TIENDE JAAR Ome Hei bouwen van Goedkoope Woningen ie Poperinghe Gebr. DUPONT ZONDAG 2 FEBRUARI 1930. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. H o r I ocj e r/j Bureelgerief iY' 25 centiemen hel nummer (UfepHUZm Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van Prachtpapier in doozen. Drukwerken I' te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Poperinghe. Abonnementen t Jaar in stad, thuis besteld 12.00 tr. buiten stad, met de post 15.00 fr. Frankrijk23.00 tr. Amerika 30.00 fr. Mora abonneert op allo Bolglaohe Pootkaratorora Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. mm. mm. Uitsbvbrs-Emknaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. PoSTCHKCKREKENING Zeer belangrijk Bericht voor Bedienden, Minvermogenden èn Kroostrijke Gezinnen koopsom mag verschieten, en zelfs, in dien de kooper een levensverzekering bij deze maatschappij aangaat, 75 tot 80% De Schrijver van «Eigen Heerd», M. II. Gillioen, Oude Houtmarktstraat, 39, Yper, kan alle inlichtingen geven op 2e en 4® Zondag van ieder maand. Aankondigingen Op 1* en 2'bladzijde 0.75 Ir. de regel. Op 3" en 4' 0.65 fr. met minimum van 3 tr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 tr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herlfalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn voorat te betalen. Goudsmederij Juweelhand ei Monters Lip Roskopff - Patent Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN la Gdtstf, Zilver, Nlekef PABRUREN in Goud, Diamant. Yperstraat, 2 Poperinghe. Dr Brutsaert maakt de bevolking ken baar dat in zijne vergadering van Maan dag 27 Januari het plaatselijk Comiteil voor goedkoope woningen te Poperinghe heslist heeft de 20 huizen die de «Provin ciale Maatschappij van goedkoope wonin gen in verwoest West-Vlaanderen» te Poperinghe gebouwd heeft te verkoopeu om met het bedrag van den verkoop en nog eene aanzienlijke som waarover Dr Brutsaert zeer waarschijnlijk zal mogen beschikken er nog vele andere te bouwen. Zij vereenigen al de wenschelijke voor waarden van gemak en gezondheid en bevatten huis en hof samen de 10 Bedienden-Woonhuizen der Mee senstraat, elk i a. 55 ca.; de 4 Werkmanswoonsten der Korte Re- ninghelststraat, elk 2 a. 94 ca.; de 4 Werkmanswoonsten langs de Yperkalsiede, sektie D, elk 5 a. 17 c.; de 2 Werkmanswoonsten langs de Yperkalsiede, sektie E, elk 4 a. 17 ca.; De verkoopprijzen, vastgesteld volgens den prijs dat ze gekost, hebben, zijn daar omtrent de volgende I Voor de huizen van bedienden het eer ste 41.332 fr.; voor de 9 andere 41.787 ffs.nk - I voor de Werkmanswoonsten I de 4 in de Korte Reninghelstslraat 39.805 fr.; I de 4 sektie D, 42.290 fr.; I de 2 sektie E, 44.787 fr.; J De koopers moeten de voorwaarden /oibrengen welke voorgeschreven zijn bij toniaklijk besluit vau 31 Januari 1929. S| De voornaamste dezer voorwaarden tijn 1 dat men nog geen eigenaar van ',en huis weze 2 dat men sedert ln Januari 1921 ;ijo huis Diet verkocht hebbe tenzij we ;ens overmacht 3 dat men geen inkomen hebbe dat neer bedraagt dan een zekere som die mor Poperinghe 20.000 fr. is. Deze som vordt verhoogd met 5 voor elk der 2 lerste kinderen en met 10% voor ieder Ier 3 volgende kinders 4 dat het gekochte huis gedurende 30 jaren na den aankoop niet zal mogen lieuen als drankslijterij hetzij ten geheele lelzij ten deele. De Staat verleent aan deze koopers een jewone premie van 2500 fr., welke af getrokken wordt van den verkoopprijs. i Deze gewone aanvangpremie wordt 