PIJN bj hei HOESTEN Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. i ut ten land \JggBS ABDIJSIROOP ZONDAG 2 NOVEMBER 1930. - WEEKBLAD 25 CENTIEMEN TIENDE JAAR. NUMMER 44. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. rass Da Duitschs Natioaaal-Sccialistea en de Russisshe Bolsjewiki Bewijs eener nauwe samenwerking. Het Fransche rechtsche blad L'Or- dre schrijft dat het 't bewijs in han den heeft, dat er een geheime over eenkomst bestaat tusschen de Duitsche nationaal-socialisten en de communis ten en publiceert dan zes documenten welker echtheid volgens het blad onbe twistbaar is. Deze documenten zouden aan Bes- sedowski, de gewezen Russischezaak- gelastigde te Parijn, in handen zijn gespeeld. Het eerste stuk is gedateerd Dresden 16 Mei 1930 en bevat een officieele aanmaning aan de buitenlandsche af- deeling de Gepeo, om koste wat het wil, haar verplichtingen na te komen. Het tweede is een kwijtschrift van Adolf Hitler zelf, aldus luidende200 stuks ontvangen te hebben, bevestigt Adolf Dit stuk is gedateerd Salz burg, 10 Juni 1930. Het derde document, eveneens van 1 0 Juni en te Salzburg geschreven, is een officieel rapport van de Russische afgevaardigden Bartiz en Vitischitch over de uitbetaling van de «200 stuks» Beide afgevaardigden verklaren, dat zij bij de uitbetaling niet rechtstreeks aanwezig waren, doch in een naast het vertrek waar de uitbetaling plaats had, gelegen hotelkamer alles afgeluisterd hebben, wat tusschen Tibor en den tweeden persoon werd besproken. Zij maken daarbij melding van de bezwaren, door dezen persoon tegen de afgifte van het kwijtschrift gemaakt en verklaren, dat zij vervolgens in den gang van het hotel zijn gegaan, waar zij wachtten, tot deze persoon de ka mer verliet, in wien zij met volle ze kerheid Hitier hebben herkend, dien zij reeds te Munchen hadden gezien. Het vierde document is een brief van I ibor, die de betaling deed, aan de Russische handelsvertegenwoordi ging te Praag, over het kwijtschrift van Hitier voor de ontvangst van «200 stuks Russische goederen met op dracht, daarvoor een bepaalde reke ning te belasten. Het vijfde document is een uitnoo- diging aan den zeer geachten heer Adolf om een uitvoerig onderhoud met hem te hebben. Dit onderhoud heeft 16 Juli plaats gehad in de villa Reiter te Garmisch-Partenkirchen. Wa ren daarbij aanwezig, kapitein Schneid- huber, uit Munchen, Dr. Fabricius, uit Berlijn, ritmeester von Detten uit Dres den en de heer Dorsch, uit Berlijn. Hitier zelf zou eerst na de ondertee- kening van de overeenkomst verschij nen. De nationaal-socialisten verlangden in deze bijeenkomst regeling van de volgende punten de finantieele vraag stukken, de Duitsche Oostgrens en uit breiding van het militair verdrag van 1923 en de verhouding tegenover de sociaal-democraten. Ten opzichte van het finantiee vraagstuk verklaarde Schneidhuber dat de nazi's voor de verkiezingen 80C millioen mark noodig hadden, waar van 300 millioen in Duitschland en elders opgebracht kon worden, terwij zij de rest binnen 8 dagen van Ruslanc verlangden. Op de vraag, wat als tegenprestatie geboden kon worden, las Fabricius een verklaring voor dat de nazi's bereic zijn, de soviet-regeering als de eenige nationale regeering van het oude Rus land te erkennen, doch dat zij om praktische overwegingen niet geschikt achtten, dit standpunt openlijk bekenc te maken. In het openbaar zouden zij de communisten blijven bestrijden. Zij zijn echter bereid, zoo een arbeiders