ontwapening en Bewapening REMINGTON Buceelyerief TIENDE JAAR Nr 19 25 centiemen hel nummer Dit Nij verheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. ZONDAG 11 MEI 1930. Horlogen] Gebr. DUPONT Oupntftta Drinkt "MAS-CAR" bier Drinkt "MAS-CAR" bier Prachtpapier Het Vervoer Bond der Kroostrijke Gezinnen van Belgie !De Guido-Gezellefeesten Vlaamsch in het Legen Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. allerhande Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Popc ringhe. Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld 12.00 tr. buiten stad, met de post15.00 fr. Frankrijk25.00 Ir. Amerika 30.00 fr. £®©si abormeert op silo Belgische Poatkaatojpoa Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. De nieuwste uitvindingen De verschrikkingen van den oorlog hebben vele lieden zoo anti-militarist en vredesgezind gemaakt, dat totale ontwa pening hun het beste en eenige middel toeschijnt om oorlogen te vermijden. De geheele afschaffing van een leger is louter onzin, niet alleen met het oog op een mogelijken buitenlandschen vijand, maar ook tegenover de binnenlandsche ge varen die den vrede bedreigen, vooral in deze tijden van georganiseerd en door Moscou gesteund bolsjewisme. Legers kunnen ten andere niet gemist worden, daar men ze noodig heeft als na tuurlijke rampen, zooals overstroomiDgen branden, aardbevingen de menschheid komen teisteren, of erge ongevallen ge beuren, hetgeen regelmatig voorkomt. En terwijl met min of meer goede tronw in den Volkenbond, conferenties, door Staatslieden voor ontwapening ge ijverd wordt, terwijl zekere kampioenen van ontwapening enkel de gedachteervan verspreiden met het doel de onnoozelaars die zich er door zouden laten beetnemen aan te vallen en te overheerschen, zien wij dat juist in de landen waar de veld tocht voor ontwapening van andere na ties het ergst woedt, men er zich het meest op toelegt om nieuwe steeds vree- selijker wapens uit te vinden en te ver beteren. Door de firma Viekers (Engeland) is thans een snelvuurgeweer gemaakt, uit gevonden door een Amerikaan, Pedersen genaamd, dat een groote verbetering is in zijn soort. Het bezit de volgende hoe danigheden. Het is niet langer noch zwaarder dan een gewone karabijn, het heeft geen te rugslag en het kan drie maal sneller schieten vijftig kogels per minuut. Het geweer weegt slechts 4 kilo. Het laden geschiedt per reeks van tien kogels en zoohaast zij afgevuurd zijn wordt ook de «clip», die de hulzen bij elkaar houdt, uit het geweer geslingerd, de kulas openlatend, zoodat de schieter zien kan dat hij opnieuw moet laden. Het is dus een karabijn die om zoo te zeggen het Lewis mitrailleur-geweer ver vangt en gemakkelijker van hanteering is. In tegenstelling met de mitrailleurs moet men voor ieder schot op den trekker du wen. Dit werd met inzicht zoo geregeld om verkwisting van kogels te vermijden. In het vliegwezen werd, onder het op zicht van bewapening, eveneens grootere aanvalskracht nagestreefd. Gedurende den oorlog had men reeds vliegtuigen waarop met twee mitrailleu- zen tegelijk kon gevuurd worden. Nadien heeft men er gemaakt met vier milrail- leuzen, toestellen die een der landen, ver tegenwoordigd op de ontwapeningsconfe renties, reeds bezit Welnu, men is bezig een aeroplaan te maken, waarvan de bestuurder, tewijl hij het stuur vasthoudt, en m )t een vlucht van 300 km. in het uur vliegt, dank zij een iqotor van 550 P. K. zes mitraiüeu- zen tegelijk zal kunnen afvuren. De aangeduide snelheid van dit vlieg tuig zal 400 kilometer per uur kunnen bereiken als het tuig daalt en het zal in tien minuten meer dan zes kilometer stijgen. De gedachte die den bouw