Brouwerij MASSCHELEIN uxuuunmtKumuMKmmKnnmtmmKW M'Mi Sportnieuws 5$ Huismoeders 2 Zoekt uw profijt Öiirnenland Var» alles Vat LA VIE MIRACULEUS! DE THÉRÉSE MARTIN Rood en geel kent van die perioden waarin Uil' 1*1 IM| Belgisch Werkman te Rijssel verstikt Zekere Dedryver, werkman, 1 8 jaar oud, van Kortrijk, was in de fabriek van scheikundige meststoffen te Ma- rais-de-Lomme, nabij Rijssel, bezig met een toren te kuischen die dient om zwavelzuur te maken. Alhoewel de werkman het gewoon masker ophad gevoelde hij zich ongesteld, toen zijn werk gedaan was. De ongelukkige is eenige uren later in het gasthuis van Rijssel aan de gevolgen der verstikking bezweken. Begie bestelt Vliegtuigen in Engeland De Belgische Regeering heeft in En geland verscheidene bombardements vliegtuigen met twee plaatsen besteld, bij dezelfde firma welke onlangs op dracht kreeg 45 gevechtsvliegtuigen met een plaats te leveren. Het bedrag der bestelling bedraagt meer dan drie honderd duizend pond sterling (meer dan 52 miljoen frank). DE DUIVEN IN DEN OORLOG Duke in Canada overleden Uit Ontario, Canada, komt het be richt toe van het overlijden van de reisduif Duke die in den grooten oorlog een merkwaardige rol gespeeld heeft. Duke behoorde tot het Engelsch leger en had, evenals de soldaten, af te rekenen met bombardementen en stikgassen. De duif bracht boodschap pen over het front naar Londen en kweet zich met de grootste regelma tigheid van die taak. Na den oorlog werd Duke door een Engelsch kolonel ten geschenke gegeven aan een zijner Canadeesche makkers die het trouwe diertje echt vertroeteld heeft. Duke heeft het tot den laatsten oogenblik allerbest gehad, als erkente lijkheid voor de diensten gedurende den oorlog bewezen. BIJ ONZE KANARIEKWEEKERS. Onze stedelijke maatschappij De Kunst kanarie heeft verleden Zondag te Yper, een schitterenden uitslag behaald. Zij behaalde er niet min dan 3 Eereprijzen op de vier 3 eerste prijzen op de vier verders een tweedei 'derde, twee vierde, een negende en een tiende prijs daarbij nog eenige vermel dingen. Hieronder geven wij de juiste beko- mene uitslagen Klas A. - Jonge vogels eigen kweek 1 Pr. 79 p. Brabandts Cam., vogel 1 392--44 2 Pr. 78 p. Battheu Remi, vogel 1399-3 3 Pr. 77 p. Brabandts Cam., vogel 1392-100 4 Pr. 75 p. Brabandts Cam., vogel 1392-17 4 Pr. 71? p. Brabandts Cam., vogel 1392-77 Vermel. 72 p. David Remi, vogel 1396-28 70 p. Battheu Remi, vogel 1399-14 66 p. Dupont Ch., vogel 1411-47 Klas B. Stam 2 jonge vog. eigen kweek Eerepr. I 53 p. Dupont Ch., vogels 141 1-1 -49 I Pr, I 45 p, Demoor Cyr., vogels 1406-35-39 Klas C. -Stam 4 jonge vog. eigen kweek Eerep. 289 p.Willaert, vogels 113 1-20-6-29-7 Klas D. Oude vogels Eerepr. 83 p. Demoor Cyr., vogel 1402-7 I Pr. 82 p. Demoor Cyr., vogel I 402-22 4 Pr. 78 p. Caulier vogel 428- 4 Pr. 78 p. Demoor Cyr. vogel 1402-3 1 9 Pr. 72 p. Willaert vogel 1131-41 1 0 Pr. 70 p. Willaert vogel 1131 -46 BIJVERDIENSTE. HEER of DAME, wordt als agent gevraagd om kontant of op krediet te verkoopen bij partikuliercn ju weelen, uurwerken, zilverwerk, enz. Hoog Kommissieloon. Schrijven Juweelhandel R. B. adres van het blad. inTiiMiig «■Mliriii iiiiïiiïii ïrüiwtn VRIJE TRIBUUN. Wij ontvingen volgend artikel met bede het in ons eerstkomende nummer te willen inlasschen. EEN GEPAST BESLUIT In De Popevinghenaar van Zondag 4 Januari lazen wij in Het Politiek Overzicht Wat te Gent al gebeurde En zegt Güido de lezers zullen wel zelf het gepast besluit weten te trekken. Het weze de Poperinghenaar gezegd Veel lezers hebben een gepast besluit gelrokken en hebben geoordeeld