1 /erhoogd a) met 10% voor elk der twee eerste ifstammelingen ten laste •l| b) met 20 voor eiken afstammeling t en laste boven den tweeden. f Het bedrag der premie mag het vijfde iian den verkoopprijs der woning niet yvertreffen. De Provincie West-Vlaanderen staat lan deze koopers ook een premie toe, velke beloopt tot de helft der premie van 1 lan St&at. 1 De koopers die de premie van den Itaat zullen bekomen hebben zullen,daar- 3 inboven, de terugbetaling der registra 1 ie- en overschrijvingsrechten die op den 'erkoop geïnd werden van rechtswege unnen genieten. Nochtans mag deze bij- oegelijke premie 1 maal bet bedrag Ier gewone premie van den Slaat niet i ver schrijden. De personen die over de geheelheid der e loodige gelden niet beschikken kunnen 0 eeningen aangaan tegen gematigde voor- I, vaarden, terugbetaalbaar bij middel van e naandelijksche afkortingen in 10,15 of 20 s- aren. Deze leeningen zullen hun toege- taan worden door de kredietmaatschap- >ij «Eigen Heard» te Yper, die 70% der De gezinnen met ten minste 4 kinderen zullen daarenboven, de voordeelen van het Woningsfonds der Kroostrijke Gezin nen kunnen genieten. Heer Notaris Van Eecke, Voorzitter van den gewestelijken Bond der Kroostrij ke Gezinnen, zal zich te zijnen kantore te Poperinghe ter beschikking der liefheb bers houden om hun alle nuttige inlichtin gen te verstrekken. De inschrijvingen zullen ontvangen worden tot in Maart 1930. Voorkeur zal gegeven worden aan de gezinnen met het grootste aantal kinders. Voor de Provinciale Maatschappij van goedkoope woningen in ver woest West-Vlaanderen De Volmachtdrager, Dr BRUTSAERT. STAD POPERINGHE Öpeabare Eittiag van den Gemeenteraad van Vrijdag 24 Januari 1930 AVVWVW- De vergadering wordt geopend om 5.15 u. onder het voorzitterschap van de h. Burgmeester Lahaye. Afwezig de h h. De sdinér, Vancayseele en Verbeke. H. Devos treed binnen aan het 4® punt der dagorde. De h. Secretaris geeft lezing van het verslag der vorige zitting, dat zonder op merkingen goedgekeurd wordt. Op 3t December 1. wierd er 03.091,14 in kas bevonden. Goedkeuring. Op einde 1929 was er een in kas van 380.373,41. Schepen GOM BERT - Lid van het Be stuur dezer instelling, doet uitschijnen dat deze belangrijke som voor handen lag op een oogenblik dat de pachten, nauwe lijks ontvangen wierden, zoodat er nu maar weinig andere inkomsten, meer te verwachten zijn tot October 1930. Sedert het onderzoek der kas zijn er reeds voor meer dan 150.000 fr. uitgaven ingeboekt. Bij de stemming onthoud do II. Gom- bert hem als lid van het Bestuur van den Openbaren Onderstand. Al de andere raadsheeren keuren goed. II. BURGMEESTER - Deze leeraar heeft de stad verlaten ten gevolge zijner ver plaatsing als Regent, bij de Middelbare School van den Staat te Kortrijkalwaar hij woonachtig is. Algemeene goedkeuring. li. BURGMEESTER - De h. Dekeirsgie ter is tot eenen ouderdom gekomen dat hij zijne rechten mag doen gelden op pen- 'sioen. Ik meende gevoelens van mijne 0p den prijs der waar, 1 i collegas van den Raad, alsook van gansch de bevolking uit te drukken, met hier in het openbaar de h. Bestuurder te bedan ken om zijne toewijding, gedurende meer dan 40 jaren, aan het Onderwijs en de Opvoeding der jeugd. Mochtte hij nog tijd van eene welverdiende rust genieten. Dr Brutsaert en de andere leden van den Raad drukken huune deelname uit iu deze gedachten en wenschea. Algemeen gunstig advies. H. BURGMEESTER - Dit perceeltje grond, groot 8 x 8 m. is gelegen