SOLDE- REKLAME-WEEK Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. - SCHOENEN Joseph MELIS=OBRBER Jong-Vlaanderen verveelt zich ZONDAG 7 DECEMBER 1930. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN men abonneert op alle belgische postkantoorem A. CROUSEL ZOON TIENDE JAAR. NUMMER 49. ABONNEMENTEN I Jaar, in stad 12 fr. j, per poat 16 fr. Congo 25 fr Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. GAZET VAN POPERINGHE De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat ben bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. mm Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 0.75 fr. minimum 3.00 fr. Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herbalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorband te betalen. Maar... waar wil het naartoe Het gebeurt soms dat we met jonge Vlamingen spreken en hen ondervra gen over hun gedachten. Voor de jeugd moet men vaderlijk zijn en kun nen verdiUgen dat zij buiten spoor loopt. Wie op 20-jarigen leeftijd niet anarchist, niet revolutionnair en, in het Vlaamsche Land, niet radicaal flamin gant is geweest, was altijd een oud man en een slaapmuts. Op z'n dertigst veertigst jaar brengt de tijd mede dat men een bedaard en nuchter heerschap om dit te doen op een wijze die den Vlaamschen aard verschoonen. Onge twijfeld is de eigenwaarde van onze DE KWESTIE DER VEILIGHEID De Fransche Minister van Oorlog, PARLEMENTAIRE VRAGEN Vlaamsche bevolking gestegen door de heer Maginot, heeft te Longuyon grooteren welstand en ook door het eene redevoering uitgesproken over de bewustzijn van. het groote aandeel in'kwestie der veiligheid van het land en de overwinning en een romantischen j de heer Poincaré heeft in denzelfden tiois om het verleden. Weinige kleine gesproken tot zijne landgenooten nationaliteiten kunnen op grootere na- 1 Vraag van den heer Butaye, aan den heer Minister van Justitie. De personen die gaan trouwen, moe ten een uittreksel uit hun geboorteakte voorleggen. Is de ambtenaar van den burgerlijken stand bij het opstellen der men wijzen op elk gebied. En laat het 1 innercfaan een zeker aantal gedachten ons zeggen de Vlaamsche landman !j:e noe _:et verbeten werden'in eansch fS i heeft zich altijd ver boven den Wafel*! Frai&|§k. Deze" redevoeringen "zullen egCne" U!ttre'se Ult schen mijnwerker gevoeld. 'stellig een symDathieken weerklank in De gevoelens van fierheid herinne- Belgie gevonden hebben, ïen deze van een vervallen oud ge- j Zoowel als de Franschen kennen de slacht, dat kan bogen op vroegere adel Belgen de thans bekend gemaakte be- VAN ZONDAG 7 TOT VRIJDAG 12 DECEMBER de geboorteakte gebruikt is Bij voorbeeld Het uittreksel uit de geboorteakte geeft op als voornamen Aloysius-Henricus Moet de amb tenaar van den burgerlijken stand bij - r c a tenaar van oen DuruerniKen siana du wordt, een steunpilaar van de maat- °f stedelijk patriciaat en zich verne- doelingen van Duitschland. Het Rijk het opstellen der huwelijksakte ook een vasthouder van het Ge-i de gevoelt door nieuwe rijken, en wj] ten allen prijze de herziening der de geboden kans grijpt om de verlo- Verdragen, dat wil zeggen de herzie ren plaats onder de zon te hernemen. ining der grenzen van 1919. Minister Onze Vlaamsche jeugd bieekt wel Burtius heeft het onlangs gezegd. Wij ruiten, omdat zij zegt in ons land te zjjn dus verwittigd geworden. Wij wa- schappij zag en een verdediger van de eenheid van Belgie. Toen de geslachten der jaren '70 in de lente van hun leven hun vuur voor een idee, dat later verwezenlijkt werd, deden uitlaaien, zagen de pa triarken en profeten van dien tijd ze aan met e-en vernietigden blik. Zelfs hebben de jongeren van dagen toen aan den lijve gevoeld dat het verbo den was er eigen gedachten