dat het, van wege de katholieke en vlaamschgezinde Poperinghe naar een schande is zulke artikelen te geven. Inderdaad Laten we even bedoeld artikel in t kort ontleden en overwegen. In het eerste deel zegt Guido In het Atheneum werd een onderzoek ingesteld aan gaande het vertrappen van Belgische vlaggen door franskiljons uitdagend uitgestrooid Daar hebt ge geheel Guido en geheel de Poperinghenaar. Denk nu maar niet dat wij superpatriotards zijn, vuur en vlam spuwende Belgicjsten. Oh neen, hoor Maar 't ligt zoo wat in de gewoonte van Guido al wat naar driekleur riekt als uitdagend te bestempelen. Zooniet franskiljon Maar wanneer het luidt Belgie kapot dan zwijgt hij als vermoord of... reageert als een lammeling. Wat is het met U, Guido Niet willen spreken Niet durven spreken Kies de gulden middenweg, mijn vriend, en alles zal U welgaan, 't Is heel zeker, Guidotje, mijn klein lief manncge. Met het tweede deel van Guido s arti kel gaan wij volledig akkoord. Dat de Vlaam- sche studenten den onwilligen hoogleeraar Hulin de Loo in hun krachtige armen hebben genomen en voorzichtig op het voetpad heb ben gezet, dat is nu eens een Vlaamsche daad En of wij gelachen hebben, bij het lezen van het relaas. Inderdaad, een bevel is een bevel, en wanneer de Minister spreekt moet Hulin zwijgen en gehoorzamen. Wil hij niet,... buiten 1 Ah Ah Ah 1 En het derde deel Wij laken de po litie wanneer zij onrechtvaardi g optreedt en er met den blanken sabel op losgaat zooals zulks is gebeurd bij éen vreedzame serenade door 't muziek van V.O.S. uitgevoerd. Dat was goed voor de Duitschers die de veront waardigde en uitgehongerde Vlamingen neer nabelden om de aktivisten andere landver raders te beschermen, alsook de vetgemeste oorlogswoekeraars. Doch wij n?eenea (en met grondige Lennis van zaken) er Guido te j rnogejn op wijzen, dat het uur nakend is waarop tusschen Vossen en het meerendeel der Vossenleiders, door de eerste een scher pe en... diep kwetsende lijn zal worden ge trokken. Zeg ons eens Guido Waarom worden wij Vlamingen en Vlaamsche Oud-Strijders, en zulks sedert lange jaren, door het meeren- rd°r Vossenleiders, en op Vlaamsch en op Katholiek standpunt stelselmatig bed.-o en Ware het soms niet eerlijker en doeltref fender de Vlaamsche Oud-Strijders, die recht zinnige, doch niets kwaads vermoedende Vlaamsche wroeters eens raak in te lichten Waarom, Guido van de Poperinghenaar, zegt Gij niet dat V.O.S. J. Van Severen, de hoofdopsteller van het lijfblad der West- Vlaamsche Vossen, het facisme aanpredikt De Duitsche Nationalisten noemen hem den Vlaamschen Hitier getuige het Duitsch blad Berliner Illustrierte Nachtsausgabe het orgaan van Hitier, waar de foto van J. Van Severen, evenals deze van Ward Her mans in verscheen. (Zie nummer van Don derdag 30 Oktober 1930). Waarom, Guido van de Poperinghenaar, zégt gij niet, dat in De Vlag en in de West-Vlaming een hoofdartikel verscheen van Hitier zelf Wat heeft die Duitsche re- volutionnair met de Vlaamsche Oud-Strijders te maken Of zijn ér nog geen weduwen en weesjes genoeg in Vlaanderen, Guido Weet gij, Guido, dat Hitler in hoogerge- noemd Duitsch blad schreef De Vlaamsche Frontpartij wil ook gerechtigheid voor ons Duitschland En durft gij niet bjeseffen, Guido, dat, buiten wete van het meerendeel der leden, V.O.S. door het grootste deel zijner leiders, tot een steunpilaar van het misdadig Frontisme-Nationalisme werd ontwikkeld Weet gij, Guido, dat Hitler, in een tijdsspan ne van 24 uren de formidabele macht van 250.000 man mobiliseerde, en zulks op en kele kilometers van onze grenzen