35 WAGENS en GROEPEN De Nieuwe Huishuurwei ZESDE JAAR Y 10 13 centiemen het nummer ZONDAG IS APRIL 19-20. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. Heden Zondag 18 April, om 3 uur (Nieuw uur) GROOTE REKLAMESTOET Groote Openlucht KINEMAVERTOONING Drinkt CHASS Bier End" asïsx Rond de Wereld. Stad POPERINGHE. Ingericht door JONG POPERINGHE De toepassing van 'tDawesplan .DuponUZaou Drinkt "MAS-CAR" bier Drinkt "MAS-CAR" bier Bureelgerief Prachtpapier Groote bestellingen Verwoeste Gewesten In de Kamers. De Griep in Engeland Om goed te rooken. Zomeruur Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozwL. allerhande Drukwerken te verkrijgen bij Gebr. DUPONT Yperstraat, 2 Abonnementen 4 Jaar in stad, thuis besteld 7.50 !r. buiten stad, met de post9.00 fr. Buitenland45.00 tr. Ken abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. e 0 I'itgïvxrs-Eiuenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. POSTCHBCKRR**» af* 48459 - 1 a a S a a s a Aankondigingen Op 4* en 2'bladzijde 0.40 tr. de regel. Op 3* en 4* 0.35 fr. met minimum van 4 fr. Rouwberichten 0.50 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. De Stoet 2:al gevormd worden in de SclAaa.lstra.at Om 8 1)2 uur 's avonds, op de GROOTE MARKT Aan de Milieianen van 192(> De Commissie door de Regeering ge last de huishuurwet te bestudeeren heeft haar verslag aan den Minister van Justicie ingediend. Dit verslag voorziet eene ge ieidelijke terugkeer vanaf 4927 tol het stelsel van het gemeene recht. Van begin 4927 zou, volgens dit ver slag eene nieuwe verlenging van 1 jaar toegestaan worden voor de huizen die voor den oorlog meer dan 2400 fr. huur betaal den, in de gemeenten van meer dan 400.000 inwoners, cn voor huizen die meer dan 4800 fr. huur betaalden, in de gemeenten van 50.000 tot 400.000 inwo ners. Twee jaar verlenging wordt toegestaan voor dezen die min dan 4800 fr. huur be taalden, in groote steden van 50.000 lot 400.000 inwoners. Vier jaar verlenging voor kleine inwo ningen, b. v. in steden van 50 tot 400.000 inwoners, die min dan 4800 fr. betaalden. Na vier jaar zou men dus algeheel tot het gemeene recht terugkeeren. Wat de huurverhooging aangaat, zou men gedurende de nieuwe verlenging mogen verhoogen met 250, 275, 300 en 325 fr. respectievelijk volgens den rang der gemeente. De Commissie heeft nog enkele wijzi gingen gebracht aan de tegenwoordige wet zoo zou een eigenaar, ten allen tijde In bezit mogen komen van zijn huis, mits een opzeg van zes maanden de eigenaar zou ook ten laste van den huurder mogen leggen alle belastingen en taksen, op het huis in kwestie geheven. Voor Maart 4926 komen de ontvangsten neer op 86.460.968 goudmark 34, het geen voor het tweede jaar op 34 Maart 4926 een totaal geeft van 602 710.458 goudmark 86. Voor wat betreft de betalingen van het tweede jaar der toepassing van het plan voor Maart 4926, beloopt bet totaal der belastingen aan de mogendheden op 87.030.878 goudmark 77. Er werd uitgekeerd voor rekening van Frankrijk 47.543.664 goudmark 08 Grcot-Britlanje 17.573.608 goudm. 40 Italië 8.096 049 goudmark 92 België 10.479.789 goudmark 92 Joegoslavië 3.316 468 goudmark 46 Rumenië 700.950 goudmark 37 Portugal 402.844 goudmark 92 Griextn'and 247.503 goudmark 4 7. De bestuurlijke kommissie heeft, bij toepassing van art. 75 der Miliciewet de volgende milicianeu van den werkelij- ken dienst vrijgesteld 4. De milicianen van 4926, goed voor den ge wapenden dienst, eerste geroepe nen van families die minst tien kinderen tellen, of van families die negeo kinderen tellen, waarvan ten minste zes zonen. 