in de Vlamingstraat achter het huis eigendom van Stad. De aankoopers van den grond waarop Vredegerecht en Teekenschool stonden voor den oorlog hebben eenige vkm. grond te kort om hunne feestzaal volgens gemaakte plans te kunnen op bouwen. Zij bieden denzelfden hoogen prijs per vkm. aan waarvoor zij het overi ge in publieke verkoopingen aankochten. Ik heb de zaak ter plaats onderzocht en vind dat dezen afstand de weerde van het aanpalende woonhuis niet kan verminde ren, daar er nog genoegzame plaats over blijft voor eenen achtergrond. De kwestie van scheidsmuren blijft on veranderd, deze zullen gemeen zijn, al- hoewelzij door de aankoopers ten hunnen persoonlijken koste dienen opgericht te worden. Algemeene bijtreding, buiten h. Gom- berl die zich onthoud daar hij bij ziju ge dacht blijft dat deze verkoop van grond eene mindere weerde aan het woonhuis zal veroorzaken. H. BURGMEESTER - Deze openreke niog wordt aangegaan om deStadgeldeD ter hand te stellen ten einde de wedden van ambtenaren en bedienden maande lijks regelmatig te kunnen betalen, alsook de rekeningen van werk en leveringen door stiel- en neeringdoeners verricht. Schepen VANDOOREN - In alle gemeen ten van zekere aangelegenheid wordt deze maatregel toegepast. OP zulke manier schaft zich de gemeente geldmiddelen aan in afwachting dat haar hel aandeel in de belastingen gestort wordt. Zulks ge sehied meest altijd maar halfweg hel dienstjaar, somtijds nog veel later, bijv. het jaar 1929, is de rol voor de cedulaire belastingen der landbouwers maar op hel einde van hel jaar uilvoerbaar gemaakt en dit slach van belastingschuldigen heeft maar over eenige dagen de conlributie- billetten ontvangen. Algemxne goedkeuring. ONTVANGSTEN Gewone 1.762.101 88 waaronder de bijzonderste zijn hmmmumivi ALLERHANDE (bij de Post) GAZET VAN POPERINGHE De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. N' mmm 48459 Tel. 180 Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. bij (bij de Post) EENIGE WOORDEN UITLEG OVER DEN VERKOOP VAN GOEDKOOPE WONINGEN Wie een dezer huizen koopt heeft recht tot de pre- miën van Staat en Provincie, zijnde 3.750 fr. voor een gezin zonder kinders 4.175 fr. voor een gezin met I kind 4.500 fr. voor een gezin met 2 kinders 5.200 fr. voor een gezin met 3 kinders 5.900 fr. voor een gezin met 4 kinders Wijl personen die afzonderlijk bouwen zelf de pre mie moeten aanvragen, vragen wij de premie aan in ge val van verkoop onzer huizen, en deze premie, zoodra de Ministeries hun advies hebben uitgebracht, wordt van ambtswege afgetrokken van de verkoopprijzen. Om deze premië te kunnen bekomen moet de koo per de voorwaarden 12, 3 en 4 vervullen in hierboven aangehaald bericht medegedeeld. Teruggaaf der registratiërechten Op de gewone kosten geven wij 9.60 terug, wat de volledige kosten van notaris op ongeveer 3 tot 4 terugbrengt. Hoeveel valt er te betalen bij het koopen van een dier huizen Volgende berekening is gemaakt voor een huis dat 45.000 fr. moet verkocht worden. (Voor de huizen die min kosten, kan men in verhouding zelf de berekening maken.) Dus de kostprijs van een huis is 45.000 fr. De ge huwde kooper met 2 kinders zal mogen aftrekken van den prijs 45.000, Voor premiën van Staat en Provincie 4.500, Kostprijs 40.500, De belanghebbende is schuldig op 1 Januari 1930 31.000 Hij stort gedurende het jaar 1 2 maal 260 fr. De intresten verschuld den 31 December 1930 bedragen 1.875 de j Wil aanveerden, Heer volksvertegenwoordiger, verzekering onzer hoogachting. 