De Zeven Magere Jaren Huilerigs des Flaudres 10 MUZIEKEN Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. Buitenland 30 Wagens en Groepen Oe Ouderdomspensioenwet gewijzigd Drin!it"MAS-CAR"bler STAD POPERINGHE. ZONDAG 1 JUNI 1930, om 4 uur namiddag ZONDAG 1 JUNI 1930. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ABONNEMENTEN. I Jaar in stad, thuis besteld 12.00 fr. I Jaar buiten stad, met de post 15.00 fr. 1 Jaar Congo 1 Jaar Frankrijk I Jaar Amerika 25.00 fr. 25.00 fr. 30.00 fr. MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN. AANKONDIGINGEN. Op Ic' en 2" bladzijde 0.75 fr. de regel. Op 3° en 4'' bladzijde 0.65 fr. de regel, met minimum van 3.00 fr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met mi nimum van 5.00 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders.Voor dik wijls te herhalen reklamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn vooraf te betalen. GAZET VAN POPERINGHE De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheckrekening N' 48459. Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. er De Crisis in de Nijverheid Sedert geruimen tijd heerscht eene krisis in de Nijverheid, zoowel in de textielnijverheid van Vlaande ren als in de Waalsche nijverheden van kolen en ijzer. Toen voor korten tijd de fabrikan ten tot hun werkvolk zegden dat zij bij gebrek aan bestellingen verplicht waren de loonen te verminderen, was het antwoord: Dat nooit! Wat hebben de mecanieke weverijen gedaan? Honderden afgedankt, omdat er geen werk meer was. En wat konden de syndikaten daartegen doen? Niets. Als de fabrikant geen bestellingen meer ontvangt, kan hij niet verplicht worden nog te laten werken. Men noemt ons o. m. een weverij tusschen Gent en Dendermonde waar twee honderd man aan den arbeid wa ren, zij hadden geweigerd een loons vermindering te aanvaarden. Thans zijn nog tien wevers aan het werk in afwachting dat de getouwen heele- maal stil vallen. In een weverij van een naburige ge meente werkt men nog drie dagen in de week. Over eenige dagen zal die weverij ook stil liggen. Elders gaat het ook zoo. De spinne rijen hebben nog werk, maar zal het blijven duren als de weverijen geen bestellingen meer bekomen en de poort moeten sluiten Alle kleine fabrikanten zijn bedreigd Buiten de textielnijverheid gaan de zaken ook niet goed. Men heeft ons over zekere industriën gesproken waar cïe bedrijvigheid gestaakt is, terwijl de stocks zooveel mogelijk verkocht wor den. In Engeland blijkt men even mach teloos tegen de crisis en de werkeloos heid. Dit verschijnsel is bovendien Belgisch noch Engelsch, maar het is algemeen. De Japanners met hun kleine loonen en lagere prijzen veroveren de textiel markt van Azie en exporteeren reeds naar Europa, wanneer de Engelsche fabrikanten vroeger meester van de Japansche markt waren. Tegen de wet van vraag en aanbod vermag men niets. Wanneer het pu bliek niet meer kan koopen en de prijzen te hoog vindt, moeten deze onvermijdelijk dalen. Na den uitputtenden wereldoorlog waren de behoeften onmetelijk. Tien jaar lang heeft men moeten werken en voortbrengen om in die behoeften te voorzien. Heden is de toestand nor maal geworden, maar men heeft ech ter gezien dat oorlogvoerende landen op zekere markten door andere waren verdrongen en dat zelfs ter plaatse van die markten dezelfde nijverheid was ontstaan. De onlusten in Indië toonen dat de Engelsche uitvoer naar dit land ernstig in gevaar is. Men zegt dat Moscou de hand heeft in die woelingen, daar het steunt om in troebel water te visschen. Het is mogelijk dat Gandhi in verband staat met de communisten, zooals de Chineesche nationalisten.de Vlaamsche nationalisten en de nationalisten van Java en anderen. Maar zouden d Japanners ok geen rol in Britisch-Indië vervullen om er hun katoenen weefsels te verkoopen in de plaats van die van Lancaster Dit is