Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. GROOT BAL Buitenland Drlnkf"MAS-CAB"l»ier GROOTE VERTOONING M MARKTEEEST SI AD POPERINGHE - Paardenmarkt Dus allen naar de CIRK SE MAY De Militaire Invaliditeitspensioenen ZONDAG 13 JULI 1930. Moscou en Berlijn I Elk zegge 't voort. WESTVLAAMSCHE LETTEREN NIEUWS NIEUWS AANKOMST VAN DEN WELGEKENDEN De verhooging met een overgroote meerderheid gestemd. Leening der Verwoeste Gewesten. 5 1922 Paniek in Duitsche Sigarettenfabriek Meisje in de vaart gereden WEEKBLAD 25 CENTIEMEN TIENDE JAAR NUMMER 28. I Jaar Congo I Jaar Frankrijk I Jaar Amerika ABONNEMENTEN. I Jaar in stad, thuis besteld I 2.00 fr. 1 Jaar buiten stad, met de post 15.00 fr. 25.00 fr. 25.00 fr. 30.00 fr. MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN. AANKONDIGINGEN. Op 1" en 2" bladzijde 0.75 fr. de regel. Op 3" en 4° bladzijde 0.65 fr. de regel, met minimum van 3.00 fr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met mi nimum van 5.00 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dik wijls te herhalen reklamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn vooraf te betalen. GAZET VAN POPERINGHE De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in t post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. E Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. De Europeesehe Politiek. Duitschland niet van plan Rusland los te laten Alles wat zich tusschen Duitschland I en Rusland afspeelt is van belang. De verdragen die Duitschland en Rusland binden, zijn zoo goed als de eenige brug tusschen Westelijk Europa en het reusachtige bolsjewistisch rijk. Tot nu i toe, zijn deze Duitsch-Russische be- i trekkingen uitsluitend van theoretisch belang gebleken en al is het niet waar- schijnlijk, dat daarin gedurende de naaste toekomst een verandering komt toch is het van gewicht, vast te stellen dat Duitschland niet van plan is Rus land los te laten. Men erkent hier de J tijdelijke zwakte van het oude tsaris- t tische rijk, dat vroeger zoo dikwijls beslissend in de Europeesehe gebeur tenissen heeft ingegrepen. Beter dan ergens ter wereld is men te Berlijn op de hoogte van den nood die in Rusland heerscht. Men weet, dat het tegenwoordige Russische re gime door onbekwaamheid en fana tisme tot nu toe ieder natuurlijk herstel heeft weten te verhinderen. Maar nooit was de zwakheid en inzinking van een groot rijk blijvend. Er kan een om keer komen, al weet niemand wanneer Op dien omkeer wacht Berlijn, en houdt zich gereed daaruit voordeel te trekken. Het ligt voor de hand, dat onder handelingen, die door Rusland onder gevoerd voor dit land een vernede rend karakter moeten hebben. Rus land kan slechts vragen en niets aan bieden. De laatste achttien maanden heeft Duitschland zijn Russische be trekkingen laten slepen. Men hield vast aan de oude verdragen, maar er gebeurde niets. Wie bewijzen wil, de vriend van Rusland te zijn, moet zijne beurs voor den dag halen. Duitschland zelf had geen geld en I vandaar de verkoeling. Daar kwam nog bij dat het Duitsche rijk gewich tige onderhandelingen had te voeren met Wets-Europeesche staten, die niet ten onrechte in Rusland op den duur een bedreiging zien. Rusland was bij fdeze onderhandelingen niet vertegen- Jwoordigd en kon dus zijn partner jigeen hulp bieden. Vleierij met Mos cou kon de positie van Duitschland slechts bemoeilijkt hebben en vandaar dat het geheele Russische vraagstuk S op den achtergrond geraakte. Nauwe lijks is echter het Young-plan in voe ge en heeft Duitschland de vrije be schikking over zijn rijksgebied ver- fworven, of de lang verwaarloosde Russische betrekkingen treden weer Sop den voorgrond. Duitschland kan zich dus de weelde veroorlooven Rus- Iland zoolang in den hoek te laten staan als het zulks nuttig oordeelt. Na dit tijdperk van afwachting kwa- men te Berlijn, Russische en Duitsche overheden bijeen om opnieuw te be spreken hoe een betere samenwerking