Nijverheidsblad voor Popering-he en omstreken. öuttcnlanö DE MIN1STERIEELE CRISIS Wat zijn de wetten zonder de zeden ZONDAG 23 NOVEMBER 1930. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN TIENDE JAAR. NUMMER 47. ABONNEMENTEN. I Jaar in stad, thuis besteld 1 2.00 fr. 1 Jaai buiten stad, met de post 15.00 fr. 1 Jaar Congo 25.00 fr. 1 Jaar Frankrijk 25.00 fr. 1 Jaar Amerika 30.00 fr. MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN. AANKONDIGINGEN. Op 1' en 2' bladzijde 0.75 fr. de regel. Op 3' en 4' bladzijde 0.65 fr. de regel, met minimum van 3.00 fr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met mi nimum van 5.00 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dik wijls te hei halen reklamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn vooraf te betalen. De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Postcheckrekening Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Nr 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. De flaminganten meenen nog altijd dat zij hun eischen in het volk kunnen doen doordringen, dank aan de wet. Wat een zinsbedrog. Men heeft goed wetten te maken als het volk van de zaak niet wil hooren welke die rege len en haar willen opdringen met ge weld. Het treffendste geval in Belgie is de jeneverwet, die ook in de Ver- eenigde Staten opgedrongen werdMen heeft gezien hoe de Amerikanen ein delijk die wet naar de maan wilden sturen en liever democraat stemmen - democraat op zijn Amerikaansch is geenszins democraat op zijn Euro peesch. De Staat kan hier voor de talen alle wetten toepassen, die de Ka mers hebben gestemd, maar het volk doet niettemin zijn zin. Zal men in het Vlaamsche land door wetten het huisgezin, het gewoon leven, handel en wandel, vervlaamschen met uitsluiting van het Fransch. Onmogelijk. Als de begoede standen Fransch blijven spre ken met de ontwikkelde burgers, als het volk die taal noodig acht voor zijn zaken, kpltuur en broodwinning, dan kan men een gansch arsenaal van wet ten vullen, maar daar komt niets van. Doorgaans houdt het volk aan zijn moedertaal, maar het weet ook dat een taal slechts een middel is, niet een doel een werktuig om zich te doen verstaan. Een taal is niet onsterfelijk zoomin als een volk. Hoeveel talen en volken, die reeds lang verdwenen zijn, zijn ons voorgegaan zonder bijna sporen na te laten. Zij zijn begraven in het. stof der tijden en zijn zelf stof geworden. Elke taal, groot of klein kan verdwijnen. Wat blijft er over van de Keltische talen in onze stre ken En de taal van Homerus en de taal van Egypte en Rome, die een in strument waren van de hoogste be schavingen We lazen dezer dagen, in een opstel over Abyssinie, dat in dit dun bevolkt ruim land meer dan 70 talen gesproken worden, zonder van de honderden dialecten te gewa gen. Als daar eens een taalstrijd ont brandt, dan zal het daar plezant zijn, maar het is te hopen dat de Ethiopers zulke verstandige menschen zijn als de nuchtere Zwitsers, die geen taalgekib- bel willen kennen. Het is waar dat drie groote talen in Helvetie gespro ken worden. De aardrijkskunde ligging van ons land, dat het kruispunt is van Noord- Europa, de handelswegen van over ouds, de buurt van Frankrijk, dat al tijd meer aantrekkingskracht voor de Walen en Vlamingen zal hebben dan Engeland, Duitschland en het kleine Holland, zijn factoren die onze bevol king en ons land beinvloeden, veel meeer dan alle wetten der wereld. We zijn een klein land, dat gansch open staat aan alle winden. Daarom kunnen wij geen eigen kuituur hebben, wij die zelfs geen eigen taal hebben, vermits het nu