Het Goudbloempje van Leuven Drinkt GHASS Bier Drinkt "MAS-CAR" bier MAAIGRAZEN Vrijdag 18 Juni 1926 Maandag 21 Juni 1926 Schoone HUISMEUBELEN Mengelwerk van DE GAZET VAN POPERINGHE - 138.) door Lod. SCHELTJENS. Ja sedert den dag zijner gevangenneming, ant woordde deze moedeloos. Hebt gij hem niets te zeggen Later, later, zoo mijn gebed verhoord wordt, dat ik dagelijks voor den ongelukkige ten Hemel stuur zuchtte van Doorn veld. Ik verlaat u, lieeren, zei de monnik tot afscheid. Voor den avond ziet ge mij weder ik zal in uw stad blijven rernachten. En in mijn woning, liet de kasteliju er dadelijk op volgen, ik doe dadelijk een kamer in gereedheid hrengen. Aangenomen tot dezen avond dan. Na deze woorden strompelde de monnik buiten. Yan Doorn veld en de kastelein zagen hem door het venster het marktplein overstrompelen en dekasteeldreef afdalen. Wij hebben reeds een blik geworpen op de buiten zijden van s Gravenkasteel laat ons nu ook kennis maken met het inwendige gedeelte, voor zooveel dit voor ons noodzakelijk is. Langs de gewelfde ingangpoort kwam men op een met gras begroeid open plein, Het Vierkant gehee- ten, dat omringd was door gebouwen, waarop de to rens rustten. Eiken deuren sloten do verschillende ver trekken van den burcht. Onder eiken toren bevond zich een kleinere deur van sterke sloten voorzien en met ijzeren platen beslagen, waarboven een opschrift in de steenen was gebeiteld. Hechts van Het Vierkant las men op een der torendeurtjes het opschrift «Ingeland» Laat ons nu den man volgen, welke Het Vierkant overstapt, met een keteltje in de eene en een bo3 sleu tels in de andere hand. Hij gaat recht op het deurtje Ingeland af, steekt een sleutel in het slot en opent. Nu bevindt hij zich in een overwelfde gang waar een muffe, vochtige lucht hangt en waar het zoo donker is, dat men ternauwer nood een smalle wenteltrap kan bemerken, die naai een lager gedeelte van den toren leidt. De man daalt dien trap af en staat nu voor een tweede deur, die hij zonder gerucht opent. Het vertrek, dat hij binnentreedt is een kleine gewelfde kamer, schamel verlicht door een smalle opening onder het gewelf, in den zijwand van den toren. De muren van dit vertrek zijn van ruwe steenen, waar ran een slijkerig vocht druipt en de vloer is bedekt met een laag kleverige aarde. In een hoek ligt n bussel stroo op een hellende plank en daar naast staat een ruw getimmerde zitbank. Op die bank zit een man, inet den elleboog van den rechterarm op de knie en de kin rustend op de palm der hand, nadenkend op eenige lijnen, welke met een puntig voorwerp zijn getrokken. Daar die man met den rug naar de deuropening zit gekeerd kunnen we zijn gelaat niet zien. Ongetwijfeld heeft hij die lijnen geteekend, daar, waar liet schamele daglicht een lichte vlek op den vloer le»t*. De cipier zet het keteltje aan de voeten van den gevan gene, betast den vochtigen wand aas de zijde van het luchtgat en verlaat het vertrek zonder een woord te hebben gesproken De l>ewoner van dit hol, we mogen hem zoo noemen had zich niet verroerd. Onafgebroken bleef hij op de lijnteekening staren, bijwijlen met de hand op het voor hoofd slaande, als wilde hij door die