Huileries des Flandres Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. Buitenland Het Fransch Kabinet Tardieu ernstig bedreigd Orlakt«MAS-CARnbler TIENDE JAAR NUM* 'ER 24. Terugkeer vaa Prins Carol in Eoumeaie ZONDAG 15 JUNI 1930. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ABONNEMENTEN. I Jaar in stad, thuis besteld 12.00 fr. I Jaar buiten stad, met de post 15.00 fr. 1 Jaar Congo 25.00 fr. 1 Jaar Frankrijk 25.00 fr. I Jaar Amerika 30.00 fr. MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN. AANKONDIGINGEN. Op 1° en 2° bladzijde 0.75 fr. de regel. Op V en 4'" bladzijde 0.65 fr. de regel, met minimum van 3.00 fr. V Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met mi nimum van 5.00 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dik wijls te herhalen reklamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn vooraf te betalen. GAZET VAN POPERINGHE De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheckrekening N' 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. De heer Poincaré opnieuw minister-president Naar uit Parijs aan de Times wordt gemeld, was het eenige onder werp van bespreking in de wandelgan gen der Fransche Kamer Donderdag, de jongste rede van den heer Tardieu te Dijon, en het was niet zoozeer de rede zelf als wel de voorgeschiedenis ervan, die de algemeene aandacht vroeg. Volgens welingelichte zeglieden is deze voorgeschiedenis als volgt Vóór de redevoering hadden de hh. Tardieu en Caillaux, die ondanks hun politieke meeningsverschillen goede vrienden zijn een langdurig onderhoud om te trachten middelen te vinden voor een toenadering tusschen de ra dicalen en de aanhangers van den h. Tardieu in het Centrum. Kortom, er was dus weer gesproken over een con centratie, wat voor de radicalen het alternatief is voor samenwerking met de socialisten. Overeengekomen werd, dat de heer Caillaux zijn invloed zou aanwenden bij de radicalen en dat de heer Tardieu de campagne zou openen door te Dijon een vriendschappelijk beroep te doen op den steun der radi calen. De heer Tardieu zou zijn rede in twee deelen splitsen. In het eerste zou hij zijn beroep doen op de radicalen en in het tweede zou hij uitweiden over de noodzakelijkheid van staats controle op banken en trusts. Dit laat ste had ten doel de actie van de oppo sitie te ontwapenen, die den heer Tar dieu er gewoonlijk van beschuldigt een handlanger van de hooge financie te zijn. Alles scheen goed te gaan, doch op het laatste oogenblik ontdekte men dat er een plan was beraamd om de combinatie Tardieu-Caillaux onmoge lijk te maken. In welingelichte kringen schrijft men namelijk aap den heer Poincaré die nu geheel hersteld is en eenige dagen geleden bij het betre den van den Senaat met groote vreug de werd begroet de bedoeling toe, zoo spoedig mogelijk terug aan het bewind te komen. Zonder voorkennis van den heer Tardieu zijn dan, naar gezegd wordt, onderhandelingen ge voerd tusschen de heeren Poincaré en Chautemps, eveneens met het doel een concentratie teweeg te brengen met de heer Poincaré als minister-president. Een combinatie Poincaré-Chautemps zou veel meer kans hebben op succes dan een samengaan van de heeren Tardieu en Caillaux, daar 2/3 der ra dicalen thans volkomen bereid zijn de heer Poincaré te volgen, terwijl zij aan de heer Tardieu zijn aanhankelijkheid voor den meer uiterst rechtschen niet kunnen vergeven. Bovendien heeft de heer Poincaré den Senaat overwegend aan zijn zij, terwijl deze zeer weinig gesteld is op den heer Tardieu. De ontdekking van deze regeling tusschen