de mode geworden is te spreken van Nederlandsche taal, Nederlandsche universiteit en zelfs Ne derlandsche beweging. Wat de Hollandsche cultuur betreft, die heeft ons getoond en geleerd dat er ginder zoo min een eigen cultuur bestaat als hier. De Hollanders zijn zoo verduitscht als de Belgen verfranscht zijn. Hun taal zelf, die de schoolvos sen ons willen opdringen, is zoo ver basterd als het kan, niet alleen door woorden maar door stijl en zinsbouw. Het is zoover gekomen dat een groote Rotterdamsche krant nog dezer dagen geklaagd heeft over die verduitsching, waartoe zij zelf bijgedragen heeft, want haar taal is zelf Duitsch met een Hollandsch kleed. Het is genoeg be kend dat de meerderheid der gebruik te werken in de Hollandsche universi teiten, hoogere scholen, seminaries, enz., Duitsch is, oorspronkelijke wer ken en vertalingen. Als zoo iets aan de Vlaamsche Universiteit te Gent wordt ingevoerd en zekere profes sors hebben reeds de Hollandsche na geaapt zal het in Vlaanderen wor den als in Holland, tot groote vreugde hoop en verwachting der Duitsche Kui tuur. Als hier niet tijdig opgetreden wordt zal men over een niet lange spanne tijds kunnen hooren het woord van Bismarck over Holland Flandern annexiert sich selbst. Wat helpt eigen taal als de geest een vreemde is Als Holland nog geen wingewest van Duitschland is geworden, dan is dit verhinderd door allerlei omstan digheden, waaronder het verlies van den oorlog. Maar is de toekomst ver zekerd Gaan wij niet naar de ver dwijning der kleine staten en talen Die staten zal men misschien uit poli tiek niet brutaal opslokken, zooals Pruisen met Polen deed, maar de eigen taal laten bestaan, tot ze zachtjes uit sterft. Men zal liever de bevolking overtuigen dat zij er alle belang bij heeft een wereldtaal als instrument te kiezen boven een lokale taal. Wie kan zich voorstellen dat de we reldkaart over vijftig of honderd jaar niet radikaal zal gewijzigd zijn, wel licht in een latijnsch, een Germaansch, een Slavisch, een Angel-Saksisch en een Japansch blok, waarin de kleine landen met hun kleine talen zullen op gezogen worden door de centrifugale kracht AAN DE MILICIANEN VAN 1931 DRINKT MAS-CAR BIER INDIEN HET AANTAL KAMER LEDEN VERHOOGD WERD Er is destijds gemeld hoe, alswan- neer men bij de aanstaande verkiezin gen rekening houdt met de cijfers van de algemeene volkstelling van 1930, het aantal Kamerleden van 187 op 201 zou moeten gebracht worden. Men heeft uitgerekend hoe die veer tien nieuwe zetels onder de verschil lende partijen zouden verdeeld wor den,wanneer men de jongste verkie- zingscijfers tot grondslag neemt. LIBERALEN Aanwinst 1 zetel te Antwerpen, I te Kortrijk, 1 te Dender- monde, 1 te Nijvel, 1 te Thuin Ver lies 1 zetel te Oostende, 1 te Doornik SOCIALISTEN Aanwinst 1 zetel te Antwerpen, 1 te Mechelen, 1 te Oostende, 1 te Aalst, 1 te Nijvel, 1 te Bergen, 1 te Doornik, 1 te Verviers Verlies 1 te Kortrijk, 1 te Dender- monde, 1 te Charleroi. KATHOLIEKEN Aanwinst 1 te Antwerpen, 1 te Turnhout, 1 te Tonge ren, 1 te Charleroi, 1 te Luik, 2 te Kor trijk, 3 te Brussel Verlies 1 te Leu ven, 1 te Roeselaere, 1 te Nijvel, 1 te Bergen, 1 te Verviers, 2 te Brugge. VLAAMSCHE NATIONALISTEN: Aanwinst 1 te Antwerpen, 1 te Leu ven, 1 te Roeselaere, 1 te Hasselt Verlies 1 te Mechelen, 1 te Oostende KOMMUNISTEN Statu quo. In het geheel zouden de liberalen 3 zetels winnen de socialisten 6 de katholieken 3 de Vlaamsche Nati onalisten 2. i DRINKT MAS-CAR BIER GEEN GEZONDHEID NOODIG OM OUD TE WORDEN Te Wolverhampton is James Un der Hill overleden die voor den oud sten advocaat in