Burgerstand van: Drinkt "MAS-CAR hier1 De Scheepsramp te Oostende VIJFTIGJARIG JUBELFEEST POSTZEGELS BEURSKRONIJK Louis OSSTYN Drinkt "MAS-CAR" bier Drinkt "MAS-CAR" bier öinncnlanö HOPPEKWEEKERS Militie - Lichting 1930 Instorting in de mijnen van Bethune In den koolput nummer 8 der mijnen van Bethune, op het grondgebied der gemeente Auchy-les Mines, is Woensdag een schrikkelijk ongeluk gebeurd, dat het leven gekost heeft aan drie werklie den. In eene schacht, op eene groote diepte, waren drie koolkappers aan den arbeid. Opeens ging er uit den wand een groote koolklornp los, wat voor gevolg had dat er eene groote instorting plaats had, onder dewelke de drie werklieden bedolven werden. Onmiddelijk werd het noodsein gegeven en togen de redders aan 't werk. liet duurde vrij lang eer men de slachtoffers kon bloot leggen. De drie ongelukkigen hadden reeds opgehouden te leven. Hunne lijken werden naar 't verbandhuis der mijn overgebracht. Berioht vaa wege het Hopverbond Alhoewel de prijs van de Hop thans de produotiekosten niet dekt, hebben de af- geveerdigden van de Hopbonden van Po- peringhe en omstreken in de vergadering van 21 Juli besloten den loon van he plukken te behouden, zooals deze loon verleden jaar vastgesteld werd in over eenkomst met het Christen Werkersver bond 50 centiemen per kilos met behoor lijken kost en slaping 60 centiemen zonder kost en slaping. iiriBiirarraaKBtiiiggiigia'irii'it iiifiNiTiMTaaannmiTBBgBM Uitspraak van den Zeevaartraad De Hoogere Raad voor Zeevaartonder zoek, voorgezeten doorM. Vanderheyden ondervoorzitter der rechtbank van eer sten aanleg te Brussel, heeft Woensdag namiddag uitspraak gedaan in zake de technische verantwoordelijkheid der pa troons van de Joseph II en van de «Knocke», in de schrikkelijke ramp te Oostende, den 4 Augustus laatst. Het vonnis is zeer streng voor Van Loocke, patroon van de «Joseph II». Van Loocke wordt levenslaag van he vaarrecht in zee beroofd Beauprez wordt voor drie maanden geschorst Van Loocke wordt veroordeeld tot de drie vierden der kosten, en Beauprez to een vierde. VOETBAL Poperinghe F. C. I. C. S. Yper I. om 3 uur te Poperinghe. Stilaan verzwinden de zomerdagen en meteen is daar weer hettbekoorlijke en opwindende voetbalseizoen. Reeds vandaag komt rood en geel in aktie, en voor de zooveelste maal zullen onze hartstochtelijke supportersscharen den Kouter opvliegen om er hun jongens, de onze, aan te wakkeren en op te jagen. Het nieuwe seizoen zal rijk wezen aaD schoone matchen, dank zij de nieuwe seiie van II® divisie - en naar het schijnt, zal onze 1® ploeg, alhoewel in de groote lijnen behouden, toch een tamelijk sterke veran dering ondergaan. We zien er toch meest alle oude gezichten terug bij, maar eene goede bedachte plaatsverwisseling en het inschuiven van een paar nieuwe jonge elementen, zullen de ploeggenomeD, toch merkelijk jonger maken, laten wij hopen met goed gevolg. Het past, bij 't begin van 't seizoen, den spelers eens goed er aan te herinneren dat voetbal meer is dan eene eenvoudige, dik wijls brutale lichaamsoefening. Brutaal spel sluit mooi spel uit, dat vooral ver standelijk wezen moet. De wil en de geest van ieder speler moeten er naar streven de krachten van 't lichaam zoo aan te wenden dat de ploeg, die uit elf spelers bestaat, slechts één geheel vormt Enkel de ploeg die sluit als een bus kent overwinningen. Dus, brutaal spel vermijden en verstandelijk'spel betrachten Vandaag dus, komt onze 1® ploeg on gelukkiglijk onvoltallig op, in vriend- schappelijken, sportieven liefdadigheids match tegen G. S. Yper I. Wij danken de jongens van Yper om hun bereidwillig heid te dezer gelegenheid. De volledige opbrengst van den match wordt gegeven aan makker Albert Bogaert, die zich, in den loop van 't seizoen, bij ongeluk een been brak. 