YaaiMessi der Briefdragers ZONDAG 29 OOGST 1920. Gefar. DUPONT Bureelgerief ZESDE JAAR I 5 centiemen liet nummer Prachtpapier De Oorlogsschulden Jong Poperinghe Horlogerij G.DuponUZoon Aan de Lekkerbekken Verwoeste Gewesten Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. zllzrhandk Drukwerken te verkrijgen bij ïperstraat, 2 Poperinghe. Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld 7.50 Ir. buiten stad, met de post9.00 fr. Buitenland15.00 tr. Hen abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. r B B Iitgi vies-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2. POPERINGHE. De brief van M. Clemenceau aan presi dent Coolidge kan wellicht nog iels goeds teweeg brengen. Zulks blijkt uit een schrijven door de Dijveraars van Balti more in de VereeDigde Staten overgeseind aan den ouden Franschen Staatsman. Ge zegd schrijven is in zijn geheel versche nen in het bulletijn der Archieven van de Nijveraars onder het handteeken van den uitgever M. Kichard H. Kdinonds. We laten er een uittreksel van volgen Miljoenen Amerikanen zijn het eens met elk woord van uwen brief aan presi dent Coolidge en betreuren dat dit land, Yoor zijn eigen eer, niet de zoogenaamde schuld vernietigd heeft van Frankrijk en zijn bondgenooten voor het geld, dat voorschoten werd ten einde een oorlog voort te zetten voor de wereldbeschou wing en voor onze nationale veiligheid. Ik denk dat gij een dienst bewezen hebt aan dit land en aan de wereld door uw krachtige uiteenzetting van den toestand. De Manufactures Record (Archie ven der Nijveraars) en veel andere be langrijke dagbladen van dit land raden ten zeerste de vernietiging aan van al de schulden der bondgenooten aan Amerika, niet alleen omdat zij gelooven dat wij ze kerlijk meer verschuldigd zijn aan de bondgenooten dan zij ons verschuldigd zijn, maar ook omdat wij met het geld te leenen, de bondgenooten hielpen strijden voor ons tegen Duitschland, eer wij ge reed waren onze manschappen op 't slag veld te brengen voor het verweer van OU3 eigen bestaan. Vanaf den dag dat het Duitsch leger het heldhaftige België overrompelde, meende ik dat de oorlog der barbaarsch- heid tegen de beschaving, zoowel onze oorlog ging worden dan de oorlog van Frankrijk en zijn bondgenooten. Maar wij bleven toch buiten den strijd geduren de veel maandeD, tijdens welke Duitsch land ons bevocht door onze schepen in den grond te boren, onze burgers in vol le zee te dooden, al de wederl&ndsche wetten te schenden en ons eigen land met zijn spioenen te vullen. Toen president Wilson het Kongres bijeen riep om te antwoorden op de oor logsuitdaging van Duitschland, moest hij bekennen dat wij geen leger gereed had den om ons te verdedigen, en dat het eenige wat wij onverwijld doen konden was geld te bezorgen aan de bondgenoo ten, opdat tij ermede in dit land voe dingswaren en munities konden koopen, hun toelatend den strijd voort te zetten, zonder eenigerlei andere hulp van onzent- wege, daar wij geen soldaten gereed hadden voor het front. Miljoenen eerlijke Amerikanen geven zich volkomen rekenschap van dezen toe stand en stellen voor de zoogezegde oor logsschuld tot den laatsten dollar te ver nietigen, wijzend op bet opperste belang voor ons eigen eer, voor de wereldbe schaving en voor den ekonomischen vooruitgang der wereld. De brief der Amerikaaoscbe nijveraars zal M Clemenceau deugd doen aan zijn ouda knokken, maar president Coolidge tal zulk schrijven weinig plezant vinden Zondag 5 September uitstap naar De Panne Prijs 10 fr. per persoon. Vertrek om 12 ure van het lokaal Palace, waar de inschrijving open is, voor alle leden met de vrouwspersonen hunner familie, tot Maandag 30 Oogst avonds Hei Bestuur rekent op eene talrijke op komst Een prettige dag in t verschiet. DEJACHT De Minister