3.120 De Secretaris, De Voorzitter, (get.) Oscar FIERS. (get.) Os. BATA1LLE Den 31-12-1930 wordt zijn rekening vastgesteld Gezamenlijk verschuldigt 32.875 Min stortingen 3.120 Blijft den 1 Januari 1931 ver schuldigd In 1931 gestort 12 maal 260 fr. Gedurende het jaar heeft de be langhebbende b.v. 2000 fr. kun nen storten (vervroegde betaling) Op 31 December 1931 ver schuldigde intresten Min betalingen 29.755 1.708 31.463 5.120 3.120 2.000 5.120 Bij te voegen: Kosten van Notaris ongeveer 1.500, 42.000,— Een kredietmaatschappij mag 75% verschieten, zijn de 31.000 fr. betaalbaar in 20 jaren bij middel van maandelijksche afkortingen. Het is voor den kooper dus voldoende 1 1.000 fr. te bezitten om te kunnen koopen. Wanneer het geldt een gezin met 4 kinders beneden de 16 jaren, bedraagt de premië 5.900 fr.; de noodige som zou dus komen op 9.600 fr. En indien dit gezin zich ook wendt tot den Bond der Kroostrijke Gezinnen, heeft het recht op 5.000 fr. zonder intrest en 5.000 fr, ten intreste van 3 van dezen Bond. Waaruit dus volgt dat het kroostrijk gezin kan koopen zonder iets te be zitten. Vereffening der leening Een leening van 31.000 fr. tegen 5.75% wordt afge lost bij middel van maandelijksche betalingen. De belanghebbende kan zich daarbij dekken door een le vensverzekering, zoodat, in geval van overlijden, zijne vrouw en zijne kinders voor goed gehuisvest zijn zonder huurprijs. Een kooper van 30 jaren zou betalen 260 fr. maan delijks. Een kooper van 40 jaren zou betalen 290 fr, maan delijks. In deze maandelijksche betaling is begrepen de intrest en de amortisatie. We laten ook opmerken dat de koopers eerder mo gen terugbetalen, bij vervroegde stortingen, ln dit geval vermindert de op hun leening verschuldigde intrest, en het getal nog te loopen jaren wordt verminderd navol- 1 gens hun storting. Hieronder de amortisatietabel eener leening van 31.000 fr. in de veronderstelling dat het ontleende geld moet terugbetaald worden binnen de 20 jaar. 26.343 Hier blijkt dus duidelijk dat de intrest van het 3e jaar zal slaan op een som waarvan de vervroegde betalingen afgerekend zijn. Indien men aldus voorts eenige ver vroegde betalingen doet, komt men dikwijls tot de volle dige vereffening in 10 jaren. Veronderstellen wij dat de kooper zijn schuld kwijte in 10 jaren door elk jaar 1.500 fr. meer te storten, en zien wij wat hij zal betaald heb ben als kooper en wat hij zou uitgegeven hebben als huurder. Als kooper zal hij betalen Bij den aankoop 1 1.000 Bij wijze van vervroegde betalingen 1 5.000 Bij wijze van maandelijksche stortingen 26.000 Samen 52.000 Als huurder zou hij betalen, belastingen inbegrepen, 150 fr. maandelijks, dit 1.800 fr. 's jaars dit is in 10 jaren 1 8.000 fr. Het huis dat waard is 45.000 fr. 45.000 boven, de kosten van aank. 1.500 fr. 1.500 46.500 zal hem dus juist gekost hebben 52.00018.000=34.000 fr. Of met andere bewoordingen om eige naar te zijn zal de kooper slechts 34.000 fr. meer uitgegeven hebben dan de huur der. Dit is een winst van 12.500 fr. op den kostprijs van het huis. Wij hebben bemerkt dat de werklieden die koopen en waar meer dan een geldwinner is, spoedig hun schuld kwijten en gemakkelijk ieder jaar 1.000 tot 1.500 fr. bij voegsel brengen. Eindelijk, daar de kortingvoet der Nationale Bank zeer laag gevallen is, denk ik dat de Spaarkas binnen kort den intrestvoet der leeningen van 5,75 op 5,25 zal verlagen. In dit geval zouden de hiervoren voorziene maandelijksche