KiBzeressefi. Kiezers Wilt gij uwen Burgemeester behouden Gsi neie ®iii eereemeiö en siemi flus allen snoer nummer 2. lan de Kiezers - Herbergiers I 't VEL van den BEER Burgerstand van: öinncnlanö Caisse Commerciale de Roulers Van alles Vat Palace-Theater, Yperstraat, Poperinghe. KINDERHART HET SPOOK VAN DEN OPERA LANDBOUWERS Ouderdomspensioenen SNOEKS Almanakken Het winteruur. Stemt voor onzen Burgmeester GALA Drinkt "MAS-CAR" bier Belgie's financieele toestand Lijst Nr 2 van onzen Burgmeester. KUNSTSCHILDERIJEN Vernieuwen van piantzaad voor den aardappelteelt is oowederlegbaar een beste xaaa en zelfs eene noodzakelijkheid om de opbrengst te bevoordeeligen. Om zeker te zijB dat het eene vernieuw de soort is, moet men zich kunnen met vertrouwen wenden tot een handelaar die eraan houdt zijne kliënten met bezorgd heid en zakenkenuis te bedienen. Wij vernemen met geuoegen dat de heer Nestor Lietaert, handelaar te Poperinghe, Yperstraat, V 90 van Polen teruggekeerd is alwaar hij eene omreis gedaan heeft in de aardappelstreek, voor het aankoopen van Poolsehe planters (echte Industrie Origiae Madrowa). Bij hem kan men dus echte Poolsehe plautaardappelen aankoopen welke recht streeks van de poolsehe velden zullen af gezonden worden. Deze vernieuwing van piantzaad kan veel bijbrengen tot het ver meerderen van de opbrengst en het ver beteren der hoedanigheid, dit tot welzijn van de landbouwers en de verbruikers. Men kan bij hem ook alle soorten van Hollandsche Eeaterlingen bekomen uit de gekeurde velden van Friesland. Voor uwe aankoopen, wend U tot zijne agenten of rechtstreeks tot hem. Hij verhoopt met uwe aankoopen ver eerd te worden. Yperstraat, 96, Poperinghe. Al wie inlichtingen begeert over de Nieuwe Pensioenwet, wende zich tot de Maatschappij Zorgen voor Morgen in ••Ons Huis», den Vrijdag avond van tot 9 ure, en den Zondag van li tot 12 u. Ministerie van Kunsten en Wetenschappen Hooger Instituut voor Schoone Kunsten, Antwerpen. Op Zondag laatstleden bielden de Ka tholieken eene Kiesvergadering in den Katholieken Kring. Niettegenstaande er binst de week op alle straathoeken uit- noodigingen aangeplakt wierden en dat men na de missen,reklaam miek voor deze bijeenkomst, waren er, boven de kandi daten, ten hoogsten 75 toehoorders aan wezig. In deze vergadering verklaarden de H.H. Brutsaert en Van Eecke, kandidaten dat zoo hunne partij het Stadsbestuur in handen krijgt, alle dansfeesten, wijk- en straatkermissen gingen afgeschaft worden. WAT DENKEN DE 320 HERBERGIERS VAN POPERINGHE DAAROVER Weten deze kiezers wel dat zij eene overgroote macht uitmaken. Rekent maar ieder huisgezin op drie leden Kiezers en men komt tot een cijfer van rond de IOOO kiezers, dus een zevende van gansch het kiezerskorps. Op den dag der kiezing, gedenkt wel deze bedreiging, die uwe Stoffelijke Be langen zou benadeelingen en stemt, be wust van uwe macht, voorde Kandidaten der lijst N'r 2 die als ware Gemeentebe- langers uwe interesten behertigen, en teering en neering trachten te bevoordee ligen. Kiezers gedenk wel dat de lijst Nr 3 vele vreemdelingen bevatbemint dus de Kandidaten die echte Poperin ghe naars zijn die in Poperinghe geboren en aldaar opgegroeid, uw karakter en levenswijze kennen en mededeelen die onophoudend in uw midden