op na te houden. Is het Baudelaire niet die eens gezegd heeft Les Beiges pensent en bande Octave Mirbeau, de anarchist was niet malscher voor de Belgen van 1890. Veertig, vijftig jaren geleden ver- venschte niemand minder dan Guido Gezelle de Rlauwvoeters van toen, die zich op Albert Rodenbach beriepen, voor ruitenbrekers Rodenbach zelf siamde uit een familie, die in West- Vlaanderen het meest bijgedragen aft om de Nassauers uit te doen ïiuiten van den Belgischen troon. Bn eiken Vlaming sluimert een revo- ftionnair, krachtens de wetten der gelijkheid. Het is dus interressant, on hooren, hoe Jong - Vlaanderen Inkt. Wel nu, Jong-Vlaanderen ver- welt zich sedert den manken vrede tan Versailles. Jong-Vlaanderen verveelt zich in Belgie. Onze hooge oomes, die te veel ver diept waren in het problema der oor logsschulden le boche paiera en andere materieele vragen, hebben, zoo zeggen de jongeren, de jeugd verwaar- oosd en tevens de vragen die boven iet.alledaagsche staan. En de jeugd, die zich verlaten voelde, is een ande ren weg opgegaan, Zij is beginnen dwieepen. In Vlaanderen heeft zij zich {eworpen in een vage mystiek, de my stiek van de taal, hoewel de taal in zicnzelve absoluut niet mystiek is. Een jonge extremist zegde ons, dat hij en zijn makkers en vrienden, zich niet om Vlaamsche grieven bekommerden. Zij spotten er mede. En clit zegde mij feeds Herman 1 eirlinck vijf jaar ge leden, hij die met Jonge Vlamingen °mging. Hetgeen we hier schrijven werd be vestigd door een activistisch blad van Jonse, dat een vriend ons liet gewor den. Een jong advocaat van Waalschen iloede, die flamingant, extremist en separatist geworden is, schreef dezer agen dat Jong Vlaanderen nooit zoo fomantisch aangelegd was als heden Conscience, Ledeganck en A. Roden Wh vindt men bombastisch en lang dradig, maar de geesrt dier onbaat zuchtige pioniers is nog de geest van W opkomend geslacht. Kijkt en hoort fiaar, gij die er aan twijfelt, in welken Geest de Sporenslag gevierd wordt, Tiet welke gedachten en gevoelens d l°nge bedevaarders naar Dixmude kekken en ervan terugkomen, hoe sPontaan en geweldig de Vlaam sche Leeuw bij de opening van d Vlaamsche Universiteit het Staatsliec °Verdonderde. Den jongeren is het als- °f zij stikten in dit land. Daarom juist borden zij ruitenbrekers, Vlaamsch Grieven daar lachen zij mee, dit is de bevestiging van hetgeen we vernamen Men kan dien gemoedstoestand van ^e jeugd begrijpen en begrijpen is halr Vergeven zegt het spreekwoord. Die jongelieden zijn de kinderen van den oorlog. Zij zijn misschien ver bitterd op hen, die hun voorgaan, wel be door hun schuld den inval niet heb ben kunnen vermijden omdat hun po- Aloysius-Henricus schrijven of mag hij Alois-Henri schrijven Antwoord De ambtenaar van den burgerlijken stand mag in de akten van stikken. Maar waar wil zij heen Men'ren het trouwens reeds door de laatste 1 den burgerlijken stand geen andere gooit immers geen ruiten uit voor het £)uitsche groote manceuvers, waarop voornamen vermelden dan die welke BUITENGEWONE OCCASÏËN in Damen, Heeren en Kinderschoenen. (einde seriën) Groot assortiment WINTERSCHOENEN in Reklaam aan zeer voordefelige prijzen bij IN DEN SCHOONEN VOET GASTHUISSTRAAT, 27, POPERINGHE. te lachen om de Vlaamsche grieven en meer dan ooit geboden, nog méér, meenen wij, om de tafel- j Of er nu sprake is van het cou- springers die er van leven, zou het ons ioir van Dantzig, van Poolsch Opper- genoegen doen te weten wat die jeugd Silezie (waar de pangermanisten ver kiezingsincidenten gezocht en uitgelokt hebben die zij thans willen op reke- wil en betracht Wat ons schijnt of bedriegen wij ons is dat de jeugd haren weg nfng onzer vrienden van Warschau zoekt. Als een jong schilder weet zij |schuiven), van Eupen en Malmédy, of nog niet vast welken weg zij volgen zal van den Elzas, de Duitsche wil is' ge en zij is ook nog te onzelfstandig door haren jongen leeftijd om niet na te volgen. Onder haar verouderd roman tisme, haar leeuwengebrul en goeden dag gezwaai tegen ingebeelde vijan den, leeft er ten minste gevoel, een kenmerk van den Vlaming, die door de eeuwen heen steeds een mensch van gevoel is geweest. Zonder dit gevoel zouden er geen kruistochten geweest zijn. Zonder dit gevoel zouden wij onze groote schilderschool, alsook Vondel en Gezelle missen. Nog iets onze Vlaamsche jeugd schijnt ook over den mijlpaal van de ruidige democratie te stappen. Deze ook verveelt zich en zij wil Hooger op Excelsior Zoo is ten minste de clank in West-Vlaanderen, de oproe rigste provincie van Vlaamsch-Belgie. Vlen zweert er zelf bij het facisme, zeker een vervlaamscht facisme zooals de Italiaansche Renaissance, aan de Scheldeoevers een Vlaamschen stem pel kreeg. August Vermeylen verweet reeds in 1895 den flaminganten, hun kostelij- makkelijk te doorschouwen.Men moet zich niet laten weerhouden door eenige reden van sentimenteelen aard en aan geen enkele laagheid toegeven, zooals het gewenscht wordt door de onzinni ge demagogen, die bereid zijn tot alle vernedering en tot elke laagheid. Liet accoord moet volledig zijn te Brussel, te Parijs en te Warschau om met kracht de argumenten van Berlijn, ten voor- deele van gelijk welke herziening der huidige landgrenzen, te weerleggen. Franschen, Belgen, Polen, wij kunnen slechts op ons zeiven rekenen om ons te verdedigen. De heer Poincaré zegde onlangs De veiligheid is de onver mijdelijke voorlooper van de ontwa pening En de groote Staatsman voegde er met zijn onmiskenbare auto riteit aan toe Deze veiligheid vergt voor het oogenblik verdedigingswer ken aan onze grenzen, een voldoende gedrild leger, beschikbare reservetroe pen, eene vloot die in staat is onze kusten en onze koloniën te beschermen én een vliegwezen dat in staat is de iraids van vreemde eskaders te verijde- plezier, ruiten uit te gooien en daarbij nöch Belgie, noch Frankrijk, noch Po"-,'11 de geboorteakten voorkomen hij kan men den glazenmaker niet eeuwig ]en> werden uitgenoodigd. Voor deze moet schrijfwijze van die voorna- werk geven. Daar die jeugd verklaartjrie landen is de waakzaamheid thans !men> zooals zij in de geboorteakten ge bruikt is, eerbiedigen. De voornamen «Aloysius-Henricus» die in de geboorteakte zijn vermeld, mogen in andere ak|pn niet in den vorm van Alois-Henri geschreven worden, evenmin als de voornamen «lAlois-Henri die in de geboorte akte zijn vermeld, in den vorm Alo ysius-Henricus mogen geschreven worden. een tijd te verbeuzelen aan het zingen jen en te bestraffen van den Vlaamschen Leeuw en aan de herinneringen van Breydel en Arte- velde. Die vermaning hielp, want dan kwam Mac Leod en hij wees den Vla mingen, zoo oude als jonge, Nieuwe Wegen, die eilaas door den oorlog werden verwoest en door het kort zichtig activisme in Duitschen dienst begraven. Door eigen ondervinding weten wij dat de Duitschers zich nooit om de Vlamingen bekreund hebben tenzij om ze in hun netten te vangen. De Vlaamsche jeugd, die zegt in dit land te stikken, voelt onbetwistbaar nationaal. Dit gevoel zal dan ook haar redding zijn uit het nihilisme waarin zij alleen het genoegen vindt ruiten te breken. Zij is niet alleen die zegt dat zij in dit land stikt. Maar buiten de grenzen stikt men ook onder log, zwaar materialisme, dat ziel en lichaam doodt en het wezen van een volk verplettert. Waarheen is de weg Wat wil onze Jeugd, die wel is waar de brui geeft aan Vlaamsche grieven, maar zich door alle vezels Vlaming voelt D. N. G. III! VOOR DE BELGEN IN FRANKRIJK. De