Wiens scnumis netnu? Hoppekweekers ZESDE JAAR V 14 ZONDAG 4 APRIL 1926. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. Buitengewone HEKLAJVIESTOET Gebr. DUPONT 1 5 centiemen liet nummer Het Financieel Vraagstuk G.Oupout&Zoou EEN NIEUW WETSONTWERP YPER EILAND GROOT BAL Bureelgerief Prachtpapier Horlogerij Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. allerhande Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Pope rlnghe. Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld 7.50 ir. buiten stad, met de post9.00 fr. a Buitenland15.00 !r. Men abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. üe naamlooze ingezonden artikels teorden geweigerd. m' m r a Litgivers-Eiginaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POÏ#RINGHE pqstchic k rek kni Den 15° Maart steeg het pond plotse lings van 107 op 122, en viel terug op 117. Dus tien punten winst... of verlies, dat hangt ervan af, langs welken kant ge staat.| De regeering en haar pers wisten direct te vertelleD, wie die tien punten op hun geweten hadden. Dat waren de gazetten van de oppositie die in den vreemde en in het eigen land het nationaal crediet ondermijnd hebben, door hun onbarmhartige crilieken op bet democratisch gouvernement en dat waren ook de bankiers, de specuialeurs, die door misdadige beursmamruvers, dit on dermijnde crediet geheel hadden doen in storten. De persorganen, die aan de devotie van de regeering zijn, deden alsof ze de financiers kenden, die Belgische franks bij wagonladingen op de markt hadden ge worpen, maar ze wachtten er zich wel voor, ook maar één naam te noemen. Doch, men kon zich toen nog afvragen, of dat wel noodig was Zei inderdaad de eerste minister niet in volle Kamer, dat het parket hem zulke na men had opgegeven en na&r zijn orders wachtte, om vervolgingen in te spannen. En ook de minister van Financiën kon digde rechlvervolgingen aan tegen de mis dadige beurshaaien waarna hij de plech tige verzekering gaf, dat alle noodigc maatregelen genomen waren,om de beurs maneuvers verder te verijdelen en den dieperen val van den frank te voorko- komen. Sedertdien zijn bijna drie weken ver- loopen. Nog steeds wachten we vergeefs op het eerste bericht over een aanhouding onder de financiers, over een proces tegen een bank of een wisselagent. We weteD absoluut niet, wat er terecht gekomen is van de orders, die minister Poullet aan de Justitie gegeven heeft. Vagelijk hebben we hooren spreken over een onderzoek bij zekere fondsenhandelaars te Antwer pen, maar alles laat ods gelooven, dat dit onderzoek op een armzaligen sisser uitge draaid is. En de Peuple die veertien dagen geleden precies wist te vertellen boe de bankiers in de champagne geze ten hadden na het welgelukken van hun slag. die schreef eergisteren, dat indien er schuldige bankiers zijn, zij vervolgd moeten worden. Indien dat wil zeg gen de a Peupleweet het zelf niet meer Maar.... wie heeft hij dan in de champagne zien zitten Doch boe het dan zij Aan één verkla ring hadden we houvastAan dien van den minister van financiën dat alle maat regelen genomen waren om den dieperen val van den frank te voorkomen. Vandaag staat het pond aan... 133: En laat ons nu eens een moment kalm en ernstig redeneeren Toen het poad van 107 op 117, dus tien punten gestegen was, dan was dat de schuld van de oppositiepers en van de speculateurs. Bij het pond aan 117 maakte de regeering zich sterk om de oppositie te ontmaskeren en de speculateurs on schadelijk te maken, en gaf daarbij de verzekering, dat zij den frank niet verder laten zakken zou. Sedertdien steeg het pond tot 133, wat wil zeggen, dat de frank nog zestien pun ten dieper zakte f Aangenomen nu zelfs dat de eerste tien punten verlies op rekening mogen komen van oppositiepers en speculatie, op wiens rekening komen dan de