ZESDE J AA It Hoppekweekers Bericht aan de Landbouwers. V 1:3 ZONDAG 28 MAAKT 1926. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. i ie Derde Handelsfoor te Yper. Het hart en de sporten Br inkt "MAS-CAR" bier Drinkt "MAS-CAR" bier Bureelgerief horlogerij De Hondenbelasting Ouderdomspensioenen In de Kamers. mm Schoolgerief Speelkaarten 15 centiemen hel nummer Specialiteit vau Prachtpapier in doozen. allerhande Drukwerken te verkrijgen bij Gebr. DUPONT Yperstraat, 2 Pope ring he. Abonnementen t Jaar in stad, thuis besteld 7.50 tr. buiten stad, met de post9.00 fr. Buitenland15.00 Ir. Men abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. c Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postchickkkkjeicd»g N' 4S4S9 S a Aankondigingen Op 1 en 2* bladzijde 0.40 Ir. de regel. Op 3* en 4* 0.35 fr. met minimum van 1 fr. Rouwberichten 0.50 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen Goudsmederij Juweelhandel Monters Lip toskopff - Patent, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN a&o b4, Zllïer, Hleke) PABRUREN in Goud, Diamant. bij G.DupoaUZoon Yperstraat, 2 Poperinghe. Een Koninklijk Besluit, in 't Staatsblad afgekondigd, regelt de toepassing der ar tikels der wet van 31 December 1925, die betrekking hebben op de hondentaksen. Ziehier eerst de bijzonderste bepalingen van bedoelde artikels Elke bezitter of houder van honden is gehouden eene Staatstaks te betalen van 15 fr. per hond. Die taks wordt verdub held voorde prachthonden. De hondenhandelaars of -kweekers als dusdanig bekend ter plaatse waar zij met terwoon gevestigd zijn en uit dien hoofde onderworpen aan de bedrijfsbelasting, zijn onderworpen aan eene taks van 73 frank of van 150 frank Daar gelang zi voor hunnen handel gewoonlijk tieu hon den en minder of meer dan tien honden houden. De taksen zijo te betalen ten kanlore der belastingen van het gebied, vóór den 15 Januari, voor eiken op dien datum be lastbaren bond en bij den aanvang van het bezit of het houden van een belastba ren bond, indien dat feit zich later voor doet. De aangifte moet al de noodige gege vens bevatten tot de berekening van de belastingen en tot het toezicht. Aan den aangever wordt een kwijtschrift uitgereikt hetwelk hij op elk aanzoek moet voorleg gen, alsmede eene inedalie welke ver sehfttt volgens de belastbare kategorie waartoe de hond behoort en waarvan deze steeds moet voorzien zijn.Desnoods wordt de medalie jaarlijks hernieuwd. Degene die een belastbaren hond ver koopt of overlaat is gehouden daarvan aangifte te doen binnen de acht dagen op voormeld kantoor de voor het loopend jaar betaalde taks mag, op naam van den nieuwen bezitter of houder, overgeschre- I ven worden, indien deze zulks aanvraagt, binnen de vijftien dagen onder overlegging van het kwijtschrift en van de medalie aan den overlater verstrekt. Het Koninklijk Besluit, waarvan hooger spraak, luidt Behoudens wanneer zij hoofdzakelijk gebezigd worden als trekdieren of tot het bewaken van kudden, worden als pracht honden beschouwd, zij wezen van zuiver of gekruist ras a) Al de doggen, buldoggen, Deen'sohe of Ulmerdoggen, Sint-Bernardshonden, New FoundlandshondeoLeonbergerhon- den, Pyreneesche honden, wolfshonden, Mastiffs, Boxers, Dobermans, hazewinden herdershonden (van Brie, van Beauce, van EDgeland of Bobtails, van Schotland, »f Coleys, Duilsche.HoHandsche, Groenen- daelsche, Mechelsche, Terveurensche, jenz bouviers, loulous of spitz, chow- chows, Teneriffehonden, poedelhonden, windhonden, whippets, kleine Deensche of Dalmatische hondeD, dashonden (na melijk fox-dashonden), schipperkes.mops- honden. griffons, Brabantsche griffons, kleine patrijshonden (Pekineesche, spa niels), schoothondjes (van Malta, van Ha vana. leeuwtjes), Pinscbers, bassets al de jachthonden of honden dienende tot de [jachtal de andere honden waarvan de