't Is onnoodig aan te dringen bij spelers en supporters, en te smeeken voor eene talrijke opkomst die zal er zeker zijn, want 't is in 't ongeluk dat men zijn vrienden kent, en Albert telt hier niets dan vrienden, 't Inkomgeld wordt voor dezen match vastgesteld op 3 fr. het doel wettigt dezen maatregel, en nie mand zal zich daardoor laten afschrikken Bij voorbaat dank aan de spelers en aan de talrijke toeschouwers Tot op den Kouter E. D. NATIONALE STRIJDERSBOND EENDRACHT Het Klachtenbureel is heden Zondag gesloten om reden der groote Betooging welke heden Zondag door de Oud-Strij ders te Brussel gehouden wordt. Het Bestuur. Zicht- Speelkaarten ten bureele dezer GENADIGE PRIJZEN Begraving van Eerwaarde Zuster Paula der Zusters Penitenten STAD POPERINGHE van den H. Eugène Van Elslande als Bestuurder der Koninklijke Maatschap pij DE PHILHARMON1E OP ZONDAG 8 SEPTEMBER 1929 morgen Maandag laatst had in de kerk van St. Jan, onder grooten volkstoeloop, de lijk- plechtigheid plaats tot zielelafenis van Zuster Paula, in de wereld Jufvrouw Marie Ampkn. Deze eerbiedwaardige Zusier in onze stad gekend door groot en klein, deed in het Klooster der Zusters Peniten ten, de Hoogste Klas. Na eene heelkundige bewerking onder gaan te hebben, is zij Woensdag in de Kliniek van Brugge overleden. Op het kerkhof werd door den Heer Burgmeester Lahaye eene treffende rede uitgesproken. Rede van den H. Burgmeester LAHAYE Zeer beproefde Familie Geachte Omstaanders, In naam van gansch onze geliefde bevolking ben ik ongelukkiglijk nog maals aan een droevigen plicht onder worpen. Ja, eerbiedwaardigehoogstverdien- stelijkeendiep betreurde Zuster Paula, Donderdag vroeg in den morgen, liep bliksemsnel, onder onze geliefde bevol king de droeve mare rond van uw schie lijk afsterven. Iedereen stond verbaasdverstomd, aan het vernemen van deze zoo pijnlijke als onverwachte dood. - liet was maar al te waar, helaas - Zuster Patila, zoo bloeiend van gezondheid, zoo flink, zoo levendig, met haar blij en aangenaam gemoed, door iedereen geacht, geprezen en bemind, was niet meer. Het onher stelbare was gebeurd. Dat Gods wille geschiedde.... roepen wij uit als christene menschen en toch beweenen wij, als voorstaanders der op voeding en geleerdheid, als medebur gers, vrienden, bloedverwanten van de ze liefdadige voorbeeldige Vrouw, dit oneindig en onherstelbaar verlies. Het is een ware schoolrampzoo zei mij de loeledele lieer Staelens, onzen talent- vollen Schoolopziener. Deze woorden in den mond van dezen geheel bekwa men Heer, die het onderwijs in onze streek geleidt, zeggen meer dan al wat ik op dit gebied zou hunnen aanhalen. Ja, geachte omstaanders, het was eene schitterende ster in haar zoo verdienste lijk Genootschap. Geleerdheid, opvoe ding, gezag, gemengd en gepaard met een vriendelijk minzaam karakter en versierd door een heilig leven, mieken van deze Edele Vrouw, van dezen hel deren geest, het ideaal der Professo ressen. Dertig volle jaren heeft de be treurende afgestorvene hare beste kr achten uit geputgezwoegd en gestre den tot het welzijn van ons volk, tol de opvoeding en de ontwikkeling onzer jon ge jeugd Hare buitengewone bekwaam heid was proverbiaal in onze stad. Dit geheel droevig en vroegtijdig af sterven betreurensvol en onherstelbaar voor de ouders, is even noodlottig voor onze jonge jeugd. Trotsch en past als een rots was deze edele Zuster gehecht aan volk en grond. Tot in den schrikkelijken oorlog toe