van Landbouw kondigt in het Staatsblad van 21 Augustus het volgend besluit af Artikel 1 De opening der onderschei den wijzen van jagen op de verschillende soorten van wild is op de navolgende datums bepaald voor gansch het land, behalve in de velden waarop zich graan gewassen of andere korrel- of zaaddra gende planten bevinden, rijp of rijpend te velde staan, of afgemaaid, maar lig gend op den grond a) Op 4 September, ten 8 ure 's raor- gends, voor den patrijs, den kwakkel, den wachtelkoning en de boscbsnep. Het konijn mag in het open veld geschoteu worden vanaf denzelfden datum, teu 8 ure 's morgends b) Op 11 September, voor den haas, het hazelhoen, den schot- schen boschhaan en den boschhaan, met uitsluiting van het berkhoen, alsook voor de jacht met den loophond c) Op 1 Ok tober, voor de fazacthauen, de manne tjes-herten, en de mannetjes-reebokken (behalve de beperkingen van art. 2) en voor de groote jachtd) Op 15 Oktober, voorde fazanthennen e) Op 1 November voor de hinden (behalve de beperkingen van art. 2) f) Op 15 November, voor de reegeiten (behalve de beperkingen van art. 2.) Art. 2. Het schieten van jonge herten, hertjes, damherten, en dainhinden, van jonger dan één jaar zijnde reebokken, van berkhoenen, alsook de jacht met den hazen windhond blijven verboden. Art. 3. Het jagen in de velden waarop zich graangewassen of ander korrel- of zaaddragende planten bevinden, rijp of rijpend te velde staande, of afgemaaid, maar liggend op den grond, is verboden en zal inzonderheid gestraft worden met de bij artikel 6 der wet van 28 Februari 1882 voorziene straffen. Dit verbod is niet toepasselijk op gras en voeder van allen aard, op beeten, aardappelen, rapen of andere planten die niet geteeld worden met het oog op de graan- of zaadgewassen, noch op de herfstgewazsen. Art. 4. De sluiting der jacht is bepaald als volgta) Na 30 November voor den patrijs, den schotschen boschhaan en de fazanthennen; b) Na 15 December voor de reegeiten c) Na 31 December voor de mannetjes herten, den baas, den kwartel koning en voor alle om t even welke jacht in open veld, behalve de beperkin gen van artikel 5 en de groote jacht d) Na 31 Januari, voor de mannetjes ree bokken, de boschbanen, de bazelhoenders en de fazantbanen, alsook voor de jacht met den loophond en sneppenjacht in de bosscheu, bij klopjacht of met deo staan den hond c) Na 28 Februari 4 '27, voor de hinden f) Na 13 Maart 1927, voor de blokeenden, mannetjes en wijfjes, en voor bet opstellen van eenden-hinderlagen met netten Na 30 April 1927, voor alle andere jacht op waterwild en voor de groote jacht met koppel jachthonden en zonder vuurwapens. Art. 5. De jacht met het geweer op het konijn, met of zonder fret, bij klop jachten of met den staanden bond, in de bosschen alsook in de dninen, de teen- bosschen, bremvlakten en heiden, en deze door middel van beurzen en fretten, zijn gansch het jaar toegelaten. Tenzij mits bijzondere minister! eie machtiging mo gen de bonden keffers genaamd voor die wijze van jagen slechts gebruikt worden, vanaf 1 Maart tot de opening van de jscht met den loophond. als zij gemuilband zijn. De kieme patrijshonden cockers en andere, zijn met de staande honden gelijkgesteld. Bij toepassing van artikel 7 der wet van 4 April 1900, en ten einde bet ver delgen t« begunstigen van bet konijn, dat pöstchice**» h.vijfo -V Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. - 4K59 3 i w B zich ongemeen vermenigvuldigd heeft, worden de beéedigde wachters der titel i houders van bet jaebtreebt gemachtigd het konijn te verdelgen met bet geweer, zonder een jacht w apen vergunning te be zitten, tot en met 31 Augustus 1927, op gansch de uitgestrektheid van de eigen dommen met welker bewaking zij belast zijn. Ingevolge de talrijke klachten, zoowel