frerkoopwaarde klaarblijkelijk 150 frank overtreft De personen die geen aangifte in de be- fast.ogen op de inkomsten zouden inge land hebben vóór 1 Juni 1926, zullen pene bijzondere aanri 'te moeten onder- ■chrijven wegens de honden welke zij peziUen of houden en waarvoor de toepas selijke taks nog niet zou betaald geweest pijn. tï De overtredingen van de bepalingen an het Koninklijk Besluit worden ge- traft met eene boete van 50 tot 1.000 fr. inverminderd de betaling van de ontdo en taks of van bet drievoudige dezer. |Die boete wordt insgelijks verbeurdvoor pik bedriegelijken afstand of elk bedrieg- ijk gebruik van eene medalie. In het Staatsblad van 20 Februari ver scheen het koninklijk besluit nopens de manier waarop de bestaanmiddels moeten geschat worden en het onderzoek der pensioenaanvragen moeten gedaan wor den. Wij geven hieronder, zoo kort en vol ledig mogelijk de bijzonderste bepalingen die erin voorkomen. Daartoe is noodig 1dat men Belg is en in Belgie woont 2. dat men ten volle 65 jaar oud zij 3. dat men ten minste de minimum storting gedaan hebbc in de Ujfrenlkas door de wet vereischt 4. dat men geen te groote bestaans middels heeft. Hebben geen recht op pensioen de krankzinnigen of de personen die in een gevung of een hedelaarsgeslicht verblijven Het loon van den man, als hij nog geen 05 jaar is, en dal zijn vrouw dien ouderdom bereikt heeft. Dit loon wordt aangerekend voor den helft, na aftrek van 112 voor bedrijfslasten, zoo b.v. De winst voortkomende uit den land bouw, denjiandel en de nijverheid. Deze inkomsten worden vastgesteld volgens de wetten betreffende de belastingen. Deze inkomsten worden voor de helft aange rekend. Nochtans, mag er vooraf, als loon 9, 10 of 12 fr. daags afgetrokken worden, voor 100 werkdagen. Dat is van groot gewicht, voor alle ambachtslieden en neringdoeners die voor eigen rekening werken. De onderhoudsplicht der kinders die bemiddeld zijn. Het bedrag der inkom sten en der verschuldigde renle zal bij een speciaal besluit bepaald worden. De handelsweerde der eigendommen waarvan natuurlijk de hypotheek of an dere schulden mogen afgetrokken worden Deze weerde wordt omgekeerd in lijfrente aan 10 t.h. De handelsweerde wordt be paald, na aftrek van 116 voor onder houdskosten. door toepassing van den vermenigvuldiger 20 wanneer het gaat om bebouwde en van 30 om onbebouwde eigendommen. Nochtans indien de aanvragers eige naars bewoners zijn van een enkel buis, dat ze door spaarzaamheid en niet door erfenis verkregen hebben, en dal eene weerde van 14.000 tot 18.000 fr. niet overtreft wordt daarvoor niets aangere kend. Een getuigschrift van den Ontvan ger der Regislratie is daartoe noodig. De handelsweerde der kapitalen, ook in lijfrente aan 10 t.h. omgekeerd. Noch- ans op het inkomen der eigendommen en der kapitalen, mag 600 fr. afgetrok ken worden wanneer een der echtelingen om het pensioen vraagt en 1200 fr. wan neer beiden er om verzoeken. De renten en pensioenen uitgekeerd door de Lijfrentkas of openbare instel ingen. Nochtans komen de pensioenen voor militairen dienst of oorlogsfeiten, of als burgerlijk slachtoffer van den oor- og niet in rekening. Het pensioen van de weduwen of ouders van gesneuvelde sol daten of van in den oorlog doodgescho- en burgers, alsmede het pensioen door het Rijk verleend aan zieke gedeporteerde jurgers, komt voor den helft in rekening. De renten voor werkongevallen vallen volledig weg indien ze den aanvrager oekomen voor 50 t. h. in de andere gevallen. Alle andere pensioenen en vergoedin gen door bijzondere instellingen of per sonen uitgevoerd. Van die renten, pensioenen en vergoe dingen mag 600 of 1200 fr. afgetrokken' worden, zooals hooger is aangeduid. Doch de gezamenüijke aftrek mag deze sommen niet overtreffen. Antwoord Ja Te midden van het seizoen moeten zij ginder hun werk verlaten, wat