ZESDE JA All Inhuldiging van het Standbeeld Bureelgerief .V I 3 centiemen liet nummer ZONDAG 10 MEI 1926. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. BF Gebr. DUPONT Lr.Duportt «SZoon Gesneuvelde HELDEN Drinkt "MAS-CAR" bier Horlogerijj te Popering-he op 13 Mei laatsleden I)e Gemeentekiezingen Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van Prachtpapier in doozen. allerhande Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Pope ringhe. Abonnementen i Jaar in stad, thuis besteld buiten stad, met de post 7.50 tr. 9.00 fr. Buitenland 15 00 tr. Men abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. V' ÜiTGEVKRS-ËiGszuARs Gebroeders DUPONT. Yperstraat, 2, POPÊRINGHE. PoSTCHZCKKEKKXINO 48459 - s a a a a a 1 Aankondigingen Op 1* en 2* bladzijde 0.40 tr. de regel. Op 3* en 4' 0.35 fr. met minimum van 1 fr. Rouwberichten 0.50 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. ii—lil iiihi» Goudsmederij Juweelhandei Monters Lip loskopff - Patent, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN a Goal Zilver, Kltkol PABRUREN in Goud, Diamant. Yperstraat, 2 Pope r inghe. Donderdag laatst had de Plechtige In huldiging plaats vau Ons Gedenkteeken aan onze Gesneuvelde Helden en der Ge denkplaten aan de Burgerlijke Dorlog- slaehtoiffers en aan de Fransche en Eogelsche Helden, gevallen bij de verde diging onzer Stad. 'SmorgeDs om 10 ure begaven de Over heden vergezeld door de Plaatselijke Maatschappijen zich naar de Hoofdkerk alwaar onder grooten volkstoeloop de Plechtige Hoogmis plaats had. De kanselrede werd gehouden door E. H. Braneel, Legeraalmoezenier van het bezettingsleger, onderpastoor te Vlamer- tinghe. Na de mis begaven de Overheden zich terug naar het Stadhuis. Om Hu 15 gaf het muziek van den Katholieken Kring een schoon Concert op de Groote Markt. Om 12 u. 30 was een lunch aangeboden aan de Hooge Overheden. Hieronder volgen eenige namen van de Vertegenwoordigers der Hoogereo verheid Luitenant-Generaal BIEBUCK Aide-de- Camp van Z.M. den Koning, als verte genwoordiger der Koninklijke Familie Luitenant-Kolonel DAL'BENV van de En- gelsrhe Ambassade in Belgie, Offioieele Vertegenwoordiger van Engeland Kapi tein DE LA FOREST Dl VONNE van de Fransche Ambassade in Belgie, Officieele vertegenwoordiger van Fransche Gene- raal-Majoor MOULIN, vertegenwoordiger van den Heer Minister van Landsverdedi ging van Belgie Heer JANSSENS de BISTHOVEN, Gouverneur van West- Vlaanderen Madame la Comtesse Van den Steen de Jehaye, Madame Terlinden, eere-dames van Hare Majesteit de Konin gin M.Van Cutsem, gewezen Eogelschen Town-Major Brigadier Generaal Hughes Colonel Aerts Luitenant Terlinden Barones deConinck deMerckem Kapitein póffinet Kapitein Gregoire Dokter AlexanderMajoor Vigneron Majoor boriers Kapitein Perrott M. Wood, Vice-Consul van Engeland Kapitein Sim- son, Battle-field Commission Abbé Le- mire, Deputé-Maire van Hazebrouck Luitenant Petit der Gendarmerie M. Clinckemaille, Arrondissement-Kommis- saris Sous-chef Vanherck, van het 1* Gidsen M. Brutsaert, Voorzitter van den Provincieraad De Gemeenteraad voltallig en verscheidene ambtenaren der stad. Om 2 u. 30 had de Grootsche Plech tigheid plaats. De overheden begaven zich naar de Tribuun rechtover het Stand beeld. Onder bet spelen van Trompetge schal boden de Vlaggen van de plaatse lijke Maatschappijen den Groet aan het Gedenkteeken. Daarna zongen de Schoolkinderen, be geleid door het Muziek der Koninklijke Pbilharmonie de volgende gelegenheids- cantate deze plechtigheid begaf de Heer Voorzitter van den Invalidehbond. Emile Dezegber, zich op het verhoog van het SUodb?eld en hield er de volgende aan spraak Rede van heer E. DEZEGHER Het eenige woord dat hier lnidop mag uitgesproken worden is een kreet van victorie VREDE •>- Het gedacht vaa den VREDE is dèAr geplant waar onze soldaten gevallen zijn. J», O lieve dooden, hier, c m uwe over- I wiuning en uw aandenken te begroeten, ontdekt de menigte het hoofd en weent. Uwe verwanten, de overheden,uwe vrien