Hei Goudbloempje van Leuven Den Eigendom «DE L0V1E» d'Herberg Boerderij((YPERTJEi) Jos. BOUCQUEY te Poperinghe en Alphonse COLS te Antwerpen Groot en Schoon KASTEEL Nieuwe Posturen Eene vette WEIDE Drie HOFSTEDEN MARKTPRIJZEN. Mengelwerk van DE GAZET VAN POPERINGHE - (39) door Lod. SCHELTJENS. Hij stood recht en de handen van den monnik vurig omklemmende, zegde hij Weihoe Gij in dit gewaad, edele... Zwijg, viel de monnik hem haastig in de rede. De muren hebben ooren wie weet of de cipier achter de deur niet staat te luisteren. Heb dank, heb dank zei DeCremerdiep aange daan. Gij ten minste bebtmij niet verlaten. Gij zijt mij een trouwe vriend gebleven. Beide mannen weenden hun blijdschap in eikaars armen uit. De Cremer, die voor den dreigenden dood geen schrik gevoelde, die gedurende zijn lange opsluiting geen oogenblik zijn kalmte had verloren, die zijnziele- sterkte had weten te behouden, midden de grootste ellende in zijn somber hok,hij weende van ontroering bij de ontdekking eener oprechte liefdedaad vanwege een evenmensch. Na de uitstorting der vreugde van het wederzien, hernam de gevangene zijn gewone kalmte. Zet u hier op de bank, zegde hij. Het spijt mij u geen geschikte zitplaats te kunnen aanbieden. Ik zal blijven staan, maar wees voorzichtig mijn studieplan niet te vertrappen ge zoudt mij dagen arbeid doen verliezen, daar het mij nog te versch in 't geheugen ligt om het van buiten te kennen. Uw studieplan? vroeg de monnik, verbaasd naar alle zijden rondziende en niets bemerkende, dat op pen of papier geleek. Wat wilt ge hernam De Cremer op half spotten- den toon. Ik moet mij helpen met hetgeen in mijn be reik ligt. Daar mijn bewakor mij noch papier noch pot lood wil bezorgen,moet ik wel tot andere hulpmiddelen mijo toevlucht nemen Zet u hier op de bank, zoo kunt ge duidelijk mijn begonnen werk beschouwen. De monnik zette zich op de baük neder. Zijn nieuws gierigheid klom meer en meer, toen De Cremer hem de lijnen aanwees. Toen ik Leuven verliet, sprak de gevangene ver der, had ik juist een schrijven ontvangen van den Abt van St Baafs, uit Cent, waarin hij mij verzocht een kaart samen te stellen van het Heilig Land. In mijn eenzaamheid heb ik mijn geheugen geraadpleegd over die streek. Ik wist er nog genoeg van om de grove grenstrekken eener dusdanige kaart te teekenen. Dan ben ik gaan studeeren om mij de kleine bijzonderheden er van te herinneren en ik hen er eindelijk in geslaagd de grenzen van Palestina nauwkeurig op deu grond mijner cel weer te geven. De monnik zag met verbazing naar de inkervingen op den grond, voor zijn voeten. Hij wist niet of hij waakte of droomde. Hij had zich verbeeld hier een on gelukkige aan te treffen, die, door lijden en ontberingen uitgeput, nog alleen aan den dood zou denken, en hij vond er een kloekmoedig man, geheel gewijd aan de studie een man, die recht had 't ondankbare meosch- dom te vervloeken en die op den boord van bet graf nog bezig was aan de wereld dienst te bewijzen. De monnik wachtte zich wel hierover afkeurende be merkingen te maken, daar hij de onwrikbare wilskracht