Crisis, Handenarbeid, Landbouwmekaniek. TIENDE JAAR ZONDAG 16 FEBRUARI 1930. Dit N ij verheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschij nt wekelijks. Bureelgerief iGebr. DUPONT Nr 7 25 centiemen liet nummer De pransehe Oudstrijders Oupot&ta De Handelsfoor 1930 te Yper Komt zien naar de Uitstalling Aan de Werkgevers Fondsen der meest begaafden öoitentanD Drinkt "MAS-CAR" bier Horloger ij HUIS Gam. BATTHEU- GHESQUIERE Drinkt "M AS-CAB" hier Verwoeste Gewesten Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van Praditpapier 'm doozeo. Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Abonnementen i jaar in stad, thuis besteld 42.09 tr. buiten stad, met de post 45.00 fr. Frankrijk25.00 tr. Amerika 30.00 fr. Men abonneert op alle Belglsehe Poatkantorsn Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. mm Uitgevkrs-Eisinaars Gebroeders DU PONT Yperstraat, 2, BOPERINGrHE. 40 tot 12 maal 45 16,5 10 maal 12 tot 15 maal Wij hebben aangetoond, dat de moder- ne-landbouwmechaniek toelaat haast alle werken op de hoeve te verrichten, en bij machte is om in zeer groote mate te voorzien in de schaarschheid aan handen arbeid. Op het einde van ons vorig arti kel, hebben wij de vraag gestéld«Is ex- voordeel bij, den arbeid van den mensch te vervangen door dien van den motor of van de machine 1» Zulks hangt af van de bijzondere toestanden. Er dienst berekend, maar bij het op maken der slotsom, steeds op het oog ge houden, dat de machines toelaten veel tijd te winnen, de werken op het gunstig tijdstip uitte voeren. Dit is zeer belang rijk want in den landbouw staan de op brengsten nauw in verband met het kli- j maat en men weet hoe wisselvallig dit in België is. De werken vlug afdoen, is dus dikwijls een waarborg van welslagen. De loonen - zooais ook de verkoop prijzen der producten - verschillen wer kelijk van de eene landbouwstreek tot de andere. Die prijsverschillen zijn soms zoo groot, dat men ze bezwaarlijk begrijpen kan. Men moet zich bepalen bij het vast stellen van den toestand zonder te pogen hem te verklaren. De navolgende cijfers jallen aautoonen in welke mate de land- Touwloonen, betaald in November 1929, gestegen zijn in verhouding met.die van 1914 voor de prov. Antwerp Limburg Namen Heneg. Voor de algemeenheid van het land, zijn dus de landbouwloonen 12,5 tot 13 maal hooger dan vóór den oorlog. Dat is veel. I Zijn de verkoopprijzen der landbouw producten ook derwijze gestegen, op de plaatsen van voortbrengst Behoudens die van het hoenderhof en van de melke- rij, kennen wij er geen. Welke zijn, tusschen de andere factors van de landbouwproductie, die welke een zoo groote verhooging aanstippen als de loonen Behalve de belastingen - ja men weet er van mee te spreken - zijn er ons daarvan ook geen bekend. Wat dient daaruit besloten Dat de be staande ongelijkheid tusschen de ver meerdering der loonen en die van de opbrengst van den warenverkoop, ten grondslag zelf ligt van de «groote moei lijkheid», van de «Landbouwcrisis». H Prijs der landbouwmachines. - Uit het onderzoek, dat wij bij de machinebou wers deden blijkt dat de index-cijfers der prijsverhooging van de landbouwmachi nes, vergeleken bij die van voor den oor log, de volgende zijn 1 Aardappelrooiers 7,8 tot 7,9 voor de machines van Belgisch maaksel, i 9,26 v. de uitgev. Engelsche machines. Veeweegtoestellen 6,26 voor de machines 9 van Belgisch maaksel. Dorsohmachines voor de machines van 'ij Belgisch maaksel. Ploegen 7,6 v. de machines van Belg. m. 1 Pietmolens 6 v. de machin. van Belg. m. 1 10,6 tot 11 v. de machin. van Engelsch m. Wortelkappers 3,83 tot 5 voor de machi- i nes van Belgisch maaksel. - Meststrooiers 9,5 v. de ingev. machines Afroomers 2,31 töt 4,31 voor de maehi- I nes van Belgisch maaksel. Hooimachines 7,12 tot 8,07 voor de ma il chines van Engelsch maaksel. Maaimachines 8,68 tot 8,82 v. de machi- I nes van Engelseh en Amerikaansch m. Bespaunén hakken 6,3 tot 6,8 voor de 1H machines van Belgisch maaksel. 