I Bureelgerief TIENDE JAAR KEURING der STIEREN Drinkt CHASS Bier 25 centiemen hel nummer ZONDAG 2 MAART 1930 I Prachtpapier Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. horlogerij N 9 ïGebr. OUPONT I Yperstraat, 2 Rond de Honderste Verjaring I onzer Onafhankelijkheid. Gemeentekrediet van België LIEFDADIGHEIDSOPTOCHT GROOTE CARNAVALSTOET Drinkt "MAS-CAR" bier Bericht aan de Militianen der Klas 1930 De Toebereidselen der Kandelsfoor 7per Schoolgerief I Speelkaarten Specialiteit van in doozen. I Drukwerken I te verkrijgen bij Poperinghe. Abonnementen t Jaar in stad, thuis besteld 12.00 Ir. buiten stad, met de post 15.00 fr. Frankrijk25.00 tr. Amerika 30.00 fr. Men aboooeert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. Uitsevkrs-Eiöenaars Gebroeders DU PONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. Het voorspel onzer zelfstandigheid De bijzonderste feilen, die aanleiding gaven tet dt uitroeping van een appart Vorstendom België, waren de volgende Om alles goed te begrijpen, moeten we iets méér dan 100 jaar opgaan, tot aan 't Verdrag van Parijs», dat den 30 Mei 1814 D;i den val van Napoléon werd gesloten, en waarvan art. VI, het ganscbeBelgische gr ondgebied ten geschenke gaf aan Wil lem van Nassaue Koning der Nederlanden. In de maand Juni daaropvolgend wer den in de «Overeenkomst van Londen» de voorwaarden van deze bijeenbrenging van twee volken neergeschreven. Het doel dei- verdragsluitende partijen was duidelijk, [pp dit concentralie-punt, een staat vor men, die sterk genoeg zou zijn, om aan zijn buren respect in te boezemen, en die zich desnoods gewapenderhand zou kun nen verdedigen. Van den anderen kant, konden de vreemde mogendheden de over tuiging hebben, dat het aldus gevormde rijk, wel degelijk datgene bezat, wat een volk noodig heeft om gelukkig te kuunen levejt- Landbouw, handel en nijverheid warén voorspoedig, en in het verre Oos ten bezat het talrijke belangrijke kolo niën. Onder*opzicht waa havens was hel met Antwerpen en Rotterdam in een heel speciaal gunstige positie. En er mag dan ook gezegd, dat in alge- meenen zin, de Belgen, ondanks hun aan hechting bij een andere natie, niet onte vreden waren over deze wijziging van den toestand. Integendeel waren zij verheugd over eenige maatregelen die genomen werden, zooals de afschaffing der belastingen op zout en op tabak, op de erfenissen in rechtstreeksche lijn, enz. Daarbij kwam nog dat Antwerpen, Brussel, Luik, Leu ven kunstschatten lenig ontvingen, die de Franschen tijdens hun overheerschiDg mede naar hun land hadden genomen. Ongelukkig werd KoniDg Willem, voor wat betreft de politieke en godsdienstige zaken, slechter ingegeven. Zijn eerste vergissing was reeds, dat hij den Belgen, de Hollandsche Grondwet opdroüg, al hadden de 1.603 vooraan staande Belgen, die hij hieromtrent raad pleegde, met een groote meerderheid deze (liondwet verworpen. Een der redenen, die zoovelen deed be sluiten de Hollandsche Grondwet niet aan te nemen, was reeds het feit, dat deze Grondwet niets zegde over de vrijheid der Pers en de Belgische journalisten zou den dan ook weldra aan den lijve gevoe len, dat de Koning der Nederlanden zulke vrijheid ook niet zou dulden. Door de rechters, die in Holland toen niet voor het Jeven werden benoemd, doch ten al len tijde konden afgezet worden, werden dan in opdracht van de regeering, von nissen geveld tegen journalisten, die af- iwisselden van de gevangenis van 1 tot 10 jaar, tot het aan den schandaal plaatsen en merken. Van den anderen kant, werd de tweede Kamer samengesteld uit een gelijk aan tal vertegenwoordigers van België en van Holland, al telde ons land toen 