E Sood van Marschalk JofFre Valsche Leiders Ni]verheidsblad voor Poperinghe en omstreken. J IAl LA VIE MIRACULEUSE DETHÉRÊSE MARTIN Gemeentekrediet van België öoitenland ZONDAG 11 JANUARI 1931. WEEKBLAD 2S CENTIEMEN Klare Wijn AUBERT-FRANCO FILM présente {SAINTe-THÊRtSE Of l/S/£UX ReAiiSATiOH oc JuticNDUVIVIEn tottvtTtW M. VAN DAL <r r Cff. Oei AC 1 A. CROUSEL ZOON «MWCWMNc'i -TtriTTTt 'ttSttHt ABONNEMENTEN I J« stad per post ,ongo 12 fi 16 fi 25 f. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. «o» MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN GAZET VAN a«b I A^k;'6'Np.tójNGËN asjbnujuoni* nr. De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. IP>ér rtfgWl'Tlo. I 0».b'5;!Fri' l mitóMérh 3 jO'O 'ff'.1" oJ luuslavews rno way J-j.Tlffifrrf'tsv/ al RoÜvVbe'iich'ten O.Ófl fr:' dé rejfel, niét riiïhi- MunV'vin !5.00 3D ieH8p> «°lnr:!aw Bijzonder Tarief .Voor Notarissen en Deur waarders, wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Voor dik- In zijn nummer van 30 December 1930, gaf Het Nieuws van den Dag» volgend raak artikel. Spijtig dat de Katholieken het ge vaar niet vroeger inzagen en veel te veel met de Fronters hebben samenge werkt. Zijn alle Katholieken het thans eens daarover Hopen wij dat hunne werking niet te laat zal begonnen wor den. Die werking heeft een stevige in richting noodig en moet kunnen reke nen op den steun van leeken en geeste lijken, die, zooals het eikeens plicht is, de leiding van Paus en Bisschoppen in eere houden. Kaitholiek zijn de oproermak'ende leiders der nationalistische partij NIET! Wie het kerkelijk gezag miskent, ver beurt den eeretitel van katholiek en wie, gelijk Z. Em. Kardinaal Van Roey het eens openlijk aan een hunner groot meesters verweet, de katholieke partij die het eenig bolwerk van den gods dienst is in Belgie, bestrijden durft, is, noch min noch meer, een doodgraver van godsdienst en Kerk. Die waarheden moeten overal ver kondigd worden onverschrokken moet de katholieke partij ons eerlijk, rechtschapen volk waarschuwen tegen die verderfelijke valschaards. Zonder zich te laten vóórkomen, hoeft zij de zaak eerst aan te pakken, en bij nie mand leugens te laten inwortelen In aanleiding van een onzer vorige artikels, schrijft een onzer lezers, die in zijn streek een van de voormannen is der katholieke partij, als volgt Hier in ons gewest hebben wij een verwoede tegenkanting te onder staan van wege de Fronters, die voor niets achteruitdeinzen om het volk te gen Belgie en tegen de KATHOLIE KEN op te hitsen. En spijtig genoeg men laat alles zoo maar gedwee be staan Men zou zeggen dat niemand ze DURF F bekampen Het is hoog noodig aan allen te doen verstaan dat wij samen, en te gelijker tijde. Katho liek, Vlaming en Belg mogen en moe ten zij n Ja, het is hoog noodig en het is ook onontbeerlijk dat Hunne Hoog waardigheden dp Bisschoppen op een ijverige medewerking mogen rekenen, van al wie de katholieke belangen be hartigen en den godsdienst verdedi gen wil- Ook daar moeten wij katholiek zijn in alles en voor alles en het valt ons des te gemakkelijker daar de belan gen van godsdienst, taal en land hier alleszins overeenstemmen Men moet blind zijn om het niet te zien. De verraderlijke nationalistische lei ders zijn niet katholiek, vermits zij te gen Paus en Bisschoppen in opstand zijn en het vierde gebod Gods, samen met den vereischten eerbied jegens het wettig gezag, uit hun katechismus heb ben geschrapt. Belg zijn zij ook niet zij bekennen zelf dat zij ons land willen kapot krij gen Zij azen naar scheuring en naar ontreddering van al wat bestaat. Zijn zij Vlaming enVlaamsehgezind Ook niet Bij hen staan de Vlaamsche rechten niet op den voorgrond, vermits zij ertegen stemmen in de Kamer, en vermits zij alles wat wij sinds jaren en jaren doen, en Goddank verwezenlij