de heeren Poincaré en Chau temps, heeft de heer Tardieu in hooge mate ontstemd en deze heeft daarop zijn rede voor Dijon geheel van toon gewijzigd en de radicalen met min achting behandeld. De heer Tardieu heeft goede reden om verstoord te zijn daar het bewind hem zeer moeilijk zal worden gemaakt, indien de heer Poin caré als rivaal optreedt. De Kamer zou de heer Tardieu elk oogenblik kunnen doen vallen en reeds vraagt men zich af of hij gespaard zal worden tot den Herfst. In bevoegde kringen zou de regee- ringscrisis niet lang op zich laten wachten, INVOER VAN POSTDUIVEN aan wedstrijden is slechts toege- Bom in een pakje Vrijdag morgen kort na 1 0 uur heeft zich te Parijs een ontploffing voorge daan in het centraal postbureel der Louvrestraat. Er was een aanslag in het spel. Het tuig dat ontplofte, zat in een pakje van gering gewicht en moest, volgens het adres, besteld wor den aan barones de Rotschild. Nie mand der postbedienden die zich be vonden in de trieerzaal, heeft eenig letsel bekomen. Te vervullen plichtplegingen Antwoord van den Minister van Financiën op een parlementaire vraag: Invoer van vreemde postduiven, waarmede in Belgie deelgenomen wordt, laten op overlegging a) Van een uit naam van het minis terie van Landsverdediging afgegeven vergunning b- Van een door afzender verstrekt en van het gezag ter plaatse afgestem peld speciaal bewijs van herkomst. In de plaats daarvan mogen, wan- het om duiven gaat welke uit rankrijk herkomstig zijn en belang hebbende zulks verkiest, de hierna omschreven stukken worden overge- egd, te weten 10 Een door de prefectuur afgele verd bewijs waaruit blijkt dat tot hou den van postduiven toelating werd verleend 2° Een door afzender opgestelde ijst met vermelding, voor ieder in te voeren vogel, van naam en woonplaats zijn eigenaar, alsmede van de neer van cleur van de duif en van het opschrift op haar ring. Vreemde duiven welke ingevoerd' worden om alhier te worden gelost, moeten in alle gevallen, den vasten dentificeeringsring aan hebben, welke door de daarover in aanmerking ko mende buitenlandsche vereeniging van duivenhouders werd afgegaan, waarbij echter dient verstaan dat zij niet te vens dezen mogen aanhebben van den Belgischen duivenliefhebbersbond. Toestellen, bekend onder de bena ming constateurs automatiques »wel- ce bij gelegenheid van in dit land in gerichte postduiven wedstrijden tijde- ijk worden ingevoerd, worden met voorloopige vrijstelling van ingaande rechten toegelaten, tegen lichting van een doorvoerbewijs en mits waarborg van de rechten en aanbrenging op de toestellen van tolmerken op zoodanige wijze dat- zij bij uitvoer kunnen wor- en herkend. De doorvoerbewijzen hier bedoeld kunnen worden geldig gemaakt voor een tijdperk van zes maanden, binnen verloop waarvan de toestellen een onbeperkt getal malen in en uit mogen worden gevoerd. Anderdeels antwoordde de mi nister van Landsverdediging op een rem gestelde schriftelijke vraag 't Is onjuist dat vreemde postduiven herkomstig van Sas-van-Gent, name- ijk vrij mogen ingevoerd worden zon- Jer de vereischte toelating van den minister van Landsverdediging. Eens regelmatig ingevoerd, mogen ze ook niet samen met Belgische dui ven in dezelfde korven geborgen wor den voor gelijke oplating in 't binnen- and of in den vreemde want zoo het oplaten van Belgische duiven in Belgie aan geenerlei pleegvormen onderwor pen is, mogen vreemde duiven enkel opgelaten worden onder toezicht van den burgmeester der gemeente waar de oplating geschiedt dat toezicht zou tot niets leiden, moesten