mogelijk zou zijn. Nieuwe gezichts punten traden weinig op den voor grond. Rusland zei geef me geld en Duitschland antwoordde bereid me in het binnenland geen moeilijk heden Natuurlijk hebben de Russen geantwoord, dat zij zich niet om de Duitsche binnenlandsche politiek bekommerden, waarop Duitschland zei, dat het geen geld had. Men kwam eerst tot elkaar, toen de Russen bereid bleken in een reeks van gevallen on gelijk te bekennen en voor de zoo veelste maal te bezweren, dat zij zich van propaganda in Duitschland zou den onthouden. Men is zoo vriende lijk geweest, deze afzonderlijke ge- Vallen niet in de officieele mededee- ling te vermelden, maar niettemin be vat dit document toch de uitdrukke lijke vermelding, dat de beide regee ringen alle actieve pogingen om in vloed uit te oefenen op eikaars bin- Bhenlandsche aangelegenheden, zullen nalaten. Een der gewichtigste thans geno men besluiten bestaat hierin, dat dezer dagen te Moscou een Duitsch-Russisch cheidsgerecht bijeen zal komen, om daar meer concreet werk te leveren. Eerst te Moscou komt de geldkwestie definitief aan de orde en tegelijkertij- de zullen de Duitschers beproeven in ruil daarvoor concrete voordeelen te verkrijgen. Was de toestand in Rus land niet allerellendigst, dan zou een voor beide partijen gunstige oplossing niet moeilijk zijn te vinden. Rusland heeft alles noodig, wat eenigermate tot de eischen van een beschaafd we reldburger behoort, en alle Duitsche fabrieken, die deze benoodigdheden voortbrengen, werken met halve ca paciteit. Uitsluitend voor werkver- schaffing aan Rusland te leveren is echter een zoo gevaarlijke proefne- jming dat Duitschland dat onmogelijk kan volhouden. Men moet dus eeni germate zekerheid verkrijgen, dat de Russische bestellingen zij het ook om een Duitsche uitdrukking te gebruiken stotterend betaald worden. Geen privaat ondernemer wil ech ter de risico dragen en daarom is er zonder staatswaarborg, wel te ver staan van Duitschen kant, niet te be ginnen. Het Duitsche rijk zal dus weer nieuwe credieten, die in Rusland wor den gestoken, moeten waarborgen. Wat Rusland als tegenprestatie kan doen, is niet zeer duidelijk. Op het oogenblik verhindert het, dat Duitsche nijverheidsproducten over den land weg naar Oost-Azie worden vervoerd Het minste wat het doen kan is zulk een embargo opheffen. Of men er deze maal in zal slagen een bruikbare regeling te vinden voor handelsbe trekkingen met de Russische staatson dernemingen, moet betwijfeld worden Als Duitschland op dat gebied iets zou kunnen bereiken, dan zou het aan den internationalen handel een dienst van het grootste gewicht hebben be- VELE RAPENVELDEN ZIJN DOOR DE KNOLV OETZIEKTE BESMET. wezen. D. N. G. DE BELGISCHE MIJNWERKERS IN FRANKRIJK Sedert 14 Juni laatst wordt een nieuwe overeenkomst toegepast voor de Belgische mijners en sommige an dere Belgische arbeiders in Frankrijk. Deze overeenkomst werd den 2 1 Mei 192 7 geteekend en betreft het ouder domspensioen der mijners. Zij verbe tert merkelijk de Fransch-Belgische overeenkomst welke den 14 Februari 1921 werd geteekend, gezien zij de de Belgische mijners gelijk stelt met de Fransche arbeiders en zich uitstrekt tot de weduwen en de weezen. Zij toeslagen van overlijden aan de we duwen zonder kinderen of aan de weezen van arbeiders, door den dood verrast, terwijl zij hun werk hebben in een Fransche mijn. Ook geeft zij maandelijksche toeslagen aan de wee zen van Belgische arbeiders, overleden in dezelfde voorwaarden. Ten slotte verleent zij een ouderdomspensioen aan de weduwen van Belgische arbei ders, die minstens 1 5 jaar werden ge bezigd in een Fransche mijn. De voordeelen der overeenkomst, gaan ook naar de werklieden,gebezigd in de schaliegroeven, en naar zekere kategories arbeiders der nijverheids- bedrijven bestaande nevens de mijn- uitbatingen. Die voordeelen gelden de arbeiders die na 31 December 1925 den ouderdom van 60 jaar bereikten