bleef zij, spijts alle gevaar en vrees geklampt als een ware moeder aan ha re lievelingen liever had zij in het ge vaar omgekomen dan hare hinderen te verlaten. Gij waart, roemrijke, eerbiedweerdi- ge Zuster Paula, de bekwaamste det Vrouwen, de voorbeeldigste der Zusters en uwe onberispelijke levensbaan leeft onder ons in g lans van dankbaarheid. van heiligheid. Aan gansch uwe overeprlijke zeer be proef dc Familie, aan uwe eerbiedwaar dige en diepgevoelig getroffen Klooster moeder en Zusters, bied ik,in naam on zer gansche bevolking en in mijnen 'persoonlijken naammeteerbied, mijne rechtzinnige gevoelens van ware deel neming aan. Dat. God, de Almachtigedeze schoo- ne ziel in zijne hemelsche glorie ont vang e. Tot weder ziensbest e endiepbetreurde Zuster Paula. Om II uur 's morgens PLECHTIGE ONTVANGST op het Stadhuis, door de Stedelijke Overheid. Om 11 uur: KUNSTCONCERT uit gevoerd door het Muziek van den Katho lieken Kring. Om 2 uur HULDEBETOON door de Maatschappijen van Stad. Daarna OP TOCHT door de bijzonderste straten der Stad, waaraan ook de volgende- Muziek maatschappijen zullen deelnemen 1Het Muziek van Abeele 2. De Koninklijke Fanfare van Meessen 3. Gemeentemuziek, Westnieuwkeike 4. De Volksvreugd van Proven 5. St-Cecilia, Watou 6. De Harmonie «Ypriana» De samenstelling en orde van den stoet alsook uur en programma der Concerten naden Optocht te geven door de verschil lende Muziekmaatschappijen, zullen later breedvoerig bekend gemaakt worden. Stadsnieuws. Zondagrust. Alle Apotheken open tot middag heden Zondag nanoen alleen M. KESTELYN. Alle Apotheken zijn gesloten van 12^ tot 1 ure, en na 8 ure 's avonds. Daar zijn er nog die aan hoofdpijn Migraine, Rhmatiek, en aan Grippe willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt Poperinghe, in doozen van 6.00 fr. en van 10.00 frank. Chicorei Talpe verbetert de koffie. Paardenmarkten te Brugge. De 5®. paardenmarkt wordt gehouden op Woensdag lln. en Donderdag 12n. Sep tember 1929. De 6®. paardenmarkt wordt gehouden op Woensdag 16n. en Donderdag 17n. Oc tober 1929. De 7®. paardenmarkt wordt gehouden o Vrijdag 15n. en Zaterdag 16». Novem ber i929. C. GOUSSEY F. LIÉTAERT Garenstraat, 7, Poperinghe laten welen dat er bij hen wekelijks eene Jonge Koeibeest uitverkocht wordt aan prijzen buiten alle concurrentie. Bij zonderheid voor feestmalen en bruiloften Elk zegge 't voort. Ilooger onderioijs- Middenjury Inschrijvingen voor den 26 zittijd De afgevaardigde van de regeeriag zal, van 2 tot en met 10 September 1929 den Zondag uitgezonderd van 9 tot 12 uur, in bureel 12 van het provinciaal Be stuur Brugge, de candidaten inschrijven die, voor de door de RegeeriDg ingestel de middenjury, gedurende den tweede zittijd 1929 examen wenschen af te leg gen tot het bekomen van een wettelijken academischen graad Na 10 September 1929 zijn de lijsten bepaald gesloten verschuldigde recht ver gezeld, worden afgewezen. Inlichtingen omtrent de voorwaarden, de inschrijvingsreiChten, enz. worden door den afgevaardigde verstrekt aan de candidaten die bij hpn yerzoek een post zegel voor het anjtwoord hebben gevoegd Belanght bbenden kunnen ook daarom trent het staatsblad van 4 Augustus 1929 raadplegen. Ill Joseph BEUN-LEBON, Betonbewer- ker, Korle-Beninghelststraat, POPERIN GHE, laat weten dat hij als voorheen alle Betonwerken aanveerd, bij hem kan men bekomen, Giternes, Grafkelders, Paarde- bakken, Zwijnenbakken, Hondenhokken, Waschsteenen, Bétonstaken, Platen voor Afsluitingen, enz. Alles aan zeer genadige prijzen -Militie.- Klas 1030.-Laatst?, Beripht Vervroegde Oproeping, Uitstel of Vrij stelling van Dienst moet aangevraagd worden op het stadssekretariaat binnen de maand Augustus.