3 miljoen inwoners tegen 1.900.000 Hollanders. Verder bestond de Hoogere Eerste Kamer uit 40 tot 60 leden, die door den Koning werden aangesteld, en die dan ook, voor het groot meerendeel, in de Hollandsche kringen werden gekozen, i In 1828 ging er daarom een eerste smeekschrift door 70.000 Belgen onder- feeekend naar den Koning, maar de Koning der Nederlanden zag hierin een schandig [misbruik van het petitierecht, en wanneer in 1829 een 2f zulke brief met 350.000 handteekens hem werd gezonden, soheen Aankondigingen Op 1* en 2* bladzijde 0.75 fr. de regel. Op 3" en 4' 0.65 fr. met minimum van 3 tr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. Goudsmederij Juweelhandel Monters Lip Roskopff - Patent Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN Infiind.XIlYtr.lUokft? PABRUREN in Goud, Diamant (.hpMtiZw Yperstraat, 2 Poperinghe. hij nog altijd niet te begrijpen dat er wat op handen was. Ooderlusschen was, in Juli 1830, de re volutie in Frankrijk uitgebroken, en deze geest bij onze Zuiderburen, moest ook in geen kleine mate, den oproerigen geest in de Zuid-Nederlanden bevorderen. En zoo kwam het dal den 26 Augustus 1830, wanneer in den Brusselschen Munt schouwburg De Stomme van Portici van Auber, volgens tekst van Scribi en Delavigne werd gespeeld, waarin de re volutie der Napelsche bevolking tegen de Spaansciie lyrannie wordt bezongen, het fameuze duo «Amour sacré de la Patrie» door elkeen werd meegezongen, en bui tengekomen, begon het volk dan met ver dubbeld enthousiasme de juist door Jenne- val geschreven «Brabamjonne» te zingen. Zonder dat iemand verder nadacht werd een sloet gevormd die zich rechlstreeks begaf naar de bureelen van het regee- ringsgezind blad Le National en van daar naar het ministerie van Rechtswe zen, dat in brand gestoken werd. Des anderdaags werd de Brabantsche vlag, zwart, rood geel, uitgehangen aan den gevel van 't Brusselsch stadhuis. Een burgerwacht werd samengesteld om de eigendommen le beschermen, en een afvaardiging werd naar Den Haag ge stuurd om méér vrijheid te vragen. Te no- teeren, dal zelfs op dit oogenblik, nog niemand dacht aan. een verandering van dynastie. De Belgen wilden nog maar een afzonderlijk beheer, maar de Kouing wil de niet toegeven. En minder dan een maand later was de Revolutie algemeen in heel België, behal ve nog te Antwerpen en Gent, waarvan de handelsbelangen nog beter behartigd schenen door het Hollandsch regiem, dan door een zelfstandig. Dil deed dan de oogen van den KoniDg der Nederlanden opeDgaan, maar in plaals van naar verzoening te streven, zag hij maar een middel... hij stuurde Prins Fre- derik met een leger naar Brussel Het hoeft hier gezegd De Prims van Oranje was heel sympathiek, ook in de Zuider-provincies. Te Vilvoorde aangeko men, bracht hij zijn leger tot stand, eD zonder geleide begaf hij zich naar Brussel waar ondanks alles hier en daar nog ap plaus opging. In het centrum echter was alles stil. Geen gebaar van haat, maar ook geen goedkeuring meer. Prins Frederik begreep... en hij beloof de den Koning té gaan spreken, wat ook gebeurde. Maar de PriDS moest terug naar België en ditmaal om zonder genade te gen de Belgen op te treden en dé Revo lutie klein te krijgen. Den 23 September trachtten zijn solda ten dan de hoofdstad binnen te rukken, maar de bevolking kwam op in nieuw ge vormde regimenten, en twee afdeelingen Hollandsche soldaten, die in het Park wa ren gedroDgen, bleven er gedurende vier dagen omsingeld door Belgische vrijwil ligers. Den 27, was de hoofdstad heele- maat van de Hollanders bevrijd. De Hol landsche soldaten hadden van den nacht gebruik gemaakt om zich terug te