en voor hun weduwen en weezen, in dien het sterfgeval zich na den aange- duiden datum heeft voorgedaan. M. Allo, secretaris bij het Belgisch gezant schap te Parijs, heeft zich in betrek king gesteld met de Fransche overhe den voor de toepassing der nieuwe overeenkomst. POPERINGHE - KERMIS 1930 Nagenoeg over heel het Vlaamsche land zien wij perceelen die rogge op brachten en ook vele die vroege aard appelen opleverden ingenomen wor den door de rapenteelt zoodra zij rijp zijn. In het najaar levert dan die nateelt een ruime voorraad frisch veevoeder dat graag door de dieren gewild wordt Jammer genoeg dat sommige jaren, deze teelt in het geheel niet mee wilt. De droogte belet immers dikwijls de normale opkomst van het zaaigoed, het watergebrek gedurende den groei der opgekomen planten laat ook meer dan eens geene rijke ontwikkeling van het gewas toe. Een andere gevaarlijke vijand be dreigt de rapenteelt op vele velden, namelijk de knolvoetziekte ook knob bel of kwade voet genaamd. De oor zaak dezer ziekte ligt in de besmetting van het veld door een zwam, in het latijn Plasmodiophora Brassicar genoemd. De sporen of om zoo te zeg gen de zaadjes dezer zwam verblijven in den grond en zoodra er een gewas op groeit dat vatbaar is voor de be smetting (rapen, kolen, savooien) tast de kiem der zwam het weefsel dezer planten aan. De cellen der wortels worden gevuld en uitgezet door de ontwikkelde zwam en aan de opper vlakte der wortels ontstaan dan wrat ten of knobbels. In de gezwollen cellen der aangetas te planten bevinden zich een oneindig groot getal ziektekiemen die later als de plant gestorven zal zijn en verrot, vrij zullen komen en in den grond verspreid worden. Door misvormingen der weefsels ondergaat den groei van de plant een geduchte stoornis. Meer en meer wordt het plantenorganisme ondermijnd en het aangetaste wortel gedeelte begint te rotten en de plant sterft. De ontwikkeling dezer ziekte wordt grootelijks bevoordeeligd door de vochtigheid, in natte jaren of in nat te gronden is zij daarom veel meer te duchten. De zuurheid van den grond die reeds zoo noodlottig is aan de ver tering der organische meststoffen, de nitrificatie en den groei der meeste gewassen, bevoordeeligt de ontwikke ling der ziekte. In de eerste plaats ver mij de men dus den grond te verzuren door zure meststoffen te gebruiken. Door M. Sebrechts, Staatslandbouw- kundige te Brecht is een zeer nuttig en zeer leerzaam werkje uitgegeven dat over deze ziekte handelt. Wij zouden nu de aandacht der belanghebbenden willen trekken op de bijzondere werking der Cyanamide tegen deze kwaal. Zooals allen gewassen heeft de raap eene stikstofhoudende bemesting noodig. De Cyanamide die 1 7 of 20.5 stikstof inhoudt heeft daarbij een uitgesproken ontsmettende werking op den grond. De kiemen der knolvoet ziekte worden allen of grootendeels gedood. Bij hare opkomst wordt du3 de jonge raap weinig of niet bedreigd door de sporen der ziekte. Door de stikstofgave derCyanamide vindt daar de jonge plant de noodige krachtbron in den grond om eene rijke en snelle ontwikkeling te nemen. Voor de aanwending der Cyanami de strooie men van 300 tot 400 Kgr. per Ha. De meststof wordt dan door eene lichte ploeging ingedolven en daarna de rapen gezaaid. In geval de rapen na rogge gezaaid worden, strooit men de Cyanamide op de stoppels en ploegt deze meteen onder. Na deze ontstopelingsploeging worden de ra pen gezaaid. H. ALLAEYS. ZAAL ONS HUIS met het wijdvermaard orkest THE BING BOYS JAZZ Prachtige versierde zaal, met bui tengewone verrassingen. De I zaal wordt gehouden door Maurice 'BENOUWT (Theeten). STAD POPERINGHE. met Prijskampen voor Paarden 8 JULI 1930 TREKPAARDEN 1e Prijskamp. Ruinpaarden van 3 jaar en daarboven. 5 prijzen. 1. Pr. Verbrugghe J. Leysele. 2. Pr. Vandenberghe Wwe, Yper. 3. Pr. Huyghe Wwe, Reninghelst. 4. Pr. Baes Emile, Stavele. 5. Pr. Lemahieu Hon. Poperinghe, 6. Pr. Vercruysse Ach., Poperinghe. 