Zullen die misschien met appelsienen gooien Of zullen zij opnieuw Vlaamsche jongens neer schieten en onze Vlaamsche maagden on- teeren Waarom zegt gij niet Guido, dat, en zulks op 17-12-30, de heer Clerckx, kristen de- mokraat (Tessenderloo) in volle kamerzit ting tot V.O.S. Leuridan zegde Gij en die uwer soort zijn de gevaarlijkste militaristen Of mogen de Vossen dat niet weten, Guido Waarom zegt gij niet Guido, dat onze bra ve Vlaamschgezinde Vossen, bijna allen ka tholiek zijnde, nu bestuurd worden door Jacobs, Lefever en Huybrechts, drie uitge sproken framassons Is dat geen schande in ons diep katholiek Vlaanderen Guido Durft gij hier misschien ook niet spreken, Guido En weet gij niet, Guido, dat duizende Vossen, van die rotte politieke komedie ge noeg hebben Hier Guido, zooals in vee andere gelegenheden, moet en zal de lijn ge trokken worden. Och, wist gij, mannege wat in Vossenzaken op handen is Het vierde deel Hier is sprake van Prins Leopold die naar het concert der «Gar de Républicaine van Parijs zou komen lui steren, doch niet kwam. En heel onnoozel doch lafhertig dubbelzinnig, vraagt Guido Niet gewild Niet gedurfd Zeg eens Guido, twijfelt gij dan nog aan de dieprecht- zinnige Vlaamschgezindheid van Prins Leo pold Was Hij het niet, die in 't Vlaamsch antwoordde op een in 't Fransch opgesteld brief van gelukwenschen, komende uit Ant werpen En wil zulks niet zeggen Vla mingen, ik wil dat Gij mij in Uw taal aan spreekt Niet durven Guido En voor wien moet onze volksgeliefde Kroonprins duchten? Toch voor de rechtzinnige Vlaamschgezinden niet zeker Maar wel voor dat krapuul, dat bij nachte een oorlogsverminkte al zijn meube len gaat kapot slaan wijl hij, 130 p. h. inva- lied, op de slachttafel ligt uitgestrekt. (Ge tuige de wandaad der B. V.O.S. te Ghistel tegenover invalied Van de Weghe). En ook wel voor die zoogenaamde katho lieke Nationalisten die weerlooze invaliden aanvallen (St. Jacobscapelle) en zwangere vrouwen uitschelden en op den boord van het graf brengen, wanneer zij terugkomen van de Vlaamsche Bedevaart Of die, uit zuivere Vlaamschgezindheid de driekleur onteeren en vrijheidsboomen omhakken, na tuurlijk als 't niemand ziet Of die, uit Vlaamschgezindheid Vlaamsche Oud Strijders ten bloede aframmelen Zijn deze misschien de zuivere flaminganten van Guid< en Cie Het vijfde deel Het schandaal in d< St. Baafskerk te Gent noemt de, door en doo katholieke Güido van de Poperinghenaa een eigenaardig geval Zeg Guido, wien houdt gij hier voor den aap De katholieke Vlamingen Een schan daal is het Guido, een afschuwelijk schandaa zoo het Huis Gods met voorbedachten rade te onteeren. Gij stipt dit wel aan, doch keurt het niet af, superkatholieke Guido Afschu welijk Bij U, die nochtans heel blij zijt Fransch te kennen, is alle Fransch uit den booze niet waar Franskiljon, is 't niet Guido Maar wilden Uw 300 Vlaamsche helden geen sermoen hooren, dan konden zij gerust bui ten de kerk blijven, vent. Zij konden gerust het katholiek Vlaanderen die schande sparen Of most de Vlaamsche strijd gevoerd wor den ten koste van schandalen in de kerk Doch wij zullen U terloops ter hulp komen. Het moet uit zijn in Vlaanderen, den eere titel van Flamingant als een scheldwoord naar den kop van de rechtgeaarde Vlaamsch gezinden te gooien, zooals het ook moet uit zijn, dien eeretitel toe te kennen aan dezen die, de landverraders ten bate, twist en twee dracht zaaien in de Vlaamsch Katholieke rangen. Het moet uit zijn in Vlaanderen met de Franskiljons, voor zooveel die er no,g loopen, doch het mag niet langer geduld worden dat de