den, uwe stadsgenooten zijn daar, bezield md hetzelfde gevoelen. En daar zie, heel dicht bij U, de zwaar verminkten en de groote zieken, zij voor wie de oorlog eilaas nog niet gedaan is, want zij lijden nog altijd. Hun diep stilzwijgen is er een bew ijs van. Meer dan 15 000 van dit droe- jvig legioen hebben hunoogen reeds uit geweend. U, lieve Dooden, U zie ik nu zeer dui delijk afgeteekend... Daar zijl ge met uwe gewone manier van optreden... met uwe gewone gebaren.,. Gij zijl dus voor een oogenblik onderons teruggekeerd... Wij zieu U goed onder uw dikke donker blauwe kapotjassen van 1914.., en gij daarachter in uw kaki kleeren vol slijk wij zien U allen terug, O Gij die geen haat kendet maar slechts Vrede wildet De liefde voor den geboortegrond is in ons ingeankerd dat men wil of niet zij oefent een sterken indruk uit op zekere onzer opinies, zij doet in ons gevoelens van genegenheid ontslaan en onderhoudt ze. Zijn land beminnen is reeds een beetje zijn medeburgers beminnen. Zich met de Natie inlaten omdat ze billijk georgani seerd vveze en er een geest van solidari- tiet heersche, is een werk van orde en vooruitgang. Die liefde moet zich Irou wens tot alle landen uilstrekken want overal, onder alle klimaten zijn de men- schen onze broeders. Want de strijd brandt voort Hij brandt voort op 't verheven terrein, op dit der gedachten. Eiken dag, stap voor slap, trachten we vooruit te koinco op de groote internationalebaan waar devolkeren malkander ontmoeten en waar ze trach ten zich te verstaan. De Vrede, de Vrede voor allen.de ware «Wereldoverwinningn t is te zeggen de schoonste die de mepsch op de mensch heeft kunnen behalen dien vrede, opperste goed dat de dooden ons hebben achtergelaten, verdedigen wij uit al onze macht. Dit gedenkteeken opgericht in den zin van rede, broederlijkheid en verheerlij king onzer gesneuvelden geven wij ter bewaring aan bet stadsbestuur van Pope- ringhe. Mochten onze nakomelingen er verders zorg voor dragen. Na deze schoone aanspraak onthulde, onder algemeen handgeklap en bet toe juichen der overgroote menigte, de Heer E. Dezegher het Prachtig Gedenkteeken en gaf dit ter bewaring aan het Stadsbe stuur van Poperingbe. Daarna kwam de Heer Burgmeester Nestor Lahaye aan het woord en sprak eene Vlaamsche en Fransche rede uit. Rede van Heer Hester LAHAYE Het is in uwen naam, diepbetreurde familien onzer oorlogslachtoffer, dat ik, vooraleer mi; tot U te richten, als Burg meester onzer stad, mijnen beleefden en dankbaren groet breng aan de Hooge Vertegenwoordigers die, in deze treffende pleehligbeid der Inhuldiging van het Standbeeld tegenwoordig .zijn om een welverdiende hulde te brengen aan uwe diepbetreurde lievelingen. In Daam mijner geliefde bevolking vraag ik met eerbied aan den hoogwaar digen vertegenwoordiger van Zijoe Majes teit. den dank en de verkleefdheid onzer inwoners te willen overbrengen aan on zen Held Koning. Onw aardeerbaar is voor ons deze bui tengewoon vereerende tegenwoordigheid 't Is in dit klein boekje van Vlaanderen uileinde van ons Belgenland, laatste mor zel grond aan de razernij van een bleed zuchtigen vijand ontsnapt binst den schrikkelijk sten oorlog, welken ooit de aardebol beleefde, gedurig onder den in druk der moedwillige vernieling van alles wat de samenleving in eeuwen bad ge schapen, dat onze luisterlijke Koninklijke Familie hier het voorbeeld gaf van mild heid, genegenheid en heldenmoed. Met kalmte en eenvoud beging onze groote Vorst meermaals de stoutmoedig heid de gevaarlijkste loopgrachten te doorkruiseu. De roemvolle en Hoogver- diende titel van Held Koning gansch de wereld door verspreid, drukt gevoeliger dan mijne woorden zijne bewonderens waardige houding uit. Niet tevreden met zijn eigen, ons zoo kostbaar leven onophoudelijk aan de dui- zende oorlogsgevaren bloot te stellen, deed Hij aan onzen, thans nog zoo jongen Prins, het leven en de gevareu van onze soldaten deelen Wat gezegd van onze glorierijke, eer biedvvekkende Koningin, waarvan het gedurig verblijf