beweging zijn geheugen wakker schudden. De cipier was reed geruirnen tijd vertrokken wanneer hij zich langzaam op zijn zitplaats omkeerde, en het keteltje op de knieën nam. .Met de vork, die er hoven uitstak, roerde hij in den inhoud en zonder den min sten afkeer te laten blijken voorden fietsen boonengeur die er uit opsteeg, begon hij den slechten gevangenis kost te nutten. Wij herkennen nu in de gevangene Geert De Cremer de gevierde aardrijkskundige, van heresie verdacht en op bevel van Prokureur-Generaai Du Fiëf in den burcht van Rupelmonde opgesloten. Reeds van in het begin der maand Februari zit hij in dit somber hol zijn vounis af te wachten. Zijn gelaat is vermagerd en bleek, maar de uitdrukking er van kalm en rustig. Zelfs bij het nutten van den walgelijken kost blijven zijn gelaatsspieren onbewogen. Na zijn maal te hebben genomen, zet hij het keteltje terug op den grond, staat van zijn zitplaats op en wrijft de getrokken lijnen op de kleiaarde met den schoen zool weg. Met den steel der eet vork teekent hij er andere. Dan w erpt hij de vork in het keteltje en zet zich terug op de bank neder. Wederom rusten zijn blikken aandachtig op de lijnteekening. De stilte van het graf heerscht in de sombere cel. Aldus verloopt een uur. Zware mannenstappen klinken io de torengang. De deur wordt een tweede maal geojiend en twee mannen komen de cel binnen de ciepier en een oude grijze monuik. De gevangene doet zelfs geen moeite om te zien, w ie hem in zijn eenzaamheid komt storen. De lijnen in de kleiaarde getrokken blijven al zijn aandacht gaande houden. De cipier neemt het keteltjo van den grond op en zegt stil tot den monnik Eerwaarde, go moogt één uur bij den gevangene blijven, waarua ik u verzoeken zal de cel te verlaten zoo luidt het bevel van den slotvoogd. Daarop verwijdert hij zich, de deur achter zich toe trekkende. De Cremer beschouwt nog immer de lijnen, die hij op den grond heeft getrokken. De monnik is aaneen geweldige ontroering ten prooi hij staat te beven als een riet door den wind bewogen en tranen leken uit zijn oogen. Geert Meester Geert lispelde hij. De Cremer w endt het hoofd om en ziet den bezoeker kalm en onverschillig aan. Geert, o Geert herneemt de monnik nu met krachtiger stem Zijt ge dan krankzinnig geworden Heeft de overmaat van smart u alle denkvermogen ont nomen en is uw hart ongevoelig geworden voor ver troosting l De gevangene schudt het hoofd en zegt bitter glim lachend Neen, eerwaarde, ik ben niet krankzinning zoo min als op de dagen, toen ik in mijn werkhuis de we reldglobe voor den Keizer vervaardigde, waarvoor hij mij eeuwige bescherming beloofde zoo min krank zinnig als toen de edelen, die mij thans aan mijn lot overlaten, een kunststuk uit mijn winkel kwamen afbe delen en hun gepluimde hoeden diep naar den grond voor mij neerbogen. Ik weet welke vertroosting gij mij geven komt, eerwaarde, en hen u dankbaar voor uw goede inzichten. Ik moet u evenwel zeggen, dat uw bezoek nutteloos is. I w ambtsbroeders hebben mij reeds al te veel nuttige uren doen verliezen, waarom ik u verzoek uw verblijf in deze cel zoo kort mogelijk te maken. Ik ben met een zeer ernstige studie bezig. De