2e Prijskamp. Ruinpaarden, ge zegd Dertigmaanders. 5 prijzen. 1. Pr. Top Marcel, Proven. 2. Pr. Loncke Wwe, Poperinghe. 3. Pr. Dierickx Flor., Westoutre. 4. Pr. Vandecasteele J., Poperinghe 5. Pr. Bellynck J., Watou. 6. Pr. Plancke Cam., Watou. 3° Prijskamp. Ruinpaarden, ge zegd Achttienmaanders. 5 prijzen. 1. Pr. Lemahieu Hon., Poperinghe. 2. Pr. Lelieur Wwe, Poperinghe. 3. Pr. Lemahieu Hon., Poperinghe. 4. Pr. Lemahieu Hon., Poperinghe. 5. Pr. Lemahieu Hon., Poperinghe. 6. Pr. Pariet Cam., Haringhe. 7. Pr. Stubbe Henri, Elverdinghe. 4e Prijskamp. Merriepaarden van 3 jaar en darboven. 5 prijzen. 1Pr. Quaghebeur P., Poperinghe. 2. Pr. Cambier Jules, Proven. 3. Pr. Stubbe Henri, Elverdinghe. 4. Pr. Nuytten Aug., Vlamertinghe. 5. Pr. Dochy Jules, Reninghelst. 6. Pr. Denys Jules, Crombeke. 5° Prijskamp. Merriepaarden, ge zegd Dertigmaanders. 5 prijzen. 1. Pr. Baelde Ch., Westoutre. 2. Pr. Decorte Em., Ghyverinchove. 6° Prijskamp. Merriepaarden, ge zegd Achttienmaanders. 5 prijzen. Geen paarden werden aangeboden. VEULENS 7e Prijskamp. Hengste-Veulens. 4 prijzen. 1. Pr. Termote Wwe, Elverdinghe, 2. Pr. Termote Wwe, Elverdinghe. 3. Pr. Dochy Jules Reninghelst. 4. Pr. Cambier Jules, Proven. 5. Pr. Vercruysse Om., Poperinghe. 6. Pr. Vercruysse Om., Poperinghe. 8e Prijskamp. Merrie-Veulens. 4 prijzen. 1. Pr. Dochy Jules, Reninghelst. 2. Pr. Wyffels Mare., Westvleteren. 3. Pr. Cornette Jer., Pollinchove. ONGELOOFLIJK ...EN TOCH WAAR Gedurende de Kermisdagen bij C. Brabandts, Café des Allies Yper straat, komt opnieuw de vermaarde Zangersgroep GERARDINO met de talentvolle medewerking van Troep FLORENTINO Ongehoorden bijvalI Lachen! Lachen 1 Ingangsprijs 2.50 fr. Vruchtbaar mag in de letterkunde het Gezellejaar heeten. In het eerste halfjaar van 1930 verschenen reeds drie Vlaamsche werken waarvan som mige benijders zeggen 't Is taalpar ticularisme en dialekt» maar die reeds ingang vonden bij het volk. 't Is toch wonder dat een Braban der b.v. Gezelle's werken mooi vindt, alhoewel hij er niet alle woorden van verstaat, ook een Hollander en een Limburger kan niet nalaten zijn tol van hulde te betalen aan den koning der Westvlaamsche Letterkunde. Maar gaat het over werken van au teurs die nog niet algemeen zoo ver spreid werden in Nederland, dan val len sommige recententen deze penne- vruchten aan met machtelooze woede en lijk wespen halen ze er 't beste uit en steken met een giftigen angel. Het boek van Herwin Eeckel (Dr Allaeys) 't Onzent in 't Westland heeft ophef gemaakt en een commer- cieelen bijval genoten (drieduizend exemplaren werden verkocht in geen tijd). Een voortreffelijke jury heeft dit werk bekroond en naar oordeel van bevoegde kritiekers die hun West- Vlaamsche tale grondig kennen, werd het boek hoog geprezen, vooral geeft eirk SEMAY met een Nieuw en Wereldberoemd programma Artisten van Eerste Rang Een groote en Nieuwe Verzameling Gedresseerde Paarden. ALLE AVONDEN OM 8 UUR ZONDAG NAMIDDAG OM 3 UUR Qroote FAMILIE-VOORSTELLING Het Bestuur Pierre SEMAY. i rrS 5vii ?952vti het bloedeigen volk van Dr Allaeys, het Vlaamsche van den Westhoek, dat nochtans niet rap is om boeken te koopen en te lezen, dat volk heeft ook uitspraak gedaan en 't is een allergun stigste, vol waardeering over deze schepping. Want eene schepping mag het heeten, door zijn menschekennis en taalschat ertoe te komen iets van niets te maken een boek van meer dan 40 bladzijden over een klein dorpje, dat Woesten genoemd wordt. Het tweede werk is het eigenaar digste boek dat sedert tien jaren in Vlaanderen verscheen. «Het Klokhof» door R. Meyseune. (Nr. 6 Romanse- serie, 300 bladzijden, fr. 18, Excel sior, Brugge. Met stijgende belangstelling las ik dezen roman en weet niet wat in dit flink geschreven werk meest te loven valt de kleurige en geurige beschrij ving der hoppestreek, waarover in 't Vlaamsch nog geen litteratuur bestond de levendige dialogen in kruimig- volksche