Vlamingen, om hun trouw aan het Bel gisch Vaderland en aan onze Dooden zonder önderscheid, als franskiljons worden bestem peld. Ons Vaderland moet groot blijven in den Vrede, zooals het groot uit den oorlog is getreden en zulks zal maar bekomen worden door eendrachtig samen werken van Vlamin gen en Walen. Het Belgisch Staatsbestuur moet, zoohaast mogelijk de Vlaamsche kwestie oplossen, in haar geheel en volledig. En dan schiet er nog niets van over. Doch, indien wij honderden Westlanders moeten gelooven, moet het ook, en eens voor goed uit zijn, met wat zij noemen Het dubbelzinnig schipperen van de Poperinghe naar. Recht door zee Vlaamsch en Katho liek, naar het woord der Geestelijke Over heid En niet, vandaag zus en morgen zoo I Zij eischen, door het lezen van hun blad te weten waaraan zich te houden. Het Nationalisme-Frontisme is in openba ren opstand tegen Kerk en Land. 't Is een uiterst groot gevaar voor Vlaanderen, want het weekblad der aktivisten «Vlaanderen» schreef op 28 April 1928 't Was hard om zeggen, maar de oorlog had niet lang genoeg geduurd En als katholieke Vla mingen kun nen wij zulks noch goedkeuren, noch volgen. De Fronters-Nationalisten zijn allen afge- scheurden van de katholieke partij (gespro ten uit onze bloeiende Katholieke Vlaamsche onderwijsgestichtenèn, er dient meer dan ooit op gewaakt dat het meerendeel der over blijvende katholieken niet naar andere par tijen overloopen. Vlaming en Vlaming dat is twee f Doch katholiek is een. Oneindig veel katholieke Westlanders, al zijn ze nu nog zoo Vlaamschgezind zullen niet dulden dat zij, door onvoorzichtige dub belzinnigheid, of, wat erger ware, door plat- broekerij of benauwdheid, in hun Vaderland- sche, .zoowel als in hun Vlaamsche en Katho lieke gevoelens \yorden gekrenkt. Wij zeggen, het is meer dan tijd Ziedaar het gevraagd besjuit, dat Guido, na zijn artikel, zelf niet heeft durven trekken Een Groep Katholieke Vlamingen rr w,~r~nsche-Oud-Strijders, Geirouv.c Lazers van de Poperinghenaar. 2? Wilt gij aangename en voordeelige tafelbieren verbruiken in uw huishouden Wendt u ter 87, Yperstraat POPERINGHE Telefoon 87 die u tweemaal per week den Dinsdag voormiddag en den Vrijdag namiddag, allerbeste tafelbieren aan de genadigste prijzen zal te huis bestellen. STERK, het smakelijkste BRUIN tafelbier. 9.00 fr. de bak. GERSTEN, het voordeeligste BLOND tafelbier. 10.00 fr. de bak. MAS-CAR, het fijnste BLOND-SPECIAAL. 1 7.00 fr. de bak. STADSNIEUWS. ZONDAGRUST. Alle Apotheken open tot middag heden Zondag nanoen alleen Apotheek VANDEPLAS. Ben kooper aan de hoogste prijzen, van FISCHOUWEN. Victor Battheu, Yperstraat, 121, bij de Statie, Pop. DAAR ZIJN ER NOG die aan hoofd pijn, Migraine, Rhumatiek en aan de Grippe willen lijden, wij hebben hun nochtans ge noeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 7.00 en 12.00 fr. Vertegenwoordiger Félix GERARD, 58, Veurnestraat, 58, POPERINGHE. AUTOMOBILISTEN,MOTORIJDERS Om geld en tijd te sparen, schrijft naar de Keizer-Karelstraat, N' 61, te Brugge, en uwe AUTO- of MOTO PLAAT (Plak), zal u met weinige kosten opgezonden worden. DRINKT MAS-CAR BIER PAARD OP HOL Een bespannen paard dat in de Vlamingstraat schrikte, ging op hol. M. Aimé Deneire, die daar juist voor bijkwam, was zoo gelukkig het verschrikte dier tot stilstand te. brengen en kon aldus misschien erge ongelukken voorkomen. WERKLIEDEN Sluit U aan bij den Liberalen Vakbond. BIJ DE ROEVSCHE BARBARISTEN. Onze aloude tooneelmaatschappij stond se dert het overlijden van haren betreurden voorzitter, den Heer Julien Berat, noch steeds zonder