trekken. Gedurende deze dagen waren onderhan delingen tol het samenstellen van een re geering aangeknoopt en den 26 Septem ber, kwam het «Voorloopige Bewind» tot stand, dat bestond uit Charles Rogier, F. de Mcrode, Alexander Gendebien, van de Weyer, Jolly, J Vanderlinden, Emm. d' Iloogvorsl. Nicolaï, waarbij zich den 28, de polemieker De Potter kwam voegen, die voor zijn persartikel tot 8 jaar bal lingschap veroordeeld was geworden. Juan Van Haelen, de leider der Belgi sche vrijwilligers, stelde zich met zijn eerste succes nochtans niet tevreden hij zette den strijd voort overwon de Hollanders den 18 en 19 October te Lier den 21 te Waelhem den 24 te Berchem. Daar is het dat Fr. de Merode, wiens standbeeld te Berchem staat, gekwetst we-rd. En weldra bezaten de Hollanders ia België nog slechts, Antwerpen, Maes- tricht en Luxemburg. I Den 4 October verklaarde hel Voor- loopige Bewind dat de Belgische pro vincies afgescheurd waren van Holland, en voortaan eenen afzonderlijken staat zouden vormen. Uitgave van Obligatiën 5 1)2 Vrij var» belastingen. Inschrijving aan 97 of tegen afgifte der KASBONS 5 uilbetaalbaar den 1» October 1930 litel voor titel, met teruggave van 24 fr. Alles kosteloos in het Agentschap van het Gemeentekrediet bij Ad. CROUSEL, Schaalsliaat, 14, Pop. PROVINCIE WEST-VLA ANDEBEN Voor het Jaar 1930 1. - Stieren bestemd tot den openbaren springdienst. Gemeente Dag Datum Dixmude, Woensdag 12 Maart Nieuw poort, Dinsdag 11 Veurne, Maandag 24 A1 vei inghem, 17 Loo, Zaterdag 22 Merckem, 15 Proven, Dinsdag 18 Boesinghe, Woensdag 19 Yper, 2 April Wervick, Donderdag 20 Maart Meessen, Maandag 24 Kemmel, Dinsdag 25 Moorslede, Donderdag 27 telkens om 10 uur. Tezelfdertijd zullen in de bovengemel de gemeenten de omsohrijvingsprijskam- pen plaats grijpen voor stieren en koeien, door het reglement iDgesteld, alsook toe gekend worden de tweede of derde an nuïteit van vroege? verleende bewarings premiën van 2400 fr., of de bewarings- remie van 1000 fr. aan de slieren die reeds deze 3e annuïteit bekomen hebben. Kunnen slechts deelnemen aan de prijs kampen voor melkkoeien, de koeien wier melkopbrengst gebpntroleerd geweest is gelijkvormig de voorschriften der veror dening van 7 December 1928. 2 - Stierenkeuringen (zonder prijskamp) te Leysele, Donderdag 6 Maart, om 9 ure voormiddag. te Oostvleteren, Donderdag 6 Maart om 2 ure namiddag. te Poperinghe, Woensdag 5 Maart, om 9>J ure voormiddag. te Watou, Donderdag 6 Maart, om 10 ure voormiddag. te Rousbrugge Donderdag G Maart, om 1 ure namiddag, te Langemarck Dinsdag 11 Maart, om 10 v» voormiddag. Tijdens deze keuriDgen mogen toege kend worden de tweede of derde annuï teiten van vroeger verleende bewarings- premiën van 2400 fr. alsook de bewa- ringspremie van 1000 l'r. aan de stieren die reeds deze derde annuïteit bekomen hebben. 3. - De prijskampen voor stieren voor de 2 nieuwe bewaringspremiën van 2400 fr. te Loo, Zaterdag 22 Maart, om 10 ure te Veurne, Maandag 24 Maart, te Proven, Dinsdag 18 Maart, te Yper, Woensdag 2 April, De Gouverneur, Baron Janssens de BisthoveD, Zooals in de plaatselijke nieuwsbladen aangekondigd wierd, heeft de Philantro- pische maal schappij«Poperinghe-Vooruit» met haren groep Poperinghe Fleurie een lieldadigheidsoptocht gedaan Zondag laatst door de straten der stad. Met een mooi weder begunstigd liep alles ten beste af. De inzameling, ten voordeeleder wee zen van PoperiDghe, van beide geslachten en verblijvende in de twee gestichten, bracht de som op van 3313.30 fr., welke overhandigd wierd aan de heeren der Commissie van den Openbaren Onder stand in hunne vergadering van Maandag laatst om verdeeld te