betalingen 245 fr. en 270 fr.'bedragen in plaats van 260 en 290 fr. Alle inlichtingen kunnen verkregen worden bij den Heer Notaris Van Eecke, te Poperinghe. Nog 70 Werkmanswoningen Na verkoop dezer 20 eerstgebouwde Woningen, is Dr Brutsaert van zin 't begonnen werk voort te zetten en om dit aan de voordeeligste voorwaarden mogelijk te doen, zond hij volgenden brief aan dan Heer Voorzitter en Le den van de Commissie van Openbaren Onderstand te Poperinghe Hooggeachte Heeren, Ik ben van zin aan de Heeren van het Comiteit der goedkoope Woningen alhier voor te stellen de 20 hui zen in opbouw, aan min vermogende of kroostrijke gezinnen, met tusschenkomst van een Kredietmaatschappij, te verkoopen. Met het bedrag van dien verkoop zou ik 20 nieuwe huizen kunnen bouwen. Van een anderen kant, beschik ik over eene aanzien lijke som (mits goedkeuring van het bestuur van de pro vinciale Maatschappij van goedkoope Woningen in 't verwoest Vlaanderen) en zou met die som nog ruim 50 andere werkmanswoningen kunnen bouwen. Steunende op het verleden, durf ik verhopen, dat de Commissie van Openbaren Onderstand mij in dit men8chlievend werk zal helpen met aan een zeer genadi- gen prijs, welgelegen grond langs de openbare wegenis ter mijner beschikking te stellen. Met de meeste achting. (get.) Dr BRUTSAERT. Poperinghe, den 17 Januari 1930. Volgend antwoord kwam hem toe Commissie van Poperinghe 26 Jan. 1930. Openbaren Onderstand Poperinghe. Mijnheer BRUTSAERT, V olksvertegenwoordiger Poperinghe. In antwoord op Uw geacht schrijven van 20 dezer, (hebben wij de eer U ter kennis te brengen dat de leden der Commissie van Openbaten Onderstand van Pope ringhe, in principe, er in toe stemmen verschillige gron den aan gezegd Bestuur toebehoorende te verkoopen aan de Provinciale Maatschappij zonder winstgevend doel "De Goedkoope Woning in Verwoest West-Vlaande ren,,. De prijzen zouden vastgesteld worden naarvolgens de ligging der door U uitgekozene perceelen nochta«s zal er rekening gehouden worden van het openbaar nut Zeker zijn er in onze stad veel werkersgezinnen die de som noodig voor het koopen van een huis in boven gemelde voorwaarden niet kunnen betalen,maar gezinnen waar een of meer kinders mede met het gezinshoofd een daghuur verdienen, kunnen dat, en zijn dus in de gele genheid gesteld in gemakkelijke voorwaarden hun eigen woonst te verkrijgen. Zoo komen ander woningen vrij en dit ten slotte ten goede aan de gezinnen die nog niet in staat zijn op die manier een huis te koopen, daar ze er toch gemakkelijker een zullen vinden om te pachten. Voor zijn edel streven verdient Dr Brutsaert allen dank alsook de Commissie van Openbaren Onderstand die, met grond te verkoopen aan voordeelige voorwaar den, aan den vooruitgang van het werk krachtig mede- helpt. en het menschlievend door uwe Maatschappij beoogd. Vooraleer de bespreking van het dagorde aan to vangen vraagt Dr Brutsaert het woord om te verklaren dat het tweede paviljoen van het Sana torium «De Lovie» dit jaar ook nog zal opgericht worden, daar er geld genoegzaam voor handen ligt, dank o.a. de milde toelagen van velegemeen- len van Westvlaanderen. Terloops bedankt hij in naam van den Bestuurraad dezer instelling, de Stad Poperinghe voor haar schoon voorbeeld. In eene vorige zitting had D' Brutsaert gespro ken over den aanleg der electriciteit in de gebou wen der Lovie. De inwoners van de huizen langs de Crombeke kalsijde hadden, volgens zijne mee ning, daar profijt kunnen uittrekken, daar den stroom langs Poperinghe ging uitgegeven wor den. Ret spijt hem te moeten laten weten, dat zulks maar twijfelachtig blijft, daar het verschil lige maatschappijen zijn die den stroom leveren te Poreringhe en te Proven, op wiens grondge bied den Eigendom «De Lovio» gelegen is. Tot nu toe!djn ze nog niet t'akkoord geraakt. Daarna gaat men over tot de behandeling dei- dagorde. 