Burgerstand van: öinnenland Een Engelseh Monument aan 't Wieltje bij Yper BEUBSKBONIJK Louis OSSTYN in het band van Poperinghe. Gebr. KAESTEKER, Opv. BBS mmm Een meisje van 9 jaar, Marguerite Mul ler, van Eurey aan de Maas, Frankrijk,! maakte van de afwezigheid van hare moeder gebruik om pruimen te stelen en ze te eten zonder de kern er uit te doen. Zondagrust. Been gebroken Toen Henri Lysy Zondag per moto van den Kemmelberg [terugkeerde, wilde hij legen Kemmel- plaats een wielrijder vorensteken en gaf het sein. Daar de wielrijder niet tijdig Alle Apotheken open plaats maakte moest Lysy kort zwenken Stadsnieuws. Tijdens den nacht werd het meisje door 1 tot middag heden Zondag nanoen alleen j waardoor zijn machien uitgleed en hem op 't been viel,dat in twee plaatsen brak. hevige pijnen aangetast en moest overge ven. De ingewanden waren doorboorden het meisje is eenige uren later in hevige pijnen overleden. M. KESTELYN. Alle Apotheken aijn gesloten van tot 4 ure, en na 8 ure 's avonds. Daar zijn er nog die aan hoofdpijn I Migraine, Rhmatiek, en aan Grippe willen Botsing Woensdag morgen kwam de h. Bestuurder der Gasmaat schappij per auto uitgereden van de bu de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt,! Poperinghe, in doozen van 6.00 fr. en| van 10.00 frank. Een hevige brand heeft alhier gewoed] lijden, wij hebben hun nochtans genoeg] reelen van het Gasgesticht in de Doorn straat. Op hetzelfde oogenblik kwam de tram uit de richting der Groote Markt aangehold. De auto werd gevat en nogal erg beschadigd. De inzittende werd lich telijk gekwetst. - Heropening der Stadsteekenschool - De lessen der Teekenschool zullen aan vang nemen op MAANDAG 7 OCTOBER, aanstaande,in de Staatsmiddelbare Schoo Groote Markt. De lessen worden gegeven den Maandag, Dinsdag, Woensdag, Don derdag en Vrijdag van elke week. De houten barakken, bewoond door M Vincent Spvchala, beenhouwer en herber gier, alsook de danszaal van 36 meters lengte, werden door de vlammen verwoest. Ondanks de spoedige lusschenkomst der pompiers van de stad en de mijnen, kon niets meer gered wor denDe schade wordt op 100.000 fr. geschat. Zondag nacht werden de pompiers op geroepen om 12 ure 30 voor brand uitge broken in de woning van M. Block, li keurhandelaar, te Toerkonje. De vlam men sloegen hoog in de lucht. De pom piers snelden ter plaats met twee auto- pompen en een autoladder. Er zou voor 600.000 fr. schade zijn. LANDBOUW - TENTOONSTELLING TE WYNGHENE LENDELEDE VLADSLOO Omgekanteld Dinsdag avond kwam een autobus uit de richting van Dixmude angs de groote kalsij Beerst-Wijuendae- e. Gekomen op het grondgebied van Vladsloo is een wiel van voren afgeloo- pen en de geleider het stuur niet meer meester zijnde, is de bus omgekanteld met al het volk er in. Gelukkig zijn er geen dooden te betreuren. Er waren 45 gekwetsten, de eene min dan de andere, die seffens door een bijgeroepen genees heer de eerste zorgen werden toegediend en daarna konden huiswaarts keeren. Er is ook stoffelijke schade aan den autobus Gemeentelijke Teekenschool Uitstap Er werd besloten het Jaar-] [lijksch Studiereisje der leerlingen onzer Stedelijke Teekenschool deze maal naar NIEUWPOORT te doen plaats grijpen op Hevonwedcr over de streek o Woensdag avond rond 8 uur brak een geweldig onweder los boven de streek Meer dan anderhalf uur duurde dit hevig voort. In vele plaatsen viel de bliksem zonder echter hier te Poperinghe groote schade aan te richten. In den omtrek was het erger. Te Abeele bij Camille Deweerd brandden twee schelven af. Te Boeschepe Zondag morgen werd het