Huileries des Flandres Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. l Drinkt"MAS-CAR"bler D© Carnavalstoet van Zondag laatst TIENDE JAAR. NUM' ER 23. Het Kiesstelsel in Frankrijk ZONDAG 8 JUNI 1930. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ABONNEMENTEN. I Jaar in stad, thuis besteld 1 2.00 fr. 1 Jaar buiten stad, met de post 15.00 fr. 1 Jaar Congo 25.00 fr. 1 Jaar Frankrijk 25.00 fr. I Jaar Amerika 30.00 fr. MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN. AANKONDIGINGEN. Op I' en 2" bladzijde 0.75 fr. de regel. Op 3" en 4'' bladzijde 0.65 fr. de regel, met minimum van 3.00 fr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met mi nimum van 5.00 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dik wijls te herhalen reklamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn vooraf te betalen. GAZET VAN POPERINGHE De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheckrekening N' 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. E Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. Naar een hervorming Men gaat in Frankrijk een hervor ming van het kiesstelsel te gemoet. Na een proefneming met het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, aan genomen in I 9 1 9 en dat dan de meer derheid verzekerde aan de gematigde partijen, werden de socialisten door de radicalen overhaald om terug te keeren tot de verkiezing per arrondissement, wat aan die twee partijen aanwinst bezorgde door het versmelten hunner krachten bij de tweede stemming. Dit verbond tusschen radicalen en socia listen werd echter verbroken door de laatsten, die in twee afzonderlijke ver kiezingen onlangs de anderen klopten door katholieke stemmen aan te ne men. Het huidig kiesstelsel bevalt nu niet meer aan de radicalen en aan de socialisten. De socialisten, de republikeinsche federatie, de christen democraten en anderen zijn geneigd het stelsel der algeheele evenredige vertegenwoordi ging te huldigen. De meerderheid der radicalen en der republikeinsche soci alisten zouden de verkiezing der arron dissementen in een enkele stemronde willen doen zegevieren. De commissie van het algemeen stemrecht der Kamer zal nog vóór het verlof, of onmiddelijk erna, verschillende wetsontwerpen ter wijziging van het huidige kiesstelsel, ontwerpen op haar dagorde moeten brengen, spijts het verzet van haar voorzitter, den heer Mandel, gewezen kabinetsoverste van den heer Clemen- ceau, die tot geen enkele groep be hoort en er persoonlijk belang bij heeft dat het huidig stelsel, hetwelk voor- deelig is aan de afzonderlijke Candida- ten, zou behouden blijven. Gezegde commissie heeft reeds de eenvoudige lijststemming verworpen, welke voorgesteld werd door een lid van de groep der republikeinsche so cialisten. Zij heeft voorstellen ontvan gen van de groep der volksdemocra ten en van de groep der vereenigde socialisten. Het stelsel der algeheele evenredige vertegenwoordiging zal den voorrang hebben en eerst onderzocht worden. Men denkt dat de commissie spoedig het princiep der hervorming zal aannemen. De regeering heeft haar meening over de kwestie nog niet doen kennen. Het schijnt dat de minister voorzitter Tardieu de arrondissement- verkiezing voorstaat, maar dat hij zich niet zou verzetten tegen een hervor ming welke verlangd wordt door het grootste deel der meerderheid. Den 1 Juni moest de heer Tardieu te Dijon een rede uitspreken