ken om onze taalrechten te doen zege vieren, ongenadig tegenwerken. Het Frontism of nationalism is geen Vlaam sche beweging, en heeft het recht niet een beroep te maken op mannen gelijk Guido Gezelle, Hugo Verriest en ande ren dezen zijn de onze, en niet de hunne Het Frontism is geen Vlaamsche be weging, maar een Politiek oproerig ge stook, dat onzen Vlaamschminnenden arbeid van meer dan een halve eeuw misbruikt en uitbuit tot baatzuchtige en trouwelooze doeleinden. Het eer herstel van Vlaamsch en eigen kuituur is enkel en alleen een voorwendsel om iets anders te bewerken, namelijk een verraderlijke scheuring, die aan dezen of genen gretigen nabuur ten bate zou strekken I Nog eens, die waarheden moeten luide verkondigd worden Het valsch masker van taal- en volksliefde mag piet 'ppuvyig op hel g<?zjcht van zulke kerels blijven. Nog minder mag er geduld worden dat zij zelf de diep overtuigde Vlamin gen, die trouw aan Land en Vorst zijn, voor verraders van bun volk en verba sterde Franskiljons zouden uitschelden! Alsof men niet tevens een echte Vla ming en een ware Belg zijn kon En alsof er te kiezen viel tusschen een ju- dasserij tegen Belgie en een andere judasserij tegen Vlaanderen Wij wil len geene van beide, en verloochenen noch Belgie noch Vlaanderen, maar willen binnen Belgie ons volle recht verwerven. Wij staan er niet verre meer van af en indien het nog geen afge dane zaak is, dan ligt de schuld op de Fronters en andere trouwelooze scheur makers, die de goede faam der Vla mingen gedurig in opspraak brengen. In der waarheid zijn zij de ergste vij anden van onze duurbaarste taalbe langen en niet enkel als katholieken, als trouwe Belgen, als eerlijke en als rechtschapen volksvrienden, maar ook als Vlamingen schandvlekken wij het Frontism als een misdadigen aanslag, waartoe niemand mag medewerken. Noch rechtstreeks noch onrechtstreeks willen wij er iets mede gemeens heb ben Iedereen zou desaangaande zijnen plicht moeten vervullen, zonder eenige toegeving aan valsche volksbedriegerij. Onlangs schreven wij dat er eene krachtige werking moest op touw gezet worden tegen de verraderlijke bewe ging der Fronters en zoogezegde nati onalisten, die thans ons Vlaamsche volk van het rechte pad willen aftrek ken. In den beginne verklaarden die kerels zich onzijdig in zake godsdienst, en zochten overal, ook bij socialisten en liberalen aanhangers te werven. Hun zeil draaiden zij dan gereedelijk naar alle winden. Met socialisten waren zij ook socialist, en in de Kamer stemden hunne gekozenen zelfs gaarne met de kommunisten. Met liberalen hingen zij den antiklerikaal uit, en schreeuwden tegen de geestelijke overheid. Nu trek ken zij liefst een katholiek masker aan, om des te gemakkelijker ons katholiek volk beet te nemen, en in tijd van kie zing des te meer stemmen te bemach tigen. Tegen zulk een oneerlijk gedoen, moet er volstrekt opgekomen worden. Wij herhalen dat er, geheel het land door, een ernstige werking npodig is het valsch masker der stoute leiders moet afgerukt worden. Voor alle oogen hoeft te blijken wat zij zijn namelijjk weerspannigen tegen het kerkelijk, niet minder dan tegen het burgerlijk gezag; baatzuchtige politiekers, die op den rug van het bedrogen Vlaamsche volk naar hooge posten willen opklimmen, en ge reed zijn om te dien einde met de erg ste vijanden samen te heulen ontrou we konkelaars, die voor hunne eigene glorie het land willen kapot krijgen, en zich noch om volk noch om gods dienst bekreunen. En hier stellen wij altijd de vraag Van waar komt het geld, dat zij met kwistige handen vertéren Wij weten nu dat voor de kommu nisten die geliefde bondgenooten der Fronters - het geld uit Rusland toegezonden wordt v^n waar komt hun eigen geld Zijn zij vlaamschgezind Zij be weren het en hunne zoogezegde Vlaamschggzindheid moet