hoofdman. Thans werd de H. Emile Lobeau tot voorzitter gekozen. Voorwaar een schoone keus, en we wenschen den Heer Lobeau een lange loopbaan aan het hoofd dezer belangrijke maatschappij, opdat hij haar leide naar bloei en roem. FELIX LIETAERT, Yperstraat, 3, bij Cam Brabandts, Poperinghe, laat weten dat hij altijd voorzien is van alle pluimgedierten Voor bruiloftmaaltijden heeft hij altijd geschikte kalkoenen aan de genadigste prij zen. Verders' is hij kooper van alle pluim gedierten, waarvoor hij steeds de hoogste prijs betaalt. Voor Fischouwen geeft hij een prijs buiten concurrentie. COMMISSIE VAN OPENBAREN ONDER STAND. Donderdag laatst hebben de nieuwgekozene leden dezer Commissie hun nen eed afgelegd in handen van den H. Bur meester. Onmiddelijk daarna werd de bedien ning van Voorzitter derzelfde Commissie, op nieuw aan den Heer Oscar Bataille toever trouwd. Erge Botsing. Vrijdag morgen, rond I 1.30 uur, gebeurde in de Vla mingstraat eene erge botsing. H. J. Roffiaen kwam per auto uit de Pries terstraat in de Vlamingstraat gereden, toen aan den hoek der straat bij H. Liétaert, de genaamde Castrique, wo nende op den Zwartenberg, per moto de Priesterstraat inreed en beiden in botsing kwamen. Castrique werd met den moto op zijde gestuikt en in zijn val het rechterbeen gebroken. Hij werd aanstonds naar het gasthuis over gebracht. De gendarmerie stelde een onderzoek in om de verantwoordelijk heid vast te stellen. YPER. Botsing. Zondag na middag om 2 uur, kwam Dr. G., van Yper met zijn auto de Maloulaan op gereden. Toen hij van uit de Capron- straat een motocyclist zag opkomen, Meenende hem voor te zijn, stak de auto door, doch de motocyclist die misschien met dezelfde gedachte be zield was, gaf ook door, met het onge- ukkig gevolg dat hij op het eerste voertuig terecht kwam. De motocyclist werd er met geweld van weg geslingerd en bekwam eenige ernstige verwondin gen, die de dokter bereidwillig verzorg de. Beide voertuigen waren nogal erg beschadigd. ELVERDINGHE. Arbeidsonge- luk. Woensdag morgen, om 1 0 uur was Cyriel Deman, 55 jaar oud, ge huwd, op de hofstede van Cardoen aan het werk met de dorschmachien Op zeker oogenblik, door eene ver keerde beweging, kwam hij met den rechterarm terecht in de raderen en wel zoo ongelukkig dat hij een open beenderbreuk. opliep. Na een eerste verband gelegd geweest te zijn, were hjij per auto naar het gasthuis van Yper overgebracht. PLOEGSTEERT. Ketel ontploft In de fabriek der Gelijkheidstraat is er Vrijdag een stoomketel ontploft. Ge heel het gebouw werd vernielt. De ma chinist Alfons Gasset werd in onrust wekkendentoestand naar het gasthuis overgebracht. WERVICK. Werkongeval. De 22-jarige Logie Abel, werkzaam in de vlacspinnerij Boutemy, was er Za terdag als gewoonte aan het kaarden toen hij bemerkte dat eene schering verstrikt was in afval dien hij wilde uittrekken. Doch het bekwam hem ook slecht, want op het oogenblik dat hij de hand uitreikte gleed hij weg, vie voorwaarts met zijn hand op de kaar den en werd met het lidmaat gevat waardoor de voorarm meegesleept werd. Op het noodgeschrei kwamen werkgezellen toegesneld en legden ter stond het machien stil en verlosten het slachtoffer. Men zal waarschijnlijk tot de afzetting van den rechter voorarm moeten overgaan. GHELUWE. Autobus omgekan teld. Woensdag morgen rond 4.30 uur, kwam zooals gewoonte, de auto bus van Zonnebeke, met werkvolk naar Frankrijk gereden. Een weinig buiten de gemeente wilde de geleider een anderen auto voren steken, maar. tengevolg der gletschheid van de baan gleed de auto uit en kwam in de gracht