monument in gehuldigd, opgericht ter gedachtenis der IZONDAG ~15n der loopende maand SEP-|wer(1 §ansch de hofstede Pareyn met den soldaten van de 50® Engelsche legerafdee- ling, gevallen in den veldslag van Wieltje bij Yper. Bij deze gelegenheid werd een Engelsche afvaardiging in het stadhuis van Yper ontvangen door den burgemees ter, M. Sobry, omringd door de schepe nen en raadsleden. M. Sobry verwelkom de de Engelschen in wier naam werd ge antwoord door sir Wilkinson en lord Plu- mer. Na deze ontvangst gingen de Engel sehen een kroon neerleggen voor het mo nument der gesneuvelde Yperlingen. Dan begaf men zich naar het Wieltje, waar de bloedige gevechten hebben plaats gehad waarin de 50® Engelsche legerafdeeling zulke roemrijke rol heeft gespeeld. Hel ITEMBER. VERTREK per autocar 's morgens lom 8 uur zeer stipt. VERGADERING bij het STADHUIS. De deelnemende leerlingen dienen per- Isoonlijk voor hun onderhoud te willen [zorgen. Verdere inlichtingen worden ge durende de reis verschaft. Dat eenieder op zijnen post weze Beleefde groetenissen. De Schepene van Onderwijs, J. VANDOOREN. Hoog er onderwijs- Middenjury Inschrijvingen voor den 26 zittijd De afgevaardigde van de regeeriog monument aan de gesneuvelden dezer af-8zal, van 2 tot en met 10 September 4929, deeling bestaat uit een steenen vierzijdige spitszuil. Rond 41 ure bevonden er zich de burgerlijke en militaire overheden, die op de plechtigheid waren uitgenoo- digd. Lord Plumer herinnerde aan het offer der Engelsche legers binst den oorlog en bedankte de Belgische en Fransche over heden, wier aanwezigheid een hulde is I aan de Engelsche dapperheid. De burgemeester van Yper hield een aanspraak in het Engelseh en in het Vlaamsch, den Engelschen heldenmoed verheerlijkend waaraan de Stad Yper grootendeels haar vrijheid te danken heeft. De klaroenen schalden «The lasl post». Een minuut ingetogenheid volgde. Het muziek van het 4® linie speelde de Engelsche, Belgische en Fransche natio nale liederen. Vrachten bloemen werdeD neergelegd aan den voet van het monu ment, waarna de menigte voor de zuil defileerde. PROVINCIAAL VERBOND DER KROOSTRIJKE GEZINNEN Gewest Roeselare Afdeling ISEGHEM Inhuldiging Bondsvlag Iseghem Huldebetoon aan jVI. Oscar Kerkhof Deze Bond heeft zijn 500® lid ingeschre ven, en dit wordt gevierd met de Inhul diging eener Bondsvlag op Zondag 8 September 4929. FEESTPROGRAMMA Te 9 4/2 uur. - Ontvangst ten Stad- huize. Overhandiging der Vlag en Stoet. Te 40 uur. - Wijding der Vlag en Plechtige hoogmis. Te 44 1/4 uur. - Op de Zegeplaats Concert door de Harmonie Leo XIII van het Christen Werkersverbond, Iseghem. Te 12 4/2 uur. - Gezamenlijk Noen maal in de feestzaal van het Stadhuis. Onder het Noenmaal Huldebetoon aan M. Oscar Kerckhof. Te 2 4/2 uur. - Groote Optocht van al de leden van den Bond, met de vreemde Afgevaardigden. Vergadering aan de Statie. Te 3 4/2 uur. - Groote Feestvergade- ring in de zalen van het Stadhuis. Groote KUNSTCONCERTEN, op de Zegeplaats Om 5 uur door de Koninkl. Harmonie «De Eendracht» van Wevelghem. Om 7 uur door de Koninkl. Philharmo- nie van Ingelmunster. Het Bestuur. den Zondag uitgezonderd van 9 tot 12 uur, in bureel 42 van het provinciaal Be stuur Brugge, de candidaten inschrijven die, voor de door de Regeering ingestel de midden jury, gedurende den tweede zittijd 1929 examen wenschen af te leg gen tot het bekomen van een wettelijken academische n graad. Na 10 September 1929 zijn de lijsten bepaald gesloten verschuldigde recht ver gezeldworden afgewezen. Inlichtingen omtrent de voorwaarden, de