dienst der vreemdelingen is in Frankrijk heringericht geworden, ten einde scherper toezicht te kunnen hou den op de uitheemsche bevolking, welke in Frankrijk zoo talrijk is, bij zonder in het departement der Seine. De policieprefektuur zal voortaan bij zonder streng zijn op deze twee pun ten de paspoorten, die den 31 De cember 1930 ten einde loopen, moe- ten binnen dé drie maanden hernieuwd ''tieke gezichteinder niet verder reikte J worden, dus voor den 31 Maart 1931, 9an het arrondissement of de provin-de nieuw aangekomenen moeten zich c'e. Zij zijn misschien ook verstoord onmiddellijk aanmelden om eene ver- De veiligheid kan slechts door onze waakzaamheid worden verzekerd eri dit is een kwestie die de overgroote meerderheid der Franschen bezig houdt, op dit uur. DRINKT MAS-CAR BIER HUISHUUROVEREENKOMSTEN Bijkomende Verlenging Het Staatsblad van 30 November, bevat het volgende Koninklijk Besluit: Eene bijkomende woonverlenging van één jaar is toegestaan aan de huur ders of onderhuurders die. op 31 De cember 1929, in de gemeenten ver meld in de hieronder opgegeven lijst, vaste goederen of gedeelten van vaste goederen, zooals hierna bepaald, in ge bruik hebben Vaste goederen waarvan de jaarlijk- sche huurprijs op 1 Augustus 1914 minder bedroeg dan 240 frank in de gemeenten met 25.000 tot 50.000 in woners 225 frank in de gemeenten met 15.000 tot 25.00(Mnwoners 150 frank in de gemeenten met 5.000 tot 15.000 inwoners 75 frank in de ge meenten met minder dan 5.000 in woners. Gedeelten van vaste goederen waar van de jaarlijksche huurprijs op 1 Au gustus 1914 minder bedroeg dan 1 60 frank in de gemeenten met 25.000 tot 50.000 inwoners 1 50 frank in de ge meenten met 15 000 tot 25.000 inwo ners 1 20 frank in de gemeenten met 5.000 tot 15.000 inwoners 75 frank in de gemeenten met minder dan 5000 inwoners. Provincie West-Vlaanderen Anseghem, Assebroeck, Avelghem, Vraag van den heer Declercq, aan den h. Minister van Binnenlandsche Zaken. Op 29 November 1 929 werd, door de zorgen van den veldwachter van Meessen West-Vlaanderen) aan de inwoners dezer gemeente eenen om zendbrief overhandigd waarin zij aan gezocht werden eene openbare verga- dering bij te wonen. In dien omzendbrief was o.a. ver meld Zekere politiekers, de acti visten, zouden zooveel mogelijk het gebruik der Fransche taal in al de o- penbare diensten van Vlaanderen wil- len beletten in de besturen, in het gerecht, in het onderwijs, en het leger indeelen in een Vlaamsch en een Waalsch leger, enz. j De bevolking werd echter aangezet petitionneerlijsten te onderteekenen, uitgaande van den Bond voor de Bel gische eenheid, om tegen hoogerbe- doelde werking verzet aan te teekenen De omzendbrief was onderteekend als volgt F. I. Deleu, bourgmestre» Is het een burgemeester veroorloofd misbruik te maken van zijn ambt om drukking uit te oefenen op de bevol king zijner gemeente Antwoord De gestelde vraag dient ontkennend beantwoord. De aange haalde feiten zijn onjuist wat betreft den veldwachter en niet te bestempe len zooals de steller van de vraag het schijnt te doen wat den burgemeester betreft. ui OUDE DAGBLADEN In Hong Kong dienen de twee der den tot het vervaardigen van koloni ale helmen of lampions, 't Overige der de dient om goederen in te pakken. Van uit Hong-Kong, aanzien als zijnde het voornaamste centrum, ne men een groot aantal oude dagbladen den weg naar Canton, om vandaar ver zonden te worden naar de Zuidelijke provinciën van China. Te Canton vervaardigt men er van: speelgoed, kunstmatige bloemen, stuk ken voor vuurwerk, enz., men bezigt ze om de wanden van lederen kastjes op te vullen, eene nijverheid der streek. In de noordelijke provinciën van China vervangt het oud papier de rui ten. Op het eiland Java vindt