vreemde duiven en Belgische duiven dus sa- menzitten. Zoo mogen vreemde en Belgische duiven evenmin samenzitten wanneer ze in 't buitenland worden opgelaten, want zulks zou evenmin toezicht onmogélijk maken. Daaren boven dient er opgemerkt dat, voor oplatingen in Frankrijk, de Belgische duiven in dat land een gunstregiem genieten, waarbij ze, namelijk, buiten het verbod vallen dat op al de andere vreemde duiven toepasselijk is, in de grensdepartementen opgelaten te wor den. Bij oplating in Belgie, verzet er zich echter niets tegen, dat regelmatig inge- gevoerde Hollandsche duiven, terzelf dertijd als Belgische duiven, naar de gemeenschappelij ke oplatingspjaatsen worden verzonden, onder voorbehoud dat die 2 kategoriën van vogels afzon derlijk verzonden worden, ten einde over het oplaten der Flollandsche dui ven toezicht te kunnen oefenen. Derwijze zijn èn duivensport èn toe- zichtsvereischten erbij gediend. Zooals gezegd moet er, voor invoer van postduiven in Belgie, vooraf door den Minister van Landsverdediging toelating verleend worden. De duivenbonden of maatschappij en die oplatingen in Belgie willen in richten, moeten daartoe voor 1 5 Maart van ieder jaar, de aanvraag doen aan den Minister van Landsverdediging, en daarbij een lijst indienen, met opgave van de Belgische tolkantoren waarover de verzendingen worden gedaan, te vens met aanduiding van plaats en datum der oplatingen. Oplatingen die vóór 1 5 Maart niet konden voorzien worden, moeten ten minst 1 5 dagen vóór den oplatingsdatum aangevraagd worden deze aanvraag dient met bo venbedoelde lijst aangevuld. Bij hun intrede in Belgie moeten de duivenbegeleiders, buiten de hun door den Minister van Landsverdediging verleende toelating, een bewijs van nationaliteit overleggen, afgeleverd door de afzendende duivenliefhebbers- vereeniging of haar vertegenwoordiger en door de plaatselijke overheid ge viseerd. IN 'T MINISTERIE VAN FINANCIES Dossiers in beslag genomen Men herinnert zich, dat destijds ge wag werd gemaakt van een schandaal in het Ypersche betreffende een op lichting door een ambtenaar van den dienst voor oorlogsschade. Een onder zoek werd ingesteld tegen dezen amb tenaar en het proces moest deze dagen voor de Gentsche rechtbank worden behandeld. Het is echter utgesteld om een aanvullend onderzoek te doen. Twee kommissarissen der Gentsche speurbrigade zijn te Brpsse) in het mi nisterie van financies geweest, om er verscheidene bestuurders en onderbe stuurders te ondervragen en ook dos siers in beslag te nemen. Het blijkt, dat deze dossiers, toen het schandaal is bekend geworden, plots verdwenen waren. Men heeft ze thans teruggevon den naar aanleiding van een naamloo- zen brief, die, door de Gentsche poli- cie is ontvangen. Men spreekt ook over ambtenaren, die zouden geknoeid hebben met titels van oorlogsschade welke zij tegen de helft van den prijs zouden hebben ge kocht, om ze dan tegen den vollen prijs terug te verkoopen aan den Staat Er worden evenwel vele beschuldigin gen geuit, in ongeteekende brieven die ook wel laster kunnen zijn. Men doet dus goed de uitslagen af te wachten van het onderzoek. DRINKT MAS-CAR BIER LEENING DER STAD ANTWERPEN 5 vrij van belastingen Inschrijving aan 94 De kasbons van het Gemeentekre diet en die der Steden Gent, Brussel, Antwerpen en Oostende, terugbetaal baar in 1930, worden met zeer voor deelige voorwaarden uitgewisseld. Kosteloos in het Agentschap van het Gemeentekrediet van België, bij Ad. CROUSEL, 14, Schaalstraat, Pop. DE ONTRUIMING VAN RIJNLAND LOONSVERMINDERING IN