inschrijvingsrechten, enz. worden door den afgevaardigde verstrekt aan de candidaten die bij hun verzoek een post zegel voor het antwoord hebben gevoegd Belanghebbenden kunnen ook daarom trent bet staatsblad van 4 Augustus 1929 raad plegen iiiiiiiiiiiiiiiiuiiniiiiiiiiiwiiiiffiimHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiffiUiuiiuiiiiiiiiHiiiiiiiiiiHi Joseph BEUN-LEBON, Betonbewer ker, Korte-Reninghelststraat, POPERIN GHE, Iaat welen dat hij als voorheen alle Betonwerken aanveerd, bij hem kan men bekomen, Citernes, Grafkelders, Paarde bakken, Zwijnenbakken, Hondenhokken, Waschsteenen, BétonstakeD, Platen voor Afsluitingen, enz. Allies aan zeer genadige prijzen. iiBiiiniiiuiifuiiHniiiBiiinBiinniniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiriHiiüyiii Kunsttentoonstelling De heer BEUN LEOPOLD, kunstschilder, Poperin- ghenaar, verblijvende te Westende (Ba den) zal alhier in de Trouwzaal van hel Stadhuis zijne schilderwerken tentoonstel len.- Deze tentoonstelling zal kosteloos toegankelijk zijn voor het publiek den 15"., 10". en 22". September aanstaande, telkens van 9 tot 12 ure 's morgens, en van 2 lat 5 ure 's namiddags, alsook den 17"., 18"., 19"., 20". en 24". September, telkens van 2 tot 5 ure 's namiddags. C. GOUSSEY F. LJÉTAERT Garenstraat, 7, Poperinghe laten weten dat er bij hen wekelijks eene Jonge Koeibeest uitverkocht wordt, aan prijzen buiten alle concurrentie. Bij zonderheid voor feestmalen en bruiloften. Elk zegge 't voort. Paardenmarkten te Brugge. De 5®. (paardenmarkt wordt gehouden op Woensdag 41". en Donderdag 42". Sep-lbaan om het te oefenen. Eensklaps bra- inboedel, twee paarden, 20 zwijnen, enz ten gronde platgebrand. Te llazebrouck Winnezeele en Steenvoorde stichtte de bliksem ook brand. Men hoorde echter niet van menschelijke ongevallen. Omvergereden Woensdagavond werd in de Veurnestraat, de kleine Du thoit van de Groote Markt, omvergereden door een wielrijder. Gelukkiglijk bekwam de kleine slechts lichte verwondingen Heropening der Avondschool De Avondleergangen zullen hernemen o MAANDAG 7 OCTOBER aanslaande in de lokalen der Gemeenteschool den Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van elke week, van 6 tot 8 uur 's avonds. Ruzie Maandag avond had G Dec.., rjizie in eene herberg der Yper straat, men werd handgemeen en de po lilie moest tusschenkomen, D. werd op geleid en proces-verbaal werd opgemaak Verloren Geldbeugel met kleine som, Zaterdag namiddag, terugbrengen tegen belooning ten bureele dezer. WESTVLETEREN YPER BOESINGHE ZONNEBEKE OOST-ROOZEBEKE Schrikkelijke Ontploffing te Mesnen Op hel gehucht «De Barakken», in de Rijsselstraat, staat de herberg «Au Ren- dez-vous des llalluinois», gehouden door de echtgenooten Xaveer Sudls. Aan deze herberg staat er eene naphtepomp, to bevoorrading der automobiels. De naph tepomp, die op het gaanpad staal, is ver bonden met een grooten vergaarbak, ge legen in den kelder der herberg, en welke een inhoud heeft van 1100 liters naphte. In den morgen werden er 100 liters van verkocht aan automobilisten. Donderdag namiddag kort over 1 uur, gebeurde opeens eene vreeselijke ont ploffing. Gansch het gebuurte schokte en daverde er van, en de geweldige knal werd heinde en verre gehoord. De naph tepomp was gesprongen. De ontploffing heeft ontzaglijke ver woestingen aangericht. Gansch de voor gevel der herberg werd ingebeuktde vloer werd opgebroken en stortte in den kelder de kelderdeur werd afgerukt en vloog op den toog de zoldering van het verdiep storlte in de meubelen der herberg en zelfs deze der keuken, wer den verbrijzeld en stuk geslagen de schouw en de muren werden gescheurd en gebarsten. Ook de ruiten der aanpa lende huizen werden verbrijzeld. Donderdag namiddag nog is het parket afgestapt om een onderzoek in te stelten. POPERINGHE, van 30 Oogst tot 6 Sept. 1929 GEBOORTEN 271 Bevernage Leona, d. v. Joseph en Vanhee Jeanne, Bruggestr. 