Brouwerij MASSCHELEIN ummmt Van alles Wat Buitenland Bir>r> e n l a n Huismoeders Zoekt uw profijt BURGERSTAND VAN Spit in den rug^ dadelijk verholpenen in^ den grond genezen als men krachtig wrjjft met AKKER'. KLOOSTERBALSEMi geneigd toonen. De toestand blijft dus dreigend. Brand in Spinnerij te Toerkonje Dinsdag is brand uitgebroken in de katoenspinnerij Motte, te Toerkonje. Het vuur was ontstaan op bet eerste verdiep. De werklieden wilden de vlammen dooven bij middel van den vuurdoover, doch daar alle pogingen nutteloos waren, werd beroep gedaan op de pompiers van Toerkonje. Spoe dig waren dezen ter plaats en konden in korten tijd het vuur dooven, welke reeds twee getouwen hadden vernield. De voorhanden zijnde grondstoffen werden aanzienlijk beschadigd. De aan gerichte schade wordt op 500.000 fr. geschat. Gelukkiglijk zullen de werk lieden niet veel moeten verletten. Groote Boerderij afgebrand 's Nachts is brand uitgebroken in de groote boerderij van M. Oudeman, te Achterzing, (Holland). Rond 1 1 Yl uur van den nacht ontdekte het dienst meisje den brand. Aan redden viel niet meer te denken, want tegen mid dernacht stonden het voorgebouw en der vier schuren reeds in volle een vuur. De brandweer van Bedum, rap ter plaats, gelukte erin de andere schuren te vrijwaren, daarin bevonden zich een groot aantal paarden, koeien en var kens. De andere gebouwen der boer derij werden met gansch den inboedel in asch gelegd. I 9 koeien, 1 7 zwijnen en veel pluimgedierte kwamen in de vlammen om. Eene partij hooi en tar we werd ook vernield. Er is slechts ge ringe verzekering. Overdrijving schaadt... De rechtbank van Calvados (Frank rijk) heeft een boerin veroordeeld tot een zware geldboete en een maand gevang, wegens het wasschen van melk Zindelijkheid is goed, maar men kan ze ook overdrijven en dat deed deze boerin. Zij was namelijk aangeklaagd wegens melkverdunning door een handelaar die in de gelever de melk een... levende visch had ge vonden. Die was natuurlijk niet uit de pomp of de waterleidingkraan geko men. De politie werd gewaarschuwd en legde zich in hinderlaag. Den eersten dag den besten betrapte men de vrouw op heeterdaad, toen zij met den melk wagen naar den slootkant reed en daar op werkelijk onbescheiden wijze het tekort der bussen aanvulde. STADSNIEUWS. ZONDAGRUST. Alle Apotheken open tot middag heden Zondag nanoen alleen Apotheek H. NOTREDAME. Ben kooper aan de hoogste prijzen, van FISCHOUWEN. Victor Battheu, Yperstraat, 121, bij de Statie, Pop. DAAR ZIJN ER NOG die aan hoofd pijn, Migraine, Rhumatiek en aan de Grippe willen lijden, wij hebben hun nochtans 'ge noeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 7.00 en 12.00 fr. VERDRONKEN. Petrus Eeck- hout, 72 jaar, kwam Donderdag nacht der vorige week al dolend met een kortwagen door de stad, den weg vra gend naar Ingelmunster, van waar hij geboortig was. De man gaf sedert eeni- gen tijd teekens van zinsverbijstering. Hij werd enkele dagen later verdron ken gevonden in een waterput, mid den in de velden, nabij het Steentje Molen. De gendarmerie werd verwit tigd en deed het lijk naar het dooden- huis overbrengen. Volksoptelling. De misgrepen door den aangever op de gezinskaart ingeschreven of de on nauwkeurigheden, welke opzettelijk of niet in de gezinskaart voorkomen moe ten door den teller in Rooden Inkt verbeterd worden, wanneer de mis greep of