en men denkt, dat hij bij deze gelegnheid zijn standpunt in de zaak heeft doen kennen. waersvelde, te Tourcoing, te Halewijn te Komen, te Wervick, te Feignies, te Jermont, kortom op heel de grens. Het ministerie van Nijverheid en Ar beid kondigt betreffende dit getal van 70.000 man de volgende bijzonder heden af West-Vlaanderen houdt het record met 43.5 73, zijnde 22201 man nen en 1 5.3 72 vrouwen. De stad Moes- croen, met een bevolking van 2 7.000 zielen, levert aan Frankrijk 10.474 ar beiders Dat is bijna de helft van heel de bevolking. Daarna komen het arrondissement Kortrijk met 15.624 mannen en 10 duizend 346 vrouwen Kortrijk-stad 653 Meenen 4.872 Wervicq 3.210 Dottenys 8 70 Harelbeke 780, enz. De provincie Henegouw levert 21 duizend 480 arbeiders, waarvan er 7.59 7 uit het arrondissement Doornik zijn 4.901 uit Mons 4.820 uit Tuin, enz. «ssmm liiaairitmYmrBritrffff LEENING DER STAD ANTWERPEN 5 vrij van belastingen Inschrijving aan 94 De kasbons van het Gemeentekre diet en die der Steden Gent, Brussel, Antwerpen en Oostende, terugbetaal baar in 1930, worden met zeer voor- deelige voorwaarden uitgewisseld. Kosteloos in het Agentschap van het Gemeentekrediet van België, bij Ad. CROUSEL, 14, Schaalstraat, Pop. ONZE GRENSARBEIDERS IN FRANKRIJK Een belangwekkende statistiek Het Fransch-Noorden is een der meest nijverige centrums van Fran krijk, en ook een der bloeiendste nij verheidsgewesten. En dit heeft Frank rijk, het mag wel gezegd worden, grootendeels te danken aan onze Bel gische grensarbeiders, welke een ar beidskracht van eerste gehalte uitmaak en dan ook in Frankrijk zeer gezocht is, in zoover dat alles in het werk Wordt gesteld, om onze Belgische werklieden naar Frankrijk te trekken hooger loonen, sociale instellingen,kan tiens, kosteloos vervoer heen en terug per autocamions, enz. Een ander oor zaak van de Fransche jacht op Belgi sche arbeiders is ook, dat Frankrijk zoozeer door ontvolking is aangetast dat het geen armen genoeg meer heeft voor zijne nijverheden en verplicht i zich tot den vreemde te wenden, zoo dat de Fransche nijverheden grooten deels door vreemde arbeiders worden vooruitgeholpen. Er zijn in Frankrijk meer dan 1 millioen Italianen, 500000 Belgen en honderdduizenden Polen, Tsjechen, enz. 1 Wat nu de Belgische grensarbeiders in 1'ransch-Noorden betreft, deze zijn ten getalle van 70.000. Eiken dag trekken zij de grens over te Gode- DE TALEN IN HET LEGER Onze lezers weten, dat vanaf de tlas van '30, de soldaten volgens hun verlangen zullen opgeleid worden in de taal hunner keus. Zij weten ook, dat er in Belgie meer Vlamingen zijn dan Walen, maar het con twijfelachtig zijn, of werkelijk ook ret meerendeel der Belgische militi- anen vragen zou in het Vlaamsch op geleid te worden, en of er niet veel in het Vlaamsche land wonende Bel gen zouden zijn die de Fransche op- eiding zouden wenschen. Een statistiek gepubliceerd door het departement van Landsverdediging, toont aan, dat er van de klas van '30, 22659 militianen het Vlaamsch regiem aanvroegen, tegen 18.193 het Fransch regiem, en 265 het Duitsch. Hieronder geven we nog enkele de tails uit de statistiek, zooals zij werd bekend gemaakt. I. Vroegen het Fransch regiem in de Vlaamsche provincies Antwerpen 284 West-Vlaanderen 720 Oost-Vlaanderen 365 Limburg 2 1 9 Brabant (Leuven) 145 Te samen 733 II. Kozen het Vlaamsch regiem in de Waalsche provincies