TIENDE JAAR 25 centiemen hei nummer ZONDAG 9 MAART 1930. I Morlogerij Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. Drinkt illASS Bier Bureelgerief Prachtpapier BGabr. DUPONT Nr 10 GJttponUta SERENADE AAR RARER EERE-VOORZITTER HEER BURGMEESTER RESTOR LARAYE tii ten la i>0 Een 2® Kabinet Tardieu Verwoeste Gewesten Openbare Zitting van den Gemeenteraad Handelsfoor 1930 Onze Boomgaarden Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. Drukwerken le verkrijgen bij It Yperstraat, P operinghe. Goudsmederij Abonnementen 12.00 tr. 15.00 fr. 25.00 tr. 30.00 fr. 1 Jaar in stad, thuis besteld buiten stad, met de post Frankrijk Amerika Men abonneert op alle Belgische» Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. -•MP*™™ MMÉHftïi mm Uithevbrs-Eïoenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. POSTCHKCKRKKKNING wmmm De Samenstelling Zondag morgen ten 4 uur was het 2» kabinet Tardieu samengesteld als volgt Voorzitterschap van den raad en bin- nenlandsche zaken, M. Tardieu justicie, M. Raoul Peret buitenlandsche zaken M. Briand oorlog, M. Maginotzeewe zen, M. Dumesnilfinancies, M. Raynaud budjet, M. Marlin openbaar onderwijs M. Marraud kolonies, M. Dietri poste rijen, telefonen en telegrafen, M. Mallar me volksgezondheid, M. Ferry koop handel, M. Flandin; landbouw, M. David handelsvloot, M. Rollin arbeid, M. La val openbare werken, M. Pernot pen sioenen, M. Champetier de Ribes lucht vaart, M. Eynac. Hoe de partijen vertegenwoordigd zijn Het nieuw kabinet bestaat uit 18 mi nisters, 15 onderstaatssekretarissen en 1 hoogkommissaris men telt er in 5 sena tors en 29 volksvertegenwoordigers. MM. Marraud, David en Reynaud behooren tot de demokratische linkerzijde van den Se naat M. Peret is ingeschreven in de groep der radikaal-demokratische unie M. Laval behoort tot geen enkele groep. De Kamerleden die deel uitmaken van de regeering, behooren tot de volgende groe pen MM. Tardieu, Pielri, Flandin, Rollin, Heraud, Ricelfi, Peische en Barely; tot de republikeinen van links MM. Martin,Wal- larme, Eynac, Manaut, Lilaz en Gerard, tot de radikale linkerzijde MM. Calhala en Morinaud, tot de radikaal-socialisti- sche linkerzijde MM. Maginot en Pon- cet, tot de sociale en demokratische ak- tie MM. Briand en Lautier, tot de repu- blikeinsche socialisten MM. Ferry en Bel mont, tot de onafhankelijken van links MM. Dumesnil en Falcoz, tot de radikaal- socialisten M. Champetier de Ribes tot de volksdemokraten MM. Pernot, Ober- kirch en Serot, tot de demokratische re- publikeinscbe unie. Voor het Parlement Woensdag kwam M. Tardieu voor het Parlement met zijne Bieuwe Regeering. Bijna al de volksvertegenwoordigers wa ren tegenwoordig. De zitting was uiterst woelig. Na de regeeringsverklaring werden de moties van vertrouwen of wantrouwen in de regeering besproken. Ten 10 ure 's avonds begon de stemming over een motie, door de regeering aangenomen. Deze motie kwam er door met 316 stem men tegen 200. De regeering verkreeg dus een meerderheid van 56 stemmen. LEENING DER Leening 4 t. h. 1921 TREKKING VAN 1 MAART Zaterdag morgen ten 10 ure, heeft de 74® trekkiDg plaats gehad van de Leening 4 t. h. 1921 van de Verwoeste Gewesten. Het lot van 1 miljoen werd gewon nen door Reeks 73470 Nr 7. Al de andere nummers dezer reeks zijn uitkeerbaar aan 250 fr. Dépot: D. GRUWEZ, Crombeke LOONBOEKJES De wet verplicht de Werkgevers aan ieder zijner Werklieden een loonboekje te geven. Deze boekjes kanmen verkrijgen bij Gebr. Dupont, Yperstraat, 2, Poperiaghe. Prijs 0.78 fr. per stuk. STAD POPERINGHE. van Vrijdag 28 Februari 1930 MWVAV De vergadering wordt geopend om 5.45 uur onder het voorzitterschap van de h. Burgmeester Lahaye. Afwezig Schepen Gombert en raadslid Verbeke. Vooraleer de dagorde aan te vangen, drukt de h. Burgmeester zijne gevoelens van deelneming uit in