2. Do milicianen van 4926, alleen goed voor de hulpdiensten, eerste geroepenen van families die minst zes kinderen tellen. 3. De milicianen vau 1926, alleen goed voor de hulpdiensten, waarvan vier broe ders reeds in het leger gediend hebben. Overeenstemmend met de werkelijke bepalingen, is de vrijstelling van den ak- lieven dienst oict kunnen toegestaan wor- deu aan de milicianen, aangeduid in hoo- ger gemelde 4* en 2*, en waarvan een broeder reeds genoten heeft van eene vrijstelling, van een onbepaalden uitstel of van eene kwijtschelding van dienst in hoedanigheid van eerst geroepene eener familie van minst zes kinderen. De milicianen vrijgesteld van den ak- ieven dienst, mogen van deze vrijstelling afzien met zulks per aanbevolen brief te aten w eten aan het ministerie van Lands verdediging, 95, Hertogstraat, Brussel, binnen de acht dageu die volgen op de aanzegging van wegens het wervingsbu reel. De Weekly Dispatch schrijft dat de Eogelsche fabrieken van oorlogsmateriaal in den laatsten tijd met bestellingen w er- den overstelpt. Het blad doet opmerken, dat Duitschland in de aangrenzende sta ten geheime stapelplaatsen van wapenen munitie en aDder oorlogsmateriaal had het verkoopt thans deze stocks, die. en bloc worden overgenomen en zoo snel mogelijk verzonden. Zij gaan naar China, Perzié en Turkije, maar Rusland krijgt er het grootste gedeelte van. De Russische buizen b'ijven bestellingen doen, en kun nen zelfs niet zooveel bekomen als zij vragen. De e Weekly Dispatch schrijft ook dat Tsjecbo-Slowakije zich beijvert om 400.000 Mauser-geweren te vinden. Een Italiaansche fabriek heeft van Griekenland eene bestelling van 200.000 Maonlicher geweren ontvangen. De BalkanstateD vragen mitrailleusen, geweren en werk tuigen voor den aanmaak van oorlogsma teriaal. Finland, Litauen, Polen en Roe menie doen ook al w al zij kunnen om zich onverwijld militair materiaal te verschaf fen. Ontwapening f Zaterdag morgend ten 46 ure beeft in de Nationale Rank te Rrussel 47® trekking )laats gehad der leening 5 t. h. 1922 van de Verwoeste gewesten De uilslag is Donderdag morgend, ten 10 ure, heeft in de Nationale Bank te Rrussel de 43* rekking plaats gehad der leeniog van de verwoeste gewesten 4 t. h. 4921. De uitslag is De andere nummers van dezelfde serie zijn uitbetaalbaar met 250 frank. De w innende titel is verkocht te Brussel. DépotD GRUWEZ, Crombeke. Dinsdag a. s. zal de Kamer hare werk zaamheden hernemen, met eene ondervra ging van M. Tibbaut over de verklaring die de Minister van Nijverheid en Arbeid zou gedaan hebben nopens de invoering van he! stelsel der kostelooze ouderdoms pensioenen Woensdag zal het Legervraagstuk te berde komen, en meer bijzonder de toe passing van den tien-maanden-dienst op de klas van 4925 en op deze van 4926. Daarna zal de begrooting van het Minis terie van Landsverdediging besproken worden. Horiogerij Goudsmederij Juweelhandel Monters Lip Roskopff - Patent, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN a Goud, Zilver, Nickel PABRUREN in Goud, Diamant. Yperstraat, 2 Poperinghe. Duurtïjd Wat de spraak betreft, het schijnt dat een