men ook groote hoeveelheden oude Amerikaan- sche dagbladen, waar de inboorlingen zich van bedienen voor de fabricatie van vuurwerktuigen. in vele steden der Hemelsche Re publiek ziet men ter gelegenheid van feesten, b.v. op Nieuwjaar, straten ge heel versierd met vaantjes, gesneden uit oude dagbladen die uit de Veree- nigde Staten komen. Zou Europa zulken winstgevenden handel niet kunnen inrichten, al ware het maar tegen een klein prijsken AAN ONZE ABONNENTEN. In de eerste dagen zal de postbode de abonnementen voor 1931 aanbieden. Daar deze slechts éénmaal worden aangeboden, verzoeken wij onze abonnenten hun huisge- nooten te verwittigen, opdat deze bij de eer ste aanbieding zouden betaald worden. Hier door zullen zij alle storingen, in het ontvan gen van ons blad, vermijden. DE GAZET VAN POPERINGHE ver schijnt, zooals onze lezers het hebben kun nen bemerken, op grooter formaat, hetgeen ons toelaten zal steeds meer en uitgebreider nieuws te geven, dit zonder daarom de prij zen te verhoogen. Nieuwe abonnenten voor 1931, ontvangen van Zondag af tot Nieuwjaar gratis ons blad. Onze abonnenten uit den vreemde gelie ven VOOR Nieuwjaar de prijs van Kun abonnement op te sturen. Voor Congo en Frankrijk is het 25.00 fr. (5 Belgas) voor Amerika en andere vreemde landen 30 fr. (6 Belgas). We hopen op een goed onthaal vanwege onze abonnenten en zullen stoneds zorgen naar meerdere uitbreiding van Do Gazet van Poperinghe DE UITGEVERS. BERICHT Radionieuws. TEGEN DE VERBLINDING Velen weten niet wat aanvangen met hunne oude dagbladen die op hun zolders op torens liggen. Er is nochtans veel geld mede te verdienen. In de Vereenigde Staten verkoopt men de oude gazetten bij bergen ten voordeele der liefdadigheidswerken of ten bate van het openbaar nut. De polytechnische school van Los Angelos die onlangs nog op de trom 'sloeg om oude dagbladen bijeen te krijgen, kon zich over zulk 'n schoonen uitslag verheugen dat ze met de op brengst der verkochte bladen zich een orgel kon aanschaffen ter waarde vain 25.000 dollars of 875.000 fr. De dagbladen worden voor het grootste deel van huis tot huis ingeza meld, dan in een middenstapelplaats gebracht, waar een groothandelaar of een huis voor zeeverzendingen den aankoop ervan doet. De prijs van het gedrukte papier schommelt tusschen een halve cent het pond en zestien dollar de ton, volgens de hoedanigheden en die aanvragen gedaan door de markten van Oostelijk Azia, naar welker bestemming om trent al de oude Amerikaansche bla den gaan. Gedurende de twee laatste jaren verzond men naar clie streken voor °rndat men veel le lang gewacht heeft blijfstoelating te bekomen. De gast- Bisseghem, Dottenijs, Emelghem, Ghe-meer dan 3 mfllioen dollar of 105 mil- °Hi sociale onrechtvaardigheden te hofhouders zullen verantwoordelijk luwe, Gulleghepji, TJjerseeuw, Heule, lioen fr. een schoon cijfer oude Wen verdwijnen en mede ongelijkhe^gesteld wordes), leper, Ingelmungter, Iseghem, Kortrijk Amerikaansche kranten. lWi waaronder de Vlaming leed, me|De Belgen, die naar Frankrijk uit- Komen, Lauwe, Meenen, Meulebeke, j De Amerikaansche vertegenwoordi- *>jn aanzien en zijn taal. Ln wanneer wijken, moeten bovendien voorzien Moorseele, Moeskroen, Ploegsteert, ger in Oostelijk Azia heeft aan de 'len eindelijk de misslagen van het zijn van een arbeidskontrakt in regel, Poperinghe, Reckem, Roeselaere, Rum handelskamer van Los Angelos inlich- Vfcrleden wilde herstellen heeft men zooniet zullen zij de verblijfstoelating beke, St. Andries, St. Kruis, I hielt tingen verschaft over het lot der oude altijd den tact en de manier gehad geweigerd worden. Wervick, Wevelghem. gazetten. De politieverordeningen eischen dat de autorijders, wanneer andere voer tuigen hun tegemoet