onnauwkeurigheid misslagen in de boeken der bevolking kan voor gevolg hebben. Mocht er nochtans be vonden worden dat een getelde per soon een onnauwkeurig of valsch ant woord gegeven heeft, dan zal het noodzakelijk kunnen zijn een onder zoek in te stellen. Dit zal zich vooral opdringen zoo het antwoord van aard is om de nauwkeurigheid der statis tische opnamen te vervalschen in een zaak waarin belangrijke administratieve handelingen op de gegevens dezer op namen berusten. Mocht het onderzoek een vermoeden van bedrag opleveren, dan dient het parket verwittigd te worden (art. 67). BELEEDÏGING AAN DE VLAG. Het wetsontwerp tot bestraffing van de beleediging van de nationale Vlag en van 's Rijks wapen werd door de afdeelingen der Kamer bijgetreden. De Vlaamsche Nationalisten stemden te gen een deel der Socialisten onthield zich en anderen stemden eveneens te gen. De socialisten oordeelen dat er in het wetsontwerp geen onderscheid gemaakt wordt tusschen de officieele en de partikuliere nationale vlag. Deze laatste is doorgaans van politieken aard en geeft soms aanleiding tot protesta- ties of verzet. De socialisten oordeelen ook dat het wetsontwerp voor de offi cieele vlag niet noodzakelijk is, daar zij tot nu toe niet gesmaad werd. TEGEN DE WERKLOOSHEID. De regeering doet de mogelijkheid bestudeeren om de werkloosheid te be strijden door het uitvoeren eener reeks dringende openbare werken. De aandacht der regeering is ge trokken op de uitbreiding der werk loosheid in het Noorden van West Vlaanderen, in de bouwbedrijven en de openbare werken, hetgeen een na deeligen invloed heeft op andere be drijven. Waarschijnlijk zullen er langs dien kant spoedig pogingen aangewend worden om beternis in den toestand te brengen. De diensten voor het opma ken der statistieken hebben vastge steld dat de huidige krisis van werk loosheid slechts half zoo erg is als deze in 1921. DE GRIEP IN HET BUITENLAND. De griep-epidemie heeft zich in Zweden de laatste dagen vrij sterk uitgebreid. Zij heerscht in het geheele land, vooral in de Noordelijke provin cies. Van het garnizoen der vesting Boden, zijn van de 2000 manschappen ruim 600 ziek. De garnizoensdokter heeft telegrafisch hulpverleening ge vraagd. De ernstige zieken worden in het gasthuis verpleegd, gle anderen zijn in verschillende zalen bij elkaar ge bracht. Er zijn echter geen verplegers genoeg om allen te helpen. I e Sunds- val wordt in de meeste bureelen en fa brieken met half personeel gewerkt. In Dalecarlie heerscht de ziekte in he vige mate. Te Falum zijn eenige zieken overleden. Fe Stockholm hebben thans ruim 10.000 personen griep. In Engeland heerscht in sterke mate de griep. De laatste I 4 dagen zijn 200 personen aan de ziekte overleden. Ie New-York heerscht een vrij ern stige griep. Alle gasthuizen liggen vol zieken en in het Bellevue-gasthuis moest men zelfs tot noodmaatregelen zijn toevlucht nemen en matrassen op den grond leggen, om meer zieken te kunnen opnemen. De ziekte vindt vooral haar slachtoffers onder de werk- loozen, wier weerstandsvermogen ten gevolge van de ontberingen, is ver- I Vertegenwoordiger Félix GERARD, 58, Veurnestraat, 58, POPERINGHE AUTOMOBILISTEN,MOTORIJDERS Om geld en tijd te sparen, schrijft naar de Keizer-Karelstraat, Nr 61, te Brugge, en uwe AUTO- of MOTO PLAAT (Plak), zal u met weinige kosten opgezonden worden. VERANDERING VAN WOONST. Alois