Engeland doorging. Hij bereikte den leeftijd van 98 jaar, maar in zijn jonge jaren had een ver zekeringsmaatschappij geweigerd een verzekering op zijn leven te sluiten, omdat hij te zwak scheen. Niettemin fietste hij tot zijn 83*' jaar speelde hij tot zijn 90*' jaar in het openbaar op de fluit kwam hij in datzelfde jaar een aanval van longontsteking te boven brak hij vier jaar geleden een been toen hij wat te haastig ter kerke ging, welke beenbreuk goed genas en deed hij tot in dat jaar zijn briefwisseling af en hield hij zijn boeken bij en teekende soms honderd chèques in één uur. Ongeveer tegelijk met hem over leed William Mc Quhae, een Engelsch Indisch oud-ambtenaar, de laatste die in dagen van Jan Compagnie in dienst was gekomeq. Vijftig jaar gele den had hij om gezondheidsredenen ontslag moeten nemen, maar met dat al is hij 93 jaar oud geworden. Vrjistelling van Werkelijken Dienst Het Staatsblad van 1 5 dezer kon digt volgend bericht af «Worden, krachtens artikel 5 7 der wet op de militie, de werving en de dienstverplichtingen, ontheven van werkelijken dienst, de daarvoor aan gewezen milicianen van 1931, die tot volgende kategorien behooren 1Zij die deel uitmaken van een gezin met ten minste zes kinderen van wie geen enkel vrijstelling heeft be komen als lid van een kroostrijk gezin; 2. Zij van wie ten minste vier broe ders bij 't leger gediend hebben 3. Zij van wie drie broeders bij 't leger gediend hebben van wie een in dienst is gestorven De voor den dienst aangewezen mi licianen van 1931, die in een van voor melde gevallen verkeeren en vanwege den Kommandant van het werf bureel geen bericht van ontheffing ontvangen hebben, moeten hun bezwaarschrift in dienen voor 1 December 1931. Hun schrijven met opgave van naam voornamen, plaats en datum van ge boorte, gemeente waar ze voor de mi litie werden ingeschreven en werfbu- reel waarvoor ze verschenen zijn, dient aangeteekend gericht tot het Mi nisterie van Landsverdediging, dienst van militair personeel en werving, 3e sectie, ILeuvensche weg, te Brussel. Anderdeels, kunnen de milicianen van hun ontheffing afzien, mits hunne verzaking, waarvan de handteekening door het gemeentebestuur1 dient ge waarmerkt, bij aangeteekend schrijven vóór 1 December 1931, aan hetzelfde adres te beteekenen. Bovenstaande bepalingen zijn uit sluitend toepasselijk op de milicianen met de klasse van 1931 voor den dienst aangewezen en gelden geenszins voor degenen die werden verdaagd of een uitstel bekwamen WAT DE BELGEN OVER ONZEN CONGO DIENEN TE WETEN VERKIEZINGEN IN ENGELAND Volgens de Daily Herald neemt de arbeidspartij reeds thans maatrege len ter voorbereiding voor de nieuwe verkiezingen. De ministers zijn van meening dat zij met de ontbinding van het parlement tegen einde Januari re kening moeten houden. In conservatieve kringen wordt de thans bestaande mogelijkheid van een spoedig beroep op het vplk met ver trouwen op het resultaat, met vreugde begroet. lilt DE AMERIKAANSCHE KIEZINGEN i De democraten toch in meerderheid Vrijdag werd officieel medegedeeld dat in Indiana, waar de uitslag der verkiezingen nog niet bekend was, de democraten met eene kleine meerder heid over de republikeinen hebben ge zegevierd. Daardoor beschikken de de mocraten thans in het Huis van Afge vaardigden over 2 I 7 zetels tegen de republikeinen 2 1 6 en 1 zetel voor de vertegenwoordiger der boerenpartij. Een uitslag is nog onbekend, die voor Illinois, waar de republikeinen het wel zouden halen. Daardoor zouden de democraten en republikeinen dus elk 2 1 7 zetels hebben, zoodat de stem van de boerenpartij den