beheerschte Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcmeckrkkkning Nr 43459 Tel. 180 H'ivi tvtnm «■hs van deze machine vliegtuig zooals wel dra verschillenne landen er zullen bezit ten is dat de twee mitrailleuzen waar van aan het einde van den oorlog de vechtvliegtuigen voorzien waren, onvol doendeuitslagen gaven. De kogels vlogen tusschen de bladen der schroef door, zoo juist was het schieten met de omwente lingssnelheid der schroef gesynchroni seerd. De vlieger mikte niet met de loo- pen, maar stelde heel zijn vliegtuig in de richting van het doel, dat derhalve zelden geraakt werd. Op het type van vliegtuig met vier of zes mitrailleuzen zijn de bijkomende op den bovenvleugel bevestigd. Aldus hoopt meneeu betere versprei ding te bekomen van de kogels en een grootere kans van raken. Vermits wij over vechten in vliegtuigen spreken, zullen wij er bijvoegen dat deze gevechten snel geleverd worden. Gedu rende eeaige oogenblikken, als de ma- chien in een voordeeliga richting is, wordt er gevuurd en dan duikelt men weg om botsingen te vermijden, ora dan opnieuw een gelegenheid te zoeken ten einde den vijand recht voor zich te krijgen. Dat is ten minste de tactiek die met de eenzitters gevolgd wordt. In de tweezit- ers, waar de bestuurder over een of wee mitrailleuzen beschikt, is de waar nemer ook bewapend en daar hij zijn mi- railleuze naar alle zijden kan richten, hebben deze machienen een groote supe rioriteit over de eenzitters. In den oorlog gebeurde het daarom meer dan eens dat weezitters, alhoewel in groote minder heid, een eskader eenzitters op de vlucht konden drijven. Men mag gerust aannemen dat een een- zitter met vier of aes geweren bewapend hans niet veel meer dan vroeger zou kunnen uitrichten tegen een tweezitter, want de gevechtswaarde van den eenzitter bestaat vooral in zijn durf en hoedanighe den in de vliegkunst. In bevoegde kringen zijn er daarom ve len die de voorkeur geven aan den twee zitter, daar de gevechtstakliek van den eenzitter te eenvoudig is en niet meer kan verbeterd worden. In de verdedigingsmiddelen heeft men ook nieuwe uitvindingen gedaan. Onlangs wezen wij op het aanwenden van dunnere, maar toch sterkere paDtser- platen voor oorlogsbodems. Ook in de pantsering van krijgswagens is er groote verandering gekomen im mers, de nieuwe fransche tanks hebben aan den voorkant een bepantsering van 45 millimeter dikte en van 35 mm. voor den toren, terwijl de vorige tanks de Eogelsche b v. slechts door een pant ser van 8 mm. dikte beschermd zijn en slechts weerstand bieden aan gewone ge weer-en mitrailleuzenkogels van 7 tot 8 mm.doorsnede; maarzij zijn niet bestand legen de speciale pantserdoorborende ko gels van hetzelfde kaliber. Deze nieuwe pantserwagen weegt 70 duizend kilo en hij heeft een snelheid van ten minste 12 km. per uur, waar schijnlijk veel meer, maar... het geheim erover wordt goed bewaard. De nieuwe gevechtswagen is een verbetering op de Char 2 C die in 1928 gemaakt werd. De nieuwe bepantsering maakt, den wagen onkwetsbaar zelfs door de bijzon der gebouwde anti tank machiengeweren zwaar zijn dat zij door een kleine auto in positie moet getrokken worden. De nieuwe Fransche tank kan er de be schieting van trotseeren, en, zijn weg on gestoord voortzettend,het machiengeweer onderste boven werpen en verpletten, al hoewel al de tot hiertoe gemaakte tanks in dezelfde omstandigheden als een zift doorboord zouden worden. Dat de vredelievende menschen zich over deze uitvindingeu nu niet ongerust maken, want tot hiertoe is de Romeiosche leus nog altjjd waar wilt gij den vrede, wees dan tot den oorlog bereidt, en zelfs in het gewoon leven ondervinden wij dat hij die sterk is, het minst