- Nadien worden geen aanvragen meer aanvaard. Verboden Jacht Het is verboden te jagen tysschen de Reninghelslkalsijde en Ypersleenweg. Deze jacht is voorbe houden Cyrille Hosdey. Meegesleurd Vrijdag werd in de Veumestraat eene vrouw door den tram medegesleurd. Zij bekwam nogal erge kneuzingen aan de beenen. Engelsche Bedevaarders Zon dag namiddag kwamen 147 bedevaarders van het «British Legion» in onze stad aan om er enkele dagen te vertoeven. Gedu rende die dagen bezochten zij de bijzon derste slagvelden en Engelsche kerkhoven Maandag avond om 8 3/4 uur greep eene roerende plechtigheid plaats aan het gedenkteeken onzer gesneuvelden. Kro nen werden door de Engelsche Bedevaar ders aan den voet ervan neergelegd. Een groot Engelsch Oorlogsinvalied deed er eene roerende aanspraak, waarop de II. Burgmeester, de Bedevaarders, in naam der stad verwelkomde en bedaukte om den blijk van erkentelijkheid jegens onze gesneuvelde helden. Na deze plechtigheid waarop meestal onze stedelijke maat schappijen met vaandel vertegenwoordigd waren, gaf het Muziek van den Katholie ken Kring een prachtconcert. Donderdag gaf de Koninklijke Philharmonie een uit gelezen programma ten hoore. Beide concerten vielen bijzonder in den smaak onzer bezoekers en der talrijke aanwezi gen. Vrijdag morgen verlieten de bede vaarders onze stad, uiterst tevreden over het goede onthaal dat zij hier genoten. VLAMERTINGHE Doodelijk Ongeluk Maandag in den avond, loste Remi Derudder, wonen de te Gheluvelt, autovoerder bij den aan oemer Beun, van Yper, een vrachtauto grint te Vlamerlinghe. Eene.kat was langs het traliewerk van een pyloen in eene elektriekkabien gekropen. Men had eene ladder tegen de afsluiting opgesteld om de kat toe te laten terug eruit te komen Doch daar het dier geen uilweg kon vin den denkt men dat Derudder het heef willen heipen. Bij de kat genaderd zijnde is deze op de draden van het hooge span ning gesprongen, op het oogenblik da Derudder haar vastgreep. Deze aanraking was voldoende opdat de strooming de kat en haar redder doodbliksemde. Het li chaam van den ongelukkigen Derudder die nauwelijks 23 jaar oud was, werd ijselijk verbrand. Zwijn onder moto Een molocyclis van Poperinghe reed alhier Maandag door de weide eener hofstede, toen een jong zwijn door een scheve sproDg onder de moto geraakte en er onder bleef ste ken. Men moest het machien oplichten om het arme dier te verlossen dat al kreu pelend en huilend wegliep. KOMEN Werkongeval Dinsdag namiddag werd in het heelkundig gesticht St-George Bijsselstraat te Meenen, Fred. Noliet, 30 jaar, landbouwer te Komen, binnen ge bracht. De jonge man gaat met een ma chien bij de landbouwers dorschen. Dins dag was hij op het gehucht Kruyseecke te Komen bezig met dorschen. Opeens werd hij door den riem gevat en meege sleurd. Hij werd den linkerarm deels af geslagen, de linkerzijde opengereten eD erg aan het hoofd gekwetst. Zijn toe stand was zeer erg. COUCKELAERE Gruwelijke Moord De rustige ge meente Gouckelaere is in opschudding gebracht door eene gruwelijke moord, welke Donderdag avond gepleegd is ge weest op hel 7-jarig knaapje Alphonse Toorlelboom, zoontje van Alphonse, se dert enkele jaren overleden, en van Pha- railde Vandekasteele, die hertrouwd is en in Frankrijk woont. Hel knaapje was se dert eenige weken (te Gouckelaere, bij zijne grootmoeder in vakantie. Donderdag avond rond ,6 uur zag de grootmoeder het knaapje nog voor de deur spelen, en toen zij een kwart uurs nadien naar hem riep was het verdwenen. Gansch den avond werd er naar rondgezocht, toen men