1 PuntDrUmaandelijksch onder soek der Gemeentekas. 2 Punt. Driemaandelijksch onder zoek der Kas van den Ontvanger van den Openbaren Onderstand. 3 Punt Ontslag van den h. Gerard Decordier als leeraar aan de Stedelijke Teekenschool. 4 Punt Ontslag van den h. Emilè Dekeirsgieter als bestuurder der Stads- jongensschool. 5 Punt Verkoop tiit ter hand van een deel stadsgrond in de Vlaming straat. 6' Punt Open rekening met het Gemeentekrediet. 7 PontS'a^sbegrooting voor 1930 i. Burgmeester - In den loop van de bespre king zullen dc cijfers van art. 15 (gemeentelijke opcentiemen) genomen worden op voet van 80 terwijl zij verleden jaar maar 40 bedroegen. De ze noodzakelijke verhooging spruit voort uit de mindere opbrengst der belastingen die nagenoeg dit jaar 110.000 fr. zal bedragen en door het ver hoog van 40.000 fr. op wedden van stadsambte naren en bedienden. DeZe twee posten te samen 150.000 fr. loopen reeds hooger dan de vermoe delijke opbrengst van de 20 meer gevraagde op centiemen, 't zij 110.000 fr. Ik houd geen rekening van de noodige vermeer deringen van andere uitgaven of de voorziene verminderingen van andere ontvangsten op nog menigvuldige artikels. De raadsleden zullen bi de lezing van de artikels van het budget zich kun nen rekening geven van de noodzakelijkheid der verhooging van opcentiemen. De mindere op brengst der belastingen spruit bijna uilsluitelijk voort uit den lagen prijs der hoppe in de laatste jaren. We beleven thans eene ware landbouw crisis en dit is de groote reden der mindere ont vangsten in belastingen. Scheper» Vandooren - De cijfers van den ver- moedelijken opbrengst der hoofdbelastiugen en opcentiemen werden ons door de central der be lastingen medegedeeld. Poperinghe heeft altijd van ecu hijzonder voordeelig regiem genoten. Voor de hop word de landbouwer aangeslagen voor bijna al de andere vruchten aan de aangelegde grootte van den be planten grond. Men kan dus gemakkelijk het verschil afmeten tusschen de hopp.rijzen van 1000 en die van 100 fr. het honderd pond voor wat den aanslag betreft. De kosten van uitbating worden rond de 400 fr. per honderd pond bere kend. Daar wij nu prijzen zien van 100 fr. wordt het verschil van 300 fr. in verlies voor den land bouwer in afrekening genomen van zijne winsten op andere predukten. Dus /.eer gevoelige vermin dering van inkomsten voor de stadskas. h. Lefebvre - Vooraleer de bespreking te be ginnen zou ik willen weten of het Stadsbestuur geen barema van wedden en loonen ontvangen heeft vanwege het Kristen Werkerssyndikaat, betrekkelijk de gemeenteambtenaren, bedienden en werklieden. De h. Burgmeester antwoord vdu ja en vraagt denh. Secretaris er lezing te willen van geven. Uit de afgelezen cijfers vernemen wij onder an der dat er als loon voorgesteld wordt 5 en 4.5o fr. per uur voor de stadswerklieden, boven eene ze kere familievergoeding. Deze cijfers worden fel overdreven bevonden, niettegenstaande beweerd raadslid Lefebvre dat zij in vele gemeenten toegepast worden. Schepen Gombert - De werklieden van stad zijn tevreden met hun loon dat in verhouding is