regeering aan het bewind mocht ko men, deze te steunen, op voorwaarde dat deze zal opkomen voor de natio nale wedergeboorte van Duitschland. Het blad kondigt aan, dat deze pu blicatie nog vervolgd zal worden. Inmiddels heeft Hitier het bericht, als zouden de Duitsche Nationaal-so cialisten aanzienlijke hulpgelden uit Soviet-Rusland ontvangen hebben, te gengesproken. MINISTERIEELE CRISIS IN 'T ZICHT Meer en meer hoort men de woor den - ministerieele crisis. Men moet toegeven dat een zekere ontevreden heid bestaat onder de bevolking. Die ontevredenheid bepaalt zich niet bij een ondergeschikte kwestie als deze van de talen. Men is niet gerust voor wat den buitenlandschen toestand be treft. De man uit het volk spreekt er openhartig over en vreest het ergste. Daarom vraagt hij wat de regeering doet om het land te verdedigen. Wordt de Oostgrens versterkt Is het leger modern bewapend Wat wordt er ge daan om de civiele bevolking tegen eventueele aanvallen van stikgassen en vliegers te beschermen Een koopman uit Straatsburg, zegde dat men ginder den oorlog onvermijdelijk acht. Men hoopt echter dat de Duitschers op nieuw door Belgie zullen rukken omdat de Fransche grens zal versterkt zijn, terwijl de Belgische grens een open poort gelijkt. Wat doet de regeering om de al- gemeene crisis te bevechten De af dankingen van klerken en werklieden nemen schrikbarend toe. Men hoeft slechts langs de Kruidtuinlaan te Brus sel te stappen om de drukte voor de Arbeidsbeurs te zien. Iedereen klaagt, ook de burger, die nochtans redeneert en weet te spreken over zekere econo mische verschijnselen. Een voorbeeld. Duizenden huizen en appartementen zijn overal te huren. Zij blijven ledig omdat de inkomsten gedaald zijn en de menschen de hooge prijzen van na den oorlog niet meer kunnen betalen. ien ander voorbeeld. Alle bakkers zijn ret eens om te zeggen dat er minder brood gegeten wordt dan vroeger en ret is ook bekend dat de paardenslach- ters meer te doen hebben dan de an dere. Zulke toestand kan zorgwekkend worden. De oproeren beginnen immers altijd om een oorzaak die de maag be treft. De Staat, die na den oorlog zoo breed geweest is en het voorbeeld van verkwisting aan het volk gaf, moet meer en meer zijn uitgaven inkrimpen, daar de belastingen aan de verwachtin gen te kort komen. Men kan ook den burger niet als een citroen uitpersen. Als er niets meer is dan verliest de Koning zijn recht. itUinillHIUiillIHlIltllillllUllilillliRllltlHiliilIUllliillltllllilillllltlllilllllllilllllllüllliyillllillll COSTES EN BELLONTE TERUG. BERICHT AAN DE INWONERS. De paketboot France met aan boord de Fransche oceaanvliegers Cos- tes en Bellonte, is Vrijdag de haven van Le Havre binnen geloopen. De stukken van het vliegtuig werden 's na middags aan wal gebracht en naar het vliegplein van Bleville gevoerd, waar het toestel door specialisten werd te rug ineen gezet. Een grootsche ontvangst viel de koe ne luchthelden te beurt in het groot salon der paketboot. Redevoeringen werden uitgesproken, waarin de groo- te daad van Costes en Bellonte werd afgeschilderd. Costes bedankte in bei der naam en zegde vooral zijn lof te moeten wenden tot zijn toestel, dat, na een vlucht van zooveel kilometers niet de minste verslapping heeft ge toond, niettegenstaande de lastige en gevaarlijke stonden welke het had ont moet, voornamelijk tusschen Denver en Salt-Lake-City, waar er te worstelen viel tegen een wind van 1 00 km. per uur. Zaterdag middag vertrokken beide