Henegouwen 1 1 9 Luik 88 Luxemburg Namen 5 Brabant (Nijvel-Wav) 1 39 Te samen 352 III. Brusselsche omgeving (Halle in begrepen) geeft als uitslag Fransch regiem 2.814 Vlaamsch regiem 2.1 62 Wat het meest opvallend is, is de verhouding van Vlaamsche recruten in het Brusselsche, en dan het feit, dat in heel het Vlaamsche Land er slechts 1.733 jongelingen gevonden werden, die een Fransche opleiding wenschen. Dit bewijst eens te meer, dat vee argumenten, die gedurende jaren te gen het Vlaarnsch werden ingebracht, niets beteekenen, en dat de maatregel, die graaf de Broqueville heeft geno men, ten gunste der Vlamingen, dus een goede maatregel was, die algemeen bevrediging zal brengen. DRINKT MAS-CAR BIER Als we Zondag morgen ons hoofd door 't dakvenster staken, dan was het waarlijk om den moed in de kloef- fen te laten zinken. Na al demoeite en de lange bereidselen om van het feest van vandaag iets buitengewoons te maken, was 't weêr ons tegen. Een fijne motregen viel de gansche vóór middag en elkeen stond met de oogen luchtwaarts om toch maar een beetje opheldering te zoeken. Met den middag echter hield de motregen op, wat toch al eenigzins een weinigje meer hoop bracht. Niettegenstaande de grijze lucht be gon het volk zich vanaf 2 uur aan de jury's te verdringen, om er de talrijke ingeschreven groepen, in hun uitvoe ringen gade te slaan en te bewonderen. Om 4 Zi uur met een half uur vertraging schallen de klaroenen op den toren van 't Stadhuis. De stoet zet zich in beweging. Het weder begint op te klaren en stilaan zal de zon haar weldoende stralen uitstrooien. Een on gehoorde menigte verdringt zich langs de straten waar de stoet moet voorbij trekken. We posten ons aan den ingang der Schaalstraat, waar we beurtelings voor ons zien defileeren De traditionneele Trompetters en Vaandeldragers te paard. Tambour- Major, Muziek van 1830, Belgie Ver heerlijkt met daarbij de Edelvrouw van 1830 vormen omzeggens een ge heel dat fijn ineengestoken is, en een ware hulde is aan ons land bij de ver jaring zijner onafhankelijkheid. Braziliaansche koffie van de beste soort, waarvan Maur. Derynck, Groo- te Markt, het depot heeft. Op Sinjoor, Brugge, volgt met een luimige en lenige groep. De vermaarde kaarters van den Brandhoek, vertoo- nen ons een prachtig opgestelde wagen waaraan de brandhoekvrienden heel wat werk hebben gehad. De Ypersche Schotten komen ons telken jare talrijker en fijner uitge- doscht af. Rigolo op reis met zijn eigenaardige familie. De Vrije Rookers, dat zijn nieuwelingen van Poperinghe, een wei- gelukt groepje. La Bohème en Musique des Pierrots van Halluin, gaven goeden indruk,als ook Velo-Giro. uit Elverdinghe. Waar is mijn woning Hier hebben we iets fijns, een echte type van «vieux noceur Daarachter doen de vrien den van Steenvoorde met hun Fête Chinoise, goed hun best. St Stephanus, opperbest voor nieu welingen, gevolgd door het Muziek van Proven, die we steeds onder de verkleefde deelnemers aantreffen. Twee Ypersche figuren zorgen hier voor wat leute. Daarachter komen de Ypersche Vliegers, in hun prachtige kleedij en met goed op maat gaande bewegingen. Flier hebben we de Pier rots en Pierretten, weinig talrijk groep je, doch dat, om zijne bewegingen om zeggens aan het perfekte grenst. De reuzin Johanna en haar gevolg, van Staden is 't geen wat nog altijd goed effekt maakt op een carnavalstoet evenwel als de Joyeux