DUITSCHLAND Aftocht der Fransche troepen Eene afdeeling van 1 0 officiers en 185 manschappen van het 1 7C' voet volkregiment heeft Dinsdag morgen, ten 10.30 uur de stad Kehl verlaten, ter bestemming van Gerardmer. Eene anzienlijke menigte woonde den af tocht bij. Er hebben zich geen betoo gingen voorgedaan. Generaal Andlauer verlaat het bezette gebied Generaal Andlauer, opperbevelheb ber van het 32° Fransche legerkorps, te Kaiserlautern heeft Dinsdag afscheic genomen van de Duitsche overheden en het bezette gebied verlaten. Tot bij de algeheele ontruiming, za de streek van het palatinaat onder de bevelen staan van den generaal, bevel hebber der 77e voetvolkdivisie van Landau. 7 per cent In Duitschland is de economische beweging een nieuwe richting ingesla gen, namelijk deze der bestrijding van het duur leven door de loonsvermin dering en door den afslag der koop- waarprijzen. Inderdaad, de minister van Arbeid, M. Stegerwald, heeft de arbitrale uit spraak van 26 Mei verplichtend ge maakt. Deze uitspraak behelst eene verlaging der loonen in de metaalnij verheid van het Noord-Westen van Duitschland. Het gaat nog maar om eene verla ging van maximum 7 /i t.h. voor de arbeiders die op stuk werken en eene overeenstemmende verlaging der wed den van de bedienden. De loonsvermindering zal in voege treden van af 1 Juli en de nijveraars hebben zich ertoe verbonden de prij zen hunner produkten van af 1 dezer met ongeveer 1 0 t. h. te verminderen. In de syndikale middens heeft deze beslissing van M. Stegerwald groote misnoegdheid verwekt. De socialisti sche dagbladen vallen geweldig uit te gen den minister, en verwijten hem dat hij door dezen maatregel in de metaalnijverheid er naar streeft de oonsvermindering algemeen te maken De socialisten verklaren dat zij zich met werkstakingen en arbeidsgeschil- en tegen de loonsverlaging zullen ver zetten. In andere middens, echter, wordt de minister levendig geluk gewenscht, vooral daar de loonsafslag van 7 /z per cent gepaard gaat met eene ver mindering van 10 per cent op de coopwarenprijzen. WEELDETAKS OP TUINBOUW In antwoord op een vraag van graaf de Kerchove de Denterghem, waarin de afschaffing der weeldetaks op tuin- Douw-producten werd bepleit, ant-' woordde de minister van financies als volgt Bij de regeering zijn thans vele vra gen aanhangig uitgaande van produ centen en fabrikanten van artikelen aan weeldetaks onderhevig, die, elk voor zijn artikel, afschaffing van be doelde taks verlangen. De regeering, die deze taks eenvor mig op 6 t. h. heeft verlaagd, kan deze weg niet opgaan, vooral wanneer, zoo als in dit geval, de belasting produkten treft waarvan de aankoop een onbe twistbaar karakter van weelde draagt. Wat betreft de vraag van het geacht lid tot bevoordeeling van de nationale producten tegenover de uitheemsche, daartegen verzet zich de aard van de weeldetaks, die geen tolrecht is noch kan zijn. Ik voeg daarbij dat formeele be dingen van sommige handelsverdragen door Belgie met andere landen geslo ten, zich daartegen verzetten. Leening der Verwoeste Gewesten. 