geleefd heb ben en uwe noodwendigheden behartigen. Stemt dus allen in uw eigen voordeel, voor uw eigen behoud, boven aan de lijst Nr 2, voor de Kandidaten die uwe vrien den en weldoeners zijn. Stamt dus voor de De heeren herbergiers welke, bij ver getelheid der dragers, geen zulkdanige plakbrief hebben verkregen kunnen dien kosteloos ten bureele dezer bekomen. Stadsnieuws. Alle Apotheken zijn gesloten van 12 tot i ure, en na 8 ure 's avonds. YPER, de vernielde en POPERINGHEde geteisterde?? Daar zyin *r nog die aan hoofdpijn Migraine, Rhmatiek, en aan Grippe willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame. Groote Markt, Poperinghe, in doezen van 4.50 fr. en rao 8.00 frank. BEZORG NIEUWE VERBRUIKERS indien ge de chicorei Talpebeter vindt dan andere merken, beveel ze bij vrienden en kennissen aan. Een schoont maatregel Naar wij vernomen hebben zullen de gaslan- aarensdie. gedurende den zomertijd niet ïranden, met het veranderen der uur, opnieuw allen branden. YPER Toen Vrijdag avond, om 8 ure, de voerman van H. Lemabieu, van Yper. met zijn gespan naar buis gereden kwam werd hij op de hoogte van den Zandberg aangereden door Georges Lansen, van Roeselare. handelsreiziger, oud 26 jaar en gehuwd. Motorrijder en voerder waren ia hun recht. Waarschijnlijk verbijsterd door het verblindend licht reed hij op een der paarden. Men raapte den rijder op die eene erge hersenschudding gekre gen had. Waarschijnlijk is ook zijn kake- >een gebroken. Men beeft hem in aller naast naar het gasthuis van Yper gevoerd waar hij de laatste H Sakramenten ont vangen heeft. Zijn toestand is onrust wekkend Het paard is moeten afgemaakt worden Woensdag morgend toen Jerome Lus- saert. een jongen van 14 jaar wonende in de A B C straat op een wagen sprin gen wilde die de Meenepoort uitreed, misstapte hij met bet ongelukkig gevolg VROEGER BANK VAN POPERINGHE Voorheen G. DE LAERKd C. Kapitaal 200.000.000 Reservefonds 94.440.000 Op de hofstede van de gebroeders Mat ton, aan den Verloren Hoek, was Camiel Hennebil, 24 jaar, van Reninghelst, Zater dag namiddag bezig met het aardappelen- loof bijeen te scharrelen en in brand te steken. Op zeker oogeoblik klonk eene ontploffing. Eene granaat, welke inden grond stak, was gesprongen en kwetste den armen jongeling over gansch het lichaam. Na een eerste verband gelegd te zijn werd hij overgebracht naar het gasthuis. Leest aandachtig het program ma der Gemeentebelangers, en ge zult stemmen voor onzen Burgmeester. LANGEMARCK Hector Callewaert,alhier geboren doch uitgeweken naar de Vereenigde-Staten, komt aldaar te overlijden te Chicago, waar hij gevestigd was. OOST-ROOZEBEKE In de Kalbergstraat is ten nadeele van den vlashandelaar Hemi De Smet, eene groote mijt afgebrand inhoudende 30,000 kilos groen vlas. Dank aan de hulp der pompiers en de geburen konden vier andere mijten gevrijwaard worden. I)e afgebrande vlasmijt stond ongeveer 40 meters van den openbaren weg. Er valt niet aan te twijfelen of de brand is toe te schrijven aan kwaadwilligheid ook is een streng onderzoek geopend. Daar het vlas, uit Frankrijk aangebracht, nog maar eenige dagen gezet was, is er geene verzekering. DOTTENIJS Rond 8 ure 's avonds kwam hier een vrachtauto uit de richting van Herseeuw gereden, toen de geleider