niet onmogelijk. De Engelschen hebben overigens veel vroeger het voorbeeld gegeven in ze kere koloniën. Men kent het spreek woord eerst de zendeling, dan de koopman en later de roode rok, die het land overmeestert. Men is evnmin bij machte om de loozen in het Vereenigd Koninkrijk boer niet bekwamen, verkozen zij dit j Vrouwen minstens in 4 jaarlijksche met honderd duizenden is aangegroeid kostbaar goed aan haar schoen of aan hoewel ,de socialistische regeering plat te broodjes bakt voor Soviët-Rusland, in de hoop dat de Britsche nijverheid er hare weefsels zal kunnen uitvoeren en eerst zoo slap is geweest tegenover Gandhi Het is waar dat men nu hoopt de katoencrisis te zullen verbeteren door de Engelsche vrouwen aan te zetten katoenen kleedjes te dragen. De Ko ningin van Engeland geeft zelfs het voorbeeld. Maar de mode Wat zegt en beveelt de mode De mode is een veel machtiger koningin dan de konin gin van Engeland, keizerin van Indië. Engeland is niet alles. Zullen de Fran- sche, Belgische, Duitsche, Italiaansche en Amerikaansche vrouwen katoenen kleederen dragen om de werkloosheid in Engeland te verminderen en den katoenlords van Lancaster toe te laten hun fabrieken open te houden Die vrouwen zitten daar niets mee in, zoo min als de Engesche als een crisis in den wijnbouw in Frankrijk uitbreekt. De waarheid is dat er te veel nijverheid in de wereld is voor de behoeften der menschen. Dit is ook het geval voor België. De vreemde economisten die objec tief oordeelen, schrijven dat er hier te veel nijverheid en te weinig landbouw is. De bevolking is te dicht voor ons driehoekje. Dit is hetzelfde in Holland Dikwijls hebben wij ons de vraag ge steld waarvan de 7.500000 Hollanders leven in een landje zoo groot als het onze, waar geen nijverheid bestaat zoo belangrijk als bij ons en waar de land bouw over minder grond beschikt dan hier. Niet elke Hollander is veeboer. In Drenthe, Gelderland en Noord Bra bant en Limburg is er veel bosch en heide, waar men nog turf steekt. Als de handel slabbakt is er ook voor den Hollander uit de groote dichtbevolkte steden niets te verdienen. Wat er ook van zij, in Belgie blijkt het reeds dat het socialisme en het syndicalisme niemendalle aan de crisis kunnen verhelpen. Het socialisme zelf hangt van allerlei machten af. Het heeft in 1926 gesid derd en gebeefd toen het door het in storten van onzen frank aan den lijve heeft gevoeld hoe broos zijn banken, coöperatieven, syndicaten waren. Heug tegen meug, maar om reden van zelf behoud, hebben de roode politiekers Franqui moeten aanvaarden. Sedert de gedwongen stabilisatie, was de crisis te voorzien. Men heeft eerst krachs van banken, wisselagenten en vennoot schappen, bijgewoond, dan de ver smelting van banken en van naamloo ze maatschappijen, de ineenstorting van koerswaarden, al verschijnselen die van groote beteekenis waren. Er waren veel te veel bankhuizen voor de behoeften. De winsten en inkomsten kleiner en kleiner wordend, moest de verlaging der loonen volgen en meteen de ver mindering der prijzen. Het is maar een begin. Over één jaar zal men verwonderd zijn van de be langrijkheid der daling op elk gebied en ook op het terrein van de bouwnij verheid. Onze beste tijd is heen, zuch ten reeds de ondernemers. Wat men ziet -en vaststelt is geen zeldzaam natuurverschijnsel. Na den oorlog in 1870 gingen de loonen ook in de hoogte met de winsten in de nij verheid, den landbouw, en den handel. Toen heeft ons land schatten verdiend. Na 1875 was dit liedje uit. Dan ont stond een verschrikkelijke crisis in den landbouw die 20 jaar heeft geduurd. Zond er hun eigeriaars konden de pachters niet vooruit. Vroeger is het gebeurd dat de koop lieden en facteurs in vlas in het Leye- toestanden in Indië te regelen of de loonen van de Japansche textielarbei- *nd,zooveel w.jn dronken dat men de ders te doen klimmen