Amerikaan 65.000 woorden in één uur heeft uitgesproken. Maar het is voor zeker een fantasisch cijfer,want wij over treffen over het algemeen het gemiddelte van 8000 woorden in 60 minuten niet. Bij het lezen schommelt het gemiddel te tusschen 300 en 350 woorden per mi nuut. Nochtans bereiken sommigen 480 woorden. Het gemiddelte bij het schrijven ver schilt tusschen 1800 en 2000 woorden per uur als men schrijft naar diktaat. Maar wanneer het opstel betreft, van per soonlijk werk. dan daalt dit gemiddelte tot 4000 woorden. Voor het gewone raaisel, bereikt men een gemiddelte van 50 punten per minuut. Op het schrijfmachien heeft men op merkelijke snelheden bereikt. Men heeft 390 woorden in een minuut aangeteekend alsook 64 woorden in dertig seconden. Een goed gemiddelte van de dactylo- grapbie is 2000 woorden per uur. Voor de rookers zeggen wij dat eene sigaret zes minuten duurt, eene sigaar 25 minuten en eene gewone pijp 48 minuten. Eene nieuwe plaag Vele dooden. Een besmelelijke griep neemt bijzon der groote uitbreiding in Engeland en in Schotland. Te Londen en in andere voorname ste den telde men de laalste week van Maart eeds meer dau honderd vijftig dooden. Te Glasgow zijn duizenden menschen bed- egerig. De gasthuizen krioelen van zie ken, en politie en spoordiensten hebben te kort aan personeel. De geneesheeren hebben vastgesteld dat het hier een nieuwe soort ziekte geldt. Men zou ze Maagonlstekende Griep kunnen noemen. Deze plaag maakt zieh in éftkélè uren van den lijder meester, dompelt hem in de grootste neerslachtig heid en ontneemt hem soms allen moed. Zoo vond men verscheidene zieken be wusteloos op slraat liggen. Moet met zijn tabak vochtig of droog rooken Ziehier wat dokter Heller op deze vraag antwroordt Al te droog, brandt de tabak te snel en verliest van zijn smaak. Hij is beter vochtig, maar 't zij gezegd, zonder over drevenheid, uit gezondheidsredenen. De rook van al te vochtige tabak is beladen met eene overvoorlbr» ngst van nicotine, die het normale van 50 tot 70% overtreft, 't Is te veel voor de gezondheid van den rooker. Wat men weten moet is dat, voor de drooge tabak, zich eene spoedige ver branding voordoet, gedurende dewelke de nicotine vervliegt, terwijl bij vochtige ta bak de verbranding langzaam zijnde, die zelfde nicotine, en in grooler hoeveelheid dan in het eerste geval, om zoo te zeggen verkoolt, en gemakkelijker tot de ademha lingsorganen doordringt. Alles wel inge zien, is het beter op den smaak te verlie zen en onze tabak droog te houden. Tien levensregels van Jefferson. 4 Stel nooit uit tot morgen wal gij van daag nog kunt doen. 2. Stoor nooit iemand voor iets dat gij zelf doen kunt. 3. Verteer nooit uw geld alvorens het te hebben. 4. Koopt nooit omdat het goedkoop is hetgeen men niet noodig heeft is veel te duur. 5. Hoogmoed kost meer geld dan hon ger. dorst en koude. 6. Men beklaagt bet zich nooit te weinig geeten te hebben. 7. Als men iets vrijwillig doet, schijnt het niet lastig. 