zelfs dienen om hunne judasserij te dekken. Doch, als er ten bafe yap pnze Vlaamsche taalrechten een maatregel moet getrof fen, of een wet gestemd worden, zijn ze de eersten om neen te zeggen de vervlaamsching der Gentsche Uni versiteit is er zelfs spijts hunne tegen kanting dóór gekomen Wat bedoelen eigenlijk de kopstuk ken van de nationalistische beweging der Fronters Waartoe strekt hunnen opstand tegen het wettig gezag van Kerk en van Stapt Waarom verwek ken zij herrie ook in de kerken en waarom durven zij protesteeren, als de Bisschoppen steunende op hun ver heven leerambt en in volle overeen stemming met den Paus, de oproerige scheurmakerspolitiek als een «misdaad schandvlekken Waarom hemelen zij oorjogsverraders op, die ons Vlaamsch Volk aan den Duitschen overweldiger overleverden en onze Vlaamsche ar beiders naar Duitsche slavenkampen lieten wegvoeren Ja, wat willen zij En zooals een onzer lezers het onlangs in een brief vroeg, willen zij ons mis schien aan den Hollander verkoopen In een nationalistisch strooibriefje, dat voor ons ligt, zien wij de bespotte- lijkste en tevens de schaamtelooste verheerlijking van den Hollandschen Koning Willem 1, den verlichten des poot gplijk hij bij onze Noorderbu ren zelf betiteld wordt. Die verstokte Kalvinist, die niet alleen ons land uit zoog, masr he(: van Rome wilde af scheuren, de seminarien afschafte, de kloosters uiteenjoeg, en zelf, in het be rucht Philosofisch kollege te Leu ven, onze priesters naar zijn zin wilde opvoeden, wordt er als een toonbeeld van wijsheid afgeschilderd Hoe is het mogelijk En kerels die voor zulken hatelijken kerkvervolger het wierookvat zwaaien, geven zich voor katholieken uit, tegen de Bisschoppen die hen veroordeelen en tegen den Paus, die de uitspraak on zer kerkvoogden met zijn opperste 'ge zag bekrachtigd heeft Met welke onduldbare leugenaars hebben wij hier te doen Ja, er moet een vinnige werking be gonnen worden, die de waarheid in een helder daglicht stelt, en ons volk waar schuwt tegen die valsche leiders, welke het ongeluk van land en volk beoogen. Het is noodig dat strooibriefjes, vlug schriften, meetingen, ten dienste gezet worden van het wettig gezag, welk zij willen verkrachten, en van het katho lieke vrije Belgie dat zij trachten kapot te krijgen Iliilllllllllllilll MUNTSTUKKEN VAN 20 FRANK Tijdens hare vergadering van Maan-' dag heeft de Muntkommissie de vol gende besluiten genomen Men zal binnen drie maanden, naar verhoopt wordt, overgaan, als proef neming, tot het slaan van 20 frank- stukken in zuiver nickel, eener door snede van 37 millimeters en wegende 20 grammen. Rechts, zal het nieuw muntstuk de beeltenis van Koning Al- bert dragen, en aan den achterkant de wapens van het Rijk en het opschrift BelgiquerBelgie met de aanduiding vier Belgas of 20 frank. Het bedrag dezer uitgifte, volledig gewaarborgd door het Muntfonds, zal tot honderd miljoen frank beloopen. De Kommissie heeft zich ook bezig gehouden met de muntstukken die nu reeds in omloop zijn. Zij heeft eene andere belangrijke beslissing genomen, deze van het slaan van 1 0 frankstukken stop te zetten. Er dient opgemerkt te worden dat de 10 frankstukken, die thans in omloop zijn, niet zullen in gehouden worden zij zullen in om loop blijven. Maar de kommissie heeft besloten het getal ervan te beperken dat tot heden bereikt is, daar zij ver schillende aanmerkingen heeft aange nomen. Een dezer aanmerkingen is dat het verschil van grootte ervan te klein is met de stukken van 5 fr. Indien er niets onvoorziens in den weg komt, zullen wij dus, binnen drie maanden, de 20 frankstukken in om loop zien komen. VALSCHE 5-FRANKSTUKKEN Sedert eenigen tijd werden er val sche 5 frankstukken in omloop ge bracht. Men kan deze goed als volgt on derscheiden Als men het 5 frankstuk houdt met de