monnik stond verbluft. Zoo n kalme onderwerping aan t wreede lot, zoo n gemoedssterkte schenen hem aan t bovennatuurlijke te grenzen. Wetende,dat de beul ieder oogenblik kon binnen komen en dan nog aan de studie denken Wat een man Wat een ziel Opeens sloeg hij zijn armen om den hals van den ge vangene en na iets in zijn ooren te hebben gefluisterd, omhelsde hij hem met ontstuimige drift Een vreugdekreet ontsnapte aan de borst van den geleerde. (Wordt voortgezet.) TE PACHTEN Herberg «In de Bruggestraat», zich te wenden bij .\1»« Masschelein. Herberg *Io de Vijf Geboden.), Benin- ghelst-Hoogte, met 8 a. grond aan goedkoops pacht. Zich wenden in 't Zwijnland, Poperinghe. VIE IN VRAAGT Paardengeleider bij Hiiaire Vercruysse Boescheepstraat, Gouden Poort Jongen, om brood en pasleibakkersstiel te leeren, bij Jules Vanhoucke, Cas- selstraat, 19, Poperinghe. TE KOOR Occasie VOITURE, onlangs nieuw, met harnas, op caoutchouc. Zich wen den bij Jules Hauspie, Brouwer, Middel burg, Poperinghe. Studie van den~ Notaris CASS/ERS te Poperinghe. Woensdag 23 Juni 1926 om 2 uren zeer stipt namiddag te West- outer, Openbare Verkooping van Verkocht in hunne gewone koopen. Koopprijs en onkosten gereed betaalbaar. De vergadering vóór de verkooping ter herberg «De Neerplaals gehouden door M. Charles Deweerdt te Westouter. DE AFGERICHTE HOND Alle Maandag africhting met ►honden, vanaf 5 ure op het terrein bij Dan Demarey, Yperstraat. Ingang vrij. Van heden af inschrijving voor den wedstrijd tusschen de beginnelingen WIELRIJDEN PARIJS-BRUSSEL Zondag laatst werd deze belangrijke baankoers over een afstand van 409 km betwist. Oaa 2 u. 40 's morgens wordt het ver trek gegeven te Parijs aan de volgende 49 renners Gerard Debaets, Sellier, Gaston Debaets Bacchelerie, Matton Juul, Beeckman, Jan Mertens, Wauters Joseph. Felix Goedhals J. Buysse. Ronsse, Hoevenaers, Van Dam, Dosscbe. Hardy, Mortelmans, Collé, Enge Rebry, Brosteaux, Alex. Maes, Yerhaert, Louesse, Jordens, Verscheuren. Dewaele, Van Hyfte, Saive, Vermeulen, Demoor, Daspontin, Dejaegher, Thewis, Durieux Boeher. Degraevelinck, Van Bruwaene Ad Huyvaert. Van Hecke, Lemee, Fron, Van daoberghe. Kawomura, Laurent, Bianco Courbet, Procouda, Bazille. Om 4 u. 29 komen wij met onze kara vaan door La Ferlé (47 km.) Te Etaypes is de barreel gesloten en MerUms kan alleen door. Op 1 minuut' volgt de groep. Weldra wordt Mertens, die ongesteld is ingeloopen door Van Dam die alleen oortijlt. Van Dam zal niet lang aan de leiding ilijven. Hij heeft eene te groote kracht inspanning gedaan en wordt ingeloopen op 5 km. van Charleroi. Chateau-Thierry om 5 u. 26 de hoofd groep. Wauters leidt. Te Troissy breekt Alex. Maes ziju pe daal en zonder verder nieuws geraken wij te Eperney (122 km.) om 7 u. 10. Voordat wij in Becroi komen is er een groote berg welke men noemt den berg van Laval. Halverwege den berg demar reert Mertens uit alle macht. De groep aarzelt en de Hobokenaar is weg. Te lecroi (231 km.) komt Mertens voorbij om 11 u. 27 en hij heeft hier 300 meters voorspong op de volgenden. Te Charleroi hebben de renners reeds 327 km. in de beenen. Om 2 u. 36 zijn de eersten daar. Maurits Van Hyfte beeft