8. Hoeveel verdriet hebben we niet ge maakt voor dingen, die nooit gebeurd zijn 9. Neem alles langs den lichtsten kant. 40. Als gij kwaad zijt. lel tot tien als gij woedend zijt. tel tot honderd eer gij spreekt. Het Staatblad kondigt het volgend beT richt af Het publiek wordt er aan herinnerd dat, krachtens het koninklijk besluit van 22 Februari 1926, de tijd in den uacht van 47-18 April 1926, te 23 uur 60 minuten wordt vooruitgebracht. Dus, Zaterdag nacht begint het Zomer uur.Om 11 ure zet uw uurwerk op 12 ure De Kluizenaar van de «Valfreyia» Gsstorven zonder zijn levensgeheim verraden te hebben Op zijn jacht, de Valfreyia gemeerd aan de Engelscho kust nabij Rrigbtliogsea waar hij 40 jaar geleden aankwam, is thans de heer Bayard Brown, een onge huwd Amerikaansch millionnair, op 70 jarigen ouderdom overleden. Het jacht werd steeds onder stoom ge houden en de wacht moest voortdurend dienst doen. Het levensgeheim van den ouden ere mijt is niet opgehelderd geworden. Alle dagen, om 4 uur 's middags, ging hij op het dek staan cn tuurde een tijdlang naar de oneindigheid der zee, als wachtte hij op iets. Zijn twee zusters die voor eenige jaren uit Amerika toegekomen waren om hem te bezoeken, werden niet eens op het jacht toegelaten. Vroeger was de geheimzinnige kluize naar een bekende figuur in de New-York- scho samenleving. Hij stierf gelijk hij leefde, een raadsel, want niemand heeft ooit kunnen bevroeden wat het geheim van zijn leven was. Als 36-jarig vrijgezel kwam hij 37 jaar geleden aan de kust van Essex aan, liet zijn jacht het anker uitwerpen en bleef liggen. Alleen in den oorlog liet hij het vaartuig op verzoek van de overheden dichter naar Colchester toehalen. Zijn bemanning vaa achttien koppen is vergrijsd aan boord. Zijn oorspronkelijke kapitein en machinist stierven. Jonge knapen in zijn dienst zijn vaders van ge zinnen geworden. Een jaar vóór den oorlog werd hij door de belasting-ambtenaren aangeslagen voor een inkomen van 40.000 p. st. Hij kwam hiertegen in verzet, omdat hij meende op de plaats waar hij met zijn jacht lag, vrij van belasting te zijn, maar de hooge overheden maakten uit dat hij in Essex woonde en dus moest betalen. De bevolking van den omtrek beschouw de hem als een edelmoedig man, want hij gaf voor allerlei instellingen van open baar nut. Zijn giften wisselden tusschen een guinje en duizend pond. Hij had daar om veel last van bedelaars van beroep. Flrown had de laatste vijftien jaar een langen witten baard. Een enkelen keer kwam bij aan w al en begaf zich naar Lon den. Voor de menschen aan den w al was dat een gebeurtenis en velen die hem dan aanklampten, kregen geld. Manneer het volle maan was. gaf hij nooit een stniver weg, vertelde een oude zeeman aan boord van het jacht. Maar bii de Kwartier standen, gaf hij links en rech's \oor den oorlog had hij goud en zilver 8 ln een mar'dje bij de hand slaan en een matroos hield dat vast, terwijl hij'het geld uitdeelde. J J et Hst geheim ontsluierd vant'"V ,l,ans geheim was het portret van de vrouw die hij lief had en die hij sedert zijn vertrek uit de Yereenigde Staten nooit meer terug had gezien. Jaren geleden is zij in Amerika ge storven. Maar de kluizenaar bleef haar na gedachtenis trouw. Als jongeling was Brown exentriek, en toen bij verliefd werd, stond die excen triciteit hem in den weg voor de vervul ling van zijn wensch. Altijd trotsch op den naam van den middeleeuwschen ridder lijken held Bayard, dien zijn vader hem gegeven had, had hij het gejoel gekregen dat de pogingen van zijn familie om hem een anderen kijk op het leven te geven, een bedreiging voor zijn vrijheid waren. Hij verliet daarom Amerika met de belof te dat hij er nooit terug zou keeren. Zijn lijk