DE niEUWE HUISHUURWET ZEVENDE JAA li A 3 ZO AD AG 10 JAM AKI 19-2 Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. SXOEKS Almanakken Drinkt "MAS-CAR" bier Bureeigerief Prachtpapier Gebr. DUPONT 25 centiemen het nummer Horlog erij G.DuponUZrxm zit vervolg l* bladzijde ■ai ism Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van iü doozen. Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Rope ringhe. Abonnementen t Jaar in stad, thuis besteld 10.50 tr. buiten stad, met de post12.00 fr. Buitenland20.00 tr. Men abonn««rt op alia Beiglache Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. a s r r (T a a a Uitgivirs-Eigkuars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. PoSTCHKCKKKK*N!NG N' 48453 1 a a a a a a a a J Aankondigingen Op 1'en 2* bladzijde 0 60 ir. de regel. Op 3* en 4* 0.50 fr. met minimum van 2 fr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. Goudsmederij Juweelhandel Monters Lip Roskopff- Patent, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN li G«r4, Zilver, Jtieke! PABRUREN in Goud, Diamant. bij Yperstraat, 9 (bij de post) pe ringhe. Hieronder geven wij de bijzonderste bepalingen over de nieuwe huishuurwet. Onze lezers welen dat deze wet sedert den 1 Januari 1925 in voege getreden is. De eerste kwestie betreft de huizen of deeleo van huizen, die onder de wet niet vallen, en waarop dus bet gewone recht en de vrije overeenkomsten tusschen huurder en verbuurder toepasselijk zijn. Vallen niet onder de wet 1. De buizen die op 1 Augusli 1914 voor meer dan 4000 fr. verhuurd wer den te Brussel en voorsteden en in alle gemeenten van meer dan 100.000 zielen. Inde gemeenten van 50.000 tut 100.000 zielen wordt dit cijfer verminderd op 3.000 frank in de gemeenten van 25.000 tot 50 000 zielen op 1.600 fr. in de ge meenten van 15.000 tot 25.000 zielen op 1 5o0 fr. in de gemeenten van 5.000 tol 15.000 zielen op 1 000 fr. en overal elders op 500 fr. De huizen die dus op 1 Augusti 1914 hooger dan de vermelde «om verpacht werden, blijven buiten de wet. 2. De deelen van huizen, die op 1 Augusti 1914 voor meer dan 2.800 fr. verhuurd werden te Brussel en voorste- deu, en in alle gemeenten van meer dan 100 000 zielen. 4a.de gemeenten van 50.000 tot 100.000 zielen wordt dit cijfer verminderd op 2.000 frank in de gemeenten van 15.000 tot 50.000 zielen op 1.200 fr.in de ge meenten van 5.000 tot 15.000 zielen op 750 fr., en overal elders op 360 fr. N.B. Men merke wel op dat de indeeling der gemeente hier dezelfde niet is, als deze die voor de huizen geldt. Vallen ook onder de wet niet 3. De huizen, die op 11 November 1918, datum vau den wapenstilstand, nog niet opgebouwd waren. 4. De huizen, die in den oorlog schade geleden hebben, en in wier her opbouw de eigenaar ten minste de helft der kosten betaald heeft. 5. De huizen, die sinds 1 Januari 1927, zoodanig veranderd worden dat de onkosten de helft van de vooroorlogscbe waarde van het huis (den grond niet medegerekend) bedragen doeh er moe ten ten minste twee kamers bijgevoegd zijn. 6. De huizen, die voor 1 Januari 1027, zoodanig veranderd werden dat zij onder de vorige buishuurwetten niet vielen. 7. De huizen of deelen van huizen, die niet verhuurd werden tusschen 1 Augusti 1914 en 28 Februari 1923. 8. De villas au andere lustwoningen die slechts gedurende een deel van het jaar betrokken worden. 9. De huizen of deelen van huizen, die enkel tot handel en nijverheid dienen. 