tweede zestien punten Terlies f Antwoorden op die vraag liggen voor het uitzoeken. Maar zou de meest Dauw- keurige explicatie van het verschijnsel bacle vau tien 15 Maart, door d? erftieken van de oppositie mocht zijn uitgelokt, het verdere verloop der gebeurtenissen voor heel de wereld het klare bewijs zou heb ben geleverd, dat deze critieken volkomen gegrond waren l Want bet is toch een feit, dat alles wal de regeering gezegd en geJaan heeft cm te bewijzen dat bet wantrouwen in haar politiek, in baar bekwaamheid, volkomen ongegrond was, en om het publiek gerust te slelleo, geen ander uitwerksel blijkt te hebben dannog verdere inzinkiugen van don frank We zouden er veilig van kunnen zeg gen, dat, hoe méér de regeering zich roert, hoe méér ze vergadert, en hoe méér officieele nota's ze publiceert over haar stabilisalieplannen... des te feller het pond de hoogte in gaal 1 En dan is gemakkelijk uit te rekenen, dat de redevoeringen, die de heeren Poul let en Janssen, verleden Zondag te Antwer pen zijn komen houden, voor christen werklieden, in een geestelijk gesticht en onder de bescherming van de roode gar den aan den frank nog eens elf punten gekost hebben (want Zaterdag stond hel pond nog aan 122) zijnde dus nog een punt méér dan héél de campagne van de oppositie en heel het monslercomplot van de speculateurs, die, volgens de regee ring en haar organen, den val van 107 op 117 veroorzaakt hebben I Jules Destrée, die cenige dagen geleden óók een duit in 't zakje meende te moeten gooien voor het muilbnnden van de op positiepers, schreef Er is een wet te gen hen die de daling van den frank uit lokken misdaad tegen de massa dal men haar loepasse met krachtdadigheid, met strengheid, maar met voorzichtigheid. Dat is voldoende •«Voorzichtigheid» vooral, want indien de juslicie ook zou kunnen uilmaken, dat de oppositiepers verantwoordelijk is voor een daliog van tien punten, dan zou met een toch en op heel wat sterker over tuigende manier l zijn uitgemaakt, dat een daling «van nog 16 punten méér» op rekening komt van het gouvernement dat zich toch, op Dinsdag 16 Maart bij monde vau zijn hoofd en van zijn minister van Financiën borg heeft gesteld voor de onschadelijkmaking van de speculatie en voor de verdere stabilisatie van den frank. Uit De Nieuwe Gazet nomische Zaken heeft ëén omstandig ver slag gegeven over de belangrijke vermin deringen die, sinds 1 Januari 1.1., in de verschillende diensten van zijn departe ment verwezentlijkt werden. M. de Minister van Spoorwegen beeft den Raad medegedeeld in hoe ver de stu dies voorde industrialisatie van de spour- wegen gevorderd zijn. II. de minister van Koloniën heeft uit leg verschaft over de aan gang zijnde werken in de kwestie van wegen en mid delen. De Raad heeft ten slotte eene reeks loo- pende bestuurzaken besproken En meer zegt de officieele nota niet. Maandag morgend had, in het paleis vau Brussel, onder het voorzitterschap des Konings eene buitengewone konfe- rencie plaats. Woonden deze Groote-Raadziiting bij MM. Poullet, eerste minister Janssen, minister van financies Yandervelde, Wauters en Rolin-Jacquemyns, leden der RegeeriDg, alsook de oud-ministers van financies, MM. Theunis, Liebaert, Van de Vyvere, Levie en Delacroix, en ook M. Franqui, Staatsminister. Er werd onderzocht in w elke voorwaar den de onderhandelingen, voor hetstabi- liseeren van den frank voortgezet worden. Eene mededeeling, na afloop dezer kon- ferencie aan de Pers gedaan, geeft geen verdere bijzonderheden. Er wordt evenwel gezegd dat men het eens is geraakt over de wending die aan de onderhandelingen, met de leeDers aan te binden, dient gegeven te worden. Maandag namiddag werd in het Minis terie van Justicie, onder het voorzitter schap van M. Poullet, een korte minister raad gehouden. De volgende