op zeker oogen- blik een voetganger bemerkte die onacht zaam de straat overstapte. Ondanks een forsche remming van den geleider werd de onvoorzichtige voetganger omgereden Het slachtoffer, Gerard Van Louter, sol daat met verlof bij zijne ouders werd met verscheidene hoofdwonden opgenomen en had eene rib gebroken. De gendarmen bebben een onderzoek geopend. H. Theresia van het Kind Jezus haar leven en hare dood KORTRIJK Dinsdag namiddag, rond 6 ure, zagen voorbijgangers in de Kasteelstraat rook opstijgen uit de borstelmakerij van M. Dusseiier Gustaaf, wonende Kijsselstraat De pompiers, spoedig ter plaats gesneld, konden de aanpalende gebouwen vrij waren De schade is zeer aanzienlijk. De oorzaak is onbekend. Charles Louis Berteele, 52 jaar oud, gehuisvest te Heule, w erd opgezocht uit hoofde van banbreuk. Dinsdag morgend werd hij ontmoet door de policieopzie- ners. De kerel werd ten policiebureele op geleid en ter beschikking der rechterlijke overheid gesteld. Vrijdag was de genaamde Felix Haver- beke, wonende Kapelstraat, in de vor mingstatie ook genaamd Congustatie, Marckesteenweg, aan het werken. Door het opheffen van een zwaar voorwerp gaf de man zich een wrong in de lenden waardoor hij ten gronde stortte. Hij werd in een aanpalend gebouw gedragen en, na ter plaatse eenige zorgen ontvangen te hebben, werd hij naar het gasthuis der Budastraat overgebracht. Zijn toe stand is niet onrustwekkend. Kiezer# Oud-Strijders oordeelt MEENEN Maandag morgend, rond H ure, had in de Rij9selstraat eene botsing plaats, tus- schen den wielrijder Julien Vanholleman en eenen auto, gevoerd door August Des camp. De wielrijder werd ten gronde geworpen, gelukkig niet gekwetst, maar zijn rijwiel was gansch ontredderd. ten bureele dezer In den nacht van 2 op 3 October aan staande zal het winteruur in voege treden Te middernacht zal men het wettelijk uur zestig minuten achteruit zetten. Ook iD de naburige landen zal dezelfde maat regel toegepast worden. Groot vermaard drama in 6 deelen met Clara Bow, Wallace, Mac Donald, Stuart Holmes en de kleine Pat Moore in de hoofdrollen. Een meesterlijk drama, een ongeevenaarde productie beroemd om de stipte vertolking, en om de aandoeningen en liefdegevoelens die den toeschouwer boeien Een wonderschoon beeld van moeder- en tevens van broederliefde. De tabaktaks Bij eene ministeiieele beslissing van 21 September laatst, wordt het tijdsbestek, eerst vastgesteld op 15 October 1926, tot 31 October verlengd, voor het afzetten van vervaardigde tabak, welke op 15 Sep tember 1926 met oude bandjes bekleed, in de magazijnen van vrij verkeer der fa brikanten en in de magazijnen van de in voerders, handelaars en kleinhandelaars voorbanden was. POPERINGHE. van 24 Sept. tot 1 Octob. 1926 Geboorten 221 Delboo Denise, d. y. Henri en Marguerite Malesys 222 Boeraeve Andre, z. v. Maurice en Yeraek Madeleine 223 van Merris Louis, z.v. Leon en Elisabeth Dutordoir 224 Maelbrancke Antonie, d. v. Maurice en Gerarda Galliaerde 225 Bryon Maria, d. v. Camille en Virginie Vanlerberghe. Overlijdens 191 Gheerard Silvie, 58 j., huish., echtg. v. Emile Prinzie, sectie S U R C- O U F7 vijfde en zesde tijdperk in 6 deelen r* r - Een groote Gebeurtenis i Op Woendag 6 Oktoberom 8 uur 10 deelen Le Fantóme de l'Opéra 10 