Guitenland NEGENDE JAAR N' 32 ZONDAG 11 OOGST 1929 25 centiemen het nummer loriogerij Bureelgerief Dit Nij verheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks GJDaponUZtoji De Conferentie ïan Den Raag Gecoöpteerde Senators Prachtpapier Voor de Invalieden Goudsmederij Juweelhandel Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. Monters Lip Roskopff - Patent Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers allerhande Drukwerken te verkrijgen bij KETTINGEN tfi Goud, 2tlT®r, Htefe®? PABRUREN in Goud, Diamant. Yperstraat, 2 Poperinghe Aankondigingen Op 1* en 2' bladzijde 0.60 Ir. de regel. Op 3° en 4* 0.50 fr. met minimum van 2 fr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DU PONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld 12.00 tr. buiten stad, met de post 15.00 fr. Frankrijk25.00 fr. Amerika 30.00 fr. Mets abonneert op alle Belgisch© Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. Yperstraat, 2 Pope ring he Men vraagt zich nu met beklemd hart in België af, hoe het vraagstuk der her stellingen en de kwestie van het Rijnland zullen opgelost worden. Want als het Rijnland ontruimd wordt, dan komt het Verdrag van Versailles in het gedrang. Er drukt dus een groote verantwoor delijkheid op onze afgevaardigden in Den Haag. Het is te hopen dat de heeren Jaspar, Hymans en Houtart niets zullen toegeven en dat Belgie zonder schade uit den strijd zal komen. d.n.g. Den 4 Oogst 1914, Europa ontroerd, zag België zich richten tegen den invaller en den meineedige. Deheele wereld had geen woorden genoeg om den heldenmoed onzer soldaten en de grootheid van onzen Koning te roemen. België was het richt punt aller bewondering Vijftien jaren zijn sindsdien vervlogen En ziet, de hoogere rechtbank gaat zetelen te Den Haag, onder voorwendsel dat de atmosfeer van Brussel Diet meer volstaat aan het Europa van 1929. Juister, Berlijn gaf zijn veto tegen onze hoofdstad de vulkaan spuwt nog zijn lava zoo als M. Theodoor Wolff zegt in het gema tigd (1) Berliner Tageblalt, en de Ver bondenen haasten zich te buigen. Aan Duitschland weerstaan, dat was goed over vijftien jaar.... Den 4 Oogst 1914, Lord Grey en M. Asquith zwoeren dat EDgeland het zwaard niet terug in de schede zou steken, voor aleer het edel, het heldhaftige België gansch hersteld en vergoed zou zijn. België heeft zich hersteld, maar op zijn kosten. De herstellingen die het van Duitschland ontvangen heeft, hebben maar in kleine mate zijn schade gedekt. En niet min dan elf jaren waren noodig om, in verwisseling der marken waarmede de invaller ons overmandde, niet eene ver goeding maar eene belofte van vergoeding te kunnen bekomen. En onze zekerheid Morgen zal Duitsch land zich haasten de ontzetting van het Rijngebied te bekomen. Kan men op M. Briand rekenen, op M. Henderson, om aan de beweringen van het Reich te weerstaan? Helaas Het nieuw Britisch kabinet doet geen moeite om zijn germanophilie te verduiken. En M. Briand die met open oogen voortstapt in zijn pseudo-vredelie- vende droom, is veel te veel bezig met zijn Vereenigde-Staten van Europa, om zich te bekommeren met zulke onnoozele toevaligheden als het gevaar van inval, welke opnieuw ons land kan bedreigen... Den 4 Oogst 1914, had de kanselier Bethman-Holweg tenminste de verdienste de Duitsche misdaad te bekennen. Ver- van te pogen den inval van Belgie te ver- rechtveerdigen, vergenoegde hij zich met aan te halen dal nood geen wetten kent» (Not kennt kein gebot). Nu schaamt zich Maarschalk Hindenburg, lteichpresident, niet te beweren dat Duitschland met zuivere handen in oorlog trad En Euro pa dat zich zonder twijfel zou schamen, zich de kinderen van zes en zeven jaar, de wichtjes van enkele maanden, te Dinant als vrij schutters uitgemoord, te herinne ren, aanhoort dat zonder een schok van verontwaardiging, zonder eenig officieel ingaan. Zoodanig