mededeeling werd aan dewegen j a Aankondigingen Op 1 en 2* bladzijde 0.40 ïr. de regel. Op 3* en 4' 0.35 fr. a met minimum van 1 fr. Rouwberichten 0.50 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. Goudsmederij Juweelhandel Monters Lip Roskopff - Patent, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN b Gotid, Zilver, Miekei PABRUREN in GoudDiamant Yperstraat, 2 Poperinghe\ POPERINGHE niet deze zijn Dat, iudieu ook al het dé- Pers gedaan M. de minister van M. de minister van binnenlandsche za ken komt, ter Kamer een wetsontwerp neer te leggen tot wijziging der rangschik king der gemeenten, volgens dc uitslagen der algemeene volkstelling van 31 Decem ber 1920. De bijzonderste bepalingen van dit wetsontwerp zijn Het getal schepenen wordt van 2 op 3 gebracht in de gemeenten van 10.000 tot 20.000 inwoners, van 4 op 5 in de ge meenten van 50.000 lot 130.000 inwoners en van 4 op 6 in do gemeenten van meer dan 130.000 inwoners. Bijzondere wetten hadden reeds, bij uit zondering, het aantal schepenen voor de sleden Brussel, Antwerpen, Gent, Luik en Brugge op 3 bepaald. In 164 gemeenten wordt de samenstel ling van den gemeenteraad gewijzigd. Voor zes dezer, Antwerpen, Brussel, Else- ne, Scbaerbeek, Gent, en Luik is de wijzi ging het gevolg van de wet van 20 Februari 1921, waarbij het getal raadsleden inde gemeenten van moer dan 80.000 inwoners wordt vermeerderd. In de gemeente Vorst wordt het getal gemeenteraadsleden mei vier vermeerderd. In 62 andere, als volgt over de provinciën verdeeld, wordt dit gelal met twee vermeerderd, namelijk: Antwerpen 16 Braband, 13 West- Vlaanderen, 4 Oost-VIaanderen, 7 He negouw, 4 Luik, 2 Limburg, 13 Luxemburg. 1. In de stad Yper, waar, wegens de ver woestingen van den oorlog, de bevolking verminderd is, daalt het getal raadsleden met vier. In 94 gemeenten, waarvan vele tijdens den oorlog gedeeltelijk werden vernield en waarvan andere een deel vaD hun grondgebied wegens veranderingen aan de scheidsgrenzen der gemeenten heb ben verloren, wordt het getal raadsleden met twee verminderd. Deze gemeenten behooren tot de volgende provinciën Antwerpen, 1 Braband, 6 West-Vlaan deren, 37 Oosl-VIaandereu, 6 Hene gouw, II Luik, 15 Limburg, 2 Luxemburg, 7 Namen, 9. De steden Yper en Dendermonde, die krachtens de wet van 20 Februari 1921, 3 schepenen hadden verkregen, bekomen er nu slechts 2 daar het cijfer hunner be volking beneden 10.000 gedaald is. Ter uitvoering van de artikelen 1 en 73 der samengescbakelde wetten op de ge meenteraadsverkiezingen, wordt er op den tweeden Zondag der maand Oktober 1926 overgegaan tot de eerstkomende ver nieuwing der gemeenteraden. Zich steunende op de vroeger gevolgde praktijk, stelt de Regeering voor de titu larissen der nieuwe toegekende mandaten niet voer dit tijdstip te lal en benoemen, doch den gemeenteraad en den Koning, evenwel vrij te laten de kiezers bij uit zondering op te roepen om te voorzien in de nieuwe zetels, indien deze maatregel, uc wegens bijzondere omstandigheden, nut- Eko-jtig schijnt. Openbare Zitting vaa des Gameenteraad De h. Burgmeester opent de zitting om 6 ure. Raadslid Desmyüer is afwezig. De secretaris geeft lezing van het pro ces verbaal der vorige zitting dat zonder opmerkingen aanveerd wordt en men gaat over tot de bespreking van het dagorde. 1. Punt. Afstand van grond te Po peringhe, Sie E. Nrs 514c en 192d door de Kommissie van Openbaren Onderstand om in den Staatsspoorweg ingelijfd Je worden. Goedgekeurd. 2. Punt. Afstand van grond te Po peringhe Sie E, Nrs 5l3d en 5l3f door de kerkfabriek van St. Berlinus, om in den Slaatsspoorweg ingelijfd te worden. Goedgekeurd. 