beeltenis van den Koning die u beziet en het vervolgens omdraait, dan staat het cijfer 5 recht voor U van de goede stukken. Van de valsche staat de 5 dwars, Opgelet dus iiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DE POLITIEK VAN DEN HEER VAUTHIER De Liberale Federatie van het ar rondissement Brussel heeft Zondag een vergadering gehouden tijdens dewelke de talenkwestie werd besproken. Het ging er op deze vergadering nogal rumoerig toe. Er werd o. a. om ontslag geroepen aan het adres van de regeering. Verschillende sprekers hekelden dan de houding van den heer Vauthier als minister van Kunsten en Wetenschap pen en eischte diens ontslag. Eindelijk werd een dagorde gestemd die de politiek van den minister van Kunsten volledig afkeurt. Deze dagorde steunt op het feit, dat aan de leeraars der Gentsche Hoo- geschool niet enkel verboden wordt dezelfde cursussen te gaan doceeren in het Institut des Hautes Etudes als die welke zij in de Hoogeschool geven, doch dat zelfs leeraars, die door de yer- vlaamsching geen cursussen meer geven in de Hoogeschool, geen cursusspn mogen geven in het Institut die in de FJoogeschpol w-ordpn gegeven. Nochtans, naar het schijnt, mogen leeraars der Universiteit vrij leergangen geven aan het cpllege St. Luc te Gent, zender dat er van tusschenkemst van de Regeering spraak zij. DE TELEFOON IN DE KLEINE CENTRA'S De heer Ferthemrne, minister van P. T. T.die hier een taak heeft over genomen, pndernpmen dppr zijn voor ganger den heer Lippens, hpudt zich persppnlijk bezig met de uitbreiding- van den dienst der telefpnen, ten ge rieve van de kleinere centra's. Schier everal in het Land kan men nu tijdens den heelen dag en een greet gedeelte van den nacht telefeneeren. Zee heeft hij nu weer besleten, dat de diensturen zullen uitgebreid worden in al de kantoren van minder dan 300 aansluitingen en waar de bestendige dienst nog niet ingevoerd was. In de netten van 200 tot 300 aanslui tingen zal het bureel open zijn op de week- en Zondagen van 7 tot 23 uur. In die van 1 00 tot 200 aansluitingen in de week van 7 tot 2 uur en 's Zon dags van 8 tot 20 uur. in die van 40 tot I 00 aansluitingen, in de week van 7 tot 2 1 uur, en 's Zon dags van 9 tot 12 en van 14 tot I 9 u. Eindelijk in die met minder dan 40 aansluitingen, in de week van 7 tot 1 9 uur en 's Zondags van 9 tot 1 2 en van 14 tot 17 uur. Het spreekt als van zelf, dat in de kleine netten, waar, om particuliere redenen, een reeds uitgebreidere dienst bestaat, deze blijft voortbestaan. De minister houdt zich verder nog bezig met het onderzoeken van db practische middelen om de geabon- neerden van kleinere netten, toe te la ten het aantal gratis-aansluitingen, die zij volgens het nieuw regime gekregen heeft, uit te putten. DRINKT MAS-CAR BIER PAL ACE-THE ATER Yperstraat, 38 Poperinghe. VIER GALA VERTOONINGEN Zaterdag 10 Januari 1931, om 8 uur, Zondag 11 Jan. om 1 4 en 8 u. Muzikale Aanpassing llllllll!!!lllll!IIHllll!lll!llllllll!l!!ll!lllll!!lll!l!lllllll!!llll!!l!l!llillll!lll!l!!ltlllllll!l!lllllll DRINKT MAS-CAR BIER ui CRISIS IN DE MIJNEN VAN HET RUHRGF.BIED Onder den druk van werkloozen, die naar men meent, onder den invloed van communistische opruiers staan, en den toegang tot een groot aantal mij nen in het Ruhrgebied bezet hielden, is in vele mijnen een wilde staking uit gebroken. Sommige bedrijven liggen geheel, andere gedeeltelijk stil. In totaal zijn 22 mijnen bij de sta kingsbeweging betrokken. Vooral in het district Hamborn heeft de actie aanhang in vier van de zes mijnen werd het werk hier neergelegd. In een vergadering sprak de meerderheid zich uit voor staking, als verzet tegen de opzegging door de patroons. In het dis trict Recklinghausen zijn 5 van de 18 mijnen door de actie getroffen. De christelijke én neutrale mijnwerkers bonden hebben