NEGENDE JAAli Nr 48 25 centiemen iiel nummer ZONDAG 1 DEGEMBER 1929. St. Niklaas HUR Buitenland Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. De Fiskale Hervorming. Aan de Werkgevers Tegen BRONCMET ABDIJSIROOP Bureelgerief Prachtpapier De Huishuurkwestie van i. G. Clemenceau OrlaM "MAS-CAR" bier Ministerieele Krisis Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van Drukwerken te verkrijgen bij Gebr. DUPONT Yperstraat, 2 Pope ring he. Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld (2.00 tr. buiten stad, met de post 15.00 fr. Frankrijk25.00 tr. Amerika 30.00 fr. Men abonneert op alle Belgieohe Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. Nicodemus, strenge gezel, zijn muilezel gezadeld hebbende, heeft de goede heili ge met zijn witte baard, zich op weg be geven Hij heeft zijn witte overjas aange- stroopt, zijn mijter opgezet en zijne san dalen door een paar groole reisbotten vervangen. Daarboven heeft men hem zonder verwondering zien vertrekken. Wanneer de wind de laatste bladeren beeft ontrukt aan de boomen zijner land streek, waar hij vroeger leefde, dan kUuwen, in den hemelschen stal, de muil ezel en dan ezel welke aan de eeuwige rondreis deelnemen. Met den winter moet de heilige ter aarde nederdalen om aan de kinderen, welke hij beschermt, den zegen zijner milde handen te brengen. Reeds kondigt men wat overal zijne aanwezigheid, want, zooals ieder weet is hij begaafd met alomtegenwoordigheid. Zonder twijfel doet hij nog maar verken ningstochten, kontrool en toezichtswan- delingen. Niettemin bevatten zijne zakken onuitputbare voorraden nootjes, welke, bij avondschemering, door de schouw vallen der buizen van de brave kinderen waar de centrale verwarming niet beslaat Elders is St. Niklaas wel verplicht zijne giften door het plafond te laten vallen. Rij een eenvoudig teeken zijner toover- roede opent zich de beton en verspreiden zich de nootjes in de duistere plaats, on der de verwonderde oogen der kleinen. In stad wandelt de heilige thans eiken avond op de daken. Zijn met edelgesteen ten bezette staf, flikkert in het mane schijn. Men zou hem Demen voor een ver lichte reklaam, zoo de herderlijke ring, welke aan zijn vinger blinkt, niet eene helderheid van miljoenen kaarsen had. Nicodemus verwenscht inwendig den wis- seabnndel welke hij op den rug draagt en welke aan een af andere elektrisohe leiding haperen blijft. Misschien zijn er meer brave kinderen in de stad dan op den buiten en noch tans verkiest St. Niklaas zijne buitenwan- delingskens ver boven zijne stadstochten. 't Is omdat hij zelf van buitenafkomst is. t Is omdat hij zijn verblijf op aarde her innert. Op den weg, tusschen de ontbloote ol men, niettegenstaande de sneeuwvlokken zijn witte baard bevochtigen, gaat hij stil vooruit, hij die op de vleugelen der wind ?ou kunnen glijden. Hij gevoelt zich niet vreemd zooals in de steden, wemelend van licht en gejoel, graag vjnd hij deze dorpjes, waarvan de lichtjes flikkeren on der de puntige kerktoren, onveranderd terug En dan, in stad, gebeurt het soms dat hij kinderen ontmoet welke aan zijne RDteht twijfelen, kinderen zoo vooruit met hunnen ouderdom, dat ze reeds poli 'tieke gedachten bezitten, van die kinderen welke inderdaad nooit kinderen geweest welke seffens mannen waren. De loede heilige heeft schrik van zulke won derheden die in hem niet gelooven. Hij dieveelt ze bij Nicodemus aan en Nicode- Wis welke eeuwig is verliest ze niet meer uit bet oog. Als het oogenblik gekomen is, vat. hij ze. Dad St. Niklaas de kinderlijke onschuld verkiest der kleine buitelingen die, wan- oeer de kettingen van zijn witte muilezel Hinkelen, gansch ontroerd en bevreesd berden en niet een onbeschrijflijke ont bering de hemelsche nootjes in het ver trek zien vallen. Met hunne bevende handjes hebben ze de voorraad haver en hooi, voor den af praatten en hongerigen