TIENDE JAAR Nr 2 25 centiemen het nummer ZONDAG 12 JANUARI 1930. I Horlogen] België's Eeuwfeest Drinkt CHASS Bier Huwelijk van Prinses Marie-Josc en Prins Umberto Buitenland Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. Gebr. DUPOHT Drinkt "MAS-CAR" bier Aan de Werkgevers Onderwerp Overdrachttaks GJnponiétleoD Onze Paardenhandel Sureelgerief Prachtpapier Nazicht @n Klasseering Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Pope ring he. Goudsmederij Abonnementen Jaar in stad, thuis besteld buiten stad, met de post Frankrijk Amerika 12.00 tr. 15.00 fr. 25.00 Ir. 30.00 fr. Men ssboïmoert op alle Belgische Poefkaxtferen Plakbr' rven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons' blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. AMWW Hieronder geven wij het voorloopig programma der feestelijkheden welke zul len gegeven worden TE BRUSSEL Van 25 tot 29 Mei heeft op het plein te Evere een groot vliegfeest plaats. Van 5 tot 9 Juni, groote militaire fees ten in het Jubelpark Op 15 Juni eerste uitgang van den Om- meganck. Op 29 Juni, grootsche hulde aan Leo pold I. Op G Juli koloniaal feest en hulde aan Leopold 11, te welker gelegenheid speci aal, troepen uit onze kolonie naar België zullen overgebracht worden. Op 20 Juli plechtig Te Deum in open lucht voor de Sinte Gudula te Brussel. Op 21 Juli, groote vaderlandsche fees ten in het Jubelpark, waar een estrade zal opgetimmerd worden voor 15.000 personen en waar de Koning een rede voering zal uitspreken. Er zal verder een Fransehe cantate gezongen worden, tekst van Ansel, en muziek van Albert Dupuis een Vlaamsche mei tekst van Maurits Sabbe en muziek van August De Boeck verder een Triomfmarsch op muziek van >4vrrtFimans. Deze zangen zullen uitge voerd worden door 1500 zangers en 300 inslrumentisten. 3000 vaandels van maat schappijen zullen aan dit feest deelnemen. Op 23 en 27 Juli gaat de in'^provin ciale stoel uit. Iedere provincie zal een deel leveren van ongeveer 200 m. lengte, en daarvoor heeft iedere provincie een subsidie van 400.000 fr. Deze gedeelten van den stoet zullen eerst in de hoofd plaatsen der provincie afzonderlijk uit gaan. Ziehier de verdeeling ovpr de negen provinciën. LIMBURG het Romeinsche tijdvak. NAMEN het tijdperk der Franken. LUXEMBURG de Kruistochten. LUIK de periode van den prinsbis schop Notger. OOST-VLAANDEREN het Gemeente tijdperk. WEST-YLAANDEREN de periode van het Gulden Vlies en van de regeering van Maria van Burgondië. UËNEGOUW de regeering van Keizer Karei. v ANTWERPEN den tijd van Rubens. BRABANT de Omwenteling van 1830. Op 3 Augustus Herinneringsfeest sa menkomst van oud-strijders en vaderland sche maatschappijen. Op 15 Augustus 2» uitgang van den Ommeganck. Op 24 Augustus, eerste uitgang van den lichtstoet. Op 10, 15, 17, 24 en 3i Augustus zul len de beroemdste muziekkorpsen uit het Buitenland te Brussel groote uitvoerin gen komen geven. Op 14 September Arbeidslentoonstel- ling en arbeidsfeesten in het Jubelpark. Op 21 Sep mber Hulde aaa de hel- den van 1830 op de Martelarenplaats. Ten taaiste werd er nog besloten te Brussel een banket aan te bieden aan alle burgemeesters van het gansche Land. Evenmin is al iets bepaald beslist over de officieel© uitnoodigingen tol het bui tenland. 't Spreekt vanzelf, dat de vreem de in België geaccrediteerde gezangen tot alle feesten en plechtigheden geinviteerd zullen worden, maar het kan ook wel dat bevriende gouvernementen bijzondere de legaties naar België zenden, en zelfs het bezoek van vreemde vorstelijke personen is niet uitgesloten. Wel echter staat van nu af al vast, dat aan het groot muziekfestival te Brussel, verschillende beroemde buitenlandsche min of meer officieele korpsen zui len deelnemen. Er werd op de bijeen komst van gisteren reeds gesproken over de muziekkapellen van de «Garde Répu- blicaine» (Frankrijk), van de Grenadier Guards» (Engeland), van de «Bando