te vreezen heeft en ook het minst aangevallen wordt en het minst slagen krijgt. In de School Meester. Hoeveel maakt 2 en 1 Jongen. Meester.Gauw als moeder u twee boterhammen geeft en als gij nog een vraagt, wat hebt gij dan Jongen. Geen hongermeer, meester! Meester Hoeveel is'twintig min twin tig Jongen 1 Meester Wanneer gij twintig stui vers in uw beurs hebt en gij die stuivers verliest, wat hebt gij in uw beurs Jongen Een gat, meester mmfis "gwflg Goudsmederij Juweelhandel Monters Lip Roskopff- Patent Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN Ib Goud, lifter, HIekef PABRUREN in Goud, Diamant. Yperstraat, 2 (bij de Post) Poperinghe. Aankondigingen Op 1* en 2* bladzijde 0.75 fr. de regel. Op 3* en 4' 0.65 fr. met minimum van 3 Ir. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 Ir. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. PUBLICATIEFONDS met kogels van 2 cm. doorsnede, die zoo vertegenwoordigt. In Belgie bollen er dagelijks ongeveer l,5oo autobussen, die jaarlijks 30,000,000 liters naphte verbruiken. Daar er 0.80 fr. taxé per liter gesteldis, brengt dat jaar lijks de kleine som van 24 miljoen frank belastingen in de staatskas. In Braband is er een auto voor 34 inwoners, in de provincie Namen, een moto voor 101 in woners. Eene optelling van het verkeer op de Louizalei, te Elsene, van 7 uur tot 22 ure heeft de volgende cijfers gegeven15,153 rijtuigen van alle slag en rijwielen, ver voerend 21,199 personen; 1,585 trams, 53,978 menschen vervoerend. Men heeft de statistiek der naphtepomp- pen gemaakt in verscheidene landen in evenredigheid met het aantal autos in ieder land; Denemarken: 18 1/2 per pomp; Frankrijk, 22.1; Zwitserland, 22 9 Duitschland, 25 3; Holland, 23.7; Enge land, 27.6. De cijfers voor Belgie zijn nog niet gekend. Ongeveer 380,000 personen worden in Frankrijk gebezigd aan de autonijver heid en handelwerklieden, autovoerders agenten, bedienden, voor een jaarlijksche vervaardiging van ongeveer 225,000 rij tuigen. Er worden daarvan 10 t. h. op krpdiet verkocht. In/Duitschland was het aantal bollende autorijtuigen op 30 Juni 1929, 1 miljoen 180,500, waarvan 432, 500 autos 141,600 kamions en 606,400 motos. Italië had op 31 Augustus vau verleden jaar 324,747 rijtuigen, waarvan 173,242 autos, 78,672 motos 49,339 kamions, 7,928 autobussen, 6,376 landbouwlrac- tors enz. In Februari 1929 lelde Tcheko- Slovakie 61,068 autorijtuigen, waaronder 25,111 autos, 9,453 kamions, 2,294 trac tors, 1,377 autobussen, 20,006 motos, enz. wat een rijtuig voor 243 inwoners 7 500 frank PRIJZEN toe te kennen voor het Publicatiefonds van den Bond der Kroostrijke Gezinnen Men weet niet genoeg, in de letterkun dige maatschappelijke middens, dat er verleden jaar door Mr. Gollier en naar zijn voorbeeld, voor den Bond prijzen in gesteld werden, die de zaak van de groo te gezinnen het best bevorderen. De volgende prijzen zullen in October aanstaande toegekend worden 1) De prijs Gollier, 2.500 fr. 2) De prijs Michel Levie, 2.500 fr. 3) Een of meer prijzen, naar de be langrijkheid van de ontvangen werken, tot een geheel bedrag van 2.500 fr. Het Comiteit van het Publicatiefonds stelt aan de schrijvers de volgende onder werpen voor 1) Handboek voor het onderwijs van de- mographie of volksbeschrijving, in zonderheid met het oog op de kroost rijke gezinnen. 2) Handleining van de propagandisten van den Bond K. G. 3) Letterkundige werken romans, ge dichten, gezangen, tooneelstukken ten gunste van de Kroostrijke Geziunen. 