de arbeiders aange maand den arbeid niet neer (e leggen. Ook in de Lohbp.rg-mijn yap de ver- eenigde Stahlwerkp te Dinslaken staakt het grootste dpel der arbeiders. P,e stakingsleiders hebben een op roep gericht tot de transportarbeiders om zich solidair te verklaren en geen steenkolen te vervoeren. De commu nisten zouden voornemens zijn, een soort algemeen offensief te beginnen Daar men voor sabotage-daden der communisten vreest, die hier en daar al de mijnen zijn binnengedrongen, houdt de politie zich gereed. De Maarschalk is Zaterdag overleden Zaterdag morgen te 8.30 uur, ver strekte de staf van maarschalk Joffre de volgende meededeeling Maarschalk Joffre is van mor gen te 8 ure 23 overleden. Uit den Levensloop van den Maarschalk Joffre Maarschalk Joffre, zoon van een kuiper, werd op 12 Januari 1832 ge boren te Rivesaltes (een klein dorpje in de Pyrénéen, nabij de Spaansche grens). Zijn ouders hadden elf kinde ren. Joffre deed zijn eerste studies in het College van Perpignan. Toen hij 1 7 jaar oud was, ging hij naar de poly technische school. Het volgend jaar brak de oorlog van 1870 uit. Hij was toen onderluitenant der genie en nam deel aan de verdediging van een fort bij Parijs. Op 24 jarigen ouderdom was hij ka pitein toen trad hij in 't huwelijk, maar kort daarna verloor hij zijne echt- genoote. Hierop begaf hij zich naar Indo-China. In 1888 keerde hij naar Frankrijk weer, werd er overste van een spoorwegregiment, dan leeraar in de vestingbouwkunde te Fontainebleau tot hij in 1892 naar Afrika ging, om den spoorweg Kages-Bafoulabé aan te leggen. Nadat hij in 1896 weer te Parijs geweest was, keerde hij nogmaals naar de koloniën terug, om er de militaite basis te Diegs-Suaret te vestigen. In 1901 zag men hem weer in Frankrijk. Hij werd er tot brigade-generaal be vorderd, en in 1905 tot divisiegeneraal In 1 9 I 1 benoemde men hem tot alge meen stafoverste van het leger. Joffre had dus wel een veelzijdige ondervin ding. In 1905 hertrouwde Joffre. Bij het uitbreken van den oorlog werd hij aan het hoofd van het leger gesteld, een post waarvoor hij de be kwaamheid en de vereischte hoedanig heden bezat. Hij zelf was het die het plan van de mobilisatie tot in de klein ste bijzonderheden voorbereidde. Hij leverde den slag van de Marne, die door zijne soldaten zegerijk gewonnen werd. In 191 voerde hij tegen de Duitschers een glijtoorlog. Als oppergeneraal in Decemb. 1916 vervangen door generaal Nivelle, werd hij bevorderd tot Maarschalk van Frankrijk (het was de eerste maal dat deze titel werd toegekend sedert den rampzaligen oorlog van 1870). In 1917 gelastte de Fransche regee ring h£:m met eene propagande-reis naar de Vereenigde-Staten van Ameri ka. Hij werd er overal als een triomfa tor ontvangen. In 1918 werd hij tot lid van Fransche Academie gekozen. Frankrijk is aan Joffre de ontdek king van hoch verschuldigd. Het is Joffre, die hoch en Castelnau op het voorplan bracht. Zijn keus was voor treffelijk want de verdediging van Ver dun kon in geene betere handen be rusten, dan in die van generaal Cas- telneau. Het is ook Joffre, die de be roemde generaals Pétain, Nivelle en Gouraud ontdek.2, en de gebeurtenis sen hebben bewezen dat het Fransche leger geene betere aanvoerders kon vinden. De schoonste daad van Joffre is zijn vrijwillig aftreden geweest ten voor- deele van Foch. Joffre had sedert het begin 't oog gekregen en kwam tot de overtuiging dat die Fbch meer be voegdheid als legerleider bezat dan hij zelf. Ook is Joffre dan Clemenceau gaan vinden, en wanneer er beslist werd al de verbondene legers onder een enkel opperbevel te stellen, heeft Joffre de plaats geruimd voor Foch. De betrekkingen tusschen de maar schalken Joffre en Foch zijn steeds hartelijk geweest en Joffre was de eer ste om Foch geluk t;e wenschen over de prachtige