op het klein oogesehon den groudeken binst gansch deze hart verscheurende en ijselijke tijden, buiten gewoon treffend en wopderb&ar was. Op dit oogenblik zou ik beter het woord laten aan onze Edele Eereburgeres sen, Mevrouw de Gravin van den Steen de Jehay en Mevrouw Paul Terlinden, wiens stoutmoedigheid zoo groot als de opofferingen ontelbaar waren. Meermaals hebben deze Edele Vrouwen mij de vrees en angst laten kennen welke zij koest< r.len voor het leven onzer dierbare Vorstjn, die ongeschroorad alles trotseerde. De ge vaarlijkste plaatsen zelf ontsnapten niet aan de bezorgdheid, de waakzaamheid van dezen Pingel, waarvan de geschiedenis geen voorgaande meldt. Altijd het warin, zoet, opbeurend woord op de lippen, van mildheid het hart en de.handen vol, zoo blijft nog altijd bij de gekwetsten van den oorlog voor Haar, een dankbare en diepe vereering. Ik groet met eerbied onze Groote roem rijke en luisterlijke Koninklijke Famillie. De verhevene en hooggeprezen welwil lendheid van Zijne Hoogheid, de Weledele Heer Eerste Minister, Hem te willen doen vertegenwoordigen, en ons de overgroote gunst te verleeneu deze plechtigheid op te luisteren door het zoo kundig muziek van het Eerste Regiment Gidsen, is van wegens onze bevolking als eene uitsteken de weerde aanzien en is tevens een buiten gewoon eerebewijs aan de vereerlijking van onze diebetreurde gesneuvelden, ge vallen op het Veld van Eer en plicht. Gelief, geachte Hoogheid, Vertegen woordiger van den Weledelen Heer Eerste Minister de verzekeriug te willen laten geworden van onze innige erkentelijkheid en verkleefdheid. k Zou aan een gevoeligen plicht te kort blijven met niet uit ter hert den Wel edelen Heer Baron Janssens de Üistboveo Gouverneur onzer provintie, grootelijks te bedaDken. Deze Hooge Ambtenaar heeft wel wil len deze plechtige inhuldiging vereeren met Zijne edele en onschatbare legenwoor digheid. Wij zijn er w aarlijk fier en demk baar over en de farpiljen onzer diepbe treurde gesneuvelden zullen dit merk van eer aan onze betreurde kinderen niet ver geten. Zooeven vervulde ik, in uwen naam, den beleefden plicht uwe dankbaarheid uit te drukken aan de Weledele Vertegen woordigers van ons geliefde Belgie. Ik stuurd ook dezen vurigen dank aanalou- ze herdenkende stadsgenooten en achtbare aanwezigen bier rond ons standbeeld ge schaard en w eemoedig bezield .zoo spreekt hunne houding en hun treurige blik. Dit hartroerend betoon onzer gansche bevol king. deze indrukwekkende tóeloop van vrienden en kennissen Is een gevoelig be wijs van eenparige deelneming in het huldigen onzer diepbetreurde medebur gers. Waarde familien, groot is uw verdriet bloedend nog owe ongeneesbare wonde, pijnlijk uw onherstelbaar verbes, maar uwe vaderlandsche gevoelens brengen ongetwijfeld eene lichte verzachting aan al deze ellenden Dagen van schrik, on rustige. slaapiooze nachten onder een helsch geweld van vuur en schroot, don derende en aardbevende ontploffingen die uwe reeds gekwetste woningen de den sidderen met de onophoudende vrees i O 5M>)i Set Gedenkteeken ter eere onzer Burgerlijke Oorlogsslachtoffers Fransche en Cngelsche HELDEN onder uwe waukelende aardsledo le wor den begraven, dat waren voor U deze on beschrijfelijke lijden. Deze eindelooze dagen jaren, hebt gij beleefd om zoo dicht mogelijk bij uwe lie velingen te blijven. De overgroote liefde der ouderg tot hunne fiere, dappere en aaubedene zonen, schonk Htin deu boven- nHlimrlijken wil deze onmenschelijke ge varen te trotseeren. Ja nog, beste medeburgers, gij hieldt stand als een rots, met de zoete hoop deze verdienstvolle kinders van lijd tot tijd te kunnen omhelzen en nog eens, misschien wel voor de laatste maal, hun heldenhart aan het uwe te voelen kloppen. Ongelukkig en betreurensvol voor U. beproefde vrienden, uwe angstige voor gevoelens bedrogen U niet Zij streden voor de verdediging van ons onrecht vaardig bestormd Belgie en stierven voor de verlossing van hetzelfde geliefde Va derland. Zoo vereenigden zich, in vele