Mu- nucipal» van. Barcelona (Spanje) en van de Carabinieri (Italië) en van een officieel muziekkorps uit Stockholm (Zweden). In heel dit plan gaat het slecht om de feesten, die door het algemeen comiteit ingericht of beschermd worden maar buiten deze zullen nog honderden open bare besturen en particulieren in 't Land bijdragen tot de verheerlijking van ons honderdjarig vrij vaderland, welke voor heel de wereld getuigen moet voor Bel gië's onverwoestbare éénheid in nationaal gevoel en nationale fierheid UiTöEVERs-EfSKNAARs Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. Ministerie van Finantien De lichtstoet van 23 en 27 Juli, die Brussel inrichten zal, zal déze eigenaar digheid bieden dat hij zich over de spo ren van de trams zal bewegen en zijn licht en energie du's door trolleys direct van den kabel krijgen. Waarschijnlijk zal de Koning niet slechts de wereldtentoonstelling van Antwerpen (26 April) en van Luik (3 Mei), openen, maar al de hoofdplaatsen der provincies bezoeken. Hieromtrent is echter nog niets definitief vastgesteld. der Autovoertuigen MWVAV De Burgemeester heeft de eer zijne medeburgers ter kennis te brengen dat de militaire commissie, belast met de na zicht- en klasseeringsverrichtingen be treffende de autovoerluigen, zitting zal houden in de gemeente Foperinghe den 20 JANUARI 1930, te 8 uur op de GBOOTE MARKT. De commissie zal de autovoerluigen nazien welke behooren tot de volgende soorten en fabrieksmerken Autowagenljes 3/4 T., T. en 1 i/2 T. merken FORD en CHEVROLET. Vrachtauto's 4 4/2 T. tot 2 T. AL DE MERKEN ZONDER ONDERSCHEID. Vrachtauto's 3 T. tot 4 T. en meer AL DE MERKEN ZONDER ONDERSCHEID. Bijzondere voertuigen, zooals trek auto's, omnibussen, bijwagens, cars,enz. De autovoertuigen van voormelde soor ten en merken dienen voor de commissie gebracht door den eigenaar (of zijn afge vaardigde, die allen noodigen uitleg over de voertuigen kan verschaffen). Kan een eigenaar om eenigerlei reden (storing of herstelling) zijn voertuig niet voor de commissie brengen, dan dient hij haar, bij t afroepen van zijn naam, een getuig schrift voor te leggen, geteekend door den vakkundige, met de herstelling belast. De autovoertuigen moeten voorge bracht worden met al hun gereedschap, toebehoorten en wisselslukken. Eigenaars die bovenstaande voorschrif ten niet mochten naleven, vallen onder toepassing der straffen voorzien bij de wet van 42 Mei 4927. Te Foperinghe den 5 Januari 4930 De Burgemeester, N. LAHAYE. Ieder werkgever is thans verplicht een Nieuw Werkhuisreglement te bezitten en in zijn werkhuis uit te hangen. Dit reglement kan men verkrijgen bij Gebroeders Dupont, Yperstraat, 2, Fope ringhe. Prijs 4 fr. 'tstuk. i Stel U du3 in regel met de wet 1 Beheer der Registratie en Domeinen la Bestuur Kantoor Nr A/8317 Brussel, 34n December 4929. Mijnheer Ik heb de eer U te laten weten dat ik besloten heb, bij toepassing van artikel 23, 2", van het Wetboek der met het ze gel gelijkgestelde taxes, de in het land gevestigde uitvoerders te machtigen, met ingang van 4'1 Januari 4930, de hop die hun vooraf uit den vreemde besteld wordt in te koopen of zich in België te doen leveren tegen betaling eener taxe van 2 p. d. De machtiging die voorafgaat, waar van het voordeel zal onttrokken worden aan ieder handelaar die er misbruik van maakt, is ondergeschikt aan de dubbele voorwaarde a) Dat de koopwaren waarvan gewag in de magazijnen van den uitvoerder gee- ne andere behandeling ondergaan dan het nazicht of een verandering van verpak king b) Dat de formaliteiten voorgeschre ven bij artikels 20, 22 en 26 der alge- meene verordening op de met het zegel gelijkgestelde taxes, waarvan hierna tekst aangepast bij uwen handel, slipt nageleefd worden ARTIKEL 20. - De borderellen van aan koop (welke de kooper gehouden is af te leveren aan den verkooper, luidens arti kel 3 van de algerneene verordening, voor de bij de voortbrengers