NEGENDE JAAR ZONDAG 30 JUNI 1929. Horlogen] Nr 26 25 centiemen het nummer Dit Nij verheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. UtaponUte Groot BAL Landbouwers Opgepast t Huis Kinders HUYGHE Gebr. DUPONT Oproeping onder de wapens Lichting 1929 Watoustraat-Kermis 1929 Drinkt "MAS-CAR" bier Wijzigingen in de Regeering GROOT KLEIN o itc r> I a n Prachtpapier Groote VELOKOERS Is r gelegeaheid van Watoustraat-Kermis Volksoptelling De Markenkwestie. Het handelsregister Hittegolf te New-York Bertenplaats, Poperinghe. De Handel in Kruidenierswaren (Groot Klein) van Kinders Huyghe, Yperstraat,Poperinghe wordt overgebracht naar de Bertenplaats (oud huis Gemeentekrediet van België) vlak over de Katholieke Kring. Open vanaf DONDEBDAG 4 JULI am Bureelgerief Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. BHIIIIM~m ill allerhande Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Pope ringhe. Goudsmederij Abonnementen Jaar in stad, thuis besteld buiten stad, met de post Frankrijk Amerika 12.00 tr. 15.00 fr. 25.00 tr. 30.00 fr. Mora abomsxeept op allo Bolgloobe Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. tmm Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. POSTCHECK RE KENING Nr 48459 Tel. 180 Aankondigingen Op 4* en 2° bladzijde 0.60 tr. de regel. Op 3'en 4" 0.50 fr. met minimum van 2 fr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 tr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. Juweelhandel Monters Lip Roskopff - Patent!) Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkerg KETTINGEN la Zilver, Riekt? PABRUREN in Goud, Diamant. Yperstraat, 2 Pope ringhe. De oproeping van de dienstplichtigen van de lichting 1929 in werkelijken dienst geschiedt als volgt 15 Juli le Gidsen 1® en 2® bereden jagers 1®, 2® en 3® Lansiers-; 1®, 2® en 13 Artillerie bereden artillerie. 31 Juli bijzondere peletons van de le Gidsen van dê 1® en 2® bereden jagers, van de 1®, 2® en 3® Lansiers van de le, 2e en 13 Artillerie, van de bereden artille rie van de 1® 2e wielrijders. De 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, en 9e, linieregi menten dele, en 2e bataljons mitraljis- ten de le, en 2e infanteriebatterïjen het eskadron van de Militaire School de ar- tillerieschool van de seintroepen. De eerste afdeeling van de aanvalwa- gens, van de 2e, 3e en 4e regimenten van het vervoerkorps van de kompagnie der bedienden. 13 Augustus Brankardiers-ziekenver- plegers. 30 Augustus 6e, 11e en 14e artillerie het eerste gedeelte van de 2e, 3e en 4e Genie, van de luchtvaartinrichtingen. De bijzondere peletons van de le, 2e en 3e onbereden Jagers van de Grena diers, van de Karabiniers, van het 8e li nieregiment, van de 5e en 6e infanterie batterijen. 16 September le en 2e wielrijders, gepantseerde auto's, rijschool, genisten wielrijders 2e gedeelte van de 2e genie. 30 September Vestingstroepen Luik pontonniers, legerpark van de genie, ad ministratietroepen van het autovervoer. Tweede deel van het grootlegerpark spoorwegtroepen le en 2e regimenten luchtvaart 2e, 3e, en 4 geneeskundige korpsen 2e, 3e, en 4e intendentietroe- pen tweede deel 4e Genie. 15 October 3e, 8e en 15e artillerie, reperagedienst van de artillerie. Eerste deel korps van het autovervoer tweede deel 3e genie. Bijzondere peletons van de le, 7e, 10e, He, 12e en 13e linieregimenten van de 3e en 4e bataljons mitraljisten van de 3e en 4einfanterie-batterijen van dele en 2e Artillerie. 