dat men, zonder overdrijven zou mogen beweren dat Duitschland zich tegenover België, Onbeschaamder aanstelt op dezen 4 Oogst 1929, dan op 4 Oogst 1914. Vijftien jaren zijn vervlogen.... Kandidaten voor de Invaliditeit M. de eerst ministère Jaspar heeft on langs een afvaardiging ontvangen van bijna al de OudstrijdersgroepeD, waaron der het Nationaal Verbond der Frontstrij ders. Die groepen hebben een eenig front gevormd en het besluit genomen verschil lende wetsontwerpen op te maken, wel ke onverwijld aan de Legerkommissie en aan het Parlement zullen voorgelegd wor den. Buiten het toekennen der frontstre pen aan de gevangenen en de invalieden, werd besloten de herziening der wet op de invaliditeit te vragen. Ten einde op gepaste wijze de regels te kunnen wijzigen welke van kracht wa ren of zijn bij de toepassing der bestaan de wetten, worden de invalieden die niet voldaan zijn over het hun toegekend per cent en de kandidaten voor de invalidi teit, wier vraag nog niet werd onder zocht of wier verzoek bij gemis aan be wijs enz. verworpen werd, hoogdringend verzocht hun naam en adres met een ge- frankeerden omslag met 60 centiemen voor het antwoord, te zenden aan het Na tionaal Verbond der Frontstrijders, 67 Koningstraat, Brussel. Zij zullen, zooals het geschied is voor de rente der front strepen en de burgerkleeren, een formu lier ontvangen dat moet ingevuld en on verwijld teruggezonden worden aan den zetel der Maatschappij die, daarna, al de nuttige stappen zal doen voor een spoe dig en algeheele voldoening. 9 dooden, 21 gekwetsten Autobotsing te Cassel Drie personen van Rijssel, MM. Guy, Vestlot en Gordonnier, keerden per auto weer van Malo-les-Bains. Bij 't uitrijden van Cassel werd hun auto aangebotst door een ander rijtuig, en daar de stee- nen glibberig waren tegen een boom te pletter geslingerd. M. Gordonnier is nog al erg gekwetst aan het hoofd en aan den schouder. Zijn gezellen hebben wonden aan het gelaat opgeloopen en klagen over inwendige pijnen. Hun auto is buiten ge bruik. De inzittenden van den tweeden auto, M. en Mad. Decamdt, van Lamber- sart, en MM. Boukaut en Lévëque, zijn er met eenige schrammen vanaf geko men. Ongelukkige autorit van Belgen in Frankrijk Vrijdag middag is een auto, komende van Bordeaux en waarin zich vijf leden bevonden der familie Keyssens, van An- derlecht legen een boom geloopen op de Nationale Baan, nabij Ruffec. De voerder werd erg gekwetst, en een vrouw werd een been en een schouder gebroken de 3 anderen bekwamen min of meer erge ver wondingen. Allen werden naar het gast huis van Buffec overgebracht. Uit het on derzoek is gebleken, dat het ongeval ver oorzaakt werd door een bij, die den zoon Keyssens gestoken had. Deze, die voerde, verrast door de pijn, verloor het stuur en de auto botste tegen een boom. Geen der vijf gekwetsten verkeerde in doods- I gevaar. MVWvW De Senaat wordt nog aangevuld door de benoeming van de gecoöpteerde sena tors. Zulks kan inderdaad slechts gebeu ren, nadat de geloofsbrieven van al de andere leden zijn onderzocht en goedge keurd. Naar alle waarschijnlijkheid, zullen nochtans 3 liberalen, 8 katholieken en 8 socialisten verkozen worden. De 3 liberalen waren bij de vroegere verkiezingen, de heeren Vauthier, Despret en Baudhuin. Daar zij alle drie zinnens schijnen zich terug voor te stellen, is er kans dat zij weer terug voorgedragen worden, Men spreekt ook over de heeren bij (bij de Post) Postcheckrekening Nr 48458 Tel. 180 Ieder medewerker Het blad staat ter blijft verantwoor- M beschikking- van al delijk voor zijne N^lÉI&r wie het goed meent bijdragen. met ^et a^kemeen Bijdragen in te nut en belang, zenden zooveel mo- gelijk tegen den Persoonlijkheden Donderdag noen.nemen we niet op. (bij de Post) wmsmatMtmKmKmmmmnmmmwMMMmmeemfiazjmsr!

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1929 | | pagina 1