Montagnards van Cassel. De Congolees van Kivu met achter zich Sir Hottentot, verlustigden het STEDELIJKE DEELNEMERS I" CATGOR1E - 160 punten maximum 1. Tambour-Major, Muziek van 1830 en Belgie verlieer lijkt 2. De Sneeuwvlokken II" CATEGOR1F. - 160 punten maximum 1. Bolders St Stephanus 156 2. De Vrije Rookers 155 IV" CATEGORIE 1 Waar is mijn woning 2. Congolees van Kivu 3. Sir Hottentot BUITEN WEDSTRIJD Wagen der Koningin, met gelukwenschen van den Jury. 157 155 Geneesmiddelen 15.569.75 Kolen in St Annahof I 1.088.30 Maandegeld 38.756. Kosten van behoeftigen in vreemde gestichten 23.171.40 Onderhoudskosten betaald aan toevluchtshuizen en scholen van weldadigheid Aandeel in het Gemeenefonds Agent-Depothouder der Streek REMI DEWICKERE Veurnestraat, 7, Poperinghe. Buitengewone uitgaven Gewone Samen BALANS Ontvangsten Uitgaven 1.523.33 73.869.58 13.1 18.35 459.724.21 472.842.56 697.320.89 472.842.56 publiek, dat nu in bewondering komt voor de vermaarde groep «De Sneeuw vlokken die wemelende bewegingen uitvoeren onder de lustige tonen der Koninklijke Philharmonie, diè steeds op de bres staat als het een feest geldt. Tot slot van dezen prachtigen stoet hebben we als vorige jaren «De wagen der Koningin weke door Jong Po peringhe steeds even prachtig en frisch wordt opgesteld. Langsheen den ganschen doortocht bekwam deze prachtige stoet een alge- meene bijval en men mag hem onder de schoonste carnavalstoeten rang schikken die we tot hiertoe kregen. Na den stoet op de kiosk vergastten de «Ypersche Schotten» ons op eenige hunner beste muziekstukjes. De Pier rots en Pierretten lieten ons nog eens genieten van hun prachtig ballet,waar na het Muziek van West-Nieuwkerke een puik concert gaf. Na een kunstconcert door het Mu ziek van Proven, kwam de liefdadig heidsmaatschappij «Poperinghe-Voor uit ons met iets nieuws yergassten, namelijk de chorale uitvoering. Alhoe wel we hier met geen koprzangmaat- schappij te doen hebben, mogen we zeggen dat ze een flink repertorium bezitten en dat goede zangeressen en zangers onder hen steken. Ook was het handgeklap dat hunne uitvoering begroette welverdiend. Een pluimtje nog voor hun voorzitter, H. J. Delbae- re, die op meesterlijke wijze Tu renaitras zong. Een dreunende Bra- banqonne door de menigte medege zongen sloot deze welgelukte feeste lijkheden. Uiterst tevreden trok de talrijke menigte stilaan den weg in naar huis. Voorwaar een goede dag voor onze neringdoeners, die goede zaken heb ben gemaakt. Jammer genoeg dat ve len nog steeds onverschillig blijven ja zelfs tegenwerken aan de in richting van dit feest dat, naar men jaarlijks ziet, altijd meer volk samen trekt en steeds meer en meer tot het programma onzer jaarlijksche feeste- ijkheden behoort. Dat eenieder dit indachtig weze en van nu af reeds zor- ge voor de inrichting ervan aanstaande jaar. Zulk feest vraagt groote kosten doch brengt veel volk en nering bij, en, zoo ieder het zijne bijbrengt wordt het noodige gemakkelijk bijeenge bracht. UITSLAGEN DER WEDSTRIJDEN VREEMDE DEELNEMERS I" CATEGORIE - 160 punten maximum 1. De Ypersche Vliegers l5 7'/2 Fanion 2. De Ypersche Schotten 150% Fanion 3. Do Reuzin Johanna, Staden I 44 Fanion II' CATEGORIE - I 60 punten maximum 1. Op Sinjoor, Brugge 146 Fanion 2. Fête Chinoise, Steenvoorde 144 Fanion 3. Joyeux Montagnards, Cassel 140 Fanion IH'CATEGORIE - 160 punten maximum I. Pierrots et Pierrettes, Ypres 