deelen naar den beroemden en fantastischen roman van GASTON LEROUX de vermaarde ransehe schrijver, welke laatst in een interview verklaarde dat de geschiedenis van si Het Spook van den Opera op waren grond berust. D O CHANEY vertolkt de titelrol, deze wonderlijke meoschen- en gedrochtenuitbeelder heeft uerio zich zelf overtroffen. Zijn ijselijk grimeerkunst doet hem niemand na. MARY 1HILB1N verheelt de tragische prooi van het op haar verliefde spook, terwijl NORMAN KERRY een elegante jeune premier is. Benoeming Het Staatsblad van 27 en 28 September kondigt de koninklijke besluiten af, waar bij bet ontslag van M. Hautain, uit zijn ambt van goeverneur der Nationale Bank aangenomen wordt, hij de machtiging bekomt den eeretitel van zijn ambt te be houden en hij bevorderd wordt tot den graad van groot-officier in de Kroonor de en M. Louis Fraock tot Staatsminister en tot goeverneur der Nationale Bank be noemd wordt, en zulks voor een termijn van vijf jaren. De plaatsvervanger van Al. Franck M. Louis Frauck, die zijn ontslag als lid der Kamer gegeven heeft en benoemd is tot goeverneur der Nationale Bank, zal vervangen worden, als liberalen volks vertegenwoordiger voor het arrondisse ment Antwerpen, door M. Richard Kreg linger, leeraar bij de Hoogeschool van Brussel. Volksvertegenwoordiger overleden M. Arthur Buysse, advokaaten liberale volksvertegenwoordiger van 't arrondis sement Gent-Ecloo, is Maandag avend overleden in den ouderdom van 65 jaar Zijn plaatsvervanger in de Kamer is M Henri Boddaert, advokaat te Gent. Automatische telefoonapparaten Te Brussel zullen weldra op verschil lende plaatsen in de Stad, openbare tele foonapparaten geplaatst worden, waarvan de werking, automatisch door het inschui: ven van een geldstuk, zal verkregen wor den. Door hel inschuiven van het geldstuk, wordt de aansluiting bekomen met het middenbureel en verder werkt het nieuwe apparaat, juist zooals de gewone tele foons. Een aansluiting aan zulk apparaat aan gevraagd zal 50 centiem kosten in plaats van 25, zooals het in een telefoonburee het geval is. Het Spook van den Opere dat de wageo hem over het lijf bólde. De het eer ge stuk dat l in werkelijkheid den vermaarden schouwburg De Opera arm» r* v erd in deerniswekkende» Pa*Lis 1 w»re kleuren en tot zijn minste bijzonderheden weergeeft. Het Kabinet van den Eersten Minister deelt het volgende mede In Juli, Augustus en September, en in uitvoering der wet van 7 Juni 1926, heeft de Schatkist ter beschikking van het Amortissementsfonds, eene totale som van 375 millioen frank gesteld, 't zij 125 millioen per maand. De uitgifte van baar geld tegen aan- deelen der Nationale Maatschappij van de Belgische Spoorwegen, heeft eene an dere som van 400 millioen frank opge bracht, die eveneens in het Amortisse mentsfonds gestort werd. Op het totaal is het mogelijk geweest eene voldoende som te nemen om de Schat kist bons, in 't bui tenland, met ge waarborgden wissel, uit gegeven. uit te betalen, en zulks tot een beloop van 350 millioen frank. Anderzijds, heeft de Ministeraad, in zijne zitting van Maandag besloten, een deel van de vreemde munt, in deze laatste maanden bij middel der overschotten van de bndjetlen vergaard, 't zij 15 millioen dollars, te gebruiken, en deze munt ter beschikking