5 1922 Dinsdag morgen te 1 0 uur, heeft te Brussel, de 97° trekking plaats gehad der leening van oorlogsschade 5 t. h. 1922. De uitslag gaf Serie 186.695 n. 14 wint 1 miljoen frank serie 46303 n. 4 en 7 en serie 149.266 n. 5 winnen elk 100.000 fr. De andere nummers van die series en al clenummers van serie 125.863 zijn uitbetaalbaar met 300 fr. Agent-Depothouder der Streek REMI DEWICKERE Veurnestraat, 7, Poperinghe. Beste OLIËN voor alle Nijverheden Autos, alle Motors, Landbouwmachie nen, enz. Ook te verkrijgen Wagenvet. Hij wordt tot koning uitgeroepen Zaterdag is prins Carol, gewezen kroonprins van Rumenië, per vliegtuig naar zijn land teruggekeerd. Hij stelde zich in betrekking met prins Nikolaas en met M. Maniu, eersten minister. De prins welke men weet in echt scheiding was met zijne echtgenoote, prinses Helena, en sedert verscheidene jaren te Parijs leefde met Mad. Lupes- cu, zou thans met deze hebben afge broken. Deze werd door hem acht dagen geleden van die afbreuk ver wittigd. Hij beriep zich daarbij op zijn plicht jegens Rumenië. Mad. Lupescu is naar Zwitserland vertrokken. Hierdo or zou eene verzoening met prinses Helena voorhanden zijn. De prins had vóór zijn terugkomst in Ru menië reeds eene samenkomst met zijn gewezen echtgenoote. Deze samen komst leidde tot de verzoening in het belang van de kleinen koning Michaël, hun zoontje van 8 jaar, dat nu op- niew kroonprins wordt. Seffens na zijn terugkeer te Buka- rest werden de ministerraad en regen- tieraad bij hoogdringendheid bijeen geroepen. Zaterdag morgen moest de Consti tuante vergaderen om te beraadslagen over de rechten van prins Carol tot den troon, rechten waarvan men weet prins Carol, op bevel van zijn vader, koning Ferdinand, afstand deed. Na langdurige besprekingen besloot de Constituante, met 486 stemmen tegen 1 de wet van 1926, waardoor prins Carol zijne rechten tot den troon ver loor, te vernietigen, en hem tot koning uit te roepen. Prins Carol legde 's namiddags ter Kamer den eed af. Toen de koning ter Kamer verscheen ging een gejubel op dat meer dan vijftien minuten aanhield Toen ten slotte de stilte was verkregen legde de koning den eed af en sprak vervolgens eene rede uit, waarin hij zijne diepe ontroering vertolkte voor het onthaal dat hem te beurt was ge vallen, en beroep deed op aller mede werking. De koning kon zijne ontroe ring niet bedwingen en tranen rolden hem van de wangen. Hij zegde niet teruggekomen te zijn om zich te wre ken maar voor het welzijn van het land en den voorspoed van zijn volk. Vervolgens ging de koning naar het graf van den onbekenden Rumeensche soldaat waar hij een prachtige kroon neerlegde. Langsheen den ganschen doortocht verdrong zich een ontzagge lijke menigte die onophoudend in de grootste geestdrift riep Leve de ko ning. IN 2030 In 2030, in andere woorden binnen honderd jaar, zal de wereld, we mo gen het wel gelooven, heel wat veran dering hebben ondergaan, misschien nog meer dan zij sedert honderd jaar heeft gekend. Lord Birkenhead, de Britsche staat- man, heeft een boek laten verschijnen een aantal essays bevattend onder den titel De Wereld in 2030. En over die wereld, zegt Lord Bir kenhead onder meer, dat de telefonie zonder draad en de stereoscopische te levisie onze gewoonten heelemaal zul len gewijzigd hebben. In 2030 zullen de sprekers, door el ke politieke partij aangeduid tot elk kiezer kunnen spreken, op zulke effek- tieve wijze, als hij nu in het Parlement tot zijn collega's spreekt. Zoo zal het kiezerskorps zelf in plaats van de man datarissen over elk gewichtig vraagstuk kunnen beslissen, want zoodra zal de laatste spreker niet geëindigd hebben met hef vraagstuk in kwestie te behan delen, of de stemmen in heel het Land zullen kunnen opgeteld worden door apparaten in al de telefoonbureelen opgesteld. Na het uitspreken der rede voeringen zal, in twintig minuten tijds, de wil van de nationale jury over welk ontwerp ook gekend zijn. Lord Birkenhead meent verder dat de bevolking zich dan daadwerkelijker met de politiek zal bezig houden, om