272 Peperstraete Madqleine, d. v. Camille en Vienne Maria, Westvleteren 273 Depoorter Paula, d. v. Luciea en Dumelie Julia,seklie K. 274 Dequeker ecile, d.v. Maurice en Hoenraet Blanche Böveren a/Yzer 275 Dequeker Henri, i. v. Gyrille en Peperstraete Maria,West vleteren 276 Lauwers Marcel, z. v Pierre en Techel Madeleine, sektie 1). OVERLIJDENS456 Herpelinck Antoine 5 m., z. v. Gaspar en Wollaert Maria, Boeschepestr. 457 Kaesteker Alphonse 53 j steenkapper, echtg. v. Gamerlynck Emma, Rekhofstr. 458 Breyne Oscar 45 j z. v. llenri en Vandoorne Sylvie, Gasthuisstraat. HUWELIJKEN 57 Fauqueur Edouard 24 j., werktuigkundige, v. Roubaix en Delbeke Agnes, 24 j., z. b v. Pop. BELOFTEN 88 Delfly Albert, land bouwer v. Locre en Delboo Julienne, laudwerkster v. Pop. Oud Huis A Kaesteker-Camerlynck Wij hebben de eer Ued. ter kennis te brengen alsdat wij de zaken van wijlen ons vader zullen voortdoen en ons gelas ten met het leveren en plaatsen van alle slach van Monumenten, Grafzerken, Sarcophages, Tombales. Spoedige en trouwe bediening. Genadige Prijzen. f Vrouw Weduwe Alphonse KAESTE KER GAMERLYNCK en Kinders, bedan ken Vrienden en Kennissen, om den blijk van deelneming betoond bij hetafslerven van Heer ALPHONSE KAESTEKER Echtgenoot van Emma CAMERL\I\CK Vrouw Lion, wonend te Lambermont- bij-Verviers, had 's namiddags haar kind van 8 maand oud, te bed gelegd en was daarna gaan klanten gerieven in haren winkel. Het scheen haar toe dat het klein tje zoo lang sliep en zeker oogenblik be gaf zij zich naar de slaapkamer. Het kind je hing uit het bed en zijn hoofdje stak tusschen twee slaven. Het slachtoffertje was verwurgd en bezweken. maatschappij hanghoirs-Victorinen De leden worden vriendelijk verzocht te willen deelnemen aan den Stoet ter gelegenheid van het VIJFTIGJARIG JUBELFEEST, van den Heer Eugène VAN ELSLANDE, als Bestuurder der Koninklijke Muziekmaatschappij De Philharmonie». Vergadering om 2^ uur aan het Stad huis. Het Bestuur. Het Geagreëerde Wisselagent Louis Lepoutrelaan, 68, l^ELLES. Telefoon 468.68 Voorloopige bureelen te Poperinghe, Gasthuisstraat, 36. De h. L. Qsslyn is ten dienste van het publiek iederen Zaterdag van 3 uur na middag tot 7 uur 's avonds. temltyer 4929. De 6*. paardenmarkt wordt gehouden op Woensdag 16n. en Donderdag 47n. Oc tober 1929. ken de teugels, waardoor het paard be gon Ie steigeren en op hol ging. In dolle vaart rende het weg, botste wat verder tegen eenen wagen en plofte neder. Het De le,den worden vriendelijk verzocht te willen deelnemen aan den §toet tep gelegenheid van het VIJFTIGJARIG JUBELFEEST, van den Heer Eugène VAN ELSLANDE, als Bestuurder der Ko ninklijke Muziekmaatschappij De Phil harmonie Vergadering om 2 uur, in het Lokaal «Sas van Gent», hij Wed. Maurice LO- BEAU. De 7®. paan-denmarkt wordt gehouden op' paard was de borstkas ingedrukt, de rug- J Bel Klachtenbureel is gesloten op Zon- VrijaJag 45». en Zaterdag 46". Novem-| graat gebroken en werd op den slag ge-.dag 8 en Zondag 45 September, ber 4 929. /dood. Het Bestuur. Den ZONDAG 15 SEPTEMBER zal er eene plaatselijke tentoonstelling van hop gehouden worden te Crombeke, in de Knechtetschool te ProveD, in de Muziekzaal; te Reninghelst, in het lokaal Rozendaal te Rousbrugge, in de