Nijverheidsblad voor Popermghe en omstreken ui tenia rid Hechten en Plichten van het Onderwijzend personeel. Gemeentekrediet van België ZONDAG 18 JANUARI 1931. ELFDE JAAR. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Werkloozen en Ouderdomspensioenen DRINKT MAS-CAR BIER Leening der Verwoeste Gewesten. 5 1922 Trekking van 10 Januari DE SCHEIKUNDIGE OORLOG HET WERELDDEEL DER UITERSTEN De Jaargetijden in Afrika BELGISCH NACHTPOSTVLÏEG- TUIG NEERGEPLOFT Twee Dooden DRINKT MAS-CAR BIER A. CROUSEL h ZOON 14, Guido Gezellestraat (Schaalstraat) POPERINGHE Agenten van het Gemeentekrediet lllllllll!ll!IIIIIIllllll!lllllllll!lllll GEZONDHEIDSKUNDIGE BEGRIPPEN VAN EDISON DE SOCIALISTEN EN ONZE LANDSVERDEDIGING CRISIS EN WERKLOOSHEID Niet te veel eten Mijnwerkers verongelukt Naphtakan ontploft LEEST WEKELIJKS ONS SPORT Kommunistische Burgemeester in: Fransch-Noorden afgezet ABONNEMENTEN I Jaar, in atad 1 2 fr. per post 16 fr. Congo 25 fr Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 0.75 fr minimum 3.00 fr. «o» Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. - «o» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Door Senator Mertens werd aan den H eer Minister van Nijverheid, Arbeid en Sociale Voorzorg, volgende vraag gesteld De nieuwe wet op de ouderdoms pensioenen treedt in voege in 1931. Is de werklooze verplicht de bij de wet voorziene bijdrage te betalen Zoo ja, op welken grondslag zal zijne bijdrage worden berekend Indien de werklooze de bijdrage niet betaalt, verliest hij dan zijn rechten op het pensioen en in welke maat De Minister gaf volgend antwoord Gedurende de perioden van werk loosheid zijn de loontrekkenden niet meer in dienst bij een werkgever en trekken dus geen loon meer, zoodat zij niet meer verplicht zijn de bijdragen te betalen voorzien bij de wet op de ouderdomspensioenen (wet van 1 0 De cember 1924 tot 1 Juli 1930, en wet van 14 juli 1930, vanaf dezen datum) Bovendien dient de werkgever ook niet meer te storten. Men mag evenwel niet uit het oog verliezen dat om van rechtswege op 65 jaar de ouderdomsrenteverhooging (kosteloos pensioen) voorzien bij de wet van 14 Juli 1930 te ontvangen, op de rekening der loontrekkenden de stortingen moesten worden gedaan voorzien bij de artikelen 35 en 36 de zer wet. Werden dus de stortingen on derbroken, om eenige reden, dan kan hun die verhooging niej; van rechtswe ge worden toegestaan, doch enkel in de voorwaarden bepaald bij artikel 38 Het is juist om de arbeiders deze moei lijkheid te besparen en hun voordeel te behouden van artikel 35, dat arti kel 37 der wet te hunnen behoeve een uitzonderlijke bepaling voorziet lui dende De verzekerde die, in den loop van 't jaar, gedurende minder dan tien maanden en meer dan vier maanden als verzekeringsplichtige in dienst van een werkgever werkzaam was, kan, door vrijwillige stortingen het aantal maandstortingen volmaken in vorig ar tikel vereischt ter vorming van één wet telijke jaarstorting. Gansch de aldus door verzekerde te storten som zal, minstens, gelijk staan met het bedrag der persoonlijke storting en der werk geversbijdrage, die in verband staan met de klasse waarin hij werd begrepen tijdens de maand waarin hij zijn dienst ^taakte, vermenigvuldigd met het getal der aan te vullen maanden. Die vol makende storting dient in het loopen- de jaar te worden gedaan De loontrekkende die dus als zoo danig gedurende ten minste vier maan den in den loop van een jaar te werk werd gesteld, rnoet, zoo hij zijn rech ten op de voordeelen van artikel 35 wil behouden en op 65 jaar van rechts wege en zonder onderzoek,, de ouder domsrenteverhooging (kosteloos pen sioen) ontvangen, persoonlijk een aan vullende storting doen als hooger voor zien. Bij gebreke waarvan, bedoelde verhooging hem niet meer van rechts wege kan worden toegekend, doch na onderzoek als voorzien