10. De huizen, die met eene landbouw- winning verbonden zijn, indiea deze meer dan 2 hectaren bevat welke aan den eigenaar van het huis toebebooren of indien de huurprijs ia 1914 meer dan 500 fr. bedroeg U. De huizen, die onder sekwester of dwangbeheer staan, en de andere do meingoederen, zoodra zij verkocht wor den. De huurder moet dan zes maanden op voorband opzeg krijgen per aange- teekenden brief. De tweede kwestie betreft de verlen ging van de huur, ea de vermeerdering van huurprijs, die door de wet toege staan worden. Zij zijn niet altijd dezelfde en om ze vastte stellen worden de huizen of deelen van huizen in drie klassen ver deeld. A. Eerste klas Met een jaar verlenging tot in 1928 en vermeerdering van huurprijs van üio ten honderd ten opzichte van den prijs in 1914. I. Huizen. De huizen, die op 1 Augusti 1914 voor meer dan 2.400 fr. verhuurd werden te Brussel en voorsteden, en in al de ge meenten van meer dan 100 000 zielen. In de gemeenten van 50.000 tot 100.000 zielen wordt dit cijfer verminderd op 1.800 fr. in de gemeenten van 25.000 tot 50 000 zielen op 960 fr. in de ge meenten van 15.000 tot 25.000 zielen op 900 fr. in de gemeenten van 5.000 tot 15.000 zielen op 600 fr. en overal elders op 300 fr. II. Deelen van buizen. De deelen van huizen, die op 1 Auguiti 1914 voor meer dan 1.600 fr. verhuurd werden te Brussel, en voorsteden, en in al de gemeenten van meer dan 100.000 zielen. In de gemeenten van 50.000 tot 100.000 zielen wordt dit cijier verminderd op 1.200 fr. in de gemeenten van 25.000 tot 50.000 zielen op 640 fr. in de ge meenten van 15.000 tot 25.000 zielen op 600 fr. in de gemeenten van 5.000 tot 15.000 zielen op 500 fr. en overal elders op 300 fr. N B. 4. De eigenaar mag aan den huurder de gansche vermeerdering der taksen of lasten opleggen. 2. De huizen, die met een land- bouwwinning verbonden zijn, worden in deze eerste klas gerekend, indien de win ning meer dan een hectaar bevat, welke aan den eigenaar van het buis toebehoort of indien de huurprijs op 1 Augusti 1914 meer dan 350 fr. bedroeg. B. Tweede klas Met twee jaar verlenging van huur tol in 1929. De vermeerdering van huurprijs is voor het 1 jaar (1927-28) 175 ten hon derd en het 2* jaar (1928-29) 225 ten honderd. 1. Huizen. De buizen die op 1 Augusti 1914 voor meer dan 1.800 fr. verhuurd werden te Brussel en voorsteden, en in de gemeen- en van meer dan 100.000 zielen. In de gemeenten van 50.000 tot 100.000 zielen wordt dit cijfer verminderd op 1.350 fr. in de gemeenten van 25.000 ot 50.000 zielen op 720 fr. in de ge meenten van 15.000 tot 25.000 zielen op 675 fr.in de gemeenten van 5 000 tot 15.000 zielen 450 fr. en overal elders op 225 frank. II. Deelen van huiten. De deelen van huizen die op Augusti 1914 voor meer dan 1.200 fr. verhuurd werden te Brussel en voorsteden, en in de gemeenten van meer dan 100.000 zielen. In de gemeenten van 50.000 tot 100.000 zielen wordt dit cijfer verminderd op 900 rank in de gemeenten van 25.000 tot 50.000 zielen op 480 fr.in de gemeen- en van 5.000 tot 15.000 zielen op 350 r.en overal elders op 225 fr. N B. 1 De eigenaar mag aan den huurder de gansche vermeerdering der aksen of lasten opleggen. 2. De huizen die met eene landbouw- winning verbonden zijn, worden in deze weede klas gerangschikt, indien de win ning niet meer dan een hectaar bevat, of indien de huurprijs op 1 Augusti 1914 niet meer dan 350 fr. bedroeg. C. Derde klas Met drie jaar verlenging van buur tot in 1930. De vermeerdering van huurprijs is voor bet jaar 1927-28) 150 ten hon derd voor het 2* jaar (1928-29 200 ten honderd en het 3* jaar (1929-30) 225 ten honderd. De derde klas bevat al de huizen of deelen van huizen, die in de twee voor gaande klassen niet vermeld zijn. Ook hier mag de eigenaar de gansche j vermeerdering der taksen of lasten aan j den huurden opleggen. De derde kwestie is wanneer de ver lengiog van de huur mag geweigerd wor den. De eigenaar mag ze weigeren om een k gewichtige reden, bij voorbeeld als hij zelf of een zijner ouders of groot ouders het verhuurd huis betrekken moet Andere gewichtige» redenen mogen ingebracht worden, waarover de reehter uitspraak doet. In de drie maanden die op het ontstaan dier reden volgen, moet de aanvraag gedaan worden. Een pread vies van zes maanden wordt vereischt indien de eigenaar in het bezit was van het huis voor 1 Januari 1927, en een preadvies vau eeu geheel jaar iudien hij het later verkregen heeft. Een onderhuurder vplgt het lot van den huurder. Altijd mag de eigenaar zich verzetten tegen het verlengen der huur of vragen om ze te doen intrekken, op voorwaarde dat hij aan zijn huurder een behoorlijke woning bezorge volgens dezes rang, stand en beroep. De vierde kwestie betreft een zeker getal personen die nooit zonder woning moeten blijven, namelijk 1. Oorlogsinvalieden of burgerlijke slachtoffers van den oorlog, wier gebrek kigheid ten minste op 30 ten honderd geschat wordt. 