VERWAERDE, Yperstraat, laat weten alsdat hij vanaf 15 Ja ïiuari gevestigd is aan de Statie plaats te Poperinghe, in het huis laatst bewoond door Heer Albert Baudrez. Als vroeger kunt U bij hem ver krijgen velos Femina en alle andere merken. Alle herstellingen worden spoedig gedaan. Hij aanvaardt ook alle reizen per Autobus, 45, 50 en 60 personen. Reizen in binnen- en buitenland. Bijzonder voordeelige prijzen voor scholen en maatschappijen. Verhuring van Luxe-Autos. LEEST WEKELIJKS ONS SPORT OMVERGEREDEN. Zondag 11. rond 8 uur 's avonds, werd Maurice Bruneel, langs den Proven steenweg, door een auto omvergereden en een been gebroken. De gendarmerie heeft een onderzoek ingesteld. WERKLIEDEN Sluit U aan bij den Liberalen Vakbond. Tien jaarlijkse,he Volksoptelling. Sedert eenige dagen is men aan 't bestellen der noodige formulieren voor de opgave van den stand van elk huis gezin. Van hoogerhand wordt er op aan gedrongen dat de formulieren zooveel mogelijk zouden ingevuld worden door het gezinshoofd of door een ander lid van Het gezin. Naderhand zullen de formulieren dan opgehaald worden door den tel ingsagent deze zal de noodige aan vullingen en verbeteringen doen, men gelieve dus het trouwboekje samen met de formulieren gereed te leggen. YPER. Brand. Zaterdag om 7 uur 's avonds was er brand uitgebro ken in een huis der Pateelstraat. De geburen het gevaar bemerkende kwa men toegeloopen en gelukten erin het vuur te overmeesteren. Men mag waar- ijk van geluk spreken, want de wind •'eer '-evig en er dreigde eene ware ramp. Wilt gij aangename en voordeelige tafelbieren verbruiken in uw huishouden Wendt u ter 87, Yperstraat POPERINGHE Telefoon 87 die u tweemaal per week den Dinsdag voormiddag en den Vrijdag namiddag, allerbeste tafelbieren aan de genadigste prijzen zal te huis bestellen. STERK, het smakelijkste BRUIN tafelbier. 9.00 fr. de bak. I' GERSTEN, het voordeeligste BLOND tafelbier. 1 0.00 fr. de bak. MAS-CAR, het fijnste BLOND-SPECIAAL. 1 7.00 fr. de bak. OOST-ROOZEBEKE. - Erge Brand. Maandag avond is brand uitgebro ken in de hangaars, opgepropt met vlas, gelegen langs den steenweg van Oost-Roozebek naar Ingelmunster, en toebehoorende aan A. Seynaeve. Rond 8 H uur woedde het vuur in volle hevigheid en de pompiers van Ingel munster waren ter plaats om het vuur te overmeesteren, waarin zij ten slotte lukten. De schade is groot en de oor zaak niet gekend. GHELUWE. Paard tegen auto bus. Zaterdag namiddag kwam de autobus van M. Dumortier van Pope ringhe, die dagelijks werkvolk uit de streek vervoerd naar Frankrijk, langs de groote baan van Yper naar Meenen gereden. Bij de geméente Gheluwe, sprong eensklaps een paard voor den auto, die erg beschadigd werd. Het paard dat erg gekwetst werd door den grooten stuik, moest ter plaats afge maakt worden. .Als gij CHÏCOREI VANTIEGHEM- DUPÖNT koopt, dan krijgt gij onover troffen kwaliteit, maar geen waarde- looze premies. KOMEN. Doodelijk ongeluk. Dinsdag voormiddag, rond 1 0 uur, gebeurde alhier een pijnlijk ongeluk. Zekere Hubert Dubois, 39 jaar oud, ongehuwd, werkzaam in de scheikun- defabriek van Fransch-Komen, en wo nende te Houthem, begaf zich per ve- Jo naar het werk, toen hij alopeens omgeworpen werd door een autocar komende van Flollebeke, die Belgische werklieden naar Frankrijk vervoerd. Dubois werd opgenomen en naar het gasthuis van Komen vervoerd, al waar men