terecht, alwaar hij omkantelde. Een der inzittenden werd licht gekwetst en de anderen kwamen er met den schrik vanaf. Het rijtuig was niet te erg be schadigd. ROESELAERE. Auto-ongeval, Het 6-jarig dochterken van Em. O. had Maandag de onvoorzichtigheid in de Noordstraat de baan over te steken Het werd verrast door den auto van M. Paul Ferrant, nijveraar te Bousbeke (Frankr.) en onder de wielen gewor pen. De geleider die remde, maakte eene korte zwenking, reed over den voordam en kwam met zijnen auto te recht tegen den muur van de woning van E. Bulcke. Het slachtoffer, ge kwetst aan het hoofd, werd bij een ge neesheer binnen gedragen en ontving er de eerste zorgen. De toestand levert geen gevaar op. WEVELGHEM. Brand. Za terdag avond rond 6.30 uur, brak er brand uit bij J. Verbrugghe, wonende in een hopten barak, terwijl de bewo ner afwezig was. De huurlieden blusch ten het vupr, toch was er nogal vee schade, DQTTENYS. Omgeworpen. - De genaamde Jules Desmet werd Dinsdag middag rechtover zijne woning verrast door den autobus uit Avelghem, waar mede werklieden naar Frankrijk ge voerd worden. Het slachtoffer bekwam eene diepe wonde aan het hoofd en moest door een geneesheer verzorgd worden .De gendarmerie stelde een on derzoek in. OOSTENDE. Policieagent gesla gen. - De agent Mathieu die des nachts van dienst was in de Jozef II straat, moest een opmerking maken aan eeni ge kerels die rond 2 uur 's morgens huiswaarts keerden. De nachtvogels grepen hem en sloegen hem ten gronde. De ongelukkige werd opgenomen met erge wonden en gebroken neusbeen. Twee gebroeders, die in de aanranding betrokken zijn, worden ondervraagd. LAUWE. Brand. Zondag in den avond brak brand uit in de vlas schuur van Em. Bossuyt, vlashandelaar, staande nevens zijne woning en gansch opgevuld met vlas. De pompiers, spoe dig ter plaats, konden dank den over vloed van water, de aanpalende huizen die zeer bedreigd waren, vrijwaren, maar de schuur met gansch den inboe del werd de prooi der vlammen. POELCAPELLE. Ongeval - De handelaar J. Clarysse kwam per moto het Dorpsplein afgereden in de richting van Yper. Bij het gedenkteeken van Guynemer slipte zijn moto het voet stuk en hij werd omgeslingerd. Geluk- kiglijk bepaalde zich alles bij een ge broken wiel en enkele lichte schram- men. MINISTERIEELE KRISIS Het schijnt dat er geen vrees bestaat voor ministerieele krisis, naar aanlei ding der laatste dagorde van de Brus selsche liberale federatie, tegen den li beralen minister Vauthier. Deze laat ste, en gansch de regeering blijven on veranderlijk op hun standpunt in zake het cumulverbod der hoogleeraars van Gent. Dinsdag aanstaande zal hoogst waarschijnlijk, bij hoogdringendheid, de liberale interpellatie van M.M. Max en Devèze doorgaan. De WERKLOOSHEID in ENGELAND Einde December 1930 telde men in Engeland 2.643.127 werkloozen. Het is het hoogste getal dat ooit werd aan gestipt. Het voorgaande rekord-cijfer was 2.580.449, dat bereikt werd in Juni laatst. VERBROEDERINGEN VAN .HET VELDLEGER Het Bestuur van de Vereeniging der Verbroederingen van het Veldleger, heeft de eer U te laten weten, alsdat zijnen maatechappelijken zetel zal overgebracht worden, vanaf I 6 Janu ari 1931, op het volgend adres Voorloopig Bewindstraat 1, Brussel Telefonen 17.77.45 en 26.21.63 Alle briefwisselingen zullen vanaf dien datum op hierboven adres ont vangen worden. Het Bestuur. (146, Ad. Max-laan) DE ZWARTE BENDE VAN GALMAERDEN. Donderdag morgen kwamen de nog aan gehoudene verdachten der Zwarte Bende van Galmaerden voor de Kamer van in Beschul digingstelling, in uitvoering van het beroep