2. Weduwen en moeders van bur gers die voor het land gestorven zijn, en die hare kostwinners waren ook de ouders of grootouders die de weduwe of de kinderen onthaald hebben van iemand die voor het land gestorven is. 3. De geteisterden wier woning ver woest of onbewoonbaar gemaakt werd door den oorlog, en niet heropgebouwd is 4. De familiehoofden die den last dragen van ten minste drie kinderen, welke met hen samenwonen. 5. De huurders, die 70 jaar oud of erg ziekelijk zijn. Aan den rechter hoort het toe uitspraak e doen in de geschillen die kunnen op rijzen. Bijzondere bepaling. Een huurder, die gedeelten van het huis onderverhuurt zoodanig dat hij er meer geld uittrekt dan lij zelf aan den eigenaar geeft, moet het verschil met den eigenaar deelen. De huurwaarde van de kamers, die hij zelf betrekt, moet natuurlijk gevoegd worden bij hetgeen de onderhuurders hem betalen. Koopt uwe FOURRUREN, in volle vertrouwen, waar ze door het huis zelf worden vervaardigd, bij Camille BATTHEU - GHESQUIÈRE, Yperstr. 3-15, Poperinghe. (tegen de Markt). ten bureele dezer Fopsrisgsche Saaeawerksade Vennootschap veer Oorlogsschade De Vennooten die begeeren hunne stor ingen of aandeelen terug te ontvangen (volgens art. 7 der Standregelen) mogen zich hiervoor aanbieden op het Bureel (Bovenzaal van bet Stadhuis). Zij worden verzocht zich te voorzien van hun lid boekje alsook van hunne eenzelvigheids- kaart. Zicht- i Spsei&iHsa^11 bur«if van Woenadag 12 Januari 1927 om 6 ure avonds in het Stadhuis. jyk4Ai4A44 Om 6 uur opent de heer Lahaye, Voor zitter van den Baad, de zitting. Al de leden zijn aanwezig Ier uitzondering van heer H. Brutsaert, die zich liet veront schuldigen. Een 70 tal toehoorders zijn tegenwoordig. Do heer Secretaris geeft lezing van he verslag over den uitslag der laatste ge- meentekiezing, verslag dat door de Be stendige Depulatie werd goedgekeurd in datum van 5 November 1926. Daarna gaat men over tot de bespreking der dagorde. 1. Punt Eedaflegging der nieuwge- kozen of herkozen gemeenteraadsleden en verklaring hunner indiensttreding. In handen van heer Bené Devo9, oudste lid van den Baad, legt de heer Lahaye, den grondwettelijken eed af. lieer Devos egt den eed af in handen van heer Lahaye Alsdan leggen de II H. J. Vandooren, C. Jesomer, B. Tally, II. Lefebvre, M. Van- cayseele, W. Gombert, F. Verbeke en O. Carpentier den eed af in handen van den beer Lahaye. Daarna geeft de heer Secretaris leziog van hei proces-verbaal der eedaflegging, betwelk door de leden van den Baad on derteekend word. Na deze plechtigheid wenscht de heer .ahayo, Voorzitter van den Baad, al de eden welkom, en hoopt dat allen zullen medewerken tot den bloei en vooruitgang van onze stad ik van mijnen kant, zegt de Voorzitter, zal, zooals voorheen, on partijdig het bestuur leiden. 2. Punt Aanveerding van het ont slag van twee gekozenen raadsleden, de beeren Dupont Camiel en Lebbe Hector. Er word lezing gegeven van twee brie ven, in de Vlaamsche Taal, het ontslag als gemeenteraadslid meldende, van de H.H. Dupont Camille en Lebbe Hector. Algemeene aanvaarding. 3. Punt Onderzoek der geloofsbrie ven van den eersten plaatvervanger der lijst, tot dewelke de heer Dupont Camiel toebehoort, aanstelling van hel nieuw ge meenteraadslid en zijne eedaflegging. De eerste plaatsvervanger der gekoze nen van de lijst Nr 2, is de heer Bené Benoot. Goedgekeurd. 