in artikel 38. I jet is duidelijk dat, in elk geval, de betrokkene een ouderdomsrente ontvangen zal in verhouding tot de op zijn rekening bij de Lijfrentekas ge dane stortingen. Ik meen het geachte lid erop te moe ten wijzen dat werkloozenkassen reeds maatregelen hebben genomen om zelf en voor rekening van de belangheb benden bedoelde stortingen te doen. Wij onderzoeken of dit niet zou kun nen veralgemeend worden. vaderland en den eerbied voor de na tionale vlag in te boezemen Meent de heer minister niet dat de leden van het schooltoezicht ook moe ten herinnerd worden aan hun plicht, in al de gestichten gesteund door den Staat, het oog te houden op het onder wijs en op de zedelijke en burgerlijke opvoeding der kinderen en terstond kennis te geven van de anti-nationale tooneelen, op touw gezet door onder wijzers binnen of buiten de school De Minister gaf volgend antwoord De kwestie van de rechten en de plichten der leden van het onderwij zend personeel voor wat betreft poli tieke betoogingen werd geregeld door verschillende onderrichtingen van mijn voorgangers en van mij zelf. De onzendbrief van 7 Februari 1928 bevat de beginselen die de houding van de regeering te dien opzichte be palen. In dien omzendbrief wordt onder meer gezegd dat Geen politieke propaganda mag gevoerd worden in de school. De on derwijzer moet zijn leerlingen les ge ven in de moedertaal, in rekenen, schrijven, geschiedenis maar hij mag niet openlijk of heimelijk de apostel zijn van de leer van een secte of van een partij. Maar er is meer. Er bestaat een stellige regel dien men terugvindt in al de wetten en in al de reglementen op de openbare scholen van elke ca tegorie en deze regel wordt onveran derlijk in de volgende woorden uitge drukt De onderwijzer laat geen en- kele gelegenheid voorbij gaan om aan zijn leerlingen de voorschriften van de zedenleer in te prenten, hun het plichtsgevoel, de liefde tot het vaderland, den eerbied voor cle na ff tionale instellingen, de gehechtheid f< aan de grondwettelijke vrijheden ff in te prenten. Deze regels zijn zooveel toepasse lijk op de private inrichtingen, die toe lagen ontvangen van de openbare be sturen als de officieele inrichtingen zij veroordeelen niet alleen den zaaier van ongezonde kiemen, den vergiftiger wiens geest of woord onze instellingen, onze vrijheden, zelfs ons vaderland zouden aanvallen zij laakt insgelijks dengene die heimelijk, met voorbe dachten rade, zou te kort schieten aan een voornaam deel van zijn taak de burgeropvoeding. De onderwijzer die openbaar, door het woord of door de pers, onze in stellingen zou afkeuren, zijn sympathie zou verkondigen voor leerstelsels en methodes die de ontkenning en de an tithesis zouden zijn van de zedelijke en maatschappelijke orde die wij heb ben aangenomen hij die het geweld zou ophemelen en zich zou aanstellen als de apostel van een internationalis me dat de gedachte van de natie wil uitroeien of van een separatisme on- vereenigbaar met het bestaan van het vaderland hij die door zijn geschrif ten en zijn redevoeringen de meest eerbiedwaardige gevoelens zou kwet sen der ouders die hem hun kinderen toevertrouwen, zou niet tegelijkertijd propagandist kunnen blijven van zijn overtuiging en dienaar van den Staat, hij zou moeten kiezen. De omzendbrief van 16 Augustus 1930 hernieuwd deze aanbevelingen. llllllllllll!ll!IIIIU!llllll|lllllllll!lll!llllllllllll!ll!lllllllllllll|!llllll!llll|lll!llll!lllllll!lllllll! llllll!!lll!llllll|||lll|ll|ll||lll!lll|ll!llll|ll!ill|ll!lllllll!lll!ll!lllllll!llllllll!ll!l!ll!llll M. LIPPENS ZOU AFTREDEN Door volksvertegenwoordiger Ame- lot werd aan den heer Minister van Kunsten en Wetenschappen volgende vraag gesteld Meent de heer minister niet dat het, wegens de aanhoudende propa ganda bij de jeugd gevoerd door som mige heethoofden, die onze landsin- stellingen