1 Pik- en bindmaehines 10,35 tol 10,75 v. de machines van Engelsch maaksel. ïJietiizeren slijpblokkeu v. maaimach. 6,4 Meelmolens 10 tot 10,6 voor de machines van Engelsch maaksel. Aardappelplanten 7 v. de mach. v. B. m. Besproeien 8,82 tot 8,85 voor de machi nes van Belgisch maaksel. (stijging der koperprijzen) Bespannen harken 6,71 tot 7 voor de ma chines van Fransch maaksel. Graanzaaimachines 6,02 tot 6,46 voor de machines van Belgisch maaksel. Aardappelsorteerders 4,8 tot 5,9 voor de machines van Belgisch maaksel. Het index-cijfer der prijsverhooging van de landbouwmachines schommelt dus tusschen 2,31 en 9 voor die van Belg m. 9,5 en 10,75 voor de uigevoerde Voor de loonen hadden we 12,5 tot 13. Wij besluiten De prijzen der land bouwmachines zijn niet zoozeer geste gen als de loonen. De landbouwer heeft heden meer voordeel bij het ge bruiken van de machines, dan voor den oorlog. Er dient bijgevoegd, dat de huidige mo dellen van landbouwmachines volmaak ter zijn dan de vroegere. Waren de hui dige modellen gebouwd vóór den oorlog, met de veiTxeteringen die wij er thans aan vinden, dan zouden hun prijzen in 1914 ook hooger geweest zijn, en derhalve zou het tegenwoordig index-cijfer van prijs verhooging minder groot zijn. Mea be hoort daarmede rekening te houden, voor het juist beoordeelen van het verhoo- gingscoëfficient. Iloe zijn de machinebouwers - voorna melijk de Belgische - er in geslaagd, hun machines met een zoo gematigde prijs- vermeerdering te verkoopen, rekening gehouden met het stijgen der loonen en de prijzen der grondstoffen Door de spe cialiseering. De meeste machinebouwers hebben het getal hunner modellen van machines ver minderd, beschikken over een modern materieel, hebben een uitstekende arbeids regeling. De fabricatie geschiedt bij reek sen. Door beter en goedkooper voort te brengen, hebben de machinebouwers on loochenbare diensten bewezen aan den landbouw. Een andere factor heeft het voordeel van de machinale inrichting der hoeve nog werkelijk doen aangroeien, namelijk «De Electriciteit». Vóór den oorlog, was het tarief der Kw. 0,50 - 055 Fr. (zijnde ongeveer 5-6 Kw. per loondag, want er werd een ver mindering van den prijs der Kw. toege staan voor de drijfkracht). Welk is de huidige prijs der Kw Hij verschilt van streek tot streek. Een door de Regeering aangesteld Comiteit van deskundigen, heeft in 1926 de verhoo- gingsformule opgemaakt, waarbij reke ning gehouden met de prijzen der kolen, dezer vervoerkosten, enz. De prijs der verlichtingskilowatt schommelt tusschen 2,30 tot 4,30 Fr. doch op die prijzen wordt een nog al belangrijke verminde ring verleend voor de drijfkracht. Hoeveel bedraagt die vermindering Zij verandert ook, volgens de toestanden, maar men mag rekenen, dat zij gemiddeld 50-55 bedraagt. Men komt dus tot onge veer 12-15 Kw. per arbeidersdag. 5-6 Kw. vóór den oorlog heden 12-15 Kw. Men moet dus ijveren voor het electrl- ficeeren van het platteland, omdat de electriciteit een uiterst goedkoope drijf kracht ter beschikking van den landbou wer stelt. Om zijn kostprijzen te ver minderen, om den schaarschen en duren handenarbeid te vervangen, moet de boer de landbouwmachines en den electrischen motor gebruiken, telkens en overal waar PM de aard van het werk zulks mogelijk maakt. De landbouwwerken sneller en tegen lageren prijs verrichten, is bijdragen tot het oplossen van de landbouwcrisis. Moge de