doorslag zou ge ven. Wat de Senaat betreft is de toestand nog slechter voor de republikeinen. Van de 48 republikeinsche senatoren behooren er vijf tot de afvalligen deze en de senator der boerenpartij kunnen dus gemakkelijk aan de demo craten, die 47 senatoren hebben, de meerderheid bezorgen. Men zegt, dat Dwight Morrow, die in New Jersey een senaatszetel be machtigde, veel genoemd wordt als mogelijke candidaat der Republikei nen voor het presidentschap der Unie bij de verkiezingen in 1932. Hij is zeer populair (ook als scho,pny,ader van Lindberg), heeft qitstekpnd vol daan als /\roerikaansch gezant te Mexi co, en behoort tot de «natten» onder de Republikeinen. Hij is zelfs de leider dier natten Uitgestrektheid 2.350.000 vkm., nagenoeg Tachtig maal Belgie. Bevolking 20.700 van alle rassen, waaronder 1 4.1 00 Belgen. Negers ongeveer 10 miljoen. Hoofdstad Leopoldstad. Provincies Congo-Kasai, Evenaar, Oostelijke Provincies en Katanga. Er zijn 2 1 distrikten en 1 79 gewesten. Jaargetijden Aan den Evenaar is er weinig verschil tusschen de jaarge tijden warmte en vochtigheid duren heel het jaar door. In de zuidelijke en noordelijke gewesten droog seizoen van Mei tot October vochtig seizoen van October tot Mei. Negerrassen Kantenegers, dwer gen, Soedaneezen, Hamilten. Vervoermiddelen: Ongeveer 12000 km. bevaarbare waterwegen id. 3500 km. spoorwegen id. 3495 km. lucht vaartwegen id. 14.500 Jem. straat wegen. Dieren Leeuwen, luipaarden, oli fanten, rivierpaarden, girafen, antilo pen, apen, wilde konijnen, zebras, ö- kapis, neushoorndieren, maraboes, zil vertijgers, papegaaien, verschillige soorten slangen, enz. Planten Heveas (gomboomen), copalboomen, cacaoplant, koffie, sui ker, riet, tabak, cocosboomen, aard- noten, bananen, rijst, agaven, maniok, sisal, papyrus, katoen, ricinus, enz. Delfstoffen Goud, koper, tin, dia mant, radium, steenkolen, petroleum, zink, ijzer, nikkel, graniet, zout, enz. Openbare macht Ongeveer 1 7.000 man sterk (zwarte soldaten). Deze worden aangeworven als vrijwilligers en het tekort wordt aangevuld door militieoproepingen. Alle officieren zijn blanken. Geschiedenis Eenige jaren na de bijzonderste ontdekking van Stanley werd de Congo Vrijstaat (1885). In; 't jaar 1908 werd de Gong-Vrijstaat door Belgie overgenomen en werd Belgisch-Congo genoemd. 1 Botsing in de lucht Tijdens de vlucht van een groep vliegtuigen boven het vliegplein van Madrid, zijn twee toestellen in botsing gekomen. Twee mekaniekers werden gedood. De Koning weigert het ontslag De Koning ontving Vrijdag op het kasteel van Laeken, den h. Jaspar, eer sten minister in gehoor. Zijne Majes teit deelde hem zijn besluit mede van het ontslag der regeering niet te aan vaarden. De samenstelling van het ministerie bleef dus ongewijzigd. Uit deze mededeeling blijkt, dat de zaken Vrijdagavond eeigenlijk niet veel verder stonden, en dat de h. Jas par nog in moeilijkheden was om den Koning een beslissend antwoord te geven. De Koning heeft dan op eigen auto riteit en van zijn Koninklijke macht gebruik makend, geweigerd het ont slag van de regeering aan te nemen. Daaruit spruit voort, dat het Staats blad geen melding zal maken van het ontslag van een of ander minister. Rond de Koninklijke beslissing De beslissing des Konings heeft nog wat opschudding teweeggebracht te Brussel. De Koning steunt zich bij zijn houding op art. 65 der Grondwet, dat zegt, dat de Koning de ministers aan- en afstelt. De Koningen in Belgie zijn grond wettelijke Vorsten, die regeeren vol gens een parlementair stelsel, en zij hoeven zich neer te leggen bij het ont slag van regeeringen, die