gedane aankoo- pen), vrijgesteld van overdrachtstaxe on der begunstiging van de onderhavige be slissing, evenals het factuurboek voor uit gaande facturen, behooren de oorzaak der vrijstelling te vermelden en te voldoen aan de vereischten vervat in artikel 22 ARTIKEL 22. - 4° De uitvoerder houdt een register waarin hij de orders uit den vreemde inschrijft en specifieert naarmate hij ze aanvaardt. Hel inschrijven ge schiedt zonder wit noch zonder interlinie en volgens eene ononderbroken nummer reeks 2° Op het borderel van aankoop uitge reikt aan zijn leveraar, getuigt de uitvoer der onder zijne handteekeDing dat de koopwaar bestemd is tot den uitvoer hij duidt erop het nummer aan waaronder de bestelling uit het buitenland ingeschre ven is in bedoeld register 3° In het factuurboek voor inkomende facturen van den uitvoerder, wordt 't zelf de ingeschreven met melding «Uitvoer». 4° De uitvoerder moet een register hou den, dat voldoet aan de vereischten van artikel 28 der samengeordende wetten, bestemd, eenerzijds, tot het inschrijven van alle met het oog op uitvoer ontvan- gene koopwaren in geheele of gedeeltelij ke vrijstelling der overdrachtstaxe, met verwijzing naar de aankoopfacturen, en, anderzijds, tot het inschrijven van de uit gevoerde koopwaren en van den datum van uitvoer met verwijzing naar het uit- gangsfactuurboek. Dit register geeft het inschrijvingsnummer weer van het or- dersregister en dient derwijze gehouden te worden dat het duidelijk de overeen stemming laat uitschijnen lusschen inge- komene en uitgegane koopwaren, onder het dubbele opzicht van hoeveelheid en soort 5° De koopwaren dienen uitgevoerd in de drie maanden te rekenen van hunne levering aan den uitvoerder. In geval van overmacht of bij uitzonderlijke gelegen heid kan deze termijn verlengd worden door den bestuurder der registratie en domeinen in wiens gebied de uitvoerder gevestigd is. Wordt de koopwaar niet uitgevoerd Da verstrijking van bedoelden termijn of bekomt zij eene andere bestemming dan uitvoer, dan dient de overdrachtstaxe, onder straffe van de boete opgelegd bij artikel 42, 4°, der samengeordende wet ten, gekweten te worden door de zorgen van den aankooper binnen de vijf dagen te rekenen hetzij van het verstrijken van hoogerbeoogden termijn, hetzij van de nieuwe bestemming gegeven aan de koop waar, door het aanbrengen en onbruik- baarmaken van heel het zegel op zijne aankoopfactuur. ARTIKEL 26. De vrijstelling der over drachtstaxe is niet alleen ondergeschikt aan het stipte naleven der hoogervoorge- schrevene formaliteiten, maar insgelijks aan de voorwaarde dat de uitvoer vast gesteld weze door eene aangifte van vrij en uitvoer behoorlijk geldig gemaakt door den bevoegden beambte van het tol- beheer, door het duplicaat van het cog nossement of van den vrachtbrief of door alle andere bewijskrachtige bescheiden. De tusschenpersonen waaraan de uitvoer toevertrouwd werd, zijn gehouden, op elk aanzoek van het beheer, alle in hun bezit zijnde bescheiden die den uitvoer bewijzen mede te deelen. De voortbrengers zijn ontheven van elke verantwoordelijkheid indien het huD overgemaakte borderel van aankoop re gelmatig is in den vorm en geen grondge brek behelst te hunner kennis of dat zij bij machte zouden zijn vast te stelleD.» De vrijstelling der overdrachtstaxe voorzien door den onderhavigen dienst brief is slechts verworven voor den aan koop gedaan door den uitvoerder 't is te zeggen door den handelaar die de koop waar rechtstreeks in het buitenland le vert of aan deze leveriDg deelneemt in de voorwaarden voorzien bij artikel 23, 1°, van het wetboek der met het zegel gelijk gestelde taxes. Ze is niet van toepassing op de voorgaande overdrachten. Dientegevolge, indien er tussehen den voortbrenger der koopwaar en den uit voerder een tusschenhandelaar oplreedt, is de overdrachtstaxe verschuldigd in de betrekkingen tussehen den voortbrenger