eene schedelbreuk vaststelde Ondanks de beste zorgen is de onge lukkige reeds om 4 uur in den namid dag overleden. De gendarmerie' stel de een onderzoek in. De autovoerder kon niet verantwoordelijk gesteld zijn voor het ongeluk, daar het slachtoffer op den linker kant reed. WYNG.ENE. Dievén op ronde Deze week zijn de dieven hier ferm aan 't werk geweest. In niet min dan drie plaatsen werden Zondag nacht konijnen gestolen. Maandag in den avond ging een jonge landbouwer in den stal om de paarden te voederen hij had een lantaarn mede, daar hij iets vergeten had liet hij de lantaarn staan en ging terug buiten, toen hij terug kwam was de lantaarn verdwe nen. Iets vermoedend ging hij in het huis langs de deur van den stal en betrapte er een dief die aan 't foefelen was aan de geldkast. In een w.p noch tans wist de stoute dief te ontkomen. Men heeft vermoedens. Verder in den nacht zijn nog op twee plaatsen die ven binnengebroken, doch op beide plaatsen werden ze verjaagd. WEVELGHEM. Dolle koei. Maandag voormiddag kwam een dolle koei den steenweg opgeloopen. D agent Jules Denys wilde het dier te genhouden, maar werd ten gronde ge worpen. Hij loste verscheidene revol verschoten zonder het wilde beest te kunnen doodelijk treffen. Soldaten van het vliegplein werden ter hulp geroe pen en het dier werd neergeschoten. KORTRIJK. Onder den trein Zondag avond werd, op een hon derdtal metrs van den barreel van den ijzerweg, Doornijkwijk, het lijk gevon den van den schilder Gustave Ver- cruysse. Uit het onderzoek is gebleken dat het hier een zelfmoord betreft. De jongeling was sinds eenigen tijd ziek en droefgeestig. Hij had reeds meer malen gezegd een einde aan zijn leven te zullen stellen. Waarschijnlijk heeft hij nu in een aanval van waanzin zijn droevig gedacht ten uitvoer gebracht. Brand. Donderdag morgen, om 8 Zi uur, klepte de brandklok over de stad. Een begin van brand was ont staan in het werkhuis van Polydor Er- quenot, Wallestraat. Dadelijk werd alles in het werk gesteld en kon de brand spoedig gebluscht worden, zoo dat alle gevaar geweken was toen de pompiers ter plaats kwamen. De brand werd waarschijnlijk veroorzaakt door den naphtenrotor. MEENEN, Diefstal. - Maandag nacht zijn dieven in het hennenhok gedrongen van het gasthuis der Brug straat en hebben er tien hennen ge stolen. De schelpren sneden de dieren ter plaats den kop af. Van daar trok ken zij naar de hofstede van den land bouwer Bertens, waar zij op de vlucht gedreven werden zonder iets cc kun nen buit maken. Men heeft vermoe dens op kerels die hier sedert eenige dagen rondslenteren en in de huizen waren te koop stellen, die zij niet hij hebben. Oppassen dus. PALACE-THEATER Yperstraat, 38 Poperinghe. Van Zaterdag 24 tot Woensdag 28 Januari, het grootste wereldsucces zake Sprekende filmen. in Neemt uwe kaarten op voorhand DRINKT MAS-CAR BIER KONINKLIJKE PHILHARMONIE POPERINGHE. Zondag laatstleden had het jaar- lijksch winterkoncert plaats in de zaal van Ons Huis om 6 uur 's avonds. Niettegenstaande het ongunstig we der en de onpasselijkheden onder een groot getal eereleden, mocht het Be stuur zich toch verheugen met een vol- bezette zaal toehoorders. De nummers van het programma werden tot eenieders voldoening we dergegeven en de muzikanten behaal den een welverdienden bijval. Door ziekte van twee solisten, de HH. Mau rice Vandevoorde en Camille Rabau, werd