van De Cremer kende. Hij bepaalde er zich hij het gesprek een andere wen ding te geven. Ik ben niet tot u gekomen, meester Geert, zegde hij, om met u te praten over landen en zeeën, maar om u tijding te bezorgen over uw vrouw en kinderen en om samen middelen te beramen voor uw redding. De gevangene hield do armen over elkaar geslagen en antwoordde kalm Mijn vrouw... mijn kinderen, ge brengt tijding van hen O, denk niet, waarde... monnik, dat ik hen vergeten heb. lederen morgend bij mijn ontwaken, besteed ik een ganseh uur, om mij met den geest naar Leuven te verplaatsen bij mijn geliefd huisgezin. Zoo zie ik mijn goede vrouw, lichamelijk en zedelijk ge broken, dag en nacht mijn gemis betreurende, hemel en aarde bew egende om mij te kunnen verlossen Is het niet zoo mijo waarde Zoo is het, bevestigde deze. Zoo zie ik mijn kinderen, gedurig naar vader vragende, en Kathelijne, het Goudbloempje van Leuven verbleeken en wegkwijnen van verdrietis het niet zoo mijn waarde Zoo is het, bevestigde nogmaals de monnik. O hernam De Cremer, ik kan inij wel voorstel len, hoe het tegenwoordig in mijn huisgezin toegaat, zonder mij daarover te ontstellen. Dat verwondert u Ik ben nu eenmaal zoo geschapen en moet aldus ver slijten. Mijn leerstelsel is, dat kermen en klagen den man niet past, die immer en altijd zijn plichten vol bracht. Dat zij zich op de borst slaan, die hun evenmensch ongelukkig maken. Geen mensch zal ooit een traan over mijn wanhoop zien rollen, die getuigen zou van wanhoop of verdriet in mijn ziel. Heeft do Voorzienig heid besloten, dat ik door beulshanden sterven moet, dan zal ik mijn oogen voor de rechters niet neerslaan, maar met opgeheven hoofd den laatsten adem uitblazen. Toen de hoofdbaljuw mijn verzoek afsloeg om een brief aan mijn vrouw te schrijven, heb ik het hem geen tweede maal gevraagd. Ik heb mijn rechters niet ver vloekt, toen ze de beulskuechten bevolen mijn lichaam te folteren ik heb alleen medelijden gevoeld met hun onmenschelijk hart en toen het foltertuig mij martelde was ik met mijn geest in mijn smidse aan den arbeid zoo voelde ik de pijnen minderen gaf ik mijn geest den tijd niet om slechto gedachten te voeden voor mijn beulen Wat mij bij die herhaalde ondervragingen verveelt, is de godurigo herneming van deuzelfden rimrain. We ten die stommelingen dan niet, dat wanneer een De Cremer eens «neen» zegt, bet «neen» blijft en wanneer bij «ja» antwoordt, geen mensch ter wereld een ander- woord uit zijn mond kan krijgen, al sneed men zijn lieh&ain in honderd stukken De Cremer zweeg een wijl. Men hoorde nu niets in de cel dan het brobbelen van het water in de reten der muursteenen. Men beschuldigt mij van ketterij, hernam de ge vangene. Ik heb aan mijn rechters gezegd, mij nooit in t openbaar met geloofszaken te hebben bezig gehou den. Waarom mij honderdmaal dezelfde vragen stellen Men heeft mij verdachte brieven getoond, die ik aan de Minderbroeders-monniken zou geschreven hebben. Het schrift was vaiseh. Waarom altijd op die prullen terugkomen Ik heb maar één woord, zooals ik u reeds gezegd heb... de