om 11 uur 's nachts op 5Q meters af stand der woning, jn een gracht de akeli ge vondst deed van 't vermoorde knaapje inet opengeslagen hoofd en vreeselijk ver minkt. De moordenaar moet hier met een ongehoorde wreedheid te werk zijn ge gaan. Hij moet op zijne prooi den gan schen namiddag hebben geloerd,ook twij felt men niet dezen weldra te ontdekken, alhoewel de zaak duister is. De moeder werd met alle omzichtigheid verwittigd. POPERINGHE. van 16 tot 23 Oogst 1929 GEBOORTEN 253 Debruyne Willy, z. Omer en Gossey Marie, Komstraat 254 Yerdonck Georges, z. v. Oscar en Morrez Maria, Walou 255 Legrand Gerard, z. v. Bene en D'hondt Alice, Westouter. 256 Cornette Marcel, z.v. Cyrille en Eeckhoul Madeleine, sektie A. 257 Glabau Leona, d. v. Camille en De Byser Clemence, Pottestraat 258 Mahieu Andre, z. v. Achilleen Vermeulen Martha, Grombekestr. 259 Keyngnaert Robert, z. v. Michael en Leeuwerck Eveline, Westouter 260 De Coninck Jacqueliue, d. v. Gaspar en Delbeke Maria, sektie I 261 Vandenberghe Gerard, z. v. Achille en Hosdey Elisie, Werfslr. 262 Bouw Gabrielle, d. v. Maurice en De Roo Julienne, sektie B. OVERLIJDENS 149 Marguerite De Greus, 24 j., z. b., Gasthuisstr. 150 Dehaene Louise, 77 jhuish., echtg. v. Liefooghe Aloise, Boescheepstr. 151 Leslienne Charles, 79 j., z. b., wed. v. Derycke Virginie, sektie A. HUWELIJKEN 54 Alleweireldt Julien 24 j., schrijnwerker en Comeyne Blanche 24 j., onderwijzeres, b. v. Pop. f De Familie LOBEAU-MAHIEU, noodigl beleefd Vrienden en Kennissen uit tot de LAATSTE ZESWEKENMIS op MAANDAG 26 OOGST, om 9% uur in St-Bertinuskerk voor Mijnheer MAURICE LOBEMJ van Poperinghe's grondgebied Geagreëerde Wisselagent Louis Lepoutrelaan, 68,1XELLES. Telefoon 468.68 Voorloopige bureelen te Poperinghe, Gasthuisstraat, 36. De h. L. Osstyn is ten dienste van het publiek iederen Zaterdag van 3 uur na middag tot 7 uur 's avonds. Deze die hunne Kaart nog niet terug gezonden hebben voor het opgeven hun ner Hoppeblokken gewas 1929, daar de optelling moet gedaan worden, willen zijwaarden trachten te ontwaren die in den grond zekere moeilijkheden vermijden, zij zijn allen terugvinden daar zij allen op de ont- .wikkeling van het land steunen. Maar daar de ver^opht ze aanstonds op te geven aan mocje eene hoofdrol speelt is het natuurlijk te Tijdsbestek voor het indienen der aanvragen om veivroegde oproeping, één jaar uitstel, of onbepaald uitstel- Moeten hunne aanvraag indienen op het stadhuis binnen de maand Augustui 192£}. A) De jongelieden, behoorende lot de lich ting 1930 (geboren in 1910, alsook die gene, welke door uitstel of verdaging bij de lichting 1930 gevoegd wordeD). 1°/ Die onbepaald uitstel (vrijstelling) wenschen te bekomen, als behoorende tot een gezin van zes of meer kinderen, waarvan nog geen enkel onbepaald uit stel heeft bekomen. 2°/ Die, voor studiebelang, beroepsbe- lang, enz., één jaar uitstel, of hernieu wing van uilstal wenschen te bekomen B) De jongelingen, geboren in 1911 of *912, die verlangen hun dienst te does met de klas 1U3Q. N B. - De aanvragers gelieven het trouw boekje hunner ouders mede te breDge» naar bet stadhuis- het Bestuur der Hoppeschaal. •MVffrv^iraa^riTiiTiii'iTiiïinirriiT^Bïagviy^aBBMai^XgtBBiiiiT'aïjiTrayïT^BgBBa voor verzamelaars ten bureele dezer. Algemeen overzicht 21-8-29. In afwach ting dat de politiek ons eenige klare inlichtingen geve welke aan de markt zullen toelaten voor zekere tijd hare richting te vinden, acht ik hel geraadzaam onder de oogen mijner lezers de vol gende verklaringen af te leggen. Zij hebben be trek op de manier van zijne portefeuille te behee- ren en wierden uitgesproken