vanwege de landbouwers en de boseb agenten als vanwege de gemeenten eu openbare inrichtingen, eigeuaarsters van bosschen, worden er, bij toepassing van artikel 7ler der wet van 4 April 1900, ambtshalve maatregelen genomen tc t verdelging der konijnen, indien de titu larissen van het jachtrecht niet, van af de algemeene opening, overgaan tot een ernstige en doeltreffende verdelging van die schadelijke knaagdieren, met al de middelen welke de wet te hunner beschik king stelt. Onderhavige verwittiging geldt als algeineene aanmaning vóór de toe passing van den maatregel van ambts wege. Bij afwijking van voorgaand artikel 4c kunnen bijzondere besluiten de titularis sen van jachtrecht, die bcwijz»n een jachtwapen vergunning te bezitten, mach tigen tot het schieten van de konijnen in bet open veld, rond de bosschen en wou den welke zij zullen aanduiden. Art. 0. De jacht op het everzwijn is gansch het jaar toegelaten, maar hel be nuttigen van den opjagingshond en van de keffers is slechts toegelaten na 31 Maart en tot de algemeene opening wan neer zij gemuilband zijn. Art. 7. a) Op het tijdstip wanneer het alleen toegelaten is den fazanthaan te schieten, mogen de fazanten slechts ver voerd, te koop geboden, verkocht of ge kocht worden, indien minstens hun kop nog met de pluimen bedekt is Overeenkomstig artikel 9 der wet van 28 Februari 1882, is de litularis van het recht tot jagen in een bosch, dat uit ten minste 20 hektaren uit écn stuk bestaat, gemachtigd tot het benuttigen vanaf 1 Oktober tot 30 November 1926, van rui- kooien of doorzichtig gevlochten manden voor bet terugvangeo, in dit bosch, van de voor het behouden of voor den kweek bestemde fazanten, indien hij de vol doende bijzoadere inrichtingen bezit lot het bewaren der teruggevangen vogels. De vangtuigen mogen niet minder dan 50 meter van den zoom der naburige be- boschte eigendommen geplaatst worden. Het fazantenterugaemen in andere dan de hierboven vermelde voorwaarden, is onderworpen aan een door redenen ge staafd verzoekschrift en aan een bijzon dere machtiging. b) Op bet tijdstip, wanneer het alleen toegelaten is den reebok te schieten, is het vervoer van de ree slechts toegelaten indien de geslachtskenmerken van het dier gewei, balzak of teellid, goed zicht baar en er aan vast zijn. Art. 8. Bij toapassiog van artikel 2 der wet op de jacht, is de loerjacht op da sneppen toegelaten tan 1 Oktober tot en met 15 November 1926, en van 1 tot en met 31 Maart 1927. Deze loerjacht is enkel toegelaten des avonds, gedurende vijftien minuten na zonsondergang, in de bosschen van ten minste 20 hektaren en aan de eigenaars of rechthebbenden van een gebied van deze grootte, daar waar de loerjacht plaats heeft. Art. 9. Bij sneeuw is het verboden in t open veld te jagen, welke ook de hoe veelheid sneeuw zij die den grond bedekt de jacht blijft echter toegelaten in de bosschen, duinen, teeabosscben en brem, alsook op bet waterwild langs den zee oever. in de moerassen, op de stroomen en rivieren. Aankondigingen Op 1* en 2* bladzijde 0.40 ïr. de regel. Op 3* en 4* 0.35 fr. met minimum van 1 fr. Rouwberichten 0.50 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dik wijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. Goudsmederij Juweelhandel Monters Lip Roskopff - Patent, Sta tie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN is &e ii, ZllTtf, Xlckil PABRUREN in Goud, Diamant. bij Yperstraat, 2 Poperinghe. Zooals we in ons blad van Zondag laatst meldden, vierde de Schuttersgilde St. Sebastiaan op Zondag 15Oogst li. het jubileum van den heer Theophile Timperman, als 50 jaar schutter. Hierboven geven we eene photo ter dier gelegenheid genomen. De invoer van Fransch in Belcic. hout De Fransche regeering heeft onlangs besloten den uitvoer van