beschuldiging is valsch. Maar ik wil u niet langer met die belachelijke aan klacht bezighouden, mijn waarde monnik. Het uur van uw vertrek is bijna daar. Ge zegdet middelen te bera men voor mijn verlossing. Welke zijn die middelen Geert, Geert zei de bezoeker, bijna wanhopig, hoe onverschillig spreekt ge toch over uw vreeselijken toestand Dag en nacht denken wij aan u. Ziji uw vrouw, uw kinderen, uw vrienden u dan niets meer waard De Cremer autwoordde altijd even kalm en bedaard Mijn vrouw en kinderen Ik heb u daareven ge zegd, dat mijn geest zich alle dagen een uur met die geliefde wezens bezighoudt. Kermen en klagen zullen mijn lot niet veranderen. Mijn vrienden Waarzija ze? Gij draagt het hart op uw rechte plaats en ik ben u er kentelijk voor uw genegenheid. Maar wat Geert De Cremer nooit doen zal is de vergiffenis afsmeektn voor iets wat hij niet misdeed. Zoo het Gods wil is, dat ik sterven moet, dan zal het zonder vare of vrees zijn. (Wordt voortgezet.) WIELRIJDEN ANTWERPEN-MEENEN (190 km.) Zondag laatst ward de belangrijke baankoers Antwerpen-Meenen, voor on- afh&nkelijken, over een afstand van 190 km. betwist. Om 11 u. 20 werd het ver trek gegeven aan 00 deelnemers. Met 20 m. achterstel uit St.-Anneke vertrokken, schijnen de renners er zich vandaag een plicht van te maken dien kostbaren lijd zoo baast mogelijk terug in te loopen. Jefken Vervaecke neemt die onaangename taak op zich en zorgt ervoor dat er niet geslapen wordt. Het is 12 u. 32 m. als we St. Niklaas aandoen. De groep blijft goed gesloten. Na de stad versnelt de gang merkbaar Bij oogenblikkeo gaat het aan 40 in d'uur Door Grembergen demareert Laureys- sens geweldig. De groep rekt maar her vormt zich. Op de weg naar Zele worden alle kranen opengezet. Zonder verdere gebeurtenissen gaat het nu naar Gent. Het is 2 u. 25 m. als de hoofdgroep de vaste kontrool binnen stormt. Na Eecloo begint het te regenen. De lucht ligt toe en gesloten en er beslaat weinig hoop dat het nog zal ophouden. De wegen worden stilaan in echte mod derpoelen herschapen. Om 3 u. 52 m. landen we te Brugge, met 35 man ia groep. Op 3 minuten vol gen 5 man waaronder we Parret, die bandbreuk leed, Siquet en Van Belle her kennen. Zoo geraken we om 4 u. 59 m. te In- gelmuuster met opnieuw 20 rijders in den hoofdgroep. Te Kortrijk breekt Van Aken zijn keten. Na de stad hebben Hemslsoet en Van Hasselt nog bandbreuk In gezapig tempo gaat het nu naar de aankomst. 17 rijders komen samen de velodroom binnen. De sprint is prachtig, vooral tus- schen de drie eersten die om zoo te zeg gen snee aan snee eindigen. Ten slotte weet Meunier in een uiterste krachtin spanning 10 centim. te behouden op Hom broeckx en wiel op Van La ere. DE ORDE DER AANKOMSTEN 1. MEUNIIR K., in 6 u. 17 m. 32 s. 2. Hombroeckx, op 10 centim. 3. Van Laere, op i wiel, 4. Steen hout; 5. Van Damme 6. Taverne 7. Muller 8. ex-aequo Vervaecke, Matton. Thys, Veroaeersch, Wauters, Baumans. Macar, Laurent, Leroy, Knockaert M. Zondig werd het vertrek gegeven te Brussel, voor dezen baankoers aan 42 renners. Ziehier de orde der aankomsten 1. HESELMANS en STEVENS om 4 u. 55 m. 3. Lepage, om 4 u. 50 m. 4. Meeuwis, op 1 wiel 5. Van Hevel 15. 