muilezel gereed Belegd b#n 6 December zal St. Niklaas deze miet vergeten die aan hem gedacht heb- Voor tien, de schooae Dinantsche koeken, de peperkoek met fijne honing- geur, de licht en krakende «speculaus», de witte massepain en eindelijk de speel dingen, de ontelbare speeldingen, welke de heilige naar ieders goesting uitzoeken kan, en welke niet eens verlangen ont goochelen daar ze van geheimzinnige her komst zijn. In een enkele nacht zal hij, van Oostende naar Aarlen, alle steden, dorpen en gehuchten hebben bezocht, en zulle zijn volle zakken ledig lerugkeereD, onder het gejubel van kinderlijke vreug dekreten. Wij, helaas, hebben al verouderen de onschatbare voorkeur verloren, St. Ni klaas te zien zijn muilezel berijden en zij ne nootjes werpen het volstaat de oude herinneringen terug voor oogen te .roe pen, om die glimlach onzer jonge jaren te zien herleven. Maar we zouden erg droog moeten geworden zijn, omdat dit bekoor lijk droombeeld, welke de overlevering aan de kindsheid brengt, voor ons zijne bevallige verdienste, zijne zoetheid, niet zou bewaard hebben. G.D. Met Huwelijk; van friss Umberto es frisses Marie-José De Feestelijkheden te Rome De Corricre della Sera kondigt vol gende inlichtingen af over de plechtighe den welke te Rome zullen plaats hebben ter gelegenheid van het huwelijk van den Kroonprins van Italië met Prinses Marie- José van België. De Belgische vorsten, de hertogen de hertogin van Braband en prinses Marie- José zullen officieel te Rome toekomen op 3 of 4 Januari. Zij zullen in het station ontvangen worden door den koniDg en de koningin van Italië, de prinsen van het koninklijk huis, de leden der regeering en de hooge personaliteiten. De vorsten en de prinsen zullen plaats nemen in de hofkoetsen, die, begeleid door kurassiers, naar 't paleis van 't Qui rinaal zullen rijden. Op de Esedraplaats zal de stoet stilhouden en de gouverneur van Rome zal de Belgische vorsten en prinses Marie-José den groet en de hulde van de Eeuwige Stad aanbieden. Het volk van Rome zal aldus gelegen heid krijgen aan de Belgische vorsten en aan de prinses eene eerste groote bctoo- giog te brengen. Bevestigd wordt dat de huwelijkplech- tigheid in de kapel van het Quirinal zal plaats hebben. De jonggehuwden zullen zich vervol gens naar het Vatikaan begeven om den zegen van den Paus te ontvangen, daarna zullen ze een bezoek aan het graf van St. Pieter brengen.. Het programma van de feesten te Rome behelst 6 dagen, van 5 tot 10 Januari. De stad Rome zal gedurende al die dagen bevlagd en verlicht zijn. Uitgkvers-Eïöbnaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE, Vijffrankstukken is omloop gebracht Door de muntcommissie werd besloten tot het in omloop brengen van vijffrank stukken. Het in omloop brengen van die stukken zal een voorloopig karakter hebben. De stukken zullen uit nikkel geslagen wor den, zij zullen 33 millimeter doorsnede hebben en 13 gram wegen. De Dieuwe stukken zullen den beelde naar dragen van Koning Albert en het opschrift 5 fr. of 1 belga. Er zal tegelij kertijd overgegaan worden tot het slaan van stukken met Vlaamsch en Fransch opschrift afzonderlijk, voor een gelijke som. Zij zullen 5 fr. muntwaarde in goud vertegenwoordigen, ook tegenover het buitenland. De bankbriefjes van 5 fr. blijven intus- schen gangbaar. Hoe de taks zal berekend worden, Er werden aanvullende inlichtingen verstrekt over de nieuwe taks berekend op de uiterlijke teekenen van den rijkdom welke door de regeering aan de Kamer zal worden voorgesteld. De taks zal worden berekend op grond van de volgende uiterlijke teekenen 1. De huurwaarde van het huis 2. De huurwaarde van het mobilair welke zal geschal worden op 5 van de huurwaarde van de woning 3. De meiden, knechten 4. Het aantal paarden en automobielen Eene meid zal geschat worden op cSOOO fr., een dienstbode op 12.000 fr., een automobiel