worden voor elk een gelijk deel, onder de weezen voornoemd. De heer Voorzitter der G. O. O. samen met den h. Voorzitter der Maatschappij Poperinghe-Vooruit zullen ter post de som voor elke wees op hun spaarboekje doen storten. Het is met vreugde dat de Maatschappij dien schoonen uitslag der omhaling mag aankondigen. Deze uitslag is het beste be wijs dat zulke liefdadige werken in de smaak der bevolking vallen, het is het bewijs dat eenieder tevreden is over het doel der omhaling en dit geeft moed en sterkte om van tijd zulke werken te ver nieuwen. J Is ëeh édel wei k de verachterde en verlatene personen der samenleving en vooral de weezen te mogen helpen en bij staan, eenieder heeft het begrepen, de uitslag der omhaling betoont het. Het is in naam onzer maatschappij, in .naam der Commissie van Openbaren On derstand, in naam der Eerwaarde Zusters de opleidsters der weezen, en in naam vooral der weezen zelf, dat alle weldoe ners bedankt worden voor hunne milde giften en hun blijk van genegenheid en liefde voor hun evenmensch, welke hulp en troost verdient. De uitslag van verleden Zondag slaat borg voor het toekomende. Het Bestuur van Poperinghe-Vooruit AVWMV Vrijgestelden van den werkelijken dienst Worden vrijgesteld van werkelijken dienst, krachtens artikel 57 der wet op de miticie de aanwerving en de dienst verplichtingen, de milicianen van 1930 aangeduid voor den dienst, der volgende kategoriën 1. Deze welke beho,oren tot eene fami lie van minstens 0 kinderen waarvan geen enkele genoten heeft van het voor deel toegekend aan de kroostrijke gezin nen. 2. Deze waarvan drie broeders ten minste gediend hebben in het Belgisch le ger. De militairen van 1930 die aangeduid werden voor den dienst en die zich in eene der hoogere vermelde kalegorie be vinden en die nog geen bericht ontvangen hebben aangaande hunne vrijstelling van wege den bevelhebber van het aanwer vingsbureel voor o Maart' 1930. Hun schrijven vermeldend naam, voor namen, datum en geboorteplaats,gemeen te waar zij staan ingeschreven voor de Milicie en aanwervingsbureel waarvoor zij verschenen, moet in een aangeteeken- den brief verzonden worden naar het Ministerie van Landsverdediging, Dienst van het Krijgspersoneel en Aanwerving, 3e Afdeeling, Leuvensche straat, 1, te Brussel. De milieiaenen van 1930, vrij van dienst, kunnen aan hunne vrijstelling verzaken met een aanbevolen schrijven te richten van 5 Maart 1930 aan hetzelfde adres, liet handteeken moet gelegaliseerd worden door het gemeentebestuur. STAD YPER. ZONDAG 2 MAART 1930 om 2 1/2 uur namiddag P B O G R A M M A 1. Politie. 2. Tambour Major. 3. Har monie Ypriana 4. De Ypersche Reus. 5. De laatste mode aan 't strand, Roeselaere 0. Belgisch Vaandel, Meenen 7. De Yper sche Vliegers 8. Vliegtuig Stad Yper 9. Chineesche Schieting «Koningkroning» Yper. 10. De Vlaamsohe Harmonie, Yper 11. De Vereenigde Rookersgilde, Statie- wijk, Poelcapelle, met hunne reuzen Tist en Triene. 12. Een doop over ouds, Po peringhe. 13. De vroolijke Zomer met hunne reuzin Johanna, Staden. 14. Op Sinjoor», Brugge. 15. De Ypersche Schot ten. 16. De Handboogmaatschappij «Yper Hoekje. 17. Les Jardiniers en Fète, Steen voorde. 18. Baron Vadrouille, Yper. 19. Rigolo en zijne familie op reis, Veurne. J9bis. De Lustige Dansers. Yper. 20. Mu ziekmaatschappij, Dickebusch. 21. De Beenhouwers van 1830, Yper. 22. De Beenhouwers van 1930, Yper. 23. Een klucht uit Boesingbe. 24. Les Bigophones du Cut du Four de Roubaix. 25. L Ecjai- rage Moderne, llazebrouck. 26. Les Che nilles, HazebrOuck. 27. Le Char du Ptiare d'Hazebrouek. 28. Poperinghe Fleurie. 