30 October le, 2e en 3e onbereden Jagers Grenadiers Karabiniers 8e Li nie 5e en 6e bataljons mitraljisten van de 5e en 6e infanterie batterijen regi ment afweerartillerie. Tweede deel aanvalwagens. 15 November Ruiterijschool. 29 November 2e deel van de 2e, 3e en 4e, korpsen van het vervoerwezen. 10 December le, 7e, 11e, 12e, en 13e linieregimenten 3e en 4e bataljons mitraljisten 3e en 4e infanteriebatterij- en infanterieschool le en 2e regimen ten legerartillerie. 15 Januari 1930 Luchtvaartsehool. 31 Januari tweede deel regiment seintroepen, van het korps autovervoer, van de kompagnies der bedienden, van de le en 2e regimenten luchtvaart. 28 Februari tweede deel luchtvaart- inrichtiDgen. 31 Maart tweede deel van de spoor wegtroepen van de 2e, 3e en 4e inten- dentiekorpsen van het groot legerpark. Bijzondere maatregelen voor de leger- depots Dendermonde Regimenten 8e linie (bijzonder peleton), datum van oproeping: 3P Augustus, 30 October datum van vertrek 2 September, 2 November 8e Artillerie idem 15 October, 15 Oct. idem 18 October, 30 October. Sint Bernardus le Lansiers (1 groep 15 Juli 18 Juli. Namen 7e linie (bijz. peleton), idem, 15 October, 16 December idem 18 Octo ber, 19 December 4e bataljon mitraljis ten (bijz. pel.) idem, 15 October 16 De cemberidem 18 October, 19 December, 4e infanterie batterij (bijz. peleton), idem 15 October, 16 December idem 18 Octo ber, 19 December 15e Artillerie (bijzon dere peleton), idem, 15 October, 15 Octo ber idem, 18 October, 30 October. PfKTTFRFS voor verzamelaars &.LULLW ten hureeie dezer. Ririi Jaarlijksche Paardsnppijskampea te Yper Maandag werden te Yper de jaarlijk- sche paardenprijskampen gehouden, waar van hier de uilslagen volgt I. - PRIJSKAMP VOOR RUINPAARDEN. A. Van driejaar en daarboven le prijs, Gulden eeremetaal en 40 fr., aan Devos Edmond, te Reningelst 2e, zilveren eeremetaal en 35 fr., aan De- smylter Louis, te Wervick 3e, id. en 30 l'r.aan Legrand Henri, te Brielen 4e, id. en 25 fr., aan Bailliau wed., te Lan- gemarck 5e, id. en 20 fr., aan Lagrou Camille, te Yper 6e, id. en 15 fr., aan Gordenier Felix, te Poperinghe, 7e, id. en •15 fr., aan Legrand Remi, te Zantvoorde. B. Van dertig maanden. le prijs, gulden eeremetaal en 40 fr., aan Parret Charles-Lonis, te Houthem 2e, zilveren eeremetaal en 35 fr., aan Nuytten Augus- tin, te Ylamertinghe 3e, id. en 30 fr., aan Hagedoorn Jerome, te Sint-Jan 4e, id. en 25 fr.,aan Baf cop Camiel, te Po peringhe; 5e, id. en 20 fr., aan Quage- beur H. te Poperinghe 6e, id. en 15 *fr. aan Debaillie Liévin, te Sint-Jan. C. van achttien maanden- le prijs, gulden eeremetaal en 40 fr., aan Nuytten Augustin, te Ylamertinghe 2e, zilveren eeremetaal en 35 fr.,aan Lagrou Camille, Yper 3e, id. en 25 fr., aan Quagebeur Henri, Poperinghe D. Zuigers (Hengsten). le prijs, gulden eeremetaal en 30 fr.aan Van Ecke Remi, te Vlamertinghe 2e, zilveren eeremetaal en 25 fr., aan Lefevre Henri, te Ploegsteert 3e, id. en 20 fr., aan Neyt Arthur, te Neer-Waasten 4e, id. en 15 fr., aan Douchy Jules, te Renin- ghelst 5e, id. en J5 fr., aan Neyt Ar thur. II. - PRIJSKAMP VOOR MERRIEPAARDEN A. Van drie jaar en daarboven- le prijs en gulden eeremetaal en 50 fr., aan Steelandt Emiel, te Vlamertinghe 2e, zilveren eeremetaal en 40 fr., aan Douchy Jules, te Reninghelst 3e, id. en 30 fr.aan Goene Marcel, te Dickebusch 4e, id. en 25 fr.aan Douchy Jules, te Re ninghelst 5e, id. en 20 fr., aan Lefevre Henri, te Ploegsteert B. Dertig maanden. le prijs, gul den eeremetaal en 40 fr., aan Dochy Je rome, te Elverdinghe 2e, zilveren eere metaal en 35 fr., aan Gheyzen Florent, te