3. Punt. Verkoop uit ter hand van Weiland en grond van gebouwen, Sie A, Nrs 1243b 1244 en 1245 te Poperinghe door de Kommissie van Openbaren On derstand. Eene aanvraag wierd ingediend door Quaghebeur Julien om uit ter hand te koopen eene partij weiland met grond van gebouwen gelegen langs den steen weg naar Crombeke te Poperinghe, op een aanbod van 12 000 frank. Met algemeene stemmen wordt de goedkeuring toegestaan. 4. Punt. Verkoop uit ter hand van Cijnsgrondte Poperinghe, Sie E, Nr. 512i door de kerkfabriek van St. Berlinus. Er is hier spraak van den grond waar de herberg staat bij dc statie te Poperinghe en bewoond door Cam. Cordenier-Macsen De aanvraag tot aankoop wordt gedaan door de gebroeders Lahaye brouwers alhier. De grond heeft eene groote van 05a. 33, het aanbod beloopt lot 8025 fr. Algemeene bijtreding. 5. Punt. Advies nopens de aanvraag gedaan door de Kommissie van Openba ren Onderstand om een perceel Bosch, Sie L, Nr. 1040 te Poperinghe te mogen aan het woudbeheer onderw erpen en zoo te voegen bij de overige bosschen, haar toebehoorende en die reeds aan zelfde beheer onderworpen zijn. Gunstig advies. 6. Punt. Aanvraag door de Stad Poperinghe om voor hel jaar 1925 en 1926 de bijzondere belastingen op de wedden, loonen en pensioenen der werklieden en bedienden niet te moeten innen. Het Staatsbestuur hal de gemeenten gedwongen deze bijzondere b? iasting te leggen vooraleer de opcentiemen goed te keuren op grondlasten en cedulaire be lastingen en zoo kwam bet dat de Stad Poperinghe voor 1925 ze had moeten stemmen. De wet van December 1925 Iaat nu aan de gemeenten de vrijheid wegens het heffen van voornoemde bijzondere belas ting. Het schepencollegie stelt voor deze lasten niet te innen uocb voor 1925 noch voor 1926. Algemeene bijtreding. De uitbating der tramlijnen van de groep Dixmnde vroeger door Provincie en gemeenten zelf uitgevoerd liet sedert den oorlog een groot tekort na. Met 1921 wordt deze uitbating waargenomen door de Nationale Maatschappij van exploitatie der Buurtspoorwegen. l it de likwidatie onlangs goedgekeurd door eene algemeene vergadering*te Yper blijkt dat de stad Poperinghe in het te- Met PASCHEN Heropening- van het achter de kazern op 2 minuten van de statie. VERHURING VAN R0EIB00TEN VRIJE VISCHVANGST ALLERHANDE SPELEN DRANK Palingen aan alle uur van den dag BUFFET kort moet tusschenkomen voor eene som van 5,864.48. Dit bijgevoegde crediet wordt met al gemeene stemmen verleend. 8. Punt. Goedkeuring van de toe wijzing der werken van opbouw der Staats-Middelbare School. Het laagste aanbod beloopt tot de som van 270.000 fr. en wierd gedaan door Henri Vanwitsbcrghe, aannemer te Poel- eappelle. Deze aanbesteding wordt goedgekeurd door zeven stemmen en vijf onthoudin gen. De leden van de minderheid verkla ren zich le onthouden daar zij de kosten dezer onderwijsinrichting voor stad te lastig vinden. 9. Punt. Goedkeuring der lijst van de oninbare taksen op de honden voor 1925. Deze lijst beloopende lot 435 fr. wordt goedgekeurd in geheime zitting. Daarna geeft de H. Burgmeester lezing van eenen brief waarbij de H. Nol. Cas- siers zijn ontslag geeft als lid der Com missie van Openbaren Onderstand. Zijn plaatsvervanger in eene voorgaan de vergadering van den gemeenteraad aangewezen E. II. Lelieur, onderpastoor op St. Bertinus zal hem opvolgen, na den g bruikelijken eed afgelegd te hebben. 10. Punt. Mededeelingen. Na de dagorde uitgeput te hebben, neemt de heer burgmeester het woord om len Raad opmerkzaam te maken dat de waterleiding voor de slad een, niet alleeD nuttige, maar ook noodzakelijk oplossing vergt. Sedert drie jaren is het stadsbestuur met die moeilijke zaak bekommerd. De ontworpen werken der waterleiding, die van het Henegouwsche de zeekust met de omliggende streken zou bevoorraden, voorzien niet dat onze stad ervan zou be- voordeeligd worden. Nadere inlichtingen genomen hebbende, moet men volstrekt afzien van de mogelijkheid door gezegde waterleiding