op 30.000 fr. Al die uitgaven zullen worden opgeteld en zullen het vermoedelijk inkomen vor men. Dit inkomen zal worden vermenig vuldigd met 1,5 wanneer het 100.000 fr bedraagt. Dit koefficient stijgt met 0,1 voor iedere schijf van 20.000 fr. tot het koefficient 2 bereikt wordt. Een inkomen beneden 30.000 fr. wordt de taks vrijgesteld in gemeenten van meer dan 30.000 inwoners. In gemeenten van min dan 20.000 inwoners wordt dit vrij gesteld minimum op 20.000 fr. gebracht. Natuurlijk wordt dit vrijgesteld mini mum verhoogd ten gunste" van groote gezinnen en wel met een maximum van 10 De taks wordt dan als volgt berekend 1 voor een inkomen van 60.000 fr. en 1 voor iedere schijf van 20.000 fr. bo ven 60.000 fr. tot een maximum van 15 Ten voordeele van de groote gezinnen wordt nog een verlaging van den taks voorzien met 5 van af het vijfde kind en 9 van af het negende kind, enz. DEZE WEEK beginnen wij in ons blad het bekend Mengelwerk door Lew Wallace I Ieder werkgever is thans verplicht een Nieuw Werkhuisreglement te bezitteD en in zijn werkhuis uit te hangen. Dit reglement kan men verkrijgen bij Gebroeders Dupont, Yperstraat, 2, Pope- ringhe. Stel U dus in regel met de wet Het wetgevend komiteit, gelast met het onderzoek der huishuurkwestie, oordeelt dat men aan de huurders der 3® kategorie in de steden van minstens 50.000 inwo ners, een huurverlenging van 1 tot 2 jaar zou moeten verleenen volgens den huur prijs van 1914. Voor de rest des lands zou een Kon. besluit de gewesten bepa len waar er nog tekort is aan woonsten en waar men ook aan de huurders der 3® ka tegorie een verlenging van 1 tot 2 jaar volgens den huurprijs van 1914, zou hoe ven te verleenen. De 3® kategorie zou bij gevolg in twee gesplitst worden, volgens dat de verlenging een of twee jaar zou bedragen. Wat echter ook de verlenging weze, toch mag de huur zeven maal den prijs zijn van 1914. Het advies van het wetgevend komiteit zal onderzocht worden door den minister raad, die het zal bijtreden of wijzigen om er een wetsontwerp uit te trekken, dat kortelings op het bureel der Kamer zal neergelegd worden. Aankondigingen Op 1* en 2" bladzijde 0.60 tr. de regel. Op 3" en 4' 0.50 fr. met minimum van 2 tr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 tr. Bi jzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn voorat te betalen. liorlogerij Goudsmederij Juweelhandel Monters Lip Roskopff- Patent Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN In fiead, Zilver, Hlektf PABRUREN in Goud, Diamant. bij GJupmt&ta Yperstraat, 2 Poperinghe. iiiiiiiiiii J»I De Vader der Overwinning van den Grooten Wereldoorlog M. Georges Clemenceau is Zondag mor gen, ten 1 ure 45 overleden. Dit overlij den werd ten 2 ure 15 aan de pers mee gedeeld. Ten 2 ure 26 verliet dokter J icijuemaire,kleinzoon van den afgestor vene,het huis. Hij deed de officieele aan kondiging van het overlijden zijns groot vaders en zegde hij is zachtjes gestor ven zonder pijnen. Het testament van den aflijvige werd 's morgens in bijzijn van zijn bloedver wanten gelezen. In dit testament komt de volgende wensch voorGeen enkele officieele plechtigheid. De mijnen zullen mij naar mijn laatste woonst vergezellen. De Begrafenis iYl. Tardieu had aan de familie meege deeld, dat de regeering het inzicht had dt n aflijvige nationale lijkplechtigheden te verleenen. Dit aanbod werd geweigerd door de bloedverwanten en den testa- mentuitvoerder, die zich gedragen naar de laatste wilsbeschikkingen van den doode. Het lijk werd Zondag avond, ten 6 ure gekist. Zondag nacht werd hH stof felijk omhulsel per aulo naar Vendee ge voerd, de geboortestreek van M. Clemen ceau. De begrafenis had er Maandag mor gen plaats in aanwezigheid der familie en de gewezen medewerkers van den over ledene. Op last der regeering, verlangend gansch het land in den nationalen rouw te doen deelnemen, werden