het nummer 5 van het program ma (opéra de Tannhauser), vervangen door Une Ydille wat aan onze Clarinet-solo, H. Lionel Declercq, eens te meer de gelegenheid gaf aan de tal rijke kunstliefhebbers zijne fijngevoe lige muzikale uitvoering met handge klap te begroeten. tWat ook in den smaak van het pu bliek viel, was wel de nummers van het programma, welke tot eenieders voldoening wedergegeven werden door de jonge Juffer Irene Verhack, van Yper en onze stadsgenoote Juffer Ger- maine Duponselle, beide laureaten aan de stedelijke muziekschool van Yper. De eerstgenoemde wist op prachtige wijze eenige zangstukken uit te voeren, die op herhaalde toejuichingen ont haald werden. Onze stadsgenoote van haren kant, bewees ons dat zij het kla vier op meesterlijke wijze machtig is. Met echt kunstgevoel gaf zij met ge mak zeer moeilijke stukken weder, ook kreeg zij haar aandeel in de toejui chingen en gelukwenschen. Voor het kunstminnend publiek wa ren deze twee muziekliefhebsters een ware veropenbaring, mochten wij in de Concerten der Philharmonie hunne muzikale uitvoeringen nog menigmaal toejuichen, ook mag het gezegd wor den, vele beroepsartisten uit groote steden, zouden ons niets fijners kun nen opdisschen. Het concert behaalde aldus eenen Duitengewonen bijval. Mochten wij in t kort nog zulken aangenamen kunst avond beleven. Het feest eindigde met een bal dat zooals gewoonte door vele jonge lie den bijgewoond werd en dat in de Deste orde verliep. Nieuwe Burgemeesters Het Staatsblad van 1 7 Januari kon digt de benoemingen af tot burgemee ster van M. C. Battel, te Lampernisse (aar. Dixmude), in vervanging van M. Pieters, ontslagnemer alsook de be noeming van M. R. R. Demolder, te Zoutenaye (arr. Veurne), in vervan ging van M. Lycke, overleden. De Groote Crisis Flet publiek is zeer om de crisis be kommerd. Men hoort van niets anders spreken. De afdankingen van bedien den en andere werkkrachten groeien dagelijks aan. Aldus zijn misschien acht honderd bedienden van bankhui zen en wisselagenten met nieuwjaar in Groot-Brussel doorgezonden. Fabrie ken werken enkel nog twee, drie a vier dagen per week. Levensmiddelen kleederen en huishuren dienen nog merkelijk in prijs te verminderen. De Gemeenten in deficit Volgens het officieel verslag van den heer Moyersoen, over de provin ciale en gemeentelijke fiscaliteit, zijn er in Belgie op 2.638 gemeenten, 602 die haar budget met deficit sluiten. Het totaal deficit bedraagt 35 miljoen 700.528 frank, waaronder de steden Brussel en Gent, respectievelijk met een deficit vermeldende van 9 miljoen 023.898 frank en 9.356.206 frank. Onder de gemeenten, die deficit op gegeven hebben, zijn er, in de reeks met minder dan 2000 inwoners 408 op 1864 met minder dan 15.000 in woners 183 op 717; met minder dan 50.000 inwoners 9 op 45 en boven de 50.000 inwoners 2 op 12, namelijk Brussel en Gent. Onder deze gemeenten zijn er 296 die hét maximum der opcentiemen die zij mogen heffen, niet hebben geeischt. De Soviets tegen de Boeren De sovietregeering in Rusland heeft besloten de laatste overblijfsels van eigendomsrecht der boeren te doen verdwijnen. Een buitengewone belas ting wordt opgelegd en moet tegen den 1 5 Maart aanstaande betaald zijn. De gesocialiseeerde hoeven (winnin gen van den Staat) zijn van die be lasting vrij gesteld. De boeren die no op hun eigen werken, zullen niet in staat zijn het