hun zeer schadelijk is. Mits een gunstig gevolg aan dit verzoek ben ik zoo vrij U ook te vragen wat zij zouden moeten doen om dat uitstel te bekomen en tot wie zij zich desgevallend moeten wenden. Antwoord Daar de schiet- en manoeu- vers periodes in den loop der maand Au gustus eindigen, is bet niet mogelijk de wederoproeping van de miliciens die in Frankrijk mogen verblijven, tot in Sep tember aanstaand# uit te stellen. GEMEENTE PROVEN De militairen die buitj^ het land mogen verblijven en hoogsl gewichtige redenen zoudeutedoen geidenheijben, omüiet stjerenkeuring met Prijskamp op den gestelden tijd terug binnen te ko men, kunnen echter, van hunnen korps overste uitstel bekomen, lot dat ze naar 't land terugkeeren. op Zaterdag 27 Maart, om 6 ure 's avond, op het Stadhuis. DAGORDE 1. Punt. Afstand van grond te Po peringhe, Sie E. Nrs 514c en 192d door de Kommissie van Openbaren Onderstand om in den Staatsspoorweg ingelijfd te worden. 2. Punt. Afstand van grond te Po peringhe Sie E, Nrs 513d en 313f door de kerkfabriek van St. Bertiuus, om in den Staatsspoorweg ingelijfd te worden. 3. Punt. Verkoop uit ter hand van Weiland en grond van gebouwen, Sie A, Nrs 1243b 1244 en 1245 te Poperinghe door de Kommissie van Openbaren On derstand. 4. Punt. Verkoop uit ter hand van Cijnsgrondte Poperinghe, Sie E, Nr. 512i door de kerkfabriek van St. Bertinus. 5. Punt. Advies nopens de aanvraag gedaan door de Kommissie van Openba ren Onderstand om een perceel Bosch, Sie L, Nr. 1040 te Poperinghe te mogen aan het woudbeheer onderwerpen en zoo te voegen bij de overige bosschen, haar toebehoorende en die reeds aan zelfde beheer onderworpen zijn. 6. Punt. Aanvraag door de Stad Poperinghe om voor het jaar 1925 en 1926 de bijzondere belastingen op de wedden, loonen en pensioenen der werklieden en bedienden niet te moeten innen. 7. Punt. Bijgevoegd krediet te stemmen voor de Naamlooze Maatschap pij voor exploitatie der Buurtspoorwegen in likwidatie. 8. Punt. Goedkeuring van de toe wijzing der werken van opbouw der Staats-Middelbare School. 9. Punt. Goedkeuring der lijst van de oninbare taksen op de honden voor 1925. 10. Punt. Mededeelingen. Voor de derde maal poogt de herle vende handel der Slad de aandacht op zich te trekken door eeue tentoonstelling in te richten. Wie had durven droomon dat zoo een gewaagd iets tot werkelijkheid zou ver- wezentlijkt worden. Na de vreeselijke cataclysme die onze slad vernielde en geen enkelen steen op elkander liet rusteD, was er in de verste verten niet te vermoeden dat pas zes aren verder eeue eerste poging zoude gewaagd worden om de bronader van onzen vooroorlogschen welstand herop te seurea. En zie de krachtinspanning gelukte wonderwel. Het jaar nadien wierd de onderneming met een prachtigen uitslag bekroond ea nu op den vooravond van de derde foor. waarvan de bijval alle verwachtingen overtreft slaat men ver baasd over het succes. Het eendrachtig pogen om onze stad in deze lastige tijden herop te beuren be zielt allen, en als een nieuw leven vloeit io de aderen. Neenduizendmaal neende stad onzer vadscfn is nog niet dood en a!s allen willen zal zij niet vergaan Hoog dus de harten en ons zij de zege. De keuring der slieren en de prijskamp voor stieren en koeien, voor de 12* om schrijving, bevattende de gemeenten Crombeke, Poperinghe, Proven, Rous- brugge-Haringhe, Stavele, Watou, West- Vleteren, en het gedeelte der gemeente Beveren, liggende Westwaarts den steen weg van Stavele naar den Eikhoek zullen dit jaar alhier plaats hebben op Maandag 12 April, om 11 ure voormiddag Nochtans buiten de keuring gehouden in de omschrijvingshoofdplaats Proven, zullen er ook stierenkeuringen plaats heb ben in de volgende gemeenten Te Poperinghe, op Woensdag, 31 Maait om 9% ure voormiddag. Te Rousbrugge, op Donderdag 1 April om 1 ure mamiddag, Te Watou, op