0. Degraeve 7. Lievens 8. ex-aequo Van Grootenbruele. Viaene, Decacstecker Maerlens Es Bordon Vlerinck Ghys- sels. Drie Belgen nemen de drie eerste plaat sen. Het was met veel bijval dat Parijs- ,a Guerehe betwist werd. Te Montargis ontsnappen 5 man, na- menllijk Van Slembrouck, Van de Casteele Dejonghe, Gobillot, Del Salvodor. Te Cotes worden de renners gekontroleerd om 13 u. 10 min. Blanc Garin en Barlbe- emy volgen hier op 30 sekouden en ten slotte zal Blanc Garin erin gelukken Barlhelemy te vergeten. Nadat de berg van Sensin beklommen was waar Gobillot voorop was met enkele meters voorsprong, wisten Van Slem brouck en Van de Casteele den vluchte ling bij te balen en hem schoon te doen lossen. In den sprint won Van Slembrouck met twee lengten. Ziehier de orde der aan komsten 1. GUSTAAF VAN' SLEMBROUCK (B.) in 7 u. 45 (hetzij aan meer dan 34 km. in het uur) 2. Van de Casteele (B.) op 2 lengten Dejonghe, in 7 u. 53 m. 4. Gobillot, in 7 u. 54 m. 5. Tallieu, op 3 lengten. DUIVEN RECHT VREDE Prijsvlucht uit BRETEUIL (138 km.) 1. CLABAUM. 2. Clabau L. 3.Deplaedt L. 4 Thteten J. 5. Tillie Cb. 6. Dewan- cker J. 7. Tillie Cb. 8. Dewancker J. 9. Clabau L. 10. Clabau M 11. Tbeeten J. 12. Pinceel V. 13. Duponl R. 14. Six J. 15. Denys E 16. Yerstraete E 17. Peute- viock A. 18. D Amour A. 19. Pinceel V. 20. Clabau M. 21. Du pont R. 22. HuysJ. 23. Bonduwelle M. 24. Hauspie M. 25. Denys E. 26. Pyck L. 27. Ciabau L. 28. Peutevinck A. "DE VERBROEDERING Prijsvlucht uit AR RAS (63 km.) van Zondag 13 Juni 1926 415 duiven los om 8 uur 1* duif om 0 06m. Laatste ora 9u. 29 m. Snelheid per minuut 1* duif 063 m. 1. V ANDEVOOR DE C. 2. Policy A. 3. Legrand C. 4. Decorlc M. 5. Decaesteker J. 6. Brabants A. 7. Lenoir J. 8. Vanden- berghe H 9. Verpoot K. 10. Roeykens J. 11. Deconinck E. 12. Decoker J. 13. id. 14. Clabau II. 15. Blanckaert J. 16. Van- devoorde C. 17. Carron P. 18. Debyser M. 19. Labaere A. 20. Pattyn M. 21. Ger- ber L. 22. Ferdinand L. 23. Devos A. 24 Houwen G. 25. Gerber L. 26. Debyser J. 27. Decrock C. 28. Gokelaere A. 29. Dumelie A. 30. Top N. Prijsvlucht uit DOURI)AN (263 km.) van Maandag 14 Juni 1926 189 duiven los om 9 u. 24 m. Is duif om 12 u. 41 m. Laatste om 1 u. 13 m. Snelheid per munuul 1 duif 1335 m. 1. DERYNCK C. 2. Dave G. 3. Ver- haeghe J. 4. Depreeuw J. 5. Gillioen A. 6. Derynck C. 7. Vandevoorde C. 8. De- wickere R. 9. Roeykeng J. 10. Desaegher H. 11Onraedt C. 12. Fache M. 13. Ghy- tiel V. 14. Deheegher E. 15. Orbie M. 16. Silver! G. 17. Descamps A. 18. Ver- raeesch A. 19. Labaere A. 20. Creus A. 21. Descamps A. 22. Derynck C. 23. Coudron H. 24. id. 25. Ghytiel V. 26. Vanbrabant M. 27. Decorte C. 28. Van- denameele C. 29. Descamps A. 30. De- wacbter R. Studie van den Notaris VAN EECKEte Maandag 28 Juni 1926 om 2 uur nanoen, te Poperinghe, ten huize laatst bewoond door M. Camille Quaghe- beur, Meessenstraat, nevens de herberg «Cambrinus», ingevolge toelating van 't Schepencollege van Poperinghe. Openbare verkooping