vliegers met hun toestel langs den luchtweg, naar Parijs, waar zij rond 1 Yl uur °P het vliegveld van Ee Bourget, waar ze pas een paar maanden geleden voor hun groote reis waren opgestegen, behouden neerkwa men, onder een oorverdoovend geju bel eener oververheugde menigte. Weerom vielen groote en plech tige ontvangsten de helden te beurt en toen 's anderendaags, zich Costes en Bellonte naar eene ontvangst door de Parijzer municipaliteit begaven, ver drong zich een ongehoorde menigte langsheen den doortocht, jubelend bij het voorbijrijden van dezen die thans als de grootste en koenste helden der luchtvaart worden bestempeld. De H. Minister van Finantien heeft besloten dat voortaan de pachters vrij zullen mogen beschikken over de on derstanden in beton die zich nog be vinden op den grond die zij in gebruik hebben. Zij mogen ook, voor welk hetzij, den afval gebruiken die zich nog op hunne akkers bevindt. Dezen welke een of meer onder standen willen behouden, moeten eerst de toestemming vragen van den eige naar of diens gemachtigde en die toe stemming met zijn akkoord schriftelijk zenden aan het gemeentebestuur op uiterst 15 November aanstaande. Voor het weghalen of behouden van het afbreken moet ook onmiddelijk schriftelijk bericht gezonden worden aan het gemeentebestuur door den ge bruiker van het land. Voor de reeds afgebroken onder standen zullen de materialen uiterst tot 1 Januari aanstaande ter plaatse blijven. Na dien datum zal het gemeen tebestuur er zelf over beschikken naar goedvinden, mits bet vereffenen van den grond. De pachters die over de materialen willen beschikken ijzer zooals beton - moeten dus het noodige doen vóór 1 Januari aanstaande, zooniet worden die materialen den eigendom der ge meente die ze zelf zal weghalen en er over beschikken om te verbruiken of te verkoopen, of te laten weghalen door andere personen mits vooraf- gaandelijke toelating. Plet Collegie van Burgmeester op haar grondgebied komen werken, zullen genieten van de wet op de so ciale verzekeringen, namelijk voor ziekte, werkloosheid, pensioen, enz. Er zal een akkoord tot stand komen tusschen de Fransche diensten en de Belgische mutualiteiten. Om de werk zaamheden te vergemakkelijken, zal de Belgische regeering het noodige geld voorschieten. Men denkt dat ook een gelijkaardig akkoord zal kunnen tot stand komen, ten voordeele van de seizoenarbeiders De Fransche regeering heeft reeds deze maatregelen toegepast zonder te wachten naar de bekrachtiging door het Belgisch Parlement. DRINKT MAS-CAR BIER HET EEUWFEEST VAN HET PARLEMENT. DE NIEUWE POSTTARIEVEN. NIEUWE MIJNRAMP IN DE SAAR Meer dan honderd dooden. In ons laatste nummer gaven wij eene beschrijving over de vreeselijke mijnramp, die zich te Alsdorf, Duitsch land, had voorgedaan en het leven kostte aan 258 menschen. Zaterdag ïadden de hartverscheurende lijkplech- tigheden plaats te Alsdorf, toen een nieuwe ramp, de duitsche mijnbevol- king kwam treffen. In de Maybach-mijn had zich een vreeselijke ramp voorgedaan. Een ont ploffing, waarvan men tot nog toe de oorzaken niet kent, had een gaande rij toegeslagen en erin honderden werk lieden bedolven. Reddingsploegen vielen seffens met angstigen spoed aan het werk om de bedolven makkers te redden, doch ook hier haalde men om zeggens niets dan vreeselijk verminkte lijken boven. Zondag avond telde men 102 doo den en twee vermisten. 