landbouwer, beter dan voor heen, begrijpen wat al voordeel hij heeft bij het «mekaniseeren» van zijn inrichlin- gen, bij het verbeteren van zijn werktui gen, bij het op de hoogte blijven van den vooruilgang gemaakt op landbouwgebied, bij het bezoeken, ieder jaar, in het Pa leis van het Halfeeuwfeest (Cinquan- tenaire) van de Internationale Ten toonstelling van Machines en Produc ten, bestemd voor den Landbouw. A. Carlieu. MVWAV Pensioen voorgesteld Goedkeuring door den Ministerraad De Fransche ministerraad beeft de kwestie van een pensioen aan de oud strijders overwogen en besproken. De fi- nancieele mogelijkheden worden onder zocht. Aan de Kamers zal vooi'gesteld worden een jaarlijksche toelage te ver- leeuen van 500 fr. op 55-jarigen leeftijd en van 1.200 fr. op 00-jarigen leeftijd aan de oudstrijders, titularissen der strijders- kaart. De uitgave voor het eerste jaar wordt op 175 miljoen geraamd en zal trapsgewijze stijgen om vanaf 1934 ge dekt te zijn door de ontlasting van het budget der oorlogspensioenen. De belang hebbende oud-strijders zouden 5 jaar tijd hebben om hun aanvraag te doen voor het bekomen der toelage. Deze schikkin gen zullen in de financiewet ingelascht worden. Verworpen in Financiokommissie Aankondigingen Op 1'en 2'bladzijde 0.75 fr.de regel. Op 3* en 4' 0.65 fr. met minimum van 3 tr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. Goudsmederij Juweelhandel Monters Lip Roskopff - Patent Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN ia tiwd, Zllvtr, Aiekef PABRUREN in Goud, Diamant. hij Yperstraat, f Voor de 7° maal zal de Foor hare poor ten ontsluiten en door vereënde krachten hare aantrekkelijkheden laten bewonderen Zooals het jaar dertig een jubeljaar is voor het land, zoo ook moet de Tentoon stelling van dit jaar iels groolsch wezen, iels wat wij nimmer mogen vergeten, iets wat onze nakomelingen met trols zullen herdenken. Wij moeten ze zoo weten in te richten dat zij steeds fier zullen mogen gaan overhetgene hunne voorouders door vlijt en inspanning wisten werkstellig te maken. Wie zijDe slede bemiDt en zijn hut voor haar welzijn voelt kloppen zal niet lan ger aarzelen het zijne bij te dragen tot het vvelgelukken onzer aanstaande Foor liet oogenblik is gekomen om de han den uit de mouwen te stekeD; om eene Foor in te richten welke de voorgaande, boe luisterlijk zij ook geweest is, iu de schaduw zal zei ten. Eene tentoonstelling is van het hoogste gewicht voor onze stad. Honderden deel nemers zullen wedijveren om hunne waren en produkten zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, ten einde de aandacht van den kooper op te wekken en hem den lust tot koopen in te boezemen. Een geweldige toeloop van bezoekers zal deze dagen binnen onze muren plaats grijpen öd in onze stad een koortsige be drijvigheid brengen. Wie van U, Handelaars en Nijveraars, zou aan zijn plicht, om mede te werken tot het welgelukken dezer onderneming, willen te kort blijven Het is zeer eenvoudig zich te beloven iets te doen en ,aan de inrichters zijne VERMINDERING VAN 15 TOT 50 o)o Ik. heb de eer U te melden alsdat een SO LD EN- WEEK zal plaats hebben van MAANDAG IT tot 24 FEBRUARI 1930. Zullen U met groote verminderingen aangeboden worden Dames- en heerenartikelen, wollen sargién, alle andere artikelen en licht beschadigde goederen. Hopend met uw bezoek vereerd te worden, aan vaard, M mijne beleefde groeten. IN DEN BALLON,, YPERSTRAAT, 13-15, POPERINGHE Kttfi Eeuwfeest der Belgische Onal'liankelijkheid De uitgevers van het Gulden Boek, dat onder de Hooge Bescherming van Z. M Koning Albert verschijnt, zoeken in de belangrijkste gemeenten van het land. deftige dames en heeren, om inschrijvin gen te