van waaronder een groot aantal borstbeelden van muziekschrijvers, alsook van vazen, kapstokken, kaders, grooten marktregeu- scherm, ledikanten, stoven, toog, buffet, keukeDgerief en verdere roerende voor werpen. «wsw Dinsdag 29 Juni 1926 om 3 uur nanoen, te Boesingbe ter her berg «De Vuurlijn» bij de brugge Openbare verkooping van S&sdftUhus met Staommaalderij eu 20 a. 78 ca. erve, zeer wel gelegen te Boesingbe, aan de brug. Bewoond en gebruikt door den verkooper M Gaston Vandenberghe-Verdonck. Om seffens in genot te komen Pr ijsvluch t uit TOURS (412 km.) van Maandag 14 Juni 1926 178 duiven los om 6 u. 04 in. duif om 11 u. 07 ra. Laatste om Hu. 23 m. Snelheid per minuut duif 1358 m. 1. DERYNCK C. 2 Lebbe A. 3. De- wickere R. 4. Degroote Ch. 5. Verraeesch A. 6. Fache M. 7. Devos A. 8. Schaballie M. 9. Descamps 10. Schaballie M. 11. Courtens, Ooslvleteren 12. Yerhacghe J. 13 Fache M. 14 Roeykens J 15. Amez A. 10. Vermeesch A. 17. Schaballie M. 18. id. 19. Desaegher H. 20. id. 21. id. 22. Schaballie M. 23. Vaudenberghe H. 24. Courlens, Ooslvleteren 25. Schaballie S. 26. Debyser J. 27. Delbaere J. 28. Desaegher II. 29. Vandevoorde C. 30. SóhabalÜe S. Kantoor van den Notaris LA/IOUSSE, te Yper. Openbare verkooping van met 4 Tla. 84 a. 34 ca. grond en ge heel goede zaailanden en velte weide te Botsing he onver de Stad Yper Langs den steenweg van Yper naar Dixmude. Gebruikt door M. Robert Samyn, zon der schriftelijke pacht. Verdeeld in 3 koopen - Zie de plak druksels InstelMaandag 5 Juli 1926 Toeslag Maandag 19 Juli 1926 telkens om 2 uur namiddag ter herberg Sint Sebasliaao», Statiestraat te Yper. Instelpenning 1)2 0)0 Vermogen van Samenvoegiog Openbare Verkooping ven groot 1 Ha. 01 a 40 ea. te ZUIDSCHOOTE, Sleenstraat langs den steenweg van Yper naar uixmude. Gebruikt door Mr Emerie Decorte te ZSMschoote tot 1 October 1926. Instel Dinsdag 6 Juli 1926 Toeslag: Dinsdag20Juli 1926 telkens om 3 uur zeer stipt in "t Wet huis te Zuidscboote. 1)2 o)o Instelpenning. Studie der Notarissen Vrijdag 16 Juli 1926 (in ééne zitting) Om 2 uren stipt namiddag in de feest zaal van het PALACE HOTEL, Yperslraat ie Poperinghe, Openbare Verkooping van gelegen op de Gemeenten PROVEN - POPERINGHE - CROMBEKE Op drie kilomeiers der stad Poperinghe tusschcn twee steenwegen Poperinghe- Proven en Poperinghe-Crombeke, met stilstand van den Buurtspoorweg vóór het kasteel en bestaande uil A. met alle hedendaagsch gemak ,electrieke verlichting, verwarminggtelsel, enz. paar- destallen, remisen, garage, 5 huizen voor deur-jacht en barrier bewakers, groote vijvers en rondom behaagd park groot 56 hectaren 55 aren. Verdeeld in 8 loten, (zie plakbrieven). B. loopende zaailanden en weiden, sa men groot 41 hectaren 10 aren. Al vrij van gebruik met I October aan staande. B'j plakbrieven verdeeld in 3~> loten. Recht van samenvoegiog. Plakbrieven met grondplan te ver krijgen ter Studiën van voornoemde Notarissen. Het kasteel en park mag men alle dage bezoeken mits schriftelijke toelating te verkrijgen bij voornoemde Notarissen. WA HEN Kortrijk Rotmilar» Poperingi 11Juni 15 Juni 18 Juni 200 215 180 135 HO 135 150 145 UO 135 200 200 21 25 80 38 70 55 125 16.