en dien tusschen-handelaar, zelfs indien eerstgenoemde de koopwaar rechtstreeks aan den uitvoerder kalant van den tweede leveren zou. Ik zou U dank weten hetgeen vooraf gaat ter kennis te willen breDgen van de leden uwer kamer, en ik verzoek U, Mijn heer, de betuiging mijner gevoelens van hoogachting te aanvaarden. Voor den Minister, De Bestuurder, (get.) SYMOENS. Agn Mijnheer Charles Vermeulen, Onder- Voorzitter Dépot:D. GRUW EZ, Crombeke Bericht aan de Burgersorganisaties AVWAW Het Ministerie van den Landbouw wil een nieuwe uitgaaf bezorgen van T boek «De Yereeniging in den Middenstand». Om de inlichtingen in dit werk zoo vol ledig mogelijk te maken, wordt er een op roep gedaan tot de Vereenigingen die er niet in vermeld zijn, en het is in het bij zonder tot de vereenigingen die sinds 4926 ontstaan zijn, opdat ze van hun be staan melding zouden geven aan het Se- cretariaat van de Provinciale Kamer voor .Ambachten en Neringen. (Mr J. Axters, Beenhouwerstraat Brugge). Aankondigingen Op 4* en 2'bladzijde 0.75 Ir. de regel. Op 3* en 4* 0.65 fr. met minimum van 3 lr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. All.e Aankondigingen zijn vooral te betalen. Juweelhandel Monters Lip Roskopff - Pateut Statie-Monters. Regulateurs Pendule» Wekkers KETTINGEN i ia fitod, Zilver, Kickt! PABRUREN in Goud, Diamant. hij Yperstraat, Poperinghe. Woensdag laatst werd te Rome het hu welijk ingezegend tussehen de troonop volger van Italië Prins Umberto en Prin ses Marie-José van België, de eenige dochter van onzen Koning Albert 1. De Stoet Kort voor 10 ure werd de stoet aange kondigd deze schreed de kapel binnen, in eene schittering van de rijkste kleuren der betooverendste toiletten. Vooraf ging de ceremoniemeester. Ko ning Albert, met Prinses Marie-José aan den arm, kwam eerst. Dan volgden Kroonprins Umberto met zijne moeder, Koningin Helena, de Koning van Italië en Koningin Elisabeth van België, de Konin gin van Bulgarië met de Koningin-Moe der van Portugal met Koningin Augusta- Victoria van Portugal, de Koning van Af ghanistan met de Groot-Hertogin van Luxemburg, Prins Louis II van Monaco met de Koningin van Afghanistan, ge volgd van 60 Prinsen en Prinsessen van Vorstelijken Huize. 't Trouwkleed van Prinses Marie-José Hel bruidsgewaad is een symphonie van wit en zilver, een harmonie, die zich delikaat ontplooit in een zachte, pure, weeke sneeuwblankheid. Het kleed is van velourspanne speciaal vervaardigd door een groep zijdefabrieken te Gomo. Het model is bevallig gehouden in een blanke lijn, die indrukwekkendheid zal geven aan de hooge gestalte van de Bruid zon der iels te ontnemen aan de lentebeko- riDg van haar stralende jeugd. Eeu zeer lang gewaad, tot op de enkels, dat over gaat in een lange schuinlichte sleep. Ilel toilet wordt voltooid door een mantel, ook van wit velours-panne, met een grandlooze rand van hermelijn het ge heel vormt een verblindend vizioen. De mantel is ongeveer zeven meter laDg. De inzegening van het huwelijk Het is de aartsbisschop van Pisa Z. Em. Kardinaal Pietro Maffi, de bijzonde re vriend van het Huis Savoye, die het huwelijk inzegende. Terwijl de Kardinaal het huwelijk inzegende, hielden vier prin sen van het Italiaausche koningshuis bo ven de hoofden der jonggehuwden een kostbaren sluier, die te Rome, in de Hof kerk «del Sudario» bewaard wordt. Deze historische sluier, reeds gebruikt bij het huwelijk van koning Umberto en konin gin Margeretha en eveneens toen het hui dige koningspaar huwde, is langwerpig van vorm en rijk met gouddoorweven kant versierd. Na de plechtigheid De plechtigheid is geëndigd en de stoet wordt hervormd, doch ditmaal zijn het de joDge eehtgenooten die voorop gaan om opnieuw de zalen te doorkruisen. In het geel salon gekomen, houdt de stoet stil. De prins en de prinses van Piemont, ge volgd van onze Vorsten en van het Ita- liaansch Koningspaar, gaan door de zaal van het