wijze, waarop hij den oorlog heeft gewonnen. Groptsche Lijkplechtigheden Woensdag hadden in de Kathedraal Notre-Dame te Parijs, de Nationale Lijkplechtigheden plaats een plechti ge dienst werd cr gecelebreerd, waar op al de vreemde landen vertegen woordigd waren. Na den dienst werd de lijkkist op een kanonaffuit geplaatst en naar het Hotel der Invaliden overgebracht. Rond 2 uur namiddag eindigde jret laatste vaarwel aan den OveryjJonaar der Marne. Het volk mocht, i® de rouwkapel defileeren tot 5. uur 's avonds. Alsdan werden de deuren gesloten. Binnen twee of drie maanden zal het lijk van den overleden Maarschalk naar Lou- veciennes overgevoerd worden, dit vol gens de laatste wilsbeschikking van den overledene. Thans zijn drie der beroemste man nen van den grooten wereldoorlog reeds verdwenen Clemenceau, Foch en Joffre. Woensdag teil 1 1 uur, werd in de St. Gudula te Brussel, een plechtige dienst gezongen tot lafenis der ziel van Maarschalk Joffre. Nieuwe Uitgave van Obligaties 5 zonder lasten aan 97 Kostelooze Inschrijving bij 14, Guido Gezellestraat (Schaalstraat) POPERINGHE Agenten van het Gemeentekrediet lülllll! DE VOORDEELIGSTE EETWAREN Welke vrouw koestert niet den wensch zoo zuinig mogelijk te kunnen huishouden In verband daarmede is het goed de samenstelling te kennen van ieder soort voedsel dat voor den mensch bestemd is. Proefondervindelijk werd bewezen dat 100 gr. vet spek 708 calorieën voortbrengen 100 gr. bo'ter 730 100 gr. varkensvet 856 dat een zelf de hoeveelheid ossenvleesch 127 schapenvleesch 212; varkensvleesch 250 brood 225 en aardappelen 90 calorieën opleveren. Een huishoudster weet best hoeveel ieder dezer eetwaren kost. Wanneer wij deze gegevens nagaan, kunnen wij zeer belangwekkende vast stellingen doen er vloeit namelijk uit voort dat, wanneer wij voor 3 fr var kensvleesch koopen, wij aan ons lic haam 300 calorieën schenken, koopen wij voor dezelfde som vet spek dan krijgen wij 1 620 calorieën, terwijl wij in brood 3.000, in suiker 5.000 en in aardappelen 4.500 caloriën vinden. Hieruit besluiten wij dat brood, sui ker en aardappelen tegenwoordig de voordeeligste voedingswaren zijn. Zuinige huisvrouw, vergeet dat nu nooit ZEER BELANGRIJK BERICHT Het Bescherrftingscomiteit der Werk manswoningen en Voorzorgsvereeni- gingen van het Bestuurlijk Arrondis sement Yper laat weten A. Dat de Staat nog bouwpremierr. komt te beloven tot einde 1932 aan- de weinig bemiddelde personen die eene goedkoope woning bouwen B. Dat de bouwpremie moet aange vraagd worden bij aanbevolen brief aan het Ministerie van Nijverheid en Arbeid te Brussel, hetwelk dan stukken en voorschriften afzendt C. Dat de bouwers, VOORALEER HAND AAN 'T WERK TE SLAAN, bouwplannen en bestekken moeten af zenden naar het Beschermingscomiteit aangesteld om ze goed- of af te keu ren, en D. Dat het Comiteit reeds sedert 1928 beslist en uitgeplakt heeft dat het geene bouwplans meer zou goed keuren van huizen waarvan de kamers, gelijkvloers, niet ten minste 2 m. 75 hoog zijn tot aan de roostering, en de slaapkamers boven, ten minste 2 m. 25 Yper 28 December 1930. De Schrijver, De Voorzitter, H. Sobry. A. De Busschere Groote Brand te Roebaais Vrijdag nacht is brand uitgebroken in den kleergoedwinkel van Ed. La- lonette-Parent te Roebaais. De buree- len en magazijnen waren gesloten ter gelegenheid van Nieuwjaar alleen de huisbewaarder was aanwezig toen het vuur rond 4.30 uitbrak. Onmiddelijk verwittigde hij telefonisch de pompiers die rap ter plaatse waren. Na een uur krachtdadig werken was het vuur ge- bluacht. De schade kon nog niet ge schat worden, doch zal aanzienlijk zijn. Fal van stukken kleexstoffen en een: groote hoeveelheid tapijten zijn erg beschadigd, zoowel door het water als door het vuur.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1