in het parle ment in minderheid worden gesteld. Hier was het nochtans heelemaal anders, en de beslissing des Konings is dan ook een vingerwijzing voor alle parlementairen, dat er ernstig werk dient geleverd, en dat in het midden van een parlementairen zittijd, parle mentsleden dienaars zijn der natie, en de ministers, ambtenaren van de Uit voerende Macht. Aangezien de Koning het ontslag van de regeering nie't heeft aanvaard, is het volgens het parlementair stelsel te beschouwen, alsof er geen crisis zou geweest zijn. Dus alles als te voren IN HET FRANSCH MINISTERIE GEWELDIGE BEROERING OP DE GRAANMARKT TE CHICAGO De operaties Zaterdag 1 5 dezer door het stabilisatie-gild op dé graan markt te Chicago gedaan, hebben aan leiding gegeven tot koortsachtige aan- koopen en verkoopen voor een totaal bedrag van 1 0 millioen dollar. In de Handelsbeurs te Chicago deed Zaterdag het gerucht de ronde dat het gild, samengesteld door het Federal Landbouw-Comiteit 10 millioen A- merikaansche schepels graan in den loop der drie laatste dagen had aange kocht. Dit gerucht werd evenwel te Was hington tegengesproken door den heer Legge, voorzitter van dit comiteit, ver- klarende dat het gild I 0 millioen sche- j pels besteld had voor aflevering in den loop der maand December. De handelaars van Chicago, door dezen vloed van kooporders verplicht zich te dekken, hebben vertegenwoor- digers gezonden naar de graanmark ten van Kansas, Minneapolis en Winni peg, ten einde de contracten van Chi cago te beschermen. De telegrammen uit Winnipeg dui den aan dat de daling der graanprijzen voor December 56 cents zal bedragen, 1 de laagste prijs waaraan het graan ooit in Canada verkocht werd, daling ver oorzaakt door de nieuwe politiek der prijzendaling van het graan-organisme van het landbouw-comiteit der Ver- eenigde-Staten. De heer Milnor, y.oqrzitter van dit organisme, logenstraft het bericht dat hef nationaal graan-gild belangrijke verkoopen zou gedaan hebben in Italië er bijvoegende dat deze geruch ten verspreid werden met het doel de Cauadeeache en Argentijnsche markt overhoop te zetten. Ontslag van M. Peret minister van Justitie M. Chéron zijn opvolger M. Raoul Peret heeft Maandag 11. zijn ontslag gegeven als minister van justitie van Frankrijk. M. Tardieu, mi nister-voorzitter, begaf zich aanstonds bij den President der Republiek, om hem op de hoogte te brengen van het geval. Hij heeft M. Chéron, senator, gevraagd om de portefeuille van ju stitie te willen aanvaarden. De senator van Calvados heeft erin toegestemd. Men verwachtte zich aan het ontslag van M. Peret, omdat hij betrekkingen heeft gehad met bankier Oustric die hem 250.000 frank betaalde om hem als advocaat-raadsheer te hebben. Tegen Or.:tr:c zijn nu gerechterlijke vervolgingen ingespannen. ITALIË EN FRANKRIJK 1 De debatten over de buitenlandsche politiek in de Fransche Kamer en de redevoeringen van Briand en Tardieu worden door de Tribuna volko men zonder beteekenis genoemd. De Lavora hascista ziet in de verkla ring van Briand het bewijs, dat de bui tenlandsche politiek van Frankrijk in een steegje is geraakt. Het blad be sluit zijn beschouwingen hierover als volgt Er zijn jongere volkeren, die thans hun tocht door het leven begin nen en wier belangen me( de onze overeenstemmen, zpodat het zinneloos zou zijn hep af te wijzen, Plet jonge Puitschland, het volk van de groote economische toekomst heeft vele pun ten van overeenkomst met ons land. {talie, dat den oorlog niet wil, doch den vrede voorbereidt met een wils kracht, die effectiever is dan pacifisti sche woorden, komt ieder