dat zij aangeteekend hadden tegen het von nis van de Raadkamer, welke hunne aan houdingsmandaten bekrachtigd had. Na de verschillende pleidooien te hebben gehoord, trok het Hof zich terug en kwam na een half uur in de zaal terug en velde een vonnis tot bekrachtiging der aanhou dingsmandaten voor den duur van een maand Verders heeft het parket opnieuw te Gal maerden afgestapt, om het onderzoek verder gjoor te drijven. DUBBELE MOORD TE WETTEREN Het onderzoek gaat ieverig voort nopens de tweevoudige moord op het jonge meisje Veranneman en haar verloofde. Zware ver moedens wegen op den vader van het meisje en dezes schoonzoon. Beiden zijn aangehou den en opgesloten. pWIMWIWWWWWWWWWWMWWWWilBil i .ui üKem BURGERSTAND VAN Popeiinghe, van 1 tot 8 Januari 1931 GEBOORTEN I. Steenlandt Laura. d.v. Prosper en Meersseman Maria, Sektie A. 2. Gryson Marie, d.v. Emile en Landa Juli enne, van Elverdinghe. 3. Wackenier Mo- ïique, d.v. Gérard en Cottey Camilla, van Alveringhem. 4. De Corte Léonce, z v. André en Houwen Alice, Maurice Dewulf- straat. 5. Boudry Anna, d.v. Alphonse en Cordonnier Zulma, Priesterstraat. 6. Baf- cop Yvonne, d.v. Amand en Moerman Made leine, Sektie D. 7. Schottey Willy, z.v. Urbain en Denys Agnès van Leysele. 8. Verroye Georges, z.v. Gérard en Delanghe Marie, Sektie E. 9. Vannieuwenhuyze Léonce, z.v. Isidore en Verhaeghe Adrienne, Sektie L. OVERLIJDENS 1. Camerlynck Hélène, 76 j., z.b. ongehuwd, Gasthuisstraat. 2. Verhaeghe Henri, 76 j., z.b. ongehuwd, Boc- schepestraat. 3. Gryson Marie, 6 dagen, d.v. Emile en Landa Julienne, Bruggestraat. HUWELIJKEN: 1. Tally Julien, 25 jaar, timmerman, en Cornete Martha, 22 jaar, fabriekwerkster, b.v. Poperinghe. 2. De- vos Maurice, 25 j., landbouwer van Renin- ghelst en Vandewynckel Marguerite, 26 j., z.b. van Poperinghe. BEWEGING DER BEVOLKING IN 1930: Vertrek naar andere gemeenten 463 Aankomst üit andere gemeenten 402 Verlies 61 61 Geboorten 430 waarvan vreemde kinderen in 't Moederhuis 184 Blijft 246 246 Sterfgevallen I 9 I waarvan vreemde in 't Gasthuis 5 BUQ PALACE-THEATER Yperstraat, 38 Poperinghe VIER GALAVERTOONINGEN Zaterdag 10 Januari 1931, om 8 uur Zondag 11 Jan. om 1 x/2, 4 V2 en 8 u AUBERT-FRANCOFIIM PRÉSENTE (SA/A/TE-T/YÏAtSE DE CIS/El/X RCALISAT!0K of Juuen DUViV/Efl PtoiuCTteu M.VANDALï' CH. DEC AC Muzikale Aanpassing VERMAKELIJKHEDEN ZONDAG 11 JANUARI 1931 HERBERGKERMISSEN In de Nieuwe Statie achter de statie bij de Wed. Bonduwelle, bijgenaamd Osca Maes, A la Viile de Messinea bij Alfons Bon duelle, Ouderdomsteenweg, In de Vink bij J oseph Papegaey, Cas- selstraat, In het Kasteelhof bij Adolphe D'A- mour, Rekhofstraat. Au Voyageur bij Théophile Goussey Ve urnestraat, TE VERBOLLEN DOOR DEN UIL KALKOEN VAN 6 KILOS In den Ouden Haan bij Boer van 't Hooghe, Groote Markt, gegeven door Au gust Hauspie en André Dedrie. Begin o 5 uur. Blijft 186 186 Gewin 60 60 Blijft verlies 1 Getal voltrokken huwelijken 100 Getal uitgesproken echtscheidingen 2 t Vrienden en Kennissen worden beleefd uitgenoodigd tot het SOLEMNEEL JAARGETIJDE dat zal gezongen worden op Maandag 12 Januari 1931, om 10 uur voormiddag, in de parochiale kerk van St. Jan, tot lafenis der ziel van HEER MARCEL BECK. Vanwege de familie Vandamme-Verhille. BELGISCHE FILM UNIVERSITEIT DONDERDAG 15 JANUARI, om 8 u. stipt Vertooning 5 1 Programma 5 1 Aardrijkskunde Konstantinopel. Nijver heid Chocolade, pralienes, koekjes. Dier kunde De vrees bij de dieren. Aardkunde De hoogvlakte van Colorado. Landbouwnij- verheden De fabrieken van stikstofprodik- ten van Muscle-Shoals. Plantkunde De ro man van het