verkrijgen. Schrijven aan Livre d'Or, 83, Konink- iijkestraat, Brussel, met opgave van re ferenties. i)e Groole Tombola van de Tentoonstellingen in 1930 8» UITGIFTE. Trekking van 5 en REEKS H. 6 Februari 1930 deelneming te verzekeren, maar weldra Groote loten gewonnen door de biljetlen wordt die belofte werkelijkheid en men In de financiekommissie der Fransche mag voor de moeilijkheden die eraan ver- Kamer is de regeering Dinsdag namiddag twee keeren in minderheid gebracht op de kwestie van het hierbovengemeld pen sioen der oud-strijders. Dit voorstel werd door de kommissie verworpen met 36 stemmen tegen 4 ont houdingen. De minister stelde daarna voor dat de bonden zijn niat achteruit gaan. Elk in zijn vak hoeft van nu reeds te bestudeeren hetgeene hij zal ten toon stel len, wat hij zal doen om zijn stand zoo aantrekkelijk mogelijk temaken, in een woord, van heden af een plan opmaken zijner bedrijvigheid. Een bijzonder factor welke niet mag pensioenen zouden uitbetaald worden vol-luit het oog verloren worden is het kiezen gens de mogelijkheden van de begroo- J1 u- -J1 tingsoverschotten. Ook dit voorstel werd verworpen met 29 stemmen tegen 8. zss&c- l Ieder werkgever is thans verplicht een Nieuw Werkhuisreglement te bezitten en in zijn werkhuis uit te hangen. Dit reglement kan men verkrijgen bij Gebroeders Dupont, Yperstraat, 2, Pope ringhe. Prijs 1 fr. 'tstuk. Stel U dus in regel met de wet l LOONBOEKJES De wet verplicht de Werkgevers aan ieder zijner Werklieden een loonboekje te geven. Deze boekjes kan men verkrijgen bij Gebr. Dupont, Yperstiaat, 2, Poperinghe. Prijs 0.75 fr. per stuk. Aan leurders en winkeliers Voor appels en oranjen, wendt U rechtstreeks tot den Groothandelaar in Fruit, Cyr. Theeten, Noordstraat, 12, Poperinghe, waar gij goede waar in alle soorten en aan prijzen buiten alle conourrenlie zult vinden. Vraagt prijzen. Per boeveelheid genomen bespaart gij blijven de vervoerkosten daar men zelf d@ waar thuis bestelt. van den persoon welke de stand houdt en de firma vertegenwoordigt, want veel hangt af van de wijze waarop aan het publiek uitleg wordt verstrekt over de tentoongesteld© voorwerpen. Het Komiteit der Foor is samengesteld en heeft zijne werkzaamheden aangeval, en weldra zal eene vergadering tentoon- stellers en inrichters vereenigen. Julien Tahon. Lee* aandachtig op tweede bladzijde onze wekelijksche beurskronijk. PROVINCIE WEST-VLA ANDEREN Er wordt de belanghebbenden, die eene studiebeurs op het fonds der meest be gaafden begeeren, bekend gemaakt dat de aanvingen voor 15 Maart aanstaande aan den Heer Gouverneur der Provincie dienen overgemaakt, uitgenomen voor wat de ingezetenen van Brugge, Kortrijk, Moeskroen, Oostende en Rousselare be treft, dewelke hun aanvraag rechtstreeks bij het bestuur hunner stad hoeven in te dienen. De verzoekschriften na den bepaalden datum ingezonden zullen zonder gevolg Het lot van 200.000 fr. werd gewonnen doorliet biljet Nr 196.026 2, verkocht te Luik. De loten van 50.000 fr. vielen te beurt aan de biljetten Nr 202.058-3, verkocht te Lierneux 318-.418-7, id. Charleroi 401.494-4, id. Maastricht 482.354-5,id. Yper. De loten van 10.000 fr. werden ge wonnen door de biljetten Nr 110.607-9, verkocht t© Antwerpen; 121.719-5, id. Auvelais 137.281-1, id. te 146.496-1, id. Charleroi; 164.962-7, id. Gent; 165.331-6, id. Gent 181.536-8, id. te Iloei 183.412-1, id. te Elsene 264.44Ö-Ö, id. Brussel 281.054-8, id. Antwerpen 336.668 5, id. Marchienne- au-Pont 355.234 8, id. te Brussel 394.780-4, id. Charleroi 427.520-1, id. Brussel; 464.871-7, id. Elsene; 538.066-4 id. Luik 550 338-8, id. Gent 575.524 8 id. Ans 573.523-5, id. Antwerpen 589.720-9, iu.: Gent. Al deze nummers, evenals