Muziekzaal te Vlamertinghe, in den Engel te Watou, in de zaal der Boerengilde; te Westoutre, in het Gemeentehuis. Den VRIJDAG 20 SEPTEMBER zal de worden te Poperinghe in de Vakschool Deze tentoonstelling zal open blijven tot den Zondag 22 September. pe leden der hopbonden mogen deej- neipen 1® in den Algerneenen Prijskamp met Poperjngsphe hop (Groene of W'U0 Rank) 2» in den bij sonderen prijskamp, mei nieuwe soorten uit zaad gewonnen, of wel met vreemde soorten uit Elzas, Duitschland, Bohemen of Eogeland alhier aangebracht en als proefteelt gekweekt. Men wordt verzocht tegen den 8" S«p- tember zijn naam als tentoonsteller aan Meisje gestorven van pruimen te eten Hevige brand te Liévin Chicorei Talpe verbetert de koffie. Geweldige brand te Toerkonje Van 1 tot 4 September '1929 Op deze groote ïentoonsteling be kwam den Heer Nestor Liétaert van Poperinghe, alombekend om zijne zoo vermaarde Plantaardappelen, den Eereprijs, Eerste Prijs en Diploma met Gouden Medalie, met zes ver schillende soorten plantaardappelen. Onze beste gelukwenschen. Brand Zaterdag avond stond op-1 eens eene vlasschelf, toebehoorende aan den bakker Jules Claarbout, in laaie vlam. n de nabijheid had men eenige kinderen zien spelen en men denkt dat deze door onvoorzichtigheid den brand zullen ge sticht hebben. Gansch de schelf werd de prooi der vlammen. Aanhouding Door de rijkswach werd alhier de 48-jarige Keustens Leo pold aangehouden daar hij zonder midde len van beslaan was. Hij werd veroor deeld tot 2 jaar opsluiting in een bede laarsgesticht. Gevallen Vrijdag nanniddag, rond 5 ure, was de 20 jarige dochter van Van Assche-Clinckemallie, wonende Hoorn werk, bezig de ruiten te kuischen van een Bankhuis in de Dixmudestraat. Door een misstap viel zij door een glazen dak en liep erge wonden op aan de beenen en aan de hand. Zij ontving ter plaatse de eerste zorgen en werd vervolgens naar het gasthuis gebracht. Haar toestand is geruststellend. Monument De territorialen der Fransche 87® legerafdeeling, zullen alhier op 15 September eerstkomende, hun mo nument inhuldigen ter gedachtenis van de vele gesneuvelden tijdens de gasaanval van 22 April 1915. Een groot oud kruis, verzonden uit Bretanje, zal heel de streek beheerschen en aan den voet komen drie groote steenen voor in vorm van een al taar. Verrast Aas een onbewaakten bar- reel, tusschen Passchendaele en Zonnebe- ke, liep Maandag, een kind over de rig- gels, op 't oogenblik dat een trein aange reden kwam. De machinist zag het kind en remde onmiddellijk. De lokomotief raakte evenwel het kind, dat een been af gereden werdt. Op hol Vrijdag namiddag reed men met het koerspaard «Era», toebehooren de aan M. Hilaire Vanlandeghem, in een licht getuig gespannen langs de Eene Naphtepomp gesprongen 11 gekwetsten Specialiteit van Grafkelders gansch in arduin gewaarborgd waterdicht. Deur- en vensterdorpelsdeksteenen en watersteenendeksels voor regen- en aalputten, effen en bewerkt steen voor gevels, marmeren schouwen, lavabo's muurbekleedingen en bevloeringen in alle kleuren. Etienne en Julien Kaesteker, Rekhofstraat, Poperinghe. Hoe een Kindje aan zijn einde kwam te Lambermont-bij-Verviers NATIONALE STRIJDERSBOND EENDRACHT 4-9-29 De Beurs van Brussel draagt als kenteekens.: onsamenhangende richting, gemis aan orders en onverschilligheid van het publiek. Te Parijs zien wij eene herneming der verhan delingen dieerzich vertiendubhelen.Zulks brengt een overgroole opslag te weeg in alle afdeelingen Te Londen is de afwachting vast. Van zoo gauw de discontotaks zal verhoogd worden -hoe eerder hoe liever - zal het voltrokken feit eene bevredi ging bijbrengen die de zaken zal doen herleven. Te New-York verwacht men een hooge prijs voor het geld gedurende de loopende maand om reden van de betalingen der verzendingen van graangewassen. Zulks zou, van een anderen kant, stilstand kunne n veroorzaken in liet opgaan der weerden van openbaar nutook zou de toe nemende vastheid der groote speculatieve ru brieken koper, petrol, rubber, meer dan vol doende wezen om aldaar een voluum van verhan delingen te onderhouden die aan de markten van het vasteland onderstand zouden verleenen. Brussel is de Beurs welke meest geschommeld wordt, de beroepsman springt daar volgens de winden draaien, de klient verteert er de laatste kapitaalsverhoogingen en de aanmoedigingen welke hij uit den vreemde diende te trekken ko men op hem terecht als een koudbad. Mogelijks heeft deze toestand die niet kan blijven duren, toch nog eene zekere goede kant alhoewe} hij in tegenstelling is met den economischen toestand van ons land. Het doet mij genoegen de officieele verreehl- veerdiging te vinden der raadgevingen welke ik sedert een jaar gaf over lal van Koloniale onder nemingen die voor den ondergang staan. Pas een jaar na de openbare veiling der Sobelkat wordt er onder de dragers ervan een verweersyndi- kaatgevormd. Alswanneer ik schreef dat de per- Dö jl0pl6nt00fiSt6lllflC|6fl sonen die de bestuurraden witmieken niet vol-' doende waren om aan deze zaak deel te nemen, stonden vele lieden daarbij verbaasd. Helaas beroemde mannen kunnen zich ook bedriegen. Zulks was nu hier het geval. Men meld mij uit Elisabethviila de samen stelling van een plaatselijk verweersyndikaat voor wat de toestand betreft aldaar teweeg ge bracht door den ondergang van zooveel bande laars en maatschappijen. Door de begane over drijvingen verminderen de gronden en gebouwen in weerde en er blijft maar een wensch over 't is dat de falingen zoo klein in getal mogelijk zou den blijven. Men dient niet bevreesd te blijven, alles keert tot de orde terug van zoodra de ele menten die deze wanorde veroorzaakten zullen verdwenen zijn. mijne lezers uit de streek van Yper en Pop ghe die mijnen raad gevolgd hebben, deze ramp de Shun tot eenen afzetprijs gekomen waren, zoo niet bleef hunne handelwijze onuitlegbaar. Stonden deze titels aan eenen verkoopbaren prijs '1 is dat de beurs hun eene hoogere weerden gaf dan hunne eigentlijke weerde. Ik dacht en schreef zulks altijd, 't is ook de reden waarom ik Inter- fina aanzie als zeer voldoende betaald aan de huidige prijzen. Geeft de beurs mij ongelijk, bet zal toch nooit voor lang zijn. 't ls larig dat men fluistert dat de weerden van de groep Sofina zullen aanleiding geven tot eene belangrijke samenwerking. De koersen hebben eene zichtbare vastheid en deze beweging blijkt mij er de mogelijkheid van te bedoelen. Ontlast ii dus nog van Sidro waarvan men veel goeds zegt, nog van Barcelona, Constan tinople (Transelgaz). Let niet alleenlijk op Buenos Ayres maar koopt er bij, want bet schijnt mij dat men op ongewone wijze op de koersen wil wegen. De bedrijvigheid op gansch deze afdceling der termijnmarkt moet natuurlijk de rest beinvloe den wat men ook moge doen in zekere middens, voor eene merkelijke herneming der zaken is er voor 91) kans. Op de kointantmarkt in zelfde groep «Sofine neemt deel in de Gaz de Lisbonne ook een goe de zaak aan vooruitgang onderhevig. Ik zeg het voor de zooveelste maal verkoopt uwe Metaal- en Koolmijnwaarden. Ik doe liet nog eens voor deze welke ik niet kon overhalen, er wordt te veel gebofd over