bondgenoot schap en iederen werkelijken vriend, die een eerlijk programma van vrede en arbeid voorstelt, tegemoet. FRONT-INVALIDEN EN ANDERE Na den oorlog heeft het Parlement invaliditeitspensioenen voorzien voor de invaliden. Onder den titel inva lide werden evenwel niet alleen zij gerangschikt, die kwetsuren opliepen op het front, doch ook zij die, zonder frontdienst te hebben gedaan, een ziek te in den oorlog hadden opgedaan Wanneer er onlangs spraak is ge weest van verhooging van dit pensioen heeft de regeering gemeend een onder scheid te moeten maken en deze ver hooging enkel te moeten toekennen aan de front-invaliden De invalidengroep van het Alge meen Verbond heeft nu aan den mi nister van Landsverdediging een schrij ven gericht, waarin zij vraagt alle in validen op denzelfden voet te stellen en desnoods den front-invaliden een speciale onderscheiding toe tè kennen. De voorzitter begaf zich ook naar Brussel, waar hij desaangaancle een onderhoud had met den bestuurder van den pensioenendienst. Tïïüiriii itiTiBiiiHiBHTi aiiagifiwiiilr T-|Tf-|1ilfr in MINISTERRAAD Maandag avond hebben de minis ters raadsvergadering gehouden. Zij hebben ook een onderzoek gewijd be treffende het ontwerp tot bestraffing van smaad aan de Nationale Vlag. Van de Brabangonne is er in dit ontwerp geen kwestie meer, daar de omstandigheden van smaad aan het Nationaal Lied te moeilijk kunnen vastgesteld worden, en er te veel mis bruik kan van gemaakt worden. Groote brand te Wattrelos De huidenvetterij Bourgeois werd geteisterd door eenen schrikkelijken Drand. Het gebouw besloeg eene leng te van 45 meters en eene diepte van 100 meters en is 15 meters hoog. Wanneer, te midden van den nacht, de brandweer van Roebaais ter plaats cwam, vormde het middengedeelte nog slechts een vuurpoel. De pompiers deden al het mogelijke om den brand te beperken. Middelerwijl kwamen de pompiers van Toerkonje en met ver- eenigde krachten werd de brand be streden. Het gevaar was groot, en men vreesde voor de katoenspinnerij Bazin en de papierfabriek Fourlignie. naast iet brandend gebouw gelegen. Geluk kig kon men den vuurpoel meester worden, en in den vroegen morgens was het overige van het gebouw gered. Gansch het middengedeelte, gelijks- vloer en twee verdiepen, is de prooi der vlammen geworden en vormt nog slechts een reusachtigen puinhoop. De buitenmuren hebben nochtans weer staan. Men schat de aangerichte schade op nagenoeg 3 miljoen. De oorzaak van den brand is niet gekend, doch men veronderstelt dat lij door eene kortsluiting van elek triciteit verwekt werd. Eene kruik naphta ontploft M. Ducrocq had bij een handelaar te Cremarest, nabij Dèvres (Pas de Calais) eene kruik petrool gekocht, doch de kruik was bij vergissing gevuld met naphta in plaats van petrool. M. VI. Ducrocq beging de onvoorzichtig- leid de lamji, welke hij had laten iranden, te vullen met dit vocht. Eene ontploffing had plaats, waardoor het 6-jarig zoontje van M. Ducrocq zoo ijselijk verbrand werd, dat het eenige oogenblikken later bezweek. Zijn an der kind, een 4-jarig meisje, werd over gansch het lichaam verbrand. Haat toestand is hopeloos. De vader zelf, die de vlammen had willen dooven liep eveneens erge brandwonden op. Twee mijnwerkers vers&ikt De afgevaardigde mijnwerker Gas ton Marlis, 40 jaar oud, gelast met het toezicht over de veiligheid der mijn werkers, daalde Vrijdag in den put nr. 2 der mijnen van Drocour (Pas de Calais), vergezeld van een Poolschen helper, om zijne zending te vervullen. Bij de aflossing der ploeg, beatatigde

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1