tot het peil van herberg waar z.j bijeenkwamen, met hun Europeesche broeders. Aldus is de overgebleven w.jn uit de flesschen 1 en de glazen, schuurde, een handicap ontstaan waaronder de n -. i i j i ii I Ln als de boerinnen van de rransche JBritsche arbeiders vooral lijden. Is het i i i i kooplieden uit Koebaix, 1 ourcoing en Mannen minstens in 4 jaarlijksche dan te verwonderen dat het getal werk- ,->.. s 3 w I Z m Al fi o n ry n T r v«-» »-» rv ,-J %-v I nl. A wl yv 1^. I- r. I 1 de laarzen van hun heer en meester te smeren. Sparen we beleven zeven magere jaren. D.N.G. Een zeer goede Maatregel. De algemeene Pensioenwet onder gaat thans eene gelukkige wijziging. Een aantal bejaarde lieden konden van het ouderdomspensioen van 720 fr. niet genieten, om reden dat de op gelegde minima-stortingen niet regel matig of onvoldoende door hen wer den gedaan. Flier worden de personen, geboren in 1862 bedoeld. Zoo zijn er tal van menschen, ge boren in de jaren 1863, 1864 en 1865 welke de noodige stortingen niet ver richt hebben en door dat feit slechts een toelage van 600 of 580 fr. genieten in plaats van den vollen rentetoeslag van 720 fr. Bovendien wordt dan ook nog het aanvullend pensioen waarop zij in voorkomend geval mogen aan spraak maken, in evenredigheid ver minderd. Wat de toestand van die ouderlingen nog kwam verergeren, was het gevaar dat hun te wachten stond ook niet te kunnen genieten van de belangrijke rentevermeerdering, welke voorzien is in het nieuw wetsontwerp dat ter Ka mer werd neergelegd en nog moet besproken worden. Immers volgens de bepalingen van dit wetsvoorstel moeten de stortingen in uitvoering der wet van 1 0 December 1 924 regelmatig zijn geschied, om al de voordeelen der nog te stemmen wet te kunnen bekomen. De gewijzigde wet werd afgekon digd in het Staatsblad. Niet alleen wordt voldoening ge schonken aan personen geboren in 1863, 1864 en 1865, maar ook aan degenen die later geboren zijn en reeds niet meer in staat waren om gedurende het verplicht aantal jaren te storten, zullen het achterstallige bedrag mogen inhalen. De bejaarde personen geboren in 1863. 1864 en 1865 zullen aanspraak kunnen maken op het verhoogingsbe- drag, voorzien in het nieuw wetsont werp, zelfs dan wanneer door hen slechts één storting werd gedaan in plaats van twee (personen geboren in 1864) of van drie (personen geboren in 1865) ook om het even welk bedrag werd gestort, uiterlijk in de maand waarin zij 65 jaar hebben be reikt. De menschen geboren in 1 865 (na de maand Maart) en die tot nog toe geen enkele storting hebben gedaan, zullen er dus voor zorgen zonder uitstel en ten laatste in hun verjaringsmaand, het volle bedrag van drie jaren te storten in een pensioenkas de mannen minstens 1 08 fr., de vrouwen minstens 36 fr. Wij laten hier de wijze van storting volgen van degenen die na 1865 het levenslicht zagen Personen geboren in 1866 Mannen minstens 1 jaarlijksche storting totaal fr. 1 08 Vrouwen minstens in 1 jaarlijksche storting totaal fr. 36 Personen geboren in 1867 Mannen minstens in 2 jaarlijksche stortingen totaal fr. 1 80 Vrouwen minstens in 2 jaarlijksche stortingen totaal fr. 60 Personen geboren in 1868 Mannen minstens in 3 jaarlijksche stortingen totaal fr. 180 Vrouwen minstens in 3 jaarlijksche stortingen totaal fr. 60 Personen geboren in 1869 stortingen totaal fr. 60 Personen geboren in 1870 en 1871 Mannen minstens in 5 jaarlijksche stortingen totaal fr. 180 i Vrouwen minstens in 5 jaarlijksche stortingen totaal fr. 60 Personen geboren in 1872 Mannen minstens in 7 jaarlijksche stortingen totaal fr. 360 Vrouwen minstens in 7 jaarlijksche stortingen totaal fr. 120 Personen geboren in 1873 Mannen minstens in 8 jaarlijksche stortingen totaal fr. 360 Vrouwen minstens in 8 jaarlijksche stortingen totaal fr. 120 Personen geboren in 1874 Mannen minstens in 9 jaarlijksche