hout te beper ken. De Belgische regeering heeft stap pen gedaan te Parijs bij de bevoegde overheden opdat er, bij de vastelling der hoeveelheden hout voor den uitvoer, rekening zou gehouden worden van den huidigen uitvoer naar Belgie en niet en kel van den houluitvoer in 1913, daar de hoeveelheid die dan binnen kwam ver re van voldoende is voor onze huidige behoeften. De Belgische regeering heeft ook gevraagd, dat men te Parijs in het verleenen van vergunningen voor den houluitvoer, de bestaande kontrakten zou in t oog houden. De Belgische gezant heeft de aandacht getrokken van de Fransche overheden op het nadeel welk de ontworpen maatregelen aan de Bel gische nijveraars zouden berokkenen. Korenuitvoer Canada houdt den eersten rang ouder de landen die koren uitvoeren. Het plaatst 80 t. h. van zijn opbrengst cp de wereld markt, t is te zeggen zooveel als de Ver- eenigde Staten, Argentina en Australië tames In 1923 beeft Canada koren uitgevoerd naar bijna al de deelen der wereld. Ge durende de tweede helft van 1923. be droeg de uitvoer 178 154 418 maten ko ren. ter waarde van 233.172 860 dollars Eene maat is gelijk aan 36 liters). Op die hoeveelheid ontving Engeland er 107 149 079 maten uit de Amerikaanscbe havens en 28 918.158uitdeCanadeesebe havens. De andere landen ontvingen 34.004 362 STAD POPERINGHE maten uit de Cacadeescbe Art. 10. De gouverneurs der provinciën havens en 166 278 uit de havens der zijn b#iiitm«t de uitvoering via dit bssluit Vereer gde Staten ZONDAG 29 AUCUSTI 1926 Plechtige Overhandiging van het Vaandel door het Gemeentebestuur Ypriana. Rousbrugg-e.Oostvleteren Vlamertingjhe en de Koninklijke Philharmonie van Poperinghe FEESTWIJZER Overhandiging vaa 'l Vaandel <1 IferiDneringsgedoakteckens PRACHTIGE CONCERTEN op het Statieplein Om 5 ure namiddag, door de muziek maatschappij van Oostvleteren, onder de leiding van M. Ernest WEN ES, leeraar aan de muziekschool van Ypcr. 3. Caprice A. Van Kegroo De vervroegde betaling der belastingen Men weet dat de Regeering een beroep heeft gedaan op den belastingbetaler, op dat hij bet bedrag zijner belastingen voor 1926 zou betalen, zelfs indien hij zijn aanslagbrief niet ontving. Naar wij uit goede bron vernemen, werd aan dit be roep door de bevolking gevolg gegeven, meer dan 35 miljoen frank werden in minder dan twee weken gelikwideerd. Dit is reeds een zeer gunstigen uitslagen men verwacht dat de ontvangsten vaa den fiscus, gedurende de tweede helft der maand Augustus nog veel grooter zulleD aja. Het buis Dan. GRUWEZ, Crornbeke beeft de eer zijne talrijke kliêoten mede te deelen dat bet een nieuw soort bier te koop stelt, namelijk HELLES-BIER der groote brouwerij CHASSE-ROYALE. Het is ook stellig bewezen, dat alwie Chass drinkt er nog wil drinken, om dat bet. het zuiverste der bieren is. Daarom, verre en naar, vraagt maar een goeden Demi ChassKost bij duur bij is goed. 5 t. h. 1923 Vrijdag morgend had te Brussel de negeu eu dertigste trekking plaats der Leening 5 tb. 1923 van de Federatie der Coöperatieven voor Oorlogschade. De uitslag was De volgende obligaties zijn ieder uit- keerba&r met een lot van 10,000 frank R. 41,474 n. 4 r. 63,398 n. 2 r. 65,501 n. 1 r. 134.032 n. 2 r. 196,838 n. 1 r. 318,782 n. 3 r. 332,057 n. 2 r. 349,567 n. 2 r. 359,331 n. 2 r. 366,642 n. 5; r. 371,102 n. 5 r. 389,818 n. 2 r. 390,101 n. 1 r. 391,738 n. 1 r. 398,217 n. 3. De andere nummers dezer reeksen zijn uitbetaalbaar met 550 frank. Vreeselijk autodrama te Bouvignes. Zondag avond, rond 8 ure, zat vrouw Pirot, met haar 3jarig dochtertje op den schoot, voor de deur harer woning, rue Fétis te Bouvignes. Nevens de stoel zat de huishond. Wat verder bevonden zich ver scheidene huurlieden gezellig te praten. Opeens zag men een auto in dolle vaart aangesnord komen, bestegen