op het uur der begrafenis kanonschoten gelost in al de sleden van Frankrijk, zooals gedaan wordt bij de viering van den wapenstil stand. De levensschets van Clemenceau Het leven van M. Clemenceau is zeer beroerd en avontuurlijk geweest. Vooral zijne politieke loopbaan was zeer bewo gen. M. Georges-Binjamin Clemenceau was een Vendeër. Hij was geboren te Momtle- ran en Pareds gehucht «Bocage» den 28 September 1841. Hij studeerde zijne hu maniora te Nantes en kwam in 1860 naar Parijs om er de geneeskunde te studee- ren. Zijn vader was ook dokter. Zijne po litieke opstootjes haalden hem in 1862 ee ne veroordeeling van een maand gevang op den hals. «Dat is een accidenlje», zeg de hij heel filosofiek, ging zijne inaand gevang zitten en hernam dan zijne stu dies. Ilij werd weldra assistent in een gasthuis, en den 13 Mei 1865 behaalde hij met klank zijn doktoraat in de genees kunde. Op 24 jarigen ouderdom ging hij voort studeeren naar Londen. Van Londen trok hij naar Amerika, om er zich eene geneeskundige specialiteit aan te werven. Toen brak voor Frankrijk het rampza lig jaar 1870 aan. Clemenceau kwam te rug naar Parijs. Frankrijk verloor den oorlog. De Keizer was vervallen, de Re publiek was uitgeroepen. M. Clemenceau werd «maire» van het 18® arrondisse ment, 't is le zeggen van Montmailre. Dit zelfde arrondissement stuurde M. Clemenceau als volksvertegenwoordiger- naar de Kamer. Den 21 Augustus 1881 werd hij volks vertegenwoordiger van Ai-les. In 1882 trad de patriot M. Paul Derou- lède legen hem op en leverde hem een verwoeden strijd. M. Clemenceau leed de nederlaag en werd in zijn arrondissement niet meer herkozen. Gedurende 10 jaar bleef hij nil de politiek. In 1902 kwam hij terug en slelde zijne kandidatuur als se nator in het Vardepartement. Den 14 Maart 1906 werd hij minister van binnen- landsche zaken den 25 October 1906 pre sident van den ministerraad en bleef zulks tot 22 Maart 1909. Van 1909 tot 1914 keerde hij naar den Senaat terug. De oorlogsjaren ln 1914 brak de oorlog uit. M. Clemen ceau bekampte van den eersten oorlogs dag af de politiek der regeering en gaf zijn gazet «L'Homme Libre» uit. In Sep tember 1914 werd zijne gazet verboden. M. Clemenceau herdoopte ze'in «L'Hom me Enchainé». Daarin ging hij voort met de regeering te bekampen en maakte het in zijne gazet en in het Parlement zoo bont, dat hij de regeering in 1917, op het kritieksle oogenblik, ten val bracht. M. Clemenceau werd dan hoofd der re geering gekozen. Zijn programma was Regeèren om den oorlog met verdubbelde kracht door te drijven tot het einde toe. Hij deed alle nuttelooze Dardanellen- en Gallipoli-avonturen staken,bracht Frank- rijks beste krachten samen op het Wes telijk front, verwezenlijkte de eenheid in de legerleiding en ontdekte Foch. En Frankrijk was gered. Zijne regeeringsformiiul was overal en altijd dezelfde Binnenlandsche zaken oorlog Ik voer overal en altijd oorlog en nog oorlog lot. de algeheele zegepraal van Frankrijk. Den 11 November 1918 werd de poli tiek van Clemenceau met den wapenstil stand en de' overwinning bekroond. Den 17 Januari 1920, wanneer er een nieuwe President der Fransche Republiek moest gekozen worden, stelde hij zijne kandidatuur, doch hij werd niet geko zen. Dan ging de man zijne laatste jaren doorbrengen in zijne geboortestreek. Ons Land zonder Regeering Maandag avond om 10 uur heeft de regeering Jaspar ontslag genomen De ministerraad van Maandag kwam niet overeen nopens het neerleggen op het bu reel der Kamer van bet regeeringsont- werp over de Vervlaamsching der Gent- sche Hoogeschool. Na afloop van den kabinetsraad Maan dagavond, hielden de ministers afzonder lijk nog een korte vergadering in het ministerie van buitenlandsche zaken. Aan de pers verklaarden zij na deze beraadslaging De liberale ministers hebben gemeend niet bij machte te zijn het welsontwerp op de