blad. Ontspanning De hond en de wolven. Volgende data voor Januari WOENSDAG 21 DONDERDAG 29. HET BESTUUR. HOE DE AKTIVISTEN TE WERK GAAN OM DE GEESTEN OP TE HITSEN. MMM MM VOORRADEN GRAAN VERBRAND In het Duitsche plaatsje Atzerballig is een groote brand uitgebroken, waar door groote voorraden graan werden vernield. In totaal zijn, naar verluidt, ongeveer 20.000 centenaars graan en voor een waarde van ruim 75.000 mark veevoeder verloren gegaan. De totale schade wordt geschat op een cwart miljoen mark. De oorzaak van den brand is onbekend. Tijdens eene meeting te Gent in Uilen spiegel gehouden, en voor dewelke men drie aktivistische sprekers had aangekondigd, die ter dood veroordeeld werden om hunne handelswijze tijdens de bezetting, bemerkte men onder de aanwezigen een jongeling die den arm opgebonden droeg. Aan dezen die hem vroegen waaraan hij zich bezeerde, antwoordde hij Ik ben gekwetst gew-est door den adjunkt-kommissaris Wynants, tij dens de opstootjes der Korte Dagstraat Deze verklaring lokte een luide verontwaar diging aan het adres van den politieambte naar. Doch het slachtofferwerd Maandag morgen geroepen op het politiebureel, -,i'. bood er zich aan zonder eenig bewindsel. Verplicht zich hierover uit te leggen, be kende de kerel, gansch beschaamd, dat hij deze kod had uitgevonden om zich be langrijk aan te stellen in de oogen zijner kameraden, 't Is een leerling-smid, genaamd Marcel Dubaer, wonend in een nieuw akti- vistisch lokaal der Catalognestraat. WISSELKOERS VAN DONDERDAG Londen, 34.83 Parijs, 28.16 New-York, 7.16 Amsterdam, 288.50 Geneve, 139.01; Oslo, 37.54 Italië, 192.47 Kopenhagen, 191.75; Stockholm, 191.80; Praag, 21.27; Weenen, 100.95 Berlijn, 170.92. VOETBALKRONIEK. Alwie zjch verleden Zondag 'een paar slijkschoenen en een paar observaties van moeder de vrouw getroostte om zich aan een deugdelijke partij Voetbal te versnoeperen, zal zeker onbevredigd naar huis getrokken zijn. De match is inderdaad van mager al looi geweest. Het elftal dat de bezoekers in 't veld brachten was van zulk miezerig ge halte dat het nog hoogstens 4e divisienpel voortbracht. Met dergelijk spel zijn onze ge- buren zeker van hun zaak, en het ware toch werkelijk jammer moest de afdaler van onze reeks door het Westland geleverd worden. Dergelijke voetbalontmoetingen kunnen cn3 geenendeele opwarmen. We houden alle maal van frisch, levendig en wakker spel, waarin spanning en onzekerheid heerscht, waarvan de uitslag een problema is dat slechts in <5e laatste momenten opgelost wordt. We houden van evenwichtige mat- chen, die gelijk opgaan, die open en .vlug spel vergen, die ons mee opvoeren, nu a-'.^ demloos-hijgend, dan geestdriftig losbrekend om ten slotte, ja, laat het ons maar beken- nen, rood en geel te zien zegevieren. En ver-' leden Zondag was zulks het geval niet. Wel hebben we het genoegen gehad ons jongens te zien winnen, doch zonder ons versteven voeten te vergeten. En dat gebeurt nimmer bij een boeiende, meeclepende en begees terende partij. Het was rood en geel onmo gelijk van zich te ontplooien, en het is die ontmoeting niet die oningewijden de werke- ijke waarde van ons elftal zal geleerd Heb- en. Vandaag echter zal hiervoor kans bestaan. Zonder tot de kopploegen te behooren is Sweveghem een elftal waarvan men nimmer op voorhand zeggen mag gewonnen of verloren. Wel voorziet iedereen een vijfde naecn- volgende overwinning van rood en geel, (en zulks is verre van onmogelijk) doch om deze te bemachtigen zal er dapper moeten gewerkt worden. Maar dat zal dan ook.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 2