20 gekwetsten werden in het gasthuis opgenomen en drie hunner zijn er aan hunne wonden bezweken. Woensdag hadden de lijkplechtig- heden plaats. Hartverscheurende too- neelen deden zich voor onder de vree selijk beproefde mijnersbevolking. Bij de opening der Kamers zal door de regeering een wetsontwerp neerge legd worden, strekkende tot bekrach tiging eener overeenkomst die tusschen Frankrijk en Belgie gesloten werd om den toestand te regelen van de Belgi sche werklieden die dagelijks op Fransch grondgebied gaan werken, doch die eiken avond of eiken Zater dag naar Belgie terugkeeren. Deze overeenkomst heeft voor doel, inzake sociale verzekering, den toestand te verzekeren der Belgische werklieden die in Fransch-Noorden werken. In de onderhandelingen die met dit doel hebben plaats gehad, heeft d Fransche regeering zich zeer breed ge toond. Deze nieuwe overeenkomst is toepasselijk op ongeveer 100.000 Bel gische werklieden, wiens loon, Frankrijk getrokken, een miljard Fran sche frank vertegenwoordigt. Deze som die jaarlijks in Belgie komt, staat niet vermeld op de Fransch-Belgische han delsbalans. Frankrijk heeft erin toegestemd dat de Belgische werklieden, die dagelijks Het Koninklijk besluit betreffende de verhooging der posttarieven gaat eerstdaags verschijnen. Ziehier eenige aanvullende inlichtingen, bij deze wel ke wij reeds hebben medegedeeld. Visietkaartjes gedrukte 0. 1 0 met hoogstens 5 woorden 0.2 5 met correspondentie 0.40 Zicht- en prentkaarten zelfde prijzen. De periodieke druksels onder band 0.05 per abonnement, 0.04 tot 75 gr. en 0.02 meer per 50 gram. Gewone druksels 0.10 per 50 gr. Stalen zonder waarde 0.40 per 200 gram en 0.10 meer per 50 gr. zaak papieren 0.40 per 350 gram en 0.10 meer per 50 gram geregistreerde ver- zendinsfen 0. 1 0 ontvangstbewijs, schrabbingsbewijs en adresverandering 0.70. Postchecks stortingsbiljet 0.50 stortingen aan den briefdrager besteld 0.50 tot 50 fr. boven de 50 fr., 0.70; ontvangstpostcheckkaarten, tot 1000 fr., 0.70 per duizend frank of fraktie meer, 0.50 checkbetaling ten huize 0.70. Effekten en kwijtschriften tot inning aangeboden, 0.70 tot 50 fr. 1.00 voor 50 tot 100 fr. 1.25 voor 100 tot 200 fr. en boven de 200 fr. tot 000 fr., 0.25 meer per 100 fr. bo ven de I 000 fr. 0.50 meer per 1 000 fr. Postmandaten 0.70 afgifte van een mandaat aan de briefdrager 0.40 voor 50 fr. 0.70 daarboven. Inschrijving op een weekblad 0.85 inschrijving op bladen die 2 of 3 maal per week verschijnen 0.95 voor de bladen die meer dan 3 maal verschij nen 1.05. Deze taksen worden vermin derd op 0.65, 0.75 en 0.85 voor de door den uitgever kosteloos besteld abonnementen. DRINKT MAS-CAR BIER Den 3 November 1830 hadden de kiezingen van de twee honderd leden van het Nationaal Congres plaats in de grootste rust. Men weet dat zes en veertig duizend cyns- en bekwaam heidskiezers omtrent evenveel liberale als katholieke vertegenwoordigers naar het Congres stuurden. Aan dit Congres danken wij de nog bewonderde grond wet van 7 Februari 1831. Den 10 No vember kwam het Congres bijeen. Op 18 November werd met eenparige stemmen (188) de onafhankelijkheid van het Belgisch volk uitgeroepen. Vier dagen nadien besliste het, met 1 74 stemmen tegen 1 3, dat de erfelijke monarchie zou bestaan met een nati onale afvaardiging. Den 24sten stem den de leden met 1 6 1 stemmen tegen 28, op voorstel van de gebroeders Ro- denbach van Rousselare, grootooms van den bekenden dichter Albert Ro- denbacb Georges Rodenbach was de kleinzoon van Constantijn Roden bach, den vader van de motie tot uit sluiting