eene schoooe krachtinspanning gedaan en is terug bij de leiders gekomen die aan een goed tempo verder bollen. De groep is te Ottignies om 4 u. 02 en te Waver om 4 u. 20. Verscheuren die op de pist een der bes ten is kan in de laatste meters eene schoone zegepraal behalen. DE ORDE DER AANKOMSTEN 1. DENIS VERSCHEUREN (Belg) in 14 u. 43 m. (gemid. aan 27 km. 270 m.) 2 Joseph Van Dam (Belg) op 1 lengte 3. Felix Sellier (Belg 4. Dossche (Belg)5. Matton 6. De waele 7. Van Hyfte8. Beeckman 9. Juul Buysse in 13 u. 44 m. 10. Bros teaux in 14 u. 47 m. 50 s. Het Kampioenschap der Duitsche Nijverheid te Francfort Zondag laatst werd den Omloop gere den van Francfort, onder de benaming vaa het Kampioenschap der Duitsche nij verheid over den afstand van 240 km Daar het weder aangenaam was, zoo bleef er een gesloten groep bijeen. De koers werd betwist in den sprint en der tig renners gingen te gare naar de aan komst. Van Hevel vertrekt veel te vroeg in den sprint en werd min of meer bedro gen daar de aankomst achter eene bocht lag Hiermee werd hij voorbij gestoken door Suter en Belloni. Het is oprecht jam mer dat men niet sorge in Duitscbl&nd van beter verzorgde aankomsten te heb ben. Vermandei en FIup Tbys waren ins gelijks in den hoofdgroep tusschen de geiijkgeplaaUten. DE ORDE DER AANKOMSTEN 1. HENRI SUTER (Zw.)2. Belloni, (It.) op wiel3. Van Hevel (B), op 10 cm 4. Pfistcr (D.) op 1 1. 5. Iluschke (D.)6. Nebe (D.)7. Gay (It.). Van den 8sten tot den 30sten ex-aequo. Franco-Belgische Omloop Zondag werd de derde Franco-Belgi sche Omloop betwist. Eenige onafhanke- lijken van naam namen er aan deel, niet tegenstaande het uitdrukkelijk verbod der B.W.B. De koers was dan ook niet van een zeker belang ontbloot, te meer nog daar het weer eens de Belgen waren die het hooge woord voerden. Om 11 ure 30 werd, nabij het kerkhof te Wattrelos het vertrek gegeven aan 97 rijders. De sprint is prachtig. De Clercq leidt. Op 200 m. der meet demarreert Ver- vaecke verwoed. De Clercq is verrast, doet eene onmenschelijke poging om er op te komen, maar moet zich ten slotte verloren verklaren. Ziehier de officieele uitslag 1. VERYAECKE Julien, in 4 u. 42 m. 2. De Clercq Maurice, op 3 lengten 3. Vanderaspaille L. in 4 u. 47 m. 4. Ghysselt Leander 5. Dhondt Florentin Koers te Geeraardsbergen Uitslag der koers voor Juniors van Zondag 36 vertrekkers 120 km. 1. HAEMERLYNCK 2 Teirlynck 3. Demuyzer4. Degroote 5. Deolet; 6. Maertens 7. Raes 8. Nottermans Degraeve 10. Vellemans 11. P. Bonne 12. Demartelaere 13. Colsaet14. Dhee- deoe 15. Van Cayseele D. Poperinghe 16. Van Grootenbruele17. Defraye 18. Defoirdt19. Leenaerts. DUIVEN Dui venmaatschappij RECHT VREDE Prijszlucht uit TOURS (412 km.) van Zondag 6 Juni 1926 48 duiven los om 5 u. 49 m. W. West duif om 3 u. 47 m. Laatste om 5 u. 55 m. Snelheid per minuut duif 800 m. 1. DUPOM G. 2. Merlevede C. 3. Dupont R 4. Vandevoorde A. 5. Merle vede C. 6. Dupont R. 7. Merlevede C. 8. Dupont R. 9. Bonduelle M. (0. Six J. 11. Huys J. 12 Merlevede C- 13. id. 14. id. 15. Dupont G. 16. Vauboucke, Westouter 17. Merlevede C. Prijszlucht uit AR RAS (63 km.) van Zondag 6 Juni 1926 149 duiven los om 10 u. 36 m. W. Wes 