door de Voorzitter eener belangrijke Fransche Maatschappij. Gelief aan te merken dat de manier van wer ken door mij aangeraden uit dezelfde gedachten voortspruit. «Wij gelooven dat er voor een kapitalist maar eene enkele wijze bestaat om zijne fortuin te be- heeren gezonde weerden uitkiezen op kloeke re- serven steunende, wel zorg dragende zich niet te laten medeslepen door de opgewondendheid van het publiek op zulke of zulke weerde aan de mo de van den dag zijne portefeuille ontlasten van een gedeelte zijner titels iedermaal dat de gelegenheid zich voordoet dat de verkoopop brengst kan herbelegd worden iu titels van zelf de klas welke een hooger inkomen verschaffen somtijds de titel vroeger verkocht, weder aan koopen indien de schommelingen van de markt de omgekeerde verwisseling op gunstige wijze toelaten, altijd het inkomen voor doel houden de. In korte woorden maakt uwe bilan.min re kening houdende van de weerde van zijn porte feuille aan de koers van den dag van het netto inkomen binnen het jaar». Een wel beheerde portefeuille volgens zulke princiepen, moet ieder jaar een hooger inko men leveren dan het voorgaande, en kan niet an ders dan ten einde rekening eene vermeerdering van kapitaal voortbrengen, daar een titel van eerste klas natuurlijkerwijze het winstaan deel beinvloeden moet. Mocht ik dikwijls deze wijze woorden herha len. De waarheid zullen zij immers blijven, 't Is op voet van dit princiep dat ik de verkoop van de Part de Réserve aangeraden heb en dat ik zulks blijf voorhouden. Om gelijke redens dient gij u even zoo te gedragen voor wat de Hydro Securitjes betreft. Ik geef aan de Sydro de voorkeur. Aan de huidige koersen kies ik de drijfkrachtweerden van de bahkinrichtirigen vo ren aan hunne eigene titels uit reden dat de in tresten uit deze laatste te trekken lager zijn dan deze door hunne filialen verzekerd. Als bevoor- beeld Union Minière, Ciments du Katanga, enz. tegenover de Générale. De mode was aan de Koolmijnen alhoewel deze laatste waar schijnlijk hun toppunt van voorspoed bereikt hebben 'tis nu bet oogenblik om ze te verkoo pen juist om zelfde reden dat de metaalweer den over zes maanden dienden verkocht te wor den. Zulke voorbeelden zou ik tot het oneindige kunnen herhalen men zal toch moeten beken nén dat ik voordeelige gelegenheden genoeg aan- ges|Lipt heb alswamieer wij in het marasm ver keerden. Men n)Qet met verjies kqnpen verkoopen wan neer men ziet dat men op de goede weg niet is en dat de zaak niet vooruit meer gaat. Alvorens hooge prijzen terug te zien moet men soms veel water onder de brug laten loopen. Natuurlijk is er tijd noodigom tot dit nauwkeurig maar traag werk te geraken, over de waarde van dusdanigs raadgevingen kan men op een maand tijds niet oordcelen en zulks ligt ook aan iedereen ter hand niet. Alswannepr ik Katanga, Commence Con go, Géomines, Minière Lacs afraad in korte woorden al de gewezene voorkcurweerden, moet zulks zonderling voorkomen en misschien ook wel tegenstrijdig aan mijn koloniaal begrip dat altijd zeer optimistisch is. 't Is nochtans zoo de tijd zal mij voorzeker gelijk geven daar mijnen raad steunt op het inkömèh in de Beurs voor gezonde weerden en weerden van eerste klas wordt het evenwicht rap hekomen. Men moet zich bewegen in verschillende richtingen en de gen. Zoo gaat het ook voor de massa door slecht bezielde bladen ingelicht en aangeraden. De Buers. 