der Nassau's de eeuwig- vervallen-verklaring van het stamhuis Oranje-Nassau van den Belgischen troon, dit als antwoord op het bom bardement en den brand van Antwer pen, door Chassé. Den 1 6 November werd een diplo matisch komiteit benoemd. Niemand schijnt er aan gedacht te hebben de honderdste verjaring van het Nationaal Congres te herdenken. Waaraan is die vergetelheid te wijten? Is het omdat het parlementarisme in al de landen aan het zakken is Dit zou geen reden kunnen zijn, daar het Nati onaal Congres de grootste diensten be wezen heeft aan het Land en zonder dit Congres de revolutie zou doodge- loopen zijn. Men heeft in de Kamer een tentoon stelling van allerlei herinneringen van 1830 en nog veel later gehouden, doch men heeft niet gedacht dat het be taamt het eeuwfeest van het Nationaal Congres feestelijk te herdenken, b.v. in een plechtige zitting van Kamer en Senaat, die beide in een zaal zouden vergaderen. De bijzonderste tribunen zouden be schikbaar gesteld worden aan de nako melingen van de leden van het Natio naal Congres en aan hun familien. De voorzitters van beide Kamers, de eer ste minister en een vierde spreker, af gevaardigd door de familien van de oucl-leden van het Congres, zouden er het woord kunnen voeren. Het parle ment van 1930 zou aldus ten minste zijn tol kunnen betalen aan zijn voor ganger van 1 830. Als men dit jubileum verzuimt loopt men gevaar dat het aanzien van het parlement zou kunnen verminderen. Het is nog niet te laat. De 1 0 No vember is een Maandag. STRALEN DIE DE MOTOREN TOT STILVALLEN BRENGEN. 1111 DRINKT MAS-CAR BIER Talrijke autogeleiders komende uit Saksen vertellen getuige te zijn geweest van belangrijke proefnemingen nabij de stad Riesa. Alle automobielen wer den, op zekere plaatsen der baan, plots den elektrischen stroom hunner moto ren afgesneden, en deze hielden op te draaien. Alle autorijtuigen van eender welke macht en welk type, werden be- weegloos gebracht. Deze straal ver spreide zich over een afstand van 4 kilometers. Alle pogingen der geleiders om hun machien in gang te brengen waren vruchteloos. Een Saksche gendarm kwam de ge leiders verwittigen dat zij hunnen weg om 3 uur namiddag zouden kunnen voortzetten, alswann.jer de proefne ming zou geëindigd zijn. Op het aangeduide uur, konden wer kelijk, de autovoerders terug vertrek ken. Er zou spraak zijn van nieuwe elec- tro-magnetische stralen, die op afstand werken en de elektrische stroom af snijden, aldus de magnetos der moto ren, voor zoolang zij zich in den straal bevinden, onbruikbaar maken. Laat de snijdende pijn U waarschuwen, dat Uw hoest pnverwijld verzorgd moet gorden. Datscherpehoesten vernielt Uw longen en Uw Ijceel, als Gij niet dadelijk Uw toevlucht neemt tot AKKER'S Redder der Longen IN 'T VOORUITZICHT VAN EEN LUCHTAANVAL. Op het grondgebied Roncq, nabij Toerkonje, komt men proefneming te doen van een systeem van verdediging tegen gebeurlijke aanvallen door bom bardementvliegtuigen tegen de nijver- reidssteden van Noord-Frankrijk. Er was spraak van het verspreiden van een artificieele nevel, om de nijver heidsinrichtingen, de verkeerswegen en bewegingscentrums, voor het oog der vliegers te belemmeren. Gedurende omtrent één uur, beeft een stoomwolk de omgeving, tot aan de Belgische grens, bedekt. Deze proefneming zal kortelings her nomen worden. IN DEN MINISTERRAAD. Maandag namiddag werd een Minis terraad gehouden. Wat de dumping betreft is het Ko ninklijk Besluit niet van toepassing