160 met gelukwenschen van den Jury. IV" CATEGORIE 1. Twee Ypersche figuren 2. Rigolo op reis met zijn familie, Veurne 3. Velo-Giro, Elverdinghe. V" CATEGORIE IDe vermaarde Kaarters van den Brand hoek. Fanion BUITEN WEDSTRIJD La Bohème en Musique des Pierrots van Halluin. Beste OLIËN voor alle Nijverheden Autos, alle Motors, Landbouwmachie- nen, enz. Ook te verkrijgen Wagenvet. OPENBARE ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD DER STAD POPERINGHE, op VRIJDAG 30 MEI om 6 uur 's avonds op het Stadhuis. De H. Burgmeester opent de zitting om 6.15 uur. Afwezig de raadsleden Desmytter en Verbeke. Men gaat over tot de bespreking van het dagorde. 1. Verslag der voorgaande zitting van den gemeenteraad. Zonder opmerkingen aangenomen. De H. Burgmeester deelt den Raad mede dat de bevoegde minister heeft laten weten dat eene commissie van deskundigen zich bezig houdt met het onderzoek der kwestie van wilde in mannelijke hoppeplanten. Iri- tusschen zullen de bestaande verordeningen streng toegepast worden. De Raad beslist de plakbrieven in voldoende getal te doen uithangen en bij de plaatselijke weekbladen de inlassching ervan aan te vragen. 3. Proces-verbaal van het driemaan- deüjksch nazicht der Gemeentekas. Op 1 April, 1.1. beliepen de inkomsten 1.779.416.36 en de uitgaven 1.771.074.18 In kas 8342.18 Algemeene goedkeuring. 2. Proces-verbaal van het driemaan- delijksch nazicht der Kas van de O.O. Inkomsten 323.91 1.26 Uitgaven 169.766.91 In kas 154.144.35 Algemeene goedkeuring. Schepen Gom- bert, bestuurlid, onthoudt zich. 4. Rekening van de C. O. O. voor 1929. ONTVANGSTEN Buitengewone 147.878.64 waarin begrepen het overschot van 1928 voor 144.759.57 Gewone 549.442.25 Ziehier de bijzonderste Fluishuren en landpachten 421.659. Intresten van Staatsweerden 23.863.82 van inschrijvingen op F^rovinciaal Krediet 355.7-1 van obligation op gemeentekr. 14.929.82 Ontvangen voor goedvinden van verblijl van vreemde personen in Gasthuis 26.673.51 Moederhuis 9.63 1. St Vincentius en St Michielsgest. I 1.398.50 Aandeel in grondvergunningen op het kerkhof 4.678.- Aandeel in Ouderdomspensioenen 23.304.- Onvoorziene inkomsten 9.551.36 Totaal inkomsten Buitengewone 14 7.878.64 Ge\yone 549.442.25 Samen 697.320.89 KAPITALISATIE Er bleef te kapitaliseeren na 1928 Verkoop van gronden in 1929 Gekapitaliseerd in 1929 166.406.47 143.920. 3 10.326.59 304.092.06 6.234.53 Blijft te kapitaliseeren UITGAVEN Gewone Waaronder de voornaamste Jaarwedden en hureelkosten Jaarwedden der geneesheeren Bijkomende grondlasten Herstel van gebouwen Kosten van onderhoud in gestichten Moede rh uis 1.066.- Ouderlingen en knechteweezen 55.336. Arme vrouwen en meisjesweezen 4 1.062. Onderhoud mobilair 5.02 1 .40 Onderhoud kleederen en beddingen 5.788.45 Onderhoud en bezorgen van zieken in 't gasthuis 56.763.— 14.723.40 20.6 I 5 13.81 5.20 59.907. Batig slot 224.478.33 Algemeene goedkeuring, Schepen Gom- bert, onthoudt zich. 5. Goedkeuring der openbare aan besteding door de C. O. O. der werken van opbouw eener tweede ziekenzaal in het burgerlijk gasthuis. De beer Jules Soete wordt mits de som van 148.600 fr. aannemer verklaard. Algemeene goedkeuring. Onthouding van Schepen Gombert. 6. Verkoop door de C. O. O. van een perceel bouwgrond te Poperinghe bij Abeele-statie. Goedgekeurd zooals hiervoren. 