1* duif om H u. 33 m. Laatste om 11 u 38 m. Snelheid per minuut 1* duif 1090m I. DENY9 E. 2 Theeten J. 3. Debaene Tb 4. Yerslraete E. 5. Yandevoorde A. 6. Liebert E. 7. Tillie Ch. 8. Clabau M 9. Pyck L. 10. Vanhoucke. Westouter II. Theeteo J. 12. Pinceel V. 13. Six J. 14. id. 15. Denys E 16. D'Amour C. 17. Dewancker J. 18. Tillio Ch. 19. Denys E. 20 Dcjiaene Th. 21. Barroo, Elverdinghe 22. Peutevinck A. 23 Six J. 24. Huyghe A. 25. Th eet en J. 26. Peutevinck A. 27. Deplaedt L. 28. id. 29. Keiguaert H. 30. Vanderraarliere M. Prijszlucht uit CLERMONT (165 km.) van Zondag 6 Juni 1926 399 duiven los om 11 u. 25 ra. W. West duif om 2 u. 44 m. Laatste om 4 u. 25 m. Snelheid per minuut 1* duif 800 m. 1. ROEYKENS J. 2. Goudeohoofd A. Debyscr J. 4. Desaegher II 5. Techel A. 6. Salomé J. 7. Scherpereel V. 8. Bal- yn R. 9. Tillie C. 10. Labaere A. 11. Debyser J. 12. Beddeleem, Abe le 13 }rinsie A. 14 Debyser J 15 Labaere A. 16. Loncke J. 17. Pouseele N. 18. Roey- kens J. 19. Vermeersch A» 20. Gerber L. 21. Lab aye N. 22. Lacante Pr. 23. Prinsie A. 24. Degraeve II. 25. Durieux A. 26. Yandenberghe H. 27. Kaesteker A. 28. Coutignv J. 29. Yandevoorde C. 30. De- rvnek C. DE Duivenmaatschappij VERBROEDERING ten, om te voorkomen, dat zij een paar uur in den namiddag nog de duiven, die niet losgelaten zijn, zitten te wachten vol hoop en jobsgeduld Boven Parijs moet men aannemen na 9 uur geen duiven meer te lossendusdanig zullen de lief hebbers toch vóór den middag ingelicht zijn en zich in de gelegenheid bevinden toch eens een Zondag van de vliegperiode eer te doen aan de lafel van moeder de vrouw. De inlichtingsdienst iangs de vluchtlijn is een zaak van algemeeoen aard eu moet daarom in haar geheel door de Belgische «'ederalie zonder verder verwijl ingericht worden. Nu dat men van zin is een afge vaardigde-beheerder aan 20,000 fr. 's jaars te benoemen, die zooveel noodig is als het vijfde wiel aan een wagen, zou men practischer werk verrichten indien men die som besteede aan de inrichting van den inlichtingsdienst langs de vlucht lijn, ten einde de liefhebbers te beschut ten tegen de rampen, die hen wekelijks bedreigen. Dit jaar is jammervol voor de oude duiven. Zijn de verliezen gevoelig, tevens is het waar, dat veel sujekten niet bij machte zijn zich te onderscheiden. Zij zijn niet in regel, komen op dreef niet, bereiken hun goeden vorm niet en kun nen bijgevolg het maximum van hun krachten niet aanwenden. Dus tegenspoed, ongenoegen, misluk king. En, dit trots de zorgen van de lief hebbers, die immer een open oog hebben op hun kolonie. Geeft maar een gezonde voeding, past maar een gezond regiem toe, gebruikt maar pillen en poeiers, ver kwikt maar het drinkwater met elixiers, 't is al vruchteloos, 't is al futlooze moeite en boter aan de galg. De sujekten blijven te licht, onhard van spier, onglad van gevederte, onrein van staart en van pooten MARKTPRIJZEN. Kortrijk Roussalari Poperinge ito ao Wisselkoers Londen 161.87 Amsterdam 1330.25 Parijs 98.50 j Genève 642.00 New-York 33.39 Italië 120.50 Berl. (gm) 783.75 Ween.