door vader en zoon Vigneron, fabriekanten te Anhée en eene dame. De zoon Vigneron voerde en moest waarschijnlijk bedronken zijn want de auto bolde in zig zag, van links naar rechts en hotste lot drie maal toe op het gaanpad. En toen gebeurde het vreeselijk onge luk. Voor de vierde maal bolde de auto op bet gaanpaden bolste dezen keer vlak op vrouw Pirot, welke tegen den muur werd verpletterd. Zij werd opgenomen met gebroken schedel, het vleesch Ietter- lijk van de bil gerukt, zoodat bet been bloot lag, en deerlijk over gansch het lichaam gekwetst. Het kindje was slechts licht gekwetst, terwijl de hond tusscben auto en muur werd doodgepleltsrd Dit gruwelijk ongeluk gebeurde onder de oogen van Georges Pirot. Deze zag er zijne vrouw badend in haar bloed, met nevens haar zijn bewusteloos kindje. Hij sprong naar den auto en tierde Wie is de voerder Vader Vigneron zijn zoon willend beschermend riep Ik waarop Pirot in huis zijn geweer liep halen en ra kelings op M.Vigneron schoot welke dood in de kussens van den auto stortte. Pirot viel in bezwijming ten prooi aan eene geweldige zenuw krisis. Geneesheeren en gendarmen kwamen ter plaatse. Terwijl de dokters zich met de slachtoffers bezig hieldeu, bevolen de gendarmen den auto tegen den muur, waartegen bij gebots was. Ie laten staan en hielden den voerder, Jean Vigneron, aan. Het parket van Dinant stapte ter plaats af. Volgens getuigen was de voerder be dronken, niettemin werd hij voorloopig in vrijheid gelaten. M. Pirot w erd opge leid en in het gevang van Dinant opgeslo ten. Onmiddelijk ward een smeekschrift aan den Koning voor de invrijheidstelling van Pirot opgesteld en door de gansche bevolkiüg onderteekend. Vrouw Georges Pirot is Maandag nacht m het gasthuis van Dinant in de ijselijk- l sU pijnen overleden. (bij de Post) De naamloozc ingezonden artikels worden qetceigerd B B B B B B If B HOUDING DER AMERIKAANSCHE NIJVERAARS Voor de Kwijtschelding Opening en sluiting in 1926-1927 Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met bet algemeen nat en belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. (bij de Post) wam H. Théophile TIMPERMAN Canada aan het hoofd Postfederatie Groep Yper-Poperlnghe opgeluisterd door de Muziekmaatschappijen Orn 14.30 uur: Voriniug van den stoet der Groepen Briefdragers met de deelueiueude Mu ziekmaatschappijen aan liet Statieplein te Pope ringhe Optocht van den stoet naar het Stadhuis. üntuiddelijk daarna doortocht langs de hijzeu- 'lorMe straten der Stad. Hot programma is ons niet op tijd toegekomen Om G ure namiddag, door de muziek maatschappij «Ypriana», onder de leiding van M. Alb. VAN EEGROO, Officier der Fransche Academie. PROGRAMMA 1. Marche Militaire Schubert 2. Première Symphonie Saint-Sa 4. Le Chemineau, fanlaitie X. Leroux 5 Phi-Phi, fantaisie Christine Op de Groote Markt Om8ii ure, door de muziekmaatschap pij «Koninklijke Philharmonie», onder de leiding van M. Eugknk VAN ELSLANDK, Ridder van het Orde van Leopold II, Offi cier der Fransche Academie. PROGRAMMA 1 Marche Nuptiale J.E.Strauwen 2. Piqua-Oame, Ouverture Fr. Suppc 3. Cortège-Fleuri J.E.Strauwen 4. Egmont, Ouverture Beethoven 5. Spa-Aubade J.E. Strauwen 6. OP ALGEMEENE AANVRAAG Las Huguenots, fantaisie I. Meyerbeer 7. Espana, suite de Valses Chabrier De inwoners worden vriendelijk verzocht op dien dag hun huizen te bevlaggen. 4 ifrebbers proeren een HELLES TREKKING DER De loten van 100.000 franka zij» gevallen aan de obligatiea reeka 212,410 Nr 2 en reeka 381,417 Nr 5. Deze van 500.000 fr. aan de obli gatiea Reeka 60,827 Nr 2 Reeka 100.483 Nr 3 en reeka 213,880 Nr 5. Hoe het ongeluk gebeurde. De daad van George» Pirot Onderzoek en aanhoudingen Mad. Pirot overleden

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1926 | | pagina 1