taal, de pakkende tooneelen vol schrille tegenstellingen. Hier wordt een tragische strijd tusschen een man en vrouw uitgestre den, langs onverwachte perepitien en konflikten heen. Een bewonderens waardige vrouwenfiguur lijdt tot het heldhaftige toe en blijft sympathiek het boek door. De echtgenoot in de somberste kleuren afgeschilderd als ondoordringbare sfinx, meesterlijke veinzer en huichelaar, ontaard tot een koelhatend moordenaar. Naderhand wordt hij, als echte frontstrijder door de strengste boetedoening in de loop graven gelouterd. Alles is er echt en doorvoeld. Over de ethische waarde van het boek volstaat het te zeggen dat het een boek is voor weldenkende vol wassenen, zooals het voorgaande. Ik herlees af en toe brokken de vertellementen van Petje onder den hoppepluk, alles met scherts gekruid, over het leuke Zone bietje.enz. Uit het tweede deel, het zwart boek, lokte mij opnieuw de bloedavond aan, waar na ik om dee gemoedsstemming te veranderen, het geestig sermoen nam over het Canawonder. Flet roode boek, het derde deel trof mij bijzonder door het akelige en ontzettende van het eindoffensief. Bij deze rake bladzijden die zoo typisch en volksaardig den oorlog weergeven, schijnen mij aan Barbusse, Latzko en Remarque te verbleeken. Een goeden eindindruk maken op den lezer het roerend wederzien van zijn Klokhof en het pathetiek terugvinden van zijn zondenkind na vier jaren langen ban- gen oorlog. De edeldenkende en warmvoelen de schrijver heeft een bijzonder talent om te boeien, beurtelings door zijn lan delijke en gemoedelijke dichterlijkheid ook doo^ het geweldige van den tra- gischen zielestrijd, door zijn realistisch en origineele vertelkunst, maar vooral door een tintelenden humor. De Kamer bracht volgende stem ming uit. De wijzigingen der Fronters (coefficient 7) wordt verworpen met 104 stemmen tegen 1 1 en 24 onthou dingen. De wijziging der Socialisten (coefficient 5) overgenomen van het ingetrokken wetsvoorstel Mundeleer), wordt eveneens afgewezen, met 82 st. tegen 56 en 2 onthoudingen. Art. 1 (tekst der Regeering) feitelijk het coefficient 4 wordt bij rechtstaan en zitten aangenomen, als ook de drie andere artikels van het wetsontwerp. Het wetsontwerp op zijn geheel wordt aangenomen met 1 36 stemmen tegen 3 onthoudingen de heeren Del- vigne, Jacquemotte en Ward Hermans. Dit laatste werk Het Klokhof zal in 't kort in onzen boekhandel te verkrijgen zijn. t Donderdag morgen, ten 10 uur, heeft de 98 trekking plaats gehad van de leening der Verwoeste Gewesten 5 t. h. 1922. Serie 150080 n. 19 wint 250.000 fr. Serie 74331 n. 1 5 en serie 139304 n. 1 7 winnen elk 100.000 fr. De ander nummers dezer series zijn uitbetaalbaar met 300 fr. Een twintigtal werkmeisjes, eener sigarettenfabriek, te Berlijn, verloren Donderdag het bewustzijn tijdens een paniek door een valsch alarm veroor zaakt. Een werkmeisje viel in bezwij ming, ten gevolge van de hitte, en liet een schreeuw. Hare gezellinen dachten gehoord te hebben dat zij Brand riep, en stormden, in de grootste wan orde, naar de uitwegen. Het was maar eenige minuten later dat men de ver gissing bemerkte. Evenwel lagen reeds een twintigtal vrouwen en meisjes in bezwijming. Een dozijn licht gekwets ten moesten naar het gasthuis overge bracht worden. Hetl 0-jarig meisje Agnès Huyghe, geboortig van Poperinghe, en wiens ouders wonen langs de vaart, nabij de Pont-Blanc te Marcq-en-Barcel Fransch-Noorden, reed Dinsdag avond op een klein rijwiel nevens de vaart. Op zeker oogenblik sloeg de velo om en het meisje viel in het water. Reeds was het kind op het punt te verdrin ken, toen er redding opdaagde. Een bijgeroepen geneesheer pastte de kunst matige ademhaling toe en het slacht offer kon tot het leven teruggeroepen worden. Het koude bad was echter noodlottig voor het ongelukkig meisje dat denzelfden nacht nog overleed aan een dubbele longontsteking.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1