Sint-Jan 3e, id. en 20 fr., aan Geld hof Camiel, te Brielen 4e, id. en 15 fr., aan Dochy J. C. Van achttien maanden. le pr., gulden eeremetaal en 40 fr., aan Eeek- hout Robert, te Wytschaete 2e prijs, zilveren eeremetaal en 35 fr., aan Bael- de Charles, te Dranouter 3e, id. en 20 fr., aan Dochy Jerome, te Elverdinghe 4e, id. en 15 fr., aan Lampaert Emile, te Yper. D. Zuigers (Merriën). le prijs, gulden eeremetaal en 30 fr., aan Douchy Jules, te Reninghelst 2e, zilveren eere metaal en 35 fr., aan Dejonckheere Cy- riel, te Elverdinghe 3e, id. en 20 fr. aan Gouwy Ernest, te Brielen 4e, id. en 15 fr.. aan Masschelein Gyriel, te Boesinghe; 5e, id. en 15 fr., aan Lefevre Jules, te Boesinghe. STAD POPERINGHE Zondag 30 Juni om 3 uur voor alle Beginnelingen en Onderbeginnelingen SOO Pr. PRKlXEfS 150-100-75-50-40-30-20-10-10-5 Afstand 60 km. Inleg 3 fr. Terug 1 fr. voor rugnum mer. Inschrijving in Sportvriend bij Henri Lysy. - Verlrek aan St. Barbara» bij Gaston Houwen. - Aankomst bij den Wielrijder bij Maurice Swertvaegher Prijsdeeling in Het Handelsbuis bij Henri Masselus. met Prachtigen Orgel in de Tent van MAURICE THEETEN staande op de Landing van René PAREYN, Watoustraat. tMMWW* Het cijfer der werkelijke bevolking van het Rijk was, op 31 December 1928 3.956.290 mannen en 4,039,268 vrou wen, totaal 7,095,558 inwoners. De be volking per provincie was Antwerpen 1,158,752 Brabaud 1,661,684 West- Vlaanderen 880,900 Oost-Vlaanderen 1.134.291 Henegouw 1,262,702 Luik 962,664 Limburg 358,453 Luxemburg 222,749 Namen 353,363. Antwerpen is de meest bevolkte stad van het land 300,115 inwoners, en Zoe- tenaai blijft de minst bevolkte 37 inwo ners. Brussel telt 211,048 inwoners Brugge, 51,027 Gent, 162,627 Bergen, 27,969 Luik, 169,5o6 Hasselt, 22,117; Aarlen, 11,628 Namen, 30,570 Schaar beek 115.839. In 1928 waren er in gansch het Land 145.953 geboorten en 102.270 overlijdens In 1928 kwamen er 41977 inwoners toe, en er vertrokken er 28.303. De Belgische Bevolking is in 1928 ver meerderd van 63.481. Lees aandachtig op tweede bladzijde onze wekelijksche beurskronijk. Bericht aan de Oud-Strijders De Belgische Militairen die ingelijfd werden tijdens den oorlog, en alzoo bur- gerkleeren verloren hebben in bet bui tenland, bekwamen geen herstel voor die schade onder bevel der wet van 10 Mei 1919. De wet van 19 Mei 1929 komt hen dat herstellingsrecht toe te staan. Diensvolgens, de belanghebbenden of hunne rechthebbenden, zelfs indien zij reeds vervallen verklaard werden of eene akte van afstand geteekend hebben voor hunne aanvraag, vóór 1 Juni 1929, mo gen er bet voorrecht van eisphen. Te dien einde, moeten zij vóór* den 2 December 1929 eene nieuwe aan vraag indienen de Rechtbank voor Oor logsschade van Brussel bevoegd zijnde om erover te oordeelen, is het ter Griffie dezer laatste Rechtbank dat die vragen moeten ingediend worden. Yper, den 8 Juni 1929 De Hoofdstaalskommissaris, ESQUELIN. Vooraleer uwe plantaardappelen te koopen, laat niet na het proefveld van het Huis Nestor Liétaert Poperin ghe, gelegen rechtover M. Emüe Tru- want Blockachter de goederenstatie te gaan benchtigen. Daar zult gij de verschillende soor ten, door mij dit jaar te koop aangebo den, kannen nazienen beoordeelen. I. - Holiandsche Eersterlin- gen van Friesland. N° 2 - Late Holiandsche Eer- sterlingen (Geldersche muizen overal vermaard als Idéals). N° 3. - Holiandsche industrie van Friesland (bijgenaamd Vainqueur) Ne 4. - Poolsohe Industrie. N° 5. - Duitschen industrie (uit Saxen). N° 6. -» Duitschen Industrie (uit Rhijnland). N° 7. - Holiandsche (donkere In dustrie). N° 8. - Holiandsche Krugers of Eigenheimers. N° 9. - Holiandsche Roode Star. Hopende, Heeren Landbouwers, m,et uwe orders vereerd te worden, groet ik U met achting Nestor Liétaert, Poperinghe N.B.