bestrijden en in Vlaanderen een anti vaderlandschen veldtocht yoe- ren, noodzakelijk is, al de openbare onderwijzers, door den Staat belast rnet het onderwijs en de opvoeding der burgers van mprgen, er pan te her inneren dat het him eerste plicht is aan de kinderen de liefde tot het Belgisch In zekere middens is het gerucht in omloop dat M. Lippens, minister van Vervoer, eraan denkt uit de Regeering te treden, wanneer het wetsvoorstel Soudan, op de onvereenigbaarheden, ter Kamer in behandeling zou komen. M. Lippens zou van zin zijn in deze bespreking, zijne vrijheid te hernemen. Zaterdag morgen ten 10 ure, heeft in de Nationale Bank te Brussel de 104'' trekking plaats gehad der Lee ning van Oorlogsschade 5 t. h. 1922. De winnende nummers zijn Serie 68.684 nr 16 uitbetaalbaar met 250.000 frank. Serie 68.694 nr 18 en serie 8Q,522 nr 7 elk uitbetaalbaar rpet 100.000 fr. De andere nummers van deze series alsook al de nummers van de serie 107.811 zijn uitbetaalbaar met 300 fr. Op het oogenblik dat een der groo- te overwinnaars van den oorlog van gisteren ten grave wordt gedragen, edele figuur van verdediger, en niet van veroveraar, dienaar van het recht, en niet betrachter van roem en glorie op het oogenblik dat alle volkeren op gaan in den vurigen wensch, dat nooit meer een oorlog de wereld zou komen teisteren op het oogenblik dat het schaap, ondanks alle goede gevoelens, nog steeds den wolf moet vreezen, blijft de gruwel van een oorlog nog altijd tot de mogelijkheid der dingen behooren. De mensch wordt moeilijk geleerd hij wapent zich, wantrouwt, daagt uit. Gevaarlijk spel Eene vonk kan het poeier doen ontbranden en eene ramp verwekken. Dan is het te laat te beweren, dat men die ramp niet gewild heeft. En deze ramp zou gru welijker zijn dan al de voorgaanden. De Engelsche professor Gilbert Mur ray heeft te Glasgow eene konferencie gegeven, waarin hij aantoonde dat de moderne uitvindingen op gebied der moordende gassen alle gedacht van vernieling en dood te boven gaan. ff Onze generatie, zegde hij, heeft een poeier uitgevonden, waarvan de ver spreiding in de lucht miljoenen men- schenlevens kan vernietigen Afrika is het werelddeel der uiter sten. Het was de weg van een der oud ste hyper-beschavingen, de Egyptische en het herbergt thans nog de primi tiefste van alle menschenrassen, Bosch- jesmannen en Pygmaeën. Maar het is vooral in het natuurleven en met name in de klimatologische verhoudingen, dat deze zucht naar uitersten zich het meest openbaart. In de meeste gedeelten van Midden- Afrika beteekent de Winter verzengen den zonnegloed en droogte. Wanneer de Zomerregentijd voorbij is, begint de lange, droge Winter, die evenals de Noordelijke Winter dit door zijn koude doet, door zijn hitte al het leven uit de natuur verdrijft. Nog zijn de laatste regenwolken niet verdwenen, of de boomen verliezen hun bladeren en de trekvogels zoeken elders hunne, toevlucht. Dit is de Herfst, die in het algemeen niet langer dan enkele dagen duurt. We zien geen langzaam afster ven of verwelken van bladeren, geen gelige en rossige Herfsttinten, maar gloeiende winden doen de bladeren verdrogen als gemaaid gras in de zon en in minder dan geen tijd staan de meeste boomen naakt en kaal. Het hooge gras verdort in een om mezien en machtige stofwolken vlie gen over het land. In de uitgedroogde riviertjes splijt de bodem uiteen. Het gi'oen maakt plaats voor distels en doornen slangen, schorpioenen en tarantella's gedijen en naar hartelust. De dag is een onverdraaglijke oven gloed, de zwoele nacht brengt geen verlichting. De Winter maakt eindelijk plaats voor de Lente, dpqh deze komt niet met liefelijke klanken, doch als een bulderende reus, Gillend en huilend, ontzaglijke zandwolken met zich mee voerend, trekken de Lente verkonden de stormen over het land. Daar nade ren ook reeds de eerste