Genlsche Iloogeschool te ondertee kenen, omdat zij oordeelen tot dusver, in de liberale opiie, den steun, die hen daartoe noodig is, niet te hebben aange troffen Dinsdag morgen, len 9 uur, is M. Jaspar in het Paleis van Brussel, door Z. M. de Koning ontvangen geworden. De eerste minister heeft den Vorst het gezamentlijk ontslag, der regeering aangeboden. De Koning heeft het ontslag aanvaard en M. Jaspar verzocht dat de aftredende regee ring de Ioopende zaken zou afhandelen. Heden Zondag houd de Liberale partij haar kongres, en men denkt dat er geen nieuwe regeering zal opgesteld worden tot na afloop van dit kongres, dal van groot gewicht schijnt le zijn. Woensdag en Donderdag weiden ver scheidene Ministers en Staatsministers door den Koning ten paleize ontboden. Niet een werd reeds met de samenstelling van eene nieuwe regeering gelast, men is algemeen van gevoelen dat er zal ge wacht worden tot na de uitspraak van het liberaal kongres. Men gelooft in het algemeen aan eene nieuwe katholieke-liberale regeering, Vreeselijke botsing te Rijssel Donderdag avond, ten 10 ure is een vreeselijk ongeluk gebeurd op den hoek der Bethune- en Molfondsstraten, te Rijs sel. Een tram, geleid door den- wattman Julien Noiret kwam in volle snelheid aan gehold op het oogenblik dat de auto, ge voerd door M. Albert, over de riggels reed. De tram kwam met geweld op het achterdeel van den auto terecht, die met vreeselijk geweld op het gaanpad geslin gerd werd, waar de auto omsloeg. Juist op dat oogenblik kwamen twee personen aangestapt, die door den auto gegrepen werden. De slachtoffers zijn Emile Boute- main 45 jaar oud, en Mej. Louise Rogge man. De gekwetsten werden in allerhaast naar een geneesheer gevoerd, doch M. Boutemain bezweek onder weg, ten ge volge eener schedelbreuk. Kindje erg verbrand Het 2-jarig kindje Marie-Therese Guis- lin, van Mourcourt, is in een kelel kokend water gevallen, terwijl hare moeder be zig was met wasschen. De toestand van het kindje is hopeloos. Overvloedige Vischvangst Na een zeer nadeelige periode in de vischvangst, te wijten aan den storm die de laatste dagen gewoed heeft langs de kusten van Pas-de Calais, is de visch vangst weer in volle bedrijvigheid getre den. Alle sloepen en visschersbooten die Donderdag in zee gestoken waren, zijn met overvloedige vangsten in de haven teruggekeerd. De hoeveelheid haring, te Boulogne en le Kales op een dag binnen gebracht, wordt op 35,000 maten ge schat. Als men rekening houdt, dat eene maat 160 tot 180 visschen bedraagt, mag de vangst van dien enkelen dag op rond le 10 miljoen haringen geschat worden, die aan de inlegfabrieken geleverd wer den. Belg gekwetst in Haelewyn Maandag heeft te Haelewyn een erg on geluk plaats gehad. De laatste tram uit Toerkonje kwam 's avonds naar Halewyn gereden, toen de machinist plots op de sporen een man zag loopen. Hij remde uit alle macht doch kon niet beletten dat de man gegrepen,op de slraatsteenen ge slingerd werd. De ongelukkige is zekere Jules Loonis-Verkinder, wonende te Roe- selaere. De man werd erg gewond naar het gasthuis van Toerkonje overgebracht. opnieuw met M. Jaspar. Los het slijm op, vastzittend in de luchtpijpen, verge makkelijk het fluimen, ver zacht de snijdende pijn van het hoesten en versterk Uw ademhalingsorganen met de snel en krachtig ingrijpende, maar altijd onschadelijke AKKER'S in doozen. ALLERHANDE (bij de Post) GAZET VAN POPERINGHE De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. Postchkckrkkkning N" 48459 Tel. 180 Ieder medewerker Het blad staat ter blijft verantwoor- gEMSgp beschikking van al delijk voor zijne t. wie het goed meent bijdragen. if| met het algemeen Bijdragen in te nut en belang, zenden zooveel mo- 4 gelijk tegen den Persoonlijkheden Donderdag noen. nemen we niet op. (bij de Post)

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1929 | | pagina 1