4) Boekenlijst der verschenen werken en bijdragen over de vraagstukken die deK. G. aanbelangen, in 't Fransch, in 't Vlaamsch, of in andere talen met de namen der schrijvers en met een be knopt overzicht van den inhoud en eene beoordeeling van de waarde en van het belang dier werken in verband met de K. G. 5) Vergelijkende studie over de belas tingswetgeving van de onderscheidene landen met het oog op de K. G. 6) Bijzondere studie van de successie rechten in vijf landea die zich onder scheiden door eene wetgeving op dat gebied opsporing van het beste in Belgie in te voeren stelsel, met het oog op de K. G. 7) De grondbelasting en deK. G. 8) Het leger en de K. G. 9) De sociale verzekeringen en de wijzi gingen in hun wettelijk statuut en in hunne regeling te brengen met het oog op de K. G. 10) Zelfde onderwerp voor het buitenland De werken mogen in 't Fransch of in 't Vlaamsch geschreven zijn. Zij moeten aan het Hoofdsecretariaat toegezonden worden vóór 31 Juli. Zij mogen met de hand geschreven of gedrukt zijn. Zijn zij niet gedrukt, dan hebben de schrijvers er belang bij, ze met de schrijfmachine te doen overschrijven en ze op die wijze in te zenden. Het beste, het duurzaamste, het gemakkelijkste, het meest modern Schrijfmachien. Agentschap Gebr. DUPONT Yperstraat, 2, Poperinghe Komt zien naar de laatste nieu we modellen, altijd in magazijn te Brugge Zondag werden te Brugge de laug ver wachte feesten van den grooten priester dichter Guido Gezelle luister rijk gevierd. Van 's morgens vroeg was de stad in feestgetooi. Om 2 uur namiddag had een grootsche optocht plaats, door de bijzonderste stra ten der stad, waaraan ruim 209 maat schappijen deelnamen. Iotusschen staan duizende en duizende aanwezigen rondom het Gezelle-monument, wachtend op de onthulling. Rond 3 nur werden Hunne Majesteiten de Koning en de Koningin afgehaald, aan de statie, door den h. Gouverneur en dera h. Burgmeester van Brugge. Een alge- meene kreet van Leve de Koning weerklonk op het statieplein en onze Vorst groette dankend de geestdriftige menigte. Na de korte voorstellingen neemt de Ivoniog plaats op de eeretri- buuu. De Koningin draagt een prachligen bloemenruiker. Het muziek speelt de Bra- banconne en de Vlaamsche Leeuw en schier algemeen wordt er meegezongen. Daarna staat Z. E. H. Kanunnik Boon recht om de onthullingsrede uit te spre ken. Een algemeen gejuich ontstaat wan neer de leeuwenvlag aan het prachtig beeld van Guido Gezelle ontvalt. Redevoeringen worden dan nog uitge sproken door den h. Burgemeester van Brugge en den h. Minister Baels. Na deze verscheidene aanspraken staat Z. M. de Koning recht, en spreekt in de Vlaamsche Taal een schoon huidewoord uit, waarna hij een prachtige bloemen kroon neerlegt aan den voet van het Standbeeld. Na deze grootsche plechtigheid bren gen ODze Vorsten nog een laatsten groet aan Mgr. Waffelaert en vertrekken onder een onbedaarlijk gejuich der menigte naar de statie. Het schoon en welgelukt feest sloot met een feestmaal waaraan 250 genoodig- den plaals namen. Daarna werd een prachig vuurwerk in de Gezelle-warande afgeschoten, dat de menigte in verruk king bracht. Zoo eindigde dit schoone feest dat voor altijd in het geheugen der aanwe zigen zal geprent blijven. Dq Rijkste landen in Goudvoorraad Volgens eene statistiek, uitgegeven door de «Federal Reserve Boad» der Ver eenigde-Stalen, bedraagt de goudvoor raad 10 miljard 291 miljoen dollars, zijn de ongeveer 262 miljard frank. Hiervan hebben de Vereenigde-Staten 37.90 Frankrijk 45.87 Engeland 6.91 Duitschland 5 29 Japan 5.25 enz. Indien men als basis de bevolking neemt van ieder land, en indien men het goud- in-kas verdeelt onder de inwoners van dit land, bekomt men eene gansch ver schillende klasseering De Argentijnsche burger wordt dan de rijkste van de we reld, want de hoeveelheid goud per hoofd bedraagt 40 