droevige hartverscheurende omstandigheden,liefde en plicht, Zoo komt het dat wij, geachte inwo ners, benevens onze dienstvolle gesneu velde zoovele schuldelooze burgers te be treuren hebben. Beziet onze overeerlijke Invalieden, zij ook hebben veel geleden. Menige hunner, zwaar gewond, en verminkt, lijden nog dagelijks hevige pijnen t Hoeveel dezer ongelukkigen hebben niet uit ter herte ge. weascht, uitgeput door smart en pijn hunne gestorvene wapenbroeders te mo gen vervoegen. Daar bewonderen wij ze, in de schaduwe van ons prachtig gedenk teeken, een straal vaa fierheid in de oogen, den blik gericht op de namen van uwe ttaans onsterfelijke zoner. Dat het aanzien van de verminkte wapenbroeders uwer betreurde afgestorvenen, U helpe en aanmoedige om deze onvergeetbare. droevige tamiiicramp met geduld en moed te verdragen. Binnen eenige stonden zullen de heldere minnelijke stemmen onzer jonge jeugd weergalmen. Zij ook willen aan hunne oudere broeders, vroom gestorven voor het Vaderland, eene dankbare eo roem volle hulde brengen. Zij. de toekomst onzer geliefde stad, zullen zorgen dat. van mond tot mond, de glorie onzer helden schaar ten eeuwige dage wordt gezongen Gij vaders, broeders, zusters, broeders vrouwen en aanbedene weesjes onzer betreurden, wier nagedachtenis eeuwig zal leven, oneindig onbeschrijfelijk is uwen tegenspoed, uw verdriet, maar ge denkt de vergankelijkheid van het leveD en uwe smart zal lichtelijk bedaren. Ja. diepbetreurde en eerbiedweerdige familien, terwijl wij allen zullen verdwij nen in de vergetelheid, zullen zij, uwe heidenzonen, het zuiverste, het edelste dat ooit onze geliefde bevolking bezat, voor altijd onze lieve stad vereeren. Moed van tranen hebt gij geweend, maar tracht uw verdriet te stelpen met een blik van fierheid te werpen op ons prachtig gedenkteeken waar vo r eeuwig de namen uwer dierbare lievelingen pron ken Hier op de schoonste op de eerepla its onzer geliefde stad worden hunne gebene dijde namen in bewondering en tot voor beeld van eer en plicht behouden. Zij die hun jong, kostbaar bloed hebben vergoten voor de verlossing en behoud van ons dierbaar Vaderland, blijven onsterfelijk in heil en glorie, in het innigste, het diepste onzer gedachtenis. Hunne heldendaden behooren aan de toekomst en blijven in luister ten eeuwigen dage geboekt in de geschiedenis hunner altijd dankbare ge boortestad. Mocht uit de aarde, doordrongen en gezuiverd door hun heldenbloed, met vas ten stam de vrede stijgen en zich onder alle volkeren verspreiden, Heil aan U boven al I Uwe gedachtenis leeft voor altijd in het hart onzer dankbare bevolking en blijft haar eeuwig en aanbid delijk lief. Wij vergeten U nooit. Aanstaande week geven wij de Fransche redevoering van den Heer Burgemeester. Na deze twee prachtige reden, die door de menigte algemeen begroet en toege juicht werden sprak Luitenant-Majoor Moulin, Vertegenwoordiger van den heer Minister van Landsverdediging eene Vlaamsche en Fransche rede uit. Verscheidene malen werd de Generaal onderbroken door het geroep en getier vanwege vreemden aan de stad, zoodat de politie handelend moest optreden. Na de aanspraken speelde de Konink lijke Philharmonic de Nationale liedereD van Belgie (Brabangonne), Frankrijk (Marseillaise), en Engeland (God Save the King). Onder bet spelen der Brabangonne bulderden vreemden aan de stad, De Vlaamsche Leeuw, op den toon der Bra bangonne. Deze daad werd onthaald mei het geroep van Vive la Belgique, Vive la France en Vive l'Angleterre. Na het uitroeren dezer Nationale Lie deren houdt de Deputé-Maire van Haze brouck, Abbé Lemire, eene korte rede en herinnert de aaow ezigen hoe de Belgische Engelsche en Fransche soldaten voor het- zelide recht gevochten en geleden hebben In naam van Frankrijk legt hij eene sehoone kroon aan den voet van het Ge denkteeken. Luitenan-Generaal Biebuyck legt eene kunstige kroos bij bet Standbeeld vanwege de Koninklijke Familie met het opschrift Albert en Elisabeth. Brigadier- Generaal Hugbes brengt