29. La fète des Fleurs et des PapilIons d'Ath. 30 La Société Philantropique de Courlrai, Retour de Chasse. - AWVWW Eene tentoonstelling van PHOTOGRAPHIEN, Schilderijen en TEEKENINGEN. Aangemoedigd door den machtigen bij val welke de Koloniale tentoonstelling genoot tijdens de handelsfoor van 1928 en de luchtvaart tentoonstelling tijdens de handelsfoor van 1929, heeft het Co- miteit besloten in de aanstaande handels- foor iets puiks in te richten, op eigen terrein verzameld en tot, stand gebracht. Vele inwoners der streek, namentlijk de aankomende generatie, de jongeren, degene die vóór den oorlog kind waren, of sinds uien geboren zijn, degene die zich hier zijn komen huisvesten, kennen het vooroorlogse!» Yper "niet De oude Kathedraalstad met hare rijke gebouwen, hare] fijne gevels waarop de eeuwen hunne merkteekens gelaten had den met hare schilderachtige hoeken en straatjes behoort bijna tot het verleden, ware het niet dat beelden prent bestaan, om aan degene die Yper vóór den oorlog kenden, zoete[herinneringen te geven, en aan degene die Yper niet gekend hebben, te toonen met welke kunst onze voorou ders hunne stad gebouwd en versierd hadden, hoe ieder huis een museum was, hoe ieder straat een. blad was uit hare roemrijke geschiedenis. Het Comiteit doet een vurigen en war men oproep tot alle.;, Yperlingen, hetzij dat zij in Yper of in andere gewesten wonen, opdat zij zouden er in toestem men de photographiën, schilderijen of teekeningen welke zij zouden knnnen ia hun bezit hebben, en die betrek hebben op YPER voor den Oorlog en YPER gedurende den Oorlog, aan het Comi teit der Handelsfoor toe te vértrouwen. Het Comiteit is voornemens in eene der zalen der Middelbare School, eene echte Ypersche tentoonstelling in te richten, maar daartoe is de welwillende medewer king noodig der Yperlingen zelve. Hoe zal het aan' het herte deugd doen, alswanneer/zij injde zaalgde geschiedenis zullen lezen, de herinneringen zien der gebeurtenissen waaraan zij mogelijks deel genomen/hebben of medegeleefd hebben, in eén woord het Ypersch leven van vóór den oorlóg. En menigeen zal een traan wegvagen, alswanneer hij de Ypersche gebouwen, straten en tafereelen van binst den oorlog zal aanschouwen de lijdensweg vol kommer en verdriet 1 Om toe te laten aan het Comiteit, eea catalogus der tentoonstelling op te maken en te laten drukken, verzoekt het aan al degenen die willen hunne medewerking verleenen, zich te laten kennen aan den Secretaris der Handelsloor, h. Florimond Vandevoorde, Boterslraat 31, Yper, met aanduiding van aard en getal der photo graphiën of schilderijen, vóór 31 Maart. Het Comiteit zal er voor zorgen dat d@ geleende voorwerpen ten huize afgehaald worden, tegen ontvangstbewijs, in de eerste dagen der maand April. Alle wen- schelijke maatregels van bewaking en verzekering zullen door het Comiteit ge nomen worden om de ten toongestelde voorwèrpen, na het sluiten der handels foor, ongeschonden terug te bezorgen. Wie in zijn hart de fierheid gevoelt van ouden peiling te zijn, aarzele niet r Neem uw deel in den bijval, welke de tentoonstelling zal genieten en lever s de Handelsfoor zal opluisteren. Aan allen, zonder onderscheid, onzen besten dank op voorbaat. Het Comiteit der Handelsfoor. DépotD. GRUWEZ, Oombeke ALLERHANDE (bij de Post GAZET VAN POPERINGHE Postchkckrrkkning Nr 48469 Tel. 180 Ieder medewerker M Het blad staat ter blijft veraatwoor- beschikking van al delijk voor zijne wie het goed meent bijdragen. met het algemeen Bijdragen in te «ut en belang, zenden zooveel mo- gelijk tegen den Persoonlijkheden Donderdag noen.nemen we niet op. ma bij (bij de Post) AVAWW

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1