van de Nationale Bank te stellen, opdat deze de laatste sommen zon kunnen betalen die zij schuldig is, ia uit voering der kredieten die haar door vreemde banken toegestaan wareD en w aarvan zij de opbrengst in de Schatkist gestort had. De voorraad vreemde munt, waar over op heden de Staat en de Nationale Bank beschikken, zijn meer dan voldoen de om, op hunnen vervaldag, de bons te rug te betalen, uitgegeven in vertegen woordiging van de builenlandsche schuld op kort termijn. Bijgevolg, de builenlandsche vlotten de schuld is alxoo verminderd, t zij rechtstreeks, 't zij bij middel van het Amortissemeclsfonds, met meer dan 900 millioen, en het gevaar, zoo angstwekkend over eenige maanden, is nu volkomen verdwenen.» 1). 192 Werbrouck Henrica, 50 j., winkelierster, echtg. v. Louis Lietaert, Meessenstr. 193 Allard Maria, 14 d Casselstraat. Huwelijken 74 Perdieu Louis, 22 j. fabriekwerker v. Boeschepe en Üevaeht Julienne, 28 j fabriekwerk ster, v. Pop. 75 Vanspranghe Camille, 22 j., velo- maker en Lietaert Valentine, 22 j z. b., b. v. Pop. 76 Vanspranghe Hilaire, 20 j., suikerbakkersgast en BeuD Jeanne, 18 j., z. b., b. v. Pop. 77 Bossaert Camille, 30 j., koopman en Brabandts Zeuona, 24 j., z. b., b. v. Pop. 78 Spetebroot Marcel, 30 j., koopman en Blanckaert Maria, 31 j., dienstmeid, b. v. Pop. Beloften 112 Lacante Eric, handelaar en Yannieuwenhuyze Irma, z. b., b. v. Pop. 113 Veranneman Michel, sie raadschilder v. Iseghem en Dequeker Martha, z. b v. Pop. 114 Bailleul Jeremie, fabriekwerker v. Boeschepe en Suffys Alixe, fabriekwerkster, v. Pop. 115 Vandenberghe Camille, landbouwer, en D'Hondt Maria, landbouwster, b. v. Pop. 116 Robeir Ernest, koopman v. Bixschote en De Baene Julienne, z. b., v. Pop. 117 Paesschesoone Hector, werkman en Persoone Marguerite, werk ster, b. v. Pop. 118 Pollefeyt Hemi, handelaar, v. Moorseele en Josephine Laeour, landbouwster v. Pop. f Vrienden en Kennissen worden beleefd uitgenoodigd tot de PLECHTIGE JAARMIS welke zal gezongen worden op Zondag 3 October, om 7 ure 's morgens, in de Kerk van St. Jan tot lafenis der ziel van Heer ALPHOHSE IHIOH zoon van Vrienden en Kennissen worden beleefd uitgenoodigd tot de PLECHTIGE ZIELEMIS welke zal gezongen worden op Maandag 4 Oktober, om 9 ure 's morgens in de parochiale Kerk van O. L. Vrouw, tot lafenis der ziel van Vrouw Romanie LEBBE Echtgenoote vaji Julien Couttenier Van wegens Echtgenoote en Kinders. De Familie L1ETAERT-WERBR0UCK, bedankt Vrienden en Kennissen voor de blijken van deelneming bij den Lijkdienst van Vrouw Henriette WERBROUCK en verontschuldigen zich bij deze die bij vergetenheid geenen rouwbrief zouden ontvangen hebben Frituur - Opening Opening van eene goede Friture, waar men alle dage en uur kan bekomen Patate Frits,Mosselen. Bifsteack,Omelette Cotteletten,Pekel Haring, Gedroogd Yisch enz. Ook een goed noenmaal aan 7 fr. Elk zeg het voort. In de Antwerpsche Friture bij CYRILLE HOSDEY. Yperstraat, 41, Poperinghe. in OLIE- i WATERVERF (Aquarellen) te verkrijgen bij M. DUVERLY,Yperstraat, 127 Belangrijk Bericht Vanaf 7 Oktober, alle dage aankomst van Versche Philipijnsche Mosselen. Ook alle Donderdag Yersch Viscb, Garnalen. Ingelegde, gerookte en pekel Haring. Men kan ook alle Visch bekomen voor Feesten. Bruiloften en