(milj) 454.00 mm Wij lezen in Sportwereld s Duivenkro- niek een artikel over de vluchten van Zondag laatst welke wij betitelen DUI VENRAMPEN t Noodlot blijft ons vervolgen, ondanks Juni is aangebroken, de maand van glorie en van groen, 't Weder blijft ramspoedig vooral in Belgie en in 't noorden van Frankrijk. Boven Parijs, te Bretigoy, te Dourdan, te Toury, te Orleans, te Vendi me en te Tours hebben de duiven mei goed weder de vrijheid bekomeD, maar zijn in de Seinedepartementen door stort regens en onweders overvallen. Ten an dere. bier zijn de loslatingen een echte hutsepotMen lost te Arras en te Bre- teuil nietmen lost te Clermont en te Creil nietDus geen eenparige ziensw ijre bij de verge zeilers Eu Je oorzaak daar-l^i 1 a. 25 ca. grond en hof, bij de ber- van is. dat die bedien den ondanks hun o^rg «Den Havermois» Studie van den Xotarü VAX Boeschepestraat 6, te POPERINGHE MSWWV Uit ter hand te Koopen. STAD POPERINGHE a Een WOONHUIS in goeden staat goeden wil, oningewijd blijven betrekke lijk den weertoestand langs de vluchtlijn Zool ang de leiders van ons sport zich niet zullen toeleggen om dit op een dege lijke wijze in te richten, zoolang ook zul len wij rampen en fiasco's te betreuren hebben Ware hel nu toch zoo lastig in de groote centers bij middel van de T. SF noodzakelijke inlichtingen aan de vergezelleis te verstrekken f En w are het ook zoo moeilijk in geval van tegenweer de deelnemers te berich- Onbewoond Seffens handslag. b) Schoon RENTENIERSHUIS, ge naamd Kasteeltje van M. Colaert in de Komslraat. 21, met stagie, koetspoort, stallen, serre, ruime zalen en kamers, en 33 a. 50 ca. rondom behaagden en met talrijke fruitboomen in vollen opbrengst, beplanten hof. Na te zien den Dinsdag Woensdag en Donderdag van ieder week Bewoond door M. Th. MALESYS Aanslag met 1 October 1926 DépotD. GRUWEZ, Crombeke. Studie van den Notaris BOUCQUEY - - - om 3 uren namiddag ter herberg «A la Maison de Commerce», bewoond door Arthur Ostyn-Kesteman, Casselstraat te Poperinghe, toewijzing van Stad POPERINGHE - Cassalstraat Schoon nieuwgebouwd Woonhuis met stagie, dienstig voor allen handel en ook geschikt voor renteniershuis, met electrieke verlichting, veranda, achterge bouwen, inrijdende poort ea schoonen hof, samen groot 6 aren 80 centiaren. Betcoonddoor Mr PRLSSIE-DUFLOU Handslag met 1 October aanstaande. Slechts ingesteld 32.000 fr. om 2 uren namiddag, ten sterfhuize van Jufvrouw Louise Roelens, Yperstraat te Poperinghe, openbare verkooping van waaronder 2 slaapkamers in acajou, grooten ronden tafel met marmeren ta- blette, schoone commode, glas. tapij ten. enz. Met gereed geld en verhoog van 15%^ BERICHT De openbare verkooping van den eigen dom «DE LOYIE» met aanpalende landen en hofsteden, in massa of in parlien is gesteld op den VRIJDAG 16 JULI aan staande om 2 uren namiddag in de fee-L zaal van het Palace-Hotel», Yperstraat te Psperioghe. WAREN 7 Juni 8 Juni 11 Juni Tarwe de 100 kil. 200 205 175 Rogge id. 130 132 130 Haver id. 140 138 Witte Boouen id. 130 Lijnzaad id. 190 190 Strooi id. 20 22 Hooi id. 35 Aardappelen id. 55 56 45 Uoter de kilo KJ. 16.00 16 00 Eieren liet stuk 0.62 0.60 0.66 Hoppe (50 kil.) 1923 950 Hoppe (30 kil.) 1920 8 .'iO «SM

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1926 | | pagina 3