Woensdag, 31 Maart, om 1 ure namiddag. Mogen alléén deel nemen aan de prijs kamp voor melkkoeien, de koeien welker melkopbrengst ernstig gecontroleerd werd door een veekvveeksyndikaatof door eenen veebond en zulks gedurende een tijdperk van ten minste 300 dagen. Deze controol moet bevestigd worden door een getuig schrift afgeleverd door den Voorzitter van het Provinciaal verhond des Vee- kweeksyndikaats of den Voorzitter van den Veebond. De inschrijving voorde keuringen prijs kamp geschiedt op het sekretariaat der gemeenten waar de keuring plaats heeft van 9 lot 10 ure voormiddag, op overleg van eene verklaring van den houder van het dier, opgevende de dagteekening, der geboorte (maand en jaar) het signalement haar, kleur, bijzondere teekens), het ras alsook de premie ol accessiet in den prijs kamp van 1923 behaald het handtee- ken van den verklaarder moet door den Burgmeester echt verklaard worden. De gewestelijke prijskamp voor koeien voor de 3* landbouwstreek ingericht, zal plaats hebben te Yper, op Donderdag 29 April 1926 om 10 ure voormiddag. Will ge Echte Hollandsche Nicotine Ook te verkrijgen pullen van 90 tot 100 graden Nicotine gewaarborgd per kgr. Allemaal in pullen van 1 kgr. Nooit werd er meer aan sport gedaan dan tegenwoordig. Groot en klein, jong en oud, volgt met belangstelling velokoer- sen, loopwedstrijden, regatten en voetbal matchen. En geen wonder, het strijden naar eer en roem is iets eigen aan den mensch. Sport beoefenen is gezond, het ontwik kelt de spieren, doet het bloed sneller omvloeien, wordt door iedere sportlief hebber zonder meer nadenken voortver- teld. Daar is veel waars in, doch daar zoo eene matige sportoefening een heil- zamen invloed op ons gestel uitoefent, valt, er te bedenken, dat de geweldige in spanning die bij de wedstrijden door de mededingers aan den dag wordt gelegd, niet altijd een goede inwerking heeft op zekere organen, en bijzonderlijk op die van den bloedsomloop. De heer dokter Boigey, bestuurder aan de «Ecole Normale d'Education Physique» van Joinville (Frankrijk), heeft met een grondige zakenkennis de volgende waar nemingen gedaan. Hij heeft voor en na de wedstrijden vele athleten zeer nauw keurig onderzocht, en ziehier wat hij be vonden beeft Op 71 jongelingen van 20 tot 28 jaar, gansch gezond, heeft een loopkoers van 100 meter op li tot 43 seconden (men raag dat heel zeker geweldige oefeniDg noemen) harlstoringen teweeg gebracht ofwel door het snelheidstempo van het hart te vergrooten, ofwel door de klop pingen onregelmatig te maken. Die storingen hebben van 1 tot 2 uren geduurd, naarvolgens het entrainement dat de jongens genoten hadden. Bij goed geoefende loopers kwam het hart veel sneller tot het normale terug. Het was toch in alle gevallen na een rust poos van 5 tot 9 uren. Bij dezelfde loo pers brengt een koers van 3000 meters op 9 tot 41 minuten geloopen.eene storing die 3 uren aanhoudt bij 47 deelnemers en 8 tot 41 uren bij de andere. Bij andere spelers zijn de storingen van hart en bloedvaten vai veel korteren duur, daar in voetbal, tennis, enz., de spierenbewegingen door poozen van rust afgewisseld worden. Die kleine tusschen- poozen zijn voldoende om de hartsover- spanning te beletten. Volgens Dr Boigov is het toch noodig dat de deelnemers van voetbalmatchen en andere sportmanifestaties, na iederen match 2 tot3 uren rust nemen. Ook is het slechts aan jongelingen die goed getraind zijo en over een goed, regel matig kloppend hart beschikken, toege laten ernstige sportieve wedstrijden aan te gaan. liet Chloorantmoniak of Chloorammonium Het Chlooraramoniak of Chloorammonium is een meststof met een hoog gehalte aan ammoniakale stikstof, dat wonderbare uitslagen geeft. Het bewijs ervan werd reeds overvloedig geleverd. Te geschikter tijde en redematig gebruikt, op dezelfde tijdstippen als het