de 2800 winnende nummers van de loten van 000, 500 en 100 fr., bevinden zich op de officieele lijst welke op dit oogenblik te koop is in al de post- en telegraaf kantoren van het land. Eene wieg in brand Mad. Lamotte, landbouwster, wonende tegen Reims, (Frankrijk), had hare.2 kin deren alleen in de woniDg gelaten. Toen zij terug kwam, vond zij haar wichtje, 10 maand oud, verkoold in de wieg. Een vuurgenster aau de stoof ontvlogen, had den brand veroorzaakt. Op de Locomotief Terwijl een trein op weg was naar de Duitsehe stad Potsdam, werd de machi nist plots door eene beroerte getroffen. De stoker sloot aanstonds de remmen en deed den machinist afladen, die naar het gasthuis gebracht werd. Het bleek echter dat de man reeds overleden was. LEENING DER Leening 5 t. h. 1922 TREKKING VAN 10 FEBRUARI Maandag morgen ten 10 ure, heeft de 93° trekking plaats gehad van de leening der Federatie van de Coöperatieven voor Oorlogsschade. De uitslag is Het lot van 250,000 fr. is bevallen aan de obligatie nr 20 der reeks 149112. De loten van 100,000 fr. zijn gewon nen door de obligaties reeks 53855, nr 14, en reeks 149112, nr 3. De andere nummers dezer reeksen, alsook al de nummers der reeks 37321, zijn uitkeerbaar met 300 fr. Hevige brand te Wasquehal In de schrijnwerkeiuj van M. Georges Ilennion, te Wasquehal, heeft Maandag uacht, rond 11 uur, een hevigen brand gewoed. De pompiers der gemeente wer den aanstonds verwittigd en waren wel dra op de plaats des onheils. De brand weermannen waren in korten tijd het vuur meester, doch het werkhuis, dat in hout was opgetimmerd, alsook al het [aanwezige materiaal, is de prooi der Brussel vlammen geworden. Men kent de oorza ken niet van hel ontstaan van den brand De schade wordt op 10.000 fr. geschat. Brand te Courbevoie In eene filmfabi'iek te Courbevoie is Donderdag avond, rond 6 ure 45, een brand ontstaan, die spoedig groote uit breiding nam. De pompiers van Courbe voie en van andere plaatsen der omge ving snelden toe en waren het vuur mees ter na 2 uren werken. De brand was uit gebroken in een studio waar 20 personen een sprekende film draaiden. Niemand werd gekwetst. De gebouwen zijn gedeel telijk vernield. Veekoopman aangehouden bij Rijssel Op klacht van het syndikaat der slach ters van Rijssel en van het Noorderde partement, heeft het parket van Rijssel een onderzoek ingesteld, nopens een slachter, uit den omtrek van Rijssel, die bedorven vleesch aan de menschen ver kocht. Reeds werden talrijke getuigen ge hoord. Uit hunne verklaringen blijkt dat groote hoeveelheden zieke en gestorven varkens door den slachter werden aange kocht in de pachthoeven. Deze verdedigt zich krachtdadig en verklaart dat hij slechts uit wraak beschuldigd wordt. An derzijds heeft de bestuurder van het ver- delginghuis, waar al de gestorven bees ten uit den omtrek moeten aangebracht worden, verklaard, dat hij de laatste ja ren, slechts een tiental varkens per jaar had ontvangen, wat hem zeer zonderling voorkwam. Deze openbare vergiftigings zaakheefteen groote opschudding verwek1 I. ■■reKCMirem» ALLERHANDE (bij de Post) Pope ring he. GAZET VAN De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. Postchkckrkkbning N' 48459 Tel. 180 Ieder medewerker Het blad staat ter blijft verantwoor- JS beschikking van al delijk voor zijne wie bet Soed meent bijdragen. met het algemeen Bijdragen in te nut en belang, zenden zooveel ra o- gelijk tegen den Persoonlijkheden Donderdag noen. nemen we niet op. mmssmisi (bij de Post Poperinghe. J.V» AO IV UVJVU vu UUU U V XUi ÏVUKVI O r* 1 J IA BÜLL" 111 ggaLggOl'g**!»*1"' BB!'»11 ■««jifiwjroj»:» Er leurt niemand voor ons.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1