ook eene prach tige kroon vanwege Engeland en Canada De Heer Nestor Lietaert, Onder-Voor zitler van den Invaliedenbond van Pope- ringhe. legde eene schoone kroon neder van wegens deze maatschappij - Dan volg den eenige familieleden van Gesneuvelden en de afgevaardigden der Plaatselijke Maatschappijen en legden ieder een prach- Ugen bloemtuil op bet Gedenkteeken of bij de Gedenkplaten Toen Mevrouw Van deu Sleen zich tot bij de Gedenkplaten begaf, ontwaardde zij een «klein kind op den arm van zijn vader. Zij onderhield zich geruimen tijd met dezen nederigen burger. Onmiddelijk daarna gaf het muziek van het 4# Gidsen uit Brussel een echt Kunst concert aanhoord door eene overgroote volksmassa, nimmer heeft men in onze stad zoo eene menigte opeengeschaard gezien. Gedurende het Concert hadden er nog maals verschillende opstootjes plaats. Dit Concert eindigde met eene dreu nende Brabangonne nadat de H. Burg meester Lahaye aan den Overste van het Muziek eenen prachtigeu bloemtuil aan geboden had. Een simpel incident was dat op liet oogenblik dat bet muziek van het 18 Gidsen de Brabangonne speelde, de standaard van het vaandel, uit Het Vlaamsch Huis, in twee brak, gelukkiglijk waren er geen andere ongelukken te betreuren. Om 7 u. 30 gaf de Koninklijke Muziek maatschappij De Philharmonic, bijge woond door talrijke aanhoorders, e< n prachlig concert op de groote Markt. Om 9 ure had de prachtige verlichting plaats van het Gedenkteeken, Stadhuis en openbare gebouwen. Om 10 ure begon het luisterlijk vuur werk, en eitdigderond fl ure. Zoo werd dit feest gesloten, in de beste orde en onder de meeste geestsdrift onzer stadsgenooten. MM Men weet dat de socialisten een weis- voorstel hebben ingediend, strekkende lot de vaststelling in September a.s. van de gemeentekiezingen, welke vroeger in October plaats hadden. De minister van binnenlandsche zaken heeft een onder zoek doen instellen om te weten of er in September meer kiezers dan in October in 't land aanwezig lijn. Uit de inlichtin gen blijkt dat in September het grootste getal kiezers in Belgie zijn. Ook zijn de provinciegoeverneurs, evenals de be stuurders van het werk der «Fransch- mans» en het beheer der spoorwegen van oordeel dat het w etsvoorstel gunstig zou mogen onthaald worden. De hotelhouders zijn tegen het voor stel gekant, daar zij vreezen dat het bad seizoen er zal door verkort worden. Van Katholieke zijde werd de gedachte geop perd, de kiezingen te verschuiven tot in November. Dergelijk voorstel werd reeds in 4893 ingediend, doch het werd ver worpen, daar er van November tot 4 Januari geen tijd genoeg overblijft voor het onderzoek van de klachten. Immers het onderzoek door de bestendige depula- tie en het gebeurlijk beroep bij den goe- verneur vergen minstens twee maanden tijd». Het gemeentelijk Katholiek Verbond van Etterbeek heeft, op zijne beurt, aan M. den eersten minister een krachtdadig protest gezonden tegen het ontwerp van de Gemeentekiezingen den tweeden Zon dag van September te doen plaats hebben Het Verbond vraagt dat deze kiezingen zouden vastgesteld blijven op den'derden Zondag van October, gezien geen enkel openbaar belang het voorstel van een socialistisch Kamerlid wettigt. (bij de fost) De naam loose ingezonden artikels worden qetceigerd m m 0 0 0 0 0 m 0. Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. V' Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. bij (bij de post) Voor Ken die rroom gestorven zip voor *t Vaderland Rijz' op j gebed van onz' dankbre athaar Heil f Geen nawen hebben nooit ben roem geëvenaard De zang van gansch een volk WeerkÜnle rond bun graf Glorie, eeuwige glorie Belgie, De dappre heldenschaar Heil, heil, heil Achtbare Toehoorders Achtbare Toehoorders, Diepbetreurde Familien De GEDENKPLATEN aan MU de en aan de gevallen bij het verdedigen onzer STAD Bij dit blad behoort een bijvoegsel meldende officieele Trein en Tram uren. Zn September of in Xovember a.s.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1926 | | pagina 1