zal gebalsemd en naar Ameri ka vervoerd worden, om in den grafkel der van de familie te Brooklyn bijgezet le wordeD pan een vrouw 7"^" P°rtre. laadje had ge'|,g"n Op de spoorlijn van Mittenwald, in Duitschland, zijn eenige wagons van een rein bij het breken der aanhakingskettns van den spoordara gestuikt. Deze dam is vier meter hoog. Elf reizigars werden gekwetst en van drie hunner was het even in gevaar. Te New-Orleans, in Louisiana (Ver- eenigde Staten) hoeft zich Donderdag na middag eene ontploffing voorgedaan aan boord van een tankschip, dat om herstel ingen te ondergaau in droog dok ge bracht was. Op het oogenblik der ontploffing waren 200 werklieden aan den arbeid. Velen hunner zouden er het leven bij ingeschoten hebben, terwijl de overigen min of meer erg gekwetst werden Donderdag zijn weer onlusten uit gebroken te Kalkutta, in Engelsch Indië. Er zijn vier dooden gevallen en tien per sonen werden gekwetst. De naaste week hebben de Hindoesche en Muzelmaacsche feesten plaats, en men vreest dat zulkg aanleiding zal geven tot nieuwe woelingen Tot hiertoe werden meer dan 500 per sonen aangehoudenhet getal dooden beloopt op 35, officieel opgegeven getal, maar men denkt dat het onder de waar heid is. Een student heeft te Moskow, een revolverschot gelost op M. Belogorotoff, volkskommissaris der binnenlandsche zaken, die aan den schouder gekwetst werd. De dader is aangehouden. Het is de zoon van een gewezen ambtenaar van het keizerlijk hof. Daar M. Belogorotoff deel genomen heeft aan de uitmoording der czarenfamilie, meent men uai er eene w raakneming in het spel is. Men meldt uit Madrid dat de kom- mandant-Iuchtvaarder Herrera voorne mens is de reis rond de wereld te w agen per Zeppelin. Hij berekende dat die om vaart twee en twintig dagen zou duren. Een 20 jarige fabriekwerker, de ge naamde Desplanque, wonende avenue Ledru-Rolin, te Parijs, is van de tweede gaanderij van den Eifeltoren gesprongen. De wanhopige jongeling stortte op de eer ste gaanderij, waar zijn verminkt lijk te ruggevonden werd. Volgens berichten uit Moskow is de vuurberg Avachinsk, gelegen in het schier eiland Kamtsjatka (Noord - Oosten vau Azië Russisch gebied) al een heelen tijd in werking en werpt voordurend gloei ende asch uit in ontzagelijke hoeveelheid De stad Petropavlosk, die op dertigtal kilometers van den vuurspuwenden berg afligt, is volkomen in duisternis gehuld. (bij de Post) Pope ringhe. De naanüooze inyezotulen artikels toorden geweigerd. K m y Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel rao- gelijk tegen den Donderdag noen. 'tS Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we n)et op. a Staat der betalingen Dealgemeene dienst van den agent der herstellingen kondigt den staat af der ontvangsten en betalingen op 34 Maart 4926, voor bet tweede jaar der toepas sing van het Dawesplan. van oorlogsmateriaal in Engeland TREKKING DER 5 t. h. 1922 Trekking van 10 April Serie 103 366 nr. 7 is uitbetaalbaar met 250.000 frank Serie 4.960 nr. 4 en serie 103.366 nr. 8 elk uitbetaalbaar met 100.000 frank De andere nummers van de opgegeven series, alsook al de nummers van serie 174 213 zijn uitbetaalbaar met 300 fr. 4 t. h. 1921 Trekking van 15 April Serie 134,443 Nr. 8, uitbetaalbaar met een millioen frank. bij (bij de Post)

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1926 | | pagina 1