regenzwangere wolken. Het eerste onweer is op komst. Over het doode, verbrande land hangt nu een beangstigende zwoelte, die mensch en dier verstommen. Aan den gezichteinder stapelt zich een zwarte wolkenmassa op, waarin vuurtongen zich bewegen als in een vuurwolk boven een hrandend bosch. De wolkniuur komt dreigend nader en maakt den dag tot nacht. Nu is alle geluid verstomd... Plotseling giert een heftige windvlaag door de lucht. De oerwoudreuzen deinen en de slanke palmen nijgen hun hoofden diep om laag. Nu volgen meerdere vlagen. De wind wordt storm, de storm wordt een orkaan, brult, giert en huilt door de bezwangerende lucht en rukt in onjetn- bare vaart all^s met zich mee, wat niet onverbreekbaar in den boden is ge worteld. Maar boven het gebulder yap c.en wind dreunt thans dp donder. De blik sem is niet van de lucht en de ratelende donderslagen volgen elkaar onophou delijk op. Reusachtige regendroppels kletteren neer en het geraas van een wolkbreuk mengt zich met het geloei van den orkaan, en het geknetter van den donder tot een angstaanjagend helsch lawaai. De uitgedroogde beken en riviertjes vullen zich en daveren in woest geweld van de bergen omlaag Uren lang houdt dit onweer aan, dan trekt het langzaam weg en een frissche verkoelende wind schenkt verkwikking aan mensch, dier en plant. Alom ontwaakt nu de wereld tot nieüw leven. Gulzig slokt de dorsten de aarde het regenvocht op. Na enkele dagen zet de hemel zijn sluizen nog maals open en wekt in alle nog slui merende kiemen den levenslust op. Knoppen bersten open, het gras schiet omhoog. Bloesems en bloemen bloei en. Even plotseling als de Lente geko men is, is ook haar uitwerking, Wat in Europa weken in beslag neemt, dat doet de Afrikaansche Lente in dagen, ja in uren. De levenskringloop is er zooveel intensiever, zooveel vlugger, in dit geweldige land van uitersten, dat voor den Europeaan onherbergzaam is, maar dat hem, die eens de betoovering er van heeft ondergaan, als een lok kende sirene blijft aantrekken. Opnieuw komt de Belgische Lucht vaart in den diepsten rouw gedompeld te worden. Het driemotorig vliegtuig ff O. O. A. I. L. dat den nachtelijken post dienst verzekert tusschen Brussel en Londen, is Vrijdag rond middernacht, te pletter gevallen te Melle. Het toestel had om 11.15 uur het vliegveld van Evere, bij Brussel, ver laten en alles ging wel aan boord. De wolken hingen tamelijk laag, zoodat het vliegtuig op geringe hoogte vloog. Boven Melle gekomen seinden de vliegers dat zij gingen wenden om naar het vliegveld van Evere terug te kee- ren daar het gevaarlijk kwam verder door te gaan. Op dit opgenhlik moet het toestel zoo dicht tegen, den grond gevlogen hebben dat het met het uit einde van een der vleugels tegen den grond heeft gestooten, zoodat het om sloeg. Een geweldige schok deed zich voor en het toestel vloog aan stukken. Beide vliegers, de loods Gabriel Dery, 26 jaar en Pieter Deceuster, 29 jaar, beiden gehuwd en vader van een kind, schoten er het leven bij in. De gendarmerie spoedig ter plaats, deed de lijken overbrengen naar het doodenhuis van Melle. Het parket kwam Zaterdag morgen ter plaats van de ramp, alsmede de deskundigen om een onderzoek in te stellen nopens de oorzaken dezer ontzettende ramp. 111! Nieuwe Uitgave van Obligaties 5 °/i zonder lasten aan 97 Kostelooze Inschrijving bij Zondag vergaderde de Socialistische arrondissementsfederatie van Charle roi. De heer Pastur zat voor, omringd door de Kamerleden Brunet, Destrée, Lombard, Falony, Ernest, Van Walle- ghem en Souplit. Verslaggever was de heer Marius des Essarts. Hij staat de gemeenschap pelijke en gecontroleerde ontwape ning voor, maar is van oordeel dat de socialisten een grove fout zouden be gaan, moesten zij niet verklaren, dat zij, in geval het land zou aangevallen worden, de onschendbaarheid van het grondgebied zouden