bedrag der belasting uit te keeren, zoodat hun goederen zullen aangeslagen en verbeurd verklaarc worden. De bezitters zullen alsdan eveneens in de gesocialiseerde hoeven moeten arbeiden. De Opvolger van M. Vande Vyvere Zekere Vlaamsche dagbladen van rechts hadden gemeld dat de rechter zijde besloten had een stap bij IV Alois Vande Vyvere te doen om hem te overhalen zijn ontslag in te trekken Dat was zeker comedie Deze wee '.egde zijn opvolger, reeds den gebrui kelijken eed af. De heer Desmedt is een boerken van Staderi,, een dorp wiens naam prijkt op meer dan een van onze regimentsvaandels. Een intellectueel wordt aldus ver vangen door een braven landman, zoo als Woeste vervangen werd door een winkelier. Zoo is het regiem Hondentrouw De genaamde E. Trigaux, 65 jaar oud, nachtwaker in de kolenmijn van Noel-Sart-Culparu, wonende te Gilly was tijdens zijnen dienst dood geval len. Toen men zijn lijk vond, zat zijn hond er naast en liet zijn tanden zien aan al wie naderde. De vrouw van den nachtwaker kwam dan om het lijk weg te halen, doch de hond bracht haar een ergen beet toe. Men heeft het dier ten slotte moeten neerschie ten op het lijk van zijn meester. Poperinghe, van 16 tot 22 Jan. 1931. GEBOORTEN 19. Ceuleers Camille, z.v. Hector en Verhaeghe Maria, Valkenberg. - 20. Goudenhooft André, z.v. Camille en Haelemeersch Hendrika, Sektie E. 21. Artoia Nora, d.v. Maurice en Devynck Va lentine, Komstraat. 22. Mourisse André, z.v. Julien en Verslype Julia, Westvleteren. 23. Boussy Anne, d.v. Maurice en De- graeve Maria, Locre. 24. Saesen Roger, z.v. Maurice en Declercq Adrienne, Kom straat. 25. Dehouck Yvonne, d.v. Theo- phile en Onraedt Alice, Sektie E. 26. Vandevoorde Albert, z.v. Theophile en De Coninck Marie, Sektie E. 2 7. Geldhof Marguerite, d.v. Gustave en Gesquière Irma, Hondstraat. 28. Proot bierman, z.v. Remi en Geldof Eugenie, Hoogstaede. OVERLIJDENS 13. Vanleene Eudoxie, 7 I j., z.b. echtg. Deprince Julien, Gasthuis straat. 14. Eeckhout Petrus, 73 j., z.b. echtg. Ollevier Philomène, Sektie C. I 5. Vannieu wenhuyze Leonce, 1 4 dagen, z.v. Isidore en Verhaeghe Adrienne, Sektie L. 16. Borry Philomène, 88 j., rentenierster ongehuwd, Gasthuisstraat. 1 7. Clabau Virginie, 88 j., z.b. wed. Couttenier Justin, Valkenstraat. 18. Blanckaert Marie, 64 j., z.b. ongehuwd, Gasthuisstraat. BELOFTEN 7. Simoen Daniel, metser en Gadeyne Marguerite, naaister, b.v. Poperin ghe. Deman Liévin, landwerker en Vitse Mathilde, z.b. b.v. Poperinghe. 9. Cambie Robert, tabakfabrikant van Poperinghe en Leplat Maria, z.b. van Watou. mi BOOMVERNIELERS OPGEPAST Dinsdag morgen verschenen voor de Boetstraffelijke Rechtbank van Brus sel, de frontisten Van Laethem en Kee- tens, de eerste, beschuldigd van in den nacht van 16 tot 17 November 1930, den Vrijheidsboom die te Steenhuffel geplant was, vernield te hebben de tweede van ophitsing. Van Laethem werd veroordeeld tot 7 maanden gevang met onmiddelijke aanhouding. Kestens werd vrijgespro ken, daar de feiten ten zijnen laste niet genoegzaam bewezen zijn. DRINKT MAS-CAR BIER WEDEKOPROEPINGEN Wat hij besteld had Restaurantbediende Hebt u een van deze biefstukken besteld, mijn heer Gast Ja, de grootste Voor de Politieke gevangenen. Een Koninklijk besluit van 26 De cember nu in het Staatsblad versche nen, stelt de Medalie in van den po litieken gevangene 1914-1918, inge steld ter belooning van