- Wacht niet lang uwe bestellin gen te doen aan een mijner agenten. Later geef ik hierbij eene photo geno men van mijn proefveld. WW/MV Ontslag van Minister Carnoy Verschillende bladen maken melding van wijzigingen, die zich zouden voor doen in de regeering. De h. Carnoy, zou ontslag nemen om zich opnieuw geheel aan het professoraat te wijden. Door zijn ontslag zou de portefeuille vanBinnenlandsche Zaken vrijkomen, en toevertrouwd worden aan den heer Baels minister van Landbouw en Openba re Werken, Dit laatste departement zou gesplitst worden. De afdeeling Landbouw zou, sa men met de Binnenlandsche Zaken, in handen blijven van den heer Baels, ter wijl de Openbare Werken zouden over gaan naar een nieuw titularis. De caudidaat, die door, dezelfde bla den vooruitgezet wordt, is het katholiek parlementslid van Hasselt, de heer Van Ganeghem,ingenieur en opsteller van een plan van verbinding Antwerpen-Luik In de aanstelling van dezen minister zou men het duidelijk inzicht van den heer Jaspar willen zien, om de uiterst in gewikkelde en tevens hoogdringende kwestie der verbindingen met Antwerpen, in den best mogelijken zin op te lossen. Dr Bitter en zijne medewerkers zijn Donderdag mogen uit Berlijn te Brussel terug gekeerd. In den namiddag werden de gesprekken met M M Guit en Janson hernomen. De Üuitsche afgevaardigden schijnen, zegt men, bezield te zijn met den wensch van tot eene overeenkomst te geraken die zoowel aan Duitschland als aan Belgie gunstig zou zijn. Langs Belgischen kant is men evenwel niet gelichtgeloovig. De regeering blijft vast besloten van geen enkel akkoord te sluiten zoolang de mar ken kweslie niet geregeld is tot hare alge- heele voldoening. AWAWV Reeds sedert geruimen tijd, bestaat voor de handelaars en firma's de verplich ting, om zich te laten inschrijven in het handelsregister. Een eerste wet legde deze verplichting op, doch weinige handelaars gaven er gevolg aan, daar er geen sancties voor zien waren. Een tweede wet werd aldus noodzake lijk. Deze voorzag geen straffen maar- wel sancties, zooals de onmogelijkheid voor een niet ingeschreven belanghebben de om nog in rechte op te treden, om nog het handteeken van den voorzitter der Rechtbank op zijn boeken te krijgen, enz. Het is nu het oogenblik om aan het be staan dezer wet nog eens te herinneren, omdat een andere maatregel door de wet voorzien, luidt, dat vanaf 5 Juli vaD dit jaar, de taks, die tot nu toe 20 fr. be draagt, zal opgebracht worden tot 100 fr. De taks voor wijziging door overlijden van den eigenaar, of door uittreding of verandering van vennooten, zal op den zelfden datum van 10 op 50 frank wor den gebracht. Alle wijzigingen in de oorspronkelijke verklaring moeten binnen de twee maan den worden opgegeven door een bijge voegde verklaring. Alle handelaars en firma's zullen dus goed doen in de eerstvolgende tien da gen aangifte te cloen van het bestaan van hun handelszaak. Donderdag toekende de thermometer le New-York 35 graden in de schaduw. Vier personen zijn overleden tengevol ge van een zonneslag. In den omtrek van New-York had een geweldig onweer plaats, verscheidene bruggen werden weggerukt en drie per sonen schoten er het leven bij in. Te L.os Angeles steeg de thermometer tot 36 graden in de