stortingen totaal fr. 360 Vrouwen minstens in 9 jaarlijksche stortingen totaal fr. 1 20 Personen geboren binnen de jaren 1875-1881 Mannen minstens in 10 jaarlijksche stortingen totaal fr. 360 Vrouwen minstens in 1 0 jaarlijksche stortingen totaal fr. 120 Personen geboren binnen de jaren 1882-1891 Mannen minstens in 1 5 jaarlijksche stortingen totaal fr. 540 Vrouwen minstens in 1 5 jaarlijksche stortingen totaal fr. 1 80 Personen geboren binnen de jaren 1892-1901 Mannen minstens in 20 jaarlijksche stortingen totaal fr. 720 Vrouwen minstens in 20 jaarlijksche stortingen totaal fr. 240 Personen geboren na 1901 Mannen minstens in 25 jaarlijksche stortingen totaal fr. 900 Vrouwen minstens in 25 jaarlijksche stortingen totaal fr. 300 Bovenstaande maatregelen gelden zoowel voor verzekerings-plichtigen (loonarbeiders) als voor vrijwillige verzekerden. In dezelfde wet wordt ook nog voor zien dat aan al de pensioengerech tigden voor het jaar 1929 een aan vullingstoelage zal worden verleend van 18.75 t. h. op het jaarlijksch bedrag van hun pensioen, dat zij op 31 December 1929 genoten. Die vermeerdering van pensioen zal dus slechts voor 1 929 alleen worden toegekend. Het hoogste bedrag van dien bijslag is 1 35 frank en het laagste 30 frank. Volledigheidshalve dient er even wel nog nadruk op gelegd dat de hier boven aangeduide stortingen slechts een minimum daarstellen, t. t. z. het minste dat men mag storten om den rentetoeslag of rentevermeerdering te kunnen bekomen. Deze stortingen vertegenwoordigen inderdaad slechts 12 fr. per jaar voor de vrouwen en 36 fr. per jaar voor de mannen. Welnu wij herinneren er aan dat een vrouw geboren vóór 1906, om juist 720 fr. rente te kunnen bekomen (door eigen stortingen~|-rentetoeslag vanaf 1926 de jaarlijksche som van 24 fr. op haar rekening moet hebben. Een mannelijke verzekerde om dezelf de voordeelen te genieten en tevens een rente te kunnen vormen voor de weduwe en weezen (overlevingrente) moet jaarlijks op zijn rekening min stens 72 frank storten. Dat is het geval voor de verzeke- ringsplichtigen (loonarbeiders) maar die regeling is eveneens van toepas sing voor de vrijwillige verzekerden. Hiernopens mag geen twijfel blijven bestaan. LEENING DER STAD ANTWERPEN 5 vrij van belastingen Inschrijving aan 94 De kasbons van het Gemeentekre diet en die der Steden Gent, Brusse!, Antwerpen en Oostende, terugbetaal baar in 1 930, worden met zeer voor- deelige voorwaarden uitgewisseld. Kosteloos in het Agentschap van het Gemeentekrediet van België, bij Ad. CROUSEL, 14, Schaalstraat, Pop. Agent-Depothouder der Streek REMI DEWÏCKERE Veurnestraat, 7, Poperinghe. Beste OLIËN voor alle Nijverheden Autos, alle Motors, Landbouwmachie- nen, enz. Ook te verkrijgen Wagenvet. DRINKT MAS-CAR BIER N. S. B. F. N. C. Nationale Strijdersbond van Belgie Vereeniging zonder winstbejag Wet v. 27-6-21. Staatsblad v. 3-9-21 Aangesloten bij het Geinterallieerd Verbond der Oud-Strijders Onderneming van Electriciteit T. S. F. Groepeeringen van Schelde&Leie» «Westland&Leiedal» Afdeeling Watou. Op 1" Juni aanstaande viert de af deeling Watou haar Vlaggefeest. Wij doen een oproep aan alle af- deelingen N. S. B. om zoo talrijk mogelijk ons feest te komen opluisteren Aan u ook, Makkers, die op uwe gemeente nog geen N. S. B. bezit, maar met onzen geest van trouw aan land en instellingen van eer bied voor de overheden van naas tenliefde bezield zijt, komt op 1n Juni naar Watou en weest de kern van nieuwe afdeelingen. FEESTWIJZER Om 1 0 uur Hoogmis voor de Ge sneuvelden, met Gelegenheidssermoen door E. H. De Visscher, gewezen Aal moezenier, Proost der Afd. Watou. Om 1 1 uur Concert op de Groote Markt. Om 1 /i uur Vorming van den Stoet aan de Tramstatie. Om 2 uur Optocht der deelnemen de Maatschappijen door de bijzonder ste straten der Gemeente. Om 2 Zi uur Hulde aan het