 5 April 2® Paaschdag, van lire 's morgens tot 8 ure 's avonds. Onder de menigvuldige aantrekkelijk heden zullen den 2 April door den Eer- weerden Heer Bestuurder der beroep- school, de hoogere klassen dezer school in werking gesteld worden. Ook zal hel dien dag aan toeschouwers niet ontbre ken, en het publiek zal zich kunnen overtuigen, op welke manier vakmannen gevormd worden. De opening der Foor is vastgesteld op Witten Donderdag 1 April, om 3 ure 's namiddags en de sluiting op 5 April, 2* Paaschdag om 8 ure s avonds. De ingangsprijs is bepaald op 0.50 fr. de kinderen beneden de 15 jaar vergezeld hunner ouders worden kosteloos toege laten. Gedurende den duur der tentoonstelling worden de vitrienen der winkels in de gansche stad versierd cn verlicht, en de schoonsteen kostbaarste waren uitgestald Het komiteit richt een dringenden op roep tot alle deelnemers de algemeene Vergadering bij te w onen op Zondag 14 dezer om 2 ure Café Sultan waar be langrijke schikkingen zullen genomen worden en waarna in groep de zalen der Beroepschool zullen bezocht worden. Namens het Komiteit De Secretaris, Jülkx TAHON. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft bevestigd dat Brazilië aanspraak maakt op een vasten zetel in den Staten- bondsraad. Hij voegde eraan toe niet te kunnen aanvaarden dat alleen Duitschlanc als nieuw lid, in den Raad zou treden. In een onderhoud met een medewer ker van de te Madrid verschijnende E Liberal heeft de Spaansche Minister van Buitenlandsche Zaken verklaard dat Spanje vast besloten is een bestendigen zetel in den Raad van den Statenbond voor zich op te eischen. Het opnemen van Duitschland in den Statenbond en de wijziging van artikel 4 betreffende de samenstelling van den Raad zijn twee ge heel verschillende dingen. Sinds den Sta tenbond bestaat issteedscen vertegenwoor diger van Spanje in den Raad gekozen Dit toont wel aan hoe billijk de eisch van Spanje is. Hij verzekerde dat Duitschland niet voornemens is, arm in arm met Polen en Spanje zijn intrede in den Raad te doen. Op het oogenblik of in de naaste toe komst kan er geen sprake zijn van een uitbreiding der bestendige raadszetels, want de toezeggingen die Duitschland op zijn verzoek tot toelating van de raadsle den heeft ontvangen, zijn slechts op te vatten als beloften bij overigens gelijk blijvende samenstelling van den raad. Welke houding Duitschland later zal aannemen als uitbreiding van den Raad aan de orde mocht komen, liet Streseman in het midden met de opmerking, dat die vraag thans niet actueel is. Hij uitte ten slotte zijn voldoening,- over de verdere voorwaarden, waaron der Duitschland tot den Volkerenbond toetreedt en legde in dat verband vooral den nadruk op de toekenning van de mi litaire en economische verplichtingen, om schreven in art. 46 van het Convenant. 2ieht- it Spelkaarten ten bureele dezer. genadige prijzen fioe Duitschland zijne Nijverheid heropbeurt De Reichsregeering is van zin aan de nijveraars die naar Rusland uitvoeren, een krediet van 3 millioen mark-goud toe te staan, daar Rusland niet genegen is andere koopen te sluiten, dan deze die op twee tot vijf jaar betaalbaar zijn. Veertig ten honderd der risicos zullen door de nijverheid en de banken gedragen worden vijftig en dertig tenhonderd door het Reich en vijf en twintig ten honderd door de Duitsche Bondstaten. Er is namelijk spraak ecner levering van macbienen en buizen aan de Russische petroloijverheid voor eene waarde van ongeveer 400 milj. mark. Eindelijk, de Duitsche koolmijeen zul len uitvoerpremies van 70 tot 80 millioen mark-goud genieten, die hun zouden toe laten hunne kolen op de wereldmarkt te brenge' aan voldoende voorwaarden om zegevierend tegen de Engelsche kolen te kunnen mededingen. Men schat dat het Reichsgoevernement een half milliard mark-goud beschikbaar heeft voor de heropbeuring der Duitsche nijverheid. De Kunstkanarie POPERINGHE. Eene eerste Tentoonstelling van Ka naries had Zondag laatst plaats, in het lokaal Au Café des Alliés bij Cam. Brabants, Yperstraat, en de inrichters ervan mogen met reden fier zijn op hun stout durven. Hoe aangenaam was het niet die 99 lieve bonte vogeltjes, in al hun levendigheid na te gaan hoe verrukkelijk die zoetklinkende zwellende gorgeltjes, hoe betooverend die kuustige gezangen. En te midden dit alles heerschte er een blijde stemming onder de talrijke toe schouwers. Met ware kennis werd tot de keuring overgegaan en tot ieders voldoe ning, de hiernavermelde prijzen aan de gelukkige winners toegekend MANNETJES 4. A. Ver Hoeven, Watou. 2. H. Deroo, Poperinghe. 3. K. Gotalad, Poperinghe. 4. C. De Moor, Reninghe. 5. N. Paternoster, Poperinghe. POPJES 4. C. Brabants, Poperinghe. 2. J. Dumon, Poperinghe. 3. C. De Moor, Reninghe. 4. O. B&theu, Poperinghe. 5. J. Plancke, Poperinghe. Pas is het eerste feestje geëindigd, of reeds smachten de leden naar een nieuwen wedstrijd die hun andermaal genot ver schaffen zal, tot welstand en bloei van de jonge, maar veelbelovende gilde. Hoppekweekers I Wilt ge Echte Hollandsche Nicotine gewaarborgd 290-300 graden per kilo. Koopt bij Frans VANDEPLAS, Ook te verkrijgen pullen van 90 tot 400 graden Nicotine gewaarborgd per kgr. Allemaal in pullen van 4 kgr. ™>SP= Tg ,iP om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende hoestpnkkel weg te nemen Akker 's Abdijsiroop dankt haar snel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden extracten in haar samenstelling. Stilt als bij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst! mssemm fsttmm (bij de fost) De )utamlooze ingezonden artikels toorden getmigm De ministers in princiep t'akkoord De invoertaksen '■i'd. Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zen den zooveel mo- Bet blad staat ter beschikking van al wie het goed meent *r.et het algemeen «fht eu fceiar.g. Persoo n lijk peden Bomen de niet op. bij (bij de Post) Leest en verspreidt DE GAZET VAN POPERINGHE TREKKING DER 4 ten honderd 1921 De obligatie reek» 52,222, Nr 8 wint het lot van een millioen fr. De kwestie der zetels. Brazilië maakt aanspraak op een bestendigen zetel. Ook Spanje wil een vasten zetel. Bet standpunt van Stresetnann. In een gesprek met den Berlijnschen correspondent van den «New-York Times» heeft Minister Stresemann zich uitgelaten over de veronderstellingen bij Duitsch land s toetreding tot den Volkerenbond Apotheker - Kleine Markt.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1926 | | pagina 1