verdedigen. De heer Marius des Essarts had een merkwaardig verslag opgemaakt, waar in hij één voor één al de opwerpingen tegen het beginsel der landsverdedi ging, die in de rangen der partij op rijzen, weerlegde. De verantwoordelijkheid der partij tegenover het land zou ontzaglijk zijn, indien zij de grens open liet staan voor een gebeurlijken Duitschen inval. De Vlaamsche partijgenooten mo gen zich niet om den tuin laten leiden. Nooit zal een aanval van Fransche zij de komen. De Socialistische partij staat naar de eer om het bewind over Belgie in handen te nemen zij moet van die eer afzien indien zij niet het beginsel aanneemt dat de grenzen moeten ver dedigd worden. De heer Brunet, oud-voorzitter der Kamer, betuigde zijn instemming met den verslaggever, ff Indien de socialis tische partij wil zelfmoord plegen, zeg de hij, dat ze dan openbaar verklare dat .ze het Land onverdedigd wil la ten. Een motie in den zin van het verslag des Essarts, werd ten slotte goedge keurd, waarin tevens verzet wordt aan- geteekend tegen alle niet gerechtvaar digde vermeerdering der militaire las ten. Het tijdschrift ffReview of Reviews» heeft aan Edison eene reeks vragen voorgelegd waarop hij onder meer antwoordde ff Er heerscht te veel ziekte. Daartegen moet iets gedaan Worden. Daarom zijn thans de biologen en scheikundigen aan de beurt om te toonen wat ze kunnen. Op de vraag, of de mensch misschien ook minder moest eten, zooals hij zijn hoeveelheid spijs en, drqnk reeds be perkt heef^, antwoordde Edison, dat 80 ten hondprd der sterfgevallen op niet hoogen leeftijd veroorzaakt wor den door te veel eten. Na zijn 21'' jaar heeft de mensch geen gvoote hoe veelheden en ook geeri groote verschei denheid van spijzen meer noodig. Als men oud wit worden, rpoet men leeren matig zijn in het eten, hoe zwaar het ook moge vallen, Edison zelf drinkt om de twee uur een glas melk en dat is voor hem vol doende om zijn gewicht te bewaren en zich gezond te voelen. Wilt ge oud worden, onthoud dat. Het jaar 1931 heeft zijn intrede ge daan onder een zwarten en dreigen den hemel van een, practisch gespro ken, algemeene industrieele crisis en werkloosheid. Aldus luidt het eerste in 1931 door het Internationaal Ar- beidsbureel uitgegeven bulletijn, waar in tevens een belangwekkende tabel wordt gepubliceerd van het aantal werkloozen op het einde van het jaar 1930. Volgens de jongste getallen, die gelegen zijn tusschen begin No vember en einde December bedraagt het totaal aantal werkloozen ongeveer 3 Zz mihoen, doch hierbij zijn niet inbegrepen de getallen der Vereenigde Staten en van Rusland. Van Australië, Duitschland, Engeland en Noorwegen zijn de getallen bekend van December 930 deze zijn respectievelijk 262 duizend 911 3.977.000; 2.306.963 en 2 7.157. Niet alleen bij de vier genoemde lan den, doch over de geheele linie staat Duitschland aan de spits van dezeSorri- bere getallen. Linde 1 929 bedroeg het aantal werkloozen in Duitschland en Engeland respectievelijk 2.362.000 en 1.309.504. In 1930 is dus het aantal werkloozen in Duitschland met I mil- lioen 600.000 en in Engeland met bij na één millioen toegenomen. Hoewel deze beide landen wel de meest sprekende voorbeelden geven van de alom heerschende crisis, laten ook de getallen der andere landen in dit opzicht niets aan duidelijkheid te wenschen over. Hier volgen deze getallen het zij van November dan wel van December, met tusschen haakjes de getallen voor ein de 1929 Belgie 36.000 (6,895) niet inbegre pen de gedeeltelijke werkloozen, waar- YpQl de getallen luiden 74.000 (13. duizend 176). Tsjecho-Slowakije 61.213 (1 6.248) Denemarken 44.202 (36.302) Hongarie 2 3.333 (15.910). Italië 534.356 (332.833). Polen (141.422 (76.818). hier bij moeten evenals Belgie nog gere kend worden 9 1.854 (84.060) gedeel telijke werkloozen Roemanie 36.147 (5.481) Saargebied 