Begravingen op jpi inaanvraag. Neator Lietaert, Hel hooger Instituut voor Schoone Kunsten, in 1*85 te Antwerpen gesticht door de Regeering verleen VOLLKDll» hooger onderricht in de gra fische en platiache kunst. Het omvat een aantal werkplaatsen, bestuurt door de volgende kunstenaars voor het Figuurschilderen la. Opsoraer Bestuurder en W. Vaes voor het Dierenachihleren G. Van de Woest ij ne voor het Landschapschilderen V. Gilsoul voor het Marineschilderen R. Raeseleer voor de Monumentale en versierde kunst A. Ciamberlani voorde Beeldhouwkunst E. Rombaux voor de Bouwkunst V. Horta voor Kopergravuur en Etskunst i. de Bniycker voor Houlgravuur en Steendrukkunst E Pel lens. Buitendien worden regelmatig wetenschappc lijke voordrachten gehouden door bijsondere leeraars over Kunstgeschiedenis, over de ont wikkeling der Beschaving, over Vlaamsche en Fransche Letterkunde, over Stabiliteit en Con structieleer, enx. Afzonderlijke werkplaatsen kunnen ter be schikking van begaafde leerlingen gesteld wor den. Ten voordeele van verdienstelijke leerlingen van Belgische nationaliteit bestaan er IS jaar beurzen van fr. 1.000 elk. Een som van fr. 5.000 kan elk jaar gebruikt worden om aan weinig vermogende leerlingen kosteloos doek. verf, gerief en andere benoodig- heden te verschaffen. Op bet einde van het schooljaar kunnen tien studiebeurzen van fr. 250 en lien van fr. 125 eik aan de leerlingen toegekend worden. Ter gelegenheid van de jaarlijksche tentoon stelling der leerlingen wordt een som van fr. B.000 verdeeld ais premie voor verdienstelijke leerlin gen of tot aankoopen van tentoongestelde werken. Jaarlijks wordt ook de «Doutrelon de Try» prijs toegekend om de beurt aan de schilders, de beeld houwers, de bouwmeesters en de graveerders. De prijs «De Keyzer» wordt om twee jaar ver leend door het Hooger Instituut en de prijs «Biomme* om de driejaar. Om tot het Hooger Instituut te worden aan vaard, dient men een aanneTuingsexamen af te le£ -en dat in het begin van October plaats heeft. Liliehtingen en programma desaacgaande k ,n- nen bij het Beheer. M itsaertstraat. SI, Antwer pen. verkregen worden. Zondagrust. Alle Apotheken open tot middag heden Zondag nanoen alleen M. VANDEPLAS. Aangereden Ongeluk BANQL'E DE BRl'XELLES HALFMAANDELUKSCHE REKeiNIINCieiN tijdperk van 11 tot 25 Oktober 1926 6,60 o.o 's jaars mmmn Granaatontploffing Overleden Bij dit blad behoort een bijvoegsel met al de bijzonderste trein- en tram uren. Brand De leden van den Katholieken Kring worden door hun Bestuur uitgenoo- digd om op Zondag 10 Oktober,in hun lokaal, de groote zegepraal hunner lyst te vieren. Het Kiezerskorps zal hun zeker wel van deze moeite willen sparen. Omgereden Brand Aanhouding Ongeval Onderdo 13 Kandidaten der Katho iieken met Frontera ia er EEN Oud- Strijder. Bij de Gemeentebelangera zijn er VIJF Oud-Strijdera op de 13 Kandida ten. Botaing Zaterdag 2 Oktober om 8 uur en Zondag 3 Oktober om 4 en 8 uur toestand opgenomen Men vreest betergtte Een wonder der hedendaegsohe filmtechniek Edmond en Louise VANDEKERKHOVE Echtgenoote van Henri LIETAERT bij de Statie) mv - fi8„ - tn;, I Zich wenden bij CYRILLE HOSDEY, DrinMt l"IVa4is3"CüH 0i6P, yperstraat, 41, Poperinghe.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1926 | | pagina 2