met iet geleverd werk, dit werd reeds meermalen herhaald, wij doen wat mogelijk is volgens onze geldmiddels. h. Brutsaert - Ik ben niet tegen de lotsverbete ring van den werkman, maar d'h. Lefebvre mag zich niet steunen op het ingediend barema. Hij steune liever op een redelijk barema en neme als basis niet liet indexnuinber van gansch het land maar dit van Westvlaanderen. aangepast aan de plaatselijke toestanden. h. Burgmeester - Ik heb onJangs eenen brief ontvangen van een stadswerkman die zich te vreden verklaard niet zijn tegenwoordig loon en ons verzoekt de reinigingsdienst niet in aanbe steding te geven ten einde aan de oude werklie den hun bestaan te bewaren. h. Carpentier - Ik vraag verbetering zonder nogthans 't akkoord te gaan met het voorgesteld barema, waarvan de cijfers mij ook niet juist schijnen. Ik vraag toch eeno herziening van de loonen en eene familievergoeding. Ik beken dat men dient rekening te houden met het geleverde werk van verscheidene bejaarde werklieden inen zou kunnen eene zekere klasseering doen. Schepen Gombert - 't Is gemakkelijk om zeg gen, maar wie zal die klasseering doen, deze is zoo gemakkelijk niet. Schepen Vandooren - Ik versta goed dat het Kristen Werkers Syndikaat zich bezig houd niet de loonsverbetering van den werkman maar voor wat gemeentesecretaris, gemeenteontvanger, ge meentebedienden. politiecommissaris en agenten betreft begrijp ik zulks niet goed. Al deze laatste zijn ook vereenigd om hunne belangen te verde digen, zij dienen hunne voorstellen tot lotsverbe tering in bij de bevoegde Ministers, de Kamers stellen hunne verhoogingen van wedden vast en Poperinghe als alle andere gemeenten moet er zich aan vervoegen. Dat wij regelmatig de wed den verhoogen blijkt uit een tabel welke ik op gemaakt heb. In 1924 betaalden wij 84.ooo fr. en in 1929 192.ooo fr. sommigen bekomen het coef ficient 8 tot 10 in verhouding van 1914. In het budget van 1930 is er daarvoor 255.ooo fr. inge schreven. Men weet dat 40 opcentiemen maar 22o.ooo fr. bedragen, iedereen zal met mij moe ten bekennen dat wij toch redelijk handelen. Wat nu liet loon der werklieden betreft moet ik zooals de Schepen van Openbare Werken en andere raadsleden bekennen dat het voorgestelde barema hier op Poperinghe niet aanpasselijk is. Met Schepen Gombert ga ik 't akkoord om al het mogelijke te doen. Gij zult zien. in het budget dat cr voorzien is voor onderhoud der wegenis KiS.ooo fr. voor reiniging van waterloopeu lo.ooo fr., voor den reinigingsdienst O5.ooo fr., voor de buitengewone reiniging van grachten (io.ooo fr. en voor werken op het Kerkhof l.ooo fr., 't zij te samen 304.ooo fr. wij zullen zien, na aftrek van de kosten van materialen en leveringen, of er van'die belangrijke som niets kan b.esteed wor den voor de verbetering der loonen van stads werklieden. h. Brutsaert - Ik zie dat gij van goeden wil zijt, er. tracht te doen wat mogelijk is. Opbrengst der grond vergunningen op bet kerkhof 20.UÜÜ Aandeel in de Staatsbelastingen 175.000 Gemeentelijke opcentiemen op de grondbelastingen 170.000 op de bedrijfsbelastingen 75.000 op de roerende zaken 90.000 Plaatsrechten op markten en feesten 70.000 Toelage van den Staat voor jaarwedden van hel personeel der lagere schoten 589.830 Keurrecht op het slaehtvleesch 15.000 Teruggave door de Commissie van Openharen Onderstand van het aandeel van Stad in het Gemeene fonds 75.000 Opbrengst der hoppeschaal 46.000

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1