4. Punt Onderzoek der geloofsbrie ven van den eersten plaatsvervanger der lijst, tot dewelke de heer Lebbe Hector toebehoort, aanstelling van het nieuw ge meenteraadslid en zijne eedaflegging. De eerste plaatsvervanger der gekoze nen van de lijst Nr 3. is de heer Camille Vandevoorde. Goedgekeurd. De H H. R. Benoot en C. Vandevoorde treden binnen, leggeD den grondwettelij ken eed af in handen van den heer La haye en nemen hunne plaats in. De heer Secretaris geeft lezing van het proces-verbaalde aanstelling als gemeen teraadslid van de H H Benoot en Vande voorde meldende, waarna dezen 't proces verbaal onderteekenen. De heer Carpentier vraagt daarna het woorden spreekt in naam van de Roomsch Katholiek Vlaamsch Nationalisten Groep, eene lange rede uit over het zedelijk en stoffelijk doel welke zij zullen belracb ten. Zijne rede is eene ware politieke ge loofsbelijdenis, hij begint ten anderen met opentlijk te bekennen dat hij van de gele genheid zijner aanstelling gebruik wil STAD POPERINGHE de politieke strekkingen zijuer partij zijn Wat hij vertelde hebben wij al dikwijls 0p8flbara Zitting van dan Gemsenteraad ia de dag- en weekbladen zijner parti, gelezen. Of er vele toehoorders zijnen uitleg wel begrepen hebben dat is twij felacbtig, want 't was nogal ingewikkek Wat meest in de ooren klonk, 't was wanneer hij om te eindigen, zegde, da men voor zijae partij niet bang moet zijn dat de leden er van geen revolutionnairs zijn. Toen zijne rede afgeloopen was vond de lieer Burgmeester het noodig den spreker te verwittigen dat er in hel pro ces-verbaal der zitting geen melding ging gemaakt worden van de gehoudene aan spraak, daar deze beter te pas zou geko men hebben in eene meetingzaal en zin sneden bevatte welke hij, Burgmeester, tegenstrijdig vond aan onze nationale instellingen. Na eenige uitleggingen kwam men 't akkoord om deze verklaring niet op te nemen. In gansch de rede voud men geen woord van bestuurlijk programma, wat deze groep in den gemeenteraad zal ver richten en vorenstaan. Er valt op te merken, dat tegenstrijdig aan de houding van huunen partijgenoot ,euridan in den gemeenteraad te Yper, de heeren Carpentier en Vrrbeke, bij hel afleggen van den grondwettelijken eed, geen voorbehoud mieken,men weet reeds dat de heer Leuridan geradig vond te ver- klareu dat hij den eed aflegde met de lip ïen maar niet met het hert. Zijn de R.K.V.N. misschien MAXIMA LIST to Yper eu enkel MINIMALIST te Poperinghe, de lijd zal het uitwijzen. 5. Punt Kiezing der drie SchepeneD der stad en hunne eedaflegging. De heer Julien Vandooren word eerste Schepen der Stad gekozen met zeven stemmen tegen vijf witte briefjes. De heer Willy Gombert wordt tweede Schepen der Stad gekozen met zeveD stemmen tegen vijf witte briefjes. De heer Reoé Benoot wordt derde Schepen der Stad gekozen met zeveD stemmen tegen vijf witte briefjes. De H.H. Vandooren, Gombert en Benoot eggen den grondwettelijken eed af in landen van den heer Lahaye. De heer Secretaris geeft lezing van het proces-verbaal over deze aanstelling van Schepenen, hetwelk de nieuwe Schepenen ooderteekenen. 6. Punt Voorstelling van twee kan didaten tot de benoeming van eenen Burgemeester. De heer Nestor Lahaye wordt gekozen ot eerste kandidaat als Burgmeester der Stad met zeven stemmen tegen vijf witte briefjes. De heer Julien Vandooren word geko zen lot tweede kandidaat als Burgmeester der Stad met zeven stemmen tegen vijf witte briefjes. De heer Lefebvre geeft daarna lezing van eene verklaring in naam van zijn collega Vandevoorde en in zijnen persoon- ijken naam. Zijn groep heeft geen aanspraak willen maken op een schepenzetel daar zij van gedacht zijn dat de meerderheid alleen de verantwoordelijkheid van het bestuur dient te dragen. Twee regels verder be- nibbelt bij nochtans demeerderheid, geen zetel aan de minderheid aangebo den te