't Was zoeder twijfel onder de Ko lonialen dat de bedrijvigheid meest gevoelig was. Maar men moet niet denken dat de leiders van de markt die zich het meest opofferden aan de laagste koers om de weerden op te koopen waarvan het publiek niet meer wilde, nu zonder ophouden de weerden tot de hoogste palen zullen jagen. Het ware eene groote dwaling de markt aldus op te vatten. Men moet den tijd laten titels goedkoop te verkrijgen aan deze die kunnen on derscheiding maken. Ook is de voorzichtigste regel met voorzichtigheid de nieuwe laag opkoo- pers te bedienen. Zoodoende komt het vertrouwen tot hun terug en de ware beursverrichting herneemt. Vele weerden wierden tot rond pari verhan deld en nog lager of de prijzen waaraan de laat ste kapitaalsverhoogingen ingeschreven wierden, maar enkele dagen waren voldoende om eene herneming van 10 tot 2b te ondergaan, aan deze kwoteeringschijnen zij goedkoop. Op de termijnmarkt kwamen de winstnemin gen ten gepaste oogenblik, zij waren onmisbaar om vooruitgang te kunnen doen. Op deze stond mag men voorspellen dat de eigentlijke herne- neming van de goede Koloniale weerden slechts ter beurs begonnen is. Het springt in de oogen dat de Union Minière aan de ware prijs nog niet staat, zoo min als de Tanganyka of de Zambezia. Eenieder is op de hoogte zich een denkbeeld te vormen van de overvloedige winsten die deze zaken te wachten staan. Ik voorzag juist alswanneer ik de deelneming aanprees in Belgo-Katanga, ABC, Ceace, Co lonials d'Electricité, Haut Congo, Simkat. Nu dat de dolheid der kapitaalsverhooging voor bij is, ziet men de Brasseries du Katanga niet alleenlijk haren koepon inhalen maar nog in eenige dagen verscheidene honderde franken in winnen. Is er daarom iets veranderd Op nijvcr- heidsgehied volstrekt niets, maar op bewrsgebied is het alleenlijk het papier dat van handen ver wisseld is en die ze nu bezitten zijn van gedacht dat er aan de hedendaagsche koersen veel beter te verwachten is. Vergeet niet mede te doen in de Congo Rho- desian Ranching. Deze titel zal van zijn eerste dienstjaar een koepon van geven alhoewel hij maar 1300 fr. waard is en de nominaal aan 1000 fr. Verwisselt Blakat, zeer goede weerde maar te veel met dividend titels belas', die op de markt niet komen tegen de Congo-Rhodesian. De filialen der Simkat komen zelf vooruit en niet zonder reden. De Trabeka heeft met bijval haar eternitfahriek in gaDg gezet. Wat gezeid van de Sucrière Congolaise, waarvan het in gang zetten van de fabrieken even bevredigend was. Deze titel moet geplaatst worden in goede portefeuilles en men moet zon der argwaan de suikerweerden die men bezit in zijn geheel ot ten doele onderschatten bij dezen titel. Bestatigd men niet dat door deze nieuwe feiten de Congo evolueert en deze ontwikkeling zal zich nog versterken, want overal gaat men over naar de industrialisatie. De Belgika gaat weer vooruit, traag maar ze ker. En als men zich wil bezighouden met Je Citas, dan wint men zeker eenige honderden franken. Deze titel is veel heler, maar men kan toch niet overal zijn. Spijts de vaart die de Interfina neemt, toch is deze titel rijp medunkt. De opbrengst waar van zeker blad gewag maakt, zijn zekerlijk op brengsten op realisatie van de titels Supongo en Shun. Het ware een goede reden tot onthou ding. Men vergete niet dat hij buitengewoon doet. Nog een woordje over hetgeen elders geschied!: de Buenos Ayros schijnt op plooi te komen; de Tubize wacht op nieuwe onkosten en de Si- dro vermoeit de koopers. Komptant zijn de Fransche waarden ongedul dig om zicli opnieuw in beweging te stellen en deactueele koersen zijn aankoopprijzen. Ik heb reeds gezeid hetgeen ik denk over de Koolmijnen en de Metalen. Men moet zich er van onthouden. Parijs dat men begint om te Poperinghe te eindi-

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1929 | | pagina 2