12.110 (6.408) Zweden 43.927 (27.529). deze ge tallen zijn door enkele vakveryenigin- gen medegedeeld). Zwitserland (8.294 (8.65 7). Joego-Slavie 6.609 (4.739). Australië 90.379 (52,480). Canada 21.200 (12.716). Nieuw Zeeland 7.197 (5.226). Voor Japan en Palestina zijn slechts ramingen beschikbaar. Japan telde in Augustus 1930 386.394 werkloozen, tegen 268.598 in September 1929, ter wijl de October-getallen voor Palesti na luiden 5.460 (2.300). Nederland telde volgens de tabel einde November 46.807 werkloozen tegen 20.941 op het einde van 1929, terwijl Frankrijk einde van 1929 zes honderd en in November 1930 bijna vijf duizend werkloozen had. Naar verluidt is dit laatste getal in December tot ongeveer 25.000 ge stegen. Het Autobus-ongeluk van Toerkonje Onze lezers herinneren zich nog het schrikkelijk autobus-ongeluk, dat op 20 October laatst te Toerkonje ge beurde. Een autobus, met Belgische grensarbeiders uit de streek van Merc- kem, was te Toerkonje tegen een muur gebotst. Er waren twintig gekwetsten, waarvan er drie aan de gevolgen hun ner wonden bezweken zijn. De voer der Lucien B., 20 jaar, van Merckem, werd ook gekwetst. Thans is hij gene zen. Bij het verlaten van het gasthuis van Toerkonje, werd hij aangehouden, daar het parket van Rijssel hem ver antwoordelijk stelt voor het gebeurde ongeluk. In den I ranschen koolput van Ven- din te Lens, is Donderdag een doode- ijk ongeluk gebeurd. De mijnwerkers rancis hrochi, 41 jaar, en Anton Le- wandowski, 36 jaar, beiden afkomstig uit Polen, werden onder een instorting bedolven. Lewandowski werd de sche del verbrijzeld en bleef ter plaatse dood. De andere werd zeer erg ge kwetst. Twee landbouwmekaniekwerkers wonende te Castelnaudary, waren te Villeneuve, in Frankrijk, aan het her stellen van een tractor, toen een naph takan ontplofte. De mekanicien Marcel Féret, 25 jaar, die op de kan zat, was spoedig door vlammen omhuld en ge leek aan een brandende toorts. Zijn gezel, Alquier, 1 5 jaar, werd erg aan het been verbrand. De twee gekwet sten werden bij hoogdringendheid naar het gasthuis overgebracht. Niettegen staande de beste zorgen is Téret er aan de gevolgen zijner wonden bezweken- Schrikkelijk Gasongeluk bij Nancy In de staalfabriek van Senelle-Mau- beuge, bij Nancy, worden werken aan de gasleiding uitgevoerd. Eene ploeg werklieden bevond zich in een zeven meters diepen kuil om eene nieuwe gasbuis in verbinding met eene andere te brengen. Al de gewone veiligheids maatregelen waren genomen, doch eene vonk uit een spirituslamp deed de gas ontbranden. Wanneer de ont snapte gas opgebrand was daalden de werklieden terug in den kuil, doch wer den door de gas, die uit de hoofdlei ding bleef ontsnappen, ongesteld. De reddingswerken werden onmiddelijk ingesteld. Alle twaalf de gegaseer- de werklieden konden opgehaald en buiten gevaar gesteld worden. Onge lukkiglijk twee der redders verstikten en vielen in de diepte van den kuil, waar 70 centimeters water stond de ongelukkigen verdronken. Een derde redder stierf aan verstikking, ondanks de krachtdadigste zorgen, die hem toe gediend werden. In de gemeente Erre, werd onlangs eene geldomhaling gedaan ten gunste der geteistereden van den storm in Bretagne. Het geld is echter in een ver keerden zak terecht gekomen. De kom munistische burgemeester Antoine Le ien, werd door de regeering voor eene: maand afgezet. In eene andere gemeente, te Anicher, ook in Fransch-Noorden^ werden on regelmatigheden geploegd in het be heer van den cinema der glasblazers en in het Weldadigheidsbureel. De kom,uuinistische burgemeester Louis; Pol, had in het Weldadigheidsbureel valsche rekeningen voorgelegd. Hij had eene som van 10.000 fr. in den Verkeerden zak gestoken. Ook deze kommunistische bwgetneester werd nul voor een maand afgezet,

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1