dollar 40, of 1,440 fr. Bijna op dezelfde rang komt de Fransche bur ger met 39 dollar 70 per hoofd of"1,416 frank. Ver erachter komt de Amerikaan- kaansehe burger met 32 dollar of 1142 fr. per inwoner. Nog verder komt dan de Engelsche burger met 15 dollar 50 of 553 frank. Argentina heeft deze klasseering te danken aaa zijn beperkt getal inwo ners, 10,750,000. Dinsdag verklaarde M. de Broqueville, minister van Landsverdediging, in de Kamer, in zijn antwoord op de onder vraging Vos, het volgende «Sommige bladen (VI. Nationalistische) durven druk ken dat de Fransche bevelen in het leger het gevolg zijn van de Fransch-Belgische Overeenkomst, waardoor de Vlaamsche soldaten als vee aan Frankrijk verkocht worden. Is het dwaas genoeg De Fran sche bevelen bestaan sedert honderd jaar Binnen drie weken komt de klas van 1930 onder de wapens. De bevelen zullen in 't Vlaamsch gegeven worden aan de Vla mingen. Niets verplichte mij dien maat regel te nemen. De zaak De Leeuw is een kneep van 't laatste uur. Men heeft willen doen ge- looven dat de wet niet zou toegepast wor den; welnu al de onderrichtingen voor haae toepasseDg zijn geaeed. Zij beslaan een boekdeel van 160 bladzijden; de op stel ervan werd gedaan door de volledige medewerking van den legerstaf. Men zet aan dat/werk allen spoed bij wij willen de wet van van 1928 trouw toepassen. Met dat gevoelen hebben wij gewerkt in het belang der Vlamingen en Walen. Wij werken onverpoosd. nö Vergiftigingen nabij Rijssel Het Parket van Rijssel is, Donderdag, te La Basaée afgestapt om eene zaak van vergiftiging te onderzoeken Zondag a- vond, na pastei, uit eene varkensbeenhou werij voortkomende,geëten te hebben, is M. Frans Lenoir, ontvanger-buralist, door brakingen overvallen. Ondanks de beste zorgen gaf de ongelukkige den geest Uit de lijkschouwing bleek dat M. Lenoir door bedorven eetwaar vergiftigd werd. Er zijn nog andere slachtoffers een Pool, die bijzonder erg ziek is, wordt in 't gasthuis van Rijssel verzorgt; twaalf andere personen zijn eveneens erg ziek, en nog altijd niet buiten gevaar. De been houwer, ondervraagd, verklaart dat de pastei van versch vleesch gemaakt is, en onmogelijk zijne kalanten kon vergiftigen. Landbouwer door ploeg vermorzeld. Tijdens het laatste onweder dat over de Fransche streek van Laveur gewoed heeft, is de landbouwer M. Faure, van Aguts, op tragische wijze aan zijn dood gekomen. Deze stapte voor een ploeg, ge trokken door twee ossen. Op zeker oo- genblik ratelde een geweldige donderslag. De dieren verschrikten en wierpen den menner omver. De ongelukhige landbou wer werd de borstkas vermorzeld door den ploeg en bezweek weldra. Kindje in een gracht verdronken Het kindje Jean Berger, 22 maand oud was aau het spelen nevens een gracht in in de gemeente Aire-op-de-Leie, Fransch Noorden. Op zeker oogenblik gleed het wichtje uit en viel in het water. OndaDks de spoedige toegesnelde hulp was het kindje versmacht. Kind dood gereden te Trith-St-Leger Langs de baan van Valencijn, te/l'rilh- St-Leger, is Donderdag een vreeselijk ongeluk gebeurd. Het 9jarig knaapje Ar thur Ilousse werd dooi' een auto verrast en omgeworpen. De jongen verdween onder hel voertuig en werd aldus een heel eind ver meegesleurd. Hij werd vree selijk vermorzeld en bleef ter plaatse do d. (bij dc Post GAZET VAN POPERINGHE Ieder medewerker Het blad staat ter blijft verantwoor- -a. tfgjfflijSS* A beschikking van al delijk voor zijne wie het goed meent bijdragen. J&ÊttÊÊlGL met het algemeeB Bijdragen in te nut en belang, zenden zooveel mo- gelijk tegen den Persoonlijkheden Donderdag noen. nemen we niet op. g bij mss ra-

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1