verlopene uitslagen, voorzeker zeer schitterend wat de Beurs aaube- langt 't is de toekomst en deze is onzeker. Onder de fransche weerden door mij deze laatste weerden niet zonder reden aangeprezen onthoud u van Electriciteitsweerden welke tweederangweerden bezitten. Ondër meer is liet onmogelijk, bijvoorbeeld, de koers van Electri- cité de la Seine goed te maken, men mag voor zeker beweren dat er tenminste 10 jaren van voortdurende uitbreiding noodig zouden zijn om de tegenwoordige prijzen dezer titels te verrecht- veerdigen. Is men verleden jaar de koers van 1800 nabij geweest, men kwam ook weder onder de 1000 fr. En aan dien prijs, wat was bet inko men van den titel Met een zelfde genoegen merk Ik de stijgende vastheid der Goudmijnen deze vastheid zal nog aanwinnen. De laatste koepon Rand Mines is reeds teruggewonnen en ik voorzie de prijs van 600 fr. binnen kort. Onder de Rubberweerden is er spraak van bet maken van een Holding, 't is de reden van de vastheid van de groep niettegenstaande de grondstof onveranderd blijft. Er is verbetering bij de Petrolweerden Het akkoord bachten de schermen gesmeed in de machtige ondernemingen zooals Royal Dutch en Shell geraakt voorzeker nog eens werkelijk heid. Het Koper gaat altijd vooruit en weldra bele ven wij eene stijging van dollarcenten. De Anp- conda bereikt 130 dollars; voorzeker mag er ge zegd worden dat wij binnen kort getuige zullen zijn van vooruitgang van onze koperweerden die aan een «boom» zullen gelijken. Ik heb altijd knnnen bestatigen dat zoo de 3 voornaamste grondstoffen vooruit willen, de Beurzen in gisting geraken. Om dit te voorzien moet men geen groote profeet zijn. Nog eens er bestaat gevaar in Securities. Ziet ze eens aan den prijs van de Sidro. Eene verwisseling dringt zich op. De Tubize wordt tot daling asugjf^i- len, ik kan niet begrijpen boe dat de daling let Glansstoff in Duitschland op de Tubize kan in vloed hebben. Voor het oogenblik hebben deze die op de daling speculeeien gelijk, maar de be langrijkevermindering van weerde door deze li- tel ondergaan, zal eene tegenwerkiug bijbrengen. Op de komptantmarkt zegt men dat de En treprises Electriques en Pologne wel zou den kunnen in beweging geraken. Om te besluiten dient er opgemerkt te worden dat debegeerte van rijzing gevoeld door de groo te meerderheid niet kan verwezenlijkt worden door het gemis aan doordrijvende verhandelin gen. Misschien zal de aankoop van groote pak ken, titels voor de vereffening en de invoering onzer belangrijkste weerden op de vreemde markten aan onze Beurs meer gemak leveren. T doet mij genoegen te mogen bestatigen dat Gewesteljjke Tentoonstelling gehouden lozers uit de streek van Yper en Poperin-1 J oritloopen zijn. Deze die aan mijne vermaningen geen geloof'hechten beziltèn nog eene kans me- 'depakkén wat nog te pakken valt door'dén ver koop van hunne Sobelkat, Industrielle Afr'i- caine en soprtge|ijke. Zij mogen gems) wezen 1 Al de Kolonjale woerden we)kc}khun aanwees pij" extra goede Over deze crisis hebben zij bun dus niet te be kreunen Men zal zich nog herinneren dat de beweging van over eenige weken rond de Interfina met betrek op de menigvuldige milliocnen winst bij mij geen gehoor vond. De uitval geeft mij gelijk en moest er geen dividend uitgedeeld worden, zou zulks mij niet verwonderen. Spreken wij er eens een minuut óver. Zoo zulks waarheid is 't is te geiooven dat qel te geven bij den schrijver van den plaatse- leiders van gedacht waren dat de Surongu an J lijken hopbontj.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1929 | | pagina 2