hebben I i i Hij vindt dat de meerderheid geeD pro gramma bezit en in naam van zijn collega en voor hem zelf, somt hij de bijzonder ste punten van hun programma op Volledige gelijkstelling van vrij en officieel onderwijs Toelage van Stad aan mutualiteitau en Ziekenbonden 11 Juli te erkenueu als officieelen Feestdag Reinigen van vaart en kuischen van dijken Uitbreiding van het Electrioiteitnet Spoedige oplossing der waterkwestie Vermindering van stadsbelastingen aan de Kroostrijke Gezinnen Mits oplossing dezer punten belooft hij stéun aan het Schepencollege. De heer Burgmeester drukt zijne ver wondering uit over de bewering van het geacht lid als zoude de meerderheid over geen programma beschikken. Hij doet met reden uitschijnen dat de Kiezingen van 10 October laatst op een bepaald en genoeg verspreid programma plaats gre- )en en dat dit programma sedert dien niet veranderd zijnde, hij het overbodig vondt in de tegenwoordige zitting van den raad het opnieuw bekend te maken. Hij oordeelt het onnoodig te spreken over al de punten opgesomt door den heer ^efebvre en weerlegt er enkele van. Wat de waterkweslio betreft deze zaak ligt ter studie en voor wat aangaat het reinigen der vaart, men is in onderhandeling met den dienst van den heer Boereboom. De heer Burgmeester vind het zonder ing dat de heer Lefebvre vermindering van lasten vraagt voor de Kroostrijke Gezinnen daar men hier in Poperinghe voor wat stadslasten betreft slechts 5 fr. voor eenen hond en eenige franken voor eene meid aangeslegen is. Hij zegt, zich er op te roemen, dat de inantieelen toestand der Stad toegelaten ïeeft dit jaar geene opcentiemen te moe- cn stemmen. Hij belooft aan den heer Lefebvre eene decoratie, zoo hij eene gemeente in het and kan vinden alwaar de inwoners sinds den oorlog min belast zijn dan hier en w il er nog een tweede zal bijvoegen, zoo zelf den heer, eene gemeente kan opsommen die vóór den oorlog meer belast was dan Poperinghe. De heer Vandooren, Schepen van Onder wijs, drukt zijne verwondering uil over de vraag, door raadslid Lefebvre gedaan, om dat alle scholen zouden op zelfden voet gebracht worden. Waarom aanveerdt gij, om niet tegenstrijdig met uw zei ven te zijn, begrooting en rekening der Mid delbare School alsdan niet M. Lefebvre antwoordt daarop dat hij tegen het Onderwijs niet is, maar tegen de onkosten door de Stad af te dragen voor deze school. Daarna gaat men voort met de bespre king der dagorde. 7. Punt Aanvaarding van het ont slag van den Bevelhebber van het Pom pierskorps. De heer Burgmeester geeft lezing van eenen brief in het Fransch opgesteld, waarin heer Germain Devos, ontslag neemt als Bevelhebber van het Pompiers korps. De heer Burgmeester laat weten aan den Raad dat hij bij den heer Devos aan gedrongen heeft om zijn ontslag in te trekken,-doch vruchteloos. In gepaste woorden drukt hij zijnen dank uit voor de diensten welke hij als Bevelhebber der Pompiers aan de bevol king bewezen heeft Hij noemt hem een man van plicht, die gedurende 30 jaren zijne bediening gewetensvol vervuld heeft De Burgmeester stelt voor hem een brief van bedanking in naam van dengemeei- teraad en der gansche bevolking te sturen De Onderwijzers der Gemeenteschool voor,^e ^e,e diensten door hem bewezen dienen zelfde barema te verkrijgen alsTn z'ine last'8e en gevaarlijke bediening. maken om aan den gemeenteraad en het hunne collegas der Voorbereidende Afdee- Algemeene bijtreding. ILLIRHANDK (bij de Post) GAZET VAN ESINGI Ieder medewerker blijft verantwoor- delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen dep ïk>nderdag ïfoeffr*"4. Het blad staat ter beschikking van al wie bet goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. t r,ivintt;f dd-ii?v vTvmr n gzvadigï priiisn. opgekomen publiek te laten hooren wat ling van de Staatsmiddelbare School

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1927 | | pagina 1