schaduw. yVWWWV Assisen van West-vlaanderen De moord te Woumen Het Hof te Brugge heeft Vrijdag uit spraak gedaan in de zaak ten laste van Leon-Jozeph Yandevenne, beschuldigd van beraamde moord op het meisje Lau ra Bylle. De jury heeft de voorbedacht heid afgewezen. Het Hof veroordeelde Vandevenne tot 20 JAAR DWANG ARBEID. Een kind al spelend gedood Een 3-jarig meisje, wier vader, Michel Lewicki, te Saint-Onsaars bakker is, speel de met andere kinderen rond eene kar, waarvan de dessels op eene schraag rust ten en de achterwielen met eene spie vast gelegd waren. Een der kinderen trok dr spie weg en de kar klonk, met het ODge- lukkig gevolg dat de kleine Liwieki om geworpen en op den slag gedood werd. Kindje van 9 jaar verdronken De kinderen van een patronaat, te Beau-mont-sur Sarthe, onder toezicht van Mej. Juliette Chevillard, hadden van deze de toelating gekregen, hun schoenen uit te doen, om in de rivier de Sarthe te loo- pen. Een der kleinen, Marcel Oudailler, 9 jaar oud, waagde zich onvoorzichtig genoeg, tot in het midden der rivier en verdween plots onder de oogen zijner ka meraadjes en der onderwijzeres. Slechts een uur later kon men het lijkje ophalen. Noodlottige onvoorzichtigheid De 15 jarige BlancClovis van Avignon, wilde ontploffingsmiddelen gereed maken om te gaan visschen. Het poeder ontplofte en de jongeling werd ijselijk verminkt. Vreeselijke botsing te Roeibaais De genaamde Bésiré Teriing, 35 jaar oud, van Belgische afkomst, wonende te Toerkonje, cementarbeider, kwam Maan dagper moto langs den boulevard Beau- repair te Roebaais gebold. Op den ach terzadel had de Italiaansche cementwer- ker Philippo Caretli plaats genomen. Teriing had hem voorgesteld hem per mo to weer te voeren naar zijne woDing, te Roebaais. Plots kwam uit de rue Molière een autokamion gebold, gevoerd door F. Delreux, van Leers, die van rechts naar links over den steenweg bolde. Teriing, die snel reed, kon niet tijdig stoppenen ging met groot geweld aanbotsen tegen den kamion. De schok was verschrikke lijk. De voerder van den moto stuikte met het hoofd vooruit tegen de keien en werd letterlijk de schedel ingebeukt, zoodat de hersenen uitpuilden. Caretti kwam er als bij wonder met lichte verwondin gen vanaf.Teriing werd door ooggetuigen van het ongeluk opgenomen en nadat een geneesheer hem ter plaats de eerste zorgen had toegediend werd hij naar het gasthuis gebracht, waar hij echter bij zij ne aankomst overleed. De policie heeft een onderzoek geopend en de twee voer tuigen in beslag genomen. Het slachtof fer van dit vreeselijk ongeluk laat eene weduwe achter en een dochtertje van drie jaar oud. Opstand op een schip in volle zee In de haven van Brest is het schip Gor- gona, met phosphaat geladen binnenge- loopen, en heeft vijf zeelieden aan de po licie overgeleverd. Het schip kwam van Casablanca, en was juist in volle zee toen de bemanning aan den kapitein zekere eischen stelde, die krachtdadig verworpen werden. De stokers staakten den arbeid, die door de officieren en de lieden van het dek werd overgenomen. De stokers wer den ter beschikking gesteld van den be stuurder van het zeegerecht. Zoodra de muiters zullen vervangen zijn, zal bet schip zijn weg voortzetten. (bij de Post mum GAZET VAN POPERINGHE ■BP Ieder medewerker Het blad staat ter blijft verantwoor- jj! beschikking van al delijk voor zijne wie het goed meent bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. bij (bij de Post)

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1929 | | pagina 1