de Belgische onderdanen die, tijdens den grooten oorlog, naar aanleiding van belang- looze daden van heldhaftigheid en toe wijding aan de zaak der geallieerden, door den bezetter ten minste 1 maand gevangen gehouden werden, met uit sluiting van de personen, die zedelijk gehouden waren het vaderland door de wapenen te dienen, of vóór, tijdens, of na hunne gevanghouding gemis aan vaderlandsliefde hebben betoond.Deze onderscheiding kan verleend worden aan personen van vreemde nationaliteit e, onder dezelfde omstandigheden de zaak van Belgie gediend hebben. verzacht verrassend A sne) De milicianen van de klas 1928, van het 4'' paardenvervoerkorps (Brus sel, Bergen en Beverloo), worden in 1931, voor een tijdruimte van zes we ken wederopgeroepen. De wederoproepingen geschieden van 25 Mei tot 4 Juli 1931 en van 20 November tot 31 December 1931. Milicianen, die, om beroeps- of fa milieredenen, een bepaald tijdperk mochten verkiezen, dienen hun aan vraag uiterlijk tegen I Februari 1931 te laten geworden aan den Komman- dant van het 4'' Vervoerkorps, Waver- schen steenweg, 908, Etterbeek. Met hun verlangen zal, zooveel mo gelijk rekening gehouden worden. EEN FRONTSTREEP VOOR KRIJGSGEVANGENEN DE De ministerraad heeft besloten een wetsontwerp in te dienen, waarbij een frontstreep wordt verleend aan dege nen die, in eerbare omstandigheden, de wapens in de hand en na een uiter sten weerstand om aan den vijand te ontsnappen, krijgsgevangenen werden genomen. De frontstreeprente gaat in van 1 Januari 1931 en wordt toegekend door een kommissie, zetelend in het minis terie van Landsverdediging. Zij, die in hospitalen verpleegd werden, wor den gelijkgesteld met de voornoemde krijgsgevangenen. CONFLICT IN DE ENGELSCHE K ATOENNIJ VER HEID ,Geen goud zoo goed." De bemiddelingspogingen der Brit- sche regeering in het katoenconflict, hebben niet zulk een gunstig resultaat' kunnen boeken als gehoopt werd. De mogelijkheid van een bevredi gende wending in het conflict, die zich scheen voor te doen is niet verwezen lijkt. De algemeene raad van de wevers vakvereenigingen heeft geen volmacht gegeven aan de arbeidsvertegenwoor- digers, om met de fabrikanten over een definitieve regeling te onderhandelen. Deze regeling zou zoo goed als zeker geleid hebben tot het intrekken van de aangekondigde algemeene uitsluiting in de weverijen, zelfs wanneer geen on middellijke oplossing voor de uitslui ting in Burnley werd gevonden, waar 70 fabrieken stil liggen. Integendeel, de algemeene raad heeft besloten na een zeven uur lange vergadering, omi het laatste voorstel der eigenaars in zake het meervoudig spoelensysteem te onderwerpen aan een hoofdelijke stemming van de ruim I 60.000 leden der weversbonden. I lierdoor wordt elke hoop op een spoedige bijlegging van het geschil verijdeld. Verder wordt hierdoor op de werkgevers de ernstige verantwoor delijkheid gelegd om de algemeene uit lui ting in de weverijen aan te zeggen, niettegenstaande het feit, dat de arbei ders nog geen definitieve beslissing rebben genorqen. Als echter de werk gevers mochten beslqiten de uitsluiting nog uit te stellen, waarvoor op het oogenbük geen enkeje aanwijzing be staat, zullen zij bij de verdere onder- randelingen tactisch in het nadeel ko men. De fabrikanten in Burnley in elk geval zullen zich zeer weinig tot uitstel

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 2