7-8-9-10-11 Punt hebben betrekking op rekeningen en begrootingen der verschillige kerkfabrieken van stad. Algemeene goedkeuring. Punten 12 en 13 betrek hebbende op verkoop door de Kerkfabriek van St Ber- tinus aan de stad van een streepken grond op de Botermarkt, worden bij gebrek aan voldoende inlichtingen tot eene eerstkomen de zitting verschoven. 14 en 15 Punt hebben betrek op de in richting van regelmatige autobusdiensten. H. Burgmeester. Zooals gij kunt zier) wordt de eerste aanvraag ingediend door Gryson Gustave van Dranoutre, die de toe- ating vraagt om eenen autobusdienst te mogen inrichten ten 1den Woensdag tus schen Dranoutre en Poperinghe, over Locre, Westoutre en Reninghelst ten 2" den Vrij dag tusschen Dranoutre en Poperinghe, over Locre en Reninghelst. De tweede is ingediend door Cappelle Cyrille en Bossaert Joseph van West-Nieuw kerke, voor eenen autobusdienst tusschen West-Nieuwkerke en Poperinghe, over Dra noutre, Locre en Reninghelst, den Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van elke week. De reglementen over het uitbaten van autobusdiensten, bepalen duidelijk dat de ontworpene dienst die het grootste getal gemeenten bediend de voorrang dient te bekomen op alle andere. Voor wat den dienst van den Woensdag aangaat, is er geene opmerking te maken, daar het maar Gryson is die beschikt op dien dag te rijden. Voor den Vrijdag is de vraag van dezen laatsten niet aanneembaar uit reden der bestaande verordeningen. Gezien de rijtuigen die zouden gebezigd worden, van het grootste model niet zijn, en dat een enkel onvoldoende ia om de tal rijke marktbezoekers te vervoeren, stel ik voor, bij de provinciale overheid aan te dringen opdat alle twee de aangevraagde vergunningen zouden toegestaan worden op onzen wekelijkschen marktdag. De aanvra gers zouden deze zaak in het vriendelijke onder hen kunnen regelen. Eenieder valt 't akkoord om in dezen zin eene beraadslaging op te stellen en deze naar de Bestendige afvaardiging te zenden). 16. Aanduiding van een nieuw lid in de Fiscale Commissie, te nemen uit den Gemeenteraad. H. Burgmeester. De H. Brutsaert heeft uit reden van gebrek aan tijd zijn ontslag ingediend en zoo wij 't akkoord gaan stel ik Schepen Benoot voor om zijne plaats in; te nemen. Algemeene bijtreding. 17. Aanstelling eener plaatselijke Commissie voor het vieren der eeuw feesten ter stede. H. Burgmeester. Gelijk in andere ste den en gemeenten van het land, heeft het Schepencollege besloten eene feestcommissie in te richten, en zij stelt de volgende per sonen vóór om er deel van te maken. De leden van het Schepencollege, de leden der feestcommissie van den gemeenteraad, Brutsaert, Lefebvre, Tally. Desmadryl, hoofd onderwijzer van de Gemeenteschool Blan- ckaert, Bevelhebber van het Stedelijk Pom pierskorps Fiers, Bewaarder der Stadsar chieven Bollengier Henri, Voorzitter van den Oud-Soldatenbond De Leopoldisten Boucquey Etienne, Voorzitter van den Oud- Strijdersbond Eendracht Merlevede Ju- lien, Voorzitter van den Oud-Strijdersbond V.O.S. Dezegher Emile, Voorzitter van den Nationalen Invaliedenbond Donnay Al Voorzitter van den Onpartijdigen Invalie denbond Crousel Adolphe, Voorzitter van de Koninklijke Philharmonie j Sansen Vale re, Voorzitter van het muziek van den Ka tholieken Kring. Wij vinden het niet noodig aan deze com missie vertegenwoordigers van andere maat schappijen van stad te voegen, zulks zou

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1