te kunnen bevoordeeligd worden, dewelke het zuiden van West- Vlaanderen niet zal bevoorraden. Zoohaast het stadsbestuur het gedacht opgevat had, in voordeel van nijverheid en handel, de mogelijkheid op te zoekeD de stad goed water te verschaffen, wierd er gedacht aan de waterleiding, door het Britisch leger in den oorlog aangelegd en komende van de naburige heuvelen aan de boorden van Frankrijk gelegen. Deze waterleiding bad gedurende de ganschen oorlog al de legers bevoorradigd, welke te Poperinghe en omstreken verbleven, 't zij duizenden en tienduizenden mannen en peerden. Deze opvatting kon echter Diet verwe- zentlijkt worden, want na nader onder zoek bleek er dat de waterleiding geen waarborgen genoeg opleverde om van langen duur te zijn. Daarbij de landbou wers, waarvan de waterleiding in hunne landen aangelegd was, beweerden dat de waterbuizen na den oorlog hunnen eigen dom waren en velen hadden deze reeds uitgedolven. Daarbij nog, deze leiding liep over verscheidene gemeenten van van Frankrijk en het Franscb gouverne ment alsook de gemeentebesturen zouden er moeten in tusschengekomen hebben om het ontworpen gedacht te ver- wozentlijken. Voegt daarbij dat het altijd eene groote moeilijkheid is en zelfs ge vaarlijk met verscheidene gemeenten sa men een werk af te werken. Er kon dus geen spraak zijn die leiding van binst den oorlog te bezigen en er werd een ander opgevat. Na verscheidene proefnemingen en on dervindingen, gedaan in den zomer, wan neer er minst water toekomt, werd besla- ligd dat,van de bronnen der bergen, in de beek welke de stad doorloopt, water ge noeg toekomt om deze te bevoorraden, zoo men dit water wil opvangen. Bevoeg de personen zijn dus aangesteld geweest om een ontwerp op te maken, hetwelk voorziet van het water op te nemen vooraleer het aan het bebouwd gedeelte der stad toekomt. Het water zou verza meld worden in een overgrooten water bak, hoog genoeg geplaats om het water te kunnen door verscheidene buizen, naar de stad te doen stroomen om zelf op eene hoogte van 10 tot 12 meters te kunnen bediend zijn. Dit ontwerp is sedert eenigen tijd ge maakt, zoo gaat de heer Burgmeester voort, en ik vraag aan den gemeenteraad of de gepaste tijd niet gekomen is om die zoo nuttige en onmisbare zaak eens goed in te studeeren en te verwezentlijken, in voordeel van al de inwoners, neringdoe ners, nijveraars en handelaars. Nu de stad de electriciteit bezit, moet men sleeds voort werken voor de verbetering en de verfraaiing onzer stad om alhier, zooals in andere streken, de een of andere nijver heid aan te lokken tot behoud en welstand van onze bevolking. De zitting wordt om 7 ure geheven. Gedurende de Paaschdagen Zaterdag 3, Zondag 4, en Maandag 5 April 1926 met reusaebtigen orgel in de tent van Maurice THEETEN staande bij de herberg 't Zwijnland Wilt ge Echte Hollandsche Nicotine Ook te verkrijgen pullen van 90 tot 100 graden Nicotine gewaarborgd per kgr. Allemaal in pullen van 1 kgr. STAD POPERINGHE ZONDAG 18 APRIL 1926 ingericht door JONG POPERT^GHE (bij de Post) Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. 41459 Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met bet algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen tt e niet op. Groote Raad onder het voorzitterschap des Koning*. Ministerraad a a a a a bij bij de Post) Wijziging van de Rangschikking der Gemeenten van Zaterdag 27 Maart, 6 ure 's avond, op het Stadhui*. om 7. Punt. Bijgevoegd krediet te stemmen voor de Naamlooze Maatschap pij voor exploitatie der Buurtspoorw egen in likwidatie. gewaarborgd 290-300 graden per kilo. Koopt bij Frans VANDEPLAS, Apotheker - Kleine Markt. Inschrijvingen in te zenden, vóór 12 April, op het Secretariaat Yperstraat, 2

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1926 | | pagina 1