Balkon om de menigte te gaan groeten die op de Quirinaalplaats opeen gepakt slaat. Nauwelijks zijn de Prinsen en de Vor sten in de omlijsting van de hooge hoog- veasters verschenen, of men hoort in het Paleis een donder van toejuichingen los breken. - De volksgeestdrift De tallooze menigte, opeengepakt op de Quirinaalplaats, zwaaide met zakdoe ken en hoeden, met Belgische en Itali aansche vlagjes, onopheudelijk juigend en roepend Leve Italië Leve België Leve de Prins Leve de Prinses Pas te voren had men op de plaats een groot aantal reisduiven opgelaten, ter aankondiging der voltrekking van de ge lukkige gebeurtenis. Wanneer de jongge huwden, de twee Vorsten en de Konin ginnen op het balkon van het paleis ver schenen, brak een alles overweldigende storm van toejuichingen los onder het volk, dal opgezweept was in geestdrift, dat zong en tierde en weende, en dat slechts moeilijk door een zeer machtigen ordedienst in bedwang kon worden ge houden. PriDS Umberto en Prinses Marie-José, zichtbaar ontroerd door deze hartstoch telijke betooging, bogen glimlachend het hoofd ten teeken van dankbetuiging. Ver scheidene malen achtereenvolgens moes ten de Vorsten en de prinsen op het bal kon verschijnen. Gedurende de tiende maand van het af- geloopen jaar werden er 5.259 veulens uitgevoerd voor de som van 44.909.000 fr. 3.849 merriën voor de som van 24.927.000 fr.; 8.272 ruins voor het be drag van 53.419 000 fr. en 408 hengsten voor de som 4.048.000 fr.'t zij een totaal van 17.788 paarden waarvoor 94.303.000 fr. ontvangen werd. Onze uitvoer is meest voor Frankrijk bestemd, we zonden er naartoe 5.063 veulens voor de som van 42 850.000 fr.; 2.322 merriën voor de som van 4 4.062.000 frank 5 414 ruins voor de som van 30.213.000 fr. en 266 hengsten voor de som van 1 961 000 fr., 't zij een totaal van 13.0G5 paarden waarvoor 5G.086.000 fr. ontvangen werd. Duitschland komt op den tweeden rang- het kocht ons 143 veulens af voor 607.000 frank 984 merriën voor de som van 8.072.000 fr.; 1.973 ruins voor de som van 17 016 000 fr. en 58 hengsten voor de som van 904.000 fr., 'I zij een totaal van 3.128 paarden waarvoor 20.599.000 fr. ontvangen werd. Holland kocht 342 merriën voor de som van 4.232.000 fr. en 457 ruins voor de som van 2.289.000 fr., 't zij een tot taal van 799 paarden waarvoor 3.530.000 fr. ontvangen werd. Gedurende dezelfde tijdruimte kwamen er uit Frankrijk, Duitschland en Holland 1.599 paarden binnen voor de som van 2.620.000 fr. 2.775 merriër. voor de som van 5.765.000 fr.; 5.104 ruins voor de som van 8.039.000 fr., en 79 hengsten voor de som van 308.000 fr.*, 't zij een totaal van 9.617 paarden en eene som van 7.104.000 fr. Lees aandachtig op tweede bladzijde onze wekelijksche beurskronijk. Auto onder den trein te Carnieres Aan den spoorwegbarreel van Carniè- res is Donderdag bijna een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Een auto, waarin ver scheidene personen van Fontaine I'Evëque zaten, wilde over de spoorbanen rijden, toen plots de motor stil viel en de auto te midden van de spoorbaan bleef steken. Op hetzelfde oogeublik kwam de sneltrein van Charleroi aangestoomd. De autorei zigers hadden nog juist den tijd uit hel voertuig te springen. Pas waren zij er uit, of de locomotief beukte met vreeselijk geweld op den auto die gansch vermor zeld werd. ALLERHANDE M/ (bij da Post) GAZET VAN POPERINGHE wmmmm. mm POSTCHECKRKKKNINQ Nr 48459 T«l. 180 Ieder medewerker Het blad staat ter blijft verantwoor- tUj'TlS jg beschikking- van al delijk voor zijne Vr wie het goed meeat bijdragen. JEÊÊmÊÈ\. met het algemeen Bijdragen in te nut en belang, zenden zooveel mo- gelijk tegen den Persoonlijkheden Donderdag noen. nemen we niet op. «fll» de In Chambre Arbitrale et de Conciliation des Negotiants et Courtiers en lloublonsde Brucellas OU, rue de Robiano, BRUXELLKS. de Post)

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1