Ge- denktee en nederlegging der bloemen. Welkomgroet Aanspraak door den gvooten Volksvriend en Rednaar Makker De Praetere Onmidelijk daarna, trekking der premiën in het lokaal Het Gemeentehuis Om 3 uur Concerten op de Groote Markt, door de deelnemende muzieken Voor den Naiionaïen Oud-Strijders- b d van Watou De Schrijver, Joseph Seys De Voorzitter, Georges Igodl De Onder Voorzitters, Richard Thoré, Omer Van Cayzeele, Henri Vermeulen. Voor de Groepeering «Schelde&Leie» «Westland&Leiedal» De Eere-Voorzitters Bruneel de Montaïembert en Adv. Van den Berghe. De Eere-Ondervoorzitter P. De Coninck. De Schrijvers G. Claeys, J. Seys, J. Vandenbulcke, Provinciaal Beheer der De Voorzitters Dr Domicent G. Maenhaut De Onder-Voorzitters E. Boucquey, A. Gallens, A. Plouvier Kap" Van Hecke De Verslagge vers J. Mehuys J. Vierstraete. OPENBARE ZITTING VAN DEN DEN GEMEENTERAAD DER STAD POPERINGHE, op VRIJDAG 30 MEI om 6 uur 's avonds op het Stadhuis. Rijsel den gevraagden prijs voor de stortingen totaal fr. 180 CH. DECLERCQ ZUSTERS Bertenplaats, 1 3, POPERINGHE. Een bijzondere tram zal vertrekken uit Poperinghe om 12 u. 35 en terug zijn om 1 7 u. 15. DAGORDE 1. Verslag der voorgaande zitting van den gemeenteraad. 2. Proces-verbaal van het driemaan- deiijksch nazicht der Gemeentekas. 3. Proces-verbaal van het driemaan- deïijksch nazicht der Kas van de O.O. 4. Rekening van de C. O. O. voor 1929. 5. Goedkeuring der openbare aan besteding door de C. O. O. der werken van opbouw eener tweede ziekenzaal in het burgerlijk gasthuis. 6. Verkoop door de C. O. O. van een perceel bouwgrond te Poperinghe bij Abeele-statie. 7. Rekening der kerkfabriek van St. Jan voor 1929. 8. Begrooting der Kerkfabriek van St. Jan voor 1930. 9. Rekening der kerkfabriek van O. L. V. voor 1929. 10. Begrooting der kerkfabriek van O. L. V. voor 1930. 11. Rekening der kerkfabriek van St. Bertinus voor 1929. 12. Verkoop door de kerkfabriek van St. Bertinus aan de stad, van een streepken grond op de Botermarkt 13. Aankoop door de stad aan de kerkfabriek van St. Bertinus, van het streepken grond, waarvan spraak hier boven. 14. Aanvraag door .heer Gruson Cyrille van Dranoutre tot inrichting van een openbaren en regelmatigen autobusdienst 1. den woensdag tus schen Dranoutre en Poperinghe, over Locre, Westoutre, Reninghelst 2. den vrijdag tusschen Dranoutre en Pope ringhe, over Locre en Reninghelst. 15. Aanvraag door heeren Capelle Cyrille en Bossaert Joseph van West- Nieuwkerke, tot het inrichten van een openbaren en regelmatigen autobus dienst tusschen West-Nieuwkerke en Poperinghe, over Dranouter, Locre en Reninghelst, den maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag, van elke week. 16. Aanduiding van een nieuw lid in de Fiscale Commissie, te nemen uit den Gemeenteraad. 17. Aanstelling eener plaatselijke Commissie voor het vieren der eeuw feesten ter stede. 18. Mededeelingen. Aanstaande week volledig verslag. Vergiftigingszaak te Liévin Twee meisjes, Wanda Tysjorswska en Adrienne Lelong, zijn beiden ge storven in geheimzinnige omstandighe den. Twee andere meisjes, een van Liévin en een van Hénin-Liétard, zijn naar het gasthuis van Rijssel overge bracht en verkeeren in zeer bedenke- lijken toestand. Zij vertoonen al de kenteekens van vergiftiging, doch tot hiertoe heeft men de oorzaak ervan nog niet kunnen vinden. Het genees kundig korps heeft nog geen uitspraak kunnen doen in dit geval en er wordt nu ieverig gezocht. Brand te Toerkonje Te Toerkonje brak, rond 5 uur 's morgens, brand uit in een katoenspin nerij, waarschijnlijk tengevolge eener kortsluiting. De pompiers hebben vier uren moeten werken om het vuur mees ter te geraken. De aangerichte schade wordt op 1 Zi miljoen frank geraamd. Er wordt verzekerd dat het personeel niet moeten verletten. ZOMERCARNAVAL

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1