komen, het schel en rechtstreeksch licht van de vrije baan, vervangen door niet verblindend licht. Eertijds beschikte de autovoer der over geen ander middel, dan zijn lichten half te dooven, hetgeen de zaak niet oploste en een ander gevaar deed ontstaan. Inderdaad bevond de auto rijder zich dan plotseling in een zeer getemperd licht, waaraan zijn oog zich niet terstond aanpaste. Nu weet men, dat een halve seconde aarzeling van- wege den bestuurder, voldoende is om niet alleen hem en de inzittenden van zijn auto, maar ook die van het voer tuig, dat in tegengestelde richting komt in het grootste gevaar te brengen. Sinds eenige jaren evenwel, kwam de z,g. duplo lamp in dit euvel voorzien, uit uuooei oogpunt van ver blinding en van gemak voor den auto voerder. Deze lamp bevat twee draden van dezelfde sterkte. Op de open baan stuurt zij een kegelvormige straal uit bij kruisingen spreidt zij op den grond een breeden straal uit, waarvan den bovenkant niet hooger dan het gezicht der voorbijgangers reikt. Men kan zich niet indenken waar om, de voordeelen van de duplo lamp in aanmerking genomen, zekere bezitters van auto's er nog niet toe ge komen zijn zich de kosten te getroos ten van een verandering in de lucht- toestellen van hun wagen, alhoewel deze uitgave ruimschoots vergoed wordt door t voordeel dat men er uit haalt. Alle beursverrichtingen, inschrijvin gen, aankoop en verkoop van publieke fondsen, ter trouwe bij Wisselagent ter Beurs van Brussel 14, Guido Gezelléstraat (Schaalstraat) POPERINGHE Agentschap van het GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE iilllllllfillllllllllllllllilllllllllllllllllllilllllllülllllllllllll DE GEDWONGEN PRIJSVERLA GING IN ITALIË. 0 Leening der Verwoeste Gewesten. 4 1921 Maandag morgen heeft de 80ë trekking plaats gehad der leening 4 t.h. 1921 van oorlogschade. De uitslag is Serie 71.447 nr 18 wint 1 miljoen. De andere nummers van deze serie en al de nummers der volgende series zijn uitbetaalbaar met 250 fr. 21.228 22.816 23.087 25.912 43.058 63.91 I I 1 3.1 50 I 18.027 154.993 159.299 164.189 1 74. 941 185.434. Ontevredenheid der bevolking In de Italiaansche Kamer heeft de Minister van Financies, Mosoni, een uiteenzetting gegeven van den Itali- aanschen financieelen toestand, die hierop neerkwam dat streng doorge voerde bezuinigingen geboden was, met het oog op de overgroote uitga ven voor landsverdediging, werkloo- zensteun en hulp aan door aardbeving geteisterde gezinnen. De crisis nood zaakt dan ook een erge verlaging der loonen, die aan den Staat ruim 700 millioen in 't jaar zou doen besparen. De Facistische Vakvereenigingen hebben derhalve hun verlagingspoli- tiek voortgezet, door de loonen der ha venarbeiders met 5 tot 1 2 per honderd te verminderen. De bankleiders zullen hun personeel met I 2 per honderd af slaan, en het loon der commissarissen en bankbestuurders wordt op 1 Janu ari e.k. met 25 verminderd. Ook de honoraria der vrije beroepen worden verlaagd met 10 a 30 De nijver heid volgde onmiddelijk met een loonsverlaging van 8 voor de werk lieden en 8 a 10 voor de bedienr den. Naar een toevallige correspondent van het CEuvre van Parijs ver neemt zou de bevolking erg ontevre^ (den zijn over den huidigen toestand. jTe Turijn werd een betooging gehou- den, waarbij de politie moest optreden 's Anderendaags echter begpn het spelletje opnieuw, en droegen de deel nemers opschriften rond als <<iWij willen brood en werk of het hoofd van Mussolini Om op deze betooging te antwoor den hebben de Facisten van Turijn een beroep gedaan op de studenten, om de deelnemers een afranseling te gaan toe dienen. De studenten hebben echter geweigerd aan dit verzoek te voldoen..

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1