ammoniaksulfaat, verbrandt het de jonge planten niet, niet meer of niet minder als het ammoniak sulfaat doen zou. Het past voor gelijk welke teelt. Gebruikt in verhouding van 200 tot 300 Kgr. per Hectaar, oefent zijn Chloor, evenmin als het zwavelzuur van het ammoniaksulfaat, niet den minsten nadeeligen invloed uit op plantengroei. Het Chloor, evenals het zwavel, dat men in de weefsels der planten aar frt ft, vormt zekere samenstellende grondbestanddeelen. Het Chloor, ,1Vt' Tis het zwavel, is een bijkomend voedzaam bestanddeel van de plantenceL Het Chloorammoniak heeft het voordeel de larven en de woekerplanten te vernietigen. Verdere inlichtingen en beste gebruiksaanwijzingen kosteloos te bekomen bij A. J. Schenck. 405 Lombardslraat, Brussel. (bij de Post) GAZET VAN OPESIKCHE De tuiamlooze ingezonden artikels warde* qew* iqerd 0 0 ft. m m 0' Ieder medewerker blijfi verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen deg Donderdag noen. v Ket-blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. r:t n v» C niet up a a A a (bij de Post) 1. Wie may zijn pensioen vragen 2. Welke bestaanmiddelen komen in aanmerking Op de twee vergaderingen welke we in deze laatste dagen hebben belegd, met het oog op de inrichting van den ontworpen zomercarnaval, hebben we kunnen bestatigen hoe menigvuldig de moeilijkheden zich voordedenom bin nen een zoo korten tijd, iels in te rich ten wat waardig was onzer stad, welke in zake feeslelijkheden, buitengewoon lekker is. Onder de grootste moeilijkheden dringt zich meest vooraan het finan- cieele vraagstuk, en daar onze frank zoo laag staat, klagen vele maatschap pijen dat er geen zaad in 't bakje is. Daarmee hebben we besloten onzen carnavalstoet dit jaar niet door te drijven, (Toch het ontworpen plan hoe genaamd niet in den steek te laten, maar voort ons met de inrichting er van bezig te houden en zoodoende hem met toekomend jaar, met zooveel te meer luister, te doen doorgaan. Dit alles zegt daarom niet dat we voor dit jaar alles in den steek laten, integendeel, de mede ontworpen Re- klamesloet gaat met zooveel te meer zekerheid door, en we zullen zijn bijval des te grooter hunnen maken. Reeds een groot aantal Nijeeraars en Win keliers hebben hunne bijtreding toege zegd en iridi'ii het zoo voor Is gaat zal het succes groot zijn Des te beter, het zal tenminste onze moeite niet tever geefs laten en ons nog meer aanwak keren voor hel groote plan. De lleklamestoet heeft plaats op Zon dag 18 April a. de programma's werd,en deze dagen rondgestuurd en kleinere programma's zullen binnen enkele dagen aan al de Nij ver aars van het omliggende gezonden worden. We hopen op een flinke vertegen woordiging onzer stedelijke nijveraars en winkeliers. Zendt intijds uwe bijtre ding op het secretariaatYperstraat2 J. P. Vraag van den heer Dejardin Moeten, zooals door sommige bladen wordt bericht, de miliciens der klas 1921 weede lichting, die geheel hun diensttijd in bezet Duitscbland hebben gedaan en 10 dagen langer hebben gediend na hunne klas, in afwachling dat ze afgelost wer den door andere troepen en bovendien reeds voor 19 dagen terug werden binnen geroepen, nog een tweede maal binnen gaan Vraag van den heer Goctgebcur Onder de Miliciens die in Juli aanstaan de hun kampdienst van twee weken moe ten doen, zijn er honderden gehuwden en vaders van familie, dienaar Frankrijk zijn uitgeweken om daar, ondanks de age valuta het onderhoud voor vrouw en kinderen te verdienen. Ik bid u dus, M. de minister, de mo gelijkheid te willen onderzoeken die mi- iciens een uitstel te verleenen om hen ia September te lalen optrekken. STAD POPERINGHE Openbare Zittiag van den Gemeenteraad Julirn TA HON gewaarborgd 290-300 graden per kilo. Koopt bij Frans VANDEPLAS, Apotheker - Kleine Markt.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1926 | | pagina 1