op de koopwaren uit Soviet-Rusland in transit verzonden, en ook niet op de acling der schepen die onderweg zijn. Aangaande de economische nijver- reidstoestand is erop gewezen dat er thans in Belgie 23.000 onvrijwillige bestendige werkverletters zijn, en 50 duizend onbestendige. De Raad heeft zich ook bezig ge houden met de maatregelen die dienen getroffen te worden om den smaad aan de Belgische Vlag en aan het Na tionaal Lied te beteugelen. Daar deze twestie van zeer kieschen aard is, zal zij later grondig onderzocht worden, n alle geval zal er iets gedaan worden. Wat dc ongepaste betooging bij de opening der Vlaamsche Hoogeschool betreft, daarover wordt het onderzoek ieverig voortgezet. De bevoegde minis ter heeft een onderhoud gehad met hektor Vermeylen. Het schijnt dat de betooging (het overschreeuwen van de Brabangonne door de «Vlaamsche -eeuw door elementen vreemd aan de Hoogeschool verwekt werd. De Ministers zijn ten volle t'akkoord gekomen over den opstel van 's Lands begrooting. LEEST WEKELIJKS ONS SPORT Vijf hoeven afgebrand. In het Fransche dorpje Lawarde- Mauger, is Woensdag middag brand uitgebroken, die zulke snelle uitbrei ding nam dat weldra vijf hoeven wa ren aangetast en de prooi der vlammen werden. De landbouwer Goes, van Bel gische nationaliteit, had zijn auto in de garage geplaatst en kort daarna stelde zijn moeder vast dat de auto in vuur stond, alsook bet gebouw. Wan neer de pompiers ter plaats kwamen, stonden de ander gebouwen ook reeds in vuur en had het vuur zich reeds medegedeeld aan de hoeve van M. Denrolliens. Niettegenstaande de beie vering der pompiers deelde het vuur zich verder mede aan de hoeven der Wed. Delavacquerie en M. Wulphy. De pompiers konden enkel het vuur, dat rond den middag ontstaan was, ten 9 uur 's avonds bemeesteren. De schade wordt geraamd op meer dan een millioen. Werkman door tram overreden. De genaamde Benjamin Delaye, 5 1 jaar oud en wonende te Lomme, kwam met zijn stootkar door de Duinkerlei gereden en wilde de straat oversteken, toen juist een tram kwam afgestoomd. Delaye werd door den tram verrast en ten gronde geworpen. Hij werd in een naburige apotheek gedragen doch bezweek weldra aan de gevolgen eener schedelbreuk. Hevige brand in Fabriek. Ie Libau, in Letland, heeft een ge weldige brand gewoed in een stoom- maalderij. De schade bedraagt ver scheidene millioenen. Daar een arbei der vermist wordt, is het zeker dat hij den dood gevonden heeft in den vuur gloed. ABONNEMENTEN. 1 Jaar in stad, thuis besteld I 2.00 fr. 1 Jaai buiten stad, met de post 15.00 fr. 1 Jaar Congo 1 Jaar Frankrijk I Jaar Amerika 25.00 fr. 25.00 fr. 30.00 fr. MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN. AANKONDIGINGEN. Op 1" en 2* bladzijde 0.75 fr. de regel. Op t>" en 4' bladzijde 0.65 fr. de regel, met minimum van 3.00 fr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met mi nimum van 5.00 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dik wijls te herhalen reklamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn vooraf te betalen. GAZET VAN POPERINGHE De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. E Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. (niiiiiiiiHiiiiüiiniiiniiiiHmiiiiimiiuiHiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiniiiinuiBiiiuiiniiiiniiiüiitüttinittiii DE BELGISCHE WERKLIEDEN IN FRANKRIJK. Alle Apotheken. Per flesch fr 14.50. fr. 24.50 en fr. 39.50.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1