— 16.00 15 50 0.62 0.66 0.62 950 1 1000 Txrwo de 100 kil. Hogge id. Haver id. Witte Bootian id. Lijnxaad id. Strooi id. Hooi id. Aardappelen id. Boter da kilo Eieren het stuk Hoppe (50 kil.) 1925 Hoppe (80 kil.) 1926 168.17 Amsterdam 1385.25 98.50 j Genève 608.00 34.39 Italië 124.80 816.75 Ween.(milj) 478.00 Londen Parijs New-York Berl. (gm) Studie van den Notaris VAN CAYZEELE Boeschepestraat 6, te POPERINGHE MWAW MEN VRAAC3T Studie van den Notaris TJekwame en deftige Keukenmeid, O bij Maes-Rommens.Poperinghe,Yper- straat. TE KOOR TE PACHTEN; Herberg «In de Bruggeslraat», zich te wendea bij M»* Masschelein. CA SS IE RS te Poperinghe. Woensdag 23 Juni 1926 om 2 uren zeer stipt namiddag te West- outer, Openbare Verkooping van M A A I G It A Z E N Verkocht in hunne gewone koopen. Koopprijs en oak sten gereed betaalbaar, fjerberg «Ia de Vijf Geboden», Renio- De verga lering v >r de verkooping ghelst-Hoegte, met 8 a. grond aan ter herberg -■ De Neerplaats gehoudengoedkoope pacht. Zich wenden in 't door M G&ar.es Deweerdt te Westouter./wijnlaad, Poperinghe. Uit ter hand te Koopen. STAD POPERINGHE a) Een WOONHUIS in goeden stiat met 1 a. 25 ca. grond en hof, bij de her berg «Den Havermuis». Onbewoond Seffens handslag. b) Schoon RENTENIERSHUIS,ge naamd Kasteeltje van M. Colaert in de Komstraat, 21, met stagie, koetspoort, stallen, serre, ruime zalen en kamers, en 33 a. 50 ca. rondom behaagden en met talrijke fruitboomen in vollen opbrengst, beplanten hof. Na te zien den Dinsdag Woensdag en Donderdag van ieder week. Bewoond door M. Th. MALESYS Aanslag met 1 October 1926 Studie van deu Notaris BOUCQUEY te Poperinghe Maandag 21 Juni 1926 om 2 uren namiddag, ten sterfhuize van Jufvrouw Louise Roelens, Yperstraat te Poperinghe, openbare verkooping van Schoone HUISMEUBELEN waaronder 2 slaapkamers in acajou,ande ren slaapkamer, ledekanten, nachttafels, beddens, lavabos en lavabo-garnitureD, grooten ronden tafel met marmeren ta- blette, schoone commode, glas, tapijten, spiegels, stoelen, menagiegerief, enz. Met gereed geld en verhoog van 15% BERICHT De openbare verkooping van den eigen dom «DE LOY1Emet aanpalende landen en hofsteden, in massa of in partien is gesteld op den VRIJDAG 16 JULI aan staande om 2 uren namiddag in de feest zaal vau het «Palace-Hotel», Yperstraat te Pêperinghe (voor Onafhankelijker!) BRUSSEL-ISEGHEM (130 km.) (voor juniors) PARIJS-LA GUERCHE Duiv«nmaatschappij ▼an Zondag 13 Juni 1926 114 duiven los om 6 u. 42 m. W. West 1* duif om 9 u. 29 m. Laatste om 9 u. 47 m. Snelheid per minuut 1* duif 884 m. Duiven maatschappij Een ruim en gerierig nieuwgebouwd Wisselkoers Paardengeleider bij Hiiaire Vercruysse Boescheepstraat. Gouden Poort Jongen, om brood en pasteibakkersstiel te leeren. bij Jules Vanhoucke, Cas- seistraat, 19, Poperinghe. Occasie VOITURE, onlangs nieuw, met harnas, op caoutchouc. Zich wen den bij Jules Hauspie, Brouwer, Middel burg, Poperinghe.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1926 | | pagina 3