dat het machinisme een vooruitgang zal gemaakt hebben die zal toelaten in de fabrieken nog slechts zestien uur per week te arbeiden. DE UNIFORMEN DER OFFICIEREN Het Staatsblad kondigt een Konink lijk besluit af, waardoor de groote-te- nue en de uitgangstenue der officieren, en deze der leerlingen van de militaire school en van de oefenschool worden vastgesteld. Zooals reeds vroeger gezegd, is de ze uniform koningsblauw voor al de wapens en diensten van het leger, be halve voor officieren-vliegers van het varend personeel der militaire lucht vaart. De reden van deze verandering is volgens het besluit, dat de khaki- uniform, hoewel bewezen hebbende, dat zij als veldtenue best past, niet als groot tenue-uniform staat, ondanks de tot nog toe aangebrachte versieringen. Het besluit zegt, dat een ministeri- eele onderrichting de uitvoerige be schrijving zal geven van de verschil lende kleederen en voorwerpen, waar uit de nieuwe uniform bestaat. Het zegt nochtans dat het verplichtender- wijze zal gedragen worden, als volgt In groote tenue met sabel, juwee- len der eereteekens, gouden schouder stukken en nestel (gouden klavers voor de generaals). In uitgangstenue met sabel, kemel garen klavers en schouderstukken, als mede de eereteekens in barette-vorm. Het koninklijk besluit bepaalt ein delijk, dat al de militairen den oorlog nestel aan den rechterschouder zullen dragen, en dat de reserve-officieren en gepensionneerde officieren de vrijheid hebben, doch niet de verplichting, om de koningblauwe uniformen te dragen. DRINKT MAS-CAR BIER Een 4-jarig kind doet 'n trein stoppen De trein van Valencijn naar Douai stopte vóór een gesloten sein, niet ver van het kruispunt van Erre. De wis selwachter Hollin poogde vruchteloos, het sein te wenden. De statieoverste van Somain werd onmiddelijk per te lefoon verwittigd en zond agenten ter plaats. Deze bestatigden dat het tegen- gewicht van het signaal verplaats was 't Was het werk van een 4-jarige Pool Wladislow Koslawski, die, met ander kinderen van zijnen ouderdom op de spoorbaan spelend, zich vermaakt had met het seintoestel te ontredderen. Fabrieksbrand te Herseeuw Dinsdag namiddag, rond 1.30 uur, stelden de werklieden van de katoen- fabriek Neyts, gelegen op de steenweg van Luigne, te Herseeuw, vast dat er brand was uitgebroken in een plaats waar de koopwaar lag opgestapeld. Na vruchteloos gepoogd te hebben de brand te blusschen, deden zij beroep op de pompiers van Moeskroen. Deze kwamen weldra ter plaats en konden het onheil beperken. Drie werklieden zaten opgesloten in eene zaal en moesten de ruiten stuk slaan om aan de vlammen te ontko men. Hierbij liepen zij erge brand wonden op.De schade wordt op 20000 frank geschat en is door verzekering gedekt. Paard door bieën aangevallen De gendarm Morat, 26 jaar oud, gehuwd en vader van een kind, kwam te paard langs Vigny (Frankrijk) ge reden. Hij was op dienstronde. Plots werd het paard door bieën aangeval len en gestoken. Het dier ging op hol, stormde tegen een muur en bleef op den slag dood. De ongelukkige gen darm werd ontzadeld en met gebroken bil en bekken opgenomen. Men heeft het slachtoffer, in uiterst ergen toe stand, naar eene kliniek van Pontoise overgebracht. Nog immer de houwitsers Een herzamelaar, Achille Lenardon genaamd, 30 jaar oud, werkte Vrijdag op 't ontploffingsterrein van Hurtebise nabij Chalons-aan-Marne, aan 't afvij- zen van houwitsersfusees. Een der tui gen ontplofte en de ongelukkige werd volkomen in stukken geslagen.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1