den rouw die het gemeenteraadslid heer Dokter Verbeke, komt te ondergaan door het droevig af sterven zijner echtgenoote. Hij meent dat al de leden van den Raad zich deelachtig maken aan deze gevoelens en dat zij er zullen aan houden, uit blijk van genegen heid in den begravenisdienst tegenwoor dig te zijn. Algemeene bijtreding. Daarna geeft de h. Secretaris lezing van het verslag der vorige zitting, dat aangenomen werd na de volgende opmer king van Raadslid Lefebvre. H. LEFEBVRE - Bij de lezing van het proces-verbaal kom ik te vernemen dat al de mededeelingen in de laatste zitting ge daan, van ondergeschikten aard zouden geweest zijn. Ik meen nogthans dat de kwestie der verlenging van de huishuur- wet belangrijk genoeg is om er op terug te komen, boe staan die zaken nu Schepen VANDOÖREN - Het Schepen collegie heelt aan den h. Gouverneur la ten weten dat volgeDs zijue meening de verlenging voor Poperinghe niet diende toegepast te worden, daar de Maatschap pij van Goedkoope Woningen beschikt was, boven de 20 huizen alhier reeds in opbouw, er nog 70 nieuwe aan te leggen. De h. Vrederechter gaf een ander advies. Zoo ik mij niet vergis kwam een hoogge plaatst provinciaal ambtenaar hier ter plaatse een onderzoek daarover doen. In den Moniteur van gisteren verscheen de lijst der gemeenten waaraan de verlen ging toegepast word, Poperinghe is er niet inbegrepen. H. LEFEBVRE - 'tls spijtig, want wo- ningsnood beslaat hier voorzeker nog. Ten anderen er is nog tijd tot 1 April aan staande aan de gemeenten gelaten om hunne voorstellen te doen de zaak zou eens nader kunnen onderzocht worden. H. BRUTSAERT - Zoo de woningnood zoo groot is, hoe komt het dan dat er maar zoo weinig vraag is voor de reeds voltooide goedkoope Woningen Zij zijn voorzien van twee soorten van water, gaz en elektrische aanleiding en zijn ten goed koopste mogelijk opgetimmerd. H. BURGMEESTER - Hadden deze wo ningen gemakkelijk koopers gevonden, andere inwoners, nu io slechte barakken, zouden alsdan de huizen van die koopers kunnen innemen en zoodoende hadden vele barakken of bouwvallige huisjes kunnen verdwijnen. V er scheid ene leden doen opmerken dat deze huizen niet gebouwd zijn volgens den bouwtrant der streek en veel te veel moeten kosten voor aankoop of als pacht prijs. H. BRUTSAERT - 'tls gemakkelijk om zeggen. Die huizen zijn gebouwd volgens de voorschriften van de Nationale Maat schappij van Goedkoope Woningen. Volgt gij hare plannen niet dan krijgt gij geene premicn, dat zou toch de zaak voorzeker niet beter oplossen. 't Is Jammer dat de lieden van deze streek in 't algemeen nog zoo onverschil lig blijven aan de woningkwestie en het nut eener goede woning, op punt van levenswijze en gezondheid, inaar zoo weinig waardeeren. Men geraakt 'takkoord om de zaak nog eens verder te onderzoeken en vóór 1 April aanstaande dit punt op het dag orde der naaste gemeenteraadszitting te brengen. nemen we niet o>v_ m IIIIUWBHIWIHMMMMM l ■HU WIWWIIIMasiÉPWËP Aankondigingen Op D en 2* bladzijde 0.75 fr. de regel. Op 3* en 4' 0.65 fr. met minimum van 3 tr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooraf te betalen. aa»iaaw(gpa Juweelhandel Monters Lip Roskopff - Patent Statie-Monters. Regulateurs Pendulea Wekkers KETTINGEN is fieri, Xlim.Hiikef PABRUREN in Goud, Diamant Yperstraat, Poperinghe. Daarna gaat men over tot de bespre king van het dagorde. 1 Punt - Grondver gunning en op 'h*t Kerkhof. 19 vergunningen worden goedgekeurd. Eene gedachtenwisseling ontstaat over den tegenwoordige» prijs der vergunnin gen, 200 fr. de vkm. Er word voorloopig besloten dezen prijs niet te verhoogen daar de aanvraag tot vergunningen begint te verminderen en de beschikbare gronden op het kerkhof nog voor lange jaren voor handen liggen. 2 Punt - Rekening, kapitel II, der Staatsmiddelbare School voor Jongens, dienstjaar 1029. De uitgaven voor dit kapitel (materiaal) beloopen lot de som van 13.347.54 fr. Goedgekeurd met 6 stemmen en 5 ont houdingen van de h.h. Brutsaert, Lefeb vre, Garpentier, Desmytter en Devos. 3 Punt - Begrooting der Staatsmid delbare School voor Jongens, dienstjaar 1930. Deze begrooting bedraagt in ontvang sten en uitgaven de som van 349.990.00 fr. Goedgekeurd met 6 stemmen en dezelf de 5 onthoudingen als hiervoren. 4 Punt Goedkeuring der aanbe steding van de werken van jaarlijksch onderhoud der gemeentewégen van groot verkeer. H. BURGMEESTER - Het bestek dezer werken aan de gemeentekalsijden bedroeg o3.423.50 fr. Het laagste aanbod, bij de openbare aanbesteding van 31 Januari 1., beliep tot 132.500 fr., meer dan het dub bel. Daar wij vernomen hebben dat de toelagen maar gegeven worden op het bedrag van het bestek en niet op het cij fer der aanbesteding, zoo stelt het Sche pencollege aan den Raad voor de aanbe steding niet goed te keuren en aan den provintialen Dienst te vragen het lasten- kohier der onderhoudskosten te wijzigen in verhouding met het bedrag van het vroeger opgemaakt bestek. Onze finantiën laten niet toe de over- loopende som van 69.000 fr. gansch ten laste van stad te nemen, dit voor een jaar lijks onderhoud der gemeentekalsijden, wij hebben immers ook nog rekening te houden van het jaarlijks onderhoud der keizels. Dit voorstel word met algemeene stem men aanvaard. 5 Punt Advies nopens de goed keuring der openbare ve^ pachting eener hofstede, eigendom der CO.O. Ruiten de verpachting van kleine per- ceelen die totgeene bespreking aanleiding gaf, komt daarin voor de verpachting der hofstede Bodein. II. BURGMEESTER - Wij zien in het verslag der Commissie dat het hoogste aanbod van 17.100 niet aanvaard wierd, daar. er geen voldoende borg aangesteld is geweest. Van het volgende aanbod, beloopende 13.100 fr. zag de aanbieder af. Helderde, van Ingelaere-(>uaghebeur, bedragende 13.060 fr. wierd dus goedge keurd. Het is gansch in regel. H. VANDOOREN - Het vierde aanbod was maar een tiental franken lager. Een gunstig advies wordt verleend. O Punt Begrooting der Commissie van den Openbaren Onderstand voor het dienstjaar 1930. De h. Secretaris geeft lezing der ver schillende punten, waaronder de bijzon derste zijn ONTVANGSTEN BALANS De Ontvangsten belopen tot De Uilgaven belopen tot 631.605.79 549.536.30 82.069.49 Batig slot Algemeene goedkeuring. 7 Punt Aanvraag voor inrichting van een regelmatig en autobusdienst voor de Vrijdagmarkttuèsëhen Pope ringhe en Crombeke II. BURGMEESTER - Het geldt hier den autobusdienst ingericht door voer man Baelde van Crombeke. Sedert vele jaren kwam hij den Vrijdag naar Poperinghe markt met een char a bancs. Nu wordt dien vervoerdienst per autobus gedaan. Om zich in regel te stel len met de reglementen op het vervoer per AUTOBUS heeft Baelde eene aan vraag aan hei Gemeentebestuur ingediend Gezien het groot nut voor onzen wekelijk- schen marktdag, stel ik voor de gevraag de toelating te verleenen. Algemeene bijtreding. S Punt Herziening der aanvangs- wedde van den heer Politiehommissaris 9. PuntTiceejaarlijksche verhoo ging derioeddevan gemeentebedienden en 'politie-agenten. 10 Punt Aanvaarding van het ontslag van den heer Bestuurder der Gemeenteschool. 11 Punt Benoeming van een schoolhoofd aan de Gemeenteschool. De vier bovengemelde punten worden in geheime zitting afgehandeld daar zij betrek hebben op jaarwedden en benoe mingen. liet ontslag als Besluurder der Ge meenteschool ingediend door h. Emile Dekeirsgieter word aanvaard. lU Dekeirsgieter wordt vervangen door heer Maurice Desmadryl, alsnu onder wijzer aan de Gemeenteschool, in hoe danigheid van Schoolhoofd (het vereischte getal leerlingen 185, om recht te hebben volgens de wet, aan een Bestuurder word uiet meer bereikt), hel is dus een dienstdoende onderwijzer die de bedie ning van Schoolhoofd moet uitoefenen. Er werd maar eene aanvraag ingediend. Algemeene goedgekeuring. 12 Punt Mededeelingen. Deze bespreking loopt bijzonderlijk over de wegenis. Verscheidene leden ne men er aan deel, onder andere vraagt raadslid Desmytter een eind landstraat van omtrent 400 m., lusschen de Ranke- Iinde en het Yogellje met keizei te be steenigen. HBURGMEESTER - Wij zullen deze zaak eens grondig onderzoeken. H. BRUTSAERT - Ter gelegenheid der Eeuwfeesten onzer Onafhankelijkheid word er door den Staat aan de Provintiê West-Vlaanderen een belangrijke toelage voor feesten toegestaan. Ik heb bij de Provintiale Overheid aan gedrongen om een deel dezer som te beko men voor de feesten die zullen gegeven worden ter gelegenheid der Inhuldiging van het Sanatorium van de Lovie in den loop van den Zomer. Er wierd mij geantwoord dat de verleen de toelage van den Staat uitsluitelijk voor de Hoofdstad der Provincie bestemd was. I fvomnklijke Muziekmaatschappij De Phiihaimonie HEDEN ZONDAG 9 MAART 1930 geeft de Maatschappij eene ter gelegenheid van zijn Naamfeest. Vertrek uit ONS HUIS om 3 uur. De Eereleden worden vrien delijk verzocht het muziek te vergezellen. Ik vernieuwde mija verzoek, maar tever geefs. De uitbatende Maatschappij van het Sa natorium heeft daarop besloten de onko sten van de ontworpen feesten ten haren laste te nemen. De Provintiale Overheden werden reeds uitgenoodigd en ik neem deze gelegenheid te baat om zelfde uitnoodiging te doen aan deleden van den Gemeenteraad. Deze feesten zouden kunnen deel uit maken van het programma der Feestelijk heden door het Gemeentebestuur ontwor pen ter gelegenheid van het Eeuwfeest. De H BURGMEESTER bedankt den h. Brutsaert in naam zijner Gollegasvan den raad en beloofd de noodige schikkingen te nemen voor het goed gelukken der feesten- Bijgevoegd punt - Bij hoogdringend heid word het laslenkohier goedgekeurd voor de verpachting van goederen toebe- hoorende aan de Kerkfabriek van Sint Bertinus. De zitting word geheven om 7 u. 30. Pas is de oproep verschenen door het Bestuur der Handelsfoor aan de Yperlin- gen gericht, of van alle kanlen komen brieven toe van stadsgenooten, hetkomi- teit dankende over het goed ontwerp eene tentoonstelling van Ypersche zichten eD photos in te richten, en hunne medewer king verzekerende door hel aanbieden van hunne photographien gedurende den duur der Handelsfoor. Zonder onbescheiden te wezen is het toegelaten te zeggen dat er een aanbod aan het Bestuur is gedaan geworden wel ke prachtig en grootsch van opvattiDg is, én welke zonder overdrijven voor het goed gelukken der zaak borg spreekt. liet is ook geheel goed mogelijk dat ia plaats van óéne zaal, er zal moeten aaD gedacht worden twee of drie plaatsen be schikbaar te houden ten einde de verza meling toegezonden zichten op eene be hoorlijke wijze te kunnen uitstallen. Solidariteit wat zijt gij een mooi woord - en hoe dikwijls men ook ver geet dat gij beslaat,' nu toch doet het ge noegen aan het hart te zien dat dé Yper- lingen van heinde en verre hunne geboor teplaats beminnen en immer bereid zijn voor haar welzijn hunne beste krachten ten beste te geven. Daarom acht het Bestuur het zijnen plicht van nu reeds eenieder welke me dewerkt tot den bijval onzer tentoonstel ling te danken, en in het bijzonder dezen die tot het inrichten van de getuigenis van Yper's grootheid en verleden zullen medegewrocht hebben. De inschrijvingskaarten komen regel matig ingevuld bij het Bestuur toe en al les doet voorzien dal het aantal «stands» dit jaar zeer talrijk aal wezen. Het is te vroeg, om in bijzonderheden te treden doch de medewerking is reeds verzekerd van verschillende nieuwe fir- mas welke tot heden aan de tentoonstel lingen geen deel kon nemen. Ook raag er van nu af reeds verzekerd worden dat de foor een waren bijval te gemoet gaat, en dat de nijver* en handelaars zullen wedij veren om hunne uitstallingen zoo prachtig en aantrekkelijk mogelijk te maken. Zooals in vroeger artikelen reeds ge zegd is geweest, moet eenieder die de stad bewoont het zijne bijdragen om aan de bevolking onzer gouw, en bijzonder aan de kortziende inwoners ©nzer stad te toonen dat hier alles te krijgen valt wel ke aan prijs en hoedanigheid voor geene mededinging moet onderdoen. Dit is het bijzonderste doel onzer jaar- lijksche Handelsfoor Ju lien TAHON. Naar eene statistiek van 1922, hebben onze boomgaarden een oppervlakte van 64.252 Ha., met ongeveer 400 fruitboo- rnen per Ha., of samen 6.400.000 fruit- boomen. Sedertdien zijn nieuwe boom gaarden aangelegd vast bezitten we nu éven veel frnffbbömón als inwoners in 't land. Vooraan komt Luik, 17.600 Ha., en waar vooral kersen en peren worden ge kweekt (Visé, Herve). Oost- en West- Vlaanderen samen hebben de 2» plaats 14.000 Ha. Vooral peren, pruimen en ker- s3Dmet afzet naar Engeland en Dene marken voor de Belgische appelen is de vraag afgenomen. Limburg heeft 9.300 Ha. aan boomgaar den Tongeren en St. Truiden leveren vooral kersen verders levert Limburg vroege peren en bewaarappelen. In Henegouwen zijn 7.600 Ha. boom gaarden Doornik levert vooral peren. Brabant bezit 7.500 Ha. noordkrieken, appelen, peren. Aardbeziën worden voo ral in het Brusselsche, verder te Hoei, le Namen en te Gent gekweekt. Te Hoeilaart en omgeving staan 25.000 druivecserren: in 1928 werden meer dan 4 miljoen kgr. druiven gekweektde Hoeilaartsche druif is bekend als de beste ter wereld. Namen, Antwerpen en Luxemburg heb ben samen 1000 Ha. fruitbeplantingen. Namen levert vooral pruimen en appelen. Kinders wilden 'n Cirknummer nadoen Eenige jonge snaken van Gassel had den eene vertooDing bijgewoond van een rondreizende cirk. Er werd een numme. uitgevoerd van Indianen, die met messer wierpen rond een man zonder hem té treffen. De knapen wilden dat cirknum mer nadoen. Een hunner makkers, een knaapje van 8 jaar, kreeg een mes in het hoofd en is doodelijk gewond. Vreeselijk auto ongeluk bij Boulogne Zondag kwam de autovoerder Adolphe Fraraezelle, 27 jaar oud, wonende te Bou logne, met zijn autokamionet, waarmede hij de werklieden van eene fabriek ging halen, op den steenweg gereden te Bai- nethun, bij Boulogne. Door een ongeken de oorzaak kwam de auto op eenen muur nevens de baan terecht. M. Frarnezelle werd letterlijk het hoold afgerukt en was op den slag dood. Een knaap die op het gerucht van den schok was toegeloopen, zag den autovoerder, gansch met bloed bedekt, en uit schrik nam hij de vlucht zonder iemand te verwittigen. Het lijk van den verongelukten aulovoerder werd uaar Boulogne gevoerd. ALLERHANDE (bij de Post) GAZET VAN POPERINGHE BHB Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Dsnderdae noen. noen. 48458 Tel. 180 Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden bij (bij de Post) Vermoedelijk overschot van 1929 143.346.43 Huishuren en pachten 410.000,-;- Intresten van obligation op den Belgischen Staat 34.263.82 Intresten van obligation op liet Gemeentekrediet 14.929.82 Verblijfkosten van vreemdelingen in het Gasthuis 15.000 deel'in pensioenen van Oudertingei. liUÖeVÓ UITGAVEN Jaarwedden van Geneesheeren 15.000 Herstel aan gebouwen 50.000 Onderhoud Ouderlingen A* knechtewee/.en 70.000 oude vrouwen ft meisjesweezen 55.000 mobilair 7.000 15.000 70.000 10.000 52.000 30.000 kleederen